BINNENLAND. tie is an i het oordeel van het Haagsche Hof van Arbitrage onderworpen. De onderhan delingen over een conferentie ter bescher ming van de-pelsrobben, werden met Groot- Brit tannië, Japan en Rusland voortgezet. Ten aauzien van de maritieme conferen tie te Londen, zegt president Taft, dat de verklaring waartoe de conferentie is geko men, eeno zeer bevredigend codificatie vormt van het internationaal zeerecht hij hoopt dat do aanvaarding ervan de moeilijk heden zal opheffen, die aan de instelling van een internationaal prijzengerecht in den weg staan. Wat de hervormingen betreft, die na de annexatie door Belgie in den Kongo kunnen worden verwacht, verklaart de president, dat de houding van de Vereenigde Staten "s welwillend, aanmoedigend en hoopvol, ver trouwend dat het goede werk tot stand zal komen, dat de zoo vurig begeer de resultaten zal brengen en voldoe ning zal geven aan de eischen van mensche- lijk gevoel over geheel de wereld* Het departement van buiteiiiandsche -zaken aan vaardde de uitnoodiging van Noorwegen tot een internationale Spitsbergen-conferentie, waarbij de Vereenigde Staten echter niet ce schikking zullen onderteekenen doo de Europeesche belanghebbenden te treffen, met het oog op de versterking van het be- stuursstelsel. Sprekende over den voortgang van den constitutioneelen regeeringsvorm op den Balkan merkt de president op, dat er alle reden voor de Amerikanen is om zich een grooter aandeel in den handel daar te ver zekeren. Wat Latijnseh Amerika betreft, merkt de heer Taft op, dat met de veran derde omstandigheden in de Unie en do Zuidelijke republieken de bezorgdheid, dia de Monroeleer deed geboren worden, vrij wel verdwenen is. Maar geen bestaande, noch eenige andere Amerikaansche politiek zou kunnen worden toegelaten, die het aan een verantwoordelijk optredende regeering mogelijk maakt te trachten, aan haar recht matige verplichtingen te ontsnappen. De president voorziet een reusachtige ontwikkeling van den interkolonialen Ame- rikaanschen liandel, welke ontwikkeling zal toenemen door allerlei faciliteiten, o. a. door de oprichting van een groote bank in Latijnsch Amerika. Taft maakt gewag van de verbetering van do betrekkingen met Venezuela, van liet onderwerpen van de Alsop-quaestie aan het oordeel van koning Edward, van de vriendschap met Mexico en van Zelayas' beweerde onuitsprekelijk barbaarsche onderdrukkingsmethoden in Nicaragua. De onlangs daar terechtgestelde Ameri kanen waren, naar gemeld werd, officieren in de georganiseerde legermacht der opstan delingen, <lie ordelijk optreedt en nu reeds half Nicaragua beheerscht. Ten aanzien van 't Verre Oosten verklaar de president Taft, dat Amerika vasthoudt aan den eisch van gelijkheid van rechten in China onder angstvallige eerbiediging van de iutegriteit van China. Een groep Ameri kaansche bankiers slaagde er gelukkig in aandeel te krijgen in de groote spoorweg- leening, op voorwaarden, die de regeering zou goéd keu re 11. In <le Boodschap wordt verder meldiiug gemaakt van de vriendschappelijke betrek kingen met Japan, welks verzekeringen :n de conventie met China van 4 September geen betrekking hadden op de Mandsjoerij- sche mijnen. Komende tot het financieele verslag over het deficit, geeft de boodschap den raad obligatie n uit te geven ten behoeve van den aanleg van het Panamakanaal. De presi dent wijst verder op de noodzakelijkheid an bezuiniging, do raming voor liet komende zijn dit jaar 55 millioen lager dan voor het lpopende jaar. De American Sugar Refining Company profiteerde iu hoofdzaak van do- douane knoeierijen, maar Taft ontraadt het congres thans de zaak in onderzoek te nemen. Wat de tariefwet betreft, president Taft hoopt en gelooft dat geen tariefoorlog zal volgen, nu aan de uitvoerende macht be voegdheid is gelaten om tegen onredelijk nadeeldge uitzonderingsbehandeling op te treden. Hij herinnert aan de macht, die den president is gegeven, maar hoopt dat de maximums in de tariefwet genoemd, nim mer zullen behoeven te worden toegepast. Echter de macht om ze toe te passen zullen president en minister van buitenlaudsche zaken in staat stellen te voorkomen dat eenige vreemd land onrechtvaardige begun stiging zal vcrleenen. Hij hoopt verder dat de arbeid van de nieuwe tariefcommissie van hooge waarde zal blijken, en waarschuwt tegen een te spoedige herziening van het tarief. Vervolgens beveelt de president den aan- 1 g aan van een kunstmatig eiland aan den mond van den Chesapeake-baai, ten einde daar een fort te bouwen, dat zal moeten dienen om een vijandelijke vloot te beletten de strategische basis der maritieme opera- tién te bezetten. Ten slotte beveelt de heer Taft nog een aantal wettelijke maatregelen op binnen landse he aangelegenheden, betrekking héb- bende aanverder subsidieering van scheepvaartondernemingen, de verheffing van de territoriën New-Mexico en Arizona tot staten, de vorming van een centraal bureau voor hygiëne. Ten slotte vestigt de Boodschap nog de aandacht op den grooten bloei van het land, dat aan den vooravond staat van een belangrijke uitbreiding van den handel. Na de voorlezing van de Boodschap van den president is de zitting van het congres verdaagd tot Vrijdag. De Boodschap maakte den gunstigsten indruk. Washington, 7 Dec. In het jaar- lijksch verslag van den secretaris der schat kist wordt het deficit voor het lc-opende jaar geschat op 34 millioen, niet meegere kend de betalingen voor Panamakanaal en openbare schuld, welke het deficit tot 73 millioen doen stijgen. Dn gewone ramingen voor 1910 toouen een overschot van 36 millioen, maar als de geraamde uitgaven voor het Panama-kanaal worden meegerekend, verandert dat over schot in een tekort van 12 millioen. Oiu deze tekorten te dekken zal het noodig zijn schuld brieven of schatkistbiljetten uit te geven. De minister acht den tijd gekomen voor bezuinigingen. Hij stelt de uitgifte voor van Panama-ébligatiën tegen hoogere rente dan de tegenwoordige 2 obligatiën, die feite lijk alleen door de banken worden gehouden als grondslag voor de bankcirculat-ie. Tevens zouden dan eenige wijzigingen moeten wor den gebracht in de belasting op de bankcir culatie, gewaarborgd door schuldbrieven van de Vereenigde Staten, ten einde waar dedaling van de tegenwoordige 2 Panama- obligatiën tegen te gaan. De uitgifte van 3 Panama-obligatiën zou een fonds ge ven, dat ook voor beleggingsdoeleinden ge zocht zou zijn en dit zou krachtdadig kun nen bijdragen de zoo noodige elasticiteit in den geldsomloop in het leven te roepen. Nicaragua. N o w-Y or k, 7 Dec. Aan de Evening Sun wordt uit Puerto Limon geseind, dat er nabij Rania een gevecht is geleverd. Heb le ger van Zelaya werd verslagen door Estrada en liet moor dan 100 dooden en gewonden liggen. President Zelaya van Nicaragua heeft op de verwijten van Knox' nota geantwoord met oen verzoek aan de Amerikaansche re geering, een commissie van onderzoek naar Nicaragua te zenden. Toont de commissie aan dat hij voor Midden-Amerika noodlottig regeerde, dan wil hij aftreden. Vrijdag verwacht men een besldssenden slag tusschen de troepen van Zelaya en Es trada. Allerlei. vOp 11 December zal de komeet van Hal ley volgens de berekeni ngen van Crom- meldnCo well, de oenig juiste, van de aar de verwijderd zijn 206 millioen kilometers, van de zon 347 mill. Op 16 Dej. zijn die ge tallen 203 mill, en 337 mill. op 21 Dec. 203 mill, en 327 mill. op 26 Dec. 205 mill, en 317 millVoor het bloote oog zal de ko meet waarschijnlijk eerst in April zichtbaar zijn De opgave van Flammarion, dat de kortste afstand van de aarde op 18 April 1910 bereikt zal zijn en 26 millioen K.M. zal bedragen, is onjuist. Volgens Cromme- linCo well is die datum 20 Mei 1910 en de afstand 23 mill. K.M. Hamburg, 7 Dec. In de Vrijhaven had hedenmiddag een ontploffing plaats in een nieuwen gashouder. Het vuur sloeg over op het dak van den ouden gashouder, van veertig duizend kubieke meter inhoud, d'ie eveneens ontplofte. Tot dusver zijn reeds zes lijken van slachtoffers gevondenveer tig gewonden werden naar het ziekenhuis vervoerd, waarvan meerdere stierven. Gevaar voor verdere ontploffingen is uitgesloten. Tweede telegram. Omtrent de oorzaak van de ramp wordt nog gemeld, dat in den nieuwen gashouder een scheur was ontstaan. Het uitstroomend© gas drong in het rotortenhuis en op dat oogenblik had de ontploffing plaats. I)e vlam streek over ongeveer 25 in de nabijheid van den gas houder welkende arbeiders, die voor een deel doodelijk gewond werden. De onder den gashouder gelegen cantine is geheel ver woest, drie vrouwen, die zidh hi bevonden, werden gedood. Derde telegram, aiet aantal doo den wordt op nrnstens 20 geschat. De brand is in zooverre geblusoht, dat men thans aan het blussahen van het inwendige der gebou- weti kan beginnen. Durban, 7 Dec. Twee ontploffingen hadden hedenmorgen plaats in de buskruit fabriek van Kynoch te Umbogintwin. Twee Europeanen en drie inboorlingen werden ge dood, oen Europeaan en vijf inboorlingen ernstig gewond. Kameroverzicht Tweede Kamer. Dinsdag werd het debat over marine voort gezet. De heer Duyniaer van Twist dringt aan op instelling eener commissie van voorlichting in Artilleriezaken voor het Departement van Marine alleen of voor de Departementen van Marine, Leger en Kolo niën. Van dezen Minister verwacht spr. geen groote hervormingen. Spr. stelt oone motie voor luidende ,,De Kamer van oordeel, dat voor zoover dit niet in strijd is mot de eischen van den dienst aan de gehuwde onderofficieren en mindere schepelingen gelegenheid behoort te worden gegeven de maaltijden in het ge zin te gebruiken en dat in die gevallen de toelage behoort te worden uitbetaald, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie wordt dadelijk behandeld. De heer Van der Voort van Z ij p bcitoogt dat een christelijke regeering aan de mannen van de vloot geen humani- teits Evangelie mag geven, maar alleen het Evangelie van Christus. De heer Hugenholtz blijft aan dringen op opruiming van oud materieel waardoor de strijdwaarde onzer Marine niet zal vorminderen. Die oude rommel kost aan oplappen elk jaar 1 a 1£ mililioen, die veel nuttiger besteed kunnen worden om nieuw materieel aan te schaffen als dit al noodig is. Wederom deelt spreker eenige staaltjes mede van zijns inziens onreohtmatige be handeling van mindere schepelingen. De heer Do Visser acht hot houden en bijwonen van Godsdienstoefeningen aan boord van rijksweg© plicht Spreker adviseert don Minister advies om trent de predikbundels in te winnen bij erkende kerkgenootschappen. De heer De Savornin Lohman is het wat de predikbundels aangaat, eens met den vorigen spreker. Wat de voorge stelde motie betreft, deze zegt dat aan de onderofficieren en mindere schepelingen, voor zoover de eischen van den dienst dit toelaten, thuis het middagmaal kunnen gebruiken. De Kamer durft natuurlijk niet zeggen moeten gebruiken, want dan zou zij zich bemoeien met den Inwendigen dienst Neemt de Kamer echter de motie aan dan schaart zij zich daarmede aan de zijde der schepelingen. Wil de Kamer decre- teeren, dat de schepelingen thuis moeten gaan eten, laat. de motie dit dan eerlijk en ronduit zeggen. Spr. wil wel stemmen voor een oprechte motie, maar niet voor deze. Laat men de Regeering uitneodigen deze quaestie nog eens te overwegen. Dat is wat anders, maar deze motie is. politiek gespro ken. onoprecht. De Min van Marine bleef verkla ren, telkens gein ter ruppeerd door den heer Thomson, dat Krupp niet is geraadpleegd over het ombouwen van de Korte naers. doch alleen over kanonnen dde Krupp zelf had gemaakt Wat de preekenbundel aangaat, wanneer inen bij de kerkgenootschappen advies gaat inwinnen en dit advies niet eensluidend is, dan zou de Regeering als niet-deekundige een keuze moeten doen of door een deskun dige laten doen, hetgeen eene groote verant woordelijkheid mede brengt. Het Ibeste acht de minister het deze zaak maar eens in zijn kabinet te komen bespreken. De technische voorlichting aan het De partement van marine is voldoende. De Mi nister heeft ook liever nieuw materieel dan oud, maar zoolang hij geen nieuw heeft., moet hij wel oud gébruiken. Over opgelegde straffen kan geklaagd worden bij een hoogere militaire autoriteit of bij het Hooge Militaire Gerechtshof. Do noodzakelijkheid van den Bond voor mindere schepelingen door den heer Hu genholtz verdedigd moet de minister betwisten En thans de voeding. Belangen van mensch en dienst kunnen samen gaan, maar de 'belangen van den dienst moeten voor gaan, en mogen niet te zeer benadeeld wor den! De zeemanschap edscht een groote bewegelijkheid en daarmede moet rekening gehouden worden, evenals met verschil lende eischen van den dienst. Ook moet men zeer voorzichtig zijn met bevoorrechting waartoe men allicht zou komen hij toepas sing van een maatregel in de motie bedoeld. De lust voor het eigenlijke marinevak zou er door verminderen en administratieve om slag zou er al mede het gevolg van zijn. Tegen de motie, gelijk zij gesteld is, heeft de minister geen bezwaar. De Voorzitter deelt mede dat een gewijzigde motie is voorgesteld. De Minister van Binnenland se he Zaken wil een enkel woord zeg gen over de bevordering der geestelijke be langen van liet marinepersoneel. In de eer ste ploalts zijn do kerlken geroepen om voor dat belang te zorgen. Nu de preeken'bunded. Deze is het con tact met den godbdiieinsit waar dat niet met den wal bestaat. De minister kent dien bun- d-d niet. Zijn er klachten over, dan had niet het Kamerlid Van der Voort van Zijp moeten klagen, maar de kerken. En vermits de ktïiken dat niet gedaan hebben, mag men den minister niet hard vallen. Die preeken- bundels bestaan 30 jaren en nimmer heb ben d« kerken geklaagd, althans niet offi cieel. De Regeering kan odivies vragen bij de kerken, maar beter ware het dat de ker ken zich tot den minister wenden. De heer Duymaer van T wist heeft zijn motie aldus gewijzigd: De Kamer van oordeel, dat voor zoover de eischen van den dienst het toelaten, aan de gehuwde onderofficieren en zoo mogelijk ook aan gehuwde schepelingen gelegenheid behoort te worden gegeven oan de maaltij den in hun gezin te gebruiken, spreekt den wensch uit, dat- de minister zich niet door geldelijke overwegingen zal loten terughou den tot liét indienen van een voorstel daar toe en gaat over t>ot de orde van den dag." De Minister van Marine be- grijpt de motie nieit. Do gehuwde onderofficieren kunnen nu ook oan den wal gaan eten, maar krijgen dan geen voedinggéld. En dat zal de bedoe ling der motie toch niet zijn. De minister vindlt de motie onaangenaam, want nu is het net of de minister niets voor zijn personeel wil doen. En dat ie niet zoo. De heer De Savornin Lohman meent dat de Minister van Marine de be- teekenis der motie verkeerd opvat. De eischen van den dienst gaan voor, ter be oordeeling van den Minister. Ook al wordt de motie aangenomen, dan kan de Minister de zaken laten, gelijk zij thans zijn. De heer L i ef t i n c k vindt deze motie zoo onschuldig niet als men haar voorstelt. Men wil nu den Minister langs een omweg geld op de begrooting laten brengen. Als men het geld heeft, als het voedergeld wordt uitbetaald, dan zal men in de prac- tij'k zien, dat het voedergeld buitenshuis wordt verteerd en de man thuis komende, nog eten eischt. Spr. zal dan ook tegen de motie stemmen, overtuigd dat de zaak er niet beter op zal worden. De lieer Hugenholtz komt op tegen deze voorstelling van zaken en protesteert daartegen ten sterkste. De heer Lieftinck was met zijn gedachten 30 jaar terug. De tegenwoordige onderofficieren verdienen dien smaad niet. De beraadslaging wordt gesloten en dé motie aangenomen met 41 tegen 34 stem men. De Kamer gaat daarna ten 2h uur in comité-generaal. Ten 4 ui© 30 minuten wordt de openbare vergadering hervat en met de artikelen be gonnen. Bij de artikelen 16 en 17 (aanschaffing van schepen) verdedigt de heer J a n 8 e n ('6 Gravenhage) een amendement, strekken de om drie artikelen, resp. met f 1.125.00Q en f 17.599.850 te verminderen, teneinde geen torpedojagers aan te bouwen, alvorens meer ervaring is opgedaan. Het. amendement, wordt verworpen met 41 tegen 25 stémmeu. In den loop der vergadering is de heer jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck na beëedi- ging toegelaten als lid der Kamer. Besloten is Donderdagavond aan te van gen met de behandeling van het Hoofdstuk Waterstaat. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 8 December bevat o. a. het volgende Kon. besluit benoemd tot reserve-officier va' gezond heid 2e klasse Th. B. Filips, arts. benoemd tot kantonrecht er-plaatsvervanger, met ingang van 13 Dec. a. s. in het kanton Veghel. A. N. Fabius, ontvanger der registratie en domeinen te Veghel, en in het kanton Rotterdam II, mr. Ch. A. van ltentergihemadvocaat en procureur te Rot terdam. Naar thans is vastgesteld, zal de Kon. familie het Kerstfeest op het Loo vieren en den 28en December naar Den Haag ver trekken. De nieuwe portretten. De correspondent te Amsterdam van de Haarl. Ct. schrijft Naar de firma Guy de Coral ons mede deelt, zijn tot dusver van de nieuwste por tretten (den boekhandel inbegrepen) van H. M. de Koningin en Prinses Juliana tweemaal 100,000 exemplaren verkocht. BenoemingindenRaadvan State. De Haagsche correspondent van de Tel. zegt, dat de benoeming van een lid van den Raad van State in de vacature-wij len mr. AE. baron Mackay (antirev.) bin nenkort te verwachten is en dat de keuze gaat tusschen jhr. mr. J. Röell (vrij-lib.), oud-Minister en oud-Voorzitter der Tweede Kamer, en mr. J. C. de Marez Oyens (anti rev.), oud-Minister. Het Krup p-m onopolie, De Haagsche correspondent der .Telegraaf" meldt aan zijn blad De geheime vergadering der Tweede Ka mer van gistermiddag, waarin over het Krupp-monopolie werd gesproken, duurde twee volle uren. Zij was druk bezocht en werd ook bijgewoond door den premier, mr. Heemskerk. Verkiezing Hd van de Eerste Kamer. Daartoe bij Koninkl. besluit van 1 December jl. gemachtigd, heeft de Commissaris der Koningin in Over- ij6el de leden der Staten bijeengeroepen te gen dinsdag 14 dezer, 's namiddags 3 uur, ter verkiezing van een lid der Eerste mer, noodng geworden door het overlijden - -i den heer Th. E. F. Heerkens. Hersteld in hun functies. Do kort- geileden geschorste raadsleden te Tongelre bij Eindhoven, de heeren V. den Kerckhoff en Versandtvoort zullen in hunne functiën bevestigd blijven, daar Gedep. Sta ten de schorsing niet hébben goedgekeurd. Zooals men zich herinneren zal, werden genoemde heeren door den Raad geschorst wegens leveringen aan de gemeente, welke leveranties eenige jaren geleden zouden heb ben plaat-s gehad. (Msb.) Haagsche gemeenteza ken Het plan besbaat, om de afgebroken behandeling der voorstellen betreffende eene plaatselijke inkomsten-belasting in Januari in den Haagse hen gemeenteraad voort te zetten. Tegen dien tijd kan ook de indiening ver wacht worden van een regeling der rechts positie van de gemeente-ambtenaren aldaar met de bedoeling te brachten, deze zaak nog vóór de verplichte herziening van het Werk- ldedenregLement tot stand te brengen. Kleeding- en uitrustings stukken bij militie en land- wee r. De minister van oorlog heeft nieu we bepalingen vastgesteld betrekkelijk de verstrekking, de bewaring, het onderhoud en de inlevering van kleeding- en uitrusting stukken ten behoeve van de militie en de landweer. Ingevolge de bepalingen, welke met in gang van 1 Januari in werking treden, mag een milicien zioh voor eigen rekening geheel of ten deele van kleoding en uitrusting voorzien, mits die in goed bruakbaren staat en voor dien dienst geschikt en de bovenklee. ding overeenkomstig de vastgestelde model len zij Bit van model zijn is geen eisch voor het schoeisel. l>e goederen worden door de zorg van den eigenaar onderhouden en gereinigd. Hij ontvangt daarvoor over die diagen, waarop hij soldij geniet, eene vergoeding welke is vastgesteld voor schoeisel op f 0.05 en voor ondergoed op f O.Oli per dag. Bij vertrek met groot verlof van een mi licien, als vorenbedoeld, en gedurende zijne afwezigheid van het korps, rust op hem de verplichting om ten aanzien van de goe deren, welke tot de mobilisatie-uitrusting be- hooren, te handelen alsof dit rijksgoederen waren. Indische post verloren. De directeur-generaal der posterijen en tele- graphie maakt bekend, dat de post van Ne- derlandsch-Indië voor Nederland, welke 12 November jl. te Batavia is ingescheept can boord van de Fransche pakketboot la Seyne, wegens het vergaan van deze boot, als ver loren moet worden beschouwd. Stct. Een o nd|e r s c ihiei d i n g. Ter gelegenheid van heb bezoek door den Ko ning van Portugal, onlangs aan de Engel- sche hoofdstad gebracht, is onze landgenoot, de heer C. Rozenraad aldaar, als eere-on- dervoorzitter der Engelsch-Portugeesche Kal mer van Koophandel, (benoemd tot com mandeur in de Orde van Villa Vicosa. Hbld. Royaards na ar het bui tenland. De Kunst verneemt, dat het plan voor een reis naar Parijs door het ge zelschap der N. V. Het Tooneel, onder lei ding van Willem Royaards, reeds vasten vorm heeft aangenomen. Adam, Elckerlyc en Ware-Nar zullen ge speeld worden. Prov. G r o n. Ijsbond. Er worden pogingen aangewend om verschil lende ijsvereenigingen in de provincie "ro- ningen tot één bond te vereenigen. D© nieuwe spoorwegtarie ven Met het drukken van de kaartjes vol gens de nieuwe spoorwegtarieven is de S.S. reeds zoo ver gevorderd, dat zij de invoe ring van dat tarief met 1 Juni 1910 kan doen plaats hebben. De H. S. M. echter, die met het drukken nog niet moet zijn begon nen, zou zoo meldt men ons de in voering eerst met 1 October willen doen geschieden. Het is dus zeer waarschijnlijk dat de algemeene invoering eerst op laatst genoemden datum zal plaats hebben, wordt ons bericht. H. Ot. Kol. etablissement t« Amsterda m. De onderhandelingen tus schen de Regeering en de gemeente Amster dam, oraitrent den aankoop van een ge schikt terrein voor den bouw van oen nieuw Koloniaal Etablisement binnen de grenzen dier gemeente, wordt voortgezet. De „Tel." verneemt, dat onderhandeld wordt over een terrein, gelegen aan den Westerdoksdijk, naast de bad- ©li zweminrichting aldaar. Het terrein voldoet aan alle eischen der Regee ring. Omtrent den prijs, dien het Rijk voor dit terrein zou moeten betalen, zijn Rijk en gemeente hét echter nog niet eens kunnen worden. Nieuwe Rubber.onderne ming. Uit Rotterdam wordt one geseind; Naar wij vernemen, is alhier een ru'bber- onderneming in wording met een kapitaal van ruim een millioen. (®d-) j De houding der Amster- damsclhe drankverkoopers tegenover de accijnsverhoo- g i n g. In een Dinsdag in Krasnapolsky ge houden gecombineerde bestuursvergadering van den Bond van Distillateurs, den Bond van Likeurstokers, den Nederlandscihen Ho- telhoudersbond en van de Yereeniging „Ver gunning", weid besloten, de volgende be kendmaking te doen, onderteekend door ge noemde besturen Aan het publiek 1 Door het in werking treden van de wet tot verhooging van den accijns op het gedis tilleerd met 0.27 per liter, zal "van dit tijdstip af, dezelfde hoeveelheid in dezelfde kwaliteit niet langer voor denzelfden prijs verkocht 'kunnen worden. Wil het publiek dus gewaarborgd zijn sterke dranken van even deugdelijke kwaliteit te verkrijgen, dan zal het öf voor den vroeger betaalden prijs een mindere hoeveelheid kunnen vorderen, öf dezelfde hoeveelheid- voor een hoogeren prijs. Ook kwamen Dinsdag 27 gérants van groote koffiehuizen uit Amsterdam hijeen, ter bespreking van hetgeen, in verband met de verhooging van den accijns op het gedis tilleerd gedaan moest worden. De aanwezigen verbonden zich, tegenover elkaar, een glas van niet meer dan een over eengekomen grootte te schenken voor niet minder dan een vastgestelden prijs, een en ander naar verhouding van den verhoogden accijns. Ten aanzien van den prijs werd 'besloten, die van de grocs, met uitzondering van wijngrocs, met vijf cents te verhoogen, terwijl de 'halfjes worden afgeschaft. In een spoed-leden vergaderin.g van de af- deelinig Amsterdam der vereeniging „Ver gunning", die tot na middernacht duurde, en bezocht werd door ruim vijfhonderd per sonen, werd besloten, dat in verband met- de verhooging van den accijns op het ge distilleerd met 0,27 per liter, van het in werking treden dezer verhooging af, de prijs van het gedistilleerd per glas tenminste 1 cent, en per liter tenminste 20 cent hooger zal moeten zijn. Met ongeveer alle stemmen nam men dit besluit aan en van Vrijdagochtend af dient men dus in de café's de „glaasjes" één cent hooger te betalen. Op een te Schiedam gehouden vergade ring van vergunninghouders is met het oog op de accijnsverhooging besloten de prijzen met één cent per glas te verhoogen. In 's Gravenhage, gelijk reeds eerder ge meld, vindt men het op het quantum. Bij de eigenaars en directies der groote Haagsche koffiehuizen bestaat het voorne men, om in velband met de Vrijdag a.s. in werking tredende accijnsverhooging p het gedistilleerd den inhoud der glaasjes, die thans 50 gram bedraagt, op 40 gram terug te brengen, terwijl verder het schen ken der vermaarde „halfjes" wordt afge schaft. In de kleinere koffiehuizen zou men eveneens vrij algemeen besloten zijn het op het quantum te vinden. Een meevallertje. Door den Helderschen botter 78, schipper Zegel, is Dinsdag op de reede van Texel in die gar- noJenkor opgevischt een torpedo, afkomstig van het pantserschip „Heemskerck", on langs bij de oefeningen verloren gegaan. De schipper ontvangt nu als bedoening f 250.. Staking van Amsterdam se he heiers. Dinsdagmorgen hebben, naar Het Volk meldt, 36 heiers, in dienst der aannemersfirma Thijssen en Van Doorn en werkzaam bij den 'bouw van gemeente- loodsen aan de IJ kade te Amsterdam, het werk gestaakt. Zij vragen een loonsverhoo- ging tot 1,25 per paal. Er zijn nog eenige ploegen lieirers aan het werk, die in dienst zijn van een ander aannemer. Deduelzaak. Naar wij vernemen heeft kolonel v. d. C. zich voor het onder gaan van zijn straftijd (duelzaak) aange meld. H. Ot. De burgemees-er van Eg- mond veroordeeld. De advocaat- generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, requireerdo Dinsdag tegen den burgemeester van Egimond, wegens het uitgeven en ge bruikmaken van zekere betalingsmandaten, een gevangenisstraf van 14 dagen, de zelfde straf als waartoe de rechtbank te Alkmaar liem heeft veroord e-efld. Een opzienbarendearres- t a t i e. Men schrijft uit Groningen aan de Ass. Ct., dat de Maatschappij „Neêrlandsch Grondbezit" in liquidatie moet gaan. Het nadeel dat de Maatschappij lijdt, moet on geveer een ton gouds bedragen. In de laat ste vergadering van aandeelhouders der Maatschappij heeft men den heer Dieters ge dwongen de zaak in orde te maken of eene schuldbekentenis te teekenen van f128,000. Dit laatste is geschied. Maar de heer D. ging daarna failliet. Het zwaarst is wel ge dupeerd de directeur van „N. Gr.", wonende te Groningen, die voor f 10,000 aandeelen nam en ruim twéé jaar voor niets werkte. De Arasterdamsche dia- mantenzaak. In de zaak van den kJüo- ver en koopman in diamant S. Pimentel, te Amsterdam, verneemt het Hdbl., dat zijn geheele actief bedraagt een paar karaat ge-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2