N". 155. Tweede blad. 8'" Jaargang. Zaterdag 27 November 1909. BUITENLAND. AMERSFOORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post - 1.50. Afzonderlijke nummer! 0.05. C\ro Couran verschijn dagelijks belialv op Zon- en Feest dagen. Advertentiónmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIfiN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer -0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen 95 cent* bij vooruitbetaling Groot® letters naar plaateruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bjj abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort.. Gelet op een door vele neringdoenden gericht adres aan liet Bestuur der Vereenigimg Han del' en Nijverheid" te Amersfoort, met verzoek, te willen bevorderen, dat het. a.s. St. Nioolaas- feest op 4 December 1909 gevierd worde; Nood'igen de ingezetenen uit dit feest te vieren op 4 December 1909, Amersfoort, 26 November 1909. De Secretaris, De Burgemeester, J. G.STEXFERT KROESE- WUIJTIERS. Politiek Overzicht. De leerboeken op de Fransche scholen. II (Slot). Ook het „Journal des Débats" heeft zich in een lang artikel met de schoolboeken bezig gehouden. Dit gematigde blad enkent dat de meesten er naar streven zooveel mogelijk ueutraal te zijn en over het alge meen daarin ook slagen. Op de anderen heeft het evenwel heel wat aan te merken. Met den Temps wraakt het blad de uitingen van Aulard over de legerkwestie, eveneens an dere zinnen als deze: „dat de beschrijving van veldslagen onze dierlijke instincten op wekt en in het gevlei komt", „men moet zich op dezelfde wijze tegenover den oorlog als tegenover moordenaars verweren en moet eerder trachten te ontwapenen dan te doo- den". Verder wat Aulard over de belastin gen zegt: „De belasting is onvermijdelijk, maar zwaar te dragen. De Franschen moeten ieder jaar 4 milliard betalen. Waarom? Omdat de keizers en koningen, die voor hun plei- zier oorlog voeren, zooveel geld noodig heb ben, dat men kolossale sommen moet lee- nen, en nu moeten wij de renten van deze sommen betalen. Dat is de reden waarom de belastingen zoo. hoog zijn. Wachten wij er ons daarom voor, onze stemmen aan zulke afgevaardigden te geven, die ons weer onder het juk van een koning of keizer zou den kunnen brengen. En zien we goed jp onze afgevaardigden toe, opdat ze spaar zaam met ons geld omgaan en vooral opdat ze ons niet in een nutteloozen oorlog stor ten, die ons ruïneeren zou". Het „Journal des Débats" bevallen deze zinnen niet, evenmin als de definitie over moraal, welke het blad te utilitaristisch is. Het heet n.l. in het boek: „De moraal, die ons leert, welke handelingen ons waarach tig gelukkig maken, is daarom even zoo nuttig als de geneeskunde, welke ons leert, welke geneesmiddelen voor onze gezond heid heilzaam zijn. Het is even dom en ge vaarlijk om niet te hooren wat de moraal zegt, als niet te letten op hetgeen de- ge neeskundige wetenschap ons leert". Bijzon der mishaagt het blad vanzelf wat in het boek over den arbeid en den rijkdom gezegd wordt, n.l. dat degene die anderen voor zich laat arbeiden en zelf niet voor anderen werkt, een „mendiant", dat is een bede laar in den slechtsten zin des woords, een dagdief, een vagebond is. Ook op de geschiedkundige voorstellingen in sommige leerboeken heeft het blad veel aan te merken. Daarin vangt de geschiede nis van Frankrijk eigenlijk eerst met de revolutie aan; over de monarchie, Napo leon en de oude Fransche beschaving wordt luchtig heengeloopen. In het schoolboek van Aulard en Debidour heet het: „Onder het oude régime was het meerendeel der Franschen ongelukkig, omdat ze niet vrij waren en niet genoeg te eten hadden". Van Richelieu verneemt de scholier, „dat hij een geweldenaar, maar een knap man was en het Oosten rij ksche Huis bestreed". Van de laatste Lodewijken wordt verachtelijk ge sproken, doch met des te meer lof over de Fransche revolutie en zelfs over de natio nale conventie, van welker schrikbewind in het geheel niet wordt gerept. Op gods- dienstig-kerkelijk gebied beeft het blad nog meer ten berde te brengen; het wraakt namelijk de volgende plaats uit een leer boek van Brasselette„Onder de Joden was een nieuwe gods-dienst ontstaanmen noemt hem den Christelijken godsdienst, naar den naam van Christus, die hem ge sticht heeft". Verder wordt in het boek ver teld „De heilige Martinus was er niet alleen mede tevreden de Galliërs tot Christenen te maken, hij wilde ook dat ze nooit aan hunne oude goden zouden worden herin nerd. Daarom gaf hij, overal waar hij kwam, last de heidensche altaren en tempels te verwoesten. Zijn geloof was zoo levendig, zijn ijver zoo gloeiend, dat hij geheel Gallic met bouwvallen overdekte. Clovis bleef, ook nadat hij gedoopt was, een barbaar. Doch van toen af hadden de bisschoppen zeer veel met hem opze verbonden zich met hem tegen zijn vijanden en vergaven hem al zijne doodslagen. Terwijl God fried van Bouillon als overwinnaar in de kerk van het Heilige graf zijn gebed deed, doodden zijne soldaten in de straten van Jeruzalem 70,000 vijanden. Bodewijk de Heilige was nu en dan onrechtvaardig, waar het om de katholieke kerk en haren eeredienst ging. Hij liet godslasteraars en vloekers de lippen of de tong afsnijden, le verde de ketters aan den brandstapel over en verklaarde dat men met Joden niet over godsdienstzaken moest redetwisten, doch hen liever den degen zoo diep mogelijk in liet lijf steken". Vele dezer rationalistische stellingen schijnen ontegenzeggelijk te kras voor de jeugd. Zakelijk is er soms niet veel tegen in te brengen, doch de nuchtere, vaak harde en meedoogenlooze waarheid is niet al tijd geschikt voor de ziel van het kind. Tegenover schoolboeken als hier beschreven zijn de philippica's der bisschoppen ver klaarbaar, doch, zooals Temps en Journal des Débats niet nalaten te constateeren, zé vormen een kleine minderheid, welke ge heel dient te worden verwijderd. „Toch" zoo zegt o. a. de Frankfurter Zeitung ,,uiag men zich bij de meeste dezer stellingen er oprecht over verheugen, dat er eindelijk eens een school is, welke He wereldgeschiedenis met hare helden in een ander licht laat verschijnen, als een reac- tionn&ire en clericale geschiedschrijving tot, dusver goed geacht heeft". En het blad poogt het standpunt- der meergenoemde boe- kenschrijvers te verdedigen, door te zeg gen: „Wanneer de Temps het wraakt dat over God slechts met groote terughoudend heid wordt gesproken, dan moet men be denken dat het aan de wet van 1882, die de openbare en neutrale school instelde, beter zou beantwoorden, wanneer God heelemaal niet genoemd werd. De vervaal - diger van de bewuste zedeleer heeft klaar blijkelijk geloofd den clericalen een conces sie te moeten doen, nadat de bisschoppen hadden verklaard„Niet over God spre ken, beteekent hem verloochenen". Jules Ferry en de andere grondleggers der wet van 1882 hebben wel geweten wat zij deden ze wisten dat, wanneer ze God in de school invoerden, de vraag zich zou opdoen „Welke God? Die der Christenen, der Mo hammedanen of der Joden? Der Theïsten, Deisten of Pantheïsten?" Om eiken t i- vruchtbaren strijd te vermijden, besloten zij over God in het geheel niet te laten spreken en de vraag, of en hoe Hij bestaat, in de eerste plaats aan ieders geweten en ver der aan het godsdienstonderwijs der betrok- keu kerkelijke gemeenschap over te laten". Balgtt. Hoewel de oude-rechterzijde bij de leger kwestie volkomen de nederlaag heeft gele den, geeft zij den strijd nog niet op, doch tracht de definitieve afhandeling van het militaire regeeringsontwerp tegen te houden door voortdurend amendementen in te die nen, welke niet eens een bespreking waard zijn, en door steeds hoofdelijke stemming over de artikelen te eischen. De Indépendance herinnert er aan, hoe de clericale pers altijd dadelijk klaar is ver wijten te richten tot de linkerzijde, wan neer zij haar toevlucht neemt tot obstruc- tionisme, ten einde de regeering en de meer derheid te beletten, met geweld baar zin door te drijven, terwijl zij nu vol lof is over de afgevaardigden der rechterzijde, die reeds een week lang de eindstemming over de militaire hervorming hebben weten te verschuiven door middeltjes, waarvoor een politicus, die zich zelf eerbiedigt, zich scha men zou. Zoo kwam Woensdag het voorstel van den afgevaardigde Daens in behandeling, strekkende tot het opnemen in de wet van den eisch der kennis van de Vlaamsche taal voor degenen, die in het leger een graad wenschen te bekleeden, evenals voor oe officieren van gezondheid. Dit amendement werd gesteund door de leden der linkerzijde, terwijl de oude rech terzijde, bij monde van den Vaal Hoyois, zich er ook voor verklaarde, zoodra de re- geering bleek het voorstel slecht gezind te zijn. De socialistische afgevaardigde Van dei- Velde redde de positie, door den heer Taens te overtuigen, dat de taalstrijd niet thuis hoorde bij deze organische wet, en door zijn denkbeeld er een afzonderlijk wetsvoorstel van te maken, dat later in behandeling zal komen. Frankrijk. De minister van marine zal bij de Kamer in Januari zijn nieuwe vlootplan indien.n, opdat dit nog voor de algemeene verkiezin gen kan worden aangenomen. Hij vraagt 19 nieuwe pantserschepen, waarvan 12 Dreadnoughts, 6 van het type „Patrie" en 1 van het type „Suffra". Met den bouw van Dreadnoughts zal in 1910 begonnen wordenelk schip zal een tonnenmaat heb ben van 23000 ton met 12 kanonnen vau 30,5 c.M., zes pantsertorens en achttien kanonnen van 13,6 c.M. en een snelheid van 20 kuoopen. De bouw van elk pantserschip zat binnen drie jaar afloopen en de nieuwe vloot zal in 1915 compleet zijn. Iedere Dreadnought zal 74 millioen francs kosten, onder welk bedrag zijn begrepen de aan te schaffen voorraden munitie. P a r ij s, 2 6 Nov. De Kamer heeft he den de begrooting van eeredienst behandeld. De abbé Gaiuraud sprak bij de algemeene beschouwingen gevuiinen tijd en hoopte, dat het anti-clericalism e zaH verdwijnen en ze kere geestelijke voreenigingen zullen worden geautoriseerd, wanneer zij dit vragen. De redenaar toonde aan, dat de katholieken de scheid in gsw et niet konden aanvaarden, om dat deze hen een regeling voorschreef, welke de Paus der kerk onwaardig achtte. Do minister-president Briand antwoord de Gij zegt dus, dat de katholieken de scheidingswet niet kunnen aanvaarden, om dat do Paus er niet aan medewerkte en zich niet er mede kon vereenigen. Briand pro testeerde tegen den veldtocht van zekere personen, die hun invloed hefbben uitge oefend op de godsdienstige politiek, om te doen gelooven, dat Frankrijk gelukkig was door de Kerk. De verbreking van Ihet concordaat, had' plaats tengevolge van het onverdraagzaam optreden der geestelijkheid tegenover Frank rijk. De scheidingswet kan worden toege past onder eerbiediging van de 'hiërarchie van de kerk. De ervaring heeft dit bewezen. Het verzet van de katholieken komt voort uit politieke beweegredenen. Men heeft de katholieken opgehitst tegen de vertegen woordigers van de overheid op het oogen- blik der inventarisatie. De zitting werd opgeheven. Uit Algiers wordt berichtDe vereeni- ging van onderwijzers van het departement Algiers heeft besloten, bij het onderwijs juist die leerboeken te gebruiken, welke het Fransche episcopaat in zijn laatsten herder lijken brief heeft veroordeeld. Te Parisot bij Toulouse heeft een deel der bevolking na een preek van den pastoor een heftige betooging gehouden voor de meisjes school Het hoofd der school was ten slotte genoodzaakt de kinderen naar huis te zenden. Engeland. De zitting van het Hoogerhuis Donder dag was minder belangwekkend dan die van Woensdag. Ditmaal opende lord Aslhbourne, voormalig lord kanselier Van Ierland, het debat. Hij, verklaarde, dat de lords het recht hebben hun veto te geven aan de be grooting zooals dit is gelegd in de motie van lord Lansdowne. In Ierland, zeide lord Ashbourne, is niemand voor de begrooting. Lord Balfour of Burleigh verklaart, dat hij de begrooting afkeurt, maar niet kan stemmen voor de motie-Lansdowne, omdat hij deze onconstitutioneel en hóógst gevaar lijk acht. De rede van lord Balfour of Burleigh heeft zeker Donderdag het meest indruk ge maakt, juist omdat zij geheel een conserva tief standpunt verdedigde. Hij heeft sterk doen uitkomen de noodzakelijkheid van een Tweede Kamer, maar juist daarom, omdat die zoo noodig was, mocht zij niet in ge- Vaar worden gebracht. „Indien gij wint, zeide hij tot de Lords, met een krachtige» slag op de tafel, is uw overwinning slechts van tijdelijken aard. In dien gij verliest, hebt gij uw waarde en uw gezag verloren.' De bisschop van Hereford verklaarde, dat hij niet van plan is mede te gaan met die kerkvorsten, die zich van stemming zullen onthouden, in wier naam de aartsbisschop van Canterbury sprak. Hij zeide, dat hij verlangend was zijn onafhankelijk recht uit te oefenen en zijn steun te geven aan de begrooting, omdat bet een maatregel was voor hert algemeen welzijn en daarbij ge grond op een goed financieel beginsel. De bisschop zinspeelde op de bewapenings- quaestie en zeide, dat de militaire uitgaven van Europa een ware schande zijn voor de beschaving. Hij beschuldigde verder een aantal lords van egoisme en verklaarde, dat het volk waarschijnlijk het Hoogerhuis zou antwoorden: „Nooit meer zal irr de toe komst eenige bevoorrechte klasse de grond wettige vrijheden van het vol'k in gevaar kunnen brengen." De voornaamste rede ter verdediging van de begrooting, welke Donderdagavond werd uitgesproken, was die van Lord Northamp ton. Hij waarschuwde de oppositie onder de pairs tegen de gevaarlijke machtenwelke zij zouden ontketenen door verwerping der begrooting. Zij zouden hun eigen bestaan in gevaar brengen. De lords boden de uiter ste partijen gemakkelijk spel en dat blijk baar alleen, omdat zij een Tegeering wilden omver werpen, waartegen zij zich keeren uit een politiek oogpunt. Men verwacht, nog steeds dat Dinsdag avond laat de 'beslissing zal vallen. Maan dag zullen o. a. spreken lord Lord Roth schild, Viscount Morley en vermoedelijk ook Lord Curzon. Earl Cawdor zal het debat inleiden voor de oppositie, de Earl of Crewe zal antwoorden voor de regeering. Van libe rale zijde verwacht men ondanks do aange kondigde onthouding van eendg© unionisti sche pairs, dat de anotie-Lansdowne toch zal worden aangenomen met groote meerder heid. Londen, 25 Nov. In liet Hooger huis werd een vergelijk getroffen tusscben de beide Huizen betreffende de Iersdhe landwet. De regeering deed eenige conces sies en het Hoogerhuis gaf toe op de be staande punten van bedenking. Het Engelse lie Lagerhuis heeft Woensdag met 246 tegen 45 stemmen de wijziging, d.ie het Hoogerhuis in de Iersche landiwet heeft 'aangtelbrajciht', vlerworpen. Volgens diat amendement zou er. alvorens tot ontredni- ging van land over wordt gegaan, een be roep op den rechter, in plaats van de land- commissie mogelijk zijn. (Men zie echter on der de telegrammen). Tweeduizend kooplieden, bankiers en kie zers van de stad Londen hebben Asquith een adres gezonden, waarin zij zich verklaren vóór het behoud van de suprematie van het Lagerhuis in financieel© quaesties. Woensdagavond, to Townbringe het woord voeiende, zeide Edlw. Grey diat het land staat voor een revolutie, uitgelokt door den eisch vaji het Hoogerhuis om de financiën te wallen beheeren, een on aan neembaren eisch. Welnu, het Lagerhuis zal pal staan op zijn eeuwenoude pri vil leges. Sir Edward zeide dat hert liberale kabinet 4 jaar onder onmogelijke voorwaarden heeft geregeerd. De lilberale partij ziet het belang en de ernst van den strijd in, doch zij kan niet meer achteruit en «al met hart en ziel strijden. Oosten rijk-Hongarije. De Oosteni-ijksche Kamer is Woensdag na langen tijd weer bijeengekomen. De regee ring werd, toen zij de vergaderzaal betrad, door de Czechisch-radicalen met aanhouden de vijandelijke kreten begroet. De conferentie der senioren nam het be sluit het voorloopige budget voor zes maan den het eerst op de agenda te plaatsen. Doch de moties met urgentie der Czechische afgevaardigden werden niet teruggenomen, en derhalve begon de obstructionistische stroom van redevoeringen opnieuw. Eerst kwam de urgentie van de regeling der nationaliteiten-quaestie ter sprake. Kra- margz hield een heftige redevoering tegen het kabinet, waarin hij dit den vijand der Slavische bevolking noemde; op krasse wijze viel hij den minister-president aan wegens zijn redevoeringen in het Heerenhuis. Hij eischte een onpartijdig kabinet zonder partij - v er tegen woordigers Daarna hielden twee Roethenen lange rede voeringen over de nationaliteiten-quaestie. De afgevaardigde Pergeit stelde voor de taal wetten naar een bijzondere commissie te ver zenden In de conferentie der senioren hadden de leiders der Slavische vereeniging gezegd, dat de urgente vooratellen geen obstructie be doelen. De geheele houding van de leden van het Huis toonde echter, hoe onjuist die be wering is. En terecht wees minister Bienerth er op, dat de noodzakelijkheid, om voor het nieuwe jaar een begrooting gereed te hebben, zij het ook slechts een voorloopige over zes maanden, groot is, maar dat daarvan niets komen kan, als de Slavische afgevaardigden •blijven \oortgaan hunne oneindige reeks ur gente voorstellen met oneindig lange rede voeringen te motiveeren. Hij heeft de mede- deeling der Slavische leiders wel gehoord, maar het geloof kan men hem niet geven. En een tijdperk van wetteloosheid, een tijd perk zonder begrooting, staat voor de deur, als de Kamer zich niet haast om de regee- ringsvoorstellen aan te nemen. Weenen, 2 6 Nov. De Kamer heeft heden de behandeling der vijf 6poedeischen- de moties, betrekking hebbende op natio nale kweeues, ten einde gebracht en ach tereenvolgens aangenomen het tuisscben de groote partijen getroffen vergelijk, alsmede liet voorstel om een commissie te kiezen, belast met de behandeling van alle reeds bestaande voorstellen en wetsontwerpen en waaraan in de toekomst alle voorstellen be tref lende de nationale aangelegenheden zou den worden onderworpen. De Czecheu en radicalen kwamen krachtig tegen dit voorstel op. ^>e vijf spoedeischen- de moties zijn ingetrokken. Rusland. P db e r s b u r g, 2 6 Nov. De Rijks- doema is begonnen met de behandeling van een door het ministerie van binnenlandsche z ken ingediend wetsontwerp betreffende de persoonlijke onschendbaarheid. Zeven-en tachtig leden hebben 7.1 als spreker aan gemeld Het ontwerp tot ontnoming van alle rech ten aan Finland, dot door de Russische leden der Russisch-Finsche commissie is opgesteld, heeft in de kringen der Doema levendige belangstelling gewekt. Het blijkt, dat de meerderheid der Doomaloden voor de voor gestelde „hervorming" is, de rechterzijde, de nationalisten en het Centrumzij vindon het volkomen natuurlijk, dat Finland op wert- gevend en administratief gebied onder de Russische volksvertegenwoordiging en de Russische bureaucratie zal worden geplaatst. De rechterzijde van de Doema vooral is van meening, dat Finland in den passieven tegenstand te ver gegaan is, en dat het hoog tijd wordlt, het groot vorstendom tot een Russische provincie te maken. Het moet op houden gelegenheid te hebben, een staat in den staat te vormen. Deze bureaucratische opvatting heeft men nu in zulk een vorm gegoten, dat zij ook voor de Doema een schijn van recht krijgt. In Rusland vreest men niet voor kracht dadig verzet van Finsche zijde, maar voor een nieuwe uitbarsting van lijdelijk verzet. Voor het geval op de Finsche spoorwegen een werkstaking mocht uit/breken, heeft de regoering reservemanschappen van de troe pen en het Petersburgsche militaire district beschikbaar gesteld, die de plaats der sta kers kunnen innemen. De regeering bepaald© daarbij, dat slechts orthodoxe Russen daar voor zullen mogen worden aangewezen. De inlijving van Finland bij Rusland wordt stap voor stap voltooid. Zoo zal thans Finland getrokken worden bij het Russi sche douanen-gebied, terwijl het vroeger een eigen tarief van invoerrechten had. Al dus heeft de commissie voor Engelsche za ken gedecreteerd. Een Duitsch blad berekent dat deze wij ziging voor den Duitschen handel op Fin land hoogst nadeelig is, want het Russische tarief is veel knellender dan het- Finsche was. Qilafcanland. Woensdag zijn op het oorlogschip „Pfarft" de 16 commandanten der Grieksche oorlog schepen bijeengekomen. Zij hebben aan deu militairen bond een memorie gericht, waar in de volgende eischen worden geformuleerd Bij alle besluiten omtrent de marine he", advies der marine-officieren in te winnen; de inmenging van den militairen bond in marinekwesties wordt van de hand gewe zen bij het eerlang te houden proces tegen de muitende officieren zal de justitie vrij eu onbeinvloed blijvenbij aangelegenheden van algemeen politieke» aard moeten ook de vlootofficieien worden geraadpleegd. Ten slotte verlangen de scheepscommsndanten de aanschaffing van twee torpedojagers in plaats van negen torpedobooten. De gene rale staf der marine is het met deze beslui ten volkomen eens. Ondanks de officieuse tegenspraak houdt de Atheensche correspondent der Vossische Zeitung vol, dat de financieele toestand des lands hoogst bedroevend is. Er is strem ming in den handel en de economische cri sis werkt zelfs op den omzet «Ier couranten, die het alle zeer slecht gaat. De prijzen der levensmiddelen stijgen voortdurend. Bij de Atheensche handelsrechtbanken komen dage lijks 50 verzoeken om surséance van betaling in. Men overweegt het plan de handels rechtbanken te sluiten, om op deze wijze te verhinderen, dat de kooplieden maar naar he+ gerecht loopen om surséance aan te vra De twisten onder de burgerlijke en mili taire kringen naar aanleiding van verschil lende rogeeringsmaatregelen, blijven aan houden. Jn Volo, waar legen de lijvenbelas- ting werd geprotesteerd, zijn verschillende personen gearresteerd, waaronder een bur gemeester. Perzië- De ovsrval van de karavaan der Russi sche consuls Passek en Radlubovsky, werd uitgevoerd door 50 ruiters en 200 man voet volk van den Kasjkaistara. Het geleide der consuls, waarbij zich zes Perzische handels karavanen met eenige Perzische soldaten hadden aangesloten, was te zwak om weer stand te bieden aan het vuur der in een hinderlaag liggende roovers. De karavane 1 moesten prijs gegeven en de terugtocht aan vaard worden. Behalve d© reeds gemelde verliezen bij de Russische karavanen, wer deD van de handelskaravanen meer dan tie.i Peizen gedood. De karavanen werden totaal uitgeroofd. Met moeite gelukte het den consuls, die beiden ongedeerd gebleven zijn, het archief en de kas van het consulaat in veiligheid te brengen. Gelijk reeds wercl gemeld, heeft de Russi sche regeering aan de Perzische volledige voldoening en schadevergoeding gevraagd, ofschoon laatstgenoemde regeering aan he heele geval niets doen kan. Zij ziet dergelijke incidenten liever ook niet, omdat ze de in terventie van Rusland in Perzische ;augele- genhede», welke Perziö zoo verafschuwt, maar in de haud werken. Congostaat Morel, de secretaris der Engelsche Congo- hervormingsvereeniging, de man die altijd spreekt over de gruwelen, onder het Belgisch bestuur in den Congo bedreven, heeft in een vergadering meegedeeld, dat Duitschland en Engeland het over den Congo geheel eens zijn en dat er weldra een internationale confe rentie over de quaestie zal gehouden wor den

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1