BINNENLAND. Uit den omtrek. Louden, 13 Jan. Lloyds heeft uit San Francisco bericht ontvangen, dat de Czarina geheel verloren is. Men gelooft, dat allien die zich aan boord bevonden, on geko men zijn. De Staatscourant van Vrijdag 14 Januari bevat de volgende Koninklijke be- sjuiten op verzoek ontslag verleend aan P. Pranger, burgemeester te Egoiond aan Zee en Egmond-Biunen benoemd tot commies van Staat bij den Raad van State jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort met eervol ontslag op verzoek als reserve-eerste luitenant bij het 2e regiment huzaren en vergunning om den officiers uniform te blijven dragen; gedetacheerd bij de West-Indische land macht voor drie jaar C. I. de Vries Robles, die benoemd is tot officier van gezondheid 2e klasse bij hot Nederlandsch-Indische leger op verzoek eervol ontslagen de ingenieur 2e klasse aan het technisch bureau van het departement van Koloniën E. A. Kruysse, thans met verlof. toegekend de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, aan P. van Pylen, beambte ter Algemeen© landsdrukkerij wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den dienst bij de zeemacht verleend, onder toe kenning van pensioen aan ilen inspecteur van den marine-stoomvaart dienst. met den rang van kapt.-luit. ter zee, W. F. van der Waarden, op zijn verzoek, met 16 Januari n. s., en het pensioen op f 3300 's jaaTS bepaald aan den off icier-machinist der le klasse bij den marine-stoomvaartdienst, J. Koopman, op zijn verzoek, met 1 Februari a. s-, en het pensioen bepaald op f 2425 'a jaars vergunning verleend tot het aannemen en dra gen van de ordeteekenen van het Militaire Kruis tier le klasse, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken, aan den kapitein van den generale® staf A. Copes van Hasselt, directeur der militaire verkenningen verlof verleend tot liet aannemen van de onder scheidingstek'kenen achter hunne namen vermeld, te weten G. E. H. Tutein Nolthenius, opperhoutvester van H. M. de Koningin, wonende te Apeldoorn, het officierskruis in de orde van Albreeht, hem door Z. M. den Koning van Saksen geschonken; J W. Vrolijk, jager, W. de Bruin, tuinbaas, J. Slijkhuis, timmerman, allen wonende te Mid. dachten, de medaille verbonden aan de orde van den Itooden Adelaar, hun door Z. M. den Duit. schen Keizer, Koning van Pruisson, geschonken; G. WiHemsen en H. v. Beek. beiden palfre nier en wonende to Middaohteu, de medaille ver bonden aan de Kroonorde, hun door Z. M. den Duitsohen Keizer, Koning van Pruisson, ge schonken. H. M. de Koningin had voor liet diner van gisteren uitgenoodigdbaron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevela ken, president van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal en mevrouwbaron Sirtema van Grovestins, grootmeester en .mevrouw jhr. De Ranitz, grootmeester, intendant van het Huis van H M. de Koningin-Moeder jhr. mr. van Weede, hofmaarschalk van de Koningin-Moeder en mevrouw; kapitein graaf Du Monceau, Hr. Ms. adjudant en mevrouw. H. M. de Koningin za<l Woensdag 19 dezer, de hoofden der buiten! an dséhe ge- zantecsliappon in de residentie, aan een gala diner ten Hove voreenigen. Het Koninklijk bezoek te Amsterdam. Omtrent het Ko ninklijk bezoek dit jaar aan Amsterdam ie, verneemt men, nog niets vastgesteld. Dit zal eerst, geschieden na de benoeming van oen nieuwen burgemeester der hoofdstad. Z. K. H de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het beschermheerschap van- het comité, dat zich gevormd heeft om 'n de Hofstad het eeuwfeest van Neerland's on afhankelijkheid luisterrijk te vieren. Afscheid van den Amster- d a mach on burgemeester Van Leeuwen. Do militaire autoriteiten, de commandant dor Stelling Amsterdam, gene- raal-majoor S. I. van Nootefi' <le plaatse lijke commandant kolonel W. L. Brocx on de hoofdofficieren van het garnizoen, heb ben gisterenochtend omstreeks 12 uur ten stadhuize een afscheidsbezoek gebracht aan burgemeester Van Leeuwen. Als vertegenwoordiger van de rech terlijke macht en het parket te Amsterdam hebben gisterenmiddag mr. P. Coninök Westenberg, president der arrondissements rechtbank, mr. J. A de Bas, griffier, en mr. C. Baart de la Faille, officier van ju stitie, hun opwachting bij den burgemees ter gemaakt. De Amsterdamsche Bur gemeestersbenoeming. Men meldt uit Arnhem Wij vernemen 'dat hier niets bekend is van besprekingen met onzen Burgemeester over zijn benoeming te Amsterdam. J H u d i g. Bij den Rotterdamschen gemeenteraad is van den heer J Hudig een schrijven ingekomen, houdende mededoeling, dat hij ontslag wenscht te nemen als lid van den raad. Bij Koninklijk besluit van 12 dezer no. 27 is lo. wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den dienst bij de zeemacht ver leend onder toekenning van pensioen aan don inspecteur van den Marine- atoomvaartdienst, met den rang van kapi tein-luitenant er zee W. F. van der Waar den, op zijn verzoek, met 16 Januari a.s. en aan den officier-machinist der le klasse bij den Marine-stoomvaartdienst J. Koop man, op zijn verzoek, met 1 Februari 1910; 2o. het bedrag van het pensioen, inge volge de artikelen 2 sub. la, 3, 17 en 26 der „Pensioenwet voor do zeemacht 1902" bepaaldvan eerstgenoemde op 3300 's jaars en voor laatstgenoemde op 2425 's jaars 3o. aan den inspecteur van den Marine stoomvaartdienst W. F. van der Waafden, met den datum van zijne pensionneering, titulair verleend do rang van kapitein ter zee. G J. de Jongh. Het. onder zoek van de havenwerken te Soerabaja en Macassar, aan de heeren prof. uraus en G. J. de Jongh opgedragenzal zoo meldt het Hbld. vermoedelijk eenigen tijd vor deren. Aan den heer De Jongh, Rotterdam, is een verlof verleend van vijf maanden. Het is bekend dat de heer De Jongh voor nemens is dit jaar af te treden als direc teurs van Plaatselijke Werken te Rotter dam en ofschoon de officieede medédeeJing daarvan nog steeds ontbreekt, is aan te ne mer dat- liij op hot laatst van deze maand1 zijn werkzaamheden als zoodanig eindigt, en alleen nog in het officieole leven zal terug- keeren voor een afscheid, hetwelk, met het oog op zijn verdienstenongetwijfeld ©en grootseh karakter zal aannemen. Het is dan ook bekend dat daarvoor reedis nu dé noo- dagc stappen worden gedaan. Maar het spreekt vanzelf, dat hieromtrent niet in na dere bijzonderheden mag getreden worden. De heer Van Kol op bui- t. e n 1 a n d s c h o reis. Het oud-lid der Tweede Kamer de heer Van Kol, zal den 27. Januari a.s. liet land verlaten tot het on dernemen van zijne reis eerst naar Turkije en Nooixl-Afrika en na afloop daarvan naar Oost-Inxlië. De heer A. L. Storm de Grave, secre taris penningmeester dér Nederlandiscöie Au- toanobielclmb, is Dinsdag avond plotseling overleden Begrafenis dr. L. Punt. Donderdagmiddag werd op het kerkhof der Ned. Hervormde gemeente te Oegstgeest het stoffelijk overschot van dr. L. Punt, in leven rector van het gymnasium te Leiden, ter aarde besteld. Talrijk waren do belangstellende vrienden en bekenden, waartoe bijna alle leerlingen van het gymnasium behoorden, die zich op de begraafplaats hadden verzameld". Namens curatoren van de instelling sprak wegens ongesteldheid, van den voorzitter van curatoren prof. S. J. Fookema Andreae, prof. dT. S. G. de Vries, die in treffende bewoordingen den overledene herdacht als een bescheiden geleerde, die steeds zijn beste krachten aan den bloei van het gymnasium had gewijd. Vervolgens sprak namens de leeraren dr D. A. H. van Eek een van har telijke toegenegenheid getuigend woord. Eindelijk sprak nog een leerling van de zesde klasse, de heer L. Binnendijk, een woord van afscheid aan den déor alle leer lingen zoo hcoggeochten rector, van wien zij zoo noode scheiddien. Nadat de met kransen gedékte kist in de groeve wag nedergolaten en levende bloemen daarop waren gostrooid, werd door een der nabestaanden dank gezegd voor de betoonde belangstelling. Larensche kunsthandel. In de salons van den Larenschen Kunsthan del op de Heerengracht 495 te Amsterdam, wordt Zondag 16 Januari eene tentoonstel ling geopend van schilderijen, aquarellen en etsen van den Antwerpschen schilder Ri chard Baseleer, den schilder van de Schelde. Ontslag bij de werf „De Schelde" In dé afdeeling scheepsbouw van dé werf dor Kon. Maat-sch. de Schelde te Vlissingen is, naar de VI. Ct. meldt, aan 54 werklieden aanzegging gedaan, dat zij te gen de vol,geilde week zijn ontslagen. Poging tot doodslag. De rechtbank te Groningen veroordeelde Jacob Herder, den 21-jarigen arbeider te Uithui- zermeeden, overeenkomstig den eisch, tot drie jaar en drie maanden, wegens poging tot doodslag op den 14-jarigen Ubbo Ausma, wien hij mot een met hagel geladen geweer in den rug schoot, waardoor de ongelukkige niet minder dan 80 wondjes had en langen tijd in levensgevaar verkeerde. De civiele actie tot schadevergoeding van f 45.38, door den verwonde tegen beklaagde ingesteld, werd eveneens toegewezen. Do verdwenen gouden tientjes. Op Dinsdag 25 Januari zaJl door de vierde kamer der Amstmbunische rechtbank wordten behandeld, de zaak tegen een beambte van de Neder] andhche Banik, beklaagd van dief stall van gouden tientjes ten nadeele van een dame, die ihaar gelid in open bewaarneming had gegeven. Datgingte ver! Voor de Haag- sche rechtbank ging een beklaagde, die te recht 6tond wegens verzet, bij zijne verde diging zoo ver, dat hij zich de uitdrukking veroorloofde, dat de officier van justitie bij het nemen van zijn vordering: doorgehold was als een ezel op het ijs." Natuurlijk werd den man daarop het woord ontnomen. Aanklacht wegens smaad schrift. Den 27en Januari zal te 's Gra- venliage voor de arr.-rechtbank behandeld worden de aanklacht wegens smaadschrift van den inspecteur der cavalerie, generaal- majoor Braams, tegen den gepens. luit.-kol. der cavalerie Römer, op grond van enkele zinsneden uit den „open brief aan mijn vroegere regi men ts-k am eraden", déor den heer Römer geplaatst in de Avondpost van Maandag 17 Mei 1909. Een gezegend uitstel. Men schrijft ons uit 's Gravenhage Een strafvervolging, welker behandeling telkens wordt uitgesteld voor den tijd van een vol jaar, is zelcer wel iets zeld zaams. Het is het geval met de strafrechtelijke behandeling van de bekende quaestie om trent het al dan niet openbaar karakter van de Loolaan alhier. Nadat deze strafzaak reeds ten vorige jare een jaar was uitgesteld, in verband met het nog steeds aanhangige burgerlijke geding, dat te dier zake is ingesteld, werd gisteren ochtend ter strafzitting van hei kantonge recht de strafzaak opnieuw van do rol afge lezen en, toen de afwezigheid van den be klaagde was vastgesteld, de behandeling door den waarn. kantonrechter, mr. Boude- wijnse, verdaagd tot Donderdag 12 Januari 1911 Eedsweigeringnietstraf- baar meer. De Haarlemsch© rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak van J. Hoogland, koetsier te Haarlem, die onlangs in een mishandelingzaakje moeet getuigen en toen weigerde den eed te doen, daar hij, zoo als hij verklaarde, niet aan God gelooft. Hij werd daarop op vordering van het O. M. in de gijzeling gezet, na een week ontslagen, waarop een strafactie tegen hem is ingesteld De Haariemsche rechtbank heeft den man ontslagen van alle rechtsvervolging, daarbij overwegende, dat volgens den his'torischen aclitergrond van art. 161 W. v. S., wél is aan te nemen, dat de wetgever in 1838 in verband met hetgeen uit de toen vigeerende Grondwet voortvloeide, de bedoeling heeft gehad te bepalen, dat slechts zij, die behoor den tot een kerkgenootschap, dat het doen van een eed verbood, zooals de Doopsgezinde Gemeente, kunnen volstaan met de belofte. Doch dat naar het oordeel der rechtbank niet noodzakelijk is voor de uitlegging van een artikel, dat meer dan 70 jaar oud is en geschi-even onder andere omstandigheden dan thans, den historischen weg te volgen, veeleer, wanneer dit mogelijk is, de taak van den rechter is, de wet uit te leggen in den zin, die de tijdsomstandigheden en nieuwe opvattingen vergen en zonder de Wét geweld aan te doen, die te ontwikkelen en haar evolutionaire kracht toe te kennen. Overwogen wordt, dat do omstandighe den zich zóó hebben gewijzigd en dat de redactie van art. 161, tweede lid, zóó is; is beklaagde mitsdien niet strafbaar en wordt ontslagen var. alle rechtsvervolging. Zware mishandeling. De rechtbank te Groningen veroordeelde giste ren Willem <Ta., te Aduard, die, op een avond in de herberg komende, S. Boersma beet pakte en hem in hot Aduarderdiep wierp, hem bovendien mishandelende, tot 9 maan den gevangenisstraf. De eisch was 2 jaar. Koppelarij. De rechtbank te Maastricht, gisteren uitspraak doende in za ke contra A. Sibels, huisvrouw Wilhelmus, gedetineerd in 'het huis van bewaring te Maastricht en voor wie wegens koppelarij 8 maanden gevangenisstraf werd geëischt, ver oordeelde haar tot 4 maanden gevangenis straf. I n b r aak. Heden Donderdag zou voor do Rotterdamsche Rechtbank behan deld worden den inbraak in het café res taurant van de Zuid-Hollandsehe Electri- sche Spoorweg-maatschappij, pachter de heer Loos, in den nacht van 9 November jl Bij deze inbraak werden vier inbrekers op heeter daad betrapt toen zij bezig waren de brandkast te forceeren. Drie van hen ontkwamen echter, doch do vierde, de be kende inbreker Th. J. Wijnen uit Amster dam werd gearresteerd. Wijnen zou zich heden te verantwoorden hebben, doch wegens ziekte van den be klaagde is de behandeling dezer zaak voor onbepaalden tijd uitgesteld moeten worden. Naar men beweert heeft Wijnen n.l. een vergeefsche poging gewaagd uit het huis van bewaring te Rotterdam, waar hij is opgesloten, te ontsnappen en moet hij zich daarbij zoo verwond hébben, dat hij heden niet voor de rechtbank kon verschijnen. Dienstweigering. De Haar lemse he dienstweigeraar 0. Kamper, pas we gens dienstweigering uit de gevangenis ont slagen, heeft weer dienst geweigerd bij zijn korps en zal andermaal moeten terecht staan. Ernstige mishandeling. Door de maréchaussee is onder Koudekerke aangehouden zekeren V., die verdacht werd de dader te zijn van de op 6 December te Middelburg plaats gehad hebbende mishan deling van een boerenjongen uit 's Heer- Aren dskerke, die dagen lang 'bewusteloos bleef. V. heeft bekend de dader te zijn en in drift gehandeld te hebben. De toestand van den mishandelde is nog van dien aard, dat het onmogelijk is hem als getuige te hooren. Mishandeling vaneen ar- beidswillige. Een der ongeorganiseer- dé en dus niet gecontracteerde metselaars te Amsterdam, die behoort tot de weinige uit zonderingen, op wie bij liet besluit der pa troons de uitsluiting niet is toegepast, om dat hij zich hij vroegere gelegenheden heeft verzet tegen staking, heeft aan ernstige mis handeling van d© zijde van een 30-tal sta kers blootgestaanKomende van zijn werk aan de Nederlandsche Fabriek werd hij aan gevallen en dusdanig mishandeld, geslagen en getrapt, dat hij in een politie-posthuis moest worden binnengedragen. Verscheidene malen werden bedreigingen tegen zijn leven geuit. De mishandelingen waren zoo ernstig, dat de man zich onder geneeskundige behan deling moe=t stellen. Prooes-verbaal is door de politie opge maakt. De mishandelde kent van zijn ver volgers drie met name. Aan do mishandeling overleden. De 24-jarige V., uit Heer- arendskérke, die op 6 December te Middel burg met een biljartqueue op het 'hoofld ge slagen werd, is aan de gevolgen overleden. De diader, dé 24-jarige A. Muit Koudé- kerke, ia naar Middelburg overgebracht. Een goede vangst. De Am- sterdamsche politie heeft Woensdagavond aan de overzijde van het IJ een goede vangst gedaan. Zij snapte jil. een man en een vrouw, terwijl dezen bewezig waren, een aantal gouden en zilveren voorwerpen te be graven. Deze voorworpen bleken afkomstig te zijn van de brutale inbraak, welke in den nacht van Maandag op Dinsdag in den win kel van den antiquar S. Cohen, in de Spui straat te Amsterdam i« gepleegd. Belan grijke ij zerdiefstal. Bij de gisteren voortgezette behandeling der zaak tegen de drie Amsterdamsche jonge mannen, die op 14 Oct. jl. 7000 K.G. ijzer gestolen zouden hebben, afkomstig van do opslagplaats van den heer M. S. Springer aan den overkant van het IJ en tegen den koopman, beklaagd van poging tot heling, eischte het 0. M. tegen de eerste drie ieder 3 jaren gevangenisstraf en tegen den vierde beklaagde 2 jaar. Hierna werden de pleidooien gevoerd door mrs. Yuysting, Muller Massis en Jelling- haus. Diefstal. Gisterennacht werd bij den kolenhandelaar Taffijn aan den Morsch- weg onder Oegstgeest een bedrag van f 270 aan specie'gestolen. Van inbraak heeft men echter geen spoor gevonden. Vermiste bediende. Een dei- bedienden van de effectenfirma B. en E. te Amsterdam wordt sinds enkele dagen ver mist. Hij heeft, naar hot N. v. d. D. ver neemt, voor een bedrag van ongeveer 3000 aan effecten verduisterd. De effecten, welke door de firma B. en E. vermist worden, bestaan uit eenige aandee- len der Transvaalsche Bank- en Handels- vereeniging, een aandeel Rotterdamsche Llovd, een achttal dividendbewijzen, bene vens ruim twintig coupons. De series en de nummers zijn bekend, terwijl natuurlijk door de' politie een onderzoek wordt inge steld. P s e u d o-d o u a n e n. De mijnwer ker S.. te Eijgelshovcn, ging een der laat ste avonden om 11A uur over de Duitsche grens. Op eens werd hij staande gehouden door twee personen, die zeiden douanen te wezen. Een van het tweetal visiteerde S., doch op hetzelfde oogenblik had de andere zijn horloge met ketting te pakken. Hierna kozen beide vermeende douanen het hazen pad naar Duitschland. (L. K.) Het tramongeluk bij Eec'keren. Men schrijft aan het Hibld. nader omtrent het traiwongeluk onder Eeoke- ren op de lijn Bergen op ZoomAntwerpen, dat het niet plaats had met een varkens tram, maar met een werkliedentraan, die half zeven 's morgens van Eeckeren naar Ant werpen reed. Het eerste rijtuig achter de locomotief ontspoorde en viel met een twin tigtal passagiers onuver. Toch zijn allen, be halve met wat builen en schrammen er goed afgekomen, uitgenomen een enkele, die on der geneeskundige behandeling gesteld moest worden. Onder een omstortenden muur geraakt. Een tuinarbeider op Itijksdorp te Wassenaar had gisteren het on geluk onder een om6lortenden muur te kd- men, toen hij wat hout voor zich verzamelde. Zijn collega's hadden hem nog gewaarschuwd zich van de plaats te verwijderen, maar hij had blijkbaar hun raadgevingen in den wind geslagen. Naar het Ziekenhuis te Leiden overgebracht, is hij kort na aankomst aan de gevolgen overleden. Aan brandwonden over leden. Te Hansweert trok Dinsdag een 2-jarig meisje een emmer kokend water om, met het gevolg, dat het kind dén inhoud over het lichaampje kreeg, 't Is aan de brandwonden overledén. Verdronken. Aan de Wester kade te Rotterdam kwam gisterenavond een vrouw aan boord van het stoomschip „Amu let" haar man, die daar werkzaam was, heit middagmaal brengen. De vrouw viel daarbij in de Maas en verdween in dé diepte. Haai man sprong haar na en bracht haar op liet droge, doch het bleek, dat zij reeds was overleden. De raillemen t. Gisterenmor gen is op het spoorwegemplacem ent te Arn hem een goederenwagen uit de rails gespron gen. De lijn richting Nijmegen werd dien tengevolge versperd. De trein van half acht naar Nijmegen kon niét passeeren voordat de wagen was opgeruimd. Een en ander ver oorzaakte een geruime vertraging. School- en Kerknieuw*. B e w a a r s c h o o l-o a de r w ijs. Door deu Minister van Binnefllandsclie Zaken zijn aan Gedeputeerde Staten der onderscheiden provin ciën enkele gegevens en stukken gevraagd ter beoordeeling van den bestaanden toestand betref fende het bewaarschool-onderwijs. Een oproeping. Van den heer J. B. Meerkerk, directeur der Rijks Hoogere Burgerschool te Sappemeer, werd het onderstaand rowdsohrijven ontvangen: L. S. In antwoord op de heelvelo brieven aan allen en ieder dank voor de bijval. Toen ik, door het officieel optreden vau de ,,Bond van Ned. On. derw." daartoe genoodzaakt, mijn protest de wereld inzond, dorst ik niet op zoveel sympathie rekenen. Ik ontving brieven uit den" Helder, Wirdurn, Ter Apel, Nijmegen, den Briel en uit talloze plaatsen daartusssen gelegen, en allen roepen dringend iets te doen. Ik stel u nu voor samen te komen te Utrecht, Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Vrydag 1 April a. s., in. de paasvakansie, des morgens te 12 uren. De velen die deze uitnodiging ontvan. gen, verwacht ik daar, terwijl ik er op vertrouw dat men mij onbekende geestverwanten aanmoe digen zal ook te komen. Men geve daarom ruime publiciteit aan dit schryven. We kunnen dan overwegen, of we een vereniging zullen oprichten, b.v. ,,De Vaderlandse School", of met andere naam die ons streven enigszins karakteriseert. Ik nodig allen en ieder uit mij hun denkbeel den daaromtrent en omtrent doel, strekking en praktiese werkzaamheid mede te delen, dan kan daaruit door mij een formulering gezocht wor den voor konsept-statuten. Ter algemene vergadering kunnen we dan alles met elkaar bespreken en een Bestuur benoemen, waaraan de verdere werkzaamheden ter bevesti ging van de vereniging kunnen worden opgedra gen. Punten van betekenis ter overweging dun ken mij o. a. neutraliteit beduidt niet onver schilligheid, noch op godsdienstig terrein, nooh in politieke zinniemand aanstoot geven beduidt niet godsdienstloos zijn, doch integendeelhoge eerbied hebben voor ieders godsdienst uit gods dienst; het besef van plicht tegenover het vader land in nationaail-historieso betekenis moet in de vaderlandse jeugd worden gewekt, zowel als dat van pjicht tegenover zich zelf en de mensdhheid alle vage theoriee schaden; do openbare onder wijzer die zó zijn verheven taak opvat, is de aan gewezen opvoeder van de vaderlandse jeugd, enz. enz. J. B. MEERKERK. Sappemeer, Jan. 1910. Do toestand van Prof. mr. J. Ba ron d'Aulnis de Bourouili te Utrecht blijft 'bevredigend Eene langzaam voortschrij dende verbetering is waar te nemen. De Gemeenteraad van Utrecht lcwaui gisterenfmiddag weer bijeen, onder voorzit terschap van den burgemeester, mtrl dr^ A. T. Baron van Lynden. Ingekomen was een schrijven van de com missie voor het marktwezen, lioudende ver zoek niet over te gaan tot afschaffing dér kermis, ook met het oog op dén handled. Afwijzend werd beschikt op een verzoék van het bestuur van de dit jiaar te 's Gra venhage te houden nationale tentoonstel ling voor huisvlijt om eene subsidie van f 500 en deelneming in heb waarborgonds. Overeenkomstig het prtaeadvies- van B. en W. werd in hunne handen gesteld een verzoek van de af deeling Utrecht van' den Bond van Neder 1. Gemeentewerklieden om aan de gemeentewerklieden gedurende de vier win ter maanden oen toeslag van 10 op het loon toe te bennen. Het praeadVies vermeldde verder dat B. era W., wanneer liet verzoek in hunne handen is gesteld, daarop afwijzend zullen beschikken. De voordracht van B. en W. tob wijziging van de verordening tot regeling van het ge- getal der leeraren en van het overig per soneel verbonden aan het Stedelijk Gym nasium, volgens welk© wijziging dé aan- vangsjaarwedde van te Utrecht benoemde leeraren wordt berekend ook naar hiét aan tal dienstjaren doorgebracht aan die bij - zondere inrichtingen van H. O., düe krach tens art. 157 der wét op heb H. 0. zijn aangewezen als bevoegd om een getuig schrift tot bekwaamheid van universitaire studie af te geven, en volgen® welke wijzi ging tevens hetzelfde zal' gelden voor leer aren van bijzondere inrichtingen van M. O-, welke door B. en W. daartoe worden ge schikt geacht, werd' aangehouden nadat dé heer Kooien een amendement had voorge steld om de geschiktheid diér bijzondere inrichtingen van M. 0., niet aan B. en W. over te laten0 dóch, daarvoor in aanmer king te doen komen allp bijzondere H. B. S. die Rijkssubsidie genieten. Vervolgens had eene geheime zitting plaats, die geruime», tiijd duurde. Bij de heropening der openbare vergade ring werd besloten een. compromis aan te gaan met de „Allgemoine Electricitatsge- sellschaft" te Berlijn tot het voerén van een scheidsgeding voor drie scheidslieden, ter beslissing of de gemeente Utrecht te recht of ten onrechte, f 9410 in mindering heeft gebracht van de aannemingssom voor de levering van 12 electrise be motorwagens voor de gemeentetram, wegens te late ople vering. Scheidslieditn zijn de heeren S. E. Haagsma, hoofdingenieur, chef van den dienst van tractie en materieel der Staats spoor wég-Maatschlapp ij te Utrecht, J. Schotel, ingenieur te Rotterdam en J. W. v. d. Vegt, directeur der Rotterdlamsche Electrische Tramweg-Maatschappij Ten slotte werd de voordracht tot wijzi ging van dé verordening op de heffing en invordering van rechten voor den dienst dor gemeente-slachtplaats goedgekeurd. Wegens het vergevorderd uur werd dé vergadering hierop gesloten tDe „heeren" inbrekers hebben er woei- eens geen L "en in gezien om bij helder d. plicht een karweitje te onder némen. En weer is te Utrecht het magazijn van een handelaar in goud- en zilverartikelen hun o pera'tieterrei n geweest. In een winkel op de Lijntmarkt, waar die artikelen in talrijke soorten geëtaleerd lig gen, kwamen gisteren morgen oon een uur of elf twee zeer ongunstig uitznendé perso nen binnenstappen. De winkelier was afwe zig, zijn vrouw verscheen om de klanten te woord te staan. Ze vroegen om eon zilve ren dasspeldje, vonden echter niet 't geen ze wenschten en vertrokken weer. Vermoedelijk hébben deze heeren de situa tie eens goed opgenomen en daar later ge bruik van gemaakt... Toen dé winkelier om circa n uur thuis kwam vond hij een dei- deurtjes van de éta- lagekast, aan de binnenzijde van den win- kél, geopend en ontdekte dat uit die kast een groote bak met gouden fantasieringen verdwenen was. Klaarblijkelijk hebben de dieven na de winkeldeur te zijn binnenge gaan met een valischen sleutel de etalage kast geopend en de ringenbak, die voor een waarde van eenige hondenden guldens aan ringen bevatte, handig door dé smallle ope ning gehaald In ieder geval is het weer een staaltje van brutalen durf, als mén bedenkt dat oan diien tijd van den dag het verkeer op dé Lijn- markt heel druk is, en bovendien, dat de smalle straat het'voor de overburen gemak kelijk maa'kt om te zien wat err in den win kel gebeurt. Door de .vrouw van den winfce- lie ris evenmin iete gemerkt van 'het be zoek. Natuurlijk doet <Lè> politie reeds hare na sporingen naar dé daders. Verleden jaar ie bij dén zelfden winKélier ook diefstal gepleegd. Toen werden gouden horloges ontvreemd. In het begin dezer week vervoegde zich aan de pastorie van oen R.-K. geeste lijke te Utrecht e&n man, die in opgewon den toestand vroeg of hij, indien hij zich van het leven beroofde, waartoe bij het plan had opgevat, in den hemel zou komen al dan niet. De pastoor wist den man te kalmeeren en hem te bewegen van z'n voornemen af te zien. Intusschen waarschuwde de geeste lijke de politie, om zoo mogelijk toezicht op den ongelukkige te kunnen laten houden. De politie keek naar den haar opgegeven man uit, maar trof niemand in de stad aan, die beantwoordde aan het signalement man van donker uiterlijk. Gisteren heeft deze zelfde man zioh ver voegd hij een predikant te dier stede, tot wien hij d ezel f die vraag richtteKom ik wel in den hemel als ik mij zélf het leven beneem. Opnieuw werd de politie gewaar schuwd, die nog steeds zoekt naar den bo- wusten persoon. Twee gevallen zijn mogelijk. Of het is iémand, die niet wél bij hot hoofd is, öf het is iemand die tracht het medelijden van de menschen op te wekken, door het op- disschen van een verhaal tot zelfmoord, in de hoop daardoor geld te krijgen. Dit laat- sto wordt niet geheel onmogelijk geacht. Men zal goed doen de politie te waarschu wen als men den man aan zijn deur krijgt. Kindermoord en zolfmoord. Men seint ons uit Zeist: Zooeven vernemen we dat een zekere

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2