tXT°. 144. Eerste Blad. 8"* jHargang. Vrijdag 19 November 1909. BUITENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents by voeruitbetalin#, Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen td het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Bmk circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Deze Courant verschijnt ringel yksbehalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz,, gelieve men vóór 11 urn 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers! VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente (Amersfoort) brengen ter algemeene kennis, <iat bij hi»n besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan F. Wolffenbuttel. te IJssetstein, vergunning is verleend tot de oprichting van leene brood-, koek- en beschuitbakkerij in het penceel, alhier gelegen aan de Borstraat hoek Oude Soesterweg, wijk G, ongenummerd, kadas traal bekend gemeente Amersfoort, sectie D, no. 2729, onder voorwaarde, dat de schoorsteen van den oven wordt opgetrokken tot eene hoogte van minstens 2 Meter boven den nek der bekapping van het gebouw. Amersfoort, den 18. November 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, J.G STENFERT KROESE. WUIJTIERS. Politiek Overzicht De strijd tusschen *t oogerhuis en Lagerli-'is. Een strijd van de hoogste beteekenis voor alle landen zal in Greot-Brdtitamnië worden uitgevochten. De leider der conservatieve partij iu het Engelse he Hoogerhuis Lord Lansdowne, heeft medegedeeld dat hij bij de tweede lezing dei- middelenwet de vol gende motie zal indienen: „Het Hoogerhuis aci t zich niet gerechtigd aan de begrooting zijne goedkeuring te hechten, voordat ze aan heit oondeel des lands zal zijn onderworpen". Met deze motie breekt de strijd tusschen de beide huizen van het Biütfcche parlement uit. De regeering kan niet meer acnteru' t wijken, wil trouwens van geen march andee ren weten, en zoo zal de strijd voor en door de kiezers worden uitgevochten. De ontbin ding van het Lagerhuis kan nu reeds in de eerste dagen van het komende jaar wor de. i verwacht. De voorbereidselen voor den verkiezingsstrijd zijn al begonnen en spoe dig zal geheel Brittanndë van de strijdleu zen der beide partijen weerklinken. Het gaat dan ook om geen bagatel. Wanneer de kiezers de opvatting van het Hoogerhuis 'bekrachtigen, dian zal het zwaartepunt der Enigelsche politiek van het Lagerhuis 'naar het Hoogerhuis worden verplaatst. Heer en meester over Engeland zouden dan de leden van het Huis der Lordte worden en het Lagerhuis zou dan het grootste deel zijner macht verliezen. Wie het recht heeft, over financieel© wetten te beslissen en de koorden van de beurs te houden, moet van zelf ook het beslissende oordeel over het be stuur en de politiek des lands verkrijgen. Dan zou het lot der regeering niet alleen van de stemmingen in het Lagerhuis, doch ook van die in het Hoogerhuis onmiddellijk afhangen. Terwijl het Lagerhuis voortdu rend van de meeningen des volks afhankelijk is en zijne macht dtoor de wisseling der in zichten bij de kiezrs op eene natuurlijke wijze wordt geregeld, ontbreekt bij de Lords deze mogelijkheid eener wisseling in de samenstelling van het Huis door degewij zigde stemming onder de meerderheid des volks. De hoogste parlementaire macht zou dus in het bezit komen van een lichaam dat in zijne samenstelling slechts door de na tuurlijke wisseling der dragers van een fami lie-erfstuk en door afzonderlijke benoemin gen wordt gewijzigd. Het Lagerhuis kan zich zonder een strijd op leven en dood het uitsluitende beslissingsrecht over de begroo ting en over de financieele wetgeving niet ui* de handen laten nemen. Zij het ook dat het Hoogerhuis nooit formeel van deze rech ten afstand deed, feitelijk werden ze sedert vele lientalBen van jaren niet meer toege past. De laatste poging heeft voor ongeveer zestien jaren plaats gehad, toen het ginig om de opheffing van de zegelbelasting op papier. Deze poging der Lords heeft echter volkomen schipbreuk geleden en sindsdien gold het als vanzelf sprekend dat het Hoo gerhuis een begrooting slecht6 in haar ge heel verwerpen doch niet amendteeren kon. (Men kan hier bescfieddenlijk de vraag steden welk nut het Hoogerhuis dan nog heeft). De verwerping van een begrootang in haar 'geheel is evenwel zoo iets monsterachtigs en heeft voor den Staat zulke ernstige gevol gen, dat dit recht van het Hoogerhuis voor het werkelijke leven nauwelijks nog in aan merking kwam. Thans zal het niettemin in toepassing worden gebracht; het Huis der Lords weigert, volgens de motie die Lord Lansdowne heeft aangekondigd en die zon der twijfel de meerderheid verkrijgen zal, dte afdoening der middelenwet voor de kie ners hun oordeel erover hebben uitgesproken Nu zullen er in Groot-Brittianndë nieuwe algemeene verkiezingen worden uitgeschre ven en geheel Europa zal met spanning naar het resultaat ervan uitzien. De liberalen zullen natuurlijk de leuzen opwerpen of 't het volk welgevallig is zijn lot niet. meer aan het Hoogerhuis doch aan liet Lager huis toe te vertrouwen; of de erfelijke leden van het parlement een overwicht zullen heb ben cp de gekozene; of de grondeigenaars, aan welker sipits de door minister Lloyd George zoo bitter gehekelde hertogen staan. de door het voLk zelf gekozen afgevaardig den op den achtergrond zuilen dringen en c! macht in d. - Staat tot zich zullen trek. ken. De conservatieve partij wil bij deze gelegenheid het vraagstuk der beschermende rechtten aan de orde brengen. Ddt ook is e o historische gebeurtenis. Want om het midden der 19e eeuw scheen ale 't ware Engeland voor unmer voor den vrijhandel gewonnen. Wanneer het protectionisme in Engeland zou overwinnen, zou de handels politiek der geheele wereld noodzakelijker wijs een volkomen hervorming moeten on dergaan. Alle handelsverdragen en douane tarieven hadldien tot dusver ais onwrikbare voorwaarde dat Engeland en zijne koloniën, va:i kleine uitzonderingen afgezien, vrije markten waren. Ook hiervan wil men thans, Balfour voorop, een kwestie maken. De oude Jozef Chamberlain, ofschoon op den weg der seniele aftakeling, doet niettemin mee aan den strijd voor het protectionisme en heeft een groot deel dei- conservatieve •pari j reeds er voor gewonnen. Wie kan thans zeggen welke wrijving in de interna tionale verhoudingen zal ontstaan, wanneer Engelanid zijn eigen havens en zijue, de we id! omvattende, kolonaën door hooge tarie ven voor het handelsverkeer met de overige volken zal afsluiten? Dientengevolge zullen de komenide verkiezingen in Engeland tot de groote Europeesche gebeurteniseen behoo- reu, die niemand onverschillig kunnen laten en welker beteekenis zich ternauwernood laat bepalen. De politieke st-iijd in Engeland zal van eegroote dramatische spanning zijn. Wel heeft Lord Lansdowne met fijn© diplomatie zijne motie aldus geredigeerd alsof geen ge vaarlijk constitutioneel conflict ei* door zou wonden geschapen© want de motie eischt voor het Hoogerhuis niet het recht op der ver werping of amendCering van financieele wetsontwerpen, en bevat onmiddellijk geen aanval op de voorrechten die het La gerhuis krachtens eeuwenoude traditie voor zich opeisc'ht, ze heeft zelfs den schijn van c: democratisch gebaar, doch dit maakt de zaak er niet minuer ernstig om. Wan neer het Hoogerhuis overwint, wordt de beele Engeilscne constitutie, al mag er geen letter veranderd worden in de afzon derlijke wetten, waaruit ze zichin den loop der eeuwen heeft ontwikkeld, omvergewor pen. Dan verkrijgen de Lords het recht bij elke financieele wet die hun niet bevalt, een beroep op het volk te eischendan kunnen z. ie allen tijde nieuwe verkiezingen af dwingen, wanneer ze meen en dat een voor hen gunstig politiek oogenblik gekomen is. Tot dusver was de meerderheid in het La gerhuis als 't ware de belichaming van het werkelijke staatsgezag in Engeland en haar haast onbegrensde invloed wortelde in de uitsluitende beschikking over het financieele bob er, in het privilegie eene regeering de middelen toe te staan of te weigeren en bij deze gelegenheid het geheele bestuur aan kritiek te onderwerpen. Wanner nu het Hoogerhuis het financieele beheer geldelijk tot. zich trekt en het persoonlijke voordeel heeft van de kiezers met afhankelijk te zijn en door partij stroomingen niet onmid dellijk te woaden getroffen, dan moet het vanzelf veel machtiger worden dan het La- gerhuis. Reeds thans toont het constitutio neel e mechanisme niet zulk een regelmatige werkzaamheid als vroeger. Het Hoogerhuis had reeds 6edert tientallen van jaren eene conservatieve meerderheid welke in voort- durenden strijd met de Liberale meerderheid in het Lagerhuis verkeerde. De onderwijs- wet en vele andere wetsontwerpen die het Lagerhuis had goedgekeurd, konden niet worden ingevoeld door den tegenstaand van het Hoogerhuis. De onlangs gestorven pre mier, Campbell Bannerman, wilde al dit rech. van veto van het. Hoogerhuis beper ken. Dat is niet gelukt en het Huis der Lords neemt zelfs zijn toevlucht tot verou derde rechten om zich bij de begrooting te genover het Lagerhuis te stellen. Dit zal de oorzaak van een hard'nekkigen strijd wor den. Duiteahlaad. B e r 1 ij n, 1 8 N o v. Van de begrooting voor 1910 sluit in inkomsten en uitgaven de gewone begrooting met 2,660,305,450 mark, dit is 6,858,991 mark meer dan die van het vorige jaar, met inbegrip van de supplementaire begrooting. Van do geregelde uitgaven vereischt het rijksleger rond 13.8 millioen meer, de ma rine 11 millioen, de rijksschuld 18.9 millioen meer. Van de uitgaven voor één keer op de gewone begrooting zijn minder die bij het rijkspost- en telegraaPbeheer 34.9 millioen, bij het rijksleger 41.9 millioen, bij het mi nisterie van Koloniën 2.5 millioen; hooger zijn die voor de marine 13.8 millioen, voor de rijksschuld 5.7 millioen. Van de buitengewone uitgaven bedragen die voor het ministerie van Bmnenlandscho Zaken rond 23 millioen, voor het. rijksleger 22.5 millioen, voor de marine 113.3 millioen, voor post- en telegraafadministratie 25 mil lioen. Aan leeningen blijven over totaal 152,255,928 Mark. België. Brussel, 18 Nov. Bij de voortge zette behandeling van artikel 1 der mili taire wet ging de Kamer over tot de kwes tie van de vrijstelling van geestelijken, die de linkerzijde, beloofd had te zullen goed keuren. Verschillende sprekers van de linkerzijde wezen er op, dat zij zich niet bonden voor de toekomst. (Uitroepen rechts). De minister president, verklaarde, dat hij rekende op de loyauteit van de linkerzijde. De" vrijstclingen werden aangenomen met zitten en opstaan. De socialist Vandervelde constateerde on der groote hilariteit, dat verschillende leden van de rechterzijde tegen hadden gestemd. Nadat met groote meerderheid een amen dement was verworpen, bepalende dat de persoonlijke dienstplicht slechts zou gel den in tijd van oorlog, werd met 100 tegen 58 stemmen de afschaffing der plaatsver vanging goedgekeurd. Drie ministers stem den tegen. (Langdurige tocjuichinngen). De zitting werd daarna opgeheven. Frankrijk. P a r ij s 18 Nov. De Fransche Ka mer behandelde heden de begrooting. Jau- rès constateert de vermeerdering van de militaire uitgaven, veroorzaakt door den gewapenden vrede. Hij weuscht een vriend schappelijke oplossing van den Engelsch- Duitschen wedijver en heeft vertrouwen in de komst van den vrede, die het werk zal zijn van een geslacht. Maar Frankrijk moet blijven waken, want een avontuurlijke min derheid van Pangermanisteu droomt ervan in geval van een gewapend conflict Frank rijk als gijzelaar te gebruiken. Jaurès constateert dat gedurende meer dan dertig jaren Elzas-Lotharingen hoopte het onrecht, te zien herstellen, dat dit ge bied door Duitschland werd aangedaan, maar het heeft afgezien van de gedachte zijn vrijheid te verwachten van wapengeweld, hopende wellicht dat Frankrijk en Duitsch land elkander over het rijksland heen de hand zullen rtiken. Een aantal huisvaders hadden bij den on derwijzer te Notre Dame de l'Osier tever geefs aangedrongen, dat zeker schoolboek over Geschiedenis niet meer bij de lessen ge bruikt zou worden. De pastoor heeft daarop de school in den ban gedaan. Hij verbood aan de katholieken ten strengste, hun leer lingen noor die school te sturen, zoolang 'be doeld geschiedenisboek niet was ingetrok ken. Van den kansel wei-d een verklaring ge lezen, die vervolgens op de deur der kerk werd aangeplakt, waarin stond, dat dit ver bod van de bisschoppen was uitgegaan. Ouders, die niet gehoorzaamden, zou abso lutie geweigerd worden, kinderen, die de school bezochten, zou de eerste communie worden onlhouden. In een school in het Ain-departement heb ben de kinderen de boeken, die door de pas toors verboden waren, verbrand. De bisschop van Versailles heeft tot voor zichtigheid in dezen strijd vermaand, daar slecht voorbereide aanvallen meer kwaad dan goed zouden doen. Er moet dus zekerheid be staan dat het schoolboek slecht is, of de nderwijzer niet deugt vóór men tegen eenige school een beweging begint, zeide hij. De radicaal-socialistische afgevaardigde Delaunay van Loiret heeft een aantal afge vaardigden bijeengeroepen ter beraming van maatregelen om de neutrale school te verde digen. Meb beelott een deputatie naar mi nister Briand te zenden om met hem daar over *e beraadslagen. Briand was het na tuurlijk met de deputatie geheel eens, maar zeide geen afdoend er verdedigingsmaatregel toe dan dat de Staat 'het herhalingsouderwijs zou steunen Engeland. Londen,' 18 Nov. De speciale be richtgever van Reuter te Windsor heeft een onderhoud gehad met den heer Bocage, den Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken. Deze wees op het gewicht van des Ko- nings bezoek, dat de beste resultaten zal hebben voor de betrekkingen tusschen de twee verbonden mogendheden. Bocage ver klaarde, dat er thans te- Windsor onderhan delingen worden gevoerd over een Engelsch- Portugeesch handelsverdrag, dat, naar hij hoopte, een bestaande leemte in de betrek kingen tusschen de twee rijken zou vullen. De beste verstandhouding bestaat tusschen de Britsche en de Portugeesche besturen in Zuid-Afrika en de geruchten omtrent den afstand van grondgebied door Portugal, noemde hij belachelijk. Italië. Rome, 18 Nov. De mi nister-president heeft in de Kamer het wetsontwerp betref fende de hervorming der belastingen inge diend. Rome, 1 8 N o v. De Paus ontving 300 Fransche pelgrims van de vereeniging Notre Dame du Salut. De Paus verklaarde, dat de betuigingen van toewijding, welke zich openbaarden, hem een troost waren. Deze be tuigingen bevestigen hem, dat het geloof m Frankrijk onoverwinnelijk blijft ondanks de vervolging. Hij voegde er onmiddellijk aan toe, dat het woord vervolging niet overdre ven kon worden geacht, omdat de vijanden zich openlijk vereenigden en te zamen op traden tegen den Heer. Hun vijandigheid werd smartelijk bevestigd door den onver- zoenlijken oorlog den bisschoppen aange daan, die werden beschuldigd omdat zij den Heiligen Stoel trouw waren gebleven. De bisschoppen, die getuigen waren van het reusachtige kwaad, dat. werd veroor zaakt door neutrale scholen en door het dwin gen van de jeugd goddelooze en onzedelijke boeken te gebruiken, uitten een alarmkreet, om de aandacht der huisvaders te vestigen, cp de gevaren die hun kinderen bedreigden, daar toch elke Fransche burger het recht heeft zijn stem bij de overheid te doen hoo- ren. De waarheid, door de bisschoppen ver kondigd, werd zelfs een doelwit voor den haat dergenen, die regeeren. Men oi.tzegt niet alleen den bisschoppen het recht de getrouwen te onderwijzen, maar men gaat zelfs zoo ver degenen aan te moe digen en te steunen, die hen voor de recht banken dagen. De vervolging doet echter noch den bis schoppen, noch den Paus den moed in den strijd verliezen. Spanje. De republikeinen in Spanje, althans eeni ge hunner, schromen thans blijkbaar niet meer om onverholen uiting van hunne revo lutionaire gevoelens te geven. Pablo Igle- siias, een der leiders, hield Zondag j.l. een lezing in de „Casa der Pueblo" te Madrid, waar'hij, na een overzicht te hebben gege ven van den toestand des lands tijdens het bewind van Maura, verklaarde dat de so cialisten niet kunnen leven onder een mo narchaal bewind en er dus een republiek moet komen. Daar de monarchisten echter niet zullen zwichten voor overreding en logica, zal men op een revolutie moeten aaai- sturen Hij deed een beroep op de arbeiders om de overwinning der socialisten aan de stem bus te helpen bevechten en dan, zoo noodig de monarchie met geweld omver te werpen. Zijn rede vond levendige toejuiching. Oostenrijk-Hongarlje. W oenen, 1 8 N o v, In het Heerenhuis heeft heden de man is ter-president Rienerth de moeilijkheden van den bi/nnenlandschen jiolitieke» toestand uiteengezet. Hij ver klaarde, dat het kabinet bereid zou zijn zich terug te trekken, als zijn terugtreden de orde zou herstéllen. Een parlementair kabi net iis alleen mogelijk als de samenwerking van de in dat kabinet vertegenwoordigde partijen "wordt gewaarborgd. Bienerth wees de verwijten terug, dat de regeer ing een anti-Slavische en anti-parlementaire politiek volgt. De regeering gaat voort met pogin gen in het werk te stellen om de normale werking van het parlement te herstellen. De minister-president deed verder uitkomen dat het voor de parlementaire partijen nood zakelijk is om de obstructie te laten, varen en tot het vaststellen van een vergelijk te komen. Over de audiëntie van de Hongaareohe ministers bij den Keizer, wordt nog gemeld, dat de Keizer bereid was, in d© leger-quaes- tie enkele concessies toe te staan, voor zoo ver die betrekking hebben op de vaandels en onderscheidingsteekenen der Hongaarsche regimenten, dus op uiterlijkheden, maar be slist weigerde toe te staan, dat de Hongaar- sclhe taal, zelfs als compagnies*aalzou wor den gebruikt. Voorts wilde de Keizer van Kosisutih de besliste verklaring, dlait hij zaïl ophouden een. dubbelzinnige politiek te volgendat had betrekking op de verklaring van Kossuth bij de betooging zijner aanhangers, dat hij in beginsel voor een afzonderlijke Hongaar sche bank is, maar zich thans voor het be houd van de gemeenschappelijke bank zal verklaren, omdat hij de oprichting en in werking stelling eener afzonderlijke banik voor liet eindigen van het bankprivilegie dor O.-H. Bank, dus voor 1911, niet moge lijk acht. Dit adhtte de Keizer een dubbel zinnige verklaring, en hij wensente derhalve, dat Kossuth openlijk en volkomen zich plaat sen zal op den grondslag der overeenkomst van 1867, wat Kossuth tot nog toe niet deed. De tegenstelling tusschen den Keizer en Kossuth is d!us, na de splitsing in de Hon gaarsche o n afhanikel ij kl leidfc partij en Kos suth's zwenking naar rechts, blijven voort bestaan Bulgarije. Sofia, 18 Nov. In de Sobranja gaf de minister van buitenlandsche zaken eene uiteenzetting van de buitenlandsche poli tiek. De minister verwierp met kracht de bewering, dat er oneenigheid zou zijn in de betrekkingen met Rusland. Deze bewering mist allen grond. Indien de Koninklijke boodschap zwijgt ten aanzien der betrekkin gen met Servie, evenals met Roemenië, waar mede Bulgarije uitstekende betrekkingen on derhoudt, dan is dit omdat er in het afge- loopen jaar niets belangrijks is voorgeval len tusschen Servië en Bulgarije. De regee ring wenscht dat de wederzijdsche verhou ding nog zal worden verbeterd en vertrou welijk worden. Wat aangaat de betrekkingen met Turkije verklaart Paprikof, <iat het waar is dat daarin nog geen voldoende on derling vertrouwen bestaat, evenwel zijn de beide regeeringen bezield door denzelfden wensch om een toenemende hartelijke ver houding tussohen Turkije en Bulgarije tot stand te brengen. Er zijn nog een reeks van vraagstukken t« regelen, welke Bulgarije hoopt ten einde te zien gebracht. De toekomstige toestand hangt evenwel voornamelijk af van de situatie, teweegge bracht door de Bulgaren in Macedonië. De regeering wenscht dat vrede en orde zullen heerschen in Turkije; dit kan van invloed zijn op den toestand in Bulgarije en op de verschillende nationalistische benden, waar voor Bulgarije echter geen verantwoordelijk heid aanvaardt. De regeering wenscht slechts de vreedzame ontwikkeling van het Bulgarendom in Turkije. Wat de algemeene politiek betreft, ver klaarde de minister, dat Bulgarije over vol doende krachten beschikt om zijne rechten en belangen bij verschillende gebeurlijkhe den te verdedigen. Het zal onder de poli tieke combinatiën, die zich in de toekomst op den Balkan vormen, diegene weten te kiezen, welke het meest aan zijn belangen beantwoordt. Rusland. Helsingfors, 18 Nov. De Land dag is bij Keizerlijk besluit ontbonden. De nieuwe verkiezingen zullen den llen Fébr. (nieuwe stijl) plaats hebben. De bijeenroe ping van den nieuwen landdag is bepaald op 1 Maart. Qrlekanland. De berichten, dat er nog voortdurend gis ting heerscht 'onder de jonge officieren van het leger, worden in een bericht uit Athene aan de Politische Korrespondenz tegenge sproken. Volgens deze berichtgever zou de beweging in het leger tot stilstand zijn ge komen. Bedoeld is mogelijk de afspraak tus schen den Koning en den officierenbond!, waarbij eerstgenoemde zich verbond zijn eisch nopens ontbinding van den bond te laten vallen, terwijl laatstgenoemde beloofde zich voorloopig stil te zullen houden. Hei lijkt mear een voorloopige wapenstilstand, want de leiders der hervormingsbeweging hebben pas nog verklaard, dat hun eigenlijke laak nog beginnen moet. Maar men schijnt het in toongevende kringen te Athene minder aangenaam te hébben gevonden, dat Grie kenland in den laat sten tijd voortdurend het voorwerp van besprekingen in de pers was, en vooral de herhaalde geruchten over plan nen tot aftreden van den Koning hébben veel ontstemming gewekt. Vandaar dan ook de onlangs vermelde pogingen van den officie- ren'bond om den Griekschen bladen het zwij gen op te leggen. Die pogingen hébben tot dusver wel een zekere uitwerking gehad, maar men vraagt zich af hoe lang dit zal duren De Kamer heeft inmiddels het wetsont werp betreffende de wijziging der kiesdis tricten na levendige debatten in derde lezing aangenomen. De regeering doet wat ze kan om het werk van het parlement te bespoedi gen in verband daarmede heeft ze eenige ontwerpen van plaatselijk belang ingetrok ken. De minister van oorlog zal binnenkort een ontwerp indienen tot het lager stellen van den leeftijdsgrens in het leger. Volgens de Empros is het bericht, als zou de regeeriiig plan hebben 12 torpedobooten aan te koopen, onjuist. Er bestaat alleen plan op het aankoopen van twee torpedoja gers, terwijl er ook over de aanschaffing van een onderzeesche boot wordt gedacht. De Grieksche radicale partij publiceert een protest tegen de mogelijkheid van een inmenging door de mogendheden in de quaestie der binnenlandsche hervormingen in Griekenland en beroept zich op de begin selen van het internationaal recht, waarbij elke staat zijn binnenlandsche aangelegenhe den naar zijn goeddunken kan regelen. Euro pa heeft dit beginsel geëerbiedigd en Grie kenland, dat door verdragen als onafhanke lijke staat is bekend, kan den zelf den eer bied verlangen. De radicale partij eindigt met de verklaring, dat het Grieksche volk zoo noodig zijn onschendbaar recht zal ver dedigen. Perzlë- Na twee dagen beraadslagen© heeft Ra- chim Khan, de Perzische rooverhoofdman, er in toegestemd, met zijn 8jasevennen de stad Ardebil te verlaten. Stad en fort blij ven onder bescherming der Russische troe pen. Argentinië. Het schijnt vrijwel zeker te zijn, dat het Argentijnsche Congres onverwijld zal wor den bijeengeroepen in buitengewone zitting. Er zal dan van de volksvertegenwoordiging worden verwacht, dat het strenge wetten zal maken tegen de anarchisten. Er bestaat in Argentinië dan ook wel

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1