IMP grond tot verstoordheid tegen de propagan disten van de daad. In de laatste zes maanden is in Buenos- Ayres viermaal met bommen geworpen. Twee dier aanslagen hadden een noodlottige» af loop. De Argentijnache regeering weet. dat er in Argentinië 10,000 a 11,000 lieden zijn, voor het meerendeel immigranten uit Italië, Rusland of Catalonië, die met de anarchis tische beweging sympathiseeren en haar krachtig steunen. Nu in heel Argentinië de staat van beleg is afgekondigd, kan de re geering daarvan partij trekken door zonder vorm van proces verdachten te laten ar- resteeren, in hechtenis houden en uit het land verwijderen. Naar in een Engelsch blad vermeld wordt, zullen gedurende de e.k. dagen 3000 anarchisten uit Argentinië wor den verwijderd. Bladen waarin het anar chisme wordt aangeprezen worden onder drukt. Do man, die den aanslag pleegde op den prefect van politie te Buenos-Ayres en diens secretaris en die daarna trachtte zelfmoord te plegen, leeft. nog. Men denkt dat het een Rus ismaar de man bewaart een hardnekkig stilzwijgen. Venezuela. Castro is volgens een bericht uit Madrid in de N e w-Y ork Herald van plan, tot het einde van het jaar in Malaga te blij ven, dan naar de Veroenigde Staten te trekken en zich daar te vestigen. Hij ver trouwt, zegt bij, in den geest van recht vaardigheid van het Amerikaansche volk, dat z. i. zeer verschilt van het gedrag door do Amerikaansche regeoring gevolgd ten opzichte van de Venezuelaansche zaken. „Als het Amerikaanscho volk alle feiten kent-, zal het zinet langer gelooven dat ik revolutionaire ambities heb", betuigt hij verder, „en zal liet zien welk een groote schade de ware Amerikaansche belangen in Venezuela is toegebracht door Roosevelts incorrecte houding. De Amerikaansche re geering nam een ontzettende verantwoorde lijkheid op zich door Gomez verraad te steunen." Castro gaat dan voort te vertel len dat dit blijkt uit den tegenwoordige» verwarden toestand en op dezen af te geven. Nicaragua. Washington, 18 Nov. Twee Ame rikanen, die ontdekt werden in hot revolu- tiennaire leger in Nicaragua te dienen, zijn gevangen genomen en door president Zelaya ter dood veroordeeld. Uit telegrammen, door hot ministerie van buitenlandsche zaken ont vangen, is gebleken, dat de vonnissen reeds ten uitvoer zijn gelegd. Twee Amerikaansche oorlogsschepen heb ben bevel ontvangen ten spoedigste naar Nicaragua te vertrokken. De ontmoeting tusschen president Taft en den nieuwen gezant van Nicaragua is voor onbcpa&lden tijd uitgesteld. Reizigers, komende van Jïew-Orleans, hebben verklaard, dat meer dan 500 perso nen, die verdacht worden van revolution- naire neigingen, op bevel van Zelaya zonder vorm van proces zijn doodgeschoten en dat de terechtstellingen door Zelaya bevolen nog steeds voortduren. Allerlei. v— Het proces-Stein heil doet zijn gevol gen in de Fransche rechtspraak gevoelen. Op het bureau vau de Kamer is een wets- outwerp-Lhopiie&u gedeponeerd, dat ver moedelijk lieden besproken zal worden en dat bepaalt, dat de voorzitter vau het Hof van Assisen voortaan geen andere vragen zal stellen dan die betreffende de identiteit vau beklaagde. Het vragenstellen zal voortaan overgelaten worden aan den advo caat-generaal en aan den verdediger. Ondervraagd door een reporter van de Matin, verklaarde Barthou, de minister van Justitie, dat behalve deze nog andere her vormingen te wachten zijn. Een buiten-parlementaire commissie zal beuoemd worden om in de eerste plaats te onderzoeken, hoe de procedure, die tegen woordig bij hot Hof van Assisen in ge bruik is, in overeenstemming te brengen is met do moderne rechtsbegrippen en in de tweede plaats om te onderzoeken hoe de methode der gerechtelijke iustructie gewij zigd kan worden, ten einde deze sneller te doen zijn en meer gezag te doen hebben. Charles Dlokans in Genua. vWat aardsche roem 4och nietig en vergankelijk iel Charles Dickens heefteen heel jaar in Genua geleefd. Daar heeft 'hij de KersuiachigescihiedeniB „Christmas carol" gasohreven, eveneens aldaar 'den roman, „Martin Ohuzzlewit" ontworpen, en todh herinnen'. in Ibeel die stad, dae hij .zoozeer ge liefd 'heeft, rich geen mensch zijner meer.Een medewerker van Herpers Magazine ging in Genua op zoek naar het Palazzo P e- «chiere, waarin de beroemde romandich ter gedurende zijn verblijf aan Ihet strand der itddefil&ndsche zee gewoond 'heeft; de nauwkeurige verslaggever mocht de brief kaarten- en kunsthandelaren den naam. van Charles Dickens nog zoo vaak voorspellen men had onder de Arkadiers der Gallerïa Mazziiu niet de minste idee van den man, die een sieraad der Engelsche literatuur is go we est. „Op zekeren dag echter", zoo vertelt do correspondent, „hoonde ik, toen ik weer eens, zonder begrepen te worden, de woorden „Palazzo Pewhiere" uitsprak, een kinder stem achter mij uitroepen: „Daar (heeft im mers Dickens gewoond I" „Wat weet ge van hemt" vroeg ik vedbaasd. „Ik hen in Engeland geweest", antwoordde een baasje van bij de vijftien jaar. „lik heb daar lezen geleerd en kan den David Copper- field" bijna opzeggen. Ik ben doen hiér dik wijle hij het Palezzo Pescliiere geweest en probeerde, door -de half geopende deur naar binnen te kijken, maar ik kon niets zien, want de portier heeft je goed in de gaten en laat niemand naderbij." Die Amerikaansdhe journalist had nu ©en geleider, oen tolk, men kon bijna tzeggen een vriend. Dank zij de woordenrijke bemidde ling van den jongen Pietfo gelukte het hem, den wachter van het Palazzo Pescliiere, die hem eerst, barscli den toegang weigerde, gunstig te stemmen en van Ihem na lange onderhandeling gedaan te krijgen, het park en de paleisvertrekken te miogen bezichti gen .,Er bestaat", zoo schrijft hij, „in heel Italië geen paleis, dat bekoorlijker is dan dit. Het ligt op eene vedhooging en is om geven door prachtige parken, die met beel den, vazen, fonteinen, marnieren ba-rins, terrassen, sinaasappels- en citroenboomen, heerlijke rozenstruiken en oamel'iën kwistig bedeeld zijn. De vertrekken zijn smaakvol ingericht en van de vensters uit ziet men een panorama, hetwelk in (heel de wereld zijns gelijken niet vindt de stad Genua, den ha ven en het strandMen waant zich in een toove-rpaleis uit „Duizenkl-en-een-nacht verplaatst." In een aan een vriend gerichlen brief toont Dickens zich geheel verrukt over zijn heerlijke woning „Komt", schrijft- hij, ..komt, ge kunt in Genua wel werken. Ik zal u in oen kntnier zeelten, die inet fresco's is versierd en die zco groot is ais een kathe draal, maar be hagel ijker om in thuis te gera ken." Kr was in heel Italië geen ëtad, waar Dickens zich zoozeer thuis gevoelde als in Genua. Het raadeel van den zelfmoord. vMaar eiken dag weer opnieuw weien de nieuwstijdingen vau zelfmoorden of po gingen daartoe in de meest verscheiden standen der samenleving te gewagengeen etmaal kan verloopen dat niet oen of ander ongelukkig menschenkiud des levens lasten te machtig aan eigen leven zich vergrijpt. Volgens de officieele statistieken neemt de zelfmoord van jaar tot jaar schrikbarend toe. -Het record in zelfmoorden onder -de Europeesehe staten bezit Duit-schland, en in Duitschland het hertogdom Saksen-Al tenburg. Dan volgen Denemarken, Frank rijk, Engeland, Italië. Het laatste land is Spanje, en toch is dit land een der armste staten van Europa, waaruit de gevolgtrek- king gemaakt kan worden, dat zelfmoord veel minder dan men gewoonlijk aanneemt-, uit gebrek wordt bedreven. Voor ons ligt een Pruisische statistiek, waaruit wij een en ander putten willen. In het jaar 1878 eindigden in Pruissen 4689, in het jaar 1890 bijna 6000 en in 1900 zelfs 6660 personen hun leven op moedwillige wijze. In 1907 klom het getal tot 7643! De beweegredenen, die tot een zoo vreese- lijk besluit aanzetten, blijven als zoo dik werf geheimzinnig verborgenbij 1534 dezer ongelukkigen stond met voor het ge wone, onoplosbare raadsel. Overigens vond men bij vergelijk met andere jaren, dat in Pruissen meer dan een vierde deel der zelf moorden in geestelijke afdwaling werden be gaan, en ook bij heel veel anderen speelt de „psychische oorzaak", de storing in het ziele- evenwioht, walging van het leven enz. eene belangrijke rol. Bij het vrouwelijk geslacht echter geeft zielsziekte aanmerkelijk meer aanleiding tot zelfmoord als bij het manne lijke; evenzoo slaan de vrouwen wegens lichamelijk lijden en onder den drang der hartstochten vaker en spoediger de hand aan zich zelf dan de mannen. Bij de laatsten weer vormen levensmoeheid, rouw en ellen de belangrijke beweeggronden tot zelfmoord. Over het algemeen bevinden zich onder de zelfmoordenaars bijna vier maal zooveel mannen als vrouwen. Onder de middelen, die de levensmoeden ter uitvoering van hun ontstellend voor nemen ten dienste staan, telt de statistiek: ophangen, verdrinken, doodschieten, vergift, overrijden laten door den spoortrein, van een hoogte springen, een snede in de halsslag ader, inademen van vergiftige gassen, ope nen der polsader, doorsteken, worgen en oversnijden der buik. In het algemeen hangt de aard van den zelfmoord van de sociale positie en liet geslacht af. Mannen verkie zen begrijpelijkerwijze schietwapenen en de strop, vrouwen nemen tot het water en ver gift liever haar toevlucht. Daarbij groeit de drang naar zelfmoord zeer in het oog loo pend met de ouderdom. Dat echter soms nog zeer jeugdige personen zich van kant maken, is een treurig feit. Zoo ontnamen zich in 1907 in Pruissen niet minder dan 44 kin deren het leven, tusschen de 10 en 15 jaren, in Berlijn zelfs 3. Het onderzoek waardig is de quaes tie om trent den invloed van jaargetijde en deel van den dag, waarin aan eigen leven eec eind gemaakt wordt. Bij de mannen vond het grootste getal zelfmoorden in Juli, bij de vrouwen in de schoone maand Mei plaats, een klein deel van beide geslachten viel in Februari. Van de jaargetijden wees het voor jaar de meeste zeldmoorden aan, waarna zo mer, herfst, winter volgden. De werking der temperatuur is hierbij onloochenbaar aangetoond. In Spanje komen de meeste zelfmoorden voor bij bepaalde heete winden. Omtrent het uur van den dag bewees zich, dat de meeste zelfmoorden voormid dags geschieddendaarop volgde de namid dag, dan de nacht, de avond, de middag uren en eerst daarna de morgenschemering. Andere statistiek-jaren, hierbij tot vergelijk opengeslagen, gaven dezelfde uitkomsten. En dan geschieden de meeste zelfmoorden op Maandag. Men legt dit feit den slecht door- gebrachten Zondag ten laste Zaterdags avonds zijn althans bij de arbeidende be volking de minste zelfmoorden op te tee- keneu, omdat dan het loon uitbetaald wordt en de Zondag in het vooruitzicht is. Het vrouwelijk geslacht pleegt- op Zondag het meest de hand aan zich zelf te slaan Men verklaart dit aldusde man zit te midden zijner kroeggenooten, de ellende zijner fami lie in drank vergetendde vrouw echter gevoelt in haar verlatenheid -des te smarte lijker en in haar troostelooze gemoedsbezwa- ring beneemt zij zich het droef bestaan. In hoeverre deze verklaring juist is, valt voor hands nog niet uit te maken, en bij zelf moord staat ieder geval zoo geheel op zich zelf De gemiddelde ouderdom der zelfmoorde naars ligt tusschen het veertigste en het zestigste jaar; daarmede verdwijnt dus groo- tendeels de roerende legende, dat liefdeleed het hoofdmotief van den zelfmoord zou zijn. Het testamen* van een onthalsde. vOnder de onlangs in Valence te rechtgestelde bandieten bevond zich ook een zekere David, wiens persoonlijkheid van algemeen psychologisch belang is. David was de hoofdman der schavuiten van het Dröme-departement en de ziel van hun plannen en euveldaden. Hij kenmerkte zich bij het bedrijven der misdaden bij de in structie en tijdens de slotzitting door vol komen gemis aan zedelijk inzicht, moreele gevoelloosheid dus had hijmaar daarnaast tegenwoordigheid van geest, brutale dries- heid, koelbloedigheid, slagvaardigheid en een onbedwingbare neigmg met geestighe den te spelen. Al deze eigenschappen bleven hem tot het laatste toe bij. Hij schertste nog op den gang naar het schavotde neer- suizende valbijl sneed hem met het hoofd een bijna voltooide aardigheid af Toen men "hem bij stortregen, alleen met sokken aan de voeten, naar buiten voerde, riep hij, bij den eersten stap in een plas: „Duivels, ik begin natte voeten te krijgen. Ik zal nog zoo waar een verkoudheid op doen 1" De verslaggevers bemerkende, groette hij met een hoofdknik de handen waren hem op den rug gebonden en zeide lachende: „Goeden morgen! Al zoo vroeg uit de veeren?" De gevangenis-geestelijke trad op hem toe. Hij maakte met het hoofd een afweren de beweging en meende met hoonende stem en uitdrukking: „Laten we het nu maar eens voor goed houden zookom een andere keer maar weer eens terug, met St. Jutte- mis bijvoorbeeld." Hij hield zijn sigaret in den mond, toen de beulsknechts hem reeds op het valluik der guillotine hadden uitgestrekt. Het hoofd onder het mes begon hij nog: „Allo, mijnheer Deibier, geachte toeschouwers, ik heb de eer u te groethier ruischte de bijl en maakte aan de griezelige, humor, gal genhumor met recht, een einde. In zijn cel heeft David na zijn terdoods- veroordeeling zijn laatste wil op papier ge zet. Deze luidde als volgt Dit is mijn testament. Daar mij de vrije beschikking over mijn eigendom gelaten is, vervoeg ik hierover aldus: 1. Ik vermaak aan den minister van financiën, den heer Cochery, het bedrag der 'kosten van mijn proces, dar. kan hij ze bij de vloot-knoeie- rijen voegen, en een nieuwe belasting be denken om den menschen nog meer af te zetten. 2. Mijn vest en verdere santekraam aan den heer Feynier (den cantine-waard der gevangenis) als schadevergoeding voor de gebroken glazen en notedopjes, waarme de ik den goeien sukkel heb geplaagd. 3. Mijn oude sokken mag de gevangeniswerk- verpachter hebben, die zich met het zweet der gevangenen mestte, dan kan hij ze laten destilleerenom er een haargroeizalfje van te maken, tegen den tijd dat hij een mane schijntje krijgt, als hij er al geen heeft. 4. De huio van mijn knie de politieagent Chauvin in Valence, wiens scherpen reut en list algemeen bekend zijn, opdat hij daar van een tabakszak looie, als aandenken aan een „stoker"; daar hij een goede speur hond is, zal hij dan steeds het luchtje van een bandiet bij zich hebben. 5. Ik wensch zes maanden ziekte en dan het krepeeren toe aan al degenen, die bij den uitspraak van het doodvonnis hoera geroepen hebben, om mij te eeren. 7. Ik hoop, dat Deibier in zijn messen eenige schaarden mag maken, zoodat hij meerdere malen zal moeten aan zetten, om mijn twee lieve en dierbare vrien den het hoofd af te snijden. 8. Ik sta den rechters toe, die mij veroordeeld hebben, voor zoover zij liefhebbers van de edele hen gelsport zijn, hun vischhaken van de wor men te voorzien, die aan mijn lijk zullen knagen. Ze zullen daar vast een heel visch- gerecht mee vangen. 9. Laatste wensch voor de publieke veiligheidik -stel voor, dat men op hoeken en pleinen in plaats van kruizen er. andere vogelverschrikkerij klei ne guillotines bouwt. Zoo zal in ons schoon Frankrijk zonder twijfel de misdaad afne men, want je kunt niet- gelooven, hoe of deze nietige speelrommel apachen en ander tuig afschrikt. Dat zou ze op den rechten weg terug kunnen voeren. Wie weet? En nu: goede nachtl Geschreven in mijn cel, gezond naar lichaam en vooral naar geest. Louis David. Dit is een „menschelijke oorkonde", zoo afschuwelijk als het maar kan. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Voorgezet is Dondprdag de behandeling der suppletoire Indische begrooting voor aankoop van den spoorweg BataviaBuiten zorg van de Ned.-Ind. spoorwegmaatschap pij. De Minister van Koloniën beval nader uitdrukkelijk 't sluiten van den koop aan. De heer Bos bestreed dien aankoop, om dat z. i. vier en een half millioen door den 6taat meer aan de maatschappij zal worden betaald dan de economische waarde van de lijn is. Door aanleg van een lijn Makassi Buitenzorg kan de regeering zich van de maatschappij onafhankelijk maken. Spr. hoopte dat de beslissing omtrent 't ontwerp voorloopig zal worden aangehouden opdat de Kamerleden zich vooraf uit de behandelingen op de hoogte van de beraadslaging kunnen stellen Ook de heer Bogaardt best-reedt eveneens den aankoop, welke een uitgaaf zal vorderen van 13 millioen, een bedrag abso- lui t niet in overeenstemming met het onge rief dat er door wordt weggenomen. Spr. gaf schorsing in overweging. De M i n i s t e r beruste in verdaging der stemming. Daarop is de stemming tot na der uitgesteld. De suppletoire Indische begrooting voor uitrustings- en reiskosten van den Gouver neur-Generaal Idenburg, op 's hoeren Scha pers verzoek in stemming gebracht, werd aangenomen met 65 tegen 6 stemmen. Daarop zijn aangevangen de algemeene beschouwingen der staatsbegrooting. Te vens komt hierbij in bespreking 't voorstel tot verhooging van den drankaccijns. De heer Roessingh kwam uitvoerig op, tegen de vaagheid en uitdrukking der regee ring, dat zij blijft- streven naar toepassing van christelijke rechtsbeginselen. Door dergelijke uitdrukkingen te bezigen en 't christendom als uithangbord te gebruiken brengt men den godsdienst, in de politiek tot schade van de ethische zijde van 't christen dom. Daarom hoopte spreker dat de regee ring zoo weinig mogelijk dergelijke uitdruk kingen zal bezigen. De heer Troelatra ging allereerst den uitslag van den stembusstrijd na, daar bij met voldoening constateerende, dat zijn partij aaaumerkelijk in stemmental is voor uitgegaan, hetgeen haar den plicht oplegt met kracht te blijven werken tot heil van de Nederl. arbeidende klasse en om een prik kel te zijn op sociaal en politiek gebied. De achteruitgang der vrijliberalen schreef spre ker hieraan toe, dat zij als bolwerk voor 't conservatisme niets meer beteekenen. Dat zij niet meer beteekenen, hebben zij volko men aan de sociaal democraten verdiend. Ook de liberale unie en vrijz. democraten hebben weinig r6den zich over den uitslag der verkiezingen te verhéugen. De Liberale Unie stichtte verwarring door haar militair standpunt, door haar program, waarop algemeen kiesrecht en 't blanco ar tikel voorkwamen en regeling der verzeke ringsplannen, waaromtrent ook de Vrijz. Democraten verdeeld waren. De halfsachtdge houding dezer beide partijen is van invloed op den uitslag der verkiezingen geweest, want ook bij deze verkiezing heeft het Libe ralisme zich niet getoond als een kracht waarin het volk vertrouwen kan stellen. Het liberalisme staat op een tweesprongzij moet worden eene of hervormingspartij op den grondslag van algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwen of zij wordt afgebrokkeld -door de rechterzijde en de Soc. Democraten. Nagaande welke verhouding tusschen die eventueele hervormingspartij en de Soc. Dem. partij zou worden geschapen, betoogde spreker dat hij een Democratisch bloc én noodlottig voor de Liberale pairtijen èn nood lottig voor zijn eigen partij zou achten om- d!at daarmede de zelfstandigheid) zou verlo ren gaan. Door elk op eigen gelegenheid te blijven, zal men meer kracht- kunnen uit oefenen. Daarna kwam spreker tot de bespreking van t karakter dezer Regeering. Tegen over de verzwakking aan conservatieve ele menten links hebben de verkiezingen ge bracht versterking diea- elementen aan do rechterzijde. Zal deze Regeering tegenover den invloed van 't conservatisme sterker staan dan de Regeering van 1901? Spieker geloofde dit niet, waar d-e Regeering 't kies- rechtvraagstuk ophangt- aan de commissie van uitgebreide grondwetsherziening. Hoe is dan te aanvaarden hare verklaring, dat zij niet staat onder conservatieven invloed? dan moet zij dat werk zelf ter hand' nemen Wanneer de bedoeling der Regeering is de grondwet in Christelijben zin te wijzigen, en het niet opdragen aan een .gemengde com missie, gelijk haar voornemen is. Ook met betrekking tot andere zaken, als den 10-urendag en de ar bei ds verzekering, valt de invloed van 't conservatisme op de Regeer ing op te merken. Spreker vroeg of de Regeering voor alle arbeiders zonder on derscheid eene verplichte verzekering wil voorschrijven. Vervolgens kwam spreker tot de paragraaf, waarin de Regeering zegt te zullen streven naar toepassing van Christe lijke rechtsbeginselen. Wat bedoelt de Re geering met die uitdrukking? Alles is even vaag en de gestelde vragen ontwijkt de Re geering in haar Memorie van Antwoord. Spreker betoogde, dat aan de antithese een reëele grondslag ontbreekt, en dat 't slechts een leuze is. Dit zullen ook de christelijke arbeiders gaan inzien, in afwijking echter met hetgeen bij de verkiezingen is gebeurd, is -deze Re geering gematigd met betrekking tot de an tithese. In anti-rev. kringen is, wanneer men slechts let op de uitlatingen van de Standaard o. a. wat de zending aangaat, de zucht merkbaar om de oude antithese-poli tiek in hare volle sterkte op den. voorgrond te houden. Een groot nadeel van de anti thee is, dat- het pharizeïsme er medé in de politiek wordt behaald. De ridderordanzaak. De heer Troelstra vervolgt Dit- phariizeïsane speelt eene groote rlol in de bekende kuyperzaak. In die zaak zag spreker niet een moreel bankroet van een be paald persoon, maar van een stelsel, dat in dien persoon is belichaamd en dat met dien persoon ineenvalt. Spr. keurde af, dat de Regeering geen antwoordt geeft op de vraag of met betrekking tot de aan Lehmann ver leende decoratie de gewone weg is gevolgd. Ook had de Regeering moeten antwoorden op de vraag of Lehmann op de voorloopige lijst voorkwam. De Kamer heeft het recht en de plicht controle te oefenen op 't uitvoe rend gezag. Slechts 's landsbelang kan eene weigering van antwoord motivee- ren. Maar, vroeg sprker, welk Staatsbelang verbiedt de Regeer ing antwoordt te geven op bovenbedoelde twee vragen. Als de Regee ring rich er wel kan afmaken imet te zeg gen, -dat zij zich geheele vrijheid wil voorbe houden, wat komt er dan terecht van den plicht, dien de Kamer tegenover de natie op zich heeft genomen. Spreker raadde de Regeering aan haar antwoord te wijzigen, want de Kamer mag en kan zich de houding van de Regeering niet- laten welgevallen en blijft de Regeering weigeren, dan ligt het op weg der leden, die zulk een precedent noodloottig achten, een uitspraak uit te lokken over dat conflict. En thans do zaak zelve. Spr. zal er vrij uit over spreken, al tracht men die geheele Kuyper-zaak ook voor te stellen als een personer.haat. De houding der anti-rev. pers is in deze verregaand brutaal en onvoorzich tig geweest. Wat zeggen de lieeren over het geen door Jan van Holland gezegd, is in de Stichteche Courant, een anti-revol. blad ge lijk men vreest. (Gelach). Deze veronder stelt, dat de decoratie van Lehmann door Prins Hendrik is gepousseerd wegens diens relation +ot het Roode Kruis. Zoover gaat men, dat men er de Ko ningin al in gaat mengen. En waar men van anti-rev. zijde steeds van alle zaken per- sonen-quaesties gaat maken, hoe kan men dit dan den tegenstander euvel duiden? Veel ligt aan Dr. Kuyper zelf. Wie herin nert zich niet d'iens vorstelijken intocht in Dordrecht bij de verkiezingen? Iemand, die zij zoo op den voorgrond dringt-, moet zor tlui b [ster gen geen dissonant te doen hooren. Spr. meent dat de persoon van Dr. KuJ' per ook om zijn moreele appreciatie vrij uitgaat. De indruk welke het artikel Het Volk 'n het land heeft gemaakt de brieven van den heer Tideman was eei voudig verbluffend, en men vroeg zich al is het mogelijk dat die man, die lioogstaam staatsman, in dat milieu is geraakt? De Voorzitter verzoekt Spr buiten de orde te gaan. De heer Troolstra vervolgend! schetst wie de heer Lehmann eigenlijk ij een rijke jood, door den vorst van Mona< tot baron gemaakt, iemaBd met 16 ridde orden, die er geld, vèel geld voor over heel om een Nederlandsche ridderorde te krijgei De tweede persoon in dit drama is ei juffrouw van twijfelachtige reputatie, di aan haar behoefte om aan veel liefde te vol* doen. veel relatiën aanknoopte en die zii wist te nestelen in vermogende kringen, eeni juffrouw gelijk men die in de FranschL-n maatschappij wel vindt. En aan -die j'uffrouiajs schrijft een minister, dat er nog meer gel< t voor de partijkas noodig is. En dat doejjj nu niet een Paganist, maar deze dr. Kuypemy de van God gegeven leider der Calvinisten xe t Al hetgeen Spr. heeft gezegd, beperktsen zich tot de feiten, die in confess© zijniR. Dr. Kuyper is niet hier en velen hadden niet verwacht hem hier meer te zien. Nipp>e mand kan hem dwingen meer licht te vente schaffen, maar zijn zwijgen heeft de beteecas kenis dat er niets ten voordeele van denree beklaagde te zeggen is. Zijn zwijgen vult de acte van beschuldiging aan. Hetgeen waarop An Spr. hier wees, heeft een groot© politieke dei beteekenis. ;t«n Hierna leest spreker voor hetgeen O n fuit Program zegt over ridderorden, om aangee te toonen welke eisch aan een christelijke 1 consciëntie gesteld mag worden voor het ver-dei leenen van een ridderorde. Voor ons land zon is het 't beste, aldus Dr. Kuyper, de ridder-Ba orden te beperken, te veredelen en te split sen. (Gelach). Veredeling acht hij noodig!en voor de zedelijke verbetering onzer politiek va en boven elk contrasein behooren -de motie- ad ven voor den ridderslag te staan. Spreker!sie vraagt niet of er een recht-streeksch ver- band heeft bestaan tusschen het geven vanj£ei geld, de anti-revol. partij en de decoratie-I^* Lehmann. Een parlementaire enquête alleen p0 zou dat kunnen uitmaken. Spr. beschouwt de zaak alleen uit een oogpunt van de ant-i-j revol. politiek en vraagt: aanvaardt gij del beginselen van uwen leider? En aan den minister Heemskerk stelt Spr. die zelfde vraag als discipel van Dr. Kuyper. De piicht eischt van dezen minister, dat hij de Kamer gerust stelle, dat wij van hem nooit zoo iets te wachten hebben. Spr. is hiermede aan het slot zijner rede. Nog andere punten zullen door zijn partij- genooten behandeld worden. Hij hoopt dat deze lintjesgeschiedenis gunstige gevolgen moge hebben voor onze politiek. Verklaring van Dr. Kuyper. Juist na hot eindigen van de rede van den heer Troelstra komt dr. Kuyper ter ver gadering, en vraagt het woord voor een persoonlijk feit. De heer K u y p e r zegt, dat in het Voor- loopig verslag feiten voorkomen, die hem treffen als oud-minister en die hier in open baar -debat zijn gebracht. Die grieven be rusten op vergissingen, waarbij twee aan spiekers kant. De eerste vergissing betreft de krijgsgevangenen op Sint-Helena, en de tweede vergissing is, -dat in de Standaard wordt gesproken van Juni 1903, terwijl die datum er niet in stond. Ook spreker heeft zich van zijn kant vergist. Het eenige doel van zijn schrijven van 28 Juni j.l. was, de vreemde beschuldiging van lintjeshandel te hebben gedreven, van zich af te werpen. Een tweede ingezonden stuk in de Standaard had ten doel mede te de-elen, dat hij alleen zou antwoorden als alle stukken gepubli ceerd zouden zijn. Nu deze zaak in het par lement behandeld is, wil Spr. in het open baar antwoordlij De eerste vraag is, of de decoratie op 31 Augustus 1903 aan R. Lehmann verleend, gegeven werd uit gunstbetoon of ter -eere van verdienste. De Minister schetst-, wat Rudolph Lehmann heeft gedaan voor de krijgsgevan gen boeren op St. Helena. Hij had ge daan een daad, die hem volkomen aanspraak gaf op eene decoratie, die dan ook met al gemeene stemmen in den ministerraad als volkomen gerechtvaardigd werd beschouwd. Daar de heer Lehmann consul was, kon hem geen la-gere onderscheiding worden toege kend. Naar een geaccrediteerd persoon be hoefde geen informatiën naar den heer Lehmann uit te gaan. De Commissaris der Koningin en de burgemeester vau Amster dam hadden geen bezwaar tegen de benoe ming van den heer Lehmann tot consul. Niet de Grieksche, maar de Nederlandsche onderdaan werd geridderd. De voordracht tot eerelid van het Roode Kruis van den heer Lehmann ging niet uit van het ministerie van buitenlandsche za ken, maar van dat van oorlog en marine. Dat de heer Lehmann geld heeft gegeven voor een verkiezingsfonds is een particuliere zaak. Tot het geven" van steun werd de heer Lehmann gebracht, door hetgeen in 1903 was gedaan door de anti-revol. partij. Spreker was toen nog voorzitter van het Centraal bestuur dier partij en heeft als zoo danig de bijdrage van den heer Lehmann en anderen in ontvangst genomen. Hetgeen door spreker in deze zaak ge schreven werd, geschiedde niet ambtelijk, maar particulier, en al hetgeen in bet voor loopig verslag wordt gezegd, berust eenvou dig op vermoedens, vermoedens, die aller minst tot bewijs mogen of hier kunnen strek ken. Nooit heeft de Minister zich in zijne correspondentie ambtelijk tot iets verbon den. Nimmer heeft hij een belofte gedaan, lm zijn briefje aan mcj. Westmeyer wterdi met opzet- gezegd, dat de minister geen en kele verplichting op zich nam, omdat de minister wist, dat hij te doen had met een nie~ altijd logisch denkende vrouw. Omtrent het verleen en van de tweede decoratie doet spr. het zwijgen. Op dë lijst van 31 Aug. 1905 kwam de naam van den heer R. Leh mann niet voor. Spreker vat zijne voorgaan de verklaring aldus samende aan Rudolph Lehmann verleende decoratie is beoordeeld naar den gewonen maatstaf, en was volko-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2