Woensdag 22 December 1909. BUITENLAND. BINNENLAND. Sf°. 1ÊO. Jtinrganit. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonder/ijke nummers- 0.05. Deze Courant versohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 'e morgens by de Uitgevers in te zenden. Uilgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRÜS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragon 25 cents by vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tc1 het herhaald adverteeren in dit Bmd, by abonnement. Maar oiroulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hendie met 1 Januari a. s. op dit blad int eekenen, worden de nummers die ge durende de maand December nog zullen verschijnenkos teloos toegezonden. Politiek Overzicht. gg DtiitschlandEngeland en de Belgische Kongo. In tien laats ten tijd is meermalen het ge rucht opgedoken van eene overeenkomst, welke zou zijn gesloten tusschen Engeland en Duitschland in zake den Kongo. Men bracht eene dergelijke overeenkomst in ver band met de actie, welke voortdurend nog in Engeland tegen beweerde misstanden in den Kongo wordt gevoerd. Engeland heeft daarbij vooral het oog op de behandeling der inboorlingen, Duitschland zou zich meer doen leiden door handelsbelangen. Verschei dene personen die hiervan de klok hadden hooren luiden, maakten er de gevolgtrekking uit, dat Duitschland bereid zou zijn aan eene conferentie deel te nemen tot herziening der acte van Berlijn, voor het geval van Enge land hiertoe de uitnoodiging kwam. Door Duitschers die op de hoogte zijn van de toe standen in den Kongo, is echter vroeger reeds aangevoerd, dat Duitschland niet de minste reden zou hebben aan zulk eene con ferentie deel te nemen. Van alle op den Kongo handel drijvende mogendheden is Duitschland nog het meest bij den neus ge nomen door den sluwen Leopold van België, die na het bij de acte van Berlijn vastge stelde vrijhandelsbeginsel zoo goed als te hebben genegeerd, in 1906 den Kongostaat economisch verdeelde onder de door hem gevreesde Engelsehen, Amerikanen en Fran- schen, doch de Duitschers met leege zakken liet vertrekken. Sinds twee jaren echter is de Kongostaat aan Koning Leopold uit handen genomen, de Kongostaat heeft opgehouden te bestaan en is thans eene Belgische kolonie gewor den. De minister van koloniën Renkin heeft een omvangrijk program van hervormingen ingediend, waardoor op eens alle eischen worden vervuld, welker inwilliging vroeger lange jaren aaneen te vergeefs aan den sou- verein, Koning Leopold, werd gevraagd. Op den len Juli 1910 zal twee derde van de kolonie voor den vrijen handel geopend zijn en hiermede verdwijnt ook het gruw zame stelsel der inboorlingen-uitbuiting van zelf. Duitsdliland zou bij eene conferentie als de bovenbedoelde geen belang hebben en alleen Engeland's bevoorrechte positie in den Kongo versterken. Kwam ze werkelijk bijeen, ten einde b.v. aan de deelnemende staten een of ander gemeenschappelijk voordeel te verzekeren b.v. de door En geland beoogde rechtsspraak door eigen con suls dan zouden alleen Engeland en de Vereenigde Staten, wellicht ook Frankrijk, daarvan profijt trekken, voor alles evenwel Engeland, dat de beduidenste belangen in den Kongo heeft. Juist dezer dagen is een officieel rapport verschenen van het Bel gische Kamerlid Tibbaut, waaruit geble ken is dat het geheele Katanga-gebied zoo ■goed als in handen is van den Engelsch- man Williams. Het Katangagebied is het rijkste kopergebied der wereld. Met stille •energie zijn de Engelsehen begonnen hunne spoorwegen van drie zijden naar het Katan- 'ga-gebied vooruit te schuiven en de spoor lijnen, die aldus in het Katanga-gebied in aanleg zijn, worden allen door Williams, die directeur der Tanganjika-maatschappij is, beheerscht. Tibbaut richt in zijn rapport Scherpe verwijten aan het Comité Special du Katanga, dat in zijne hoedanigheid van gemeenschappelijk bestuurslichaam van het bezit van den Kongostaat en van de Katan- ga-Maatschappij de Belgische belangen op eene niet te rechtvaardigen wijze heeft ver waarloosd en er de oorzaak van is dat de exploratie van het rijkste deel van de Kongokolonie voor een aanzienlijk gedeelte in de handen der Engelschen is gespeeld, zoodat slechts 19 der aandeelen van de Union minière du Haut Katanga in handen van België gebleven zijn. Het bericht eener geheime overeenkomst tusschen Duitschland en Engeland in den zin der hierboven bedoelde is dan ook spoe dig door Reuter's bureau te Londen tegen gesproken wel was zoo werd daarbij ge voegd in Mei vail dit jaar een Duitsch- Engelsche overeenkomst gesloten met het oog op de grensregeling tusschen het Oos telijke deel der Kongo-kolonie, Duitsch- Afrika en Britsch Oeganda. Door den Duitschen staatssecretaris van buitenlandsche zaken is dit in den rijks dag bevestigd. Voor dien tijd is de "zaak echter, vooral aan Duitsche zijde, angstvallig geheim gehouden, alsof ze 'ets zeer bizonders betrofdaardoor heeft ze aanleiding gegeven tot een verwarring, die ook von Schoen in zijne rede van den lOen December niet geheel heeft opgeheven. De zaak is dat een week voor den aanvang der Berlijnschc conferentie, op 9 November 1884, een verdrag is gesloten tusschen Duitschland en de Internationale Kongo- Maatschappij, die later werd veranderd in den onafhankelijke» Kongostaat, waarbij als grens tusschen beider gebied ter plaatse de 30e lengtegraad werd aangenomen. Volgens Duitsche opvatting behoorde de Roefiji- rivier, die het in 1894 door den Duitechen graaf Götzen ontdekte Kiwoe-meer met het Tanganjikameer verbindt, ingevolge deze overeenkomst aan Duitschland. Duitsche of ficieren drongen, zonder dat tegenspraak ge schiedde, tot aan Kiwoe door, militaire pos ten werden aan den oost elij keu oever van liet meer opgesteld, er vestigde zich een Hamburgsch handelshuis enz. Nu hebben evenwel de jongste onderzoekingen vastge steld dat de 30e breedtegraad oostelijker verloopt, dan in 1884 werd aangenomen en dat daarmede de Roffi-rivier en het Kiwoe- meer op Belgisch gebied vielen, wanneer men aan den tekst van het verdrag zou willen vasthouden. In werkelijkheid werd, zoo stelt men het van Duitsche zijde vcor, de dertig ste lengtegraad alleen daarom als grenslijn vastgesteld, omdat van wege Duitschland werd aangenomen, dat bij de meergenoem de rivier aan dit rijk toewees. De toen malige Internationale Kongo-Maatschappij en de Koning, die gelukkig was de hulp van Bismarck bij de instelling van den nieu wen staat te hebben, moeten toen ook van ganscher harte in deze grensbepaling heb ben gestemd. België houdt zich thans ech ter aan den woordelijkeu tekst van het ver drag en doet dit ook ten aanzien van een s.ortgelijke kwestie met Engeland, hetwelk hierdoor het bergachtige terrein van den Roewenzori en het Edward-meer zou ver liezen Duitschland en Engeland hebben er dus gelijkelijk belang bij dat de grensbepaling de oorspronkelijke blijft. De positie van Duitschland bij de komende onderhandelin gen is eene sterkere dan die van Engeland, omdat dit de inlijving van den Kongostaat nog niet heeft erkend Duitschland daaren tegen kan vrij met de Belgische regeering onderhandelen. Nu komt bij de hiergenoem de grenskwestie nog dat de nieuwe richting van den 30en lengtegraad het tot Duitscn- Afrika belhoorende sultanaat Roeanda n twee willekeurige deelen scheidt en het spreekt, van zelf, dat nooit er aan gedacht kan worden een sultanaat, dat één geheel vormt te verdeelen dit zou op politiek en bestuurs-technisch gebied tot de grootste mceielïjkheden aanleiding geven. Voorts bestaan er nog bij de afbakening van de Duitsch-Engelsche grens eenige ge schilpunten van ondergeschikten aard. Alle drie de mogendheden hebben troepenafdee- lingen naar de grenzen gezonden en "u Augustus van dit jaar schijnt ook werke lijk een opmarsch der Engelschen te héb ben plaats gehad, lntussohen is er niets ge beurd wat de rustige en vreedzame afwikke ling der aangelegenheid op de eene of an dere wijze zou kunnen verstoren. Door de drie mogendheden zijn speoiale commissa rissen vcor de grensregeling benoemd en daar von Schoen reeds in den Rijksdag heeft medegedeeld, dat de grenzen zooveel moge lijk in overeenstemming met den natuurlij ken toestand van het terrein zullen worden vastgesteld, waaruit men al zekere pressie op België kan voelen, mag men verwachten, dat België bij zijn overgroot koloniaal be zit van dit in verhouding geringe gebied zal afzien en zoo verstandig zal zijn toe te geven België. Brussel, 21 Dec. Prins Hendrik der Nederlanden is te ntiddiernaoht hier aangekomen. Prins Albert wachtte hean op aan het station en bracht hem naar het pa leis. Brussel, 21 Dec. De beurs zal Don derdag gesloten zijn ter gelegenheid van de troonsbestijging van prins Albert. Brussel, 21 Dec. De parlementaire commissie, die belast is met het opstellen Van het adres, dat aan Koning Albert zal worden aangeboden bij zijne blijde inkomst, heeft vergaderd in de Kamer. Het sociaal democratische lid Vandervelde was afwezig. Het adres, dat met algeineene stemmen werd aangenomen, wijst op de noodzakelijkheid om terug te keeren tot de oude constitutio- neele tradities en voegt daaraan toe, dat de geestelijke, artistieke en zedelijke belangen van het land niet verwaarloosd moeten wor den. De Kamers, die morgen in vereenigde zit ting bijeenkomen voor do eedsaflegging van den nieuwen Koning, vergaderen den 29en om d© formule voor de afkondiging van de wetten en de koninklijke besluiten vast te stellen en overeenkomstig art. 79 der grond wet de civiele lijst voor den duur van de nieuwe regeering te bepalen. Op den dag der eedsaflegging en op Vrijdag, wanneer ter eere van de aanvaarding der regeering door Koning Albert I een Te Deum in de St. Gu- dulakerk wordt gezongen, is de landsrouw opgeheven en zullen de vlaggen zonder rouw floers uitgestoken worden. Het Handelsblad van Ant werpen dringt er op aan, dat de nieuwe Koning der Belgen den eed, zoowel in het Vlaamsch al9 in het Fransch zal afleggen. Sedert de troonsbeklimming van Leo- j pold II, is de toestand in het land ten op- j zicht© van de talen geheel en al veran derd. Prins Albert spreekt uitstekend Vlaamsch, en heeft zich op zijn reis door I Zuid-Afrika bij voorkeur van die taal be- diend. Het blad hoopt derhalve, dat hij in de gewichtigste omstandigheid van zijn le ven, beide talen op gelijken voet zal be handelen. Aldus zal hij bewijzen, de vorst van alle Belgen, Walen en Vlamingen te willen zijn en doen zien dat, in hot hart van hunnen koning, beiden gelijke gene genheid ontmoeten, zooals de wet hun ge lijke rechten toekent. Het Vlaamsche volk houdt van koning Albert; men heeft niet alleen achting voor zijn pers.oon en eerbied voor zijn karakter, maar men heeft hem lief om zijn eenvoud en zijn moed. De erkenning onzer taal op den troon, in het bijwezen der vertegenwoordigers van de mogendheden, zou ongetwijfeld de ver knochtheid der Vlamingen voor den vorst nog doen toenemen." Uit Rome wordt tegengesproken, dat het huwelijk van Koning Leopold met Caroline Lacroix in San Romo ook voor den ambte naar van den burgerlijken stand gesloten is, want daarvoor zouden diplomatieke onder handelingen noodig geweest zijn. De kerke lijke inzegening van de verbintenis is echter werkelijk geschied. Zij is, zooals reeds is op gemerkt, evenmin in Italië als in België rechtsgeldig. Barones Vaughan, die nu in Parijs ver blijf houdt, moest vóór haar vertrek uit Brussel de villa, die Koning Leopold baai- liet bewonen, haastig ontruimen, omdat was geconstateerd, dat deze villa staatseigen dom was. De Parijseihe pers heeft haar ge- heelen reportersstaf er op uitgezonden, om de kerk te ontdekken, waar het huwelijk van Koning Leopold met barones Vaughan is ingezegend en den geestelijke op te sporen, die het heeft voltrokken. Zooveel meent zij reeds te hebben vastgesteld, dat San Remo niet de plaats van de huwelijksvoltrekking is en dat de Jezuïtenpater Egloffstein daar bij geen rol heeft gespeeld. De in Parijs levende broeder en zusters van barones Vaughan zijn opgespoord en uit gevraagd, voor zoover zij zich daartoe lie ten vinden. Twee zusters zijn in goeden doende eene drijft een groothandel in vruchten, de andere is rentenierster en woont in haar eigen huis. De drie anderen hebben 't niet breed; de eene is fruitverkoopster, de tweede heeft een bloemenstand in de markthal van de Ruc des Gobelins, de derde, die met- een kellner getrouwd is, is verlamd tengevolge van een zenuwlijden. De eenige broeder is bediende in een bierhuis aan de Place de Clichy. Hij is de eenige, die zich vriendelijk over zijne zuster uitlaat; hij ver klaart zich bereid als haar beschermer op te tredeu, wanneer zij als alleen staande, zwaar beproefde weduwe iemand noodig heeft, die haar ter zijde staat. Prinses Louise heeft het laatste gedeelte van hare reis naar Brussel alleen afgelegd hare geleiders, waaronder Mattasohich, zijn te Keulen in het Domhotel achtergebleven, rrankrijk. Bij de behandeling in de Kamer van het onderdeel der nieuwe tariefwet, dat betrek king heeft op zijde en zijden stoffen, legde de voorzitter van de tariefcommissie ver klaringen af, waaruit kan worden afgeleid, dat het in de bedoeling ligt de tariefsverheo- gingen, die uit deze herziening zullen voort vloeien, in werking te doen tredeu op I April 1910, denzelfden dag waarop in de Vereenigde Staten het maximum-tarief van kracht wordt voor de landen, waaraan de presidenten niet het genot van het minimum tarief uitdrukkelijk heeft toegestaan. Engeland* Londen, 21 Dec. De eerste minister Asquith heeft te Liverpool in eene rede ge zegd, dat de voorteekenen den liberalen gunstig zijn. De taal, die de lords en hunne proconsuls in het land voeren, geven hem reden om te betwijfelen, of zij daarmede wel een verstandige politiek volgen. De legenden, die zij verspreiden over de vloot, verraden een beuzelachtig streven om de aandaoht af te leiden van de begroeting en van het Hoogerhuis. De vloot is volko men in staat de suprematie van Groot-Brit- tanniö te handhaven en de veiligheid van de kusten, den 'handel en het rijk te waarbor gen. Londen, 21 Dec. Herbert Glad stone, minister van het ,,home departe ment", is benoemd tot gouverneur-generaal van het vereenigde Zuid-Afrika. Zweden. De commissie voor de landsverdediging heeft aan de regeering voorgesteld het vloot- station bij Stockholm te verleggen naar eene andere plaats in de nabijheid van Stockholm en heeft Kaknas aanbevolen als hiertoe het best geschikt. De kosten van een vlootsta- tion bij Kaknas worden op ongeveer 25,500,000 Kronen geraamd, die grooten- deels zullen worden gedekt door verkoop van aan den staat- behoorenden grond bij Stockholm. Italië. R o me, 2 1 Dec. De Kamer lveeft met 181 tegen 94 stemmen het wetsontwerp tob unificatie van de scheepvaartdiensten aan het departement van marine aangenomen. De Kamer is uiteengegaan tot 10 Februari Spanje. De uit Melilla terugkeerende jagersbri gade Catalunia is te Barcelona aan land gestapt. Zij werd door de overheid en -door de bevolking met geestdrift ontvangen. Toen zij in Juli uittrok naar Afrika, ge schiedde dit onder het protest der bevolking van Barcelona. Zij nam met groote dapper heid aan vele gevechten deel. De dagbla den van alle richtingen wijden haar woorden van verwelkoming. Oostenrijk. W e e n e n 2 1 D e c. De Kamer is be gonnen met de eerste lezing van heb wets ontwerp, tot machtiging van de regeering om de handelsbetrekkingen met de Balkan- staten te regelen. Tweede telegram. De Kamer bracht de eerste lezing van bovengenoemd wetsontwerp ten einde. Rumenië. Bukarest, 21 Dec. Een werkman heeft drie revolverschoten op den eersten minister Bratiano gelost. Deze werd gewond. De aanvaller werd gevangen genomen. Rusland. Petersburg 21 Dec. De commissie voor de landsverdediging in de Doema be sloot het voors-tel te doen om de begrooting van uitgaven voor het ministerie van marine te verminderen met 20 8 millioen roebels. Tevens werd voorgesteld de aangevraagde 12.4 millioen voor den bouw van nieuwe oorlogsschepen te schrappen, omdat de voor dit doel in de begrooting voor 1909 toege stane sommen nog niet uitgegeven zijn. fnrU|«. De minister van financiën Djavid heeft zich op reis begeven naar Bukarest. Van daar begeeft hij zich naar Belgrado en Sofia; in deze beide steden zal hij eenige dagen vertoeven. De reis van Djavid dient meer om zich van verschillende za ken op de hoogte te stellen dan voor een politiek doelmaar bij de toongevende positie, die Djavid heeft in het kabinet en in het comité Eendracht en vooruitgang, heeft zijne reis eene beteekenis, die niet is te onderschatten. Uit Saloniki wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat de leider van de Jong-Turken aldaar, Nazim Bey, verzekert, dat men vasthoudt aan het plan om uit Bosnië, Buigarijë en Roemenië 400 000 Moham medanen naar Macadonië te trekken, die men daar wil vestigen. Uit Saloniki wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat de Arnauten de benoeming eisdhen van een door hen zelf gekozen vali voor Kossowo en de benoeming van Alba- neesche moetessarifs en kaimakams voor liet geheele vilajet Kossowo. Men gelooft, dat eene nieuwe Albaneesche beweging voor de deur staat. Griekenland. Athene, 21 Dec. De minister van oorlog 'heeft zijn ontslag ingediend, om de oplossing van het parlementaire incident te vergem a'kkelij ken (Het incident, waarop hier wordt gedoeld, is voorgevallen bij de indiening van een wetsontwerp betreffende de hervorming van het leger. De minister zinspeelde in zijne toelichting op feiten, die getuigden van een minder roemrijk verleden. Dit werd zeer euvel opgevat door een deel van de leden, zoodat de voorzitter moest eindigen met de vergadering te sluiteu.) Nicaragua. Washington, 21 Dec. Van de» zijde der omwentelingsgezinden te Naragua zijn berichten ontvangen, die inhouden, dat Estrada de aanhangers van Zelaya verleden Dinsdag heeft verslagen. De consul van de Vereenigde Staten be richt, dat de aanhangers van Zelaya bij Ta- tumbla en Recreo gedeeltelijk verslagen en uiteengedreven zijner wei-den velen ge dood, een honderdtal gewond en 150 gevan gonon gemaakt Aan de Associated Press wordt uit Mana gua bericht, dat de nieuwe president Madriz eeue amnestie heeft verleend en de vrijlating van de politieke gevangenen heeft bevolen Allerlei. Kopenhagen, 21 Dec. Do com missie, welk een onderzoek heeft ingesteld in zake Cook's documenten, heeft het vol gende vastgesteld Bij de ons tot een on derzoek overhandigde documenten achten wij geen bewijs voorhanden, dat dr. Cook den Noordpool bereikt heeft. Londen, 21 Dec. Zes sterfgevalLen zijn thans geconstateerd als gevolg van den brand te Clapham. Men vreest dat zich on der de puinhoopon nog meer lijken bevinden. Londen, 21 Dec. Het aantal dooden te Clapham bedraagt acht. Tien magazijn beambten worden vermist. Gevreesd wordt dat een aantal cliënten onder de puinhoo- peu liggen bedolven. Kameroverzicht. Tweed. Kamer. Na goedkeuring van eenige kleine wets ontwerpen -werd Dinsdag voortgezet de be handeling der Binnenlandsche Zaken-be grooting. Bij het algemeen debat over de lager onderwijs-afdeeling, drong de heer O o s- terbaan aan op betere regeling van de onderwijsopleiding en in verband daarme de van de examens, hetgeen mogelijk is zonder wetswijziging. Hij gaf in overwe ging inkrimping van het beurzenstelsel en uitbreiding van het aantal rijkskweekscho len tot tien tweede rangscholen. Het aan tal lcweekelingen kon dan ook terugge bracht worden van 24 tot 20. Wat de examens betreft wenscht de spr. districtschoolopzieners meer op te nemen in de examencommissies voor de hoofdacte dan, zooals nu gebeurt, in commissies voor de blj-acten voor nuttige en fraaie .handwerken, vrije en ordeoefeningen. Spr. bepleitte vcorts hooger -subsidie voor bij zondere kweekscholen en tevens toelagen om de besturen dezer scholen in staat te stellen aan leerlingen beurzen en vergoe ding voor reiskosten toe te kennen. Vervolgens kwam spr. op de bekende kwestie over het artikel in het Friesch Dagblad naar aanleiding van het versje ,,A1 ben ik 'klein toch ben ik rein" enz. Hij betoogde dat Vliegen bij 't begroo- tingsdebat dit versje verkeerd had geci teerd en het volstrekt niet slechts betrek king heeft op lichamelijke reinheid maar er wel degelijk in gehoord wordt een echo over het opvoedingssysteem. Ten slotte vroeg spr. den minister een onderzoek in te stellen naar aanleiding van mededeelin gen in het Drentscli Zondagsblad, omtrent een georganiseerd anti-koninginnefeest te Almelo gehouden, waaraan een paar hon derd kinderen deelnamen onder leiding van een tiental onderwijzers en onderwij zeressen van de openbare school. De heer Ter Laan critiseerde het subsidiestelsel ten opzichte van het bijzon der onderwijs door de spl'tsing der scho len naar gezindte en stand, waarbij nog komt de liefhebberij der katholieken voor jongens en meisjes afzonderlijke scholen in te richten. Breidt het aantal kleine school tjes zich voortdurend uit, evenwijdig loopt daarmede in meer dan een zin ver- waarlcozing van de openbare school. Besprekende de onwaardige concur-en- tie van het bijzonder onderwijs, door de kinderen reeds op 5-jarigen leeftijd tot de school' toe te laten, vroeg spr. den mi nister om Gedeputeerde Staten t© machti gen, om toelating tot de openbare en bij zondere school in een zelfde gemeente op gelijke wijze te regelen. Over 'bevoorrech ting van bijzondere onderwijzers in vele gevallen zal spr. bij de behandeling zijner motie spreken. Vervolgens betoogde spr. andermaal de wenschelijkheid tot afschaf fing van schoolgeldheffing bij de lagere school. Bij de besprekingen van den geest van het bijzonder onderwijs critiseerde spr. liet dat, op de zusterschool te Maastricht- de kinderen op allerlei wijze zijn opgezet tegen de sociaal-democraten. Wanneer op de openbare school een onderwijzer zich maar aan een tienduizendste gedeelte van dergelijke feiten had schuldig gemaakt, zou de rechterzijde geweldig gieren. Wat het Almelosche feest aangaat, dit ging uit van particulieren.. Het feest droeg geen kleur, de onderwijzers, die er bij waren, deden dit in hunnen vrijen tijd. Daarom, meende spr. dat het den heer Oosterbaan ook als Kamerlid niets aangaat wat een onderwijzer in zijn vrijen tijd doet. Nadrukkelijk drong spr. er bij den mi nister op aan een ernstig onderzoek in t stellen inzake het Maastrichtsche geval. Men bedenke dat 't hier betreft een met rijksgeld gesubsidieerde school. Ook vroeg spr. of in Maastricht voldaan wordt aan de verplichting voor voldoend open baar onderwijs te zorgen. Tegenover den heer Oosterbaan critiseerde spr. de wijze waarop campagne wordt gevoerd tegen do openbare school o.a. door het Friesch» .Dagblad, 'blijkende o.m. uit het gift zui gen uit een doodonschuldig versje ,,A1 ben ik klein toch ben ik rein", dat wel do- gelijk slechts met lichamelijk© reinheid te maken heeft, want zelfs al neemt men elk couplet op zich zelf, dan nog begreep spr. niet hoe men er iets anders kan in zien. Vervolgens bepleitte spr. op ver schillende punten verbetering van het la ger onderwijsHij bestreed daarbij na der de standenschool en drong aan op een wettelijke acte voor bewaarschoolonder- wijzeresjes, betere opleiding, grooter aan-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1