X". 146, Eerste Hind. Zaterdag 20 November 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. DE W1SKOTTENS. 8"' Juargtmi, AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem frauco per postl.OO. Afzonder}gte nummers0.05. Deze Courant verschijnt dftgelgksbehalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bg de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bij voeruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrgf bestaan zeer voordeelige bepalingen t*1 het herhaald adverteeren in dit Btad, bjj abonnement. Be»' oiroulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvrae» toegezonden. Politiek Overzicht. Bnlkanpolittek. George Villiers van <len Temps heeft een onderhoud gehad met den Servischen minister van Binnenlandsche Zaken Milo wanowitsj die over Parijs naar Servië ter rugkeerde. Hij vertelde het een en ander over zijn ontmoeting met Aeh ren thai en ver volgens over den indruk, die hij uit zijn gesprekken met Europeesche staatslieden had verkregen. Deze was, dat de mêeuing in Europa optimistisch is en niet aan nieu we verwikkelingen gelooft. Men wil die ,niet, „en zoo mag gehoopt worden, dat ideze negatieve wil krachtig zal bijdragen jto'L eerbiediging van het recht". Milowanowitsj gelooft, dat zijn landgenoo- ten door den tegenspoed wijzer zijn gewor den en geen onvoorzichtigheden meer zullen begaan. Verbondspl-annen? „Er bestaat nog iets, maai* alles is mogelijk" zeide de minis ter. „Onze betrekkingen met Bulgarije „zijn uitstekend en Servië heeft met instemming het jongste bezoek van koning Ferdinaut op zijn göbiod gezien. Wat zal uit deze gevoe lens voortkomen? Zal de vereendging, die in de harten bestaat, in verdragen worden belichaamd,? Dat is het geheim van morgen. Een drievoudige Balkanhond zou uitter- aiard vredelievend en behoudend zijn. „Over hel geheel is de toestand weer bij na normaal geworden en wij hopen, dat zij zulks geheel zal worden". In verband met bovenstaande uitlatingen, van Milowanowitsj en met de zinspeling van den Bulgaarscben minister van buiten- landsche zaken in de Sobranja over „toe komstige politieke combinaties", verdient de volgende beschouwing over Servië's buiten - landsche politiek, die wij in de Neue Freoie Presse vinden, de aandacht. De oorrespon dent te Belgradio van dit blad schrijft, na te hebben opgemerkt dat men op praktische gronden met Oostenrijk den vrede wenscht, o.a. „Het' lievelingsplan van het ministerie is een Servisch-Bul'gaarsche overeenkomst. In politieke 'kringen heerschit de meening diat een toenadering tusschen Servië en Bulgarije sedert de inlijving van Bosnië en Herzego- wina tot de staatkundige mogelijkheden is gaan behooren, wijl de Servische politiek een nieuwe richting heeft ingeslagen. Tot dusver kwamen de Servische aspiration met d'e Bulgaarschie in Oud-Servië en Macedonië in botsing. De omwenteling in Turkije en de inlijving van Bosnië en Herzegowina dwin gen Servië echter zijn staatkunde op een nieuwen grondslag te vestigen. Het program ma'dezer nieuwe staatkunde luidt in enkele woorden: „Het land op militair en econo misch gebied dermate vooruit te brengen, dat „eventueel1" met Servië als een ernstige factor in die Europeesche politiek rekening moet worden gehouden." Onder dit „even tueel" verstaat men de, naar men denkt vroeg of laat onvermijdelijke „groote Euro- peèsolie afrekening Het ideaal der Servische wenschen is sinds die inlijving van Bosnië en Herze gowina d e,bevrijding'' dezer .landen. Daar men zich hiervoor te zwak weet, vestigt men thans alle hoop op Europa voor de toekomst. Geeft Europa Bosnië en Herzegowina niet vrij, dian blijft immers Servië niets anders over dan zich met zijn nabuur te verstaan. Door deze zwenking d'er Servische politiek is echter voor de Bulgaarsche aspiraties in Macedonië vrij baan gemaakt Daar deze, volgens Servische opvatting, met den „Ger- maanschen draug naar het Oosten" iu bot sing komen, is Servië, zoo argumenteert men, niet meer, gelijk tot dusver, die mede dinger, doch de natuurlijke bondgenoot der Bulgaren, welke voortaan slechts nog door hetzelfde Oostenrijk-Hongarije bedreigd wor den dat hen tot aan de onafhankelijkheids verklaring toe heeft ondersteund. Daarom kan, zoo rekent men verder, die tijd niet meer verre zijn, dat het Bulgaarsche volk gebie dend het volgen een er Servië vriendelijk ge zinde politiek in Sofia zal verlangen en dan zullen alle bestaande bezwaren met gemak worden overwonnen en het denkbeeld „de Balkan voor de Balkan vol ken" in zijne rech ten treden. Tot deze opvatting der verhou ding met Bulgarije zijn d,e verklaringen door dei: minister-president Pasjitsj onlangs -ge daan omtrent de politieke beteeken is van het bezoek van den Bulgaarscben Koning terug >ite brengen. „In 't programma van het ministerie Pas- jjitsj 'behoort verder een zoo groot mogelijke /toenadering tot Turkije, dat op economisch •gebied ïn verband met den doorvoer van den Servischen export bijna die beteekeriis .verkregen heeft, welke vroeger Oostenrijk- pEIongarije had. Deswege moet, Servië reeds om zuiver handelspolitieke redenen op het onderhoud van goede betrekkingen met het kabinet te Konstantiiaopel bedacht zijn. „De polemiek over de voorgeschiedenis der inlijving van Bosnië en Herzegowina is in Servische politieke kringen begrijpelijker wijze met groote belangstelling gevolgd.-De onthullingen van de Fortnightly Review hebben in Belgrado een zeer pijnlijken in druk teweeggebracht. Opmerking verdient da*, men volstrekt niet betwijfelt dat de Rus sische Min. van Buitenl. Zaken Iswolsky, gemakkelijk er voor te vinden is geweest, bij de leiding der Russische politiek de be langen van het Servische volk prijs te geven en men beschouwt de handelwijze van Is wolsky bij de annexatiekwestie als een nieuw bewijs, dat het groote broederlijke Rusland de Slavische volken nog altijd als wisselgeld voor de politieke rekeningen van heit Cza- renrijk gebruikt." Het heeft dan ook de aandacht betrokken dat Milanowitsj op zijn Europeesche reis Rusland niet heeft aangedaan. Op de vraag waarom hij niet naar Rus land gegaan was, antwoordde de minister aan den Temps-redaeteur De gelegenheid zal zich dunkt mij, voor mij wel voordoen, een bezoek te brengen aan den heer Iswolski om hem opnieuw de gevoelens van Servië uit te spreken, die hem trouwens wel bekend zijn." Een verklaring van het zeer opmerkelijke achterwege 'blijven van deze reis is dit al lerminst. Overigons zal er, dunkt ons, nog heel wat- water door Donau en Bosporus moeten loo- pen. eer liet tot een tweebond, laat staan tot een driebond, op den Balkan komtl België. De Belgische Kamer heeft, zooals reeds in het kort werd gemeld, met 100 tegen 28 stemmen en 3 blanco tot afschaffing van de plaatsvervanging besloten. De geheele linkerzijde en dertig clericalen stemden voor de afschaffing. Vooraf was het tot leven dige incidenten gekomen. Toen overeen komstig de afspraak de linkerzijde de vrij stelling goedkeurde van geestelijken en mon niken van den militairen 'dienst, riep de socialist Royer„Wij behouden ous voor, hetgeen we in de toekomst doen zullen J" De geheele rechterzijde riep toen verontwaar digd: „Dat is een verraad!" Minister-president Sehollaert hield ten gunste ,ran den persoonlijken dienstplicht een merkwaardige redevoering, waariu hij zeide, dat, ofschoon de rechterzijde zich over deze kwestie in twee groepen heeft ver deeld, de aaneensluiting in de toekomst wel weer zou plaats hebben. Woeste interrum peerde toen gevat: „Jawel, maar met een anderen minister-president De Sadeleer, vertegenwoordigende de groep der jong-clericalen, die voor de af schaffing der plaatsvervanging waren, riep uit: „Ik hoop dat de linkerzijde, wanneer ze tot de regeering komt, de uitzonderings bepaling voor de geestelijken zal hand haven. Bij de stemming stemden de ministers Hubert, Liebaert en Davignon tegen de in voering van den persoonlijken dienstplicht, de overige ministers daarvoor. Toen de uit slag der stemming bekend werd, barstte de linkerzijde in daverende toejuichingen uit. In de wandelgangen wenschten de voorstan ders van de afschaffing aan linker- en rech terzijde elkaar geluk. Woensdag voortzet ting der beraadslaging. Aan de orde komt dan de 15 maandsche diensttijd. Brussel,19 Nov. De officieele fees ten tea- liercTenking vaa liet 75-jarig bestaan van de Vrije Universiteit zijn heden begon nen. Er heeft een receptie plaats gehad op het stadlhuis en hedenavond is er gala-voor stelling in den Muntschouwburg. De hoogescholen van Amsterdam en Utrecht zijn vertegenwoordigd. Brussel, 19Nov. In den loop van de academische bijeenkomst, waarmede de feesten der vrije Universiteit werden inge wijd, heeft prof. Van Hamel uit Amster dam, de gemeenschappelijke smarten en worstelingen der Belgische en Hollandsche Nederlanden in herinnering gebracht. Ook prof. Vollgraff uit Utrecht heeft het woord gevoerd Prof. Van Hamel is tot doctor honoris causa benoemd. Frankrijk. P a r ij s 19 Nov. In den loop der begrootingsdiscussies in de Kamer verklaar de minister van financiën niet zijn toe vlucht te kunnen nemen tot het uitgeven van schatkistbiljetten op korten termijn om het begrootingsevenwicht te herstellen. De regeering zal er in de toekomst wellicht toe geleid worden zich bezig te houden met ver- zekerings- en alcohol-monopolies. P a r ij s, 1 9 N o v. Zijne rede in de Ka mer voortzettende, zei die de minister van financiën, dat hij de noodige gelden moest vinden ui-t de weeldeartikelen, na raadple ging van de belangliebbendenDe voorstel len van den minister hebben niets vaags. De regeering wilde in overeenstemming met de begrootingscommissie een ernstig© begroo ting geven. De minister eindigt met te zeg gen Wanneer bij de verkiezingen de meer derheid der Kamer tegenover die kiezers staat, zal zij kunnen zeggen Deze Kamer heeft u een nationale verdediging, sociale hervormingen en werkmanspensioenen gege ven. (Veelvuldige toejuichingen.) In de groote zaal van het Trocadero te Parijs heeft een reuzenbetooging plaats ge had tegen de door minister Cochéry voorge stelde verhoogde rechten op den drankver- koop. De Centrale Bond van drankslijters had door liet geheele land een oproeping ver spreid om op de vergadering aanwezig te zijn. Uit alle oorden van Frankrijk waren de leden der syndicaten opgekomen, om, na eerst in plaatselijke meetings hun veront waardiging uitgesproken te hebben, thans in een gezamenlijke bijeenkomst im die stad pro test aan te toeken en. Reeds lang voor het vastgestelde uur liep de groote zaal volverschillende deelnemers er waren er in heb geheel 10,000 droe gen op hun hoeden witte kaarten met „Mar seille proteste", „le Havre protest©", „Bar- le-Duc proteste". Een zevental sprekers vertolkten de wen- sclien der vergadering, om verdere verhoo ging dier rechten tegen te gaan, diaar zij zich maar niet „taillables a merci" achten. Men was het moe geworden de zakken te ledigen in de schatkist, waarin reeds 20 milliard ge-, stort zijn, daar ten slotte toch aan iedere aardigheid een einde behoort te komen. De voorzitter spoorde de aanwezigen aan, vooral waardig en bedaard hun agitatie voort te zetten, en geen aanleiding te geven tot rust verstoring, daar dit een betreurenswaardige wanklank zou zijn, waar liet leger der drank slijters zich zoo voorbeeldeloos snel en or delijk gemobiliseerd had. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarbij aan de Kamer- en Senaatsleden wordt verzocht, de voorgestelde belastings- verhoogingen, welke geschat worden voor het dirankverbruik op 69 millioen, onvoor waardelijk te verwerpen. Uit Bavonne wordt gemeld De weigering van den bisschop, absolutie te verleenen aan de moeders van de kinderen, die de neutrale school bezoeken, heeft ten gevolg:1 gehad, dat in verscheidene gemeenten, de huisvaders de betaling der bijdragen voor den eeredienst weigerden. Den geestelijken werd geantwoord: „geen absolutie geen geld". Engeland. Windsor, 19 Nov. Het heeft luier groote ontstemming gewekt, dat er weder onware geruchten omtrent een voorgenomen huwelijk tusschen koning Manuel en een En- gelsohe prinses iki omloop zijn gebracht. Volgens speciale inlichtingen, aan Reuter verstrekt, is het onjuist, dat er onderhande lingen over een dergelijk huwelijk zijn ge voerd Minister Haldane zeide aan een lunch in de Eighty Club te Londen „Thans weten we waaraan wij ons te houden hebben. Lord Lansdowne heeft van zijn wachttoren het sein gegeven. Balfour heeft de bazuin ge blazen van den eersten aanval. Wij nemen de uitdaging aan. Er wordt geen genade gevraagd en er zal geen genade worden ge geven Het Kabinet is het volstrekt eens over de begrooting. Men houdt mij voor een gema tigd man, maar ik twijfel of er een krach tiger geloover in de begrooting is dan ik zelf. Londen, 19 Nov. Er is geen ver dere wijziging gekomen in den toestand, ontstaan door de dreigende verwerping van de begrooting. Ofschoon het Lagerhuis op 23 November bijeenkomt, verwacht men toch niet, dat er nota zal worden genomen van de houding der Peers, voordat de motie van Lansdowne feitelijk aangenomen is. Men verwacht, dat er op den avond, dat de be grooting verworpen wordt, een groote volks- betooging zal worden gehouden in de nabij heid van de parlementsgebouwen en ook loopt het gerucht, dat er een meeting van de liberale partij zal worden belegd, waar over den toestand beraadslaagd zal worden. Er is niets definitiefs bekend omtrent de financieele gevolgen van de handelwijze der Lords of welke stappen de regeering over weegt in verband met den toestand. Er is alle reden om te verwachten, dat de Engelsche regeering in haren strijd tegen het Hoogerhuis op den steun der Ieren zal kunnen rekenen. John Redmond, de leider der Iersche partij, verklaarde n.l. Donder dag in het Lagerhuis, dat liet Hoogerhuis de traditioneele vijand van het Iersche volk is, het heeft de Ieren genoodzaakt tot land verhuizing en "het wil thans nog door de Iersche landwet Ierland opnieuw tot too- ncel van een opstand maken, de tegenwoor dige liberale regeering daarentegen heeft aan Ierland menig belangrijk financieel voordeel bezorgd. Denemarken. Kopenhagen, 19 Nov. Het Fol- kething besloot een commissie te benoe men, die de processen-verbaal van de ver- hooren in de zaak van den gewezen minis ter van justitie Alberti zal onderzoeken en de vraag zal overwegen of tegen de ge wezen ministers I. C. Christenseu en Sigurd Berg een aanklacht bij het rijksgerecht zal worden ingediend. De commissie is gehouden binnen uiter lijk 14 dagen rapport uit te brengen. Oostenrijk-Hongarlje. De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering blijkt niet voornemens te zijn haar staat kundige gedragslijn te laten wijzigen door anti-Oostenrijksche uitlatingen, als pas die van den Italiaanschen generaal Asinari. In een officieus stukje der Neue Freie Presse werd er pas op gewezen, dat de Donau- monarchie de handhaving van het Drievou dig Verbond gewenscht blijft achten, eu thans wordt in een ambtelijke mededeeling, die het Fremdenblatt openbaar maakt, het zelfde gezegd. De Italiaansche regeering zoo wordt in die ambtelijke mededeeling gezegd heeft uit eigen beweging op loyale wijze stelling genomen tegenover de uitlatingen van gene raal Asinari en daarbij de voldoening ge smaakt de openbare meening haar stand punt te zien goedkeuren. Enkele bladen heb ben gezegd, dat soortgelijke uitlatingen als van. Asinari in Oostenrijk-Hongarije ook wel voorkwamen en ze wezen op een artikel van den gepensionneerden vice-admiraal1 von Raimann, dat onlangs verschenen is ir het tijdschrift „Das neue Europa" en waarn de Oostenrijksch-Hongaarsche vloot po litiek op minder gelukkige wijze besproken werd Daartegenover mag opgemerkt worden, da' vice-admiraal von Raimann als gepension neerd officier het recht heeft zijn mceninjj vrij te uiten, doch dat diens beschouwingei geenszins overeenstemmen met die van he marinebestuur. Zulke uitlatingen zijn ii strijd met het bestaande bondgenootschap ei met het vaste besluit van beide regeeriugei' om te blijven bij de tot dusver gevolgd' 50 DOOR RUDOLF HERZOG. Juffrouw Wiskotten tiikte met den wijs vinger op den tafelrand. „Schaam jelui je niet? Is dat eene manier van doen op den [heiligen feestdag. „Hoe zou daar zegen op kunnen rusten?" „Het is maar gekheid, moedert*," stelde Gustav Wiëkotiten haar geru6t „Maar August heeft geen ongeluk. Het kruit wordt verduiveld schaarsch." Rouldom de tafel ontstond een Lange stil te. Ieder was met zijne gedachten in de fabriek. „Hoe lang strekt het nog?" vroeg juf frouw WdökoitenHare stem was volko men klam. „We hébben vobr het nieuwe zijde-artikel eene aparte rekening geopend. Als Scliar- wachter nog dirie maanden, zijn. voortdurend 'verliezen vol houidlt, blijft ons nOg siledh'ts de katoen over zoo als vroeger." Frit® Wiskotten sloeg melt de liand op de tafel. Zijne uit vinding zweefde als een. bonte zeepbel in de lucht. Maar hij zeide niéts. Hét, dóed hem leed voor GustiaV. „Drie maanden zeide juffrouw Wiskot ten. „Vandaag is het Paschen. En de Heiland is gestorven en ten derden dage verrezen. Als Hij wil, kan Hij aan ons ook in drie maanden een opstandinigswon- der dóen." „Zeker." Toen sprak Augiust Wiiskotten een kort dankgebed voor spijs en drank, en wenscht© men elkander een gezegen-dén maaltijd. „Maken wij niet een uitétapje?" vroeg Mabel. „Een rij boertje?" „Wees niet zoo lichtzinnig," beknorde juffrouw Wiskot'ten haar. „Een, tihafler heeft maar dtentiijg grosdhen." „Och, niet om mij. De mannen hebben eene opfrtesching nOodig." „Zoodra we in de falbriek weer luoht kun nen happen, Mnibel," troostte Gustav haar. „Den eersten dag wij'dietn we aan jou. Ver- trouw daarop." „Gustav, ik zal aan mijn vader schrij ven." „Dait je hier onder de Barbaren verzeild' geraakt bent?" „Dat ik mij onder dieze Barbaren zoo gélukkig gevoel, dat ik revanche nemen moet." „Hoe dat?" „Mijn vader moet je bijspringen, Gustav. Er zijn mensdhen, die slechts in overvloed, en menschen, diie slechts in overmoed leven kunnen. Tot die laatstgenoemden behoor jij". „Is dat iets zoo noodzakelijks?" „Ja, want wij teeron er allien van. Zege- bewustheid sleept altijd mee. Je ziet, 'hét- zijn zeer egoïstische motieven.'' „Vrees jo voor mij?" „Noen." „Dank je. Dat doet meer goéd dan je vaders geld. De overmoed moét- !he>t geloof der anderen achter zich hebben staan, dan heeft hij kracht voor allen. Ander» de lichtzinnigheid van een enkele. En zóó aan lager wal kom. ik niet." Ze schudde hem de hand-. „Je moet het maar weten.' Hij -knikte haar toe, met een warm gevoel van kameraadschap bezield. Toen ging hij naar huis. De middag viel hem niet lang. Vroeger, bij vrouw en kinderen, hadden de feestdagen geen einde wxlleni nemenDe een verveelde den ander, niemand wist met zichzelf en den ander iets te 'beginnen. Hat onderwerp van gesprek was weldra uitgeput, en uit de ver veling kwam de lichte prikkel-baarheid van mensdhen voort, die voelen, dat ze elkander niet genoeg zijn en meer voor elkander zou den kuuuen wezen. Heden was Gustav Wis- kotleri ziclizeii genoeg. Hij zat ap de canapé en las. Boeken uit de bibliotheek van zijn ouden vriend Kölsch. Sinds weken las 'hij er in, en de boeken hadden hem tot een ander mensch gemaakt-, ALs 'hij 's aivonidls bij den opzichter -zat, stroomden hem 'godiacbten toe, die ver af van de fabriek in de blauwe luoht zweefden, en 'hij veilheugde er zich in als in een zon nig vacantie-uitstapje. Hij moest ze uit spreken en moest ze laten rijpen, en de rijping bracht de stemming voort, en dé stemming oen nieuwe wereld, waar zélfs de werklieden rustten en witte gewaden droe gen en, als ze elkander aanraakten, éllkaar niet alleen met de armen, maar ook met de zielen omvatten. En op eekeren avond had hij het tot zichzelf gezegd,: „In mijn huis en in mijn huwelijk heeft ide effening ont broken. Hoe zal het diepe gevoel vol vreug devolle verwachting in de liefde komen, als men weinige ©ogenblikken geleden brutaal de werkjas in een hóek 'geslingerd heeft, en nu op zijn recht staat? Het recht op liefde is het prijs -geven van a'lle rechten ter wille van een geschenk, diat ons zoo -jubelend' in! de armen gelegd wordt, alsof we inderdaad1 het recht van bezit hadden Neen, Emilde had hem de geschenken niet in de armen gelegd. Ze was met hare ge schenken iweg-geloopen. Dat- was het, wat hij niét verkroppen kon. Hij was een bedrogen 'bedrieger. Zij had in huis en Buitenshuis partij tegen hem ge trokken. De aderen op zijn voorhoofd' werden dik. Het schemerde in het vertrek en hij kon de woorden op de bLadzijden voor hem niét meer onderscheiden. „Scharwachter", Las hij op iederen regel, „Scharwachter Schar wachter „Man, jij of ik 1 Een van beiden moet er aan gelooven." De Zondagsstemmin-g was vervlogen. Wat waren hem de roman-s, waarin de strijd' der wereldopvattingen slechtis op het papier uit gevochten werd! Hier gold het een werke- lijken strijd. Een strijd van het gezonde, roode bloed met gluiperige huichelarij, die het sap bedierf. „Ik ben meer noodig op de wereld. Over oog'enverdlraaiers beschikt Onze Lieve Heer overal meer dan genoegi, over stevige kerels minder. Dat is ook eene geloofsbelijdenis, manneke.'' Hij ondernam eene wandeling door de smalle straten, waar de menschen in -hunne Zondagsche kleeren elkander vol ét-ij ve waar digheid passeerden, alsof ze voornamer wa ren dan op een werkdag, en vervoegde zich precies op etenstijd bij Kölsch. „Wat krijgen we vandaag?" „Parihaas. Puur lendevlecsch met 1 weibmeeL. Door Anna -zélf gekookt. N braadt ze 'het. Vingerdik, zoo ais het b< hoort." „Kölsch, ik zou wél even willen spuwen. „Zegt u er niet6 van?" „Ach wat! Het water staat mij nu al den mond." En toen riepen z» 'beiden om Anna. Na dien eten stak Gustav Wiskot'ten zijl i sigaar op, en .Kölsch stalk den brand' in zij j pijp. „Reuter?" vroeg hij ineessmuilem „Ja, mijnheer Kölsch, de geschieden van Karl Halwermaffn. Ziet u, dat is vette akkerlandluchtdie hart en ziel uit h moeras haai-." Karl. Hawermann en zijn. groote vrici Brasig hadden het woord. Gustav Wiskotten lag. met zijn sigaar zijn mond', -zijne haaiden achter het- gevouwen, (lang uitgestrekt in den riet» stoel, trok zijn voo-rhoofdi in rimpels, het aandoenlijk weid', of lachte als dé b mor doorbrak, dat hij zijne sigaar met tanden vast moest houden. „Nee, mee, niet veider. Dat stukje n< maals!" En de lezer werd door 'de vreug van den luisteraar medégesleept. Beidjl hadden -de buitenwereld! vergeten. Wordt itrmlffd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1