"stadsnieuws. Uit den omtrek. omstandigheden en nieuwe opvattingen vergen, en, ronder de wet geweld aan te doen, haar te ontwikkelen en evolutionaire kracht toe te kennen overwegende nu, dat de omstandigheden zich zoo hebben gewijzigd, dat er een tal rijke groep personen bestaat die niet tot eenig kerkgenootschap behoort en de re dactie van de wetsbepaling zoo is, dat voor bedoelde groep, die niet behoort tot een godsdienstige gezindte, het doen van den eed wettelijk verplicht mag worden geacht, hebbende de wetgever destijds met haar bestaan geen rekening gehouden overwegend© dat nog een andere groep bestaat, die wel behoort tot een kerkge nootschap, doch die gemoedsbezwaren heeft tegen het afleggen van den eeddat dit volgens de rechtbank vereenigbaar is, daar, al moge er een kerkgenootschap bestaan, dat het doen van den eed verbiedt, er ook zijn, die dat niet doen, en geenszins een eed voorschrijven of regelen en dus in -lit opzicht hun leden vrijlaten overwegende dat het een anomalie zou zijn om hen, die tot geen kerkgenootschap behooren en gewetensbezwaren hebben, van den eed vrij te laten, en lien, die tot een kerkgenootschap behooren, dat den eed niet gebiedt, en die dezelfde bezwaren hebben, daartoe wel te verplichten. dat als bij de laatste tegen eedsaflegging het bezwaar bestaat, dat zij niet aan God gelooven, op de Consequentie alle licht komt to vallen, daar men dan hen, die heb ben verklaard in geen God te gelooven en die derhalve niet aan de heiligheid van den eed kunnen hechten, toch zou dwin gen den eed te doen, wat uit een godsdien stig oogpunt als Gcdsl as tering is te be schouwen dat het opleggen van verplichting iit eedsaflegging strijdt met de volkomen vrij heid, zijne godsdienstige meening te belij den, aan ieder bij de grondwet gewaar borgd dat bovendien het woord gezindheid in artikel. 161 Sv. geenszins dwingt dit uit te leggen als gezindte of kerkgenootschap, maar daaronder ïqet meer recht dient oe worden verstaan iemands godsdienstig be grip, d.i. wat men denkt, gevoelt, gelooft of in den zin heeft over godsdienst dat ook als men spreekt van iemands po litieke gezindheidmen daarmedle niet uit drukt het zich vereenigen met de bepalin gen in de statuten eener vereeniging. maar wel de persoonlijke politieke overtuiging en hetgeen iemand denkt over de politiek; dat ook op die gronden de rechtbank aan neemt dat onder iemands godsdienstige ge zindheid behoort te worden verstaan zijn persoonlijke godsdienstige overtuiging, zijn individueel gevoelen dat beklaagde heeft verklaard katholiek te zijn, doch aan den pastoor te hebben me degedeeld, dat hij wenscht op te houden tot de It. K. kerk te behooren, en dat hij niet aan God gelooft; dat, hoewel die mondelinge opzegging het verband met de kerk wel niet ver breekt, hij, nu hij verklaart, niet in God te gelooven, met de aflegging der belofte- had kunnen volstaan, waarom hij moet wor den ontslagen van alle rechtsvervolging. Een driftige doel verdedi ger. Een jeugdig voetballer had in liet vuur van zijn spel en door de felle begeerte om zijn olub te zien winnen, zich laten ver voeren tot handtastelijkheden tegen een van de spelers der tegenpartij. Hij stond op Zondag 3 October voor zijn club als doelwachter tusschen de palen en de bewuste tegenspeler had al tot driemaal toe een 'doelpunt weten te maken, betgeen den 'keeper zóó vinnig maakte, dat hij vloekend zich de bedreiging Het ontvallen zijn tegen stander een doodtrap te zullen geven. Toen deze even later den bal drijvende voor de vierde maal voor het doel kwam, zoodat het er naar leek dat hij andermaal hot leder in het net zou jagen, had de doel wachter hem een slag op het hoofd gegeven en een trap, waardoor liij niet alleen buiten gevecht gesteld moest worden, maar zelfs naar het Gasthuis moest worden vervoerd, waar hij acht dagen lang verpleegd moest worden. De justitie kwam er bij te pa6 en de jonge ling had zich voor de strafkamer der recht bank te Amsterdam te verantwoorden. Zijn medespelers hadden wel gezien dat hij den klap, maar niet dat hij den schop gegeven had. Een koffiebuishoudster in de buurt van bet speelveld had den jongen tegen zijn medespelers booren roepen Niets zeggen, jongens, je hebt niets gezien", en hoewel dit te denken geeft omtrent de betrouwbaarheid van bun verklaringen, de schop kon niet be wezen worden, weshalve de off. van justitie wegens het toebrengen van den klap een gulden boete of een dag hechtenis eischte. N. v. d. D. De twee Haagsche oplich ters. Omtrent de geruchtmakende zaak be treffende de te Amsterdam gepleegde op lichting door een tweetal Haagsche indivi duen deelt de N. C. nog mede: Toen beiden bij de politie te Amsterdam met den heer A. C. W. baron van Haersolte van den Doorn, uit Den Haag overgekomen, geconfronteerd werden, hebben ze een na dere bekentenis afgelegd. Dutilh verklaaide 'baron Van Haersolte wel van aangezicht te kennen en wat de bewuste papieren 'betreft... die hadden de heeren gelicht op het kadaster ■te 's Gravenliage. Want van 't geheele dief stal verhaal. zooals dat in verscheidene bla den de ronde heeft gedaan, is niéts waar. De officieele stukken, welke de heer A. C. W. van Haersolte bij zijn bezoek aan de •politie te Amsterdam had medegebracht en welke hij Donderdagochtend terug had ge kregen, zijn steeds in zijn bezit geweest. Hij toonde ons dan ook de eigendomsakte en een afschrift van de scheidingsakte, waarvan het origineel berust bij notaris W. J. M. de Bas, te 's Gravenliage. Hoe de oplichters er toe gekomen waren juist den naam Van Haersolte te kiezen, en, als object van bun oplich'tingsn.anipulaties, het huis aan het Bezuidenhout wisten de heeren Van Haersolte ons niet te zeggen. Onbekenden zijn de beide oplichters niet voor de Haagsche politie; Van der Mee, de man die zich voor baron Van Haersolte uitgaf, heeft reeds een vonnis wegens oplich ting achter den rug; Dutilh, wiens beroep" administrateur is, staat bij de Haagsche po litie bekend wegens het plegen van chan tage sedert eenigen tijd trad hij op als di recteur van het Ned. Administratiekantoor, Hugo de Grootstraat 61. Beide personen zijn voorts ook bekend als behooren de tot een bende, welke zich bezig houdt met het plegen van chantage e. d. doch naar door de recherche veronderstelt wordt, hebber in deze zaak geen derden de hand." Een oplichter. Een familie, wonendie in de Cronjéstraat te Schoten, zou haar nieuwen commensaal ontvangen, een netton Amsteixkimschen jongen, reizagier in oen tot dusver onbekend© braneihe. In d)en morgen kwam hij, had. een heel mooi praat je, zoodat hij spoedig het vertrouwen won, z-»o zelfs, dat hij des mididags mot zijn a.s. vorz< rgers reeds bij een kennis visite maak te. Ook bij de gastvrouw en gastheer maak te liij een goeden indruk. Na afloop dér vi site ging men huiswaarts en gaf hij te ken nen, dat hij zijn patroon, die te Groningen wonde, even zijn nieuw adres moest telegra- foeren. In plaats van zulks te doen, ging hij langs een omweg naar het adres, waar zooeven visite was afgelegd. Tijdens het ge sprek aldaar had orvze veelbelovende com mensaal klaarblijkelijk opgevangen, dlat die man in dien middiag niet thuis zoude zijn. Hij hélt dus aan, 't was in 't Julianapark, <1© juffrouw herkent hem onmiddellijk en vraagt wat liij wenscht. Hij ikwam even een horlo^ vragen, want bij 'hem thuis, zijn a.s. verzorgers, waren die uurwerken blij - en stil staan on wist men van tijd nooh uur. De klokken moesten dus worden opgewonden en gelijk gezet. De niets kwaadls vermoedende juffrouw geeft vol vertrouwen bet gevraagde liorloge, blij, dat ze dien netten mijnheer van dienst kan zijn. Dat van horloge noch van den mijnheer sindfc dien iets meer geeien behoeft nijt meer gezegd. (O. H. Ct.) Inbrekers betrapt. Don derdagavond laat hoorde een vrouw, die een winkeltje houdt op de Lijnbaansgracht bij de Lauriergracht te Amsterdam verdach te geluiden in het trapportaal van het naast hu re woning gelegen perceel. Zij ging d" straat op en voelde eens aan de kruk van de deur. Daar deze aan den achterkant werd tegengehouden en wetende dat het huis waarin een koffiebranderij van den heer W. Luchsinger is gevestigd, des nachts on bewoond is, begreep zij dadelijk dat er iets niet in de haak was. Het vrouwtje echter hield zich onnoozel en deed net of zij niets bemerkt bad. Zij wist echter een der buren te bewegen naar de politie te gaan en van de ontdekking aangifte te doen. Toen ©enige politieagenten gingen onder zoeken, troffen zij in het portaal drie man nen aan, die, zooals spoedig bleek zich daar niet met eerlijke bedoelingen ophielden. In het gebouw is de electrische koffiebranderij van den heer W. Luchsinger gevestigd, met het kantoor op de eerste verdieping. Van de kantoordeur was een stijl afgebroken, waardoor bet mogelijk was geworden bet lokaal binnen te komen. De inbrekers had den het geheele kantoor doorzocht, maar niet veel van hun gading kunnen vinden, omdat begrijpelijkerwijze des nachts geen groote waarden worden achtergelaten. Een kantoorklokje stond op de trap. Dit schij nen de inbrekers te hebben willen mede- nemen. Het breekijzer, waarmede de kan toordêur geforceerd werd en een tiental loo- pers, werden in beslag genomen. De drie arrestanten werden naar het naastbijzijnde politiebureau gebracht. 'Onder de tram geraakt. Onder Steenbergen is de 17-jarige stokers leerling aan de Rotfcerdamsche Tramweg- Mij., Ant. Buissélaar, onder een raugeeren- den wagen terecht gekomen, ten gevolge waarvan hem de linkerarm verbrijzeld werd en de rechterhand ook ernstig werd ge kwetst. Zijn arm moest afgezet worden. Naar omstandigheden is echter zijn toestand zeer wel. Scheepsbrand. Gisterennacht omstreeks half drie brak te Rotterdam brand uit in het stuurhuis der stoomstuurinrich- ting aan boord van het s.s. Russia, een Russisch landverhuizersschip, liggende in de 2e Katendrechtsche haven. De brand bleek ontstaan te zijn in do poetsmiddelen, die daar bijeenlagen. Daar assistentie werd gevraagd, -kwamen vier drijvende stoom spuiten te hulp. Intusschen slaagde de be- manning er in, het, vuur met eigen midde- en te blusschen. Gisterenmorgen kun net ^hip de reis voortzetten. School- «n Kerknieuw. Naar men verneemt, is aan den lieer A. G. Lamm inga. gepensionneerd hoofdingenieur van den Waterstaat in Nederl.-Indië, een leerstoel aan de Technische Hoogeschool te Delft aange boden hij heeft echter voor dit aanbod bedankt. Zooals bekend, is de heer Lamminga thans door den Minister van Koloniën belast met de samen stelling van een overzicht en een geschiedenis Ier Indische irrigatiewerken. (N. C.) Te Oosterbeek is op 61-jarigen. leeftijd overleden ds. L. van der Valk, predikant bij de Oerefgemeente aldaar. De overledene, die vroe ger te Rotterdam, te Delft en te Scheveniugen predikant is geweest, was vooral bekend door zijn arbeid onder de vissohers op de Noordzee. Hij was ridder in de Oranje-Nassau-ordo De toestand van Prof. mr. J. Baron d'Aulnis de Bourouill blijft gunstig, pa tient as langzaam vooruitgaande. In den ouderdom mn 61 jaren is te Utreoht overdeden jhr. mr. J. L. Stern, oud^kantonrechter te Rotterdam. Door Commissarissen der Bank van Huyedecoper en van Dieren te Utrecht zal op de vergadering van Aandeelhouders van 29 Januari a.s. voor de betrekking van directeur worden aanbevolen mr. B. 'is Jacob, thans werkzaam bij de Ainster- damsche Bank te Amsterdam. Eind December vond te Utrecht weder plaats de vergadering van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme. Bij haar was bericht ingekomen, dat thans ook tot haar wenschten toe te treden de Geheelont- bouders-Propaganda-club van Post- en Tele- graafbeambten en de Vereeniging van Ge heelonthouders onder Nederl. Spoor- en Tramwegpersoneel. Door de Commissie van Administratie werd medegedeeld, dat zij geslaagd was in hare pogingen om samen te stellen een com missie tot onderzoek naar de mogelijkheid van een Drankbestrijders-conlvóle op Alco hol-vrije dranken. Deze commissie bestond uit de heeren mr V, H. Rutgers te Hil versum, dr. N. W. I. Borst Pauwels te Haarlem en dr. J. D. Filippo te 's Graven- hage. Voordat overgegaan wordt tot de behan deling der verschillende punten van actie, spreekt de voorzitter er over, dat er meer verband moet bestaan tusschen de verschil lende commissies ad hoe en de Nat. Comm. tegen het alcoholisme. Aan de Comm. van Administr. wordt opgedragen in de volgen de vergadering met voorstellen hierover te komen. Door den penningmeester wordt verslag uitgebracht over den finantieelen toestand. Besloten wgrdt eenzelfde bijdrage van de Vereenigingen te vragen, als het vorig jaar het geval was. Wat de punten van actie betreft, werd. eerst gesproken over de „bestrijding van drankgebruik in Iudië". Besloten wordt dit punt te laten rusten tot de volgende verga dering, waar alsdan het Congres-verslag van „Enkrateia" zal verschenen zijn, waarin zal worden opgenomen het referaut, door den zendingsdirevtor Rauws over dit onderwerp gehouden Punt, XII: „Het vormen van ce:i alge meen persbureau", werd uitvoerig bespr >- ken. Sommigen achtten de uitvoering moei lijk; anderen wezen op Duitschland en meenden, dat ue berichten, door een alge meen persbureau verspreid, meer het cachet van degelijkheid zouden hebben. Bovendien kon beter worden nagegaan, of de couran ten de berichten wel opnamen. Dit punt zou aan de organisaties warden overgebracht. Bij de behandeling van punt XIV„Mid delen tot bestrijding van bet Biergevaar", bleek het, dat er wel veel sympathie hier voor gevoeld werd, maar dat men, met het oog op de vele commissies, die zouden ont staan, beter vond, dit punt over te brengen naar de Comm. ad hoe voor de statistiek en Drankwetgeving. Men zou beginnen met aan de Comm. voor de Statistiek te vragen een onderzoek te doen naar het aantal Ver loven voor Bierverkoop in de verschillende deelen des lands over de verschillende jaren Bij punt XVI„Clandestiene drankver koop", bleek het, dat men weinig gevoelde voor het optreden van drankbestrijders zeiven, en in het geheel niets voor het aan stellen van particulieren als opspoorders van dranken-overtreders. Wel meende men, dat de politie in deze heel wat meer zou kun nen doen, terwijl ook de wenscholijkheid wend geuit, dat de drankwet-inspectie ten dezen opzichte meer zelfstandig kon optre- den. Punt XIX „De uitbetaling der soldijen aan militairen op Zaterdag", leidde tot an dere besprekingen, dan aanvankelijk wei'd vermoed. De wenschelijkheid toch werd ge uit, zich niet tot de militairen te beperken, maar aan de Overheid te verzoeken de uit betaling harer loonen niet op Zaterdag te doen plaats vinden, indien althans in de be trokken kringen der samenleving tegen een anderen uitbetalingsdag voor de loonen geen bezwaren bestaan, waarnaar een onderzoek bij verschillende werklieden vereenigingen zal worden ingesteld Bij punt XX: „Het verkrijgen van een paar algemeene vacantiedagen", werd dit wel wenschelijk, maar vooralsnog als onbe reikbaar geoordeeld. De volgende vergadering werd bepaald op Dinsdag 29 Maart, 's middags ten 1 ure. Des namiddags kwamen de verschillende commissies ad hoe bijeen. In die voor de Alcohol-cursussen voor studenten werd tot voorzitter gekozen dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Utrecht en tot seer. dr. G. P. Frets, PI. Muidergracht 54; te Amsterdam. In die voor de Statistiek tot voorzitter de heer A. L. Soetekouw te G end ringen, tot secr. de heer J. van Vollenliove, Maurits- straat 41, te Utrecht. Gisterenmiddag is, op een in 't Haag sche Koffiehuis te Utrecht bijeengeroepen vergadering, opgericht „de Nederlandsche Vereeniging van adviseerende elektrotechni sche ingenieurs.,/ Het door de veragdering benoemde bestuur best. uit de heeren Nagt- glas Versteegh, te Bussum, voorzitter; v. d. Hegge Zijnen, te Utrecht, secretaris, en v Doorn, te Scheveningen, penningmeester. De vereeniging wordt gevestigd te Utrecht en stelt zich ten doelde organisatie van het electrotechnische adviseurschap, propa- geeren van het gebruikmaken -der diensten van de electrotechnische adviseerende inge nieurs en in het algemeen het bevorderen van de belangen harer leden. De koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd Vrijdag 28 Jan. a.s., des namiddags ten 1 uur, zal in het Haagsche Koffiehuis te Utrecht door den Ned. .Stalhoudersbond eene algemeene vergadering worddn gehou den. Het punt van dé agenda ter 'bespreking be helst bet volgendeHet voorstel om met de Centrale Verzekering-Maatschappij van paarden en vee te Zwolle, eene overeenkomst aan te gaan voorde verzekering der paarden van leden van den N. S. B. en het bepa len van een datum waarop genoemde verze kering in werking zal treden. Alle stalhouders hebben toegang tot deze vergadering. Omtrent het vreeselijke drama te Zeist waarvan wij in ons vorig nummer nog in 't kort konden melding maken, meldt bet Utr. DagbladIn de Schaer- weidelaan woont een eenvoudig arbei dersgezin man en vrouw met drie kinderen, allen jongens, resp. 8 jaar, 7 jaar en vijf maanden oud. De man en vrouw, die goed met elkaar leefden en als heel fat soenlijke menaclien bekend stonden, hadden een moeilijk leven. „Armoede troef", gold het bij hen, en wanneer (zooals nu ook) de man, die als los werkman zijn kost tracht te verdienen, een tijd van weinig werk had, dan was 't erger dan ooit. En zoo kwelden de financieel© zorgen en bittere armoede de menschen, die niet wilden bedelen Dat alles, het leven van eeuwig tobben en zorgen, bet is de moeder te machtig geworden. Toen Vrijdagmorgen de valer op werk uit was en de twee oudste jongens naar school, heeft zich in dat kleine krotje een tragedie afgespeeld toen heeft de vrouw hai.r wanhoopsbesluit ten uitvoer gebracht en het jongste zoontje, kindje van nog geen vijf maanden, met zich genomen in den dood Een vreeselijke daad, als jammerlijk ge volg van maatschappelijke ellende, was daar in het hutje voltrokken Om twaalf uur, toen „'t 6chool uitging", ging 't kleine zevenjarige broertje naar huis, hopend dat er nu eens een boter ham zou zijn. 't Onschuldige kleintje ie de eerste ge weest, die zijn moeder vond. Toen hij de deur van 't huisje opende, in 't eenige- en woonvertrek binnenstapte, toen lag daar moeder op den grond uitgestrekt, wat ver der 't kleine broertje, in een grooten plas bloed't Scheermes, waarmee moeder en kind den strot afgesneden was, lag iets vor der op den vloer. Toen kwam in 't kleine kinderzieltje de angst, „dat moeder daar zoo stil lag en zoo bloedde". Bevreesd, bang van wat hij gezien had, vluchtte 't jongetje naar Je buren en vertelde: „Moeder bloedt zoo en ik geloof dat ze dood is Door de buren, die natuurlijk onmiddel lijk naar 't moordtooneel gingen, werden dokter en politie gewaarschuwd, en spoedig was Dr. Tjeenk Willink aanwezig, die slechts den dood kon vaststellen, terwijl ua- genoeg gelijktijdig, de inspecteur van politie De Lange op den Schaerweidelaan ver scheen Kort,daarna kwam de vader terug van 't werk, 'n kruiwagen-met-bout voortrollende. Men liep hem tegemoet: ,,K„ kom onmid dellijk, je vrouw En toen moest de man en vader 't ver pletterende nieuws booren, dat vrouw en kind hem ontvallen waren, dat zoo'n zware slag hem, den oppassenden man, had ge troffen Natuurlijk was er direct „volk bij", en kleine kinderen van de dorpsschool vertel den ons van middag opgewonden van „zoo veel bloed dat er op den vloer lag, ziet u, en haar hals was open, heelemaal." En de kleine jongen, die hijgend verteld© hij besefte 't niet wat het was, het vree selijke geen hij gezien had „Waar 't gebeurd is7 ik zal het u wij zen!" De Schaerweidelaau hierl Die naargeestige weg met armoedige huisjes, maakte een indruk van somber heid. 't Begon al te donkeren, grijze wolken dreven hoog aan den hemel en in de invallende duisternis gingen we langs dien weg vol armoede. Van de vele grauwe, onooglijke huisjes stonden deuren open, en groepjes arbeidersmenschen stonden er bij een, vertelden elkaar nog wat h ij wist, en z ij gehoord had van 't vreeselijke, dat door hen, menschen die ook hard zwoegen moes ten in het leven, in al zijn diepe tragiek ge voeld werd. 'n Eindje verder op stond een agent, een zaam op zijn niet-vroolijke post. ,,'t Huisje vau de moord", zooals de kinderen zeiden, hebben we even gezien. Van buiten, meer niet. 't Is het middelste uit een blok van drie huizen... neen hutten, 't heeft één raam en één deur van voren, 'n deur die eens groen was, maar die nu verveloos-verechoten doet, bij de verweerde steenen van den gevel en grauw-grijze dakpannen. Daar te moeten wonen 1 't Gerucht, dat de moordenares' vroeger reeds aan verstandsverbijstering geleden zou hebben, werd beslist tegengesproken. De lijken van moeder en kind zijn naar liet lijkenhuis op de begraafplaats vervoerd, om geschouwd ie worden. Even dienen we nog te vertellen, dat de moordenares 37 jaar oud was. Nader meidi het U. D. U?t Zeist vernemen we nog, d:a't vrouw K. vóór het plegen harer wanhoopsdaad een briefje aan haar man schreef en dat op tafel legde. Hij moest maar probeeren de andere kinderen bij een zuster ter verzorging uit te bestedenze zei hen allen goeden dag. Zij ging de wereld verlaten, dat was 'beter dan armoede lijden. „Het waschgoed hing over de lijn te drogen," stond er nog in. Het blijkt toch, dat de vrouw wel eens vroeger in overspannen toestand heeft ver keerd. De Officier van Jusbitie gaf verlof tot de begrafenis, zoodat elke gedachte aan een misdaad anderzijds is uitgesloten. Waar schijnlijk zal deze Maandag plaats hebben. Laren. In de v-illa van den beer Kr. ontstond een geweldige ontploffing, toen d!e bewoner in het vertrek waar de bénzino- gas installatie geplaatst is mot Licht kwam. Hij kreeg brandwonden aan hoofd en handen terwijl ruiten en meubels bescha digd werden. StakingteVeenendaal. In den toestand dezer staking is geen veran dering gekomen. De directeur-generaal en de inspecteur I van den arbeid, de heeren Van IJsselstein en De Vooijs, waren ter plaatse om den toe stand op te nemen. Zij vertoefden eerst ge- ruimen tijd bij de firma, daarna bij den heer H. Vooysgeerd, voorzitter van den tex- tielarbeidersbond, die ook toevallig aanwe zig was en daarna bij den burgemeester der gemeente. Apeldoorn. Aan de papierfabriek van den heer Schenk, geraakte de negen tienjarige Albert iHoogèboom ondier de 'kei ler gangen (zware maalsteen en), waardoor hem de borstkast werd ingedrukt. Hij was terstond «en lijk. Putten. De directie en patiënten .van Sanatorium voor: longlijders te Putten heb- ben het plan opgevat den dag van 15 Fe bruari niet onopgemerkt te laten voorbij- gaan, wanneer bet tienjarig bestaan van de iurichting herdacht wordt. De heer Kraan, uit Zaandam, heeft zich bereid verklaard de leiding en de organi satie van het herdenkingsfeest op zich te nemen, en wekt hiermede zooveel mogelijk alle oud-patiënten op dien dag op het Sa natorium te komen doorbrengen. De le luitenant der Veldartillerie C. A. Prins, thans leerling aan de Hoo- gere Krijgsschool, wordt van 1 Mei tot 1 Oct. gedetacheerd bij het Regiment-Gre nadiers en Jagers. De bij het 5e Regiment Infanterie benoemde reserve 2e .luitenant Van den Steen van Ommen werd heden voorrn. te half twaalf, vóór "het front van den troep beëedigd en in functie gesteld. Bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als ambtenaar bij de politie werd gisterenavond aan den heer A. Nijhoff een serenade gebracht. Onnoodig te vermelden dat de muziek met fakkellicht, als gewoonlijk een groote menigte op de been bracht. Voor de leden der PI. Afd. van den Ned. Protestantenbond treedt Woensdag in de Rem. Kerk op prof. Dr. B. D. Eerd- mans uit Leiden met het onderwerp „Dr. Kuyper's stelsel", zooals wij reeds eerder bericht hebben. Men raadplege de advertentie. „Handel en Nijverheid" vergaderde gisteren in De Zwaan. De voorz. sloeg een terugblik op het af- geloopen jaar en wees er op dat het markt wezen hier niets is vooruit gegaan. Het is nog als 50 jaren geleden. Wanneer het ge meentebestuur wil meewerken, dan kan het marktplein iets anders worden dan een kale vlakte. De bloeiende eierenmarkt te Barneveld staat reeds ver boven die te Amersfoort. O vei- AmérlsfoioTt als woonplaats sprekend), meende de voorz. dat hier woningnood is. Er is wel geen behoefte aan huizen van de aller hoogste, doch wel van alle andere prijzen. Spr. wenscht 'den loden alles goeds toe voor het ingetreden jaar. Thans kwam de agenda aan de ordeVer kiezing van een bestuurslid. Gekozen de heer H. M. E. Hubers. Bij de bespreking van het adres der Handelsreizigers vereeni ging „Ons Belaag", inzake van vervroegdd postbestelling, merkt die voorz. op dat in de jongste vergadering van de Kamer en Koophandel en Fabrieken, de voorzitter dier Kamer enkele onjuistheden heeft medege deeld, betreffende de over deze zelfde zaak in 1903 door H. en N. gevoerde actie. Over het adres zelf wordt besloten het in de vol gende vergadering in behandeling te bren gen, nadat eerst nadere gegevens zullen zijn verkregen. Na eene uitvoerige discussie over het schrijven van dien heer D. Gerritsen om ver zoek om adjhiaiesie aan zijn adres inzalke het bouwen van een wachtlocaal op het tweede perron, wordt besloten adhaesie te betuigen. Het zenden van een zelfstandig adres waarin op meerdere gebreken van het station zou gewezen worden, wordt ontraden. Evenwel' wordt besloten tot liet zenden van een adres aan de H. S. Mij. om een publieke spreek cel op het perron te verkrijgen.. Eenige ingekomen stukken van minder belang worden voor kennisgeving aangeno men, terwijl een tweetal stukken van den MiddiC-aistandsbond over ooncuLtatie en con tante betaling om preadvies naar het bestuur gezonden worden. Bij de rondvraag memoreert de heer J. G. F. v. Achterbergh liet inleidend woord' van den voorzatter waarbij hij betoogt «Lat de grootste belemmering van den woningbouw is het bestaan van de Maatschappij „Birik- hovcn", daiar zij in haar statuten zegt, zon der winstbejag in den woningnood te voor zien en zij dit niet doet. De heer van der Meiden herinnert zich dat iemand die bouwen wilde, door de Maat schappij „Birkhoven" Zich daarin belem merd zag Spr. constateert dat de woning nood hier werkelijk groot is evenwel kun nen cigenbouwers gemakkelijk met de Maat schappij concurneeren. De voorzitter hoopt dat spoedig plian.uen zullen woerden beraamd ter voorziening in dén woningnood. De hieer Ach/hemberg bespreekt voorts de gemeentelijke bouw verordeningwaarbij hij op enkele leemten daarin wijst, speciaal' op het bouwverbod. De heer van Scliaïck merkt op dlat bouw verbod door den Raad kan worden opge heven. De heer Aolvtemberg ondeTsclvrijft dit, doch betoogt dat men om practise he rede lien in hoofdzaak niet van het eerstgevorm de plan kan afwijken. Spr. constateert dat als de gemeente voortgaat mét te voren haar plannen openbaar te maken, zij zelf de dupe wordt, door den grond veel te duur te koopen. Men verzoekt ons plaatsing van het on- «lers taande. Er zijn wellicht nog lezers, die niet bekend zijn met de weezen vereeniging „Zandbergen" hoewel deze instelling het centrum van haar zegenrijke werkzaamheden in Amersfoort heeft. Do Vereeniging werd opgericht in 1874 om kinderen, die niet meer •door hun ouders verzorgd kondén wonden, op te voeden in eene omgeving, die het moest nadert tot het ouderlijk huis n.l. in een gezin van menschen. die kinderen met liefde en verstand kunnen en willen opvoe den. Die pleegouders worden door den Direc teur overal gezocht en staan steeds onder diens oppertoezicht Streng wordt gelet op in-achtneming van de godsdienstige gezindto, waartoe het kind behoort. „Zandbergen" is in Nederland do oudste Vereeniging met dit deel, zij is honderden kinderen ten ze gen geweest en heeft thans nog ruim 200 kinderen onder haar hoede. Aanvankelijk worden de kinderen ter waarneming ge plaatst in het „Tehuis", dat even buiten Amersfoort staat op het buitengoed „Zand bergen", waar ook de Directeur Jhr. W. A. Ortt woont. Wij bevelen den lezers een bezoek zeer aan. De Vereeniging zit op zware lasten, (zie

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3