170. Eerste Blad 8"* Jaargang. Zaterdag 18 December 1909. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonder/ijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Idvertentiönmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 urn 's morgens b{j de Uitgeven in te zenden. Uilgevers: VALKHOFF C#. Utrechtschestraat I. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIflN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij voeruitbetaMaf. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeeliae bepalingen M het herhaald adverteeron in dit Biad, bty abonnement. Svf oiroulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvrat^ toegezonden. A.an hendie met 1 Januari a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand December nog zullen verschijnenKos teloos toegezonden. Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien het Koninklijk Besluit van den 4den December 1909, no. 8-1 Brengen ter openbare kennis, dat eene buiteu- gewone verkiezing van 2 leden-patroons van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Amersfoort (vacaturen G. Blok en G. van Nietu venhuizen) zal plaats hebben op Dinsdag, den 18den Janua-ri 1910. en de herstemming 7.00 uood-ig op Maandag, den Sisten Januari 1910. Het stembureau zal zitting houden in hot Raadhuis van des middags twaalf uur tot des namiddags drie uur. Amersfoort, den 16 December 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester J G. STEN FEUT KROESE. WUIJTIERS. Politisk Overzicht. De obstructie in den Oostenrijksellen rijksraad. Het huis van afgevaardigden van den Oos- tenrijkschen rijksraad heeft zich eene zekere vermaardheid verworven, omdat het een beeld levert van eene parlementaire verga dering, zooalfi zij niet moet zijn. Zoo dik wijls dit huis bijeen is, herhaalt zich het schouwspel, dat een deel der leden zich in spant om te beletten, dat het werk, dat op afdoening wacht, kan worden afgedaan. Dit maal zijn het de leden, die vereénigd zijn in de Slavische unie, die den parlementai ren arbeid tegenhouden. Zij voeren obstruc tie, minder uit zucht om te dwarsboomen, dan wel omdat zij daarin een geschikt mid del meenen te zien om het doel, dat zij be oogen, te bereiken. Zij verlangen een re constructie van het kabinet op eene wijze, die met hunne wenschen rekening houdt. En om die reconstructie af te dwingen, hebben zij hunne toevlucht genomen tit het zoo dik wijls reeds proefhoudend gebleken middel der obstructie. De regeering stelt er prijs op, dat vóór de Kerstvacantie eenige dringende zaken worden afgedaanzij wenecht, dat credietwetten zullen worden gevoteerd voor de eerste maanden van het volgende jaar en dat haar machtiging zal worden verleend tot het sluit-n van handelsverdragen met Rumen ie en met eenige Balkanstaten. Maai de Slavische unie meent hare jacht op mi- nisterieele portefeuilles te kunnen bevorde ren, door de regeering den voet dwars te zet ten zij voert obstructie in de hoop daardoor te verkrijgen, wat zij verlangt. Wordt haar het uitzicht geopend op liet door haar ge- wenschte aantal zetels in het kabinet, dan is zij bereid de „Dringlichkeitsantrage", waar mee zij de agenda verstopt, in te trekken. Intusschen heeft deze actie eene reactie uitgelokt de partijen, die tot werken be reid zijn, hebben zich aaneengesloten om te beproeven of de obstructie van de Slavische unie kan worden gebroken. Gemachtigden van deze partijen hebben, in overleg met- den voorzitter van het huis, een plan vastge steld om de vergadering in één stuk door te laten voortduren, totdat de obstructie zal zijn opgegeven. Den 15en is men daarmee begonnen, en als het moet wil men tot den 31en December voortgaan. Het schouwspel, <lat de vergaderzaal biedt, wordt in de Neue Freie Presse aldus beschreven ,,De zaal is leeg. De ministerbank is leeg. Op het voorzittersgestoelte zit een eenzame vice-president. In een hoek van de zaal, heel bovenaan, bij de laatste rij banken van de Czechen, staat de spreker. Naast hem zitten twee of drie partij genooten, voor hem eenige stenografen, die zich zeer vervelen, want de i-ede is in het Czechisch en komt niet in het verslag. De afgevaardigde Kotlarz, zoo heet de spreker, is een Czechische agrariër, een jonge man, van krachtig postuur en met roode wangen. Hij wordt niet moe. De gees tesinspanning bij zijne rede is niet heel groot. Hij spreekt zeer langzaam en bedient zich veelvuldig van een manuscript, dat hij op langzamen toon met behoorlijke pauzen afleest. De physieke inspanning is echter niet te onderschatten. Het record van de twaalfurige rede van Lecher moet wor den geslagen. De heer Kotlarz schijnt wel de man daartoe te zijn. Hij is zijne rede begonnen om half twee 's namiddags, en om halftwaalf des nachts is hij nog steeds aan het woord. Hij is inmiddels een beetje heesch geworden, en ook in zijne houding en bewegingen toont hij niet meer geheel de kracht en frischheid, die hem andex-s eigen zijn. Maar vermoeid is hij niet, nog lang niet Nu en dan neemt hij een slokje thee of .koffie. Een enkele maal eeii stuk kaas, en dat is voldoende om het soliede agrarische or ganisme op de been te houden. Tegen acht Deze letle a gehouden twaalf jaren gele den, den 29sten October 1897, toen de Duitsehers obstructie voerden tegen het kabinet-Badeni. uur willen eenige par tij genooten den spre ker ondersteunen, doordat zij hem kleine pauzen gunnen om op zijn vei-haal te komen door salvo's van toejuichingen. Maar de heer Kotlarz heeft dat niet noodig. Hij heeft ook anders niets noodig. Voor het overige bekommert, niemand in het geheele huis zich om den heer Kotlarz. De partijen richten zich in voor den nacht, voor den volgenden dag en voor de volgende nachten. Do partijleiders zijn veranderd in strategen, die hunne strijdkrach|ton stipt militair organiseeren en indeelen. Het is er cm te doen, voor alle incidenten toegerust to zijn en onder alle omstandigheden liet r.oodige aantal actieve strijdkrachten gereed to houden. De tot werken gezinde partijen hebben een comité van actie ingesteld, dat vóór alles de taak voor oogen heeft het huis elk oogenblik in de hand te hebben. Daar om werd een plan opgemaakt voor de aanwe zigheid van de afgevaardigden. De Duitsch-vrijzinnige partijen zijn over eengekomen, dat van hunne leden altijd een derde, 25 in een rond getal, in het huis aanwezig moet zijn. De eerste ploeg duurt tot 1 uur 's nachts, de tweede van 1 uur 's nachts tot 9 uur voormiddags, de derde van 9 uur voormiddags tot 5 uur namid dags, en dan komt de eerste ploeg weer aan de beurt. De andere tot werken gezinde par tijen hebben het tweeploegenstelsel, zoodat altijd de helft van het aantal leden present moet zijn. Deze ploegen zijn natuurlijk 12 uren in dienst, van 9 tot 9 uur. Derhalve moeten steeds 25 Duitsobers, 48 christelijk- socialen, 43 sociaal-democraten, 34 Polen, 8 Italianen, 2 Ruthenen uit de Bukowina en eenige wilden" in het huis aanwezig zijn. Hot cijfer, dat permanent aanwezig moet zijn, bedraagt 154. Dit aantal is voldoende om het huis bekwaam te houden tot het ne men van besluiten en de meerderheid tegen over de Slavische unie te verzekeren. De partijen hebben controleurs aangewezen, die cr streng op toezien, dat ieder afgevaardig de zijn plicht doet en, als zijn tijd gekomen is, op zijn post staat." Zoo woi-dt er nu „gewerkt" in den Oos- tenrijkschen rijksraad. Men is nu zoover gevorderd, dat van de voorstellen, die dooi de obstrueei-ende partijen zijn ingediend, drie verworpen zijn. Maar in 't geheel zijn er 37 ingediend, volgens eene andere opgave zelfs 51. Men is dus nog lang niet aan het einde. Zal de lust tot werken tegen deze zware beproeving bestand zij n f He tijd móet- het leeren. België. Brussel, 17 Dec. De Koning rust op het doodsbed, gekleed in de luitenant- generaalstunica. De gravin van Vlaanderen, de prinsessen Albert, Stephanie en Clementine lagen ge knield voor het bed, prins Albert bleef over eind!, eveneens snikkend. Prinses Louise zal heden avond hier komen. De laatste wilsbeschikkingen van den Ko ning maken, naar het- schijnt, een boekdeel uit. De pastoor van Laeken heeft verklaard, dat hij de laats'te sacramenten niet weder heeft toegediend, omdat hij ze reeds had gegeven. Het is nog niet bekend, wanneer het lijk naar Brussel zal wox-den overgebracht. Ech ter zal het lijk worden bijgezet in de Sint- Gudule-kerk. Het gelaat van den overleden Koning drukt eene volmaakte rust uit. De gravin van Vlaanderen en de prinses sen Clementine en Stephanie verlieten om 7.10 's morgens het paleis. Barones Vau- ghan vertx-ekt om 7.50 naar Ballincourt. Alle pogingen om te interviewen zijn vruchteloos Tweede telegram. De minister van buitenlandscbe zaken heeft officieel aan de souvereinen en de staatshoofden bericht gegeven van het overlijden van den Koning. De vlag waait balverstok uit de minis'terieele departementen en alle openbare gebouwen vele particuliex*e huizen hebben de vlag uit gestoken, met x-ouwfloers opgemaakt. De ge meentelijke schouwburgen zullen sluiten. Derde telegram. In tegenspraak met het vroegere bericht, is barones Vau- glxan niet vertrokken. De soldaten hadden heden in groot tenue moeten loopen, omdat het de 44e verjaardag is van de troonsbeklimming van Koning Leopold, maar er is t-egenbevel gegeven. De ministers Schollaert en de Lantsheere zijn in het paleis aangekomen. De Koning ligt reeds op liet paradebed in de groote generaals-uniform. Het persoxieel van het paleis heeft voor het stoffelijk overschot ge defileerd. De dagbladschrijvers hebben machtiging gevraagd om voor het lijk te defileei-en. Zij wei-den ontvangen door generaal Wahis en door Carton de Wiart, secretaris van den Koning, die verklaax-den, dat de oorzaak van den dood geheel onafhankelijk was van de ziekte, waaraan de Koning lijdende was. Het zou hun aangenaam zijn, als de pei-s de on begrensde toewijding van baron Goffinet wilde vermelden. De heer Carton voegde nog biex-aan toe: „Ik ben nooit oen hoveling geweest, maar de grootheid van dit sterven heeft een diepen indruk op mij gemaakt. Het verlies, dat het land geleden heeft, kwam mij nog grooter voor, als dat moge lijk was." De doodsstrijd heeft volgens sommigen 7, volgens anderen 10 minuten gedxxurd. Hoden avond zal de akte van overlijden wox-den op gemaakt. Prins Albert heeft persoonlijk aan alle vreemde hoven mededeeling van het over lijden gedaan. De ministerraad zal heden bijeenkomen. In strijd met het eerste bericht, dat de Koning een zeer eenvoudige begrafenis zou hébben verlangd, wordt nu verzekerd, dat de begrafenis zal worden geregeld met het zelfde ceremonieel als die van Leopold I. De dagbladschrijvers hebben voorbij het lijk gedefileerd. De zaal, waar het stoffelijk overschot- van den Koning zich bevindt, is een groote slaapkamer, die zeer eenvoudig gemeubileei"d is. Twee officieren, verschei dene 'bedienden en twee geestelijke zusters vertoeven in het vertrek. De Koning, ge kleed in het groot tenue van den luitenant- generaalsrang met epauletten, degen en het grootkruis van de Leopoldsorde, ligt op het bed. Zijn gelaat is wasbleek, maar zijn ge heele voorkomen is niets veranderdmen krijgt den indx-uk, dat hij zonder smart is heengegaan. De handen zijn op de borst ge kruist-, de voeten zij it in zwarte pantoffels gestoken men ziet ook een weinig van de witte kousen. Het hoofd is zeer laag ge legen. Versiering heeft het vertrek haast heelemaal niet. Twee kandelabres staan brandende op den schoorsteenmantelHet tafereel van grooten eenvoud, met zooveel majesteit gemengd, maakt een levendigen indruk. Heden avond om zes uur -zal het lijk op de baar gezet worden. Het hof zal gedurende zes maanden rouw dragen, -het koninklijke huis gedurende een jaar. Onder de betuigingen van x-ouwbeklag van de souvereinen en staatshoofden zijn te noe men telegrammen van Keiizer Wilhelm, den Koning en de Koningin van Engeland, den Koning van Spanje, den Keizer van Oosten rijk, den Koning en de Koningin van Italië, president Fallières, den Paus. Een honderd tal telegrammen kwamen in het paleis. Do vreemde hoven en staatshoofden zullen of ficieel bij de begrafenis vertegenwoordigd zijn. De rechtbanken hebben hun zittingen op geheven ten teeken van rouw; de zittingen zullen geschox*st blijven totdat de nieuwe Koning den troon zal hebben beklommen. De notaris Mox*ren en baron Goffinet heb ben het testament van den Koning op de griffie van de rechtbank neergelegd. Vierde telegram. De bladen be vatten lange artikelen over het leven en de regeering van den Koning. Verscheidene bladen doen de schitterende hoedanigheden van den overledene uitkomen en stellen de groote rol in het lich't, die hij speelde in de geschiedenis van België. Sommigen leve ren eene strenge critiek op zijn bijzonder leven. Brussel, 17 Dec. Waarschijnlijk tengevolge van de heden morgen voorgeko men incidenten heeft het perssyndicaat be richt ontvangen, dat de pex-s voortaan twee maal per dag zal worden ontvangen aan het leis van prins Albert, om mededeeling te ontvangen van de 'berichten van den dag. Brussel, 17 Dec. De beurs zal Maandag en op den dag der begrafenis (waai'schijnlijk Woensdag) gesloten zijn. Za terdag is de beurs altijd gesloten, zoodat daarvoor geen besluit genomen behoeft te worden Brussel, 17 Dec. Het gerucht loopt en blijft zich liandhaven, dat heden morgen een deurwaarder verscheen aan de villa Vanderborght, waar de barones Vaughan woont, om daar, namens prinses Louise, zegels aan te leggen. De barones verklaarde zich daartegen te verzetten. De zaak zou voor den rechter gebracht worden. Brussel, 17 Dec. In de Kamer deed de president van den ministerraad mededee ling van den dood des Koning6 en herin- nex-de aan de eex-ste troonrede des Konings, waarin deze verklaarde met hart en ziel Bel gisch Koning te zullen zijn. Deze belofte is gehouden en meer dan gehouden, want de Koning wijdde zich met zijne volle persoon lijkheid aan de grootheid en de welvaart des vaderlands. Hij vergrootte België en hief het op te midden der natiën en begiftigde het met een uitgestrekte en bewonderens waardige kolonie. België, dit erkennende, zal zulks nooit vergeten. „Onze toewijding", zeide de minister-president-, „zullen wij over dragen op den erfgnaam der Kroon. Gij, mijne heeren, zult onder zijn leiding hot glorierijke werk voortzetten der Koninklijk' regeering, waaraan thans een einde is go- komen. De president der Kamer constateerde dat de Koning een verbazende voortstuwing heeft gegeven aan de hulpbronnen van het land in alle domeinen en het begiftigde met een koloniaal rijk, waar België alle plich- ten van* het groote beschavingswerk zal weten te vervullen. „Ik stel voor" zeide de Kamer-presi dent-, „de werkzaamheden der Kamer als teeken van rouw te schorsen en e n corps aan de begrafenisplechtigheid deel te nemen". Zulks werd aangenomen, waarna de zitting werd opgeheven. De president van den Senaat deed daar mededeeling van den dood des Konings en stelde voor de zitting als teeken van rouw te verdagen tot aan de vereenigde vergade ring der beide Kamers, waar de eed aan de grondwet zal worden afgelegd door des Konings opvolger, die", zeide de presi dent „naar wij vertrouwen het werk zal voortzetten van zijn beide roemrijke en ver eerde voorgangers. De Senaat zal het zich tot een eer rekenen met den nieuwen mo narch mede te werken ten-bate van de hand having van 's lands onafhankelijkheid. Brussel, 17 Dec. De Soir bevat een telegram, waarin wordt gezegd, dat het kerkelijk huwelijk tusschen koning Leopold en barones Vaughan bij het Vaticaan bekend is; het werd te San Remo voltrokken. De barones is verzekerd van de bescherming van den nuntius. De barones werkte zelf mee bij het afleggen van den overleden Koning; zij zal eerst vertrekken na de be grafenis. Verder bevestigt de Soir, dat de inboedel is verzegeld. In het testament van den Koning wordt gezegd: „Ik sterf in het katholieke geloof; ik vraag vergiffenis voor de zonden, die ik heb begaan of had kunnen begaan". Ik vermaak 15 millioen, die ik van mijn vader heb ontvangen, aan mijn kinderen en verzoek, dat- mijne begrafenis in grooten eenvoud zal plaats hebben te 7 uur 's och tends, dat het personeel van het kasteel mijn lijk zal volgen enz. De Moniteur publiceert de akte van op richting van de „Compagnie Foncière 'n- dustrielle et commerciale" voor het behoud en de verfraaiing van schoongelegen pun ten. Comparanten, waaronder als eerste de Koning wordt genoemd, verklaren een maatschappij op te richten met een kapitaal van 12,400,000 fres. Daarna volgt een op somming van den inbreng des Konings. Hoewel het industrieele doel blijkt uit den naam, dien de maatschappij draagt, moet, naar men zegt, het werkelijke doei van den Koning geweest zijn, een gedeelte van zijn vermogen vast te zetten, ten einde zijne dochters te onterven. Brussel, 17 Dec. De akte van over lijden is om half zes opgemaakt- in tegen woordigheid van de ministers en van bur gerlijke en militaire autoriteiten. De Koning zal niet te Brussel ten toon wordien gesteld. Het lijk zal Zaterdagoch tend te 8 uur worden gekist en de begrafe nis zal Woensdag te 11 uur plaats hebben. Het lijk zal niet worden gebalsemd; er is geen gipsafdruk van het gelaat genomen, maar wel eene photografie van het lijk. Brussel, 17 Dec. De president van de rechtbank van eersten aanleg heeft in kort geding de beslissing van den vredo- rechter te Laeken bevestigd ter zake van verzet van barones Vaughan tegen de ver zegeling. Prinses Louise, -die deze had ge- eischt, verklaarde reden te hebben om te meenen, dat meubelen van waarde en ver schillende aan haren vader toebehoord heb bende voorwerpen zich bevinden in de wo ning der barones, waar de Koning een domi cilie had. In de beschikking wordt de geldigheid van het verzet van Blanche Delacroix, zich noemende barones Vaughan, erkend. Frankrijk. De minister van oorlog heeft in de leger- commissie van den Senaat medegedeeld, dat de omstandigheden voor de bestuurbare luchtballons volstrekt niet verontrustend zijn. Hij heeft alle aanwijzingen, die voor het doel nuttig kunnen zijn, gegeven en on danks de gebeurtenissen van do laatste ja- ren, zal Frankrijk binnen korten tijd ver scheidene bestuurbare luchtschepen in dienst kunnen stellen, die ter-stond voor den dienst te velde geschikt zullen zijn. Andere lucht schepen zijn in aanbouwzij zullen in 1910 in dienst gesteld worden en de militaire luchtscheepvaart in eene schitterende stel ling 'brengen. Wat de aeroplanes betreft, be vestigde de minister de omtrent de toestel len van Blériot, Farman en Wright reeds afgelegde vei*klaringenhij spoorde de an dere constructeurs aan, aan het leger bruik bare toestellen te leveren, inzonderheid zoo- danigen, die twee personen kunnen dragen. De bestuurbare aeroplanes zullen worden toevertrouwd aan het geniekorps, maar ook aan de artillerie zal een aantal van deze toestellen toegewezen worden. Engeland* De eerste lord der admiraliteit Mc. Ken- na heeft in eene rede te Southend de ver zekering gegeven, dat het Engelsche volk, wat zijne vloot- betreft, op beide ooren kan slapen. Voor het einde van het dienstjaar, dus voor het einde van Maart, zullen drie super- dreadnoughts in dienst zijn, de Collingwood, St. Vincent en Vanguard. Voorts zijn er van 1 stapel geloopen de Neptune, een dergelijk schip, en de Indefatigable, een linie-kruiser, en zijn in aanbouw nog twee groote schepen, de Colossus en de Hercules. Eindelijk staan er nog twee bodems van dat slag op stapel, de Orion en de Lion. Eerlang worden bo vendien de bestellingen gedaan voor nog vier groote schepen, die alle gereed zullen zijn vóór 31 Maart. 1912. Afgescheiden daar van zou de minister binnenkort twee linie kruisers voor het Australische Gemeenebest en Nieuw-Zeeland bestellen. •pan]*. Madrid, 17 Dec. De ministerraad heeft besloten de Kaaner niet bijeen te roe pon en de thans van kracht zijnde begroo- ting voor 1910 te verlengen Oo*temtlfc4tongir4J*. We enen, 17 Dec. Ten gevolge vaif^ncidentendie op de tribune voorkwa men, werden deze onx half negen des avonds, onder veeil rumoer ontruimd. De zitting duurt voort zonder in enden t; zij zal den geheelen nacht duren. De minister van buitenlandsdhe zaken van Oostenrijk-Hongarije, graaf Aelhrentlhal, zal, naar die Neue Freie Pr esse verneemt, in Februari een 'bezoek brengen aan Berlijn. Gravin Aehren-tihal zal haren gemaal verge zellen. Egypte. K a r o, 17 Dec. Veldmaarschalk Edhem pacha, bevelhebber van het Turk- sche leger in den Grieksch-Turkschen oor log, is heden overleden te Kairo, waarheen hij ziclx tot herstel van gezondheid had be geven. AllerM. Rome zal in 1911 ihercLenikendat heb vijftig jaar geleden tot de hoofdstad is uit geroepen van het nieuwe, vereenigde Italië. Het zal daartoe teirtoo netel lingen aanrich ten. N e w-Y ork, 17 Dec. Kapitein Loose ontkent nu kapitein Oébon's verklaring ge heel. -Hij -zegt intusschen, dat hem eene belooning is aangeboden voor het intrekken van zijne verklaring aan de New-York Times. Bernier's schijnbare bevestiging ujt Ottawa van Oshon's verklaring blijkt alleen te steu nen op een brief, dien Osbon hem schreef. In den loop van 1908 zijn aan lxefc Instituut Pasteur te Parijs 524 personeh tegen hondsdolheid ingeënt. Drie zijn aan de ziekte overledenbij een van dezen open baarde zij zich in den loop der behandeling en bij een ander deden zich de eerste ver schijnselen voor binnen de 14 dagen na het einde der 'behandeling'beide gevallen moe ten dus worden afgetrokken bij de 'bereke ning van de sterfte. Van deze 524 personen waren 12 vreem delingen en 512 Franse hen. Evenals in 1907 kwamen wederom de meeste gevallen voor in het dep. de la Seine (99) en in het dep. Finistère (48). De methode-Pasteur blijft dus zeer ver blijdende resultaten geven. S t.-L ou i s, 17 Dec. De Standard Oil Company heeft hooger beroep aangeteekend van het vonnis van het omgaand gerechte hof van Missouri, waarbij de ontbinding van de maatschappij, op grond van onwet tigheid, werd gelast. Mevrouw Steinheil laat de meubels uit het moordhuis in veiling brengen. Een zaakgelastigde heeft aan haar dochter Mar- the geschreven, of die nog wat uit den boe del begeerde. Martlhe heeft geweigerd. In Teramo, Italië, begoot een boeren familie den 78 jaren ouden vader, die we gens ongeneeslijke ziekte ten haren laste viel, met petroleum en stak hem aan. Het lichaam van den grijsaaard werd later geheel ver koold gevonden. Kameroverzicht Tweede Kamer Bij den aanvang der vergadering ra* Vrijdag hield de Vooraitter een korte rode, naar aanleiding van het overlijdensbericht van Koning Leopold van België. Uit Brussel, zeide spreker, bereikt ons zoo oven de treurige mare van het overlij den van Koning Leopold, die zoovele jaren zijn land met beleid lieeft geregeerd en zoo veel voor land en volk lxeoft gedaan. Ge dachtig aan de vele betrekkingen van vriendschap met de naburige natie on er kennende en gevoelende de groote rouw, waarin België Ï6 gedompeld, achtte spreker zich geroepen een woord van hartelijke sympathie met de Belgische natie en ran de deelneming met het groote verlies, dat het Belgische volk heeft geloden, te uiten. De Min. van Binnen 1. Zaken sloot zich namens de Regeering bij des Voor zitters woorden Aan. Vervolgens werden verschillende kleine wetsontwerpen goedgekeurd. Daarna werd behandeld de begrooting der Algemeene Landsdrukkerij voor 1910.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1