KOLONIËN. BINNENLAND. den, voor wie een bedrag van 6 063.658 pond sterling of bijna 73 millioen gulden. Met het nieuwe jaar zijn in Engeland de kinderrechtbanken in werking getreden, die recht zullen spreken over kinderen tot aan den leeftijd van 16 jaren. Dergelijke be klaagden behoeven dus niet meer in aan- aking te komen met de gewone beklaag den. De zittingen worden niet gehouden in de gewone zaal met het. ,,dock", d. i. de verhoogde ruimte in het midden voor de be klaagden. De zittingen zijn niet openbaar, de pers wordt echter toegelaten. De rech ter is voor de bepaling van de straffen niet gebonden aan de wet, hij kan geheel naar eigen inzicht te werk gaan. Denemarken. Kopenhagen, 8 Jan. Heden be gon voor hot rijksgerechtahof 'het proces tegen den gewezen minister - president J. C. Chris tened! en den oud-mi nister van binnenland- selie zaken Sigurd Berg. .Nadat dte inlei dende gerechtelijke formaliteiten waren ver richt, werd de vendors behandeling op voor stel van den ambtenaar van het O. M. tot don 2en April verdaagd. Oostenrijk-Hongarlje. De opzegging van do muntovereenkonrust van 2 Aug. 1892 tusschen Oostenrijk en Hon garije, waarvan reeds melding is gemaakt, gaat gepaard met een proces-verba al, waarbij .is overeengekomen, dat de beide partijen vrijwillig de m unto vereen komst zullen ver lengen voor het geval dat de bankconcessie wordt verlongd, gedurende den voor die ver. lenging bepaalden termen. Indien de op- zecging niet had plaats gehad, zou de munt- orvereen komst stilzwijgend met. tien jaren verlengd zijn, hetgeen mtusschen niet vat baar scheen voor verwezenlijking met het oog op die omtrent de bank bestaand© onzeker heid. De nieuwe regeling zal tot gevolg hebben, dat de munteenheid en de bank©en- heT terzelfder tijd zullen vervallen. Budapest, 8 Jan. Op dë vraag van minister-president Lukacs, of de Justih. partij eene credaetwet voor de eerste twee maanden van 1910 zou goedkeuren, ant woordde Justh, dat zijne partij eene orediet- wet alleen kan toestaan aan eene regeering, wier program haar 'bekend is en d-e haar -vertrouwen geniet. Turkije. K o n s t a n t i n o p e 1 8 Jan. De Porte hoeft aan de beschermende mogend heden van Kreta een protest gezonden te gen do wijze, waarop de nieuwe regeering van Kreta den eed heeft afgelegd, en tegen het besluit van de Kretensische Kamer, be treffende de toepassing van de in het ko ninkrijk Griekenland geldende wetten op het eiland. Konstantinopel, 8 Jan. Vol gens inlichtingen, van de Porte afkomstig, heeft de Fransche gezant eene definitieve grensregeling tusschen Tunis en Tripoli gevraagd. De Porte, die dit tot dusver had geweigerd, schijnt nu gezind te zijn dit aan te nemen, mits sommige vormkwestièn ge regeld worden. Vereenlgde Staten. Op verlaugen van den voorzitter van het huis van vertegenwoordigers Cannon, heeft president Taft den postmeester-generaal Hitchcock bewogen aan de beschermelingen van de republikeinsche ,,insurgenten", d. w. z. de tegenstanders van het nieuwe tarief van invoer rechten, voorloopig geene betrek kingen te geven. De heer Cannon is een der mannen, aan wier invloed het voorna melijk te danken is, dat de herziening van hot tarief aan het volk in plaats van de be loofde verlaging een verzwaring heeft ge bracht. Dit is een terugkeer tot de oude partij - regeering, waaronder de openbare ambts bedieningen als buit voor de overwinnaars in den politieke» strijd werden beschouwd. Het was een erkend beginsel geworden, dat de bondsbetrekkingen niet meer uitsluitend aan de politieke vrienden van de regeeren- de partij, maar aan de bekwaamsten zon der onderscheid van richting zouden wor den gegeven. Met dit doel is eene ombte- n aars wet uitgevaardigd, die een stelsel van examens bepaalt, en de elkaar opvolgende presidenten hebben geleidelijk de werking van deze wet op de verschillende diensttak ken uitgebreid. President Taft heeft nu op dit gebruik weder inbreuk gemaakt. Allerlei. Walter Lonsdale, Dr. Cook's secre- tarLs, zegt in een artikel in Politiken ,,I>r. Cook is een eerlijk man. Hij ge looft vast en zeker, dat hij aan de Noordpool is geweest. Misschien kan hij dat niet we tenschappelijk bewijzen. Maar do gedacht© om te bedriegen is nooit in zijn brein op gekomen. Lonsdale ontkent verder, dat Cook met zijn lezingen in Amerika zooveel heeft ver diend, als men in do bladen heeft beweerd. Hij staat er nu dan ook geldelijk niet t© bost voor. Het laatst heeft Lonsdale Dr. Cook te New-York gezien. Hij ging naar Philadel phia en zou vandaar naar Marseille vertrek ken. Een paar dagen geleden hoeft Lonsdale een brief van hem gekregen. Daaruit blijkt, dat Cook zich, toen de Kopenhaagsohe com missie over zijn Poolbescheiden uitspraak deed, ergens bevond, waar een bericht daar van hem niet kon bereiken. Vermoedelijk, zegt Lonsdale, weet hij er ook op dit oogenblik nog niets van hoe de zaak eigenlijk staat. Maar ik zal zorgen, dat hij zoo spoedig mogelijk op de hoogte komt, en ik twijfel er niet aan, dat hij met opgerichten hoofde allen tegenspoed zal te gemoet gaan. Zelfs al is hij niet de ont dekker van do Noordpool, een bedrieger is dr. Frederick A. Cook niet!" Omtrent de Weensche vergiftigings zaak wordt nu bericht, dat do schuld van luitenant Hofrichter bewezen wordt geacht. Hij moet zich het blauwzuur hebben ver schaft door bemiddeling van een artillerist, wiens broeder drogist is. Berichten uit Messina melden, dat do kostbaarheden, die onder het puin van de hoofdkerk begraven lagen, gestolen zijn. Kostbare modellen van Griekse he kunst moe ten zijn weggenomen door lieden, die partij trokken van het onvoldoende politie-toezicht. Men is bang dat de meeste kostbaarheden verdwenen zijn. Petersburg, 9 Jan. Door de on voorzichtigheid van een bediende is gisteren in de garage bij het paleis van grootvorst Nikolai Nikolajewitsch eene benzine-ontplof fing voorgekomen, waarbij de monteur en een koetsier gedood werden. Er ontstond brand ten gevolge van de ontploffing, maar die werd terstond gelocaliseerdslechts eenige dienstvertrekken werden beschadigd. Da brand van bat Koningspaleis ta Athena. Den heftigen brand, die die ge lijk onze telegrammen reeds meldden het slot te Athene voor het grootste gedeelte in puin heeft gelegd, kon eerst Vrijdagmorgen paal en perk gesteld worden. Aangaande de oorzaken van die kadastrophe is weliswaar nog niets bekend maar toch kan als buiten gesloten worden beschouwd, dat het uitbre ken van den brand met dc momenteel in do Grieksche hoofdstad heersc hendie ongezon de toestanden verband houdt, of als een aanslag op de Koninklijke familie is aan te merken. Een correspondent van „Der Tag" heeft de plaats dies onheils van nabij in oogenschouw mogen nomen. Een dichte haag militairen en gendarmes aldus schrijft hij zot alle toegangen tot het slot en park af. Evenzeer wordt een breede kring op het Slotplein afgezet. Daarheen en op het groote plein, waarop het heer lijke Koninklijke park zuidwaarts uitkomt, sleepen soldaten en bedienden meubels, schilderijen, kostbaar porcelein, tapijten! en wat er nog verder te redden valt. Binnen in het glot heemsoht een koorts achtige drukte. De trappen zijn door Griek sche soldaten bezet. Russische on Engelse he matrozen snellen heen en weer, bevelen weerklinken door de verzengend-heet©, be rookt© vestibule en zalen. Met een voor dit zuidelijk land verwonderlijk flegma geven de hofmaarschalk en de staf van adjudan ten het bedieiwlepersoneel hunne bevelen. Over de kostelijke trappen, parketvloeren en loopers kronkelen waterslangen. Men hoort ze stralen in de vuurgloed uitgulpen. Maar er is weinig, veel te weinig materiaal en de waterkarren, die onophoudelijk iu- en uitrijden, en welker vaten nauwelijks een hectoliter inhouden, doen bespottelijk aan. Het beste is de linkervleugel van het slot or af gekomen. Hier bergit mien de gespaar de voorwerpen op. De zuidelijke vleugel, het park toegekeerd, is echter niet veel meer dan een ruïne, van de noordervleugel is het centrum van de tweedie verdieping geheel uitgebrand. De kapel, de gtroote Pompoïsche balzaal, de tropheeénzaal en een reeks van vertrek ken en de woningen van het hofpersoneel zijn in de vlammen opgegaan. Schilderijen, fresco's en meubels zijn vernietigd, maar toch kon nog wat gered worden. De on schatbare herinneringsstukken uit de on afhankelijkheidsoorlogen alsmede de privaat- documenten van den Koning kondlea in. zekerheid worden gebracht. Vele hofdames moeeten bewusteloos uit het slot worden gedragen, maar gelukkig valt geen men sc ben offer te betreuren. Onbegrijpelijk is het, dat de slotwacht) en het bediendepersoneel niets van den brand gemerkt hebben, maar er eerst van buitenaf op attent moesten worden gemaakt. De Koning was diep ontroerd. Hij liet zich over alles inlichten en informeerde naar vele, hem aan het hart gaande voorwerpen, die een prooi der vlammen zijn geworden. Waarschijnlijk zal de Koning nu, als staats zaken hem naar Athene roepen, in het pa leis van den Kroonprins of dat van prins Nikolaus zijn intrek nemen. Er rij nog op gewezen, dat kort voor de jongsibe politieke gebeurtenissen den Koning oen voorstel tot algeheel© verbouwing van het paleis dat staatseigendom is en niet verzekerd is gedaan. Er was sprake van het ietwat stijf-sobere gebouw, bij welks ontwerp aan geen marmer was gedacht, een voornamer aanzicht te verleenen. Zeer vele volksvertegenwoordigers ook die overigens voor anti-dynastiek gezind gelden, hielpen ijverig aan het blusschings- werk medo. O OST-INDIE Aankonistvandennieuwon g o u v.-g e n e r a a 1. Men seinde den 14en December aan de „Sumatra Post" uit Sa- bang De „Rembrandt" kwam vanmorgen te 10 uur hier tinnen met de gouverneurs vlag in top. Alle schepen pavoiseerden. De „Koningin Wilhelmina" loste 21 schoten, de bemanning hief een driewerf hoezee aan. De landbatterij loste ook 21 schoten. Aati boord begaven zich de kolonel Swart met zijn adjudant en den assistent-resident Ver- beeke met zijn echtgenoote, de militaire com mandant van Sabang, de civiele gezagheb ber, de havenmeester, de adjudant van den landvoogd de Ronde en zijn echtgenoote en de commandant van de „Wilhelmina". Zij werden ontvangen door kolonel Michielsen, die met gouverneur-generaal Idenburg reist. Toen kolonel Swart de loopplank opging, blies de muziek het oude Wilhelmus. Do ©erewacht presenteerde het geweer. De landvoogd ontving de gasten op het bovendek. Mevrouw Verbeekc bood me vrouw Idenburg enkele bloemstukken aan namens de dames in Atjeh. Daarop werden do verschillende autoriteiten en p&rticulie ren voorgesteld. Men seinde den 15en Dec. aan de „8n mat ra Post" uit Sabang: De „Rc—brandt" vertrok gisteren om /iet uur. Gouv.-generaal Idenburg had een goede reis gehad en zag er welvarend uit. Hij was zichtbaar onder den indruk van de grootsche ontvangst en de betoonde be langstelling. De gouv -gen. gebruikte de lunch afzon derlijk met kolonel Swart. Van terzijde is reeds gebleken, dat gou verneur-generaal Idenburg vertrouwen in het beleid van kolonel Swart stelt en ook vindt dat men op den goeden weg is in Atjeh. Resident Ballot reisde mee naar Singa pore. De correspondent te Batavia van het Hbld. seint dd. heden het volgende: Hier is bericht ontvangen van een groote knevelarij-zaak op het particulier land Kandanghauer. Er zijn honderden klagers. Op de particuliere landerijen Kramat en Karang Serang heerscht eene malaria epidemie, tengevolge waarvan reeds 500 lieden zijn gestorven. De Staatscourant van Zonder 9 en Maandag 10 Januari bevat o.a. het volgen de Koninklijke besluit: toegekend de eere-medaille der Oranje- Nassau in zilver aan J. J. Grégoire, knoo- penmaker bij de firma P. Mansvelt Beek <fc Zoon, metaalgieterij een fabriek van mi litaire equipementen, en concierge vau het gebouw der St. Jozefsgezellenvereeniging te Den Haag. benoemd tot burgemeester der gemeente Wijdten, J W'illemse tot burgemeester der gemeenten Oudenhoorn en Zuid land, G. van Andel tot burgemeester der gemeente Zuilen, j>hr. B. Eekhout, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Warffum, A. Klazes Bijlsma. secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Sleeo, G. L. Gratama, secretaris dier gemeente. H. M. de Koningin had Zaterdag aan tafel genoodigd den gep. luit.-generaal Schever, den gep. luitenant-generaal Graaf du Monceau, chef van het Militaire Huis, mevr. de Gravin du Monceau, dame du palaisfreule du Monceau, hofdame hono raire; luit.-kol. Graaf Schimimielpenninck, adjudant en mevrouwmajoor van Hoog straten, adjudant en mevrouw. Men meldt ons uit 's Gravenhage, d.d 8 Januari 't Was of er parade of eenige andere mili taire plechtigheid gehouden was, zoovele generaals en officieren vertoonden zich heden in groot tenue op straat. Allen namen evenwel de richting naar het Koninklijk Paleis, alwaar H. M. de Ko ningin en Z. IC. H. de Prins alle opper-, hoofd- en verdere officieren van het gar nizoen, (ook die werkzaam aan het ministe rie van Oorlog, de inspectiën, staven en mi litaire inridhtingen) wachtten tot het in ont- gst nemen van hunne gelukwenschen met de geboorte der Prinses. Alle audientie-gangers er waren pl.m. 400 officieren defileerden daartoe voor het Koninklijk Echtpaar, dat omringd was door den dubbelen dienst van leden van Hr. Ms. civiele en militaire Huis. Bij de aawüëntie voor het garnizoen Zaterdag ten Hove waren de officieren tevens in staat gesteld, de jonge Prinses te rien, die op oen divan lag, terwijl Haar Koninklij ke oudere ouders aan weerszijden stonden. H. M. de Koningin zal heden, 's na middags 4J uur, audiëntie verleenen aan den Commissaris der Koningin in Zuid- Holland met de leden van Gedeputeerde Sta ten en den Griffierden president en de leden van het gerechtshof te 's Gravenhage den burgemeester van 's Gravenhage en de leden van het Dagelijksoh bestuur (wethou ders) den president en de leden van de arrond.-rechtbank te 's Gravenhageden voorzitter en de leden van den Raad van Beroep voor de ongevallenverzekeringalle welke colleges naar aanleiding der geboorte van Prinses Juliana eveneens vroeger ver zocht hadden deswege hunne gelukwenschen aan té bieden. Z. K. H. de Prins der Nederlanden was heden tegenwoordig bij de ter aard'e- bestélling van het stoffelijk overschot van den luitenant-generaal Thiange, chef van den gen.-staf, op de begraafplaat» Oud- Eilk-en-Duinen. Z. K. H. vertegenwoordigde Hare Maje steit de Koningin bij deze plechtigheid. H. M. de Koningin-Moeder had aan jhr. van Tets, oud-luitenant kolonel dien* cavalerie opgedragen om bij do begrafenis van generaal Thiange op het kerkhof tegen woordig te zijn om van Hr. Ms. belang stelling iu het overlijden van den chef van den generalen staf te doen blijken. Hoewel de begrafenis van luitenant- generaal Thiange, chef van den gen. staf in oenvoud en zondier militaire eerbewijzen plaat® had, waren niettemin die Minister van oorlog met zijn adjudant en vele offi cieren met name van het dienstvak aan het hoofd waarvan d<e overledene stond op bet kerkhof aanwezig, tot het brengen van het laatste saluut aan dien betreurden chef. Chef van den generalen staf. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal den luitenant-generaal F. H. A. Sabron, thans op non-activiteit, weder de betrek king van chef van den generalen staf wor den aangeboden. Ingevolge Koninklijke machtiging is do heer M. Coeta erkend en toegelaten ala vice-consul van Brazilië te Amsterdam, op den voet van vreemd onderdaan. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer R. E. C. Menant erkend en toege laten al® consul belast met die waarno ming van het vice-consulaat van Frankrijk te Amsterdam, op den voet van vreemd on derdaan. Dezer dagen is gesneld, dat de regee ring zicdi tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zou hebben gewend, tenein de een bestuit van dat college uit te lek ke tot verhoogdng van het burgemeesters- salaris. Dit bericht is, volgens liet Hbld., geheel uit de lucht gegrepen. Een dergelijk verzoek is zeker niet van die regeering uitge gaan. R ij ks pensioneering ge meenteambtenaren. Men schrijft Bij de gemeente-ambtenaren waren be treffende hunne pensioneert ng door de te genwoordige regeering groote verwachtin gen gewekt. De regeering zette hot door het vorig ministerio aangevangen omvang rijk wetenschappelijk onderzoek voort, loo- pende over ongeveer 47,000 ambtenaren- De ministers van binncnl. zakeai en van fi nanciën verklaarden bij de behandeling der staatsbegrooting voor 1909 uitdrukkelijk, dat het in de bedoeling der regeering lag deze zaak „tot een goed einde te brengen". Een geheel bevredigenden indruk verkreeg ook eene commissie uit het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Gemeente-ambte naren bij een door genoemde ministers toe gestane particuliere audiëntie. Thans echter is bij belanghebbenden al gemeen ongerustheid gerezen door het niet noemen van de zaak in de troonrede en het gesprokene door minister Heemskerk bij de jongste begrootingsdebaitten. Deze ongerust heid pijnigt hen te meer, omdat het hier geldt de vervulling van hun dierbaarsten hartewensclivele jaren hebben zij daar voor gestredenmoeiten noch kosten wer den daarbij ontzien; belangrijke offers voor pensioensbijdrage willen zij zich gaarne ge troosten. En algemeen, zoowel in als buiten de Sta ten-Generaalworden de billijkheid en het hoogst dringende erkend van deze regeling, aan de politiek ten «enen male vreemd. Voor enkele diagen noemde zelfs minister Heemskerk het „eigenlijk een schande, dat ©r ambtenaren vast aan gesteld zijn, die geen pensioensrechten heb ben". Maar de minister sprak ook van zijn vrees voor kostenbezwaren „als de zaak voor de Kamer komt". De gemeente-ambte naren bekruipt nu de vrees naar wij ho pen en vertrouwen ten onrechte, dat de regeering niet zoo spoedig als na hot inge steld onderzoek maar eenigszins mogelijk is hare voorstellen zal indienen en dat dus steeds meer slachtoffers van het groot ge mis dezer noodzakelijke regeling zullen val len. Een afdoende geruststellende verklaring door de regeering bij dc begrootnngsbehan- deling in de Eerste ICametr is zeker hoogst •gewenscht te achten. De burgemeester van Am sterdam. Do Raadszitting van a.s. Woensdag is de laatste welke door burge meester Van Leeuwen gepresideerd zal wor den. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal de scheidende burgemeester, n.a afloop van de agenda, namens den Raad worden toege. sproken door het oudste raadslid', den lieer L. Serrurier, en namens de wethouders door den oudbten wethouder, den lieer Th. F. A. Dolprait. Deze zal na het vertrek van mr. van Leeuwen het. burgemeestersambt waarne men, totdat de nieuwe itularis benoemd is. Tuchtschoolstraf en ma rine opleiding. De minister van ma rine heeft, zoo meldt men aan de N. R. Ct. afwijzend beschikt op het verzoek van een jongen te Haarlem, die voor eenige jaren tuchtschoolstraf onderging, in die school en ook later goed oppaste, doch die, wegens het vermelden van de ondergane tueht- sohoolstraf op het aangevraagde bewijs van goed gedrag, niet tot een dienstverbintenis bij de marine toegelaten was en toen de tusschenkomst van den minister had inge roepen. De afwijzing van het verzoek wordt niet gemotiveerd. In het hotel dies Ihdies is afgestapt Sir Henrv Howard, de vroegere Britsche gezant bij ons hof, met familie. De volgende alpbabetisehe aanbeve lingslijst is opgemaakt voor kantonrechter te HaarlemmermeerMrs. J. H. ten Bok- kel Huinink, kantonrechter te Lemmer, A. Oudogeest, griffier bij het kantongerecht te Schoonhoven en W. van Son, kantonrechter te Zaandam. In een tamelijk dik boekdeel zijn die verslagen met bijlagen verschenen betref fende de tweede algenieene vergadering, ge houden te 's Gravenhage op 17 en 18 Mei door de Ned.-Belg. commissie ter bestu deering van de economische vraagstukken, rakende de belangen van beide landen on der presidium van den heer mr. M. Tyde- man. Het drukwerk bevat die uitvoerige mede- deeling van het verhandelde met dien woor delijken tekst van de openingsrede en het antwoord van den heer Beerrnoert, de rap porten uitgebracht omtrent de verschil lende aanhangige vraagstukken (posttarief, exequatur, auteursrechten, scheepsverband, veterinaire politie), concept-regelingen enz. alles in liet Fransch en in het Nederlandsch. 13e Internationale con gres tegen het alkoholisme. De voorwaarde, van welker aanneming de Volksbond tegen Drankmisbruik zijn mede werking aan de voorbereidende regeling van het in 1911 in Nederland te houden 13e In ternationale Congres tegen het Alkoholisme afhankelijk stelde volgens welke „als grondslag voor dat Congres zal worden aan genomen, dat zoowel in de rapporten en de voordrachten als in de debatten streng zal worden vermeden kritiek op of veroordeeling van de richting van andersdenkenden op 't gebied der bestrijding van alkoholisme" is in een vergadering van vertegenwoordigers der groote drankbestrijdings-organisaties aangenomen. De Volksbond is na dit besluit toegetre den tot het Voorloopig Regelings-Comité. Pisuisse en Blokzijl. De journalisten-liedjeszangers Pisuisso en Blok zijl, die, gelijk men weet, een reis over Atjeh hebben gemaakt, zijn nu begonnen in het Hbld. hun waarnemingen en bevindin gen mee te deelen. Dat het hun daarbij door het bestuur gemakkelijk is gemaakt, kan blijken uit hetgeen gouverneur Swart hun zei „U kunt overal heen gaan waar u wilt, overal kunt u militaire dekking krijgen; wilt u over zee, dan staan de gouvernements- stooniers tot uwe beschikkingwaar u rijden wilt, kunt u aan de bivak-commandanten cavah-riepaarden vragen en ik zal nu reeds aan allo gezaghebbers oen rondschrijven zenden, dat het mijn wensch is, dat u bei den overal vrijuit zult kunnen rondkijken. Als u wilt kunt u ook patrouilles meema ken, maar ik zeg u vooruit, dat u zulke tochten geheel op eigen verantwoordelijkheid moet doen. Een enkel ongelukkig scbot en u ondergaat precies hetzelfde lot als onze troepen." De eerste iwee tot nog toe verschenen brieven geven in hoofdzaak een beschouwing over land en volk en de moeilijkheden, waar mee ons bestuur,te worstelen heeft gehad en 1 nog heeft. Koloniaal Etablisse ment. Nu bepaald is dat bet Koloniaal E ablissement te Amsterdam gevestigd, zal blijven, zijn door de regering met het ge meentebestuur onderinandelingen geopend) over het- afstaan van een terrein voor bet nieuw te stdchen gebouw. Naar het N. v. <1. D. meldt, heeft de gemeente aangeboden bet terrein aan den Westerdokdijk, vóór dè openbare bad- en zweminrichting, zooals m©n weet een grasveld mot enkele hoornen be plant, d'ait al reeds onheugelijke tijden braak ligt. -Volkstelling. De Nbr. meldt, dat te Osch de voorschriften voor de volkstel- ling in die mate zijn overtreden, dat de i Commissaris der Koningin in Noord-Bra bant een ambtenaar van de provinciale grif fie erheen heeft gezonden, ter controle bij 1 liet ophalen der telkaarten. Den 6en dezer waren bij verschillende 'n- I gezetenen van Bathmen nog geen kaarten I voor do volkstelling uitgereikt. De oorlam. De directie der 1 Maatschappij „Zeeland" heeft bepaald, dat voortaan aan de bemanning geen sterke drank meer zal worden verstrekt. Ontslagen tijdelijke amb ten aren Rijksverzekerings- b a n k. Men schrijft uit Amsterdam: Naar onlangs \ve.rd gemeld, zullen de schrijvers van de Rijksverzekeringsbank, die na een „tijdelijken" dienst (bedragende voor sommigen 5 a 6 jaren) werden ontsla gen, overgaan, wanneer zij dat wenschen, naar het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage, om daar dienst te doen bij de volkstelling-werkzaamheden. Van deze personen, die salaris ontvingen tot 31 December, was aan eenigen schrif telijk, aan anderen mondeling medegedeeld, dat zij op 1 Januari aan den .arbeid zou den kunnen gaan. In het laatst Van Decem ber ontvingen zij evenwel de mededeeling, dat zij zeker niet vóór 1 Maart in functie zullen kunnen treden. Dit is vooral voor die genen onder hen, die een gezin hebben, een groote tegenslag. Hadden zij dit kunnen vermoede» t zij zouden hebben kunnen trachten rich tijde lijke verdiensten te verschaffen en dit zou allicht aan een gedeelte zijn gelukt, waar de secretaris-generaal der Rijksverzekerings bank zich tot de verschillende rijksdiensten gericht had met het verzoek om plaatsing voor de ontslagenen. Zoo riep "bijv. de di recteur der Rijkspostspaarbank per adver tentie werkkrachten op. De bier bedoelde personen konden toen evenwel niet sollici- teeren, omdat zij meenden met 1 Januari naar den Haag te zullen vertrekken. Natuurlijk is inmiddels voorzien' Sn de be hoefte aan werkkrachten bij de Postspaar bank. Het conflict inde bouw vakken te Amsterdam. Een Zater dagavond gehouden gecombineerde bestuurs vergadering van de gecontracteerde kalk- en 6teenbewerkersvereenigingen besloot een door de Algemeen© Patroonsvereeniging aan geboden nieuwe conferentie te aanvaarden. Deze zal door hoofdbestuurders van den Centralen Bouwvakbond worden bijgewoond, mits ze hun recht daartoe uit die statuten kunnen bewijzen. Ze gronden het op een arti kel van het huishoudelijk reglement, luiden de: „Het bondisbestuur heeft bij staking in overleg met het afdeelingsbestuur de lei ding". Een vóór-conferentie over deze aangelegen heid op Dinsdag is reeds door de Algemeene Patroonsvereeniging aanvaard. Leidt deze vóór-conferentie tot erkenning van het eerst betwiste recht van medezeggenschap der Bondsbestuurders in de bepaling van bet standpunt der gecontracteerden in het con flict, dan zal de desbetreffende bespreking Woensdag plaats .hebben. Zoo niet, dan ver valt ze hoogst waarschijnlijk. De staking te Beek en Donk. Uit Beek en Donk wordt ge meld, dat de toestand in het conflict tus schen werklieden der fabriek van den heer P. van Thiel en dezen weinig verandering heeft ondergaan. De stakers houden zich rustig. Op den oudejaarsdag had de 2e uit- keering plaats door het hoofdbestuur van den R.-K. Metaalbewerkersbond. Elke week bedraagt die ruim 900. Een poging van geestelijke zijde aangewend, om het con flict tot een oplossing te brengen, zou door de firma zijn van de hand gewezen. (Tijd)- De eenerechtzaak uit de andere. Naar het Hbl. verneemt, is door den heer A. de Vita, te Amsterdam, bij de justitie een klacht wegens beleediging inge diend tegen mr. J. H. Bekker, advocaat al daar, die in het voor de eerste kamer der rechtbank gevoerde proces der Erven van Munster contra A. de Vita namens de eischende partij optrad. De dienstweigeraar Kam per, uit die gevangenis ontslagen, is Zater dag bij zijn compagnie infanterie te Haar lem teruggekeerd. Een slag die.aankwa nr.. Donderdagavond is te Middelburg bij een twist Ln een koffiehuis een boerenjongen uit 's Heer Arendskerke met oen biljart- queue op het hoofd geslagen. De jongen, die geheel buiten die ruzie stond, werd eeni gen tijd daarna bewusteloos. Zijn vrienden brachten hem per rijtuig naar zijn woonplaats. Tot Vrijdagavond was hij nog bewusteloos en de dokter zag zijn toestand zeer ernstig in. De politie stelde een onderzoek naar den dader, een Walcherschen boerenjongen, in; tot heden echter zonder resultaat.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2