1°. 160 8"' Jnnrgangt Woensdag 8 December 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. DE WISKOTTENS. ar»'.T»-S»^siJgBMT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortl.OO. Idem frauco per post l- 1.50. Affconderijjke nummers0.05. Deze Coursnt verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÖN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tel het herhaald adverteeren in dit Biad, bjj abonnement. Ee»- ciroulairebevattende de voorwaarden, wordt op toegezonden. Politiek Overzicht De legerliervorming in België. De definitieve aanneming in tweede in de Belgische Kamer van het ontwerp in zake de militaire hervormingen, zulks met 104 tegen 49 stemmen, heeft de oplossing gebracht van eene kwestie die lange jaren op de Belgische politiek haar gewicht heeft gedrukt. Men weet dat deze oplossing het werk is van de jong-clericalen en den ge- heelen linkervleugel, welker samenwerking aan de iegeering het noodige aantal stem men heeft verzekerd. H"et is sinds bijna een kwart eeuw dat de liberalen streven naar de opheffing van de militaire plaatsvervanging door middel van geld. Ten einde deze hervorming, jegens welke de massa der plattelandsbevol king vijandig was gezind, te vermijden, had de katholieke partij tot dusver de belangen der landsverdediging verzaakt. Het systeem der wet van 1902, waarbij te veel werd ge rekend op het vrijwilligerschap als aanvul ling van het door de lotelingen geleverde contingent, heeft eehe volledige mislukking gebracht. Op de noodige vredessterkte 48000 man, was de jaarlijksche vermindering 5000 manop de oorlogssterkte180,000 man, was 'het verlies jaarlijks 30,000 man schappen. Het is deze toestand, welke den minister van oorlog, generaal Helle'baut, er toe heeft doen besluiten de militaire kwestie bij het parlement aanhangig re maken. Onze lezers kennen de vaak moeilijke situaties, welke regeering en Kamer hebben moeten doormaken voor de oplossing werd bereikt, zij weten hoe minister-president Schollaert, onmachtig de katholieke meer derheid in dit vraagstuk bijeen te houden, ten slotte de hulp der liberalen en socialis ten moest aannemen, hoe het aanvankelijke ontwerp aanmerkelijk gewijzigd is in den loop der beraadslagingen, hoe men, van ie eenvoudige afschaffing der loting, de hand having der plaatsvervanging, het stelsel van één zoon per gezin, van den militairen dienst per langen termijn, volgens het oude systeem, gekomen is tot een geheel afwij kende opvatting van krijgsplicht. De lin kerzijde vroeg den algemeenen persoonlij ken, éénjaarlijkschen dienstplicht; er was een afgrond tusschen haar en de regeering, die echter de onverzoenlijkheid der oude liberalen heeft gedicht. Door onherroepe lijk vast te houden aan het vrijwilligers- systcem, heeft zij den band gesmeed tusschen ministerie, jonge" rechterz.., _e, liberalen en socialisten. De regeering heeft den persoon lijken dienstplicht van vijftien maanden aanvaard, de linkerzijde heeft toegestemd in de vrijstellingen voor hen, die geeste lijke ambten bekleeden en zoowel afgezien van het beginsel van den algemeenen per soonlijken dienstplicht als van den dienst tijd van één jaar. Het aldus gewijzigde ontwerp zal gelegen heid geven tot eene belangrijke proefneming. De regeering schat dat er i.5,000 gezinnen in België zijn, die in de conditie verkeeren om een zoon aan het leger te verschaffen. Na aftrek der vrijstellingen, rekent men een jaarlijksch contingent van 15000 man te verkrijgen, hetgeen veroorloven z^u de nco- dige legersterkte te bereiken. Of deze cijfers juist zijn, kan slechts in de practijk blijken. Maar indien het stelsel van één zoon per gezin binnen den verlangden tijd niet het aantal manschappen zou opleveren, hetwelk men noodig heeft, zou men altijd nog tot den algemeenen dienstplicht kunnen over gaan. Het is omdat de oude j chterzijde deze evolutie heeft voorzien, dat zij zelfs de be middeling brengende combinatie zoo krach tig heeft bestreden. Wat de bijzonderheden der nieuwe leger- wet aangaat, zien wij dat de militaire dienst zich uitstrekt tot alle jongelieden van 19 jaar, van wie een breeder zijn militairen dienst ndet zal vervullen of zal vervuld heb ben. Het is dus de oudste zoon, die tot den dienst zal worden opgeroepen. Doch de eene broeder zal de bevoegdheid hebben voor den ander te dienen, indien hij minstens 18 hoogstens 30 jaar oud is. De bepaalde vrij stellingen strekken zich uit tot de bediena ren der eerediensten, tot hen die zich voor goed wijden aan de zending in den vreemde, op voorwaarde dat deze door de autorite; ten van een der erkende eerediensten «s goedgekeurd. Bovendien zijn voor één jaar alleen vrijgesteld degenen, die deel uitma ken van een in het land gevestigde gods dienstige gemeenschap en zij die met bestem ming voor den eeredienst of de zending, leerlingen zijn in de theologie aan eene in richting, die door de wet is erkend. Dezelfde vrijstelling geldt voor de jonge lieden, die zich voorbereiden voor het lager of middelbaar onderwijs. Voor hen, die, voorzien van een diploma van bekwaamheid, nog niet als onderwijzer aan een openbare of bizondere school zijn verbonden, wordt een uitstel van twee jaar bepaald. Overigens zijn dc vrijgestelden, zoowel geestelijken als onderwijzers, gehouden ge durende drie maanden een cursus in zieken verpleging te volgen, ten einde in geval van mobilisatie als zoodanig dienst te kunnen doen. Een andere vrijstelling, is, dat jonge lieden, die niet zonder ernsug nadeel 'hunne studiën of opleiding kunnen onderbreken of een inrichting kunnen verlaten, die z:j voor eigen rekening of voor rekening hun ner ouders drijven, uitstel kunnen krijgen tot hun vier en twintigste jaar. Wat kost winners van gezinnen betreft, deze worden niet vrijgesteld dan wanneer zij werkelijk noodzakelijk zijn voor het onderhoud van hun vader, moeder, grootouders, broeders en zusters of kinderen indien zij weduw naar zijn. De wet is dus vrij rekbaar en men is nog ver genoeg van den algemeenen dienstplicht verwijderd. Anderzijds zal men niet veel vergissingen kunnen velen, want het Cijfer van 42800 manschappen in de wet opgeno men, moet het kost© wat het wil worden bereikt. Indien men het niet bereikt, zal dit de mislukking van het stelsel zijn. Men zal dit moeten ondervinden, in elk geval binnen twee jaar. Want twee jaren na de in werking treding der wet zal de dienst tijd der miliciens verminderd worden tot 15 maanden .voor de infanterie en de vesting artillerie, en tot twee jaar voor de cavalerie en de andere wapenen. Bovendien zal er een herhalingsoefening van vier weken voor elk dezer wapenen plaats hebben gedurende het tweede, derde of vierde jaar, al naar gelang van het wapen. Deze 'beschikkingen zijn genomen, ten einde den overgang van het oude stelsel naar het nieuwe te verge makkelijken en de belangen der landsver dediging te handhaven. Tot zoover de technische zijde der mili taire hervormingen. Wat de politieke be treft, deze zal niet nader behoeven te wor den onderstreept Voor dc eerste maal sinds vijf en twintig jaren he;., de linkerz.j^e een succes verkregen Voor de eerste maal heeft zij een meerderheid gevormd met een deel van de rechterzijde, van deze fot dusver zoo onsplitsbare iechterzijde. Wie weet of de splitsing, die thans heeft plaats gehad, op de verkiezingen van 1910 niet hare nawerking zal deen gevoelen? Dultechland. De erfprins Hohenlohe-Langenburg, afge vaardigde voor het kiesdistrict Gotha, heeft aan den voorzitter der burgerlijke kiesver- eeniging aldaar, een schrijven gericht waar bij hij de aanneming van het ambt van twee de vice-president van den Rijksdag recht vaardige!. In dit schrijven wordt o.a. ge- zogd: ,,De aanneming van het onder-voorzitter schap onder de tegenwoordige omstandighe den beteekent voor mij een zware opoffe ring, niet alleen met het oog op mijne per soonlijke bet-rekkingen, doch in 't bijzonder ook met het oog op mijne politieke meen in g, welke in menig opzicht in tegenspraak is met die van een groot deel di&r rijksdagleden, welke aan mijne verkiezing hebben mede gewerkt. Ik verheel mij niet dat een aanzien lijk aantal, wellicht het meerendeel mijner kiezers mijne handelwijze niet zal billij ken. Ik geloof intusschen correct te hebben gehandeld, doordat ik niet aan parbij-in zichten, doch vaderlandslievende inzichten toegaf, welke mij verboden mij te onttrek ken aan roeping en plicht o-p eon oogenblik, dat mij aanneming der benoeming het eenige middel scheen om eene samenstelling van het presidium, die de betreurenswaardige te genstellingen tusschen rechts en links nog zou hebben verscherpt, te voorkomen". B e r 1 ij n, 7 Dec. In den Rijksdag werd heden de behandeling van de interpel latie over de werf te.Kiel ten einde gebracht. De vrijzinnige en sociaal-democratische af gevaardigden berihaalden nog eens in ver scherpten vorm de verwijten tegen het be stuur van de werf en klaagden over het ont slaan van arbeiders, die bezwaren ën grie ven hadden geuit. De heer Legien, afgevaardigde voor Kiel, sociaal-democraat, deed een heftigen aanval op staatssecretaris Tirpitz, die, zooais hij zeide, aan den Rijksdag verantwoording schuldig was voor de verspilling der rijks- gelden, die door de aibeidende bevolking worden opgebracht. België. De heer Adolphe Max, wethouder mn Openhaar Onderwijs, is benoemd tot burge meester van Brussel. De heer Max, die 40 jaar oud is, maakt sedert 6 jaar deel uit van den Brussels ch en gemeenteraad. rrankrljk. Bij de behandeling in den Senaat van het ontwerp op de verplichte ouderdoms- peusioneering, i-s de categorie belanghebben den, genoemd in artikel 1, uitgebreid. Heb oorspronkelijke artikel bepaalde zich tot de loontrekkenden, van bedde geslachten, in indrustrie, handel, landbouw, en de huur- bedlienden. Thans is de lijst uitgebreid met alle an dere gesalarieerden, die geen pensioen heb ben of rechten kunnen doen geldien op een pensioen van staat, departement of gemeen te. Bij de bespreking merkte o.a. de heer Cu- vinot op, dat door deze uitbreiding het aan tal belanghebbenden onbepaald zou worden vermeerderd, waardoor ernstige finantieele gevolgen uit deze bepaling konden voort vloeien Niettemin werd het amendement aangenomen. Engeland* Londen, 8 Dec. Uit Birmingham wordt geseind, dat de Daily Post, welke al gemeen beschouwd wordt als te zijn geïn spireerd door Jozef Chamberlain, in groote lijnen het tariefschema publiceert, dat naar men gelooft zal worden aanvaard door het kabinet indien de unionisten worden geko zen. Er zijn drie tarieven, van gemiddeld slechts 15 op ruwe materialen zal geen recht worden geheven5 zal worden ge heven van goederen, waaraan weinig arbeid is verricht, 10 van bijna afgewerkte goe deren, 15 van geheel afgewerkte goede ren. Er zijn drie schalen in elk tarief, 10 zal het vaste recht zijn dat wordt toegepast op goederen van buitenlandsche handelaars, die vriendschappelijke handelsbetrekkingen met Engeland onderhouden een lager recht, mogelijk 1\ zal worden geheven van ko loniale voortbrengselen en een recht van vermcedelijk 121 of 15 op waren uit an dere landen, welke de Britsche goederen on behoorlijke concurrentie zoeken aan te doen. In overeenstemming met de thans bestaande inzichten zal het i*echt op buitenlandsch koren per quarter twee shillings bedragen. Voorkeur zal koren uit de koloniën genie ten. Voor meel zal een hooger recht worden betaald, omdat daar arbeid aan besteed is. Londen, 8 Dec. De politieke cam pagne welke wordt gevoerd einde de Lords de begrooting verwierpen, kenmerkt zich door de buitengiewone hevigheid, waarmede de li'berailen den aanval op de Lords in do verschillende kiesdistricten hebben geopend. De meeste ministers nemen dée«l aan de com- pagne en houden eiken ajvond vergaderin gen. Churchill verbond zioh voor Lancashi re dat beschouwd wordt ails het meest be langrijke Britsche politieke centrum omdat daar het allereerst de stemming plaats heeft en de uitslagen dlier stemmingen andere kies districten eveneens hein vloeden. In dit geval is Lancashire nog belangrij ker, wijl het beschouwd wordt als een cen trum van vrij handelCharchill zal. gedu rende tien dagen eiken dag het woord voe ren, soms houdt hij verscheidene ï-edevoe- ringen op één dag. Gelijk de andere minis ters verklaart ook hij dat de liberalen niet het bewind weder zouden wenschen op te nemen, tenzij ze gemachtigd worden het veto der Lords op wetgevend gebied af te schaf fen. De conservatieven zijn nog niet ver schenen om de campagne te openen. Weinig conservatieven hebben tot dusver gespro ken, met uitzondering van Lansdowne, die eens in de vorige week het woord heeft ge voerd. Walter Long is de eenige oud-minis ter, die thans op het openbare spreekgestoel te verschijnt. De Daily News heeft bericht dat vele im porteurs invoeren zondier de nieuwe rechten te betalendie in de verworpen begrooting werden opgelegd. In lijnrechte tegenspraak hiermede be richt de Westminster Gazette dat vele im porteurs het bedrag dier rechten dieponeeren tegen ontvangst van een bewijs, dat hun aanspraak geeft op terugbetaling van het deposito, indien het nieuw te kiezen parle ment deze rechten niet mocht goedkeuren. Ook in strijd met het bericht van de Daily News is de mededeeling van de Westm.-Gaz., dat van ten minste 90 percent der te Londen in te voeren thee de nieuwe rechten zullen worden betaald. Zoowel de thee-importeurs, als de sigaren fabrikanten hebben op daartoe gehouden vergaderingen met algomeene stemmen be sloten, de nieuwe rechten te betalen, als wa ren zij wettelijk vastgesteld. Denemarken. Kopenhagen, 7 Dec. De Koning is hedenmiddag van zijn buitenlandfeche reia teruggekeerd. Kopenhagen, 7 Dec. Het Folkefcing heeft in overeenstemming met het voorstel van de commissie van onderzoek besloten de vroegere ministers Christen sen en Berg voor het Rijksgerecht te dagvaarden. De aangekondigde afschaffing vail titels en ordenzal reeds binnenkort het Deensohe parlement bezigllioudenIn de laatstgehou den zitting van het Foiketihing, hebben n.l. vijf leden reeds een desbetreffend wetsont werp ingediend. In dit ontwerp wordt be paald, dlat decoraties, titels en de adel zul len worden afgeschaft en dat buitenlandsche tiitels in Denemarken niet gevoerd en bui tenlandsche orden niet gedragen zullen mo gen worden. De leden van den adel zulten hun predi kaat behouden tot aan hunnen dood, het zal echter niet overgaan op hunne kinderen. Rangen zulllen alken nog gelden aan het Hof, maar het zal geen enkelen ambtenaar geoorloofd zijn een betrekking aan het Hof te aanvaarden. OrlakMtland. Koning George zoo meldt de corres pondent van de Times uit Athene heeft pas, voor do eerste maal sedert vele maan den, een paar avonden in Athene doorge bracht en met de Koningin en andere leden van de koninklijke fatmilie den schouwburg beizociht, waar Hunne Majesteiten déor alle nwezigen eoihi ediig b egroet werdenVri j - dagavond hebben de prinsen Nilkodoas, An- d'ries en Christoffel en de prinsessen Helena en Alice deelgenomen aan eien maaltijd, op het Engelsche gezantschap. In een onderhoud, dlat de Koning den correspondent verleemde, heeft hij als zijn meening te kennen gegeven, dat de toestand* iminder kritiek was geworden en den eersten minister om zijn beleidvolle staatkunde ge prezen Konstan tinopel, 7 Doe. De ge zant van Griekenland heeft bij de Porto een krachtig protest ingediend ter zake van den op een Griekschen korporaal dioor Turksche soldaten aan do grens gepleegdon moord. De gezant deelde mede, dat de herhaling van een dergelijk voorval ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Athene, 7 Dec. De minister van, financiën heeft in de Kamer tien wetsont werpen ingediend, welke de beloofde econo mische maatregelen voltallig maken. Vereenigde Staten. Washington, 7 Dec. In de Boodschap van president Taft wordt in de eerste plaats verklaard, dat de betrekkin gen met de buitenlandsche mogendheden ij voortduring vriendschappelijk blijven. Taft geeft verder een overzicht van den voort gang der diplomatieke onderhandelingen met Groot-Bnttanniëde visscherij-quaes- f4 DOOR RUDOLF HERZOG. „Ik heb 'het. De hals moet vierkamt uit gesneden zijn. Niet diep. De stevige wit wellen stof in empire-stijl Verwerkt. Rond om den uitgesneden hals loopt een breed be legsel, imatlblauwe ondergrond1 met zilveren ldlies en half geopende tulpen, en op den rok, onder de knie, datzelfde belegsel, in dubbele breedte. Zeg, dat zou je prachtig staan. En de firma Wiskotten en Zonen had een nieuw patroon op het weefgetouw. „Ah zoo, dus daarom! Nu verloochent zich ook in jou de Wiakotten ndet." „Neen daarom zeker ndet alleen Hoe wel het waarachtig tijd zou worden, dat ei veer eens een nieuwe, artistiek veredelde smaak in de fabricatie kwam, want de een voudige patroontjes met de bonte puntjes, streepjes en geornamenteerde prulletjes zijn toch gewoonweg om je dood te lachen. Neen, vanwege de schoonheidDe normale mensch houdt zich toch heb grootste deel zijns levens in 'zijn huis op. En daarom moest ailles in huis de schoonheid dienen. Weet je, wat ik zou willen, Emdlie?" „Je Ibent een .buitengewoon schrander mensch. Spreek, ik leer van je." „Maar je «moét me geen M'ap op den mond geven. Ik iben patient." „Je wilt toch niets zeggen wat ndet past?'- „Neen, ik wilde alleen maar wat over on- der-kleeren zeggenover onderrokken, hem den enizoovoort." „Maar Ewald, daar Ihdb je nu toch heefle- maal geen Verstand van." „Ik niet, maar mijne kunst." „Schilder jij liever." „Ik ontwerp nu patronen, en ik geloof zeker, dat dat ook tot kunst «worden kan. Het komt er maar op aan, of men het schijn baar kleine van uit een ruimen gezichts kring opvat. Wat dragen do mensohen bij voorbeeld ai niet onder hunne kleeren Men edelt het toch niet, donken ze. Alfeof ndet ieder ding op zichzelf mooi .zou moeten zijn. Als'of men er dn ihet diepste négligé niet even keurig, even mooi :zoö niet nog mooier uit znu moeten «zden dan in het kostbaarste gezelschapstoilet, Waarmede men vreemden menschen, die vol&trekt niet mee tellen, de oogen uitsteekt. Ik zal nu eens voor Gustav Wiskobten en Zonen het verruk kelijkste op het chapiter tussdhenzetselsbe legsels en applicaties Voor witte goederen ontwerpen, «wat mijne fantasie maar uit kan denken. Dat moet met bovenklcedinig hand aan hand ga'an. Let op, ik help nog alle ongelukkige huwelijken do wereld uit." „Ewald, je bent een echt kind'. Ik be grijp me zelf ndet, dat ik niet heen ga." „Emilde, wij lossen de sociale kwestie op Zij hield zich met Izijn hoofdkussen «bezig, schudde het op en Streak het glad. Daarbij streelde «ze met de hand langs zijne wang. En hij -draaide het (hoofd om en kuste hare hand eerbiedig. „Domme jongen," mompelde zij, maar toch 'liet ize do hand nog een oogenblik op het 'bussen liggen. Er ontwaakte iets in haar, dat als verlangen was, dlat aller .vrou wen verlangen is, naar hulde en blikken en aanrakingen, «die haar zeggen dlat ze mooi gevonden worden Mooi gevonden worden En dit «te danken hebbenHet bloed steeg haar wonderlijk heet uit het hart tot dn de wangen. Hoe ernstig had de jongen gesproken Van de re- geien der «schoonheid dn huis en bij zichzelf, den man «tot «vreugde en zichzelf ze wilde rich 'het woord niet bekennen en zich zelf daar klonk het dn haar binnenste als een trillende snaar richzelf tot vrouwen- zaligheid. „Emilie Ze schrok op. Verbouwereerd), alsof ze op een verkeerdheid betrapt was geworden. En toch .beefdie liet lac-hje nog om haar ■mond1. „Ja, Ewald „Het wordlt. nu langzamerhand meer dlan tijd dat ik opsta. Ik dagdief hier den god- ganschelijfcen dag, laat me vertroetelen als een kind." „Ik doe 't zoo graag, Ewald." „Emilie, waarom ben je eigenlijk hier zoo heel anders dan in Bannen?" „Ben jij ook niet anders geworden? Men moet den menschen alleen maar gelegenheid! geven zich te ontwikkelen, ook de meisjes. De eigene opvoeding verandert menigmaal veel aan datgene, wat men van huis uit als kruidje-roer-mij-niet me© gekregen heeft." „Hetgeen vader en moeder goed bekomt, bezorgt «zoon en dochter maagpijn." „Ewald, aan jou ds toch een dominee ver. Toren gegaan." „Dat komt van het lange liggen. Le diggang1 is des duivels oorkussen. Van mid dag sta ik op." „Als je mij één ding belooft. Er niet_ tue&chen uit te zullen knijpen." „Neen," zeide hij trouwhartig, „ik ver laat je niét. Op mij kan je rekenen." „Geloof je, dat dat -Paul nog terug komt?" „Zondag zeker. Dat as nog eens 'n beste kerel. Je hadt moeten zien hoe blij ihij was, «toen hij aan mijn bed zat en ik hem van mijne ideeën voor geheel nieuwe patro nen vertelde, die een modern tijdperk zul len openen. Die wordt do moderne fabri- kaut. Vroeger heb ik iham eens uitgelachen, toen hij mij uit wilde leggen, dat .in iederen fabrikant iets van den kunstenaar smeken moet. Nu jbegrijp ik het. De wereld blijft nu eenmaal ndet stil staan. En vraag en aanbod nehnen met den vooruitgang toe." „Steekt er ook in ,Gustav een soort kunstenaar?" „Een arbeidsku neten aarDat is nummer een 1 Zonder hem helpen de mooiste ont werpen niets." „Weet je waarom hij je gisteren niet bezocht heeft?'' „Paul zeide, diat hij naar Zinters gegaan was om mijne schulden te betalen Ik was in den beginne woedend over deze inmen ging. Maar toen ik naderhand vernam, dat ze nu ook mijne .patronen op de fabriek ge bruiken, vond ik het goed. Bovendien „Bovendien?" Hij lachte .een verlegen jongenslachje. „Och niets. Het verheugt mij alleen, dat ide Zinters onzen Gustav ook eens te zien gekregen hebben. Dit zal hun wel respect voor den naam Wiekotten hebben ingeboe zemd. Vooral die coquette zwarte kat." En zijn gezicht werd .grimmig. „Wat is dat voor 'n zwart© kalt?" „Gretchen Zin ter© heet ze," zei Ewald'. „Ik spreek er liever niet over. Hoor eens, Emilie, zeg er Anna Kölsch niets van. Ik laat me niet gaarne uitlachen. Door haar wel het allloïtmindt." „Was die Gretchen dan eeu vlam van je, groote jongen?" „Een heel sluw, uitgerekend schepfeel is liet. Ze zou graag dé groote dame willen spelen, daarom doet zo lief. En ik ben er in gdToopen.'' „Dus een blauwtje heb je al te pakken?" Hij bewoog zich onrustig' onder zij"h de ken. De jon géi i ngshoogmoed steeg hem naar het 'hoofd' en verfde zijn voorhoofd. „Een blauwtje! Dat is nog de vraag. AIb zich zoo'n nest heeft laten kussen alsof de politoer or af mo«est, ©n dan eensklaps zegt, «dat zo van heden af bedankt voor de eer, omdat do ander op zwailt zaad zit: dat ie too'h geen blauwtje?" „Zoo een <lus ben je er?" vroeg Emilie Wiskotten. „Dan moest men zioh zoo gauw mogelijk van jc afkeeren." Maar tochi trok zo een stoel nadedbij ,en gang naast dien divan ziltten. yEn aan die moest Gustav respect inboezemen „Ik hoop dat hij het gedaan heeft." „En als ze ook met hem coquetteert? Is dat van haar te verwachten?" „Van haar ja te verwachten, dat ze het zelfs met den paus probeert." ffordt vtrvolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1