BINNENLAND^ Turkije. Konstaniinopel, 30 Dec. Hak- ki Bey, Turksch gezant to Rome, hoeft in beginsel het ambt van groot-vizier aange nomen In haar antwoord op de laatste nota van de Kreta beschermende mogendheden, dat wordt voorbereid en eerstdaags zal wor den verzonden, handhaaft de Porte, naar gemeld wordt, haar vroeger standpunt. Over de oorzaak van den val van Hilmi Paclia als grootvizier, wordt van verschil lende zijden overeenstemmend bericht, dat die ligt in Hilmi's streven om onafhankelijk van het Jong-Turksche comité te regeeren. De grootvizier heeft als motief voor zijn verzoek om ontslag zijn gezondheidstoestand opgegeven. Ofschoon het geheele kabinet aftreedt met den grootvizier, is het zeker, dat de ministers van binnenlandsche zaken, financiën en onderwijs hunne portefeuilles zullen behouden. Om de urgentie van het heengaan van den grootvizier te motivee- ren, zijn geruchten verspreid, dat onlus ten zijn uitgebroken in Bagdad en dat daar dooden en gewonden zijn gevallen. Die ge ruchten werden intusschen tegengesproken door dépêches van de consulaten, die ge wagen van eeno groote vergadering, waar bij echter geene incidenten zijn voorgeko men. Aan de Vossische Ztg wordt uit Kon- stantinopel bericht, dat de uitvoering van de vereenigings- en van de bendenwet, die door het comité in Saloniki naar eigen goed dunken geschiedt, Hilmi's bijval niet had, vooral niet de zeer strenge handhaving van de bendenwet, die hare scherpst© uitdruk king vond in de overplaatsing van geheele f&miüën, wanneer ook maar eene verden king viel op één lid. De val van Hilmi werd lang uitgesteld, omdat- de sultan wenscht een in de zaken ervaren man op den groot vizierszetel te zien en do Jong-Turken uit hun eigen kring zulk een man niet kun nen leveren. Het schijnt, dat door het co mité de beweging over de zaak-Lynch werd aangegrepen <>m den grootvizier met eene verwijzing naar de ontevredenheid onder het volk uit den weg te ruimen. Zoolang andere ministers, die bij de zaak-Lynch veel meer betrokken zijn dan Hilmi, aan het bewind blijven, kan deze reden slechts als voor wendsel beschouwd worden, vooral omdat juist het besturende comité van Saloniki wenschte, dat de zaak-Lynch werd afgedaan in Eagelschen zin. Den doorslag voor het aftreden van Lynch heeft do algemeene reden gegeven, dat het comité geen groot vizier wil laten sterk worden en vooral niet wil dulden, dat de officieren geheel van de politiek verwijderd worden gehouden, waar naar eene krachtige regeering altijd moet streven. jrgisteren werden in Konstantinopel en Skoetari aanplakbiljetten aan de moskeeën gevonden, waarin gezegd werd. ,,Wij wil len Joessoef Izzeddin tot sultanwij willen geene christenen in het leger". Groote be- teekenis schijnt hieraan niet te hechten te zijn. Het Turkseho antwoord op <le laatste nota van de beschermende mogendheden betref fende Kreta zal na het Beiramfeest worden afgezonden. Over den inhoud wordt, op grond van uitlatingen van den Turkschen minister van buitenlandse he zaken Rifaat Pacha, het volgende berichtl)e Porte zal in haar antwoord in <Le eerste plaats uit drukking geven aan hare overtuiging, dat de beschermende mogendheden het Kreta- vraagstuk zullen oplossen onder handhaving van de waardigheid en het aanzien van het Turkse he rijk en dat do, zooals de nota van de beschermende mogendheden zeide, „ge- bchikte tijd" voor de oplossing van het Kreta-vraagstuk zeer spoedig zal intreden. De Port© zal van de beschermende mogend heden verlangen, dat tot aan de definitieve bepaling van liet nieuwe stelsel op het eiland aan de Kretensische ambtenaren zal worden verboden den diensteed op den naam van den Koning van Griekenland af te leggen, omdat dit in strijd is mot de Turksche souve- rciniteitsrechten Eveneens zal de Porte oen verbod van postzegels met liet opschrift Hellas" eiscbon; zij wil voorts niet toe laten, dat op Kreta gevoerde processen in hooger beroep worden beslist door den Griokschen rechter. Van de toezegging van de beschermende mogendheden, dat zij voor de veiligheid van de mohammedanen op Kreta zullen zorgen, neemt de Porte akte; zij wenscht echter nog verdere maatregelen tot versterking van de rast op het eiland- Britsch-Indië. Eenige dagen geleden werd in Nasik, ten noorden van Bombay, een Engelsch-Indi- sche ambtenaar, Jackson genaamd, ver moord. Het vermoeden, dat achter deze daad een politiek complot zou zitten, wordt bevestigd door het bericht uit Bombay, dat de politie 15 personen, die met- dezen moord in betrekking staan, gevangen heeft ge nomen. Verder zijn eene groote hoeveelheid revolvers en munitie in beslag genomen en ook stukken, die aanwijzingen bevatten, dat men hier met eene samenzwering te doen heeft. Allerlei. Aan de 1 uchtschipperssohool, die graaf Zeppelin te Friednchshafen heeft gcstiioht, worden binnenkort eenige Chineesche offi cieren ven-wacht, die daar eon paar semesters lang de lessen zullen volgen. Sabath, een lid van hot huis van af gevaardigden te Washington, zal een wets ontwerp indienen, strekkende om een be lasting te heffen van den bruidschat van rijke Amerikaanse he meisjes, die trouwen met buitenlanders. Ook wil hij zoo n be lasting heffe" van bruidschatten bij Ame- rikannsebe huwelijken, wanneer, wat de bruid meebrengt, meer bedraagt dan 500,000 fr. vDe Amerikaansche bladen zijn weer vol van J. Pierpont Morgan De New*- Yorksche beurskoning heeft dezer dagen voor een combinatie, van welke hij de lei der is, aandeelen verkocht die de combina tie bezat in de Chicago City Railway Cy. en andere Chicago'sche spoor- en tramlij nen. Bij deze transactie wist Morgan zoo vertellen ten minste de Ameribaansehe bladen voor de combinatie een „ver dienste'' te maken van 15,000,000 gulden. Met 1 Januari 1910 mogen in Enge land geen lucufere meer vervaaroigd of in gevoerd worden, die d© voor arbeiders ge vaarlijke witte fosforus bevatten. De voor raad, die er nog in Engeland van is, mag nog een jaar lang verkocht worden. De Staatscourant van Vrijdag 31 Dec. bevat o.a. de volgende Kon. beslui ten op verzoek eervol ontslageu de 2de secre taris-tolk bij het gezantschap te Tolrio dr. W M. de Visscher; uiterlijk voor 1 jaar benoemd tot bureel ambtenaar bij den Rijkswaterstaat A. Woel- ders te Zwolle. Ferdinand Antouius van Suchtelen, te Amsterdam, niet al zijne wettige zoo manne lijke als vrouwelijke afstammelingen, is ;n den Nederlandschen adel verheven, met. de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Theodorus Oijsbertus Maria Smits, te Eindhoven, is met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. benoemd tot opziener der derde klasse der visscherijen op do Schelde en Zeeuwsche Stroomen, Jacobus Cornelissen, schipper der eerste klasse hij die visscherijen bevorderd tot opziener der tweede klasse hij gemelde visscherijen, M. J P. Mijns- bergen, opziener der derde klasse. benoemd tot ingenieur-verificateur van het kadaster in de le divisie, ter standplaats Groningen, E. J. A. Weygers, thans land- nieter van het kadaster te Amsterdam. Op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. a s., js aan E. van de Werfhorst Hz te Oldebroek eervol ontslag verleend als dijk graaf van den polder Oldebroek, provincie Gelderland. H. M. de Koningin nam gisteren voormiddag het Prinsesje in Haar rijtuig mede op e»en rijtoertje in de Soheveningsche boschjes H M. de Koningin verleendè gisteren namiddag ten 51 uur een bijzonder gehoor aan Aristarchi Bey ter overhandiging zijner geloofsbrieven als gezant van Turkije bij het Nederlandscho Hof en van de terug- roepingsbrieven van zijn ambtsvoorganger Missak Effendi. De nieuwbenoemde diplomatieke verte genwoordiger der Porte werd bij H. M. in geleid door den minister van Buitenland- sche zaken. In het gebruikelijke galarijtuig werd de gezant, begeleid door den kamerheer-cere moniemeester der Koningin, van het Turk sche legatiegebouw naar het Paleis gebracht en terug. H. M. de Koningin zal zich bij het op 4 Januari a.s. te Meiningen te voltrek ken huwelijk van den Groothertog van Saksen Weimar met Prins-es Feodora van Saksen-Meiningen, laten vertegenwoordigen door Z. K. H den Prins der Nederlanden. Z. K. H. zal zich daartoe in den ochtend van 3 Januari naar Meiningen begeven, vergezeld van luit. ter zee 2e kl. Bijl de Vroe, adjudant en keert vermoedelijk den 5. Januari in de Residentie terug. H. M. de Koningin-Moeder ontving gisterenavond 6 uur den nieuw benoemden Turkschen gezant bij ons Hof, Aristarchi Berg, in audiëntie. Gisteren waren bij H. M. de Koningin aan tafel de gep. luitenant-generaal Kool, laatstelijk commandant van het veldleger en mevrouw Koolluitenant-generaal Sa- bron, oud-minister van oorlog; vice-admi- raal baron Sweerts de Land as Wyborgh, adjudant i. b. d marine-commandant te Amsterdam; jhr. M. Groeniux van Zoelen, en mevr. Groeninx van Zoelen, dame du palais van H- M. Reuter seönt uit Berlijn De Reiclusanzèiger meldt dat aan Prins Hendrik der Nederlanden de i >dding6-me daille aan het lint is verleend. Deredding s-m edaille aan Prins Hendrik verleend is naar de N. C. meldt, de Pruisisch© red- dingamedaiLle, ingesteld door Koning Frie- drioh Wilhelm III, 16 Aug. 1833. De voor zijde van de zilveren medaille vertoont het beeld van den stichterde keerzijde bevat in een krans van eikenblaren de woorden ,,Fiir Rettung aus gefahr", het lint 18 oranje en wit gestreept. V 1 a ara s ch in België. De af- deeling Zaanstreek van het Algemeen Ned. Verbond, die op den dag der troonsbestij ging van Koning Albert vergaderende, een telegram zond, heeft het volgende antwoord per telegram namens den Koning der Bel gen ontvangen „Zeer getroffen door uw vriendelijk tele gram, bedankt Zijne Majesteit de Koning met ganscher harte al de leden der afdee- ling voor hunne verkleefde gevoelens." GENERAAL JUNGBLUTH. De decoratiezaak. UU. verbroutt4>air© bron verneemt De Tel., dat. de ecreraad, in zake de bekende decoratie- zaak, is samengesteld. Als leden van dien raad worden o.m. de namen genoemd van de oud-minietere S. van Houten, J. C. de Mare? Oyens, P. W. A. Cort van der Linden en C. Lely. Gouvernement s-4c offie- oogst. Blijkens een telegram van dwi gouverneur-generaal van Nedoriandech-In- <fcë van 30 December 1909, wordt de gou- vemeanent6-koffieoog9t op Java voor dit jaar tihan9 geraamd op 34 000 pikols. (St. Ot.) De z a a k-K 1 y. Majoor Kley heeft zich opnieuw tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin hij beweert dat het door hare commissie over zijn vorig adres uitgebracht rapport „onjuist is en er zelfs een besliste onwaarheid in voorkomt, die tegen beter weten in moet geschreven zijn, en daarom een leugen is." Adressant meent dit te kunnen bewijzen door een aan zijn adres gehechte bijlage. Hij wijst de Kamer er op, ,,dat door hare be slissing gesanctionneerd werd tegen wet en recht in dat een officier ontslagen kan worden op grond van een eenzijdig rapport van een chef, zonder daarop te zijn gehoord, zonder zich te hebben mogen verdedigen en zonder dat hij uit het hen uitgereikt, wor dend extract-Kon. besluit kan zien, om wel ke redenen hij ontslagen werd, en dit dus zeer verstrekkende gevolgen voor het offi cierskorps kan hebben." Adressant verzocht der Kamer dus re visie van de op 6 Dec. j.l. genomen beslis sing ten zijnen aanzien, waartegen hij pro testeert. Burgemeester van L e u- wo n. Naar men meldt, bestaat bij de raadsleden het plan burgemeester Van Leeu wen bij zijn aftreden als zoodanig een hul deblijk aan te bieden. De Leid s c he burgemees ters-te noeming. Men schrijft uit 's Gravenhage Naar aanleiding van berichten betreffen de het in aanmerking komen van de wet houders mr. de Vries (Amsterdam) en de Wilde (Den Haag) voor het burgemeester schap der gemeente Leiden, verneemt men, dat althans aan den Haagsclien wethouder den heer De Wilde hiervan zelf niets be kend is en dat hij bovendien die betrekking niet begeert. Tot directeur van het Bestelhuis van dien Boekhandel t© Amsterdam is door liet -bestuur van de Vereeniging ter bevordering van de belangen dos boekhandels benoemd, in di© plaats van den hoer N. C. Smit, de beer W. P. van Stookum Jr. Uitvaart Mr. S. A. Vening Mei nes z. Gisteren werd het stoffelijk overschot van liet ontslapen Eerste Kamer lid mr. 8. A. Vening Meinesz, oud-burge meester van Amsterdam en Rotterdam, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Het lijk werd per lijkwagen van het buitengoed van den overledene, „De Heilige Berg" hij Leasden, naar Amersfoort overgebracht en van daar per trein naar Amsterdam ver voerd, waar het om 11.31 aan het Centraal station arriveerde. Hier werd de begrafe nisstoet gevormd. De lijkwagen was behangen met een aan tal bloemstukken en kransen, o.a. een krans van het gemeentebestuur van Rotterdam, met groenwitte linten. Bij deze bloemen werden op het kerkhof nog meerdere ge voegd. Zoo stond daar de gemeentebode met eeu grooten krans van het Amsterdamsohe gemeentebestuur, terwijl de leden der Eer ste Kamer (die heden vergaderde) als deel- neiningsbhjk bij persoonlijke verhindering een palmtak zonden. Te ongeveer kwart over één kwam de lijk stoet op Zorgvliet aan, waar zich vele be langstellenden hadden verzameld. Aanwezig waren o.a. Amsterdam's burgemeester mr- Van Leeuwen, de oud-burgemeester van Rotterdam, F. W. 's Jacob, de Amsterdam se he wethouders J. Jitta on mr. v. d. Bergh, tal van gemeenteraadsleden, hoog leeraren, de oud-wethouders mr. Sohölvinck en prof. Treub, de proc.-gen. bij het ge rechtshof te Amsterdam baron Baud, de dir.-gen. der Staatsspoorwegen de heer Kretschmar van Veen en voorts enkele ge meenteambtenaren enz. Mr. Van Leeuwen huldigde de nagedach tenis van den overledene, dien hij had lee- ren hoogschatten en waardeeren als een no bele figuur, een uiterst bekwaam, helder ziend man, aan wieu Amsterdam voonal zeer veel te danken heeft. Spr. schetste de groote en goede eigenschappen van mr. Ve ning Meinesz. Als oprechte hulde legde hij namens het Amsterdamse he gemeentebe stuur een krans op de baar. Een zoon des overledenen dankte voor de belangstelling. Mr. Vening Meinesz te Rotterdam herdacht. Bij de ope ning der gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Rotterdam wijdde de voorzitter een woord van hulde aan de na gedachtenis van den heer Sjoerd Anne Ve ning Meinesz, die van 1881 tot 1891 burge meester van Rotterdam was. Hij herinnerde hoe hij in den raad de besprekingen leidde met vastheid, onpartijdigheid en volkomen kennis van zaken. Hij werd tot burgemees ter geroepen op een oo gen blik, dat er een keerpunt was in de geschiedenis van Rotter- aangeraerkt als het begin van een nieuw tijd perk, waarin Rotterdam zich ontwikkeld heeft tot een groote haven. Het is zijn on vergankelijke verdienste, dat hij deze toe komst voorzien heeft, en het streven van het gemeentebestuur op het bereiken van dit doel on wrikbaar gericht heeft. Hij deinsde voor geen offer terug om Rotterdam tot lioo- gere ontwikkeling te brengen. Ook te Am sterdam heeft zijn werk vruchten gedragen, doch spreker gelooft te mogen zeggen, dat het zwaartepunt van zijn levensvatbaarheid te Rotterdam gelegen heeft, en wie in later dagen zijn spoor zoeken wil, dat vinden zal aan de boorden van de Maas en in heel den wonderen opbloei der haven, waarvan hij in waarheid als een der schippers mag worden aangemerkt. De naam Vening Meinesz staat dan ook in de geschiedenis van Rotterdam met onvergankelijke letteren geschreven. B. en W. hebben aan de weduwe een brief van rouwbeklag gestuurd. De raad, die deze lede staande aanhoorde, betuigde hier mede zijn instemming. Begrafenis Dr. van der F 1 i o r. In tenen woondiigheid van den Prins vertegen wvKWkliiigeTide de koningin, ©eni ge leden der hofhouding, alle predikanten te 's Gravenhage, den Commissaris der Ko ningin en een groote schare van gemeente- naren, zoowel mannen als vrouwen en van deputation der Protestanteche kerkelijke in stellingen, is gisteren het stoffelijk overschot van den em. predikant en hofkapelaan ds. Van der Flier op Oud-Eik-en-Duinen ter- aardobeeteld De lijkkist daalde gedekt met de twee Koninginne kransen ten grave. Be halve bij een lijkdienst ten eterfhuize, ge leid door den zoon ds. A. van der Flier, predikant te Middelburg, werd aan de groe ve gesproken door ds. Cramer, die den over ledene herdacht als kanselredenaar en cate chetisch leer aar. die onze Koningin gods dienstig opleidde; door ds. Leemans, die hem huldigde in zijn arbedd als vroeger lei der der algemeene Synode. Ds. van der Flier uit Middelburg vertolkte aan den Prins dfen dank aan dè Koningin. Ds. van Glheel Giildemesster bealc t met een dankgebed de plechtigheid. B o ij mans. Het Museum Boijmuans te Rotterdam zal met Nieuwjaar weder toe gankelijk worden. Er is daar ontzaglijk veel veranderd, zegt de N. R. Ct. Men zal het geheel nauwelijks herkennen. Zeer hard en met liefdevol overleg is er doorgewerkt moeten worden, om thans ge reed te zijn, zóó ver dat de deur kan her opend. Vondst uit het stee n-t ij d- p e r k. Door den landbouwer M. G. te Or- tersum, weiden, naar de 's H. Ct. meldt, bij het graven aan den voet van den Moo- kerberg op ongeveer 1 Meter diepte twee steenen beitels gevonden, vermoedelijk da- tee rende uit het steen-tijd perk. Door een liefhebber werd hem reeds 60 voor zij no vondst geboden. Artis. Van Artis in Amsterdam valt weer belangrijk nieuws te vermelden. In het najaar werden een Nijlpaardje en een Grevy-zebra geboren, de laatste van het prachtige paar zebra's door de vereeniging Artxsfonds aan het Genootschap geschon ken. De stallen zijn thans voor het publiek opengesteld en wij raden aan eens te gaan zien naar het prachtige groepje in den zebra stal, dat met gunstiger weder spoedig in het buitenperk belooft te dartelen, zooals zebraveulens dat- om hun moeders doen kunnen, bevallig en onstuimig, met onge ëvenaard mooie bewegingen en standen. En men brenge ook een bezoek aan moeder Betsy, het geweldig Nijlpaard, dat met haar leuk kleintje, stoeiend om moeders massalen kop, nieuwsgierig opduikend of haastig achter de uit 't bassin plassende moeder aandribbelend, een stukje intiem familieleven uit den Boven-Nijl te zien geeft In het Aquarium is thans het tweede, voor tropische visschen ingerichte bassin in de groote zaal gereed gekomen, dat, met zijn prachtige visschen en stemmig kleu rende planten weer iets nieuws en bijzon der moois in de hoofdzaal van het Aquari um is geworden. Portheffing voor quitan- ties. Naar wij vernemen heeft de vereeni ging van directeuren van dagbladen „De Nederlandsche Dagbladpers" van den direc teur-generaal der posterijen de mededeeling ontvangen, dat de verhoogde porto heffing voor quitanties, waarop noodelooze mededee- lingen staan, b.v. omtrent prijzen of leveringsvoorwaarden zal worden uitge steld tot 1 April a.s. Tot nu toe werden deze mededeelingen oogluikend toegelaten. On langs heeft het bestuur der posterijen echter op strikte naleving van de bepaling aange drongen, wat aan tallooze firma's en perso nen, die reeds gedrukte en gereedgemaakte quitanties in voorraad hadden, groot nadeel en veel last bezorgde. De bereidverklaring van den directeur-generaal, om nog tot 1 April de desbetreffende bepaling niet strikt uit Le voeren, zal daarom door velen met genoegen gehoord worden. Landbou w-o ngevalle n-v e r- zekering. De commissariseen van „de Centrale Landbou w-Onder 1 in ge'te zamen vormende de vertegenwoordigers der Pro vinciale-Landbouw—Verr zekeringsvereenigin- gen hebben besloten, dat de Landbouw-On- gevallen-Verzekering op 1 Januari e-k. in werking zal treden. Voor het personeel in meer dan 2000 land bouwbedrijven zal dus dan de tijd voorbij zijn, dat het niet of zeer onvoldoende verze kerd is tegen de gevolgen van ongevallen Het aantal deelnemers neemt nog dago- lijks toe. Zendingstentoonstel- l ing Men meldt uit Arnhem aan De Stan daard, dat daar j.l. Dinsdag een vergadering is gehouden onder voorzitterschap van ds. N. de Jong van Velp, waarin de wenschelijk- heid betoogd werd van het houden eener zen dingstentoonstelling. Het resultaat was, dat een groot provinciaal comité, gevormd zal worden, uit zijn midden weer een kleiner comité, dat de leiding neemt en voorberei den zal de tentoonstelling, zoo mogelijk van 23 tot 29 Mei 1910 in de groote zaal van Musis Sacrum te houden. Acht-en-dertig aanwezige dames en heeren traden tot het provinciaal comité toe, van meer dan 50 was bericht van sympathie inge komen. Besloten werd de commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, den burgemeester van Arnhem en graaf Bentinck van Middachten uit te noodigen het eere comité te vormen. Op voorstel van den heer D. R. B. baron van Lynden werd het voorloopig comité be noemd tot comité van leiding. Dit comité was saamgesteld uit de heeren ds. N. de Jong te Velp, J. H. Schreuder te Arnhem, mr. A. H. Brandt te Velp, dr. A. J. van 't Hoofd te Oosterbeek, N. J. A. C. Swellen- grebel te Arnhem en W. H. de Bruijn vaji Melis en Mariekerke te Velp.. Een koor van 200 dames en heeren, bene vens een kinderkoor hebben hun medewer king reeds toegezegd. Een opgedoken schat. De jongste bediende van een bijoutier te Amster dam moest, zooals gewoonlijk eiken morgen, met ee ntrommeltjo, gevuld met bijouterieën ter keuring naar de keurkomer in het Oost- Ind. Huis aan den Kloveniersburgwal, zich begeven. Spelende viel hij en schoot het trommeltje uit zijn handen in het water. Den geheelen morgen word gedregd en gevischt, doch zonder resultaat. De patroon, die in middels gewaarschuwd was, wendde zich tot een duiker, die met zijn apparaten vlug ter plaatse was. Na zijn kostuum aangetrok ken en zijn helm op het hoofd gezet te heb ben, dook hij in de gracht, en bracht na eenige minuten het trommeltje te voorschijn. Dat deze niet alledaagsche vertooning veel bekijks had, laat zich wel begrijpen. (N. V. d. D.) Gemeenschappelijke wa terleiding. Op initiatief van den heer N. J. C. S. H. Lette, buqgemeeister van Brieülle, zullen dloor Ihét gemeentebestuur al daar aanischrijivin gen gericht worden tot de verschillende gemeentebesturen in de eilan den Voorne, Putten en Beierland ter voor- bereoldiing eener bijeenkomst te Rottendam, om daar, onder voorlichting van dn. Jenny Weyerman van Utrecht de mogelijkheid te fbeqprdbein van de tetettanjdlbrenig i mg eener gemeenschappelijke watenlèikHing in dien trant al:s dat op Zuid-Bevelandi is geschied Werkloosheid te 's Gra ven h a g e. De stand van dé werkloosheid! in Den 'Haag: tot gisteren zijn bij het al gemeen comité ingeschreven 1100 werkloo- zen verleden jaar omtrent dezen tijd 'be droeg dit 2200. Laatstleden Vrijdag heeft de eerste uitkee- ring plaats gehad tot een gezamenlijk bedrag van f 950; verleden jaar werd. voor de eerste uitkeering f 2000 uitbetaald. Ten deele is dit opmerkelijk verschil toe te schrijven aan mindere werkloosheid, voor een ander deel ook aan de betere organisatie en het scherp voorafgaand' onderzoek. Snel recht. Voor liet Ajnster- damsche hof werden gisteren in een civiele quaes tic de pleitdagen bepaald op Febr 1911. V ergiesing. Gisteren heeft sócth aan die rechtbanlk te Amsterdam het vreemde geval voorgedaan, dat iemand daar moest, verschijnen om zich te laten schei den. De vroujw in de dagvaarding genoemdl, was lh!em zelfs niet hij name 'bekend' en se dert zes jaar was hij aelif weduwnaar. Waar schijnlijk was ihier sprake van een naamge noot. De man was zeer verstoord, omdat men hem na langen tijld wachten ean/vouidng modédeeüidè, dat er een 'kléine vergissing was gemaakt. En daarmede was hij het niet eens. (N. -v. d. D.) De publieke tribune be stormd. Toen gisterenmiddag na dé pauze de deuren van de publieke tribune der Amsterdams c h e r&chtbank geopend wer den ter voortzetting van de behandeling der strafzaak tegen de vier ijzerdieveu, stortte zich het enorm talrijk publiek op dé banken, vechtende om plaatsen. Rijks- en gemeentepolitie klopten de bende met den wapenstok uiteen en ontruimden de tribune gpdeeilbélij'k. Groote ijzerdiefstallen. In 't begin van October werden herhaalde lijk groote partijen ijzer vermist van de op slagplaatsen aan de overzijde van het IJ te Amsterdam, der heeren M. S. en M. Sprin ger. Den 14en October 1909 een partij van 1000 K.G., bestaande uit rails, kruiswissels, enz. en zelfs een halve locomotief 1 Aangif te bij de politie volgde, de recherche zette zich aan 't werk, hier en daar werden ge deelten van 'ifc gestolene in beslag genomen en Dinsdag stonden, wegens vermelden dief stal, drie jonge mannen voor de 4e kamer der Amsterdamsche rechtbank terecht, te we ten L. Polak (recidivist), M. Dresser( reci divist) en D. Zeeman. Eveneens moest zich in deze zaak verantwoorden A. Zurel, we gens poging tot voordeel trekken uit deze diefstallen In deze zaak worden 25 getuigen gehoord. Het bleek, dat de gestolen goederen op een dekschuit van de werf, vervoerd waren geworden. Nadat het ijzer hier slechts ge deeltelijk verborgen was, besloot men de rest te Haarlem van de hand te doen, daar de politie de handelaars gewaarschuwd had. Door de arrestatie der daders kwam 't ech ter zoover niet. Bekl. Polak zeide, dat iZurel last tot den diefstal gegeven had. Ook had Zurel hem en Presser geld gege ven om na den diefstal naar Antwerpen uit te wijken. Den 31sten October keerden ze terug. Presser legde ongeveer eensluidende ver klaringen af. De verdere behandeling dezer zaak werd uitgesteld. Aanhouding. De politie te Amsterdam heeft in een café in de Amstel- straat de ruim twintigjarige jongelieden G. M., klerk bij den belasting-ontvanger te Loppersum, en diens vriend A. S., wonende te Z. (Groningen), gearresteerd. De eerstge noemde wordt verdacht van verduistering van f 300 aan rij kegelden. Zijn vriend, die steeds in gezelschap van den verdachte is geweest en mede goede sier met het geld gemaakt heeft, naar het schijnt, wordt ver moedelijk ook vervolgd. De beide aangehou denen zijn naar Groningen overgebracht. De aanslag dubbel waard! In de gem oenter aadisvergaderi njg van Me- tdémblaik, Woensdag avonldl géhouden, was ingekomen een verzodk van iemand', in dé (hondenbelasting aangaslagen in de le klas se (f 3.Hij vroeg in dè 2e klasse (f 1. te wonden geplaatst, omdlait zijn hond wépdl gebezigdom bij zijn zieke dochter t« slapendus als geneesmaidldél. De raad oordeeldto dat zulk een bond IblijtóbaaA* ©én genoetjheer verivingl en den boogaren aanslag dus d/ubbél waard was I (Hbld.) - Pensioenen H. IJ. S. M. personeel. Door de directie der H. IJ S. M. is aan bet ambtenaars-perso neel een circulaire gericht, waarin wordt medegedeeld, dat de regelen der pensioe nen niet op deiizelfden voet kan doorgaan, zr.oals tot dusver het geval was. De ambtenaren betaalden tot nu toe 2 van hun salaris als bijdrage in het pen sioenfonds en ontvingen hiervoor op 60- jarigen leeftijd 2/3 van hun salaris als pensioen, mits zij 40 dienstjaren hadden. Bij een kleiner aantal dienstjaren werd het pensioen naar evenredigheid minder. Het is langzamerhand gebleken, dat de ze bijdrage veel te klein was om de kosten

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2