N\ 177Tweede Blad. 8"e Jaargang;. Zaterdag 18 December 1909. BINNENLAND. FEUILLETON. DE WISKOTTENS. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 raaandon voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post - 1.50. Afzonderlijke nummers - 0.05. IV j Coin an verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 'smorgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat t. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. De Staatscourant van Zaterdag 18 December bevat o. a. de volgende Konink lijke besluiten toegelaten als vice-consul van Noor wegen te Delfzijl A. Sissdngh Dzn.ais consul van Frankrijk te Rotterdam A. E. R. de Likio op verzoek eervol ontslagen mr. A. Th. C. A. Heyligers, als adjunct-commies aan het departement van buitenlandsche zaken mr. W. L. Tack als burgemeester van Aalten en L. B. Fikkert als schoolopziener in het arrondissement Amersfoort benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Wageningen mr. W. H. Moquette, grif fier bij het kantongerecht te Oud-Beierland benoemd tot directeur van het Rijks her barium te Leiden, tevens lector in de bota nie aan de Rijks-Universiteit aldaar dr. J. W. C. Goethart, conservator aan het Rijks herbarium. tot technisch ambtenaar 2e klasse bij het technische bureau aan het departement van koloniën W. A. Robbemond, thans tijdelijk voor 5 jaar benoemd tot reserve le luitenant bij het le regiment infanterie de le luite nant op non-activiteit P. J. F. Ophof tot hoofdopzichter bij de staatsmijnen in Limburg de mijn-opzichter M. A. C. Wet- zels en de werktuigkundige opzichter J. J. Bootsgezel op verzoek eervol ontslagen A. Terhaar, leeraar aan de Bijkslandbouwwinterschool te Goes. toegekend de eere-medaille in zilver der Oranje-Nassau-orde aan C. H. van Schoone- veldt, meesterknecht bij Eckharts meubelfa briek te Rotterdam en mej. M. S. Hamers, dienstbode bij mevr. de wed. Bickers-Belzer te Ubach over Worms verleend voor 2 jaar een verlof nan den in genieur aan het departement van Water staat J. C. Ankersmit. Volkstelling en kerkge nootschappen. Door het hoofdbe stuur van de vereeniging „De Dageraad" is een adres verzonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin het be stuur wijst op het hooge belang dat de aan staande volkstelling volkomen betrouwbare gegevens oplevert omtrent de verdeeling der bevolking naar de kerkgenootschappen. Daarom verzoekt het zoodanige maatre gelen te willen nemen, dat aan de ambte naren belast met het inzamelen der telkaar- ten, ten stelligste worde verboden eenigen invloed te oefenen op de wijze waarop die telkaarten worden ingevuld, wat betreft het al dan niet zich bekennen tot eenig kerkge nootschap, en dat bovendien voorkomen worde, dat andereu dan de daartoe bevoegde ambtenaren inzage krijgen van de reeds in gevulde telkaarten. Een adres inzake brand gevaar in hotels. De Ned. Bond van Handelsreizigers gevestigd te Zwolle, heeft zich met een adres tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend, verzoe kende een aantal in het adres aangegeven maatregelen te willen nemen, waardoor de veiligheid van gasten in hotels bevorderd wordït. Gemeenteraad van Am sterdam. In de gisteren gehouden ver gadering van den Amsterdamschen gemeen 81 DOOK RUDOLF HERZOG. /Vlug draafden ze de steile straten door. Pas in yet bos oil voelde hij zich veilig. En daar boven, te mididen der ontluikende lente, brak de vreugderoes zich opnieuw baan en was het een jagen en vliegen, een schreeuwen en fluisteren, een ravotten en 6til liggen. Dat was nog het kostelijkste In het bosch-restaurant „Villa Forésta" liet hij zich een middagmaal gereed maken. Hij bond den kinderen de servetten voor, bediende hen en vergat zelf toe te tasten. De kleintjes voelden zich ails voreten en aten als poidterj'onigen.s- Dalt behaagde den va der. En na tafel ging lïet weer diep het Bosch in, naai- de ,z(wijigenid|e beek, en Gus- taiv Wiekotten nep zijne vroeger© vaardig heid op en sneed een molenrad voor hen, <M in 'bet waiter vnoolijk dlraiaidie. „U moeit mijn zeülscbip uit Düsseildorf hallen," zetild-e de kleine Gustaiv, „dat laten wij hier dian varen. Tot in de Wupper, en tot in den Rijn en tot in dó zee. Dat- is veel verder dan van Düsseldorf tot aan zee." f, „En mama en ik varen er op naar papa, ging dó kleine Emilie voort „Hebben jullie diat al eens meer g©- speeiljdt" teraad is na breede gedachtenwisseling een motie-Loopuit aangenomen ten gunste van het behoud van het Arsenaal. Vervolgens werd de voorgestelde verkoop van het Oude-beursterrein behandeld. Het voorstel oni B. en W. te machtigen den ver koop aan te gaan werd aangenomen met 35 tegen 6 stemmen, nadat toegezegd was de waarborgsom voor de strikte uitvoering van de bouwverplichtingen te verhoogen, indien 't noodig mocht blijken. Hierna was aan de orde de benoeming van de commissie van zeven leden voor de herziening van het erfpachtsstelsel. Benoemd werden de heeren Meijers, Die penhorst, Schoch, Wi-baut, Worst en Hen- drix bij eerste en wethouder v. d. Bergh bij tweede stemming. De overige punten der agenda werden aangehouden. Werkloos heidverzek e. ring. In de Donderdag avond gehouden vergadering van den Rotterdamschen ge meenteraad kwamen weer aan de orde, de voorsi ellen tot oprichting van een gemeen telijk fondls tob verzekering van arbeiders tegpu de geldelijke gevolgen van onvrijwil lige werkloosheid. Na een debat, weder even verward als in dï vorige zittingen, werd eindelijk met 28 tegen 13 stemmen tot oprichting van een dergelijk fonds besloten. De Haarlemsche duinwa terleiding. Na een zeer uitvoerig de bat over een voorstel van B. en W., om drie deskundigen te gaan benoemen, die een rap port zouden hebben uit te brengen over de methode van waterwinning voor de gemeente Haarlem, werd ten slotte een voorstel aan genomen van mr. Spoor, waai'bij B. en W. werden uitgenoodigd, aan den raad een voor stel te doen tot het nemen van een proef met diepboringen. Baksteen van binnen], fabrikaat. B. en W. van 's Gravenha.ge hebben den gemeenteraad gepreadviseerd, zich niet te vereenigen met de motie-Vegtel c.s., waarbij B. en W. zoud'en worden uitge noodigd, om, wordt in de bestekken van ge meentewerken bakateien voorgeschrevenhet gebruik van binnenlandsoh fabrikaat ver plichtend te stellen. Grensregeling Delft. Bij den Raad van Delft is ingekomen liet rap port der commissie uit den Raad, die door den minister van Binnenlandsche Zaken op 30 November j.l. in bijzonder gehoor ont vangen werd', ten einde Delft's belang in het licht te stellen bij eene spoedige wijzi ging der onderlinge grenzen van Delft, Hof van Delft en Vrijenban. Naar dit rapport aan het slot vermeldt, zal de minister na de Kersbvacantie van de Kamer naar Delft komen, om met eigen oogen kennis te nemen van de grensverbou- dingen, waarin Delft wijziging wil zien ge bracht. De Delftsche Elect r i- sclie Centrale. De onverkwikkelijke geschiedenis der Delftsche Electrische Cen trale, waarvan wij bereids een en ander mee deelden, heeft nu weer een andere wending genomen. Deelden wij bereids mede, dat de Raad besloot tot aanstelling van een afzonderlij ken directeur, in de gisteren gehouden zit ting van den geaneenteraad was een schrij- ven van B. en W. ingekomen, waarin deze op grond van een door de sub-afdeeling voor j Electro-techniek aan de Technische Hoog© j school gezonden advies, voorstelden te vol- staan met het diploma van Elecbro-technisch j ingenieur en het bezit van dat voor werk- j tuigkundig ingenieur geen voorwaarde te dóen zijn. j „Neen," besliste de Raad, op voorstel I van den heer Nelemans, hoogleeraar aan de T. II. S., „omdat de keuze uit electro-tech- nisohe ingenieurs met Delftsche diploma's j te gering is, en er veel Delftsche werktuig- j kundige ingenieurs zijn. die zich met vrucht op electro-technisch gebied bewogen, wen- j schen wij den eisch van het bezit van het electro-t rehnise'h diploma te laten verval len". Zoodat dus B. en W. hun voorstel niet aangenomen zagen. De samenwerking tus-schen B. en W. en den gemeenteraad verbetert er op die wijze niet op. Electrische Centrale. Burgemeester en wethouders van Leeuwar den deel en aan den gemeenteraad mede, dat zij voornemens zijn aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, naar aanleiding van eene door haar gediane aan vraag, om leve<ring van electffdschen stroom ten beluoeve van de verlichting van het sta tion aldaar, te berióhten, dlat zij niet bereid zijn den Raad een voorstel aan te bieden tot oprichting van eene gemeentelijke cen trale. Dinsdag a.s. zal de Raad in comité bij eenkomen. Fusie der Christ, v a fe ver eenigingen. Naar wij vernemen is Woensdag avond, onder leading van den heer A. Krook Gz., voorzitter van die com missie van advies, met de bestaande schil- d|ers-!aMeieliing van hot Weakilliodienveribond „Patrimonium" en den Christ. Werkmans bond te Amsterdam vergaderd, en werd in beginsel bot fusie besloten. St. Maas- en Waalkanaalver- «eniging. In een Woensdagmiddag te Nijmegen gehouden vergadering van inge zetenen, is opgericht eene Maas- en Waal- kanaalvereeniging, welke zich ten doel stelt te trachten naar het tot stand komen van een kanaalverbinding, tusschen de rivieren de Maas en de Waal (van Mook naar Nij megen.) N. R. Ct. Uitvoering der woning wet. Door het hoofdbestuur van den Volksbond tegen Drankmisbruik is een com missie benoemd, welke tot taak heeft mid delen te beramen om te geraken tot een krachtiger uitvoering der woningwet. De commissie is samengesteld als volgt: G. Ooeiberbaan, lid van het hoofdbestuur, voorz. J. H. E. Rüokert, secretaris, Lei den (Wasstr.)Edo Bergsma, penningm., Enschedé; J. v. d. Breggen, civiel inge nieur, WinterswijkW. C. van Haeften, aig. secretaris VoLk&bondJhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouök, Lid der Tweede Ka mer, Maastricht. Stage uitbreiding van den volksbond. In de laatste acht da gen zijn een 3-tal af deelingen opgericht van den Volksbond tegen drankmisbruikte Haaksbergen, Putten en Wijk bij Duurstede, resp. met 40, 45 en 50 leden. Bond voor Z ieken verple ging. Het hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond voor Ziekenverpleging zal in 1910 aldus samengesteld zijn dr. N. E. van Spanje, Amsterdam, voorzitter; dr. D. U. van der Groot, 's Gravenhage, onder voorzitter; dr. A. Couvée, Amsterdam, se cretaris; mej. C. C. J. Wernink, Amster dam, penningmeesteresmevrouw M. C. RomenyBisuisse, Rotterdam; mej. G. Ree ling Brouwer, Utrecht, dr. J. L. C. G. A. le Rütte, Deventer. Tuborculos e-M u s e u m. De Tuberculose Commissie der Zuid-Holland- sche Vereeniging „Het Groene Kruis", in het gebouw „Ons Huis" te Rotterdam, heeft een Tuberculose Museum ingericht, dat op Donderdag 23 Dec. des middags om drie uur zal worden geopend met een rede van den voorzitter dier commissie, den heer C. Dekker, arts te Bodegraven. Het doel van dit Museum is aan zoo wijde kringen der bevolking als mogelijk is een I aanschouwelijk beeld te geven, zoowel van den aard, de uitbreiding en de gevaren der tuberculose als van de middelen, waarmede deze volksziekte wordt bestreden en voorko men. Het Museum is eene verplaatsbare ten toonstelling en zal, na gedurende 4 weken te Rotterdam ter bezichtiging te zijn ge steld, naar elders worden overgebracht. Ge durende den tijd dat het Museum te Rot terdam verblijft, zullen op nader ter open bare kennis te brengen data in „Ons Huis" aldaar populaire lezingen worden gehouden over onderwerpen verband houdende met tuberculose. Het sc biet masker. De on derstaande motie is aangenomen op dè ver gadering der 's Gravenhiaagsch© vleeschlhou- wersvereenifgdng „Eendracht" op dón 15den December „De vcrgadertuig, van ooi-deel, dat dloor 'het gebruik- van het zoogenaamde sdlidetmae- ker het aliacilutdlier zonder ecniige smart kan rwcird|en gedlooid), betuigt haai- insteimim|Lng met het denkbeeld, deze slachtmethode (de Israëlitisch ritueel© uitgezonderd) in het komende Stedelijke Slachthuis verplichtend te stellen." Ds 's Gravenliaagsdhe Spekslagers veree niging althier heeft in haar vergadering van 9 December j.l. met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen „De vergadering van oordeel dat het doo- den der varkens op de meest humane wijze behoort, te geschieden, spreekt haar wensoh uit dart. in het komend openbaar slachthuis het schiettoeetel zal worden gebruikt, dlat reeds in bijna alle openbare slachthuizen in Nederland in gebruik is". Electrische centrale in De Streek. Het voorloopig comité, tot aanleg van de electrische centrale in De Streek, besloot de onderhandelingen met de Laval''-maatschappij te Amsterdam, te verbreken, omdat door haar de eisch was gesteld, dat de N. V. tot uitwerking der plannen tot stichting van een electrische centrale, zou besclliikken over een kapitaal van f 15000. Men zal zich nu in verbinding stellen met een technisch bureau. Aan het best-uur van -de zes steden is een con cessie-aan vraag verzonden, voor den aan leg van een electrische tram. Deze aan vraag was vergezeld van lijsten met 1200 handteekeningen Een eigenaardig feit. De Londensche berichtgever van 't Hbld. kocht een rol chocolade en bevond dat deze onder den naam van Zwitsersoh fabrikaat in dén handel was gebracht, hoewel op de choco lade de naam van den Hollandschen fabri kant A. Driessen stond. De fabrikant heeft de redactie ingelicht. Hij verklaart, dat een Engelsche firma hem gevraagd had een partij chocolade te leve ren, onder 't beding van de Zwitsersche ver pakking. Zaken zijn zaken 1 Hij schrijft o. m. De Nederlandsche chocolade nu is in het buitenland, met uitzondering van een enkel land, niet beroemd, niet bekend, zouden wij haast durven zeggen. Geheel anders is dit met de Nederlandsche cacao (cacaopoeder); deze is, in den waren zin des woords, wereldberoemd. Omgekeerd is zulks het geval met de Zwitsersche fabrikantendo Zwitsersche chocolade is alom beroemd, van Zwitsersche cacao hoort men, ook alweer met uitzon dering van een enkel land, zelfs niet spre ken. Daarom vcrkoopen wij onze chocolade een voudig aaneen Zwitsersche fabriek teLonden, die haar artikel inHol land maakt 1 Kleedingindustrie. Tegen Dinsdagavond was door bet hoofdbestuur van den Bond van Arbeiders in de Klee- dingindustrie het bestuur van den Neder- landschen Kleerm-akerspatroonsbond uitge noodigd tot een conferentie in American- hotel te Amsterdam, waar de middelen zou den besproken worden, die kunnen leiden tot afschaffing der buisindustrie in dit be drijf. Het resultaat van de besprekingen werd neergelegd in een gemeenschappelijke motie, waarin van de regeering en van de patroons Verschillende maatregelen worden verlangd, die t?ot bet beoogde doel kunnen leiden. Deze motie zal op bet eerstvolgend congres van den Kleermakerspatroonsbond, dat den 22en December wordt gehouden, in behandeling worden genomen. Kracht door coöperatie. Aan de Coöperatieve Zuivelfabriek te Win terswijk werd Woensdagmorgen de tienmil- lioenste kilogram melk in dit jaar aange voerd. Een panoram a-d oek onder den hamer, 'n Bijzondere verkooping a.s. Dinsdag te Amsterdam. Het panorama doek „Jerusalem", de veeljarige glorie van het Amsterdamsche Panoramagebouw, komt dan onder den hamer. Blinde reizigers. De direc tie der S.S. heeft besloten in het vervolg kosteloos vervoer te verkenen in de 3e kl. aan blinden, wanneer ze onder geleide rei zen en de geleider in 't bezit is van een plaatsbewijs en voor den te geleiden persoon van ïi geteekend© bliindefcaart van hert ver bond tot ondersteuning van bkndfen, waarin bet bestuur verklaart, dlart de houder Wind; is en tot uitoefening van zijn beroep moet reuzen onder geleide. Geëindigde staking. Men moldit uit Groningen, dlat d© stalking dier typografen is geëindigd. Heden morgen te half acht zouden allen aan het werk gaan, met uitzondering van 17 slachtoffers. Om trent loonregeling is nog niets bepaald. „Mét mlatoa." „En mama is mert juüildè naar papa geva ren „Ja, en als we eens ondeugend waren, (zeitdie ze, dialt papa alleen ma-ar zoete men- atihen in Bannen gebruiken kon. Daaroan waren we in Düsseldorf, otm dat te leeren. En nu kunlt u ons gebruiken Hij greep naar hen en trclk hen naar zién toe. „Heeft mamia ooik nboit over jullie be hoeven te builen?'' „Over ons natuurlijk niet," meende de kleine Gudbaiv verwonderd „Over wie dan?" „Dat weten we niet. Gehuild heeft ze dikwijls. Maar sinds oom Ewald er is en tante Anna zoo dikwijls uit Düsseldorf koonrt, is ze altijd vroolijk. Weert u wat ik geloof?" „Wel, wat geloof je dan, -slimmertje?" „Ze denkt zeker, dat ze nu ook weer naar Bannen mag komen „En dat verheugt haar „Als mien toch zoo lang hoeft moeten hul len Was ze niet. zoet?" „Mama is altijd zoet." „En mooil" Hij drukte den jongen vaster tegen zich aan. „Mooi? Vertel me dat eens." „Dat heeft oom Ewald gezegd. En veel mooiere kleeren moest ze dragen, heeft hij zegd en iederen dag wat anders, opdat iedereen zou kunnen zien, dat zij de aller mooiste is, papa." „En daar heeft mama allemaal naar geluisterd?" „En zoo verschrikkelijk blij was zij er om 1" „Ga naar je molenrad jongen-" Hij lag in het mos dat de*zon verwarmd1 had, een droom in de oogen en het gejuich der kinderen in de ooren. „Ah zeide hij, en rekte zich uit, „die lentelucht 1" Aan iedere hand een 'kind, keerde bij te gen den avond naar huis terug. Met hoog opgericht hoofd schreed hij door de poort, i welke hij dien morgen al vluchtend verla ten had. „Stuur dadelijk iemand naar mijnheer Kölsch," droeg hij den portier op, „ik laat hem verzoeken met juffrouw Kölsch direct bij mij te komen." „Anna moet voorloopig bij de kinderen blijven," zeide hij bij zichzelf. „We zetrten nog een bed in de kinderkamer bij." Slechts nu geen scheiding meer! Hoe had bij bij mogelij'klieid van het kindergebabbel afstand kunnen doen. De gedachte alleen reeds benam hem den adem, legde zich als een ijzeren klem om zijne borst. „Kinderen kinderen „Papa?" Om het huis sloop eene gedaante. Ze hield zich in de schaduw en spiedde naar de verlichte vensters, Tweemaal was dé portier wantrouwend buiten de poort getreden en 'h'adi -haar -door zijn verschijnen, verjaagd. Toen ze voor de -derde maal terug keerde, riep hij haar over de s'traat been aan. Toen verdween ze. En Emilie Wiskotten schreed door stille straten op de binnenstad toe. „Indien ik slechts meer van hem -gezien bad, dan de donkere omtrekkenZijn ge zicht, om te weten wat hij denktHij kan niet huichelenOf hij gelooft, dat ik van vaders plan af wist?" 's Middags was ze met den trein aan liet station Un ter-B armen gearriveerd. Ze had zich in Düsseldorf na ,die eendaagsche schei ding van de kinderen d-oor zulk een heftig verlangen aangegrepen gevoeld, dat zij be sloten had hen heden nog bij haar vader af te balen. En haar vader bad baar koud af wijzend medegedeeld, dat hij hen naar haar man gebracht had en het. in zijn belang was als ook zij zich daarheen begaf, waar ze be hoorde. Was zij eer op die gedachte geko men, dan behoefde hij nu de Wiskottens niet om gunsten te bedelen. Nu echter moest hij voor zijne toegevendheid tegenover de bespottelijke leuren zijner dochter boeten. Met verliezenMet verliezen 1 En hij had, zijne afgepaste waardigheid vergetend, bui ten ziclizelven van woede Op ihet kasboek geslagen. „Anderhalf maal honderddui zend! Ben jij dat waard? En je man, die kerel?' De kinderen had hij naar Gustav ge bracht -om hem toegevend te stemmen. Moest Gustav niet aan een doorgestoken kaart den-ken? Moest hij niet denken, dat ze zich .nu, nu allies in haar naar hem verlang de, ter wille van haar vader, ter wille van een groot verlies dn zaken, ,aan hem vearlcoo- pen wilde? De slag bad haar zwaar getrof fen. Nu stond ze -weer buiten en had den knop van de deur, die tot hem voerde, reeds in de hand gehad. Zoo kon ze niet komen. Hij moest met ziende oogen hare vrijwillige terugkeer gevaar worden. Slechts geen argwaan koesterden, slechts geen oude dra den aanknoopen. Emilie Wiskotrten matte haar brein af, totdat het denken haar pijn deed, totdat ze geheel apathisch door de straten schreed. Ze bereikte het lioog gelegen stadsplant- 6oen en wist niert, wat ze hier zocht. Ach, eenzaamheid 1 „Emilie?" Was zij bedoeld? Neen, neen. En indien ook Emilie W i skotten Nu moest ze uit beleefdheid wel blijven staan. Maar toch ging ze verder. Eene hand legde zich op haar arm. Een geb andschoen de vrouwenhand. Dat voelde ze door hare japon heen. „Wil je mij ontloopen, wegloop ster Ik heb recht op eene belooning voor mijne vondst. Blijf toch eens even staan." Mabelstotterde zij. „Herken je me werkelijk? Dat doet me oprecht genoegen. Ik heb jou niétbtegen- staande je voile herkend, aan dit ©enige figuur, aan deze hooge gestalte, die vol strekt niet schijnt te weten, dat ze regel recht uit het Paradijs, stamt. En laat me nu je gezicht zonder voile eens zien." Zij sloeg har© voile op en hield' haar bij de kin vast- „Verrukkelijk," lachte ze haar tegen, „verrukkelijk! Daarvan krijg ik de eerstelingEn zij kuste haar snel op den mond'. „De lippen, die had' ik mij geheel anders voorgesteld." Toen vermocht Emilie Wiskotten zich niet langer te beheerschen. Ze trok hare voile naar benedon en weende zachrt achter het gaas. „Kom, kind, vrouwentranen zijn rtè hei lig voor de openbaarheid." Zij liet zich willoos mee voeren De villa van Wilhelm Wiskotten was weldra bereikt. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1