BP. 147. Tweede blad. 8" AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: fer 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post - 1.50. Afzonderlijke nummer: - 0.05. [V j Couian verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen 9nz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bg vooruitbetalinfl Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. 1 ei Kameroverzicht. Tweede Kamer. Vrijdag werden de algemeene beschouwin gen over de Staatsbegrooting voortgezet. De heer P a t- ij n beval in de eerste plaats het denkbeeld aan om de machtiging aan den Minister van Financiën om eene Ötaatslee- ning aan te gaan niet te geven op het laat ste oogeublik als het geld noodig is. De mi nister moet de machtiging hebben om geld te leenen, teneinde het ijzer te kunnen sme den, terwijl het heet is. Het medezeggings- schap der Kamer omtrent de voorwaarden blijft onverkort. Voorts gaf spreker in overweging de hef fing van een evenredig zegelrecnt op effec ten en wellicht ook op den verkoop van ter mij ngoede(ren. Daarna komt spr. tot het financieele be leid. Hij staat niet aan de zijde van die V den, die meenen dat de toestand goed is en «lies wel van zelf terecht zal komen. Waar verleden jaar ieder alles zwart inzag, was spr. toen van een ander gevoelen, maar nu 'ziet hij de zaak minder optimistisch in. De uitgaven stijgen snel en het accres der amor tisation houdt daarmede geen gelijken tred. 8pr. is het met de regeering eens dat de financieele toestand des lands is zorg- eischend. Welnu, dan is meer dan ooit noo dig een krachtig minister van financiën, (iemand die naar zuinigheid streeft en een verstandige belastingpolitiek voert_ Tot zijn leedwezen vindt spr. dien persoon niet in Idezen minister van financiën. Bijna alle be groeiingen zijn veel hooger. Al die verhoo gingen worden mot een gemak op het budget gebracht alsof er geen wolkje aan de Lucht is. Zoo wordt op hoofdstuk V, artikel 77 f 100,000 uitgetrokken voor terrein voor een. nieuw rijksKrankzinnigengesticht, hoewel mog niet eens vaststaat dat men dat terrein noodog heeft. Ook de uitgaven voor defensie zijn enorm gestegen,, gelijk spr. met eene vergelijking van de cijfers aantoont. In twee jaar tijds hebben wij eene verhooging van militaoire uitgaven van 2 millioen. en de uit voering van dure plannen ligt nog in bet ■verschiet, Aon dergelijk onverantwoordelijk beheer doet spr. ruiet meê. Zeer verkeerd, vinxii spr. het dat ,de Mi nister 3/.4 wil hallen uit de inkoanetenbelas- tang en uit de successie, waar de inkom stenbelastingen al zoo hoog zijn. En wat ie er nu van de ïnaoms-enibelasting gekomen? Hij zou ingevoerd worden met 1 Januari 191U en in afwachting daarvan deed de Minister voorloopig aistand van aijne verhooging van accijns. Onvervijld zou de successiebelasting komen, maar de inkomstenlbelasung houdt de Minister voor loopig in zijn zak. Kan dat nu wijs be leid genoemd worden? Zeeuen maanden geleden was de Minister geheel op de hoogte met den fmancieeüen toestand des lands en daar deze minister aiie gegevens had voor de inkomstenbelas ting door Minister de Meester gereed gemaakt hoe kan de Minister aan zeggen dat hem tijd ontbrak dat is een onverdiende •blaam op zijn ambtenaren werpen. 'JS«en, de eenige oplossing is, dat de Minister van inzicht is veranderd en de inkoms-.enbe- lasting op de lange baan schuift. De minis ter kondigt nu aan eene verhooging van in voerrechten met 30 pot., waar öpr. natuur lijk tegen is. Een tarieisverhooging in twee tempo s i« verderfelijk en Spr. begrijpt niet hoe de minister tot zulk een stelsel kan komen. Do fout ligt er dik op, gelijk de minister verleden jaar zelf toegai. Uit alles blijkt, meent Spr., dat het deze Keg. geen ernst is met sociale hervormingen, waar meet het geld van daan komen f Had de minister zijn standpunt van het vorige jaar gehand haafd. Spr. zou hem gesteund heb oen. Nu kan hij dat niet; hij kan nu zijn stem aan de wet op het gedistilleerd niet geveuhij kan zich met net financieel beleid dezer regeering niet vereenigen. De heer D r u c k e r constateerde o.a. dat de regeeriug hare beginselen allerminst heeft duidelijk gemaakt en ook in het afge- loopen jaar is gebleken, dat die christelijke beginselen geen richtsnoer en geen bouwvast geven.. Niet lang geleden hebben wij gezien, dat een groot deel van de xechtschë pers zeer geboLgen was over de zendiugsparagraaf van den minister van Koloniën. Men dacht dat een liberaal amb tenaar die geschreven had, terwijl de minis ter hier zelf verklaard heeft, dat hij haar zelf heeft geschreven. De afgevaardigde van Breda wilde geld in de koloniale kas bren gen door een soort Staatsloterij. Tal van voorbeelden zijn nog aan te halen om dui- idielijk aan te toonen diat die Christelijke rechtsbeginselen geen houvast bieden. Ook bij de opvatting omtrent afschaffing van de doodstraf en omtrent de echtschei ding bestaat rechts groot verschil van in zicht, zoodat ook daaruit weer blijkt, dat de christelijke rechtsbeginselen geen richtsnoer of houvast geven. Daarom is het woord 81 r e v e n naar de toepassing van christe lijke rechtsbeginselen een gelukkig gekozen uitdrukking, maar hij vreest, dat met dat streven naar de toepassing dier beginselen weinig in het belang des lands zal tot stand gebracht worden.. De Mem. van Antw. is sober, prikkelt niemand, maar geeft in geen enkel opzicht aan welke groote vraagstuk ken wij door deze regeering zullen zien op gelost, terwijl die oplossing voor haar, met hare groote meerderheid hier en aan de overzijde zoo gemakkelijk zou zijn. De algemeene herziening den- Ongevallen wet laat op zich wachten. De voorziening tegen de ouderdomsvoorziening is in een ver verwijderd verschiet geplaatst. Een hooge plicht der regeering is het eindlelijk met een voorstel te ko men. Met leedwezen constateert Spr. ech ter, dat bij deze regeer in g alle warmte en plichtsgevoel voor sociale nooden ontbreekt. Wat de Grondwetsherziening aangaat, uit iederen regel der Mem. van Antw. spreekt verschuiving op de lange baan van het kies recht-vraagstuk. Hetgeen de Mem. van Antw. bieot kan niet gezegd worden te zijn een krachtig hervormingsprogram. Wij heb ben hier niet anders dan een conservatief zaken-kabinet, welk kabinet niettemin dien sten kan bewijzen. Gaarne zullen de Vrijz.- Dem. samenwerken waar dat mogelijk is, maar zeker is het dat bij de verkiezingen heel wat meer werd beloofd, dan nu door dit zakenkabinet in uitzicht werd gesteld. Ten slotte komt spreker tot hetgeen gis teren in de tweede helft der vergadering voorviel. Men heeft dat teruggegeven in de woorden; de mise en scène was prachtig. Hetgeen echter gesproken is, heeft de twij felingen niet opgeheven. Er zijn feiten, die vaststaan, niet tegengesproken kunnen wor den en gisteren ook niet tegengesproken zijn. Er is gehandeld in strijd met onze wet'op de ridderorden. Mede staat vast dat een minister geld voor zijn partijkas heeft aaugenomen van iemand, die op zijn voor dracht was geridderd en dat daarbij hare tusschenkomst heeft verleend een R.-C. jonge dame en dat correspondentie is ge voerd over staatszaken met niet ambtelijke personen. Spr. leest een briefje voor aan mej. Westmeijer van dezen inhoud: Mejuf frouw, alleen voor de Utrechtsche Univer siteit zou 43.500 noodig zijn. Er kan al- zoo geen sprake van zijn. Reeds voor één Universiteit is de som te groot. Uw dw. dr., enz. Volgens spreker heeft dr. Kuyper gehan deld op een wijze, welke de positie der re geering in gevaar bracht. Het aantrekken van het boetekleed op het laatste oogenblik kan den indruk, welke gedurende jaren is gemaakt-, niet wegnemen. Hij heeft de on gereptheid van onze politieke zeden in ge vaar gebracht. Bij alles wat ons in Neder land verdeelt, is het toch gelukkig dat wij op een punt samengaande ongereptheia van onze politieke zeden. Ook Spr. protesteert tegen het standpunt in deze door de regeering aangenomen. Ten slotte betoogt Spr. dat met te streng voor onze goede politieke zeden kan wor den gezorgd. Gaarne har spreker ook onom wonden antwoord ontvamgen omtrent het aannemen, van geschenken van spoorweg maatschappijen. (vrijkaarten). Gaarne zou Spr. ingelicht wonden, wat aanleiding gaf t-ot de keuze van den heer Staalman in zake het onderzoek naar de gedwongen winkelne- ring. De heer Tydeman zail over den uit slag der verkiezingen weinig' zeggen. De uitslag dezer verkiezing tot haar eenvoudigsten vorm terug brengende, kan kan men zeggen dat de coalitie, de aaneen gesloten groepen, gezegenvierd heeft over de verspreide elkaar nu en dan bestokende groepen. n,r heeft volstrekt geen ommakeer tegen het liberal isme plaats gehad. Spr. verdedigde het standpunt der vrij liberalen en toonde aan dat deze wel dege lijk aan sociale maatregelen hebben mede gewerkt. Doch zij wenscht het verslinden van millioen door de Rijksverzekeringsbank tegen te gaan en de Ongevallenwet ,te ver beteren. De liberale partij kan de door haar in uit zicht gestelde verwachtingen niet meer ver vullen,'zeide de heer Troelstra. Maar sedert wanneer deden de socialisten dat? Gij en uw orgaan Komt alleen op voor de werkgevers, beweerde de heer Troelstra, maar de feiten weerspreken het. Spr. en de rijnen komen o<p èn voor de werkgevers èn voor de ar beiders, hetgeen de -soc.-dem. niet doen. Die komen alleen op voor de arbeiders. De Memorie van Antwoord is heel mooi van stijl, verraadt den bekwa men pleitbezorger, maar overigens blijkt het, dat de Begeering haar oud standpunt blijft innemen. De antithese heeft blijkbaar alleen gediend als propagandamiddel voor de verkiezingen. Ten slotte toont spreker aan, dat dit kabinet zich moet bewe gen in het gebied der neutrale zóne, waarop echter zooveel verscheidenheid van inzicht is, dat het kabinet een politiek zal moeten volgen van ontzeiling der gevaarlijke klip pen. Spr. komt nu tot de sociale wetten eD constateert, dat de Regeering bij ver schillende dier wetten geen homogene coali tie-meerderheid achter zich heeft, daar er kentering is gekomen in de inzichten der rechterzijde op verschillende punten. De financieele toestand acht Spr. volstrekt nog zorgei schend. Het accres der middelen ia voldoende en tot 1908 was de toestand ge zond. In het tekort van 12 millioen ziet Spr. nog niets zorgwekkends bij de stijging der middelen en bij de verkeerde wijze waarop z. i. geraamd is. Ook Spr. kan het finan cieel beleid van deze regeering niet goedkeu ren. Hij wil eerst de inkomsten 1909 en 1910 afwachten en zal alleen voor verhoo ging van accijns stemmen bij verlaging van den suikeracoijns. Andere belastingen wil Spr. in petto 'houden tot zij noodig zijn. Wanneer overigens dit kabinet blijk geeft van lust tot samenwerking, zal er veel goeds mede tob stand gebracht kunnen worden. De heer Vliegen wenscht ook de fi nancieele politiek te behandelen. De toestand der financiën wordt zorgwekkend genoemd: en zou dit zijn wanneer de dringende social© hervormingen tot stand werden gebracht. Spr. wijst er op, dat van 1897 af, op één jaar na, de inkomsten gestegen zijn. Verder gaat hij na waaraan groote be dragen zijn uitgegeven, o.a. aan het onder wijs, waartegen hij geen bezwaar zou heb ben, als- het onderwijs maar voldeed aan de eischen voor de volksklasseaan militaire uitgaven; aan waterstaat enz-, terwijl aan sociale verbeteringen weinig werd ten koste gelegd. Let men nu op onze belastingen, dan ziet men dat er nog altijd te veel van den klei nen man en te weinig van de kapitalisten gehaald werd. Had men tijdig de successie belasting hooger opgevoerd, dan zou men nu niet voor te korten staan. Heeft het vorige anti-revol. kabinet met geld gegooid als peperneuten, van dit kabi net verwacht Spr. geen verbetering. Spr. komt er tegen op, dat weer alleen wordt voorgesteld den jeneveraccijns te verhoogen, zonder den suikeraccijns te verlagen, die in ons land nog altijd buitengewoon hoog is. Hij moet zich verzetten tegen die z.g. tijdelijke versterking van middelen, die van tijdelijk steeds blijvend wordt. De voorge stelde progressie van de successiebelasting noemt hij geen progressie: Wat is nu 1 mil lioen 1 ton op zulk een belasting, die veel meer aangeschroefd moest worden om te kunnen voldoen aan sociale nooden. Die heele progressie is schijn en niets anders. De voorloopige tariefsverhooging met 30 verscherpt slechts de bestaande onbillijk heid. Al dat lapwerk beteekent niets en op die manier komt men niet aan geld voor sociale hervormingen. Al die belastingver - hoogingen als die van de drankaccijns enz. hebben eenvoudig de strekking, nog meer van de niet-bezittende klasse te halen, om de bezittende, waar het beter gehaald kon worden en waar het gehaald moest worden, te sparen. De verhooging van de jenever accijns zal niet tot vermindering van het alcoholgebruik leiden, maar alleen de ge zinnen van de hartstochtelijke jenever-drin kers nog ongelukkiger maken. De venhooging van de dramkaccijns zal de smokkelarij doen toenemen, zoodat ook uit <Lt oogpunt de verhooging te veroordee- len :s. De soc.-dem. fractie zal dian ook tegen de verhooging 6temmen. De heer L o h m a n bespreekt aller eerst de zaak-Kuyper. Dat een minis ter een dame, die een ridderorde kwam vra gen, niei dadelijk de deur gewezen heeft, daarin steekt niets, want ais ieder, die dat kwam doen, verwijderd moest worden, had nun weJ een afzonderlijken portier noodig. Maar Spr. meent, dat een minister zich niet ti-gelijk als partijleider mag gedragen, en geen gelden mag ontvangen voor de partij kas. De wijze, waarop dr. Kuypber zich verdedigt, heeft sprekers sympa thie n i e Het gaat niet aan, de- coratien toe te zeggen voor bepaalde diensten. Het is adat geweest nim mer een ridlderorde te geven aan iemand, diie zijn diensten kwam aanbieden, en Spr. hoopt, dat die adat gehandhaafd zal blijven. Onjuist is het, dat dr. Kuyper van het te- gendoel een sleisel heeft gemaakt. Als men voor partijdiensten een ridderorde voorspie gelt, heeft men te doen met corruptie. Heeft dr. Kuyper zich daaraan schuldig gemaakt? Naar sprekers overtuiging beslist niet. Nu is er geld gegeven na de decoratie. Voor de partijkas .n 1903 werd veel gegeven omdat men toen zeer ingenomen was met- het be wind, en spreker houdt zioh wat dat betreft, aan de verdediging van dr. Kuypei". Juist in het afstaan der brieven van juffrouw Weslmeyer ziet spreker een bewijs voor de onschuld van dr. Kuyper, want anders zou zij het briefje in quaestie hebben achterge houden. Gaarne geeft spreker toe, diat dr. Kuyper met het schrijven van dat briefje onvoorzichtig heeft gehandeld, maar aller minst is bewezen, hetgeen dr. Kuyper is ten laste gelegd, en wij hebben 'het recht niet, het eerewoord van dr. Kuyper twijfel te trokken Hot is ondenkbaar, dat dr. Kuyper Donder dag niet de waarheid: heeft gesproken, en Spr. is tot de overtuiging gekomen, diat de aan dr. Kuyper ten laste gelegde feiten niet alleen niet bewezen zijn, maar dat hij ze ook niet heeft gepleegd. Daarna komt spreker tot de rede van den heer Troelstra, en hetgeen deze gezegd heeft over het openbaar onderwijs. De openbare school, aldu6 betoogt spreker, wordt bedreigd door de sociaal-democraten, en de liberalen zijn met krachtig genoeg, om dit tegen te gaan. De heer Troelstra heeft voorts getracht, verdeeldheid te zaaien tusschen de anti-re v., de katholieken, en de chrietelijk-historischen, waar hij de laatst en voor. telde, als conservatief en het meest in vloed uitoefenende op de regeering. Spr. wijst op hetgeen 'hij in den loop der jaren hier heeft helpen tot stand -brengen, waaruit blijken kan, dat hij allerminst conservatief is in verkeerden zin, en in den zin. welke de heer Troelstra daaraan geeft. Iedere ver standige regeering is conservatief, omdat iedere verstandige regeering moet gaan staan op den bodem van het bestaande. Daarvan daan zou het verkeerd zijn, nieuwe dingen in de grondwet te zetten. De anti-revol. p&ruj steunt iedere regee ring, waar het geldt het maatschappelijk be lang te bevoordeelen, en waarbij de chrisite lijke beginselen niet uit het oog verloren worden. De middenstof behoort in den regel tot den middenstand, die geen tijd heeft, zich veel met de politiek te bemoeien, en voor het grootste deel slechts rekening houdt met het belastingbiljet. Welnu, als de hee- ren van de overzijde dit te hoog opvoeren, dan zegt die middenklasse zeer verklaarbaar ,,ik dank ui" Ten slotte betoogt spreker, dat de begin selen, welke de christelijke kerk heeft ver dedigd, en nog verdedigt, verre staan boven de menechelijke inzichten. Dat er verschil over die inrichten bestaat, ontstaat daar door, dat zij zoo hoog staan, om dadelijk door een ieder begrepen te worden, en de groote fout is, -at men het volk heeft wil len opvoeden z o n die r die beginselen, wel ke het fundbment rijn. In plaats van een evangelie van liefde verkondigen de socia listen ©en evangelie van haat. Al wat de kapitalist doet, wordt verdacht gemaakt. Met opzet wordt haat gezaaid. (Stemmen: neen 1 neen 1) De heer Lobman: Gij predikt aanhou dend den geweldigen oorlog tegen het- kapi taal en verdedigt de afschuwelijkst© sabota ge aan de christelijke arbeiders. Kunt gij hen wel wijsmaken, dat gij hun welzijn wilt? Zoo gauw als zij met u in aanraiking komen, voelen -zij het tegendeel en wenden zich van u af. Spreker betoogt voorts, dat de regeering zeer terecht geweigerd heeft te antwoorden op de -haar gestelde vragen om trent zijn ambtsvoorganger. Zeer unfair zou het zijn, door een minister het gedrag te laten heoordeelen van rijn voorganger, die zich wellicht niet verdedigen kon, gelijk dr. Kuyper, die toevallig Kamerlid is. Maandag ten ure voortzetting. Berichten. De Ridderorde n-k w e s t i e. Bij de behandeling van Hoofdstuk II der Staatsbegrooting zal de heer Duys, namens de sociaal-democratische Kamerfractie, een voorstel, verdedigen, om den post voor aan koop van nieuwe ridder-orden 8000), ie schrappen. Rijksweg Vel se nIJ mui den. Ingediend is een wetsontwerp tot intrekking van de wet van 25 Mei 1908, tot overbrenging van den rijksweg van Velsen naar IJmuiiden in beheer en onderhoud bij de gemeente Velsen. Kamerdist riet Gulpen. Naar aan de Tijd uit betrouwbare bron wordit medegedeeld, zal de heer Paul Brou wers uit Meerssen, bij de aanstaande ver kiezing voor lid der Kamer in het district Gulpen, geen candidatuur meer aannemen. Mr. van Groenend-aal heeft bedankt voor de candidatuur. Het hoofdbestuur der Central© R. K. kiesvereeniging, district. Gulpen zal Dins dagnamiddag te Gulpen eene vergadering houden. Daaruit zou men mogen afleiden, dat jhr. Ruys niet bij enkele candidaat6lel- ling zal gekozen worden. Naar verluidt zal de socialist van Kol zich doen candideeren. Arasterdarasche Gemeente raad. Ia de Woensdag gehouden gemeente raadszitting werd eerst de tot raadslid gekozen heer J. Polak op de gebruikelijke wijze geïn stalleerd. Goedgekeurd werd de voordracht van B. en W. tot wijziging van de verordening in zake de Universite.t. naar aanleiding der laatste wijzi gingen van do Hooger Onderwijswet. Wij ver melden hieruit: eervol onUdagen hoogleeraren behouden den titel van hoogleeraar. Dezen heb ben 't recht senaa-tsvergaderingen bij te wonen on een adviseerende stem nut te brengen. De examens worden mede gelijk gesteld met die der bijzondere universiteiten I Omtrent bijzondere leerstoelen wordt voorge steld dat instellingen, stichtingen of vereenigin- gen, na. goedkeuring door den gemeenteraad, een of meer leerstoelen in bepaalde leervakken kun nen vestigen. De voordracht van B. en W. om op het terrein van het Wilheltnina-gasthuïs twee barakken te bouwen, één voor besmettelijke ziekten en één voor observatie, en daartoe f 103,340.crediefc te verleenen. werd goedgekeurd. Daarna kwam aan <le orde de voordracht van B. en W. ten geleide van een eonoept-adree aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot herziening der belastingbevoegidheid der ge meenten. Zo ook i lekend, is de strekking van dit adies, dat de gemeenteraad betreurt dat de voorge stelde herziening geen beteren toestand der ge- meente-financiën van, Amsterdam, zal schrap pen. De heer Sutorius zegt dat men in Den Haag niet voldoende op de hoogte is met de nooden en de plaatselijke toestanden van Amsterdam. De heer Boissevain acht het tgdstip der adree- zending goed gekozen, daar op onze laatste gemeeirtebegrooting slechts een klein bedrag aan „onvoorziene uitgaven" is gelaten. Gaarne zag Spr. aan dat adres een zinsnede over de pro- g-i essie toegevoegd, opdat men daarmede zoo vrij mogelijk blijve. Dienaangaande hebben dan ook de boeren Wibaut en Vliegen een voorstel ingediend, dat Spr. gaarne zal steunen. Spreker eindigde: ,,er moet eindelijk hulp komen van de Regeering, anders loopen we vast. De Regeering moet toonen dat haar hart nog. klopt voor ons dierbaar Amsterdam." (Ironisch bravogeroep en hilariteit). De hoer Fahius protesteert tegen het feit, dat dc stad het slachtoffer wordt van de slechte financieele regeling. Wel heeft de gemeenteraad zelf door vroegere groote uitgaven schuld aan den slechten toestand, maar zoolang het Rijk geen gemeentezaken, zooals onderwijs, armen zorg cm politie overneemt, verwacht spreker geen heil van maatregelen die geen primcipdeele wij zigingen brengen. Ook de heer Worst zegt absoluut niet bevre digd! te zijn door de voorgestelde gemeente-wets wijziging Spreker wijst op de ontneming aan die gemeenten van het recht van accijnsheffing door het Rijk, dat nu zelf die baten trekt. De heer Vliegen oordeelt, dat de ideeën van den heer Fahius geheel uit den tijd zijn. Spr. berekent uit de cijfers van 1906, dat Amsterdam vergoed kreeg voor zijn onderwijs kosten van het Rijk 34.4 overig Noord-Hol land 47 Friesland 53.6 en Groningen 59 De armen17.org kositte Amsterdam 2 millaoen. in- dat jaar alle andere Noord-Hollaiudsche ge meenten samen, van: nagenoeg gelijke bevolking als Amsterdam 7 ton. De vier grootste ste den vain ons larad, met 23 dier bevolking, be taalden samen 46 van alles wat de. Nederlandt- sche gemeenten in totaal aan armenzorg uitge ven. Daar blijkt dus meteen uit, dat het praatje alsof hier een zekere politieke richting de uit gaven zoo opdrijft, niet onjuist is. Resumeerend, constateert Spr. dat het wets ontwerp absoluut onvoldoende is. Hem komt, al kost dat dan ook de gemeente een deel van haar autonomie, 't meest wenschelijk voor, dat het Rijk een deel van de verplichtingen der ge meenten overneemt. De heer Simon, maakt nog enkele opmerkin gen. In de eerste plaats, dat er verschillende gewone werken zijn uitgesteld. In de tweede plaats, dat het jaadijksch accres van 3 a 4 ton niet is te ontgaan. En eindelijk, dat verschil lende dringende verbeteringen moeten worden aangebracht. De heer Wibaut constateert bij de verdediging van zijn amendement, dat hem en zijn vrienden dw autonomie der gemeenten niet onverschillig laat. Als men liaar te veel zou wille» besnoeien, dan zou dat trouwens duidelijk aan het licht komen. En een bewijs van dae bewering noemt Spr. liet voorgestelde amendement, dat een be langrijk stuk vrijheid voor de gemeente vertegen woordigt. De Voorzitter zegt, dat het er bij hem niet in. wil, dat de voorgestelde maatregel den nood der gemeente zou lenigen. Spr. gelooft dan ook niet. dat de Rijksregoermg er ooren naar zou hebben Bovendien, deze quaestie behoort in Den Haag thuis. En de heer Wibaut moge niet vergeten, dat practisch de progessie-quaestie voor onze stad met zoo veel beteekent. Door hem is een andere schaal van progressie indertijd voorge steld. die, naar Spr. met voorbeelden aangeeft, practisch niet uitvoerbaar is. De heer Wibaut zegt, dat wanneer het onuio- gelijK is, een belasting naar draagkracht in te voeren met een Gemeentewet ak de tegenwoor dige. dan behoeft dat nog riet te bewyzen, dat zulk een regeling onmogelijk zou zijn by een w ijziging dei Gemeentewet, waardoor men wel de rijken het hoogst zou belasten, maar den mid denstand zou kunnen ontlasten. Het amendement-Wibaut wordt verworpen I met 28 tegen 13 stemmen. De voordracht wordt zonder stemming goed- gekeurd. i Het laatste punt op de agenda werd aange- l houden Gemeenteraad s ver k. ie* Iziug Amsterdam II. Tusschen de besturen van de kiesvereniging: der drie kerkelijke partijen moeten samensprekingen hebben plaats gehad, die er toe hebben ge- leid, dat als candidaat in district II (vaca- ture Sleef) zal worden voorgesteld aan de J drie kies vereenig ingen het oud-raadslid de I heer Jan te Haar (chr.-hist.). Gedenkteeken voor dr. I Schaepman. Het bericht omtrent het oprichten van een gedenkteeken voor dr. Schaepman te Tubbergen, is voorbarig, ook dat de R.-K. Prop. Club ,,de Jonge Garde" te Almelo reeds nu een plan zou hebben ont- worpen om dit te verwezenlijken. Centr.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1