ar. ï4o. Maandag 15 November 1909. BUITENLAND. S"* JnargAHK. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Par 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post - 1.50. Afaonder/jjke nummers - 0.05. Dese Courant reraohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertenti&nmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur '•morgens bg de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f O.ÖO. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 eentó bg vooruitbetaling Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen ts4 het herhaald adverteeren in dit Blad, b|j abonnement, lstr* circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvat*» toegezonden. Politiak Overzicht l>e crisis in Hongarije. De dagen van Vrijdag en Zaterdag zijn voor de Hom gaar sch© regeer in,g van beslis sende beteekenis geweest. Justh, de presi dent der Kamer, die wel de meerdlerhaid iia dc onafhankelijkheidtspkrtij heeft belioud'en, voorzag echter geen meerderheid in de ge- he.le volksvertegenwoordiging en heeft in <i' zitting van Vrijdag, ten eindte een for meel© nederlaag te voorkomen, zijn ontslag ingediend als president. Ook die beide vice- ure-sidemten, eveneens partij gangers van Justh, vroege® bun ontslag. Justh's ver wachting heeft zich in die Kamerzitting van Zaterdag bevestigd. Bij de als toen gdhiou- dlem stemming voor bet presidium, vereenig- de® zich, zooals al lang voorzien was, de Kos- suth-partij, de> constitutioneele partij en d'e clëiicale volkspartij, welke bedde laatsten d' z.g. 67ers vormen, tot een groep van ge matigden met resultaat, dat tot presi dent der Kamer is gekozen het 1M der Ko&suth-partij Gaal, met 201 stemmen te gen 157 op Justb. De overwinning ite dus behaald door de gematigde groepenvan de verschillende nationaliteiten hebben zich ld aar blij kei ijk zeer vele l'eden van stemming icnthouden; de gdbeele volksvierbegenwoor- o'iging bestaat n.l. uit 453 ledlan. De leaders der gematigde groepen, graaf Andrassy en Kossuth kunmien thans aan den Keizer oen gemeenschappelijk program van actie voorleggen. Toch zijn de bezwaren, w.elke nog dienen overwonnen te worden, buitengewoon groot. In het tegenwoordige parlement komt die regeering te staan tegen over een sterke, energiek aangevoerde min derheid, die door eene felle obstructie, waar aan dte temperamentvolle Justh het niet zal laten ontbreken, een geregelde werkzaam heid van het parlement volkomen kan be lemmeren. En daar d'e regeering op deze wijze zich ternauwernood zal kunnen hand haven, zal ongetwijfeld aan de Kroon wor den voorgeslagen de volksvertegenwoordiging t ontbinden en de kilezors te doen beslis sen of zij den vrede met die Kroon en den terugkeer naar ordelijke toestanden of eene politiek van gevaarlijke avonturen wen- schen. Het einde der crisis aai dus plaats vinden bij dóen komenden verkiezingsstrijd. Voor het evenwel zoover is dringen zich reeds groote moeilijkheden op. De ontbinding der volksvertegenwoordi ging kan thans niert geschieden, daar vol gens de wettelijke bepalingen drie-en-veer tig dagen tgit afwikkeling van het geheele verkiezingsproces met de voorgeschreven termijnen vereischt worden. De nieuwe volksvertegenwoordiging kan daardoor niet te rechter tijd bijeenkomen om overeenkom, sikg de wet de begrooting voor hei eimdle des jaars af te doen. Daaruit folgt die nioodza-* Ikelijkheid voor de regeer Lag nog in de be staande Kamer een volmacht tot een voor- ïoopige begrooting te verkrijgen. Zal de op positie dit toelaten of de behandeling van zulk een worstel door obstructie verijde len 'I Dat ia de groote vraag, waarvoor de regeering thans staat. Waaneer de obstruc tie losbarst eu het jaar verstrijkt zondter eene parlementaire goedkeuring der begroo ting, moeten de nieuwe verkiezingen onder den ex-Iex-toestamd plaats hebben. Daarbij kometn nog de moeilijk-heden bij de onderhandelingen met de Kroon, waar omtrent wij in een nader artikel eene uit eenzetting zullen geven.- De mieuwe toestand, welke door d'e scheuring in de onafhanke lijkheids-partij is geschapen, biedlt alzoo ve lerlei bezwaren. Bijzondere bekwaamheid zal aan weerszijden noodig zijn om de Hongaar- sclie politiek weer een vastten grondslag te geven. Dultechland. B e r 1 ij n, 1 4 N o v. Nadat de aartsher tog-troonopvolger en zijn gemalin op het nieuwe paleis te Potsdam afscheid hadden genomen, begaven zij zich per automobiel met den Keizer naar Charlottenburg, van waar zij, na een hartelijk afscheid, om 4 u. 15 m. vertrokken. Het Berl. Tageblatt slaakt een noodkreet op een bericht dat den Rijksdag een suppletoir© begrooting wacht over 1909 van 542,000,000 Mark. De schuld van het Duitsche rijk, zegt het blad, bedraagt reeds 4milliard en zal, wanneer de 542 millioen geleend zijn, tot veel meer dan vijf milliard stijgen. Met de geldmiddelen staat het dus nog veel slech ter dan de vorige minister van Financiën Sydow wilde toegeven. Minister Wermuth, zijn opvolger, schijnt zich met zijn buiten- sporigen eisch voor de aanvullingsbegroo- ting te laten leiden door het streven, alle verplichtingen uit vroegere jaren in eens af te doen, om zoodoende de uitgaven met de inkomsten van het rijk gemakkelijker in evenwicht te kunnen brengen. Het Rijk gaat dus, niettegenstaande er kort na elkaar twee „financieele hervor mingen-" tot stand zijn gebracht, maar voort met leenen. De hervorming van Sten gel van 1906 moest een kwart milliard op leveren. Die som heeft men niet kunnen krijgen, maar wel zijn de ontvangsten van het tijk daarna met ongeveer 200 millioen M. toegenomen. De hervorming van Sydow eischte een- half milliard. Ook van haar is te verwachten, dat zij het geraamde bedrag niet zal opbrengen. Maar voor de groote massa van het volk hebben- die indirecte be lastingen nog veel meer te beteekenen dan het bedrag, dat in de schatkist vloeit. Men mag zonder overdrijving zeggen, dat de twee „hervormingen" samen het Duitsche volk met anderhalf milliard nieuwe lasten be laden hebben. Komt men nu nog altijd niet rondbe gint het nieuwe tijdperk dadelijk weer met een leening van 542 millioen dan, zegt het Tageblatt, begrijpt men -dat er iets rot is in het- rijk. De Duitschers kunnen toch het vol gende jaar weer geen half milliard nieuwe belastingen toestaan. „Het spreekt van zelf, -dat men nu zuinig moet gaan huishouden. Het rijk moet de tering naar de nering zetten. De uitgaven moeten naar de inkomsten berekend worden. Iedereen weet, wat- de oorzaak van de fi nancieele ellende is. Het zijn d© uitgaven voor leger en vloot, die het Duitsche rijk boven het hoofd groeien. Het kan zoo niet verder gaan. Indien de Rijksdag niet den moed en de kracht krijgt, om den wedstrijd in de wapeningen tot staan te brengen, maakt hij zich medeplichtig aan den econo- mischen ondergang van het Duitsche volk." Btlgi*. Zaterdag begon de Belgische Kamer de artikelsgewij ze behandeling der Legerwet. De liberalen en socialisten legden een ver klaring af overeenkomstig hun, reeds door ons vermelde, besluiten, dat zij de formule „een soldaat voor een gezin en dienstvrij- stelling van geestelijken" goeaiceuren, wan neer de persoonlijke dienstplicht en de ver mindering van den diensttijd tot 15 maan den worden aangenomen. De mi nieter-presi dent SchoUaert verklaarde zich persoonlijk voer afschaffing van de plaatsvervanging, hetgeen een fel protest uitlokte bij den oud- clericalen leider Woeste. Frankrijk. De tegenstand tegen de belastingplannen van minister Cochery blijkt algemeen en heftig te zijn. Gelijk men weet tracht de minister een aanzienlijk deel van het tekort te dekken door nieuwe belastingen op alco hol en tabak. De tabaksindustrie is staats monopolie. De prijs verhooging van de tabak treft geen handelsbelangen, doch alleen de verbruikers. Deze zijn echter niet georgani seerd en hebben nog geen gemeenschappelijk protest doen hooren. De alcoholische dran ken zijn echter het voorwerp van een om vangrijken handel en deze heeft een machti gen vertegen woor d'igelr in dein bond van branders en kasteleins. De bond verklaart, dat hij zich tegen de voorgestelde buiten gewone verhooging van de belasting op wijn geest met alle middelen tot aan het uiterste zal verzetten, daar ze de dood van zijn nij verheid zoude zijn. Deze verklaring heeft cp de afgevaardigen nog al veel indruk ge maakt, daar de kasteleins een beslissenden invloed op de kiezers hebben. Minister Co chery behoort niet tot de eigenzinnigsten. Hij heeft Donderdag in de Kamer verklaard, dat hij volstrekt niet aan de brandewijn belasting zal blijven vasthouden en ze gauw zal opgeven, indien men hem een ander mid del aan de hand doet, om het tekort te dek ken. Hoe dit geschiedt is hem gelijk, zoo lang het algemeen welzijn er niet onder lijdt. De afgevaardigden zijn intusschen van meening, dat dit eene omkeeren der rollen is. Niet de Kamer heeft nieuwe belastin gen voor te stellen, zulk6 is de taak der re geering. Het jaar loopt ten einde en het is niet te voorzien hoe het moeilijke vraagstuk der financiën voor eind December zal worden opgelost. De wijngaardeniers wilden dat de oor sprong van den wijn door den Staat met strooken op de flessohe-n officieel werd ge waarmerkt. Thans -echter, nu het ministe rie *van financiën op dit denkbeeld inging en bereid die strooken in te voeren, verkla ren de wijnhandelaren zich tegen de nieu wigheid en weigeren zij de belasting op deze strooken te betalen. De bond van wijn handelaars der Gironde te Bordeaux heeft hiertoe het initiatief genomen. Ook de ge organiseerde wijnhandel uit de andere wijn streken maakt zich op, dit voorbeeld te volgen. In alle stilte heeft in Frankrijk achter de regeerings-coulissen een kleine crisis plaats In verband met het verzet dat de nieuwe belastingontwerpen in het parlement en bij de neringdoenden ontmoet, heeft minister Cochery Vrijdagavond Briand, met wien hij een langdurig onderhoud' had, zijn porte feuille aangeboden. Briand heeft het ontslag van Cochery niet aangenomen, maar hem verzocht, de beslissing over te laten aan den ministerraad, die Zaterdag zou plaats heb ben, zoo melden particuliere telegrammen uit Parijs. In welingelichte kringen meent men, dat Cochery zijn ontslag zal handhaven. Het wordt daarom waarschijnlijk geacht, dat de ministerraad niet alleen het ontslag aan neemt, maar zich ook zal bezig houden met de keuze van zijn opvolger. Men gelooft zelfs, dat het mogelijk ls, dat de gedeelte lijke crisis zich ook tot andere leden van het kabinet zal uitstrekken. Te Croisie bij Nantes heeft de geestelijk heid gweigerd kinderen der openbare school aldaar tot de biecht toe te laten, omdat deze de in den herderlijken brief van het episcopaat verboden boeken gebruiken. De Republikeinsche Vereeniging heeft nu den burgemeester verzocht maatregelen van ver gelding te treffen door allereerst het houden van kerkelijke processies te verbieden. Engeland# Londen, 13 Nov. Te Bristol het woord voerende, heeft Churchill gezegd, dat indien de liberalen uit de ^eerst volgende algemeen© verkiezing als over winnaars moclrten terugkeeren, zij stap pen moesten doen om te zorgen, dat hetgeen het Hoogerhuis heeft gedreigd te zullen doen, niet gedaan wordt. Zij wilden het Hoogerhuis niet toestaan zich met de be grooting te bemoeien en ontzegden het 't recht om tot een ontbinding van het parle ment te dwingen. Zij hebben vertrouwd op het verstand van het Engelsch-e volk om hun vrijheid tegen een schending te verdedigen. Londen, 13 Nov. Minister Chur chill werd, toen hij met zijn echtgenoote te Bristol aankwam, aangevallen door een met een zweep gewapende suffragette. Na een korte worsteling gelukte het Churchill haar de zweep te ontrukken, die hij als tropee aan zijn echtgenoote ter hand stelde. De vrouw werd in hechtenis genomen. Zweden. Stockholm, 15 Nov. De Zweed- sche vereeniging van werkgevers heeft het besluit genomen, dat de uitsluiting in de ijzergieterijen onmiddellijk zal ophouden. De van wege de regeering ondernomen bemiddeling in de nog bestaande geschillen is afgebroken, uit hoofde van meeningsver- schillen betreffende de formeel© bepalingen voor de oplossing van het conflict. Italië. De aanstoo* gevende zinnen in de irreden- tistleche rede van generaal Asinari, welke hem zijn ontslag uit den d"enst kostte, heb ben ongeveer al6 volgt geluid „Onze driekleurige vlag, welk© dank zij de dapperheid van ons volk en zijn Koning he^en van het kapitool wappert, is -in han den van een koning, die tot de meest an- zieniijken van Europa behoort. Toen hij de vlag aanvaardde wendde zijn blik zich naar hei- oosten, naar d© grens, aan welker over zijde nog Italiaansch© broeders wonen, die ongeduldig het uur van hun bevrijding af wachten." Na deze woorden, welke gericht waren tot alle deelnemers der plechtigheid, wendde hij zich meer in het bijzonder tot de offi cieren en zeade„Van de kazerne ziét- ge voor u de heuvelen, welke met het bloed onzer helden gedrenkt zijn en op den ach tergrond liggen de nog niet veroverde lan de- (le terre irridente), die op het uur hun ner bevrijding wachten". De „Messagero", welk mededeelt diat de rede met geestdrift i6 begroet, schrijftEindelijk is er dan een generaal in Italië, die den moed heeft de stemming van het leger tegeno\er een der gewichtigste nationale quaesties te ver tolken. De andere Italiaanfiche bladen meenen echter, dat zoo de woorden van den gene raal juist werden weergegeven, zij in hooge mate te betreuren zijn, daar het de plicht der soldaten, en vooral van een zoo hoogge plaatst officier, is, verre van de politiek te blijven Zelfs de socialistische Avanti en. de radicale Vita uiten zich in dien geest. De regeering heeft dan ook niet geaarzeld en den onvoorziohtigen generaal onmiddel lijk op pensioen gesteld. Overigen-s was voor generaal Asinari dii Bernezzo het tijdstip pensioneering niet ver verwijderd. Asinari is een van de helden, die Italiës onafhan kelijkheidsoorlog hebben meegemaakt, hij werd o. a. in 1886 in den slag bij Monte Roseo zwaar gewond. Men kan zijn persoon lijke gevoelens dus begrijpen, maar algemeen vergeeft men het hem niet, dat hij den per sen van den Koning in zijn rede mengde. Asinari werd door den Koning aangewezen om den Czaar aan de grens vr Italië te ontvangen en hem naar Racoonigi te be geleidden. Men gaat zelfs zoo ver verband te zoeken tusschen dit feit en de rede. Aan fantastische onderstellingen due geen ge brek. De nuchtere werkelijkheid is, dat de generaal is ontslagen en dat d© Italiaansche regeering daarmede dus haar plicht heeft gedaan tegenover Oostenrijk. De Koning van Portugal hoeft Madrid I verlaten, aan het station uitgeleid door Ko- ning Alfonso en de koninklijke familie. De vorst is naar Parijs vertrokken. Oo.tcnrijlc-Hongarfje, Bij de Zaterdag gehouden verkiezing van het presidium der Hongaarsche Kamer, ver- i kreeg de candidaat der gematigden Gaal 201 stemmen, Justh 157 stemmen. Bij de ver- j kiezing voor twee vice-presidenten werden 376 stemmen uitgebracht. Tot eerste vice- f president werd gekozen Navay van de grond- wetspartij met 195 stemmen, de radicale candidaat Batthiany verkreeg 152 stemmen. Voor de post van tweede vice-president ver kreeg Rakowsky van de clerical© volkspartij als candidaat der gematigden 183 stemmen, tegen 152 die werden uitgebracht op Merey, den candidaat der partij van Justhde ove rige stemmen wareu verspreid. Daar Ra kowsky niet de volstrekte meerderheid be haalde, had een herstemming plaats, waarbij hij 170 stemmen verkreeg. Batthiany ver kreeg er 127. De gekozene aanvaardde zijn ambt met een korte rede, welke door de Justh-partij voortdurend door luidruchtige interrupties werd verstoord. Na de rodevoe ring hield het rumoer der Justh-partij nog een uur aan en richtte de partij hare aan vallen op den president. Ten slotte besloot de Kamer met groote meerderheid zijne be raadslagingen te verdagen. De regeering heeft haar uiterste best ge daan, ook bij de nationaliteiten, om de over hand te behouden. Voor het begin der zit ting van Zaterdag begaven de Saksische af gevaardigden zich naar graaf Andrassy en verzochten ze hem in plaats van Gaal een andere candidaat voor het presidentschap te 6tellen, daar het hun bijkans onmogelijk was op Gaal te stemmen, wiens politieke arbeid uit eene onafgebroken reeks van aanvallen op de Saksen had bestaan. Andrassy verzocht den Saksen met al 't gewicht zijner persoon lijkheid, op Gaal te stemmen, daar anders licht Justh de overwinning zou behalen. De Saksen besloten daarna, met het oog op de omstandigheid, dat de overwinning van Justh een succes der radicale onafhankelijk- heidspartij zou beteekenen, welker streven de Saksen misprijzen, en ook eene positie kiezen voor de zelfstandige bank zou be teekenen, zich aan de partijdiscipline te on- derwerpen en op Gaal te stemmen. Budapest, 13 Nov. Alexander Caal van de Kossuth-partij is tot president gekozen. Rtttland. Petersburg, 14 Nov. Ter vervan ging van den heer Tiinirjasews is d'e direc teur van de Rijksbank Timaschew lot minis ter van handel benoemd. Turk IJ Konstantinopel, 13 Nov. De troonrede, die morgen voorgelezen zal wor den, verklaart dat de regeering steeds een vriendschappelijke staatkunde jegens alle mogendheden zal blijven volgen. De binnenlandsche zaken bieden niets verontrustends, de toestand in Yemen ver betert. De begrooting sluit met een tekort ondanks de pogingen der regeering om dit te voorkomen, maar door de verhooging der douanerechten en een verbetering in de verordening der belastingen zal men het evenwicht herstellen. Konstantinopel, 1 4 N o v. De opening van het parlement had plaats in te genwoordigheid van den sultan en het diplo matieke corps. De zin in de troonrede, die betrekking heeft op de buitenlandschie zaken zegt dat de verhoudingen met de mogend heden vriendschappelijk zijn, aller pogingen strekken tot behoud des vred'es. Wij zijn zegt de troonrede ijverige aanhangers van dil edele doel. Wij zijn vol zorg voor de handhaving van zijne onvergankelijke rech ten en gewettigde belangen. De regeering houdt echter de eer voor een essentieel ele ment voor de bewaring van orde en vrede. Achmed Riza is herkozen tot president. Griekenland, In een onderhoud van minister Mavromi- chalis met den correspondent van den Berl. Lok al an zei ger zette de minister den toestand in Griekenland aldus uiteen „Wij hebben zeer ernstige dagen achter den rug en zijn aan een "groot gevaar ont snapt. Ik verheug mij, dat het mij gelukt is dit gevaar weg te nemen, waarbij ik, dat moet gezegd worden, door het toeval begun stigd ben. Voor eenigen tijd maakte ik een reis naar den Peloponesus, waar ik mijn mee- niugen over den toestand en over de mid delen tot verbetering uiteenzette. Was het toeval, of hadden mijn meeningen weerklank gevonden! Ik weet het niet, maar toen ik het program ontving, dat de leiders der liga mij brachten, zag ik dat het hunne in hoofdzaak overeenkwom met het mijne. En waar de Liga mij op enkele punten te ver scheen te gaan, achtte ik toen liet oogenblik niet geschikt, om daarover te spreken. „De Koning gaf mij volmacht, en nog eer ik mijn kabinet had gevormd legde ik met twee ambtgenooten den eed af. Ik trad toen met mijn program voor de Kamer, en verzekerde hierdoor aan de hervormingsbe weging een grondwettige basis. Ons werk ging goed vooruit en ik begon reeds te ge- looven, dat alles glad zou verloopen, toen kolonel Zorbas bij mij kwam, om mij mede te deelen, dat Typaldos bij hem was ge weest, om van hem te eischen, dat alle hoo- gere officieren binnen 24 uur uit leger en vloot moesten worden verwijderd. Gebeurde dit niet, dan zou hij tot het uiterste gaan. „Ik moet hier even aanstippen, dat Ty paldos reeds vroeger een exposé had opge steld, en dat wij hem, wijl hij een flink offi cier was, een hoog commando hadden ge geven, wat hem klaarblijkelijk zoo naar het hoofd was geslegen, dat hij zijn kameraden', vooral de jongere, de mee6t dwaze dingen in het hoofd "had gepraat. „Het is waar, dat wij geen wet hadden op de oudersdomsgrens, zooals ik die in middels aan de Kamer heb voorgelegd, zoo dat er admiraals van 75 jaar, kolonels van meer dan 60 jaar waren. Wat een onhoud bare toestand was. „Had Typaldos daartegen maatregelen ge vraagd, dan zouden wij ons met hem heb ben kunnen verstaan. Maar daar hij bij zijn eischen bedreigingen uitte, vroeg ik aan Zorbas: „Gij hebt hem toch dadelijk ge arresteerd? Ik vrees dat hij anders dwaas heden zal uithalen." „Zorbas deelde in mijn vrees, maar ver klaarde eerst mijn meening te willen hoo ren. Wij lieten nu onmiddellijk het huis van Typaldos omsingelen. Maar hij was reeds weg. Het was ons echter gelukt ongeveer 30 jonge officieren, die op de kruisers dienst deden, in den nacht te arresteeren, waardoor voorkomen werd, dat de kruisers zich bij de beweging aansloten, wat tot groote moei lijkheden had kunnen leiden. Wat er verder bij Salami® gebeurd is, is bekend. „Typaldos had rijn menschem vezekerd, dat de kruisers aan zijn zijde waren. Toen het bleek, dat dit onjuist was, zeide men hem de gehoorzaamheid op. En hij, van wien verwacht werd dat hij zou overwinnen of sterven, vluch+te met eenige kameraden, en toonde dat hij toch niet den moed had dien men van hem verwachtte. „Ik geloof dat thans mogelijke gebeurte nissen van dien aard uitgesloten zijn en daar het leger vertrouwen in mij heeft, hoop ik mijn program te kunnen uitvoeren." De milita're bond zoo meldt men uit Athene aan de Vossische Ztg. heeft een mededeeling verspreid, die duidelijke drei gementen aan het adres van al te vrijmoedig kritiek oefenende bladen richt. Het blad Athenai wil er zich echter den mond niet door laten snoeren. Het schrijft, dat het voor het eerst sedert de invoering van de Grieksche grondwet is, dat zulke woorden vernomen zijn, welke als een poging om de constitutioneel© vrijheden af te schaffen, beschouwd kunnen worden. Zulk een handel wijze zal de menschen, die tegen het ver bond werkzaam zijn, eenvoudig nopen, ge heime proclamaties te verspreiden en den persveldtocht in de provincies nog aanwak keren. De militaire bond besluit de Athe nai moet niet vergeten, dat gedachten evenmin vrees kennen als de dragers van deze gedachten en dat het vrijheidlievende mannen onverschillig laat, of zij ter wille van hun ideaal gedood of van hun vermogen beroofd zouden worden. Dit artikel baart groot opzien. In vele steden van Theesalië worden be toogingen gehouden, om de regeering te be wegen, hervormingsvoorstellen ten bate van den landbouw bij do Kamer in te dienen. De regeering heeft een wetsontwerp in gediend, waarbij de 445 gemeenten in het land tot 200 gemeenten van den eersten en tweeden rang teruggebracht worden. Kreta. P a r ij s, 13 Nov. Pichon besprak in den ministerraad de stappen bij den Fran- schen gezant te Konstantinopel ten opzichte der Kreta-kwestie gedaan. Pichon deed den gezant weten, dat lvet op het oogenblik als ontijdig wordt beschouwd de Kreta-kwestie op het tapijt te brengen. De Fransche regeering zal onderhandelin gen met de vreemde regeeringen aanvangen betreffende de Turksche douauesurtaxen. Britsch-Indië. Ahmedabad, 14 Nov. De onder koning van Engelsch-Ind'ië en lady Minto maakten gieterenmiddag eeai rijtoer door de stad. Nadat de stoet gepasseerd was, ont plofte een bom nabij de Raipurpoort. Men vond een man op den grond, met afgeslagen hand en een niet ontplofte bom naast hem. Het schijnt dat, toen het rijtuig de Raipur poort naderde, de Hindbe de bom heeft weggeworpen. Het incident ging bijna on opgemerkt voorbij De bommen bevatten picrinezuur. Ahmedabad, 14 Nov. Een later telegram meldlt: Twee bommen werden uit de dichte menigte naar het rijtuig geslin gerd. Een onderofficier van de dragonders, die terzijde reed, onderschepte er een met zijn zwaard. Een tweede trol een in landse hen officier, die een zonnescherm bo ven lady Minto hield. Hij viel ongedeerd op den grond. De man, die bij de ontploffing getroffen werd, was een voorbijganger, die de bom opnam.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1