1 F gen. dat een Duitsche onderdaan. Burck- hard genaamd, en een Italiaansche onder daan, die Benzoni heet, in het binnenland van Jemen op eene reis van Sanaa naar Thais onderweg door eenige opstandelingen vermoord zijn. De beide reizigers hadden den tocht ondernomen, zonder het Italiaan sche consulaat 0111 raad te vragen zij had den zich echter door den vali een militair escorte mee laten geven. Op het bericht van den moord verscheen de vali van Hodeida bij den Italiaanschen consul-generaal, die ook met de zorg voor de belangen van de Duit sche burgers in Hoheida is belast, en drukte dezen zijn diep leedwezen over liet gebeurde uit. De Italiaansche gezant te Konstantino- pel heeft van den minister de opdracht ge kregen aan te dringen op de opsporing van de moordenaars en op hunne voorbeeldige bestraffing. Griekenland. De spanning, die bestond tusschen de on tevredenen in het leger en den Koning is, volgens de laatste berichten uit Athene, vrij- wat verminderd in verband met het onver wachte aftreden van den minister van oor log, kolonel Laputhiotis. Omtreut hetgeen zich daarbij heeft af gespeeld, verneemt de Lóndensche Times nadere bijzonderheden uit Athene. Nadat kolonel Zorbas, een der leiders van het Militaire Verbond, eenige malen met den Koning had gesproken en namens dat M. V. had getracht, den vorst voor te schrijven, zijn ministerie weg te sturen en een ander kabinet te benoemen, waarbij de vorst dan zou moeten kiezen uit personen, door het Mil. Verbond aan te wijzen, op welk voorstel de Koning niet wilde ingaan gebeurde er iets, dat de spanning deed verminderen. De minister van oorlog, La- pathiotis, had bevorderingsbesluite» naar <le staatsdrukkerij gezonden, waaronder een be sluit, waarbij Zorbas zelf tot luitenant-gene raal werd bevorderd. Er waren nog een kleine tweehonderd andere bevorderingen. Zorbas begreep, dat de publieke opinie door de bekendwording van die benoemingen op dat kritieke tijdsgewricht onaangenaam zou worden getroffen Men zou den beverder den verwijten, van den toestand partij te trekken ten eigen bate. Om dat te verhoe den begaf Zorbas zich naar de woning van den eersten minister waar de kabinets raad bijeen was en eischtc het ontslag van den minister van oorlog. Hij had wei nig moeite, zijn zin te krijgen. Voorloopig wordt de leiding van het departement van oorlog gevoerd door den eersten minister. Het ontslag van den minister van oorlog heeft gewerkt als een kalmeerend middel. Den 24e» is ook de Kamer weer met haar arbeid begonnen, Zij hield zich bezig met beraadslagingen over de financieele ontwer pen der regecring. Incidenten vielen niet voor. De gewezen minister van oorlog Lapa- thiotis heeft door zijne mislukte poging om door bevorderingen op groot? schaal de gunst van den militairen bond te winnen, niet alleen zijne portefeuille verloren, maai is ook uit de lijsten van den militairen bond geschrapt. De bond moest, als haar prestige niet ernstige schade zou lij don. tot eiken prijs den schijn vermijden, alsof de officie ren voor zich materieele voordeelen najoe gen, terwijl het Grieksche volk aan steeds grooteren belastingdruk wordt onderworpen. Daar nu de voornaamste aanleiding tot het conflict tusschen de meerderheid van de Kamer en den bond uit den weg is geruimd, is er voor Theotokis geen reden meer om zijn steun te onttrekken aan het kahinet- Mauromichalis. De werkzaamheden van de Kamer zullen dus voortgaan. I>e politiek van den militairen bond blijft overigens dezelfde en het schijnt, dat tegen de Kamer' de vijandigheid slechts is opge schort. De Chronos, het orgaan van den bond, zegt .,De bond is verplicht terstond zijn recht uit te oefenen om den wil van het volk bij alle gelegenheden te doen gel den, zonder zich om iets anders te be moeien dan de belangen van het vader land". China. Keulen. 2 7 Dec. De Köln. Ztg. bericht uit Sjanghai, dat een revolutionair uit Zuid-China een moordaanslag heeft ge pleegd op den prins-regent, prins Tsjoen. De prins werd licht gewond in het onder lijf; de dader is gevangen genomen. Brazilië. Rio de Janeiro, 26 Dec. De toe komstige president Fonsela zette zijn pro gramma uiteen aan een banket, waarbij hij beloofde aan de grondwet getrouw te zullen zijn en.de rijkdommen van het land waar devol te maken door algemeen© cultuur, door eene instelling ten bate van de vreem de kolonisatie on door een billijk tarief van invoerrechten. Hij aal zorg dragon voofl eene regelmatige betaling der buitenland- sv.ho schulden en zal op het terrein der buitenlandsche politiek een staatkunde van welwillendheid en vredelievendheid volgen, daarbij tevens de dcfeusiebelangen nastre vende. AllcrUi. Een ontzettend spoorwegongeluk heeft zich op den eersten Kerstdag des voormid dags op het Boheemsche station Uhersko tusschen Pardubitz en Briinn voorgedaan. Si eltrein 54 BerlijnWecnen, die ten 11 u. 20 min. dos nachts Berlijn van het Anhalter- station verlaten had, stiet bij bet bovenge noemde station op een goederenwagen, meer dere wagons van den sneltrein werdeu ver- wopst, en meer dan oen dozijn inzittenden vond den dood, terwijl vele andere voor een deel zwaar gekwetst werden. Het ongeluk wordt geweten aan den machinist van den sneltrein, die het station niet met de volle snelheid van 80 KM. mocht passeeren. De goederentrein was juist aan het rangeeren. Óok moet de distantie-schijf onjuist gestaan hebben Op telegraphisch verzoek kwamen hulptreinen met geneesheeren en verband- materiaal uit Chotzen, Pardabitz en Praag, nog eer de gewonden onder de puinen waren uitgehaald, wat uren duurde. Van de zwaar gekwetsten bevinden er zioh 15 in het ge meenteziekenhuis te Pardubitz. De locomo tief en vier wagons van den sneltrein zijn algeheel verwoest. Met de locomotief en vijf wagens van den goederentrein vormden zij een hoog opgestapelde ruïne. De bovenbouw van den spoorlijn is bij de plaats des onheils geheel en al verwoest, de aarde hoog opgeworpen, de rails als stroo- sprietjes geknapt, de dwarsbalken versplin terd. Een wagen geraakte door explosie in brand. Volgens ooggetuigen overtreft deze katastrophe die van den Berlijner „HoCli- bahn", toen in het vorige jaar bij den zoo- genaainden ,,Gleis-dreieck'' een trein naar beneden viel. De stationsbeambte Zeis werd onmiddel lijk van den dienst ontzet. Hij beweerde wel iswaar do setiinphoor op ,.halt" gezet te heb ben, maar van den anderen kant wordt ge tuigd, dat hot- signaal van den sneltrein op „veilig" stond. Een commissie van spoor wegautoriteiten, die spoedig ter plaatse was, stelde vast, dat de toestellen volkomen in orde waren, en het signaal „veilig" aanwees. De sneltrein moet, door aanzienlijke ver traging gedrongen, met grooter snelheid ge reden hebben. Een tragisch einde vond op den Kerstavond te Berlijn een 65-jarige rente nier. Als alle jaar hadden hij en zijne vrouw hunne kinderen en kenniseen om zich verza meld. Terwijl de vrouw bozig was de cadeaux te ordenen, was do rentenier op een stoel gestapt om aan den top van den kerstboom een lichtje te ontsteken. Plotseling viel de oude man op den grond en bleef onbewege- lijk liggen. Alle pogingen om hem tot het leven terug te roepen, waren tevergeefs hij was door een hartverlamming getroffen. Een droevig ingezet kerstfeest Madrid, 27 Dec. Alle verbindingen welke door de overstrooming zijn verbro ken zijn hersteld, behalve eenige gedeelten van den spoorweg in Galicië. Madrid, 27 Dec. Volgens de He- raldo zijn te Via na door de aarclstor tingen. die de laatste regens hebben veroorzaakt, verscheidene huizen vernield en 28 personen gedood. Corunna, 27 Dec. De storm van 21 dezer heeft in deze streek talrijke huizen vernield en verscheidene slachtoffers ge maakt. 50 barken zijn vergaan, 21 leden schipbreuk op de kust. N e w-Y o r k, 2 7 Dec. In een storm in den omtrek van New-York zijn 18 perso nen omgekomen. Een vijf mast schoener heeft bij Boston sohipbreulk geleden. Men gelooft, dat van de bemanning 12 personen zijn omgekomen. Ook vele kleinere schepen zijn vergaan. De sohade a.in eigendommen wordt op een millioen dollars geraamd. N e w-Y o v k, 2 7 Dec. Een met een orkaan gepaarde sneeuwstorm, de ergste sinds een twintigtal jaren, heeft gedurende twee dagen in de Oostelijke Staten ge- heerscht. Er zijn drie dooden en 1500 dak- loozen te Chelsea in den staat Massachu setts, tengevolge eener vloedgolf. De groot ste sneeuwval heeft plaats gehad te Phila delphia, nl. 22 duim. Er zijn vijftien doo den te New-York. Spoorwegen, telefoon- en telegraafverbindingen zij 14 gestoord. De ge zamenlijke schade en het verlies aan men- schenleveils zijn nog niet bekend. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Maandag 27 December. Geopend 8 uur 40 's avonds. Voorzitter J. E. N. Baron Schimmelpen- ninck van der Oye. Installatie van Mr C. A. H. Barge. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van dien heer nu. C. A. H. Barge, nieuw gekozen lid voor Overijssel (vacature-Heerkens). Deze worden gesteld in handen eener com missie van onderzoek, tot leden waarvan de Voorzitter benoemt de heeren Rahuzen, Havelaer en Van Voorst tot Voorst. De lieer Rahuzen brengt namens deze commissie rapport uit, daarbij adviseeren- de tot toelating. Aldus wordt besloten. De lieer Barge, daarop in do vergader zaal binnengeleid, legt de vereisohte eeden af in hajiden van den voorzitter en wordt door dezen vervolgons gelukgewenscht met zijne benoeming. Mr. N. G. Pierson herdacht. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen het bericht van het overlijden van den heer nu. N. G. Pierson. oud-minis ter van financiën. De Voorzitter stelt voor diiit be richt te beantwoorden met een brief van rouwbeklag. Spreker veroorlooft zich er op te wijzen, dat met mr. Pierson een man is heengegaan uitblinkend door groote gaven van hoofd en hart, door meer dan uitsluitend vader- landschc vermaardheid door groote werk kracht, door een helderen en scberpzinni- gen geest en door eeu edel en oprecht ge moed. De herinnering aan dezen bekwamen staatsman zal aldus zegt spreker onge veer ook in deze Kamer in eere worden gehouden Mr. V e 11 i 11 g M e i n e s z herdacht. Nog een droevig woord moot gesproken worden, vervolgt de Voorzitlter ongovee^r zijn toespraak, daar hedenmiddag liet be richt is ingekomen van het overlijden van mr. S. A. Veiling Meinesz, ons hooggeacht ui cd olid dezer Kamer. De lieer Vening Meinesz was de stoere, onkreukbare bewindsman, van eenigszinfs teruggetrokken vormen, niet luide zijn mee ning te koniien gevend, doch daar, waar hij de leiding had. rustig en onversaagd de teugels in handen houdend en met kalmen en helderen blik in zaken, op het geschik te ©ogenblik zijn woord sprekend Hij was een man op wien men bouwen kon. Hij was onze nestor en wij missen zoo ongaarne onze veteranen. 't Is u bekend, mijne heeren, dat reeds maatregelen getroffen waren om Woensdag as., wanneer de heer Vening Meinesz een 25-jarig lidmaatschap van de Eerste Kamer zou herdcuken niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Die eerbctooning zullen wij hem niet meer kuunen bewijzenmaar de gevoelens van hoogachting en waardeoring, die ons daze huldebetooging ingaven, zullen niet uitgewischt worden en aan zijn nage dachtenis de plaats der eere in ons midden toekennen. Beide toespraken worden -door de Kamer staande aangehoord. Hierop wordt overgegaan tot het trekken der afdeelingen. Regel i 11 g der werkzaam heden Besloten wordt morgen Dinsdag in de afdeelingen te vergaderen. De Voorzitter deelt voorts mede» voornemens te zijn de Kamer a.s, Woens dag voormiddags 11 uur in openbare verga dering te doen bijeenkomen om alsdan tot aan <le pauze de Indische begrooting voor het dienstjaar 1910 te behandelen en na de pauze in behandeling te* nemen eenige wets ontwerpen, o.a. wijziging der gemeentewet (regeling van de wijze van zek* rheidsstel- ling door gemeenteambtenaren) en het wetsontwerp houdende wijziging van bepa lingen der Landweer wet. De Kamer gaat hierna in de afdeelingen tot het benoemen van afdeelings-voorzitters en onder-voorzitters. De openbare vergadering wordt gesloten. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 28 December bevat o. 1». de volgende Konink lijke besluiten de generaal-majoorsrang verleend aan den gepensionneerden luitenant-kolonel met den rang van kolonel C. F. H. Putman Cramer, militie-commissaris in het 3e mili tiedistrict in Noord-Brabant; benoemd bij het departement van oorlog tot commies de adjunct-commies dr. R. E. Kramertot adjunct-commiès de le klerk D A. Vermeeren; benoemd tot bureel-ambtenaar bij den Rijkswaterstaat 3e klasse H. Smits te Am sterdam benoemd tot griffier bij de rechtbank te Tiel mr. H. J. Wervelman, griffier bij de rechtbauk te Zierikzee benoemd tot administreerend ambtenaar bij de arbeidsinspectie 3e klasse A. de Vos te Amsterdam. Men seint ons van het Loo: H. M. de Koningin vertrok om 11 uur 30 niet den koninklijken trein van het Loo en wandelde met gevolg naar het perron. Prinses Juliana werd door een verpleegster gedragen, een lakei liie'ld een parapluis boven de Prinses. Daarnaast liep de gou vernante jkvr. Van der Poll. De Koningin onderhield zich met den wethouder De Groot en werd toegejuicht door eene groote menigte, die ondanks den regen naar het Loo was opgegaan. In den trein toonde de hofdame voor liet venster de Prinses. Geest driftige toejuichingen weerklonken toen. De hofdame deed de Prinses met de hand groe tende kleine lachte vriendelijk. De Ko ningin gaf het publiek een afscheidsgroet met de hand. Generaal Woodford zal zich hedenmid dag te 3uur bij H. M. de Koningin kwij ten van zijn opdracht en zal daarbij verge zeld worden en voorgesteld worden door den gezant der Amerikaansche Unie te 's Graven- liage, den heer Beau pré. De gebruikelijke uitreiking der kerst geschenken door H. M. de Koningin en Z. K. H den Prins aan de jonge kinderen van het Hofdienstpersoneel zal lieden nam. ten 4£ uur plaats hebben in het paleis aan den Kneuterdijk. Hare Majesteit de Koningin zal zich bij de teraardebestelling van den oud-minis ter Pierson op de begraafplaats Westerveld bij Velsen doen vertegenwoordigen door den kamerheer i. b. d. jhr. Boreel van Hoge- landen, burgemeester van Haarlem. De vertegenwoordiging van H. M. de Koningin bij de begrafenis van den staats man mr Pierson vindt, verneemt men, reden in de herinnering aan twee gewichtige gebeurtenissen in het leven der Koningin, welke onder het bewind van mr. Pierson als minister, tevens leider van het Kabinet, plaatshadden, t. w. de inhuldiging als Ko ningin en Hr. Ms. huwelijk. Tevens was de overledene een der weinige staatslieden, wien het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw was verleend. Bij de begrafenis van den Hofkape laan dr. Van der Flier zal H. M. de Ko ningin worden vertegenwoordigd door Z. K. H. den Prins der Nederlanden. H. M. de Kquingin-Moeder heeft een bloemenkrans laten neerleggen op de lijk baar van den oud-minister Pierson en een op de kist die het hulsel omsluit van den Hofprediker dr. Van dier Flier. De Minister van Binnenl. Zaken, mr. Heemskerk, voorzitter van den Raad van Ministers, zal morgen tegenwoordig zijn bij de ter aardolies telling van den oud-minister Pierson, te Velzen De Minister van Binnenl. Zaken, die sedert zijn optreden nog geen vaste woning in den Haag had betrokken, is thans sedert verleden week met zijn familie me de won er van 's Gravenhage in het huis aan den Langen Vijverberg, laatstelijk bewoond door jhr van Citters, commissaris der Ko ningiu in Gelderland. De Minister van Financiën is met Kerstmis tot a.s. Woensdag uit de stad ge gaan. De gezant der Amerikaansche Unie, de heer de Beaupré, is, na een langdurig verblijf in Amerika, op zijn post te 's Gra venhage teruggekeerd. I11 hotel dee Indes te 's Gravenhage wordt uit Londen verwacht de ook bij ons Hof geaccrediteerde gezant van Columbia, Z.Exc Ignacio de Gutierrez-Ponce. Naar wij vernomen zal heden de sub commissie uit de Staatscommissie voor de arbeidsvoorwaarden der rijkswerklieden een bezoek brengen, onder leiding van haren •voorzitter, mr. J. W. S. A. Versteeg, secre taris-generaal van het departement van Landbouw. Nijverheid en Handel, aan de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug tot liet booren van werklieden aan die inrich tingen. De sub-commissie zal tot dit doel eenige dagen aldaar verblijven. In de afgeloopen week werd door de sub commissie voor gelijk doel enquête gehouden te Delft aan de militaire inrichtingen al daar. Ook ter Algenieene Landsdrukkerij werd reeds door bedoelde sub-commissie een on derzoek ingesteld. Burgemeester Van Leeu wen. I11 aansluiting met een bericht in Het Volk, dat burgemeester Van Leeuwen in de eerste gemeenteraadszitting, w:lke in de maand Januari a.s. gehouden wordt, zijn afscheidsrede zal houden, kan de Tel. thans met zekerheid meedeelen, dat hij van plan is in den loop van Januari het burgemees tersambt neer te leggen. Overgeplaatst bij de rijdende ai-tille- rie de kapitein J C. A. Drab be, van het 2e regiment veld-artillerie, oommfandant' van de instructie-batterij en benoemd tot commandant der instructie-batterij die ka pitein L. W. baron van Boet zei aer, van het 4 ereg. veld-artillerie. Naar de „Tel." uit vertrouwbare bron verneemt, heeft prof. dr. H. B&vinck, te Amsterdam, bedankt als lid van het cen- traal-comdté van anti-revolutionnaire kies- vereenigingen. De beweegredenen, welke prof. Bavinck tot dit besluit hebben geleid, moeten ge zocht worden in het feit, dat hij zich ter wille van zijn wetenscliappielijken arbteidj wil terugtrekken uit de actieve politiek. De volgende alphabetische aanbeve lingslijst is opgemaakt voor kantonrechter te Alphen mrs. J. de Bergh, griffier bij het kantongerecht (e Oss, J. Th. Endtz, substituut-griffier bij den Centralen Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering te Utrecht, en J. G. van Heuven, griffier bij het kantongerecht te Amersfoort. De heer W. Graadt van Roggen, re dacteur van de Bredasche Courant, is, tegen 1 Februari, benoemd tot hoofdredacteur van de Leeuwarder Courant. Bij koninklijk besluit van 24 Decem ber 1909, no. 52, is aan den voor den In- dischen dienst bestemden kanonnier J. Fei ten vergunning verleend tot het dragen van de hem vanwege de Fransche Republiek ge schonken „Medaille colonial©" met gesp „Sahara". Benoemd tot 2e klerk aan het depar tement van oorlog de tijdelijke schrijver G. A. M. J. Hageman. De teraardebestelling van wijlen mr. S. A. Veiling Meinesz zal plaats hebben op Donderdag 30 December a.s., te één uur op de begraafplaats „Zorgvliet", Amstel- dijk te Nieuwer-Amstel. Neder 1. Tuinbouwraad. Donderdag 20 Januari a.s. lioudt de N. Tuinbouwraad zijn algemeene vergadering, waarin de verkiezing van een voorzitlter zal plaats hebben wegens vertrek van den heer H. J. Lovink naar Indië. Door het hoofd bestuur wordt met deu meesten aandrang aanbevolen voor deze vacature mr. J. C. de Marez Oyens, oud-minister van W„ H. en N. te 's Gravenhage. Prof. dr. J. Ritzema Bos zal een voor dracht houden over phytopat'hologie. In be handeling komen o.m. de volgende voorstel len Van liet bestuur der Bussumsohe Onder linge Tuinbouwvereeniging, cm zoo spoe dig mogelijk over te gaan tot het in 'liet le ven roepen eener ongevallenverzekering voor patroons in 't tuinbouwvak. Ter plaat se waar de vereeniging gevestigd is, kreeg een patroon een bedrijfsongeval, waardoor hij waarschijnlijk levenslang invalide zal blijven. De Leidsche Tuinders-patroons-vereeni- ging wenscht een beweging op touw te zet ten om te beproeven, land- en tuinbouw producten in verschen 'staat, bij spoorweg verzending naar 't buitenland, te kunnen verzenden als ijlgoed tegen tarief voor vrachtgoed. De vereenigingen te Zuidsoharwoude, Broek op Langendijk en te Noordschar- woude wenschen er bij de regeering op aan te dringen de verzekering der land- en tui 11 arbeiders tegen de geldelijke gevolgen van bedrijfsongevallen bij de wet te rege len. Ter toelichting zeggen deze vereeni gingen, dat, waar de N. Tuinbouwraad de gelegenheid heeft geopend om d© tuinarbei- ders te doen verzekeren tegen de geldelijke gevolgen van bedrijfsongevallen en vele pa troons van die gelegenheid hebben gebruik gemaakt, het tlhans op den weg van den N. Tuinbouwraad ligt, te trachten, dat zoo spoedig mogelijk het verzekeren der tuin- arbeiders tegen de geldelijke gevolgen van bedrijfsongevallen verplicht wordt gesteld, opdat een groot aantal dier arbeiders niet de dupe wordt van hen, die zonder dwang hun personeel niet willen verzekeren. De Loosduinsche Warmoeziers-patroons- vereeniging, gesteund door de vereeniging de Loosduinsche Groentenveiling, stelt voor om vanwege den N. Tuinbouwraad zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het op richten van een Onderlinge Glasverzeke ring tegen Hagelschade. In de toelichting wordt gezegd, dat het de bedoeling is, deze verzekering op dezelfde leest te schoeien als de Tuinbouw-Onderlinge, zoodat de tuinbouwers ook in deze hun eigen zaak zullen kunnen samenstellen en uitvoeren. Bestrijding van den Woe ker. Aan ongeveer Ï4,000 personen, die Rijkspensioen genieten, zal op 1 Januari a.s. door de Rijksbetaalmeesters in ver schillende arrondissementen eene circulaire worden uitgereikt, uitgaande van de Nati onale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker, waarin het bestuur dier Vereeni ging gepensioneerden opmerkzaam mjaaklt» op de gelegenheid, welke er onder goedkeu ring van den Minister van Financiën wordt gegeven tot het verkrijgen van voorschots ten op pensioenakten, tegen eene rente van ten hoogst© 5 per jaar (dit is één en een Ii.va 1 A ren >P iaci E eau trii luk I leg r,e 3 ah d'in I nie raë tiji een dan gas ree dot \Y- kwart percent per pensioen ter mijn) door. verschillende, in bedoelde circulaire ge noemde in stellingen, o.a te Amisfterdiam door de Amsterdamsche Volksbank, te 's Gravenhage door het Hoofdkantoor van de gemeentelijke Bank van Leening, te Rot terdam door de Gemeentelijke Bank van Leening en hare bijkantoren, te Dordrecht, 's Hortogenbsch en Middelburg door de Hulpbank, te Den Helder, Assen en Kam pen door de Nuts-spaarbank, te Groningen, Maastricht en Nijmegen door de Gemeente lijke banken van leening, te Zwolle en De- ven tor door de Stedelijke commissie tot uit betaling van kleine pensioenen, te Breda door de commissie van het Nut van 't Alge meen voor het doen van voorschotten aan gepensioneerden, te Vlissingen door den secretaris-rentmeester van het. Gasthuis, te Arnhem door de Gemeentelijke Spaarbank. Het is 11.I. aan het bestuur van de Nat. Vereen, tot Bestrijding van den Woeker ge bleken, dat nog steeds door gewetenlooze personen misbruik wordt gemaakt van den tijdolijken nood van sommige gepensioneer den, om tegen zeer hooge rente voorschot ten te geven op pensioenakten. In de circulaire wordt er de nadruk op gelegd, dat het natuurlijk allerminst in de bedoeling ligt van de Vereeniging, om het beleenen van pen si oen akten te bevorderen. Doch vermiits die ondervinding leert, dat sommige gepensioneerden somtijds in om standigheden geraken, die hen dwingen om 'tijdelijk geld op hun pensioenakten op te nemen, meent de Vereeniging deze personen ten sterkste te moeten aanbevelen, zich te wenden tot een dei- bovengenoemde instel lingen en zich niet in te laten met parti culiere geldschieters, aan wie het geven van voorschot op de pensioenakte bij de wet ver boden is en die in de meeste gevallen een schandelijk misbruik maken van den nood der gepensioneerden. Naar het Hbl. verneemt, is tot den heer Mengelberg en het Toonkunst-koor de uit- noodiging gekomen om den volgenden zomer te Mxinchen een uitvoering van het Te Deum van Diepenbrock te geven. Door het bestuur der Algemeene Zang en Muziekschool te Breda zijn met ingang van 1 Januari a.s. benoemd als leeraren zangde lieer A. Knoop, leer aar aan de Muziekschool te Amsterdam; en als tijdelijk leeraras mej. Th. Stoelen,berg, leerares in solo- en koorzang te 's Hertogenbosch piano: de heer H. van Nicuwenhoven en de dames M. Petri en L. Simon,s; viool: de heeren A. Berlioz en W. Robert, leeraar aan de muziekschool te Tilburg, benevens de heer Louis P. Kriens, directeur van het Stedelijk Muziekkorps; violoncel i dé heer P. Madlener, muziekleeraar te Eindhoven; theorie en compositie-leerde heer H. van Nieuwenhoven. Eene volksklasse voor viool onder leiding van den heer Kriens, terwijl aan de school verbonden blijft de gratis Zondagznngklasse onder leiding van den heer J. L. Kroes. Kosteloos onderwijs in het bespelen van blaasinstrumenten door den heer Kriens en in de algemeene mu ziekleer door den heer L. Lips, onder-ka pelmeester bij liet 6e regiment infanterie. Een postkantoor zonder brievenbus. Te Velp is men bezig een nieuw postkantoor te bouwen. Volgens een bericht in De Standaard heeft men echter vergeteneen brievenbus aan te brengen. Het geval verwekt ter plaatse veel pleizier. V a 11 e e 11 p a n o r a ni a. Naar aan- i leiding van deii verkoop van het panorama 1 „Jeruzalem" te Amsterdam schrijft een lezer aan de Avondpost: „Velen zullen zich misschien nog wel her- l inneren het mooie panorama „De slag bij Waterloo". Ten slotte ie het ook'verkócht, maar na eerst door de handen van een paar kooplui tè zijn gegaan, wei-den 'er ten slotte koedekken van vervaardigd! Langen tijd heeft men toen in de omstre ken van Schiedam het schitterend schouwspel gezien dat koeien getooid waren met een stu'k paard of een ruiter, en ook wel de mond van een kanon, aldus getuigen de van het „Sic transit Het conflict in de bouw vakken te Amsterdam. Een giste renavond te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van metselaars en opperlieden, uitgeschreven door de beide bij het hangen de geschil betrokken organisaties, procla meerde de staking bij alle patroons, die in gevolge het besluit der werkgevers vereeni gingen gezellen uitgesloten hebben. Den pa troons zal worden bericht, dat men alsnog tot overleg en bijlegging van het geschil be reid is. Ongeveer 150 werklieden waren gisteren uitgesloten. Een vijftigtal verklaarde zich gisterenmorgen reeds solidair. De metselaarspatroonsvereeniging Eensge zindheid besloot haar besluit te handhaven en de werken niet weer open te stellen, voor iedere staking opgeheven is. Pers-geding. De tweede kamer der rechtbank te Amsterdam, voor burger lijke zaken, heeft Vrijdag! uitspraak gedaan in d© zaak Wolf contra den vroegeren uit gever van het geïllustreerde weekblad „Het Leven In het kort komen de feiten hierop neer Het weekblad „Het Leven" werd in 1906 opgericht 'dtoor de firma Schwarz Co., welke vennootschap in 1908 failleerd'e. Met goedvinden van den curator in het faillisse ment werd het recht van uitgaaf van het weekblad overgenomen door den heer Carl Corvey voor de so.m van f 750. De heer Wolf zou als hoofdredacteur aan het weekblad verbonden blijven. Hij had o dat oogenblik nog een gedeelte van zijn salaris ad f 4000 per jaar te goed. De heer Corvey betaalde hem over één maand (de maand Juli) uit f 333.30, doch stelde in den loop van Augustus voor, eene wijziging in de verhouding te brengen, welke hierop neerkwam, dat de heer Wolf niet meer een vait- saalris zou ontvangenmaar f 2.50 per kolom en evenveel voor elke plhotografie be taald zou krijgen. Deze achtte die transactie onaannemelijk en daarop werd hij om eene, zooals de eischende partij beweerde, gezoch te reden ontslagen, zonder dat hij over de

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2