ISOr Eerste Blad. JttHrKanK. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonder, ijke nummers - O.OS. Deze Courant versohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertent iën, mededeelingen enz.gelieve men vóór 11 urn 's morgen» bjj de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 «ents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tel het herhaald adverteeren in dit Buui, bjj abonnement. Beo>- circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvra*» toegezonden. Politiek Overzicht Be positie van het Italiaansche kabinet Giolitti. Hoeveel er ook over Italië's buitenland- sche politiek naar aanleiding van de monar- chenontn oeting te Racconigi moge zijn ge sproken, zo baart Italië zelf niet zooveel zorg als de 'hiiicenlandsche toestand. Men zal zich grooteudeels nog wel herinneren de bewe ging, die in Juli van dit jaar, vooral in Zuid-Italië, opstak naar aanleiding van de voorstellen der regeering omtrent de subsi dies aan de handelsmarine. Tot aan het einde van 1910 beeft de Navigaziome Gene rale Italië alle postrouten van de Italiaan sche stapelplaatsen naar de overzeesche ha vens in pacht; de negeering stelde nu voor om vanaf 1911 de Lloyd Italiano, die beter waarborgen voor het vervoer en. meer gele genheid tot toezicht bood, hare plaatste doen innemen en deze maatschappij met 18 tot 20 millioen lire 's jaars te subsidieeren. Tegen dit wetsontwerp kwamen terstond in verzet de Kamers van Koophandel en de gemeente besturen van een aantal havensteden, die meening waren, dat voor hunne belangen niet voldoende was gezorgd. De geheele Adria- iische kust maakte er zich ongerust over, dat de Lloyd Italiano ten gunste van de Oos- tenrijksche Lloyd zou afzien van de exploi tatie van de Adriatische zee. Geheel Zuid- Italië kwam in rep en roer, omdat het meen de te zijn opgeofferd ten bate van Genua. De uiterste linkerzijde hield daarna eene ver gadering en verklaarde zich tegen het wets ontwerp de Zuid-Italiaansche afgevaardig den, die in den regel ja en amen zeggen op hetgeen de regeering voorstelt, besloten voor het meerendeel te opponeeren. En om de maat vol te maken, kwamen de werf- en havenarbeiders in Palermo in oproer om op die wijze tegen die nieuwe regeling te protes teeren Het gevolg van dezen heftigen tegenstand is geweest, dat de minister-president het wetsontwerp introk en beloofde eene nieuwe verpachting uitte schrijven, als gevolg waar van de groepen Genua en Venetië van de reeder ij Pears en Parodi en de Tyrrheensche afdeeling (Palermo-Napels) van de Lloyd Sabando voor de subsidie van 17,500,000 Lire in aanmerking komen. De uitslag dezer onderhandelingen nu heeft recht iedereen te leurgesteld. Palermo maakt zich ongerust over zijn oude voorrechten als zetel der groo te reederij en der werkplaatsen van de Na- vigazione Generale en voelt zich met Napels door de opvolging van eene Ligurische scheepvaartmaatschappij economisch en mo reel nadeel toegebracht. Venetië is ontevre den, wijl het zijne scheepvaartlijnen reeds in het bezit zijner inheemsche reeders waande, Genua wil van Pears en Parodi niet hooren. De bepalingen der scheepvaartovereenkomst zijn goed zij die ze moeten toepassen heb ben echter niet het vertrouwen dergenen op wier medewerking ze zijn aangewezen. Alles bij elkaar genomen is het een strijd om de vetste kluif en men weet welke vruchten nijd en afgunst dragen, wanneer ze onge straft kunmen uitrazen. Zoodoende is er gedurende de voeantie in de pers over niets anders geredeneerd dan over de maritieme overeenkomsten, die in de komende zitting het ministerie Giolitti ten val zouden brengen, zoodat men adem schepte toen het onderhoud van Racconigi kwam, hetwelk aan de pers nieuwe stof gaf. Toen begon de oppositiepers de regeering weer haar nietsdoen, haar gebrek aan hervor mingsijver en haar stilzwijgendheid te ver wijten. En ten slotte kwam de oppositie met de eisch tot belastinghervorming voor den dag. Maar minister-president Giolitti is een meester in het scheppen van verrassingen. Toen Vrijdag do nieuwe Kamerzitting geo pend werd, verhief hij zich plotseling en wierp de verrassings-bom in de Kamer door aan te kondigen, dat, wel is waar van 1911 eerst af, de suikeraccijns van 70 op 35, het invoerrecht op suiker van 28 op 20 Lire voor suiker eerste soort, en voor die der tweede soort van 20.8 tot 16 Lire, twee jaar later echter to* 18 en 14 en in 1915 tot 15 en 12 Lire per 100 K.G. zal worden verminderd. Dat was een aan gename mededeeling voor' het volk. Te gelijkertijd evenwel legde Giolitti de kosten rekening voor deze democratische liefheb berij over, die minder prettig aandeed. Gio litti sloeg namelijk een belasting voor op den effectenhandel, eene verscherping der suc cessiebelasting en kwam ten slotte aandragen met eene progressieve inkomstenbelasting, volgens welke van inkomens van 5000 10,000 Lire 1 percent en van zulke die de 200,000 Lire te 'boven gaan 6 percent moet worden betaald. Meerderheid zoowel als op positie waren verbluft. Doch dit was nog niet alles. Ook de als reactionair uitgekreten minister van verkeer. Bertolini, kwam met een democratisch hapje; hij verlangde een verbetering der reeds vrij vertroetelde spoorwegen. Maar angstzweet parelde op de voorhoofden der vertegenwoordigers van handel en indus trie, toen ook Bertolini met een hooge kostenrekening kwam opdagen, daar hij het ontstaande accres wil dekken door verhoo ging der tarieven voor personen- en goede renvervoer, terwijl Italië toch al reeds de hoogste vrachtprijzen heeft. Voor den ver warden indruk', die deze beide verrassende redevoeringen gemaakt hebben is vooral ken merkend, dat de Tribuna haar hoofdartikel aldus begint: ,,Is 't het morgenrood eener nieuwe aëra of de zonsondergang van het ministerie?" De socialistische Avanti (de so cialistische fractie heeft besloten ook na deze nieuwe wending in hare oppositie te volhar den), acht de hervormingen waardeloos; de verlaging van het invoerrecht op suiker is voor het volk niet beduidend genoeg in ver houding tot de verlaging van den accijns, en over de hervorming der inkomstenbelas ting zegt het blad dat deze de gemeentelijke financiën zal ruï'neeren. De door deze belastingen zoo negatief be voorrechten worden toch al reeds zwaar ge troffen door de gemeentelijke personeele be lasting en de vrij hooge rijksbelastingen op roerende goederenAndere bladen, o.a. de democratische .Messagero", ontvangen deze sociale maatregelen, welke slechts door be- lastingveischerping kunnen worden verkre gen, evenmin met sympathie. De suikerfabrieken worden getroffen, want men vreest dat de tariefvermindering den in voer zal doen stijgen, de beursmenschen schimpen op de effectenbelasting, de bezit tende ld as se en onder de 508 afgevaar digden zijn 400 rijken jammert over de verhooging der erfenisbelasting en over de progressieve inkomstenbelasting. Tot recht begrip diene, dat het Italiaansche parlement niet bestaat uit twee groote partijen, die om beurten aan het bewind zoeken te komende oppositie van Giolitti wordt gevormd door zeer heterogene elementen. De partijen, die stelselmatig tegen Giolitti oppositie voeren, waren tot dusver de gematigde liberalen, de radicalen, de socialisten en de republikeinen, terwijl de meest besliste aanhangers van Gio litti zich op het oogenblik onder die katholie ken bevonden. Tusschen zijn 'overtuigde aan hangers en zijn onverzoenlijke tegenstanders bevindt zich een vlottende massa van een honderd vijftig afgevaardigden, die, al naar de omstandigheden zijn, voor of tegen Gio litti stemmen. De toekomst zal uitwijzen, welke invloed Giolitti's nieuwste taktiek op deze onafhankelijke afgevaardigden heeft uit geoefend. Doch hoe het ook zijéén ding heeft Giolitti bereikt: van de maritieme overeen komsten wordt niet meer gesproken. Volgt nu toch zijn val in verband met die inge diende hervormingen, dan wordt de nederlaag verheerlijkt door de nimbus van den demo- cratischen martelaar. Het ontbreekt daar omtrent niet aan politieke voorspellingen, waartegenover 't beste zal zijn de toekomst maar af te wachten. België. De burgemeester van Brussel De Mot is gisteren overleden. Burgemeester De Mot, die na het aftreden van den populaire bur gemeester Bals burgemeester werd der hoofdstad, was tevens Senaatslid. Als re denaar werd hij om zijn geest zeer gewaar deerd. Frankrijk. De Kamer is, gelijk Reuter reeds kort meldde, begonnen met de behandeling der interpellaties-Merle en Jaurès, aangaande de houding der Fransche regeeriug ten op zichte van Spanje optreden in het Rifge bied, en de Marokkaansche aangelegenheden in liet algemeen. De eerste spreker keurde sterk de Spaan- sche actie af, da-ar hiervoor geen enkele rechtsgrond aanwezig is, aangezien inder tijd de mijn-overdracht door den Roghi, den iiiet-eigenrar, van onwaarde is geweest. Maar Spanje wil zich, onder den druk der militaire en elericale partij, van het Rif gebied meester maken. Toen de afgevaardigde Deloncle protes teerde tegen deze verdachtmakingen van de bevriende Spaansche natie, antwoordde Merle, dat Spanje ook gerekend heeft op den steun van Duitschland, maar dat dit land volkomen correct in de geheele aan gelegenheid gehandeld heeft. Ten slotte ging hij na, onder welke voorwaarde Frankrijk het bezette Chauja-gebied zou kunnen ont ruimen, en kwam tot de slotsom, dat de re publiek troepen in Marokko moest laten, om het tot stand gebrachte pacificatiewerk te kunnen beschermen, maar verder den sultan ertoe moet brengen, steun tee verlee- j nen bij de invoering der noodige hervormin gen, waartoe de vestiging van een gezant schap in de hoofdstad zelf onontbeerlijk schijnt. Jaurès waarschuwde voor een nieuwe perscampagne, welke op touw wordt gezet door hen, die een protectoraat over Marok- ko wenschen en dit plan nog altijd niet heb- ben opgegeven. Voortdurend zenden zij al- j lerlei onware berichten de wereld in, om J eigen belangen te dienen, en het daarheen te sturen, dat Frankrijk dwars door Ma- rokko naar den Atlantischen oceaan door dringt. P a r ij s 2 3 Nov. De interpellaties over Marokko beantwoordende, verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, Piclion, dat de overeenkomst met Spanje den grondslag vormt van de Fransche staat kunde in Marokko. De minister is vast be sloten tot handhaving van de entente cor diale met Sjianje. De Spaansche regeeriug heeft medegedeeld, dat zij zich zal bepalen tot het tuchtigen der oproerige stammen en daarna de troepen terugtrekken. Frankrijk zal het Chaujagebied niet ontruimen, voor dat de krijgsmacht van het Maghzen dus danig georganiseerd is, dat het in staat is de orde te handhaven. Do regeeriug is Casablanca steeds als Marokkaansch grondgebied blijven beschou wen Minister Pichon erkende, dat de loyau- teit van Duitschland geleid heeft tot een ontspanning, welke een ieder moet toe juichen. Omtrent de houding, die tegenover het Maghzen moet worden aangenomen, keuren alle mogendheden eenstemmig het voorstel van Frankrijk goed, want Moelay Hafid heeft tegenover Europa niet de houding aan genomen, welke men van hem verwachtte. Frankrijk was de eerste om tegen de ge pleegde wreedheden te protesteeren.. De minister schetste daarop de plage rijen, waaraan de Fransche beschermelingen blootstaan; deze toestand mag niet blijven voortduren. Frankrijk beschikt over vol doende middelen in Marokko, om vertrou wen te hebben in den uitslag der onderhan delingen. De regeering is zeer gehecht aan het be ginsel dat de traktaten ten uilvcer moeten worden gelegd, maar staat er tevens op, dat ook Moelay Hafid niet de verplichtingen verzaakt, hem door <le akte van Algeciras opgelegd. Frankrijk moet elke overbodige militaire tusschenkomst vermijden, maar alvorens volslagen voldoening te hebben verkregen, kan het van geen enkelen waarborg afstand doen. Het wordt tijd, dat er een einde komt aan de besprekingen en deze mogen niet anders eindigen dan met de volledige in williging van de eisehen van Frankrijk. Wanneer Moelay Hafid blijft volharden, bij zijn houding, dan zal Frankrijk zelf de zorg op zich nemen voor de tenuitvoerleg ging der traktaten, die het met Europa, en wel in het bijzonder te Algeciras, heeft aan gegaan. De prioriteit voor de motie-Jaurès, waar bij terugroeping van de troepen in Marokko werd verlangd, werd verworpen met 436 stemmen tegen'71de mot-ie-Lefebre, inhou dende dat de Kamer de verklaringen van de regeering goedkeurt en vertrouwt, dat deze in Marokko de eerbiediging van de Fransche belangen en de uitvoering van overeenkom sten en traktaten, die de betrekkingen tus schen Frankrijk en de Marokkaansche re geering regelen, zal weten te verzekeren, werd aangenomen met 433 tegen 67 stem men. Daarna werd met 460 tegen 72 stemmen het eenig artikel van het ontwerp omtrent Tiet toestaan van een suppletoir krediet van 12 millioen voor de operatie in Marokko aan genomen. Engeland* Uit de verslagen in de Engelsclie bladen over de 'behandeling der Middelenwet in het Hoogerhuis, blijkt dat de vergadering, die Maandag te 4.15 begon, eerst 's avonds te kwart over 11 is gesloten, terwijl een uur, van 8 tot 9, pauze werd gehouden. Voor de pauze sprak, behalve Lord Lans- downc- en de Lord-kanselier, nog Lord Wil- lougby de Broke, na het diner de hertog van Norfolk, Lord Wel'by, die vrijwel onver- i staanbaar was. Lord Revelstoke, een der 50 nobelen, die voor 't eerst huns levens het j Hoogerhuis hadden betreden na hem kwa- men nog de bisschop van Burmingham (voor de begrooting), viscount Halifax, Lord Pib- j blesdale, graaf Dunmore en eindelijk Lord j Leith of Fyvie. Dinsdag zouden behalve Lord Cromer, I die hot debat opend'e en Lord Pentland j waarover Reuter ons seinde ook nog spre- ken, Lord Northampton, Lord St. Davids, j Lord Beauchamp en Lord Weardale, de vijf i laatstgenoemden voor de begrooting. Tegen de regeering zullen waarschijnlijk nog de volgende unionistische peers het woord voerende hertog van Marlborough, lord Camperdowu, lord Donoughmore en lord Londonderry. Woensdag eindelijk komt de aartsbisschop van Canterbury aan het woord en zouden, naar men veronderstelt, de unionistische Lords Milner, Harding©, Desborough, Rot schild, Faber, Onslow en Lamington aan de beurt, komen. Dene vierden dag. Donderdag, veronder stelt men, dat Lord Curzon zal spreken voor de oppesitie, dat Lord Cawdor de laatste spreker zal ziju voor de oppositie en lord Crewe voor de regeering. De mogelijkheid bestaat dat de beraadsla ging nog een deel van den Vrijdag zal in beslag remen, doch men hoopt dat er Don derdag een eind aan zal komen. Aan de stemming, zoo heet het, hebben de bisschoppen besloten niet deel te nemen. Intusschen gaan beiden partijen voort in en buiten het Hoogerhuis de aandacht voor hun opvatting van het conflict te vragen. Petities worden aangeboden, die van d© Budget Protest League met 185,475 hand- teekeningen en die van. de Imperial Mariti me League met 140,000 handteekeningen, beiden tegen de begrooting. Een van de Kamer van Koophandel te Edinburgh, waar in een groot aantal wijzigingen in het ont werp worden aanbevolen. Londen, 23 Nov. Heit debat in het Hoogerhuis werd hervat in een stampvol Huis. Cromer deelde mede, dat hij zich van stemming zou onthouden, omdat hij, hoewel hij de financieel© voorstellen -van de regee ring afkeurde, de verwerping ervan niet kon goedkeuren. Deze zou hevige, langdiuri'ge binnenlandsche tweedracht ten gevolge heb ben, welke Engeland's macht zou kunnen verlammen bij nationale moeilijkheden. Een verwerping zou zelfs de meest gema tigde liberalen nopen niet- tevreden te ziju voordat niet alleen de samenstelling, maar ook de functies van het Hoogerhuis belang rijk zouden zijn gewijzigd. Lord Pentlaud, optredend voor de regee ring, zeide dat de verwerping van de begroo ting zou beteekenen eene verlamming van de uitvoerende macht en daardoor tot stag natie, waaraan men op geen andere wijze zou kunnen ontkomen, dan door de een of andere revolutionnaire wijziging van de con stitutie. Hij verzocht het Huis wel te over wegen, of het zal overgaan tot den ouher- roepelijken stap, immers is deze stap een maal gedaan, dan zal de toestand nooit we der kunnen worden, zooals hij eens is ge weest. Het debat zal weder wordien verdaagd en de stemming zal niet. plaats hebben voor Donderdagavond. Spanje. Een vertegenwoordiger van de Petit Jour nal heeft een onderhoud gehad met gene raal Weyler, die kort geleden beaoemd is tot kapitein-generaal van Barcelona. Men herinniert. zich, dat generaal Weyler, zoodra hij te Barcelona gekomen was, de censuur heeft opgeheven, de bij de grondwet ge waarborgde rechten hersteld en het volk zoo veel mogelijk vrijheid gegeven lieeft. Zie llier iets van hetgeen de generaal gezegd heeft Er zijn in Juli dingen gebeurd, die ik mij niet verklaren kanals ik toen in Catalonië geweest was, dan zou ei' geen emkel kloos ter verbrand zijn, want bij de eerste tijding daaromtrent zou ik met wat er nog aan man nen was overgebleven de straat opgesneld zijn en wij zouden ons eerder hebben laten doodlen, dan die wandaden toe te laten. Ik houd van gematigdheid, ik ben gematigd, liberaal, democratisch, maar iik ken slechts mijn plicht van soldaat. Nooit zal ik de openbare orde laten verstoren. Vrijheid, steeds volledige vrijheid, maar ongebonden heid of anarchie, nooit! En den dag, dat het noodig zal ziju een revolutie te sunoren i'n stroomen bloeds om de maatschappij, de monarchie en het vaderland te redden, zal ik dat doen tot eiken prijs, zonder een i handbreed terug te wijken of ook maar een oogenblik te aarzelen. De godsdienst verdient al onzen eerbied, maar we moeten niet vergeten, dat er te veel kloosters zijn, die een zeer gevaarlijken economischen toestand hebben doen ontstaan door in alle takken van industrie een nek kende concurrentie te beginnen met kleine i.ndustrieelen en werklieden. Het verklaart den haat der werklieden-klassen en boti kwaad moet dan ook verholpen worden. Het is de plicht van de regeering om de wet toe te passen tegenover iedereenvan kloos terorden zoo goed belastingen te heffen als van de kleine luiden en alle burgers. Go- heel Spanje is katholiek en de godsdienst kan er slechts bij winnen, wanneer er eens een einde komt aan de klachten, den wrok, die de overmaat van godsdienstige orden heeft doen ontstaan. Wat mij betreft, verklaarde generaal Wey ler, ik beloof u, dat ik de kloosters zal doen eerbiedigen, zoo goed als de kerken. Orde voor alles. De r eg eer in g beveelt, de solda ten te gehoorzamen. Voor alles ben ik sol daat, en dat zal ik altijd zijn. Maar in ouzo dagen moet er modern geregeerd worden, men moet met zijn tijd meegaan. Wat een eeuw geleden mogelijk was is dat nu niet meer. De openbare meening moet gehoord worden en vrijheid mag niet een hol woord zijn. Iedere Spanjaard moet zijn vaderland lief hebben en eerlijk zijn koning dienen. Wie anders denkt, of hij Carlist is of socia list,, of wat ook, moet me dat maar niet van al te dichtbij komen vertellen. Laat ze pra ten, schrijven, doen, wat ze willen, binnen de wettelijke grenzen. Goed! Maar laat nie mand het in zijn lvoofd krijgen buiten de wet te gaan, zoolang ik belast ben mot de handhaving van het gezag, want ik zal mijn taak mét de grootste gestrengheid uitvoe ren. Madrid, 23 Nov De ministerraad nam kennis van telegrammen van generaal Marina, welke de aanstaande definitieve be ëindiging doen voorzien van den veldtocht in het Rifgebied. Griekenland. De Agence d'Athéne® spreekt tegen dat Griekenland groote finaucieele moeielijkhe- den zou hebben. Alle betalingen gaan vol gens dit blad regelmatig en vlot. De minis ter van financien gaf in de Kamer als zijn overtuiging te kennen, dat de resultaten der reeds genomen en nog te nemen maatrege len gunstig zullen zijn en aan de behoefte des lands zullen beantwoorden. De minister zal voorstellen de belasting op alcoholhou dende dranken te verhoogen en de prijs der petroleum te verlagen. Alcohol en petro leum vormen staatsmonopolies. Turkije. De Turksche minister van Buitenlandsche zaken zal in de Kamer geïnterpelleerd wor den over de vraag welke houding de Porte zal aannemen tegenover de plannen van een Balkanbond, welke naar wordt beweerd zou worden gesloten tusschen Servië, Bulgarije en Montenegro. De vragen luiden: Is de Bond in het belang van Turkije of richt bij zich tegen de Turksche belangen? Wat heeft de Porte gedaan in antwoord op de verkla ringen der Bulgaarsche ministers xualinof en Paprikof over Bulgarije en Turkije, (ver klaringen, in strijd met het volkenrecht?) De minister zal Zaterdag antwoorden. Perzië* Naar uit Teheran aan enkele Engelse he bladen wordt gemeld, werden de op weg naar Ardebil zijnde Perzische regeeriitgs- troepen te Zinjan door de bevolking aldaar, welke der constitutie vijandig gezind is, aangevallen. De aanvallers hadden zich in de bergen verschanst. Na een gevecht dat elf uur duurde, waarbij in 't geheel vijf man gedood en vier gewond werden, verkregen de regeeringstroepen de overhand en namen ze 400 tegenstanders gevangen. Vereenlgde Staten. De rege&ring te Washington is bezig be wijsmateriaal bijeen te brengen, om tegen de leiders der petroleumtrusts, zoo mogelijk ook strafrechtelijk te kunnen optreden. Bij het onderzoek inzake de suikertrust kwamen ook vervalschingen bij de chemische afdeeling aan den dag. Nicaragua. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de Amerikaansche re-geering van Nicaragua on verwijld genoegdoening zal verlangen voor de terechtstelling van de twee Amerikanen Grace en Cannon. Volgens een telegram uit New-York aan de Times, voert de Nicaraguaansche regee ring aan, dat de twee ter dood gebrachte Amerikanen betrapt waren op het leggen van mijnen in de rivier San Juan, met het doel twee transportschepen in de lucht te laten vliegen, on dat zij op volkomen wet tige wijze door den krijgsraad gehoord en gevonnist zijn. Minister Knox vindt deze verklaring onvoldoende. De Amerikaansche vice-consul te Managua is trouwens van meening, dat president Zelaya tegen een van de Amerikanen een persoonlijken wrok had. En liet Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken schijnt zich op het stand punt te stellen, dat de twee Amerikanen ge vat zyn bij de uitvoering van een volkomen gewettigde oorlogsdaad en als krijgsgevan genen hadden behandeld moeten worden. De kruiser Taco-ma heeft last gekregen, om van Cuba naar Cristobal te gaan, waair hij gereed zal gehouden worden, om zoo noo dig zeesoldaten van de Kanaalstrook naar Nicaragua over te brengen. De kanxxnneer- boQt^ Marietta is naar Port Iimon gezon- i den. Allerlei. vBjörnson's toestand was volgens d© jongste berichten iets beter wat de werk zaamheid van höt hart betreft. Maar er is nu bij de algemeone zwakte een bedenkelijk verschijnsel gekomen, namelijk dat de geest van den zieke minder helder wordt. Hij vraagt soms aan de verpleegster: ,,Wie ben ik e'genlijk?" En als zij dan antwoordt: „Björnstjerne Bjömson", dan lacht hij on- geloovig. vDr. Lonsdale, een Amerkaan, de op treedt als secretars van dr. Cook, zal zoo luiden ten minste de jongste berichten a.s. Donderdag van New-York naar Kopen hagen vertrekken met alle aanteekeningen en bescheiden avn dr. Cook, welke dan gereed zullen zijn om den geleerden der Kopen- haagsche universiteit te worden voorgelegd. vHet Duitsche militairis- m e. Duitschland zal dit jaar het contingent der marinetroepen verhoogen van 54.000 man tot 57.200 man. Op het oogenblik staan elf groote pantser schepen op stapel. Bovendien vier groote kruisers en zes kleine pantserschepen. De credieten, door het departement van Marine voor 1910 aangevraagd, bedragen het respectabele- cijfer van 455.536.000 mark. vUit Mainz wordt gemeld, dat het huis Nieder-Ingelheim, dat Multatuli jarenlang bewoond heeft, en waar hij overleed, op het punt is verkocht te worden en aldus govaar loopt in handen te vallen van een eigenaar', die niet voor deze woning denzelfden eerbied1 koestert als de tegenwoordige tot nu toe heeft

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1