8'" Jaargang. BINNENLAND. ar. 159. Tweede Blad. AMERSFOORTSGH ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem franco per post - 1.50. Afzonderlijke nurameri - 0.05. CV j Couran verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50, Elke regel meer O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eens oirculairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Mr. Troelstra over de lintjesgeschiedenis. In de Maandagavond te Amsterdam gehouden openbare vergadering, belegd door de S. D. A. P. Amsterdam 3, heeft mr. P. J. Troelstra gesproken over: ,,de lintjes zaak in de Tweede Kamer". Er was veel belangstelling. Mr. Trcelstra, met applaus begroet, noem de het pas afgeloopen algemeene debat in dé Tweede Kamer van bijzonder belang, om dat men, nu de stofwolken van den verkie zingsstrijd waren weggetrokken, elkander weer eens in bet gewone licbt zou ontmoe ten. Spr. wees er dan op, dat de onthullingen niet zijn uitgegaan van de sociaal-democra ten, maar van een vrij-liberaal, van mr. Ti deman, die de stukken bovendien al eenige jaren in handen had, en ze eerst na de verkiezingen publiceerde. Voor Spr. is het de vraag of in het tegenovergestelde geval de uitslag dier verkiezingen niet heel anders zou zijn geweest, maar in elk geval blijkt er uit, dat onwaar is de bewering van vrienden en geestverwanten van dr. Kuyper, als zou het geheele proces, 'dat nu begonnen is, niets anders zijn dan eene politieke manoeuvre tegen .,den van God gegeven leider". Want bet was deze man, die in geregelde verbin ding stond schiftelijk en mondeling met een eenigszins eigenaardige juffrouw, een figuur zooals men in de Parijscbe we reld zou kunnen verwachten, maar zooals in Nederland nooit zelfs niet onded de meest pagan istische regeer in gen, op den voorgrond is getreden. Zij was het, die hem in relatie bracht met de twee ijdeltuiten Rud. Lehmann en E. A. Lehmann, beiden zeer „ordenlievend", en tegen zijn program in, diende dr. Kuyper hunne belangen. Dat wil zeggen: bet beet, dat hij et in is goloopen. Maar zoo iets is toch niet aan te nemen van den gewiksten politicus, die vele jaren het klavier van de volksconscientie bespeelde. Spr. wil niet be weren, dat dr. Kuyper willens en we tens een lintjeshandel heeft gedreven, maar waarom dan deze houding? Hem zijn voor de voeten geworpen beschuldigingen, die hem zelfs bet aureool van persoonlijke honorabi- liteit van bet hoofd rukken, beschuldigingen, die ons bloed zouden doen gisten, en dr. Kuyper antwoordt: „Bewijs mij, dat ik dat misdrijf begaan heb Spr. is geen persoonlijk vijand van dr. Kuyper, hij beeft, gelukkig, geleerd perso nen en zaken te scheiden, en hij is er zelfs moeilijk toe te brengen, tegenover zoo groot een man zulke kleine, lage dingen aan te voeren. Er is een soort van menschelijke solidariteit, welke zich daartegen verzet. Maar waarom dan deze ontwijkende verde diging? Dr. Kuyper liet de gelegenheid voor bijgaan om een parlementaire enquête uit te lokken (die naar Spr.'s meening alsnog moet plaats hebben, en waartoe de rechter zijde het initiatief moet nemen)hij volgde zelfs den wenk niet op om de instelling van een eereraad te vragen. En zoo is de man, die eens aan het hoofd der regeering troonde als de machtigste verdediger van de belan gen der burgerlijke klasse, in een positie ge raakt, welke Spr. zelfs zijn ergsten vijand niet zou toewensclien. Het vertrouwen in dr. Kuyper's woord en in zijn integriteit bij de handhaving der publieke belangen is verdwe- nen. Ten slotte hield mr. Troelstra, wijzende op de beteekenis van deze lintjeszaak voor de sociaal-democratie een heftige philippicca tegen het farizeïsme in de christelijke poli tiek. Straks bij verkiezingen komen weer de christelijke bonden en vragen den christe- lijken proletariërs: „Wat baat bet u als ge alle schatten der wereld verwerft en ge lijdt schade aan uwe ziel?" (Groote hilariteit). Dan drijven ze weer de christelijke wig tusschen de rijen der arbeiders, houden hen af van den strijd voor vooruitgang en ver betering van het levenslot. Maar nu is het uit. Als we zien bet si nistra verworden van het farizeïsme in de Nederlandsche politiek, dan begrijpt ie der dat liet eind nabij is. Een groot deel van bet Nederlandsche volk heeft gezucht onder dat farizeïsme Maar nu is 't uit. Als we zien het duistere, gore milieu, waarin dr. Kuyper heeft verkeerd, als ontdekt wordt boe het geld voor de anti-ravolutionnaira partijkas gekregen wordt, dan zien we in welke han den die christelijke beginselen liggen, wie die mannen zijn, die zich beroepen op Jezus van Nazareth om het door hem gedragen kruis te hechten op de borst van geldprotsen. (Langdurig en daverend applaus). Met een oproep om de partijgelederen te versterken werd de rede besloten. A n t i-r e v o 1 u t i o n 11 a i r e P a r t ij d a g. In de avond-bijeenkomst van den zesden anti-revolutionnairen partij dag, Vrijdag te Groningen gehouden, hield ds. A. H. van Andel, uit Baarn, eene rede ovrr „Onze coalitie". Achtereenvolgens besprak ds. Van Andel deze vier punten het ontstaan, het goed recht, den zegen en het behoud der coalitie. I Volgens spreker beteekent coalitie samen- groeiing, in ons spraakgebruik verbond van staatkundige partijeneen verbond, dat ge boren is op den weg des lijdens. De baker mat en leerschool van de coalitie is de schoolstrijd, een strijd, die nu vrijwel v 1- streden is. Het goed recht der coalitie verklaarde spreker hie.-uit, dat bij Rome en jrdt beide, de Bijbel het woord Gods is, waarin Hij zijn wil openbaart. Het liberalisme daarentegen miskent het gezag van God en wijst den godsdienst zelfs naar de binnen kamer terug, een stelling, geheel in strijd met de Heilige Schrift. De zegen der coalitie is, dat zij wil hand haven het huwelijk en den eed, en erken nen, dat ook in staatsbestuur de overheid door God is ingesteldzij wil handhaven den Zondag, opkomen voor de rechten van het gezin en richting geven aan het onder wijs. De coalitie is voor liet gezag; haar partijen zijn partijen van orde, die weten wat ze willen, iets wat zeker niet van de libe ralen gezegd kan worden zelfs een man als Borgesius, een bekwaam man voorzeker, blijft uit de Kamer wanneer er gestemd moet worden, omdat hij niet weet, wat hij wil. Uit het kamp van de tegenpartij is ge zegd, dat de coalitie staat en valt met dr. Kuyper. Daarin heeft spreker de reden ge vonden, waarom zoo smadelijk in den laat- sten tijd tegen dr. Kuyper wordt opgetre den. Als de toeleg van zijn tegenstanders gelukt, zouden we zeker een bekwaam man verliezen, zeide spreker, een voorvechter van de coalitie. Het gaat echter niet. tegen Kuyper, maar tegen het Christelijk begin sel. Hoewel dr. Kuyper thans dit boetekleed heeft aangetrokken, gaat men voort hem le beschuldigen van slechte praktijken. Er s zelfs gezegd: hij kan geen leider meer zijn, alsof ze hem hadden aangesteld! (Applaus). Wat Tideman deed, deed hij om beroemd te worden. (Aanhoudend applaus). Spreker hoopte, dat de naam Tideman echter spoe dig uit het geheugen mocht worden gewischt. (Oorverdoovend applaus). Ds. Van Andel hoopte, dat men vurig voor dr. Kuyper, die zwaar lijdt, op zijn ouden dag, mocht bid den. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd door een drietal personen ge bruik g maakt. Door den voorzitter werd tijdens de ver gadering medegedeeld, dat van dr. Kuyper, wien een telegram van sympathie was ge zonden, een telegram van dankbetuiging was terug ontvangen. Vrouwenkiesrecht. Dooi de „Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht", is aan den minister van Binnenlandsche Zaken een adres gezonden, waarin zij een ernstig beroep doet op regeering en Sta- ten-Generaal „opdat zij de in de Memorie van Antwoord in uitzicht gestelde commis sie van „bij uitstek bevoegden" onder wie dus stellig ook wel een onzer vrouwe lijke recMsgeleerden zal zijn de op dracht geve ten spoedigste haar voorstel tot wijziging der Grondwet gereed te maken, opdat de rageering het zoodra mo gelijk kan indienen en daardoor het Ne derlandsche volk in staat stellen een ein de te maken aan de achterstelling van de helft der natie, door het invoeren van ge lijke politieke rechten voor man en vrouw". Neder}. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. In „Plancius" te Amsterdam hield de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel Maan dag haar algemeene vergadering, een voort zetting van de jongste bijeenkomst te 's lier- togenbosch. De voorzitter, de heer J. Oudegeest, meen de in zijn openingswoord, na het congres van Zondag kort te kunnen zijn. Hij con stateerde, dat de organisaties uit het spoor wegpersoneel „Recht en Plicht" en de „Bond van Orde" van het H. IJ. S. M - pcrsoneel de eenige spoorweg-organisaties zijn, die „de belangen van het personeel aan hun laars lappén". Die organisaties groeien dan ook als 'n koeienstaart. De Bond van Orde zag zijn ledental van 1200 tot 900 dalen, terwijl van „Recht en Plicht" tegen woordig zoowat niets meer wordt gehoord. Bij deze bijeenkomst waren 31 afdeelingen vertegenwoordigd door 43 afgevaardigden. Na uitvoerig debat, waarbij de verschil lende op- en aanmerkingen door den voor zitter werden beantwoord, nam men de be grooting voor 1910, in ontvangsten en uit sluitend met een som van 13.586 aan. I Ambtenaren. Op de oprich- tingsvergadierdng van den Alg. Ned. Amb- tenaarsbond, welke is vastgesteld op 12 Dec. a.s te Amsterdam, zal door den voorzitter, den beer G. J. A. Smit Jr., eene inleiding 1 gehouden worden over a. De noodlzakelij kbeid van een Al gem oe nen Ned. Annbtenaarsbond b. Het stand punt dat deze Bond moet innemen c. Zijne verhouding tot de bestaande organisaties van ambtenaren. Voorgesteld zal wordenhet uitgeven van een vakblad en aansluiting bij het Ned. Ver bond van Vakvereenigingen, terwijl tevens de verkiezing van een redacteur en het hoofdbestuur moet plaats hebben. St aatslotorij. De Amster- damsche vereeniging „Algemeen Belang", District V wendde zich met een adres tot, de Tweede Kamer naar aanleiding van ver schillende klachten over de Staatsloterij, meer bepaald het groote gebrek aan loten, dat zich vooral in de groote gemeenten, bij elke trekking in steeds hcogere mate doet gevoelen, wat deelneming aan buitenland- sche loterijen en particuliere ondernemin gen op dit gebied, zeer bevordert. Adressante verzoekt maatregelen te ne men, die er toe kunnen leiden de Staats loterij spoedig zoodanig te hervormen, dat zij in overeenstemming worde gebracht met de behoeften van onzen tijd. Tegen eedsdwang Door den Nederlandse/hen Protestantenbond is aan H. M. de Koningin een adres gezonden, waar in er op gewezen wordt diat, bij den be- staanden eedisdwang, het afnemen van den eed er maar al te dikwijls toe leidt, dat het aanroepen van den naam van God wordt verlaagd tot eene ijdele vertooning, dat de waarheidszin beleedigd en de gewetenevrij heid gekrenkt wordt, en dat mitsdien de eedsdwang in strijd is met het belang van den Christelijken godsdienst. Derhalve verzoekt de Ned. Protestanten bond, gelijk hij reeds in 1881 en 1883 aan de Hooge Regeering verzocht, maatregelen te willen nemen tot wegneming van den eedsdwang. Een afdruk van dit adres is gezonden aan de S'aten-Generaal. V r ij e Gemeente. In de Maan dagavond gehouden vergadering van de ver eeniging De vrije Gemeente, te Amsterdam, werd met algemeen leedwezen ontvangen de aanvraag om ontslag van den voorganger, den heer P. H. Hugenholtz Jr. In harte lijke bewoordingen werden zijn groote ver diensten door den voorzitter, den heer Mik mak, en andere sprekers herdacht. Op voor stel van prof. W. M. Gunning werd de af tredende voorganger tot eer e-voorzitter be noemd. Typograf enbeweging. In een door ongeveer 150 personen bezochte openbare vergadering van de afdeeJing Gro ningen van den Nederlandschen Typogra fenbond is met algemeene stemmen een mo tie aangenomen, waarbij aan het afdelings bestuur opgedragen wordt, om, indien de patroons niet vóór 8 December intrekken hun weigering om de door genoemden bond voorgestelde loonregeling in te voeren, zoo danige maatregelen te nemen, die zullen lei den tot invoering van de door den Bond gesteld looneischen. Blijven de patroons wei geren, dan is een werkstaking zeer waar schijnlijk. N. R. Ct. Een merkwaardigemunt. Te Ochten is een Romeinsehe munt gevon den, een middelbrons van keizer Augustus. De voorzijde vertoont het gelauwerd hoofd van dien vorst, met het omschriftDivus Augustus Pater (de vergoede Augustus, Vader). Op de keerzijde staat een brandend altaar, tusschen de letters S. C. (Senatus Consulta) en er onder: Provident Voor zienigheid. Meeting Vrije Socialis ten. Op Woensdag 15 December zal te Amsterdam door het Perrar-coinité der Vrije Socialistenvereeniging een meeting worden gehouden in het Paleis voor Volks vlijt, des avonds te half negen, waar de hee- ren Miquel Morento, secretaris van het Na tionaal Arbeiderssecretariaat in Spanje, F. Domela Nieuwenhuis en H Kolthek, van het N. A. S. in Nederland zullen spreken. Tot het debat zijn uitgenoodigd de hee- ren De Wolf, secretaris van het Alg, R.-K. propaganda-comité en mr. P. J. Aalberse. Tentoonstelling photo- graphie-artikelen, De Vereeni- gmg ter bevordering van het Vreemdelin genverkeer te Alkmaar zal het volgend jaar eene tentoonstelling houden van photo- graphie-artikelen en aanverwante vakken, waaraan zeer waarschijnlijk wedstrijden zullen verbonden worden. Een commissie, bestaande uit de heeren W. H. M. Pels, A. J. Stikkel en J. Cock zal deze tentoonstelling voorbereiden. Dubbelsporen. Binnen betrek kelijk korten tijd zal begonnen worden met het leggen van dubbel spoor tusschen Sit- tardRoermond en van Weert naar Eind hoven. Daardoor zal dan het groot vervoer daarover worden geleid, en de lijn Roer mondVenloo zal voor een gedeelte daar van ontlast worden. Het oude Beursterrein te Amsterdam. Naar de Tel. ver neemt, is de gemeente in onderhandeling over den verkoop van het oude beursterrein aan een Amsterdamse he firma, die er een groot mode-magazijn wil laten bouwen. Verwacht wordt, dat déze onderhandelin gen bónnen korten tijd tot een goed resul taat zullen leiden. Krupp niet in Eindho ven, Het bericht als zou de Duitsche fir ma Krupp, uit Essen, pogen grondgebied aan »e koopen in het dorp Strijp bij Eind hoven, om daar een succursale te vestigen, blijkt onjuist te zijn. Een tuinstad. Er is in het centrum van ons land een stuk grond van ongeveer 450 bunder aangekocht om daarop een tuinstad te stichten. Een vijftigtal per sonen heeft zich voor dit doel aaneengeslo ten. Verschillende autoriteiten zullen wor den uitgenoodigd voor dit terrein een ont werp van een tuinstad samen te stellen. Bloembollen. Het bestuur der „Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur" heeft den duur der nationale tentoonstelling te Haarlem verlengd tot en met 29 Mei 1910. Ook zal de voorjaarskeuring der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de in de gebouwen der tentoonstelling ge houden worden. Deze keuring, welke in het laatst van Mei gehouden wordt, zal dan tevens de vierde „tijdelijke" tentoonstelling zijn. Een ,,k o s t e 1 ij k e" blunder. Onlangs ds (heel aan het eind van Zeeburg te Amsterdam op daartoe idoor de gemeente afgestaan térreön de nieuwe schietbaan voor het garnizoen ge opend is. Deze schietbaan is zeer modern ge bouwd en als oefenplaats voor de bataillons van het 7e regiment infanterie, mariniers en huzaren aangewezen. Een officier der genie was belast met den aanleg en bouw der loodsen, woning enz. Wij meenen, dat de inrichting van de baan meer dan 100.000 heeft gekost. En nu moet men tot de ontdekking komen, dat er een groote fout is begaan. De baan ligt ongeveer 1 Meter 80 centimeter boven A. P., doch als Sij Westen- en Noordwestenwind het Zuider zeewater wordt opgestuwd, loppt de baan doodgewoon onder. Naar men verneemt, is kort geleden bij sterken wind het water tot 2.45 meter opgestuwd, zoodat er bijna een halve meter water op het terrein stond en er met groote moeite een drietal corveeërs, die er bezig waren te werken, afgehaald moesten worden. De baan is dus minstens een 60 centimeter te laag aangelegd. Naar wij vernemen is er nu een onderzoek inge steld, of het mogelijk is, dit euvel alsnog te verhelpen. Met veel kosten misschien wel. Een Ondertzoelk vóór den *bou"w was zeker doelmatiger geweest en snuggerder ook. N. v. N. Hondenvleesch. In de om geving van Eygelshoven, genaamd Kolonie Hopel, schijnen menschen te wonen, die niets liever eten danhondenvleesch. In de laatste dagen zijn ook geregeld in een week tijds 3 honden zoek geraakt. Vroeger was het regel, dat per week maar één hond spoorloos verdween Steeds vallen gladharige honden als slachtoffers der hondenvleesch- liefhebbers; de ruwharige honden blijven vrij rondloopen. Kenners beweren, dat het vleesch van bon den met lange, ruwe haren gren lekkernij is Spes patriae. De ellendige tuch teloosheid van onzen volksaard openbaart zich gaarne in de baldadigheid van beelden schennis, zoo klaagt X in de Zwolsche Ct Het Potgietermonument aldaar, nog geen jaar geleden onthuld, wordt nu reeds afge takeld. Van de acht cijfers der beide jaar tallen zijn er al vier verdwenen, alleen de gaatjes in het marmer wijzen nog de plaats aan waar ze gezeten hebben. Als alle cijfers gemoerd zijn, klaagt de onbekende, zullen de letters van naam en spreuk zeker wel spoedig volgen. Trein schieten. Maandagavond is op de lijn V ars se veldDinxperlo op den trein, weiketen 6 uur 15 min. te Dinxperlo aankomt, geschoten. Een kogel doorboorde een der vensters. Gelukkig werd geen der passagiers getroffen Doodgeschoten. Men meldt uit Gramsbergen aan de Zwolsche Crt. Maandagmiddag omstreeks 2£ uur had alhier een treurig voorval plaats in een on bewoond woonschip in het Almelosche kanaal nabij he dorp Gramsbergen. Terwijl de visscher H. Kiewiet afwezig was, gingen eenige jongens uit het dorp, waaronder ook het zoontje van Kiewiet, oud 13 jaar, die in de buurt speelden, aan boord van het schip schuilen voor den regen. De deur, die met. een hangslot gesloten was, werd met een sleutel, die in de nabijheid lag, geopend. In bet schip bevond zich een achterlaad- geweer in twee stukken. De jonge Kiewiet nam het op en zette het in elkaar, niet wetende dat het geladen was, waarna het sclhot onmiddellijk afging, en terecht kwam in het aangezicht van zijn kameraadje, Jobs. Regeling, oud 14 jaren, die vlak voor den loop van het geweer stond. Hevig bl e den de viel hij tegen een anderen jongen, die naast hem stond, aan, op den grond, waarna de anderen verschrikt wegliepen. Dr. van Maanen, die met den burgemeester spoedig ter plaats was, kon niet anders dan den dood constateeren. De toestand van de wed. Regeling laat zich niet beschrijven. Ongelukken. In de gasfabriek to Groningen viel Maandagmiddag een ernstig ongeval voor. De arbeider J. Smit was bezig met het laden der retorts. Door een onge lukkig toeval raakte plotseling zijn -arm in do riem der machine en werd de hand ge heel afgerukt. De man verloor geen oogen- blik zijn tegenwoordigheid van geest. Hij wandelde de trap af naar beneden, waar een ander hem steunende naar het schaftlokaal' bracht. De directeur leidde juist enkele leden van den Raad rond. Deze den man ziende, snelde dadelijk naar de telefoon, zoodat er binnen eenige minuten heelkundige hulp aan wezig was. De man werd naar het ziekenhui® gebracht, waar de arm werd geamputeerd. (N. Pr. Cr» Ct.) De brand te Raamsdonk- v e e r. Voor de slachtoffers van den brand) te Raamsdonkveer werd ontvangen, behalve vele goederen, zooals bedden, dekens, enz. een som van f 5500, waarvan nu nog f 1800 over isf 1000 daarvan zullen aan het Armbestuur worden gegeven, terwijl van het overschot, zijnde f 800, een fonds zal wor den gevormd, dat onder beheer komt van den burgemeester, de pastoors en de predi kanten, en waarvan de rente, voor zoover niet in de gemeente benoodigd, zal worden bestemd vcor de vereeniging Het Nederland sche Roode Kruis. Brand. Te Barnevedd is Dinsdag middag te 12 -uur een schuur van den heer E. van Bruggen geheel afgebrand. Met veel moeite is de ruim 86-jarige bewoner, die het fornuis stookte, nog gered. Zijn gelaat en baard waren reeds geschroeid. Bloedvergiftiging. De gaarder van den Bloemendaalschen tol te Gouda, de 67-jarige A. de Bruin, verwondde zich enkele dagen geleden aan een spijker aan de hand. Er werd geen acht op gesla gen, doch na korten tijd zwollen de hand en de arm op en werd geneeskundige hulp ingeroepen, die bloedvergiftiging consta teerde en directe overbrenging naar het gasthuis noodzakelijk achtte, hetgeen jl. Vrijdag geschiedde. De infectie was evenwel reeds te ver gevorderd. De man is Maandag na ernstig lijden aan bloedvergiftiging over leden. flwft het kind wat des klnda Is. In bet „Paedagogisch tijdschrift voor het christelijk onderwijs" is te vinden een twee tal „sprokkels", beide getuigend van 't on zinnige om aan kinderen onbevattelijke, al thans voor kinderen onbevattelijke, dingen voor te zetten. Een dezer laten we hier vol gen. Een leerlinge eener school, waar in het zanguurtje onder meer de versregel „Rijst met eeihied, blijde klanken" onderricht was, opende thuis het volgend gesprek ..Wat is eerbied, moeder? Eerbied, kind? Dat isja, dat is: han den samen en oogen toe. Neen, dat is het niet, moederje kunt liet eten. Maar. Marietje, hoe kom je daar nu aan? Wij hebben van de juffrouw een versje geleerd: rijst met eerbied. Nu ja! Maar wij eten toch altijd rijst met bessensap." School- en Kerknieuwe, Voorschotten voor onderwij zers Het Hoofdbestuur van het Neder. landsch Onderwijzers-genootschap bericht aan de leden dezer vereeniging, dat hot een contract Heeft gesloten met de Incasso-Bank te Amster dam tin haar bijkantoren te Rotterdam en Almelo voor het opnemen van tijdelijke voorschotten, als mede het geven van gelden a deposito. Do voor schotten zullen tegen borgstelling van twee solide personen hoogstens f 500 bedragen en de aflos singen op minstens 25 per jaar van de origi- noele hoofdsom worden gesteld, terwijl een rente van 5 '8 jaa/rs, zonder verdere kosten, bere kend zal worden. Wangedrag b ij o n d e r w ij i e r s- Het onderwijsblad „De School'' meldt, dat in een onlangs gehouden vergadering van den Raad der gemeente Assen Burg. en Weth. dier gemeente op een vraag, gedaan in een der afdeelingen, geantwoord hebben, dat zij bekend zijn met he* wangedrag van sommige onderwijzers in en bui ten de school. Deze onderwijzers zijn herhaalde lijk ter verantwoording geroepen, doch er is geen verbetering gekomen. Als het zoo doorgaat, zul len er maatregelen worden genomen. Een nieuw philosophisch tjjd- schrift. Bij collegianten en oud-collegianten van prof. Bolland bestaat het voornemen een nieuw tijdschrift voor wijsbegeerte uit te gever.. Het eerste nummer zal waarschijnlijk in Februari a. s. verschijnen, onder den titel De Rede. Prof. Bolland' zal geen deel van de redactie uitmaken, maar heeft geregelde bijdragen toe gezegd. (Vad.) Jubileum J. A. van Beek. Gasteren vierde de eerwaarde heer J. A. van Beek, pastoor der Oud-Katholieke gemeente van do Heilige Laurentius en Maria Magdalena, te Rotterdam, den oOsten verjaardag van zijne priesterwijding, door den aartsbisschop van Utrecht, monseigneur H. Loos, in de kerk van de Heilige Maria te Utrecht.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1