I". 133. Tweede blad. 8"e Jaargang. Zaterdag 6 November 1909. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem (ranco per post - 1.50. Afzonderlijke nummer: - O.O.5. 1\:j Couran verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer -0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bij vooruitbetalinf Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. O OST-1ND1E. Slechte gezondheidstoestand te Soerabaja. Soerabaja, 9 Oct. '09. Bij de com pagnie artillerie te Soerabaja komen vele gevallen van dysenterie voor. Reeds voor militairen zijn daaraan overleden en nog acht in behandeling. (Deli Crt.) Strafzaak Bigot-Coenraad. Batavia, 11 Oct. '09. Vrouw Bigot Coenraad is door het hooggerechtshof met verbetering van het vonnis gewezen door den raad van justitie te Soerabaja, wegens doodslag veroordeeld tot 20 jaar tuchthuis straf. (Deli Crt.) Moord. Djocja, 9 Oct. '09. Zaterdagochtend 4 uur, is in het Europeesche hospitaal de sol daat Bonte op zijn bed vermoord gevonden Ook werden in een droge gracht om het fort een met bloed bevlekt hakmes en een keukenmes gevonden, welke vondst waar schijnlijk eenige aanwijzing omtrent oen dader zal geven. (Deli Crt.) Staten-Generaal. Indische begrooting. Ver schenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. Uit voerig wordt gepoogd den indruk weg te nemen, dat de plaats gevonden ministers wisseling voor het koloniaal bestuur onge- wenscht moet heeten. Men leest er o. m. ,,De Minister deelt niet in de vrees, dat waar een zoo krachtig en begaafd man als de heer Idenburg tot Landvoogd werd be noemd, de leiding der Indische politiek meer van Buitenzorg dan van het Plein zou uit gaan. De groote lijnen behooren voor het opperbestuur te worden getrokken, ook al zal het advies van den gouverneur-generaal daarbij van grooten invloed zijn. Maar een maal de hoofdlijnen door het opperbestuur vastgelegd, zal aan den gouverneur-generaal in de uitoefening een groote mate van vrij heid behooren te worden gelaten, zonder nochtans de verantwoordelijkheid van den Minister ook maar eenigszins ter zijde te stellen. Wat het door den Minister zelf te voeren beleid betreft, ongetwijfeld hebben gods dienstige beginselen immer voor een be langrijk deel zijne houding als lid der Kamer bepaaldmaar er bestaat zeker geen grond voor de verwachting, dat die beginse len op zijn gedragslijn met betrekking tot Indische aangelegenheden een zoodanigen invloed zouden hebben, dat zij hem zouden bewegen tot het voeren van een politiek, die met miskenning van het goed van af wijkende overtuiging, de bereiking zou na streven van specifiek godsdienstige doel einden. Integendeel de Minister heeft zich steeds gesteld op het standpunt van eerbie diging van consciëntie- en godsdienstvrij heid en ook naar zijne meening mag van overheidswege in Indië geen propaganda voor eenige geloofsovertuiging gedreven wor den. De zegenrijke werking van de zending erkennende, ligt het niet op den weg der Regeering haar te steunen en te bevorderen om hare werkzaamheid als zoodanig. Slechts daai- waar zij zich op sociaal gebied be weegt en deelneemt aan de taak, welke an ders in Indië de overheid op hare schou ders zou moeten nemen, b.v. zorg voor on derwijs, voor zieken, verwaarloosden en wee zen, heeft zij recht op tegemoetkoming op dezelfde wijze als elk ander initiatief, dat zich met maatschappelijke werkzaamheid wil belasten. De vrijheid van geweten moet ook voor de belijders van den Mohammedaan- schon godsdienst worden geëerbiedigd en van het aannemen van een meer of min agres sieve houding door de Regeering mag of kan geen sprake zijn. In dien geest den-kt de minister ook te handelen ten aanzien van het bijzonder onderwijssteun van scholen, ook Mohammedaansche, de verspreiding van onderwijs ten doel hebben en niet zijn aan te merken als eigenlijke godsdienstscholera. 's Ministers politiek tegenover de inlan ders zal zijn eene van geleidelijke ontwik keling naar gelang van gebleken behoeften, met- behoud van onze koloniale instellingen. Bedachtzaamheid is geboden en overhaasting, welke op den gang der ontwikkeling storend en verwarrend zou kunnen werken, moet ver meden. Ongerepte eerbiediging voor ons ge zag is een onmisbare voorwaarde van staats beleid In 't algemeen denkt de minister, bij de Verschillende vraagstukken voort te gaan in de richting van zijn voorganger." Voorts kan tot bekendmaking van den hoofdinhoud van deze zeer uitgebreide me morie worden volstaan met het volgend overzicht. De economisch© toestand der bevolking van Java en Mad'ura geeft thans geen reden meer om van inzinking te spreken. Een imperialistische politiek wordt niet ge voerd. Het verkregen gezag wordt gehand haafd en aangewend tot heil der bevolking. Of Staatsexploitatie van bedrijven noodig is, zal in elk bijzonder geval moeten beslist worden. Geen ondernemingen met te groot risico mogen werden begonnen. De wetsontwerpen tot wijziging der Indische Comptabiliteitswet en het Regeeringsreglement worden, behoudens de neodige veranderingen, door den Minister gehandhaafd. Bij de hulde aan G.-G. Van Heutsz voor het geen hij in de buitenbezittingen voor de vesti ging van een ordelijk en rustig bestuur heeft gedaan, sluit do Minister zich gaarne aan. Er is daar in weinige jaren een groot werk tot stand gebracht. Bij de beantwoording van de financieel© be schouwingen erkent de Minister, dat er nog tal van desiderata te vervullen zijn, die verhooging van vaste uitgaven met zich brengen en dat ook uit dien hoofd© versterking van middelen ge- wenscht is. Het denkbeeld om ook voor Indië eene regeling te ontwerpen in den geest van het onlangs ingediende wetsontwerp nopens begroo tingen en rekeningen van Staatsbedrijvenis leeds in overweging genomen Voorstellen betreffende de geleidelijke losla ting van de Gouvernementskoffiecultuur hebben den Minister dezer dagen bereikt. De verhooging van de uitgaven van het bosch wezen houden verband met de zich steeds uit breidende exploitatie in eigen beheer. Met de uitvoering van de irrigatiewerken in de Bengawandjerostreek hoopt men in 1910 ge reed te komen. De commissie voor het havenplan Soerabaja kan voorlichting van anderen inwinnen en zich anderen toevoegen. Het ligt niet in de bedoeling om tot exploi tatie van Staatswege van petroleumbronnen in Djambi over te gaan. Reorganisatie van den dienst van het Indische Mijnwezen ligt sinds lang in bet voornemen der Indische Regeering. De strekking der in de Openingsrede aange kondigde wijziging der Indiisohe Mijnwet is om aan <len Gouv.-Gen. de bevoegdheid te verlee- nen terreinen te reserveeren, ten einde voor de exploitatie (zoo neodig ook voor de exploratie) daarvan contracten met particulieren nan to gaan. De kosten van het tegenwoordige vlagvertoon in Oost-Azië en te San Francisco zullen door de Indische schatkist worden gedragen. De vraag of reeds eene beslissing is genomen omtrent de grootte van de torpedovloot en om trent het voor Indië benoodigde aantal onder zeebooten moet ontkennend worden beantwoord. De aan te schaffen onderzeeboot komt in hoofdzaak overeen met het type, dat ook door de Staatscommissie voor Indië noodig wordt ge acht. Naar globale schatting zijn de kosten mil boen. Het wordt mogelijk geacht, de boot geheel gereed naar Indië over te voeren. Over eenigen tijd zal worden aangevangen met de meer afdoer.de stelselmatige proef met het stoken van Ombilinkolen. Besloten is die proef te doen plaats hebben in een ketelinstal- Lafcie aain don wal, welke in de nabijheid van het terrein der koleuexploitatie zal worden opge steld, zoodat bij de proefneming ook gebruik zal kunnen worden gemaakt van de kennis en de ervaring van het mijnbestuur. Het antwoord op de vraag of de productie der Ombilisivelden groot genoeg is, om in alle deelen van den Archipel voldoenden voorraad op te schuren, luidt bevestigend. Berichten. De Dageraad. Onder voorzit terschap van den heer W. Havers, hield Zondag de vereeniging De Dageraad te Am sterdam hare jaarvergadering. Blijkens het jaarverslag bedroeg op 30 September 1909 het aantal algemeene leden 153dat der af- deelingen (Amsterdam, Den Haag, den Hel der, Dordrecht, Gorincliem, Schiedam) 571. Sedert kwam daar bij de afdeeling Arnhem met 50 leden. In de laatste maanden deed de vereeniging van zich spreken door haar actie in zake Calvijn en die tegen den eeds- dwang. Bij het begin der vergadering werd Ferrer herdacht. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. G. Götze en dr. Hk. Th. Herman; terwijl gekozen werd in de vacature-Frowein de heer Jos. Loopuit. Congres openbare gezond- heidsreigeling. Het veertiende con gres voor Openbare Gezondheidisregeling is nader bepaald op Vrijdag 12 en Zaterdag 13 November te Groningen in de „Harmo nie". Op Vrijdag zullen o.a. behandeld wor den Voorstel van het bestuur ter zake der over neming door den Ceratrialen Gezondheidsraad van de werkzaamheden van het congres, be treffende het onderzoek naar den hydro logi- sdhen toestand van den bodean. Voorstel van het bestuur om het congres voor den vervolge aan te duiden als: „Con gres voor Volksgezondheid". Bepaling van de plaats waar het volgende congres zal worden gehouden. Over de wen schel ijk he id van de instelling van een „hydrologischen dienst" van staats wege in Nederland. Inleiders de heeren prof. dr. G. A. F. Molengraaff, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool, en D. Drost, ci- viel-in'genieur, onder-directeur van de Ge meentelijke Waterleiding van Amsterdam. Hygiënische toestanden aan boord van vis- sohersvaartuigen. Inleider de heer W. Thie- bout, arts, geneeskundig©, belast met het on derzoek van zeeschepen, te Maassluis. Op Zaterdag o.a.Bespreking der vraag: Welke wijzigingen moeten aan de Woning wet worden aangebracht om deze beter tot baar recht to doen komen. (Bespreking der paragr. 5 en 6in de 8e aflevering van het Tijdschrift 1908 is heit praead'vies der Wo ningwet-comnnissie opgenomen). Mij. tot Nut van 't Alge meen. De Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen bestaat binnenkort 125 jaar. De stichtingsdiag is 16 November. Verschillende departementen dezer over het geheéle land werkende vereeniging her denken in de volgende maand evenzeer hun 125-jarig bestaan. De Maatschappij telt thans 283 departe menten, met 13,421 gewone leden, 477 bui tengewone leden, 11 vereend'gingsleden, 166 eeraleden (van de departementen) en 22 al gemeene leden, die al of nit bij en bepaald departement zijn aangesloten. De Algemeene Winke- liersvereeniging. Door de Win- keliersvereeniging is te Amsterdam op v_en circulaire van den minister van landbouw, handel en nijverheid inzake Zondagsrust ge antwoord, dat zij als zoodanig niet over verschillende vak-aangelegenheden kaai oor- deelen en beantwoording der in de circulaire gesbeldle vragen bij de vakvereeniging'en thuis behoort. De voorzitter deelde mede, dat pogingen om het Rijksbureau voor onderzoek van han delswaren, thans te Leiden, in Amsterdam gevestigd te krijgen, in het werk worden gesteld. Op den steun van het gemeente bestuur kan worden gerekend. Besloten werd aan den minister van finan ciën een adres te richten, waarin wordt aan gedrongen op verlaging der personeele 1 e lasting' en de aandacht wordt gevestigd op de onbillijke regeling dezer belasting voor den winkelier. Personeel Rij ksverze- k e r i n g sb a n k. Het bestuur van de „Vereeniging van Schrijvers bij de Rijks verzekeringsbank heeft zich gewend tot de besturen van de overige aan die instelling bestaande vereemigingen, die een bepaalden rang omvatten, ter bespreking in hoe verre en waarom, onder handhaving van zelfstandigheid, waa'r het directe rang-be langen betreft, het wenschelijk moet wor den geacht bij de behartiging van algemee ne belangen gezamenlijk op te treden Deze besprekingen zullen een voorloopig karakter drageneerst daarna zal eventu eel een voorstel te dezer cake aan de leden vergadering worden gedaan. Muziekfeest te 's Herto genbosch. Het bestuur der Nederland- sche Tooqjtunstenaarsvereeniging heeft be sloten haar eerstvolgende (de 35ste) alge meene vergadering te 's Hertogenbosch te houden en in verband daarmede den heer M. J. Ogier, directeur van het Stedelijk Muziekkorps, en van de zangvereeniging „Gemengd Koor", uitgenoodigd voor die ge legenheid als correspondeerend lid op te treden. Op diens uitnoódiging hebben zich een aantal heeren tot een uitvoerend comité geconstitueerd en besloten ter gelegenheid, van genoemde algemeene vergadering een tweedaagsch muziekfeest te geven (een groot concert, een kunstenaarsmatinée en een tuinfeest), terwijl is vastgesteld dat op de eerstvolgende vergadering van het „Uitvoe rend comité" het „Ecre-comité" zal worden benoemd. De vereeniging Gemeentebelang te Buren zal een nationaal zangersfeest uit schrijven op Pinkster-Maandag 1910. Tentoonstellingen. In dertijd is meegedeeld, dat twaalf vereeni- gingen op kunstgebied in ons land. beslo ten tot samenwerking, tot oprichting van een Ceutraal-bureau voor de inrichting van tentoonstellingen van binnen- en buiten- landische kunstwerken. Dit Cen.traal-bureau is thans opgericht en bestaat uit de heerenHaverman, te 's Gravenibage, Charles Roskam te Arn hem, mej. Eta Fles te Utrecht, de heeren v. d. Wall Perné, te Amsterdam en De Vries Lam, te Groningen. Larensche Kunsthandel (afdeeling Amsterdam.) Zondag 7 Novem ber opent de Larensche kunsthandel Hee- rengracht 495 een tentoonstelling van het werk van W. B. Tholen. De gemeentebesturen van Harlingen en Franeker hebben besprekingen gehouden met een consortium betreffende den aanleg van eene waterleiding voor heide gemeenten. Boekbeoordeeling. Bo u wsteenen, verzameld! door P. van VlcdBer, uitg. Hollankfia Drukkerij Baarn. Een boekje, in handig formaat, bevatten de een 1700-tal spreuken, enz. van verschil lende bekende schrijvers, levenswoorden, goede gedachten tot opbouw van ons geeste lijk leven. De heer Carpentior Alting noemt het, in zijn woord! van aanbeveling, een zakbijbeltje, en in zooverre kan d'e vergelij king er meê door, dat ook hier een geest j van ernstige en toch blijde vroomheid ons tegen ademt. i Hoewij aan onzen B ij'bel zijn gekomen? door B. ter Haar Romeny, uitg alsvoren. De tekst, hier en daar van 1 illustraties voorzien, is een vrije bewerking van het Engelsche „How we got our Bible", van J. Paterson Smyth. Velen zullen hier I vinden wat zij niet wisten en wat toch noodig I is te weten voor ernstige bijbellezers. Mogen hier en daar beweringen worden aangetrof fen, die niet ieder voor zijn rekening zou willen nemen, dit doet aan de belangrijkheid, die het boekje voor velen kan hébben, niet af! ThatWinterNight and other sto- I ries, een viertal verhalen, met aanteekenin- gen van Eykman en Voortman, no. Ill van' The Gruno Series, uitg. P. Noord'hoff, te Groningen, een Engelsch leesboek, dat bij 't onderwijs, ook bij 't zelfonderricht goede diensten kan bewijzen, waartoe aanteekenin- gen en woordenlijst het hunne doen. Duide lijke druk en stevige band verhoogen de bruikbaarheid en aantrekkelijkheid van dit boek. Engelsch Leesboek van Grond- boud en Roorda, dl. II, '5de druk, uitg. alsvoren. Goede keus van stukken1, in proza en poëzie. Griekse h o Grammatica, ver korte uitgaaf, dloor dr. Sormani, bewerkt naar Koegi. Duidelijke letter en een paar flinke Indices komen het gébruik, of liever den gebruiker, ten goede. Wat zal er gespeeld worden? de tweede druk van 't aardig boeksken van Tli. Keijzer over zaal- en openluchtspelen (met muziek en figuren) uitgever alsboven. Ook als men lang tien kinderschoenen, ont wassen is, blijft men met een zeker genoe gen, ook het genoegen der herinneriiug, in deze bladzijden bladeren. Codex Aliment arius, uitgegeven op initiatief van het Congres voor^opeoibare gezondheidsregeling, door P. Noordhoff, te Groningen. No. 2 en 3, handelend over Wa ter en Spijsvetten en kaas. Uit den aard der zaak geen lectuur voor iedereen, maar voor deskundigen zéker vaar belang. M edische Brieven .door dr. J. Schrijver, uitg. Hollandia Drukkerij te Baarn. Eon 20-tal opstellen op hygiënisch gebied, zooals zij eerder geschreven werden voor en opgenomen in 't Nieuws van den Dag. Menigeen, die ze daar las, zou ze hebben willen, bewaren om bij gelegenheid er nog eens iets van na te slaan. Die moge lijkheid bestaat nu; de schrijver, die zijn naam eer aan doet, weet zijn onderwerpen in behagelijken vorm te kleeden, zoodat de lezing niet inspant, maar nuttig en aan genaam bezig houdt. De Evolutieleer enhetGods- dienstig Geloof, door prof. Grocne- wegen, uitg. alsvoren (serie: „redelijke godsdienst" no. 4). Evolutie in alle dingen, evolutie ook op het gebied van het gods dienstig denken. Men leze deze ernstige, goed gestileerde bladzijden Tweeërlei Moraal, serie V, no. 8 van Pro en Contra (pro E. Kempe, contra Felix Ortt), uitg. alsvoren. Het gaat in dit tweeledig geschrift om een hoogst be langrijke en ernstige zaak, nl. de tweeërlei moraal ten opzichte van sexueel zondigende manlneai en vrouwen. De vraag, hier aan de orde gesteld, is in <Ie laatste tijden zeker al vaak overdacht, het is goed, dat het voor en tegen nog eens bepleit wordt het geldt hier een zaak van belang, zoowel op sociaal als zedelijk gebied. DeTempelVan Salomo, uitg. J. Waltman, te Maassluis. Een; flinke afbeel ding met beschrijving van Israels tempel huis, die, vooral hij 't godsdienstonderwijs van nut kan zijn en alzoo in geen catechi satielokaal mag ontbreken. H o 11 a n dA merika, 4 prentbrief kaarten, voorstellen dé hoe mem vroeger en nu de nieuwe wereld bereikt of „de Halve Maen" naast de „Rotterdam" met korte be schrijving. Gemeenlandshuis van Delf- 1 a n d, drie afbeeldingen van bet bekende historische gebouw te Maassluis, uitg. als voren. Goedgeslaagde foto's! Laurill ar <Fs Scheurkalen der, uitg. S. en W. N. van Nooten, te Schoonhoven. Daar is een weemoedige ge dachte in het aankondigen van dezem ouden huisvriend, die gedurende jaren in zoo me nige huiskamer een plaats zich zag inge ruimd. Een daad van piëteit was het van mevr. Breda KleiinenbergLaurillardl dat zij het geliefde werk van haar ontslapen vader voortzette. Hoort hoe zij bij 1 Januari schrijft: Ik zet uw werk van zooveel jaren voort, Mijn vader! leid mij nog met uw ge dachten, Opdat, als 't uwe, ook mijn woord, I» veler harte zot' het goede voort. Tijdschriften. Op de Hoogt o, red. J. C. Waal (bu reau Damrak 98, Amsterdam). De afl. van 15 Oct. heeft als kunsftbijlage De Nar naar Frans Hals en (bevat artikelen over Jachttijd, Oude poortjes in Friesland! (met! mooie foto's), een Cabaret artist-ique te Pa-* rijs, de komeet van Halley, Velocipedes, Schimmels, enz., behalve de gewone rubrie ken. Op de -planken, Feiten van den dag, Voor de Jeugd, alles goed gesteld en over vloedig geïllustreerd! Voor 'tjonge volkje, De kin derwereld, Voor de kinderka- m e r, de bekende tijdschriften voor de jeugd, al naar verschil van leeftijd, red. 8. Abramsz., uitg. P. van Belkum, te Zut- fen. Als bijvoegsel bij Voor 't jonge volkje De Avonturen van Münchhausen. Reed's oude en goede bekenden DeVrouwen haarhuis, red. El. M. Rogge, uitg. Warendorf en Holkema, te Amsterdam. De Nov.-afl. bevat o.a. artikelen over Bouw ems gang van onze staatsmachine, Oorsprong en toepassing van. heb Keltische Ornament, Het kind! en de bijbelse he verha len, Tentoonstelling te Stockholm, Mono- girmmen op postpapier, Vrouwenkleeding in de Volksgebruiken en volkssagen, enz. Daarbij de gewone rubrieken. De redactrice zorgt voor afwisseling van inhoud «n die uit gevers zorgen dat dé uitvoering niet te weu- schen overlaat. Nieuw Vrouwenleven, red. Daisy Junius, te Heelsrum. Al® hoofdart. beeft de Nov.-afl.Wij vrouwen en onze dochters. In de rubriek voor Heeren o.a. eera brief over de Hudson-Fulton-feestenVoorts art. over De Vrouw in het beroepsleven (met afbeeldingen) en over Vrouwenleven in de Poolstreken, eindelijk de gewone rubrieken. Ook dit maandschrift geeft elck wat wils! DeCamera, red1. A. Boer en E. Loéb, bureau Hofwijckstraat no. 13, Den Haag. De afl. van 15 Oct. geeft eenige kiekjes door B. Eiler6 en artikelen over Bromide druk voor artistiek werk, de Donkere Kamer, voorts de gewone rubrieken, als Correspon dentie, enz Met dit nr. gaat de tweede jaarg. vaa dit tijdschrift in, dat inzonderheid voor- amateurs een goede raadgever is. Het Nieuwe Leven, red. C. Meijer, uitg. Joh. Voogd, te Haarlem. In het 3de nr. van den 2den jaarg. komt een stuk voor over Individueele moraal door A. Withof en een Inleiding tot de Divina Co- moedia door den redacteur, twee artikelen, die belangstellende lezing waard zijn. Uit de Rem. Broederschap, red dr. Beijerman, uitg. A. H. Adriani, to Leiden. De Nov.-afl. bevat o.a. een 'herden king van Jacobus Arminius, eeni stuk van Gr oenewegen over De Broederschap te Ge neve, terwijl dé red. schrijft over De Mensch en zijn kracht, en mr. Spin Camphuijsen. herdenkt. Voorts een paar verzen door A. Klaver. Dit tijdschrift, dat reeds in zijn 21steu jaaigang is, blijft altijd frisch van in houd. Schoon hei-dl era O n d e r w ij s, red'. S. Brons. I. Hcijermans en J. Bos, uitg. van de Naaml. Venn. Uitgeversmaat schappij „Ontwikkeling" te 's Gravenhage. De Nov.-afl. handelt over De plaats der mu ziek in de opvoeding, Bouw- en versierings kunst der Indiërs (met platen) voorts de ge wone rubrieken. De uitvoering van dit maandblad is in overeenstemming met zijn naam, 't ziet er keurig uit. De Hollandsche Lelie, red. jonkvr. A. de Savornin Lohman, uitg. L. J. Veen, Keizersgr. Amsterdam. In de laatstverschenen nrs. trekken de aandacht o.a. een art. over Het Christendom en do Vrouw, waarbij evenwel te lezen is het inge zonden stuk in een volgend nr. van J. Rasch, Mark Twain's Gedenkschriften van een protestantischen 'bond, Otto Knaap's Uit de Seirae stad, Beschouwingen over de So ciaal Democratie, enz. enz. De redactrice heeft haar werkzaamheden weder hervat. Moge de genomen rust haar goed gedaan hébben HetLeven, red. F. v. Erlevoordt, bu reau Rokin 2. De laatste afl. heeft als bij lage Mastenbroek's Bij de stad en heeft als hoofdart. Hugenholtz' heengaan (met por tret), voorts een geïll. stuk over het Muzi kale leven in Amsterdam, een dito over Am sterdam zooals het was en zooals het is. Wijzen we nog op een unooi portret van Mar. Alida Loman Lutkeman en mevr. Christine Poolman Holland Express, red. en adm. Prins Hendrikkade 20. De laatste afl. ge ven mooie foto's van Lago Maggiore, Isola Bella, Lago di Nemi, en leiden ons rond door Florence of brengen; ons naar zooge naamde „miskende plekjes van Zwitserland! of laten ons het eigenaardig schoon van het eigen land zien, de hoog© kleistreek van 't Noorden, enz. Men neemt ook dit blad steeds met genoegen ter hand. Buitenleven, red. K. Siderius, uitg. Olivier, te Amsterdam. De laatste afl. be vatten o.a. lezenswaardige art. omtrent Do Struisvogel, het planten van boomen, de voornaamste riekten der vruchtboomen, fou ten bij machinaal broeden, enz. enz. Voor „buïteminenisclien" is dit buitenleven zoo goed. als onmisbaar. F. W. DRIJVER.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1