soo. Vrijdag 14 lanuari 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. DROOMLEVEN. jMargangt DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- l.OO. Afzonder! ij te nummers0.00. Deze Courant versohgnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelinger. enz., gelieve men vóór 11 urn 's morgens b$ de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bg vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen t«4 het herhaald adverteeren in dit B^ad, bfj abonnement. Eea^ circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvrat^ toegezonden. Politiek Overzicht De verkiezingsstrijd in Engeland. II. (Slot). Hoe zal de uitslag zijn van den grooten stembusstrijd, die lieden in Engeland be gint? Het is natuurlijk, dat die vraag wordt gesteld, maar het is even natuurlijk, dat men huiverachtig moet zijn er een positief antwoord op te geven. In het. nu ontbonden lagerhuis waren de regeeringsgozinde afgevaardigden de libe ralen, de mannen van de Labour-party en de Iersche nationalisten te zamen geteld 503 sterk, terwijl de oppo-sitie, samenge steld uit de unionisten, 169 leden telde. Hoe zal de verhouding van de partijen in liet nieuwe lagerhuis zijn? Men staat hier voor een onbekende, en als men wil trach ten daarvoor eene oplossing te geven, dan zal men daarbij altijd de reserve moeten maken, dat de berekeningen geen grooter waarde hebben dan die van ramingen waar op van toepassing is, dat gissen doet mis sen. De Daily News heeft verkondigd, op grond van ramingen, afkomstig uit de best ingelichte kringen, dat de liberale meerder heid, die uit deze verkiezingen zal voortko men, grooter zal zijn dan die van 1906. Maar zulk eene stoute 'bewering verraadt al te zeer de partij bron, waaruit zij is voort gekomen, dan dat men er te zeer op mag vertrouwen. Anders doet de conservatieve Observer, die de berekeningen afdrukt, welke door deskundigen zijn gemaakt, drie van ieder dor beide partijen. Twee van de conservatieve deskundigen voorspellen eene conservatieve meerderheid van respectieve lijk 90 en 40 stemmen, de derde ver wacht eene kleine liberale meerderheid. van de liberale experts verwachten twee eene liberale meerderheid, die volgens den een 200, volgens den ander 110 stemmen zal bedragende derde komt tot eene conservatieve meerderheid van 8 stemmen. Van dit zestal ramingen komit de voor de regeering gunstigste tot 435 ministerieelen en 235 leden van de oppositie, de ongunstigste tot 290 ministe- rieelen en 380 leden van de oppositie. Men ziet de ramingen loopen nogal uit elkaar, en men heeft er even weinig houvast aan als aan de gegevens, die een medewerker van de Temps heeft verkregen, toen hij op onder zoek uitging; die vond bij de vertegen woordigers van alle partijen, die hij sprak, hetzelfde optimisme omtrent den uitslag, zcodat hij tot geen andere conclusie kon komen, dan dat iedereen in dezen strijd voor zich de overwinning verwachtte. Maar hij vond nog iets anders, wat met het vertrou wen op de zegepraal bij de leiders maar weinig strookteeene verrassende apathie bij de groote menigte, voor welker stemming hij geen beter beeld wist te bedenken dan dat van vochtig krui't, dat geen vlam wil vat ten. Een van de meest bekenden onder de En- gelsche journalisten, William. T. Stead, heeft zijne verwachtingen aldus geformu leerd „Het is algemeen bekend, dat de oppo sitie veroveringen van eenige beteekenis in W'ales en Schotland, de vaste burgen van de liberalen, of in de nationalistisclie dis tricten van Ierland niet verwacht. Men ge looft algemeen, dat zij hare kansen in noor delijk Engeland niet hóóg taxeert. Al hare verwachtingen berusten op hare mogelijke overwinningen in Engeland ten zuiden van de Humber. Indien ergens, dan moet zij hier de zege bevechten. „Hare kansen om ergens eene overwin ning te behalen, hangen bijna geheel af van de vraag in welke mate de slijters van geestrijke dranken, de herbergiers en de brouwers, het kiesdistrict belieerschen. „The trade", d. w. z. de drankhandel, is tot den laatsten man tegen de liberalen ge mobiliseerd. Alles wat in zaken 'bij geest rijke dranken betrokken is, haat de regee ring, die de vergunningen duurder en te gelijk het aantal vergunningen kleiner wil maken, en die bier en whiskey duurder heeft gemaakt. Zij zijn bet eenige element, dat voor de liberalen bij de aanstaande ver kiezingen werkelijk gevaarlijk is. Als bet hoogerhuis overwint, dan zal bet zijne over winning aan hen te danken hebben. „De tariefshervorming, wel verre van ten gunste van de conservatieven te werken, is integendeel een van de hoofdbeletselen tegen eene overwinning van de conservatieven. Dat de tariefshervorming in 1906 de conser vatieve kansen bij voorbaat vernietigde, kan wordeu toegegeven. Maar in 1906 verkon digden de tariefshervormers luid dat zij nooit en nimmer de belasting op de levensmidde len van den arbeider zouden verhoogen. Dit maal echter heeft Birmingham de ukase la ten uitgaan, dat de belastingen op levens middelen met minstens 8 millioen p. st. moeten worden verhoogd. Van den man, die van zijn weekloon moet leven, te verlan gen, dat hij voor zijn brood en zijn vleescb meer zal betalen om de beurzen van de peers te ontzien, is eigenlijk niet de beste methode om de stemmen van den kleinen man te krijgen. En toch is het dat, wat de tariefshervormers hébben besloten te doen. „De strijd om de begrooting zelf heeft aan de sterkte-verhouding van de partijen niet veel veranderd. Zonder twijfel zal een zeker aantal vreesachtige, tot de gegoede standen behoorende liberalen, verschrikt niet zoozeer door den positieven inhoud van de begrooting dan door de in hunne hartstoch telijkheid en hunne wijze van uitdrukking het Keltische temperament verradende re devoeringen van Lloyd George, ditmaal naar het andere kamp overgaan. Maar aan den anderen kant zal juist de begrooting den liberalen nieuwe aanhangers uit de arbei dersklasse toevoeren. Over 't geheel zal waarschijnlijk de begrooting voor den uit slag van de verkiezingen volstrekt niet de beteekenis hebben, die men er gewoonlijk aan toeschrijft. „Des te meer beteekenis heeft echter de constitutioneele strijd, dien de Lords door hun optreden hebben ontketend. Dit con flict heeft een geheel nieuwen toestand in 't leven geroepen, al het andere op den achtergrond gedrongen. De verdediging van de rechten van het lagerhuis, de door velen reeds zoo lang gewenschte definitieve afre kening met het hoogerhuis vormen den wa ren inhoud van den verkiezingsstrijd en zul len den liberalen de meeste hulptroepen toevoeren. Wel is waar moet naast den in vloed van .de brouwers en de herbergiers ook de invloed van de groote grondbezitters op de van hen afhankelijke pachters, arbei ders en zakenmenschen in aanmerking ge nomen wordendeze sociale invloeden zul len zonder schaamtegevoel aangewend wor den. Maar zelfs x als de liberalen op deze manier 70 mandaten mochten verliezen, dan zullen zij nog altijd met eene meerderheid van 200 in het lagerhuis terugkomen, met eene soliede, compacte, tegen het hoogerhuis tot de vernietiging toe ijverige meerder heid." In de beschouwingen van Stead vinden wij het cijfer terug, dat in de hierboven aan gehaalde gunstigste schatting van de des kundigen van de Globe aan de regeerings- partij als meerderheid wordt voorspeld. Maai de schr. brengt zelf de waarde van zijne schatting tot de juiste maat terug, waar hij zegt: „Dit alles is natuurlijk slechts gera den. Maar omdat voor eene berekening geen vaste gegevens aanwezig zijn, mag ik even goed raden als iemand anders." Btlgli. Brussel, 13 Jan. De bladen melden dat de prinsen Leopold en Charles kou heb ben gevat; ze waren de laatste dagen on gesteld, maar volstrekt niet ernstig. Na eenige dagen de karner te hebben gehouden zullen beiden, naar liet zich laat aanzien, weder hun lange dugelijksche wandelingen kunnen hervatten. Brussel, 13 Jan. De bladen be richten, dat de minister van staat Beernaert zich naar den Haag zal begeven, om de Koningin te danken, dat zij zich heeft laten vertegenwoordigen bij de begrafenis van Koning Leopold II. De regeering heaft in een officieus blad zich uitgelaten over het voornemen, dat haar is toegeschreven om socialistische burge meesters te benoemen in gemeenten, welker gemeenteraden socialistisch zijn. Zij zegt, dat in deze vraag de regeering steeds hert beslist afwijzende standpunt uit beginsel heeft ingenomen. Er bestaat geen reden om plotseling van dit standpunt af te wijken en daarmeê uit te spreken, dat de vroeger gehuldigde beginselen niets waard waren. De hooge raad van handel en nijverheid heeft te Brussel vergaderd om te beraadsla gen over het door liaar aan de regeering uit te brengen advies over hetgeen zou kunnen worden gedaan om te voorkomen, -dat het in Frankrijk door de Kamer aangenomen ge wijzigde tarief van invoerrechten kracht van wet zal krijgen. De voorzitter verklaarde weinig hoop te hebben op de belangrijke wijziging van het tarief, dat nog door den Senaat moet worden behandeld. Aan het einde van de vergadering vatte de voorzitter de gevoerde beraadslaging al dus samen, dat de vergadering geen tarief- oorlog wenscht. Eene commissie is benoemd voor het opstellen van het advies aan de regeering. Spanje. Madrid, 13 Jan. Wegens eene be tooging, die door officieren gehouden was voor het bureau van een militair blad, dat zich afkeurend bad uitgelaten naar aanlei ding van de belooningen, die aan de troepen te Melilla zijn toegekend, heeft de regee ring den kapitein-generaal en alle chefs, van korpsen, waarvan de manifesteerende officieren deel uitmaakten, van hunne amb ten ontzet-. Bulgarije. Sofia, 13 Jan. Bij de ontvangst van den nieuwen gezant van Oostenrijk ver klaarde de Koning, dat hij zeer verheugd is over de vriendschappelijke gevoeleuis van den Keizer jegens hem. Hij bracht zij nerzijds den Keizer de verzekering van zijne beste gevoelens. Rusland. Volgens een bericht, dat het Journal uit Petersburg ontving, is het met den gezond heidstoestand van de Czarina ongunstig ge steld. De Keizerin is zeer zwak en moet voortdurend het bed houden. Zij zal ver moedelijk geen deel kunnen nemen aan de Russische nieuwjaarsfeesten. K a s a n, 13 Jan. Heden kwam bij die hier gevestigde militaire rechtbank een pro. ces, dat drie weken in beslag heeft geno men, «tan einde. Het had misbruiken bij de intendance tot onderwerp. Tien beklaag den, waaronder twee luitenant-kolonels en acht mindere officieren, werden veroordeeld tot ontslag uit den dienst, verlies van de rechten, aan hun rang verbonden, en van hunne orden en inlijvin - bij de af deeling correctie-arrestanten. Verdei- zullen van die veroordeelden, ten bate van de Kroon, 170,000 roebels gerechtelijk opgeëischt wor den Turkije. Uit Konstantinopel wordt aan de Köln. Ztg. bericht, dat het nieuwe kabinet over het algemeen goed ontvangen wordt. Dat Mahinoed Chefket Paclia naast de porte feuille van oorlog het ambt van inspecteur- generaal der eerste vier legerkorpsen be houdt en dat de staat van beleg blijft be staan, wordt beschouwd als een bewijs, dat de generaal meer dan Hakki Pacha de eigen lijke leider van het kabinet zal zijn. Deze omstandigheid vermeerdert het vertrouwen aanmerkelijk; zij verhoogt liet aanzien van het kabinet en wordt beschouwd als een reden, die zijr.e stelling aanmerkelijk be vestigt. Gri*k«nland. De door den brand van heit koninklijke paleis te Athene veroorzaakte scliadé zal, volgens de nader opgemaakte ramingen, 2J millioen drachmen bedragen. Kleinodiën van de Koningin van groote waarde en oude heiligenbeelden, uit Rusland afkomstig, zijn te niet gegaan. Men zegt, dat vermogende Grieken in het buitenland: bijdragen zullen leveren voor den herbouw van het paleis. Dc vraag der bevordering van officieren neemt, volgens esn bericht uit Athene aan de Vossische Ztg. weer een verontrustenden vorm aan. Tegen eenige besluiten tot be vordering, die den Koning ter onderteeke- ning zijn voorgelegd, beeft de Koning be zwaar gemaakt. Aan den anderen kant heb ben officieren hunne bezwaren ingebracht bij generaal Zorbas en bij den minister-pre sident, omdat zij niet bevorderd zullen wor den. De Olympische spelen, die in Maart zou den worden, gehouden, zullen, zooals nu voor goed besloten is, geen plaats hebben, omdat de politieke en economische toestand 't niet toelaat en bovendien de kroonprins, dio voorzitter is van de commissie voor de spelen, in het buitenland vertoeft. Als ver goeding organiseeren in Maart de Grieken van Alexandrié internatLonale wedstrijden, waaraan ook vei-eend.gin.gein uit liet koninkrijk zullen deelnemen. Kreta. De protest-nota, die de Porte heeft ge- zouden aan de mogendheden naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen op Kreta, had den volgenden inhoud „Niettegenstaande de herhaalde, formeele verzekeringen van de vier beschermende mogendheden omtrent de handhaving der Ot-tomaansche suzereiniteitsrechten op Kre ta, hebben de nieuw opgetreden Kreten- sischc autoriteiten den eed van trouw aan den koning van Griekenland gezworen en heeft de Kretensische Kamer besloten tot invoering van de Grieksche wetten. De Verheven Porte protesteert kracht dadig tegen deze schending van do suze- reine rechten van Zijn Keizerlijke Majesteit den Sultan. De onwettige houding vai> het voorloopige bestuur van Kreta is een daad van uit daging en insubordinatie, niet alleen jegens de keizerlijke regeering, maar ook jegens de mogendheden, die zich met de bescherming van het eiland hebben belast". In het vorig nummer hebben wij het ge ruststellende antwoord, dat de Kreta be schermende mogendheden, op deze nota hebben gegeven, onder de telegrammen vermeld. Marokko. Uit Melilla wordt bericht, dat een van Seluan uitgezonden patrouille door inboor lingen werd aangevallen, waarbij haar eenige verliezen werden toegebracht. De ministers van openbare werken Gas set is met een staf van ingenieurs te Melil la aangekomen, om zich te overtuigen van het nut van den aanjeg eener haven in Mar Chica en de noodzakelijkheid om het dadelijk aanleggen van wegen van Melil la naar Seluan in Tres Forcas en van Nader naar Atlaten. Ook wordt de aanleg aanbevolen van een model-landbouwbedrijf in Nader en van een dam in de tijdens de laatste gevechten veel genoemde Wolfskloof, eensdeels voor bevloeiingswerken, anderdeels om Melilla van drinkwater te voorzien. Mijningenieurs zullen het gebied van Beni- buifrur exploreeren. Volgens een bericht van de Matin uit Tanger hebben de aanzienlijkste bij Marok ko betrokken huizen met toestemming van hunne regeeringen een internationale finan- cieele groep gevormd, om van het maghzen en het corps diplomatique de aanbesteding van alle belangrijke werken te verlangen. De Franschen zijn met de helft, de Duit- schers met een viorde hierbij betrokken Engeland, Spanje en Italië hebben geza menlijk het laatste vierde. Het eerste werk, waarvan de uitvoering zal worden on dernomen, zou de spoorweg van Tanger naar Fez zijn. Allerlei. Marshfield (Oregon), 13 Jan. I Het stoomschip Czarina van de Southern Pacific Railway leed gisterenavond schip breuk op het havenhoofd van Coos Bay. De bemanning klom in het want, terwijl hevige stortzeeën over het schip sloegen. Honder- 1 den toeschouwers aan het strand waren niet in staat hulp te verleenen. Het aantal menschen die het leven bij de ramp verlo ren, wordt op dertig geschat. 1 Nader wordt aan Lloyd uit San Francisco bericht, dat de Czarina vlot geraakt en vei- i Hg geankerd ie. Roman tan 0 ANNA WAHLENBERG. Uit het Zweedsch dook Bxtit Bakker Hort. Er lag ongetwijfeld een zékere, waar dee ring in Flora's woordendie Agnes overtuig den dlat haar .positie alls begeerde en zelf standige vrouw aan haar bezoekster duide lijk werd, en ze ivatite Flora'6 verwondering ala bewondering oip. Dat prikkelde haar om over die visites dkxxr te sprekenofschoon, deze oorspronkelijk niet zoo heel bizonder waren. De journalist was twee anaal bij haar geweest om eenige gegevens van haar te krijgen over de onderwijstoestanden van dieze streek, en de orchestdixecteur om over een concert te spreken, dat zij liem moest helpen orrangeeren en waarvoor ze biljetten moest verkoopenMaar als ze naidjacht, herinnerde zij zich een Iheede 'hoop dingen, die gedurende deze beaoeken verhandeld waren en die ze nu voorstelde in een bizon, der voordeel ig daglicht. Haar gasten en zij hadjdén steeds beter elkaar leeren waar- deeren, eiken keer als ze elkaar ontmoetten, en soms waren ze zoo verdiept geweest in hun discussien, diat Agues lachte ze den tijd geheel vergaten en het heel laat was voor ze se hadden. Hét was op een lichten zomeravond geweest en ze hadden gezeten voor l ei open raam, waar alle men schen hen kouden zien. Maar dat vertelde zc niet, want diat zou misschien Flora's be wondering voor haar vrijlzinnigheid vermin derd 'héblben, en dat waagde z© niét. Flora hlad zeker gedacht, dat zij een oude vrijster was, een .bange en teruggétroiklken maiiusél1 naar liet ouderwetsche "voorbeeld. Maar het was wel goéd dat ze andere denkbeeldén omtrent haar kreeg. „En wie as diat daar" vroeg Flora, toen ze bij de laatste bladzijde kwam en bij bet portret van een man van mddldél'baren leeftijd met holle scherpe glelaatötrékken, die duidelijk toonden, dat Ibij aan een of a micro ziekte leed. „Ik dacht, dat ik hem ook al eens vroe ger had gezien." Zij bladerde dn liet album terug en Agnea hielp haar, zoodat bij de juiste bladzijde kwam, vaar ze dadelijk liet gelaat met de ziekelijke trekken herkende, ofschoon het laatste wat ouder was. Nu herinnerde zij zich ook dat Agnes het haar met eenige woorden gewezen had, die het tusschen de anderen gekenmerkt had. Dat was het wat haar bij portret No. 2 in de gedachten kwam en er haar bij dleed'. stilstaan. „O" oei ze „d'aib 'is immers de boekhouder van de mijn in Hagerfors, waar jij een tijd lang gouvernante was?'" Agnee knikte slechts. Maar er was iéts geheimzinnigs in haar zwijgen, dat Flora de trekken op het portret ivoor haar iboter deed beschouwen Ze waren héél gewoon, niet verhelderd door ontwikkelend gedaohtenlevenmaar met iets overspannen dwalende in dén blik. „Hoe heat hij nog weer?" vroeg zé. „Kutleuiian." „Arme Kuleman! Hij ziét er ongelukkig uit" zei Flora. „Arme Kuleman? Hij is volstrekt niet arm. Hij is een intelligente, begaafde man, bekwaam en ook gezien, en hij heeft een goede posieite," zei Agnes heftig, want Flora's medelijdende toon had haar geprik keld. Zij hield er niet van, dot men gering van hem dadht, want een persoon gering te ach ten, die den smaak bezat haar te bewonde ren, was bijna hetzelfde aüs iliaar zelf te b©- leedigenWanneer II iét er op aankwamwas hij ten slotte de eenige die zij n gevoelen voor baar had uitgjosproken en die diaar voortdu rend tróuw bleef. En hoe meer gezien een bewoiuïeraar is, hoe grooter eer voor je zelf. Zélf mocht ze 'hem wel „Anne Kule man" noemenmaar andéren stond! ze dié vrijheid1 niet toe. Daarom moest Flora ook wéten wat ze van hem moest dénken, welk een .uitstekend man hij was en welk een goéde positie hij innam. Agnes zong zijn lof wel tien minuten lang( maar over zijn tekortkomingen en minder schitterende afkomst en levensverlioudingen zweeg (zij. Zij sprak er met gleen^ woord over, dat zijn Opvoeding wat gebrekkig wa», of d'at zijn ouders /héél fatsoenlijke, maar arme boeren menschen waren. Ze weidde al leen uit over zijn belezenheid en over zijn eigen studiën, .zijn diepe natuur, zijn goed hoofd en het aanzien dat hij bij alle men schen genoot. En zé sprak zoo warm over hem, dat ze zelf er aan begon te gelooven en misschien nooit zoo goed over hem ge- dadht hadi als juist nu. „Zie eens" zei ®e „hiér heb ik nog een portret van hém. Hierop ziet hij er misschien niet zoo uiéLancholdek uit als op de andere. Hij flieeft liet ivoor mij laten maken en voelde zich zeker iets vroolijker 1 dan gewoonlijk, toen het genomen werd." Ze reikte Flora het groote portret achter glas en (lijst, dat op Iliaar srihrijf,tafel stond, en dé bezoekster beschouwde het eénig'e oogeniblikken „Ben je gewoonlijk onaardig tegen hem?" vroeg ze. „Onaardig", herhaalde Agnes, „dat hangt er van-af wat je meent met onaardig." „0, dat wéét je heel goed, ik geloof toch dat men mag zeggen, arimie Kuleman." Dezon keer lachte Agnes. En dézen keer werd hét. arone Kuleman niet verbeterd, waui- nu ihod liet eene heel andere beteekenis dan zoo pas: Nu drukte hét geen medelijden uit met esn op zich zelf beklagonswiaardigen per soon, maar iemand die Rechts ongelukkig wos door het lijden, dat Agnes' wreed' hart hem veroorzaakte. En ze had geen bezwaar dat modelijden te verdragen. Integendeel het had de uitwerking dat ze volkomen haar vertrouwen aan Flora soti >nk .e.n het verhaal deed van Ernst Kuleman's liefde, wan het begin at, in Hagerfort, waar zo eerst elk oenzaam hun weg hodde.i ge- gaan en later blij waren eindelijk een men se i. té treffen. Zo luidden zoovéél punten om gedachten over te wisselen en vooral voor Ixiii had hét groote waarde gehad. Nooit had liij met iemand! gesproken zooals mét haar. Of* hij hiajdl nooit met iemand zoo diep uit zijn ziel gesproken als hij toen deed. Hij kon haar niet méér missen, en toen ze niet moer nootd&ig wais in het gezin van dén mij ndarekteur en vertrekken anoeöt, wiillde Qiij niet gelooven, dat het voor altijd! zou zijn. Eens zou ze leeren van hém te houden daarvian was hij zeker. En dat herhaalde hij in al^ijn brieven, want hij sdueef haar, dat kon hij niet laten, en zij antwoord^1® hem, want hij had! haar verzocht 'tenminste zoo lang zijn vriendin te willen zijn, zoo lang ze niets meer kon zijn. Gedurende deze vijf, zes jaren d'at ze el kaar niét hadden gezien, hadden ze elkaar eens in de maand of vaker geschrevenHet zou dimmers wreed geweest zijn ibemi aan zijn lot oivor te laten? Ze voélde toch beHang-stal'- ling in zijn leven4 en wie 'kon weten of niet alles voor hem zou instorten, als zij hem aan zijn lot overliet. En Ixovendien ja bovendien was héb heerlijk een vriend te hébben. Flora zat te luisteren mét een droomteri- gen blik. Het was zulk een wonderlijk .ge- voél opnieuw Agnos' hartsgeheimen te hoo- ren Het was haar of ze in een wereld waé gekomen, waar de tijd stil had gestaan, ter wijl ze zelf op den rollenden aardbol ha»d ge zeten Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1