S'. 225» Dinsdag 8 Februari 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. DROOMLEVEN. 8"' JnurganK, FOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem frauoo per post1.(10. Afzonder;fjtre nummers0.05. Deze Cour Rilt versohynt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Idvertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bg de Uitgevers in te zenden. Uilgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen U1 het herhaald adverteeren in dit Biad, bg abonnement. Ee»' circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvra*» toegezonden. Kennisgevingen. ONTHEFFING VAN DEN WERKELIJK EN DIENST .ALS GEESTELIJKE. BEDIENAAR VAN DEIN GODSDIENST, enz. De Burgemeester der gemeente Amersfoort brengt ter algemeene kennis: lo. dat ingevolge de ibepaJing der eerste zin enede van art. 1'13 der Miilitiewet 1901 ontheffing van den worked ijken dienst, tellkens voor één jaar wordt verleend aan a. geestelijken, bedienaren van de» godsdienst, zendel ingleora ren en broeders-diiakonen eener godkcliienstige vereemging b. studenten in de godgeleerdheid en zende- lingkKveekelingen, die aan eene inirioh'ting van onderwijs tot geets'befl-ijlke, 'bedlienaar van den gods dienst of aendeLinglieeraar wbrdlen opgeleid' c. proeflbrodders, die tot broeder-diiakoon eener godsdienstige veveeniging worden opgeWiden d. ïxjOmsdli-'katlliWieke ordebroeders, die tot eene binnen het Rijk gevestijgde ikloosterinriöh- ting behoor en; 2o- dat de aam-rage tot liet bekomen der hier. voren bedoelde ontheffing, ingevolge art. 86 van het Koninklijk 'beshut van 2 December 1901, Staatsblad no. 230, moet worden ingediend a door de Ioteiingen, die voor inlijving ter vol ledige oefening zijn bestemd, in de laatste tien dagen van Februari b- dóór de lk>telingen, die voor inlijving tot korte oefening zijn bestemd, im de laatste tien dagen van Maart; c. door de Ioteiingen. die bij uitzondering op een ander tijdstip ter inlijving modhtem worden opgeroepen, binnen tien dagen na de dagteeke- rang van den brief, waarbij zij ter inlijving wor den opger oepen- d. door blen, die reeds in bet genot van ont heffing zijn en deze ontheffing wensdlien te zien vernieuwd, in de laatste tien dagen der maand, op één na voorafgaande aan de maand, waarin de loopende ontheffing eindigt; e. door ilien, die reeds bij de militie dienen en alsdan voor de eerste maal) ivoor ontheffing in aanmerking wensdhen te komen, zoodra zij ver- meenen op de ontheffing aanspraak te hebben verkregen 3o. dat. de aanvrage Om ontheffing op onge zegeld papier kan worden geschreven, door den ioteling eigenhaikïig moet zijn onder toCkend en gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch moet worden ingeleverd bij den Burgemeester der Gemeente, waar de aanvrager votor de mili tie is ingeschreven; 4o. dat by de aanvrage moet word'en overge legd een door de geestelijke overheid, afgegeven bewijsstuk, waaruit de rechtmatigheid dér aan spraak op ontheffing blijkt, en welk bewijsstuk niet vroeger door do geestelijke overheid mag zijn afgegeven dan tien dagen vóór dé inlevering der aanvrage bij vorenibedoeMen Burgemeester; 5o. dat het onder 4o. bedoelde bewijsstuk moet zijn gelegaliseerd door den Burgemeester der Gemeente, waar dit stink is afgegeven. De aandacht zij er op gevestigd, dat de Iote iingen, die ter volledige oefening zijn bestemd en hunne aanvrage in de laatste 'tien dagen van. Februari indienen', steeds zullen worden ingelijfd tussöhen 1 en 15 Maart en niet tussdhen 16 en 30 September. Inlichtingen nopens dé inriéhtang en de indie ning der aanvrage om ontheffing als iliierboven bedoeld, kunnen gevralagd worden ter Secretarie dezer Gemeente, eiken werkdag tusedhen 10 en 12 ure voormiddag?. Amersfoort, den 7den Februari 1910. De Burgemeester, WUUTIERS. Politiek Overzicht De (aak der Grieksche nationale vergadering. De spanning tusschen Turkije en Grie kenland is in de laatste twee dagen gélukkig weer aan het afnemen, nadat de Grieksche regeering aan de Turksche de verzekering heeft gegeven van hare vredelievende poli tiek, gepaard aan de med'edeeling, dat de nationale vergadering eerst in December van dit jaar zal bijeenkomen en de verkiezingen tot December 1910 of Januari 1911 zullen worden uitgesteld. Hoe het met die natio nale vergadering zelf zal gaan, zal men die nen af te wachten. Sedert- de invoering van de consti- tutioneele stelsel in Griekenland zal het thans de tweede maal zijn dat eene nationale vergadering wordt bijeengeroepen. Do eerste had plaats in 1863 na den troons afstand van Koning Ottto. Toenmaals werd de thans nog geldende grondwet dóór de nationale vergadering saam gesteld. Aan deze laatste werd niet alleen deelgenomen door afgevaardigden van het koninkrijk Grieken land, maar ook vertegenwoordigers van de in de Diaspora levende Hellenen waren opge komen. Of de Kreteneers werkelijk van plan zijn aan de nieuwe nationale vergadering deel te nemen, daaromtrent ontbreken voor- loopig nog betrouwbare berichten. De leider der meerderheid op Kreta Michelidakis heeft onlangs een beroep op het Grieksche volk gedaan om, hij alle politieke maatregelen, in het belang des vaderlands besluiten te ver mijden, die tot verwikkelingen en gevaren of tot nationale rampen aanleiding zouden kunnen geven. Deze waarschuwingen van den knapsten politicsken kop uit de Kreten- ser Kamer worden zoo opgevat, dat men er in ernstige politieke kringen op Kreta niet aan denkt zich op de nationale vergadering in Griekenland te doen vertegenwoordigen. Ook op Kreta zal, en wel in den loop van de maand Maart, eene nationale vergadering bijeenkomen, welke zich zal hebben bezig te bouden met de taak over de toekomstige positie van bet eiland besluiten te nemen, welke Griekenland er voor moeten beveili gen om met de beschermende mogendheden wegens de Kreta-kwestie in conflict te gera ken. Van welken aard de besluiten der na tionale vergadering op Kreta zullen zijn, kan thans niet eens bij benadering worden bepaald. De meeste waarschijnlijkheid heeft die opvatting voor zich, dat men in Kanea tot het resultaat zal komen de definitieve op lossing der Kreta-kwestie te verschuiven, om tijd te winnen voor onderhandelingen tus- 6chen de beschermende mogendheden en het bestuur van Kreta. Voor 't meeiendeel worden laatstgenoemde bijzonderheden van Grieksche zijde aan de Neue Freie Presse medegedeeld. De schrij ver er van vertelt dan het volgendie over de taak, die de nationale vergadering te ver vullen zal hebben. ,,De toonaangevende kringen beschouwen de bijeenroeping eener nationale vergadering als eene zuiver binnenlandsche aangelegen heid en verwachten ervan het- geleidelijk her stel van ordelijke toestanden in het inwen dige des rijks. Griekenland moet thans in de eerste plaats er naar streven het vertrou wen van Europa weer terug te krijgen en dan zonder dralen overgaan tot de opfris- 6ching van het bestuursstel&el en de leger- organisaüe, wat ook het voornaamste doel was van de in Augustus van het vorige jaar door de officieren met- den steun der bevol king op touw gezette revolutie en tevens de eerste eisch der nieuwe nationale vergade ring zal hebben te vormen. Daar alle staats lieden van naam zich voor het bijeenkomen eener nationale vergadering hebben uitge sproken en den Koning bot toestemming in dezen maatregel hebben weten te brengen, bestaat er geen twijfel aan dat de nationale vergadering op den grondslag van een door de artikelen der grondwet bepaald werkpro gramma hare beraadslagingen zal voeren, zoodat reeds hierdoor het gevaar van anti- dynastieke of chauvinistische besluiten uit de wereld schijnt geholpen. Een waarborg hiertegen is ook de persoonlijkheid van den nieuwen premier, Dragoemis, een conserva tieve en der grondwet getrouwe staatsman, wiens eerste eisch na zijn ambtsaanvaarding er toe strekte dat het onderzoek der door de nationale vergadering nieuw geredigeerde ar tikelen der grondwet aan een commissie uit de Komer zal worden omgedragen. In de aan slaande, op 14 dezer bepaalde Kamerzitting zal eene koninklijke bondschap worden voor gelezen, waarin die artikelen der grondwet worden bekend gemaakt, welke het kabinet Dragoemis beschouwt- als eene herziening eischende. Tevens zal dan ook woeden mede gedeeld, welken weg de regeering denkt in te slaan om deze artikelen vernieuwd te krij gen. „Om den bijval te begrijpen, waarmede de bijeenroeping eener nationale vergadering wordt begroet, moet men weten hoe buiten gewoon gewichtig eene herziening der con stitutie voor Griekenland is. Griekenland bezit he* algemeene kiesrecht en „listen- skrutinum" (d. i. een' kiesstelsel, hetwelk daarin bestaat, dat een imeerdere kiesdistric ten omvattend gebied (provincie of departe ment), als onverdeeld geheel op de door de afzonderlijke partijen gestelde candidaten stem*). De kiesdistricten zijn zeer groot en iedere kiezer heeft op evenveel candidaten te stem men als het totale district mandaten te ver geven heeft. Attika bijvoorbeeld vaardigt 18 Kamerleden af en zoo komt iedere boer in Attika er voor te staan over een lijst van 18 personen te moeten beslissen. Deze absurditeit wordt nog tot in het monster achtige verhoogd, doordat de stemming niet door middel van briefjes geschiedt, doch voor iederen candidaat een in twee vakken ver deelde kast wordt opgesteld, waarin de kie zer of aan de ja-zijde of aan de neen-zijde een kogel heeft te werpen. Wanneer om 18 mandaten 36 mededingers concurreeren moet de kiezer 36 maal do kogelstemming verrichten, aanhoudend moet hij de aanbeve lingen aanhooren van den steeds aanwezigen vertegentegenwoordiger der candidaten en op 36 kasten moet toezicht worden gehouden. Bangmakerijen, misbruiken, allerlei verval- soliingen spelen bij dit stelsel een zoo groote, bijna natuurlijke rol, dat men bet als een der hoofdoorzaken beschouwt, welke de Kamer tot ernstig werken onbekwaam maken en het land verzwakken. In nog een ander opzicht eisclit de kieswet herziening, nl. ten aanzien van het passieve kiesrecht der officieren. De huidige Kamer bevat ongeveer een dozijn actief dienende officieren, die gedurende hun werkzaamheid ate afgevaardigde van hun militairen dienstplicht ontheven zijn. Men kan zich voorstellen hoezeer de disci plineer onder lijdt wanneer een jonge luite nant-volksvertegenwoordiger b.v. den minis ter van oorlog of een generaal, die tot de tegenpartij behoort, onder handen neemt. Een opheffing van deze onverstandige in stelling is onvoorwaardelijk noodig. De na tionale vergadering, welke alleen gerechtigd is bepalingen der grondwet te veranderen, zal dus reeds met betrekking tot de kieswet twee zeer gewichtige eiséhen te vervullen hebben. „Wat nu de bepalingen om zulk eene her ziening dor constitutie tot stand te doen ko men betreft, daaromtrent bepaalt art. 107 der thans nog van kracht zijnde grondwet uit het jaar 1862: ,,Een herziening der ge- heele grondwet is verboden, daarentegen is de herziening van afzonderlijke, niet princi- pieele bepalingen der grondwet na afloop van een tienjarigen geldigheidsduur toegestaan, in geval de noodzakelijkheid dei* herziening uitgemaakt schijnt." ,,De noodzakelijkheid schijnt dan uitge maakt, wanneer de op het oogenblik be staande Kamer in twee opeenvolgende wetge vende perioden met drie vierde van het dooi de volledige Kamer uitgebrachte aantal stemmen zulk eene herziening eischt en in een afzonderlijk besluit de te herziene pun ten nauwkeurig aanduidt." „Wordt in de Kamer zulk een besluit ge nomen, dan moet de bestaande Kamer ont bonden worden en een nieuwe Kamer (natio nale vergadering) worden bijeengeroepen, die uit een dubbel zoo groot aantal afgevaar digden bestaat als de Kamer. Deze nieuwe Kamer heeft de herziening der aangeduide artikelen te volvoeren." „De tegenwoordige Kamer bestaat uit» 167 afgevaardigden. De nationale vergade ring zal alzoo 334 vertegenwoordigers van het koninkrijk Griekenland en van de Griek sche onderdanen in de koloniën tellen. „Zooals reeds verméld, heeft men vooral de herziening van die artikelen op het oog, welke het kiesstelsel betreffen. Verder moe ten artikelen herzien worden, die betrekking hebben op den Baad van State, op rechtere en staatsambtenaren. Dat zal de taak wezen dei- nationale vergadering die waar schijnlijk in December zal bijeenkomen. De bezorgdheid van het buitenland, dat het tot revolutionaire wijzigingen zal ko men, wordt in Athene zelf als ongerechtvaar digd beschouwd. De besluiten der nationale vergadering zullen slechts wettelijke bepalin gen gelden, die, naar men zeker hoopt, eerte verbetering der toestanden in het inwendige des rijks met zich zullen brengen." België. Brussel, 7 Febr. De Nederland- sche gezant overhandigde heden zijn ge loofsbrieven onder het gebruikelijke cere monieel. Frankrijk. P a r ij s, 7 Februari. De minister raad besloot 20 nrillioen francs aan te vra gen voor nieuwe hulp aan de noodlijdenden door de overstrooming. De ontwerpen daar toe zullen weldra worden ingediend en strek ken om de-kleine kooplieden, industrieelen en landbouwers, welke tot de noodlijdenden behooren, de hervatting hunner ondernemin gen te vergemakkelijken. De ministerraad keurde het vlootprogramma goed. P a r ij s, 7 Febr. In de Kamer vroeg Dalimier welke maatregelen de regeering denkt te nemen om onder de superieuren den eerbied 'to verzekeren jegens hun onderge schikten. Het betrof een incident dat heden ochtend in de wandelgangen van de Kamer plaats had tusschen generaal Toutée, direc teur van het kabinet van den minister van Oorlog, en kapitein Savoureau, adjudant van den minister van Oorfog, wien Toutée ver weet, dat hij zich rechtstreeks met een mede- deeling tot den minister had gewend, zonder zijn bemiddeling te hebben ingeroepen. Hij gaf zelfs Savoureau bevel zich te verwijde ren, hem met de hand duwende teneinde hem sneller te doen vertrekken. Dalimier eieclite voor de afgevaardigden het recht zich rechtstreeks tot den minister te wenden. De minister ran Oorlog, generaal Brun, betreurde het incident, waarin een officier, die generaal is, is betrokken, maar bij heeft te veel eerbied voor de voorrechten van de vergadering om een incident toe te laten, als dezen morgen plaats had. De Kamer nam hierop oen motie van ver trouwen aan met het. opsteken der handen. P a r ij s, 7 Febr. Het wetsontwerp betreffende de vloot bepaalt dat er zullen zijn 32 pantserschepen, 10 kruisers en 52 hoogzee torpedobooten, verdeeld over vier eskaders. 10 schepen voor de vlootdivisies voor de verre zeeën, 94 onderzeesche vaar tuigen, 4 mijnleggers, 3 vaartuigen voor den hydrografischen dienst en 3 opleidings schepen. De maximum-duur voor de schepen voor den oorlogsdienst is bepaald op 25 jaar voor de pantserschepen vóór 1909 gebouwd, op 20 jaar, voor die na 1909 gebouwd en voor de kruisers, en op 17 jaar voor de torpedo's en onderzeesche schepen. Het ontwerp bevat verder bepalingen om trent den toestand van de bewapening der schepen, de samenstelling der munitie en de proviandeering. „De schuldigen zuilen ons onverbiddelijk vinden", zeide CLemenceau in dé Kamer tijdens de tweede staking van post- en tele- graafbeambten in Mei 1909, „zij 1 rebben van ons geen genade te wachten"- Men weet thans, hoe lang een offioieel „nooit-" van die radicale regeering duurt: precies negen maanden. Want Donderdag hebben de uit hunne betrekking verwijderde postbeambten uit den mond van minister Millerand ver nomen, dat hun herbenoeming na de ver kiezingen zal volgen. Zij zullen misschien niet eens zoo lang behoeven te wachten, want nu bot de weder in dienst neming der gestraften in principe besloten is, zou het louter eigenzinnigheid zijn, om hen nog drie maanden het hoofd onder wiater te houden. De postbeambten begroetten in Julii den val van Clemenceau en vooral den plaats vervanger Miller and met luid gejuich. Zij wisten, dat zij aan Millerand een vriend hadden. Hij was het, dlie hun bij zijn eerste ministerschap toestond, zioh tot een bond te vereenigen, hoewel do wet dit nog to>t op heden uitdrukkelijk verbiedt; hij was het, die nadat hij opgehouden had minister te zijn, in de qualiteit van advocaat voor het gerecht hen verdedigde, toen de regeev- ring hen wegens de onwettige formatie van een vakbond strafrechtelijk vervolgde. Zij rekenden erop, dat hij voor hen partij zou trekken, en men ziet, zij hebben zich in hun vertrouwen niet vergast. Millerand heeft verklaard, dat dit blijk van begenadiging de dank is der regoetring voor de voorbeeldige houding van het post- personeel gedurende de overstroomdng. Dat is echter eene benepen en onoprechte uit vlucht. Ten eerste - zoo schrijft men uit Parijs aau de Voss. Ztg. hebben de post beambten zich volstrekt niet zoo verdien stelijk gedragen zij hebben hun dienst ver vuld, zoo lang het ging, en als zij wegens Roman van 26 ANNA WAHLENBERG. Uit het Zweedseli door Bktst Bakker Hort. Dit was een héél dhiildélijk afscheid', maar nu ba|d Agnes geen luist meer om heem tie gaan.. Het hallif beisdhaldiuiwkl!, witte gezicht, diat tégen haar lachte te mild|den van haar verdriet, boeide baar. Flora verzocht haar te gaanmaar even min als men een persoon kan verlatendie zidh zelf eeuig kwaad wil dóen, zoo weinig kon Agnes haar nu verlatenZe begreep, dat Flora zidh langzamerhand zélf dood kon •kwellen, zondler dat er oen woord of kladht over haar lippen kwam, als zie zidh sbeédis bpjeéf verdiepen in die gejdladhlben, die haar nu bezi'gflidieflidlenEn déze zélffewdlliing was zuiver krankzin nigOwrid1. Als nu nog een vermoeden van dé waarfhéid haar in den toestand gedreven baid, waarin ze zidh be vond, maar dat ddt niét zoo was. wist nie mand Ixfter dan Agnes. En hoe zou ze dan kalm deze zwijgende, ongemotiveerde smart kunnen aanzien, die steeds dieper werd. Nee, diat was te veoler moest, eenige reden voor kranlbzinniiglhéikJ zijn, als die ge drild werd. En daarom nam ze op dé dhiaiso-longae plaats, en ginig niet héén. ,,Je moést nog wat op 'liet ijs gebléven zijn en nog wat gorédén hébben, dan was je wel warm gewondenzei ze. „Je moest maar eens gezien lidbben hoe Ester Gyllen- siporrie er uitzag, toen ze van haar tocht fce- rugikwaim. Ze was purperrood in liét ge- zidht, miaar dart;, s'tonld! haar natuurlijk heéle- maaJl niet." „Ze is altijd mJotoi" zeii Flora. „.Altijd nee, zéker niet, ze kan er soms erg plomp uitzien, en vooral vandaag, dat vond Robert odk." ..Robert!?" Flora béd haar hoofd een weinig omge- diaeftd, en er was beslist wat wantrouweu i-i haar stem. „Ja" zei Agnes, „ik zei tegen hem dat ze een kleur als een keukenmeid 'had, en hij zei niets tegen, dus is het duidelijk, dat hij het ook vond." Gewoonlijk placht Agnes de waarheid niet te verdraaien, en dat ze het nu deed, was ze zich volkomen bewustmaar het- gebeurde met- een goed doel om de waarheid te zeg gen, dat als was Robert ook elealrts door de omstandigheden verhinderd om te pro testeeren dat Ester Gyllensporre er uitzag als een keukenmeid, zij hein toch even on verschillig was, 'als een dergelijk persoon hem vermoedelijk zou zijn. De beschermen de hand werd nu géheel weggetrokken van Flora's gezicht, daiT" nog met een uitdruk king van wantrouwende verwondering op de verhaalster gericht was. „Zou hij dat werkelijk ook meenen?" „Ja, waarempel, doet-'hij dat," verzekerde Agnes heel beslist, „ofschoon hij natuur lijk beleefd moest zijn. Maar heeren hou den gewoonlijk niet van dames, die zich zoo opdringen, als zij doet; want ze dringt zich op, dat is zeker. Denk nog maar eens aan dien keer, toen ze het zoo wist in te richten dat hij een later en trein nam, alleen omdat ze dan samen zouden reizen, en dan •bedenkt ze telkens boodschappen om hier te komen, dat kan men niet. anders dan on gepast noemen, en dat. vindt Robert ook, dat kan men' duidelijk aan hem merken, als men op hem let." Flora gaf geen antwoord, maar men kou zien hoe begeerig ze elk woord opving, en haar gespannen aandacht, die duidelijk op haar gelaat te lezen was, begeerde telkens meer en meer. En deze honger werkte animeerend. Deze bracht Agnes' fantasie in bewe ging, en 't was haar of ze op den rand van het ledikant van een klein kind sprookjes zat te vertellen. En als men eenmaal een verhaaltje begonnen is voor een kind, dan is het niet tevreden, als het plotseling afge broken wordt; men moet vervolgen, zijn geheugen en zijn verbeeldingskracht in spannen. „Natuurlijk kwam ze vandaag alleen op bet ijs om Robert, te ontmoeten" ver volgde Agnes. „En ik kan me niet anders voorstellen, d!an dat het is om do aandacht te trekken. Ze 'is zoo belust op sensatie, dat ik geloof, dat ze graag in zee zou springen en zticlh verdrinken, als er maar genoeg menschen bijstonden om haar te beklagen. Nu vindt ze het natuurlijk verbazend interessant met die vijandschap tusschen haar man en Ro bert, en wil die nog pikanter maken door zich aan Robert's kant te stellen. Dat irriteert haar man, dien ze niet kan uitstaan, en geeft den menschen iets interes sants om over te sprekenmaar Robert heeft haar doorschouwd. En hij houdt niets van die kunsten, want anders zou hij haar wel verdedigen, wat haar uiterlijk en haar gedrag betreft. Want onder den terugweg hield ik ook daarover een lieele voordracht. En hij had eigenlijk niets daartegen in te brengen. Ze heeft hem zeker al genoeg ver veeld." „Denk je dat" vroeg Flora. Ze had den arm onder 't kussen gestoken en dit opgebold, om gemakkelijker te leu nen; maar eigenlijk deed ze het om zich hooger op te richten. Ze werd onweerstaanbaar naar de vertel ster getrokken, die zoo wonderbare dingen te vertellen had, en ten slotte richtte ze zich nog meer op en steunde haar hoofd in de hand. „Ja, zoo ver ik kan nagaan, valt ze niet in zijn smaak," zei Agnes. „Robert is een ku listen aars natuur en dadelijk klaar al het nieuwe, mooie en in 't oogvallende te bewonderen, dat op zijn weg komt. Maar opdat zijn bewondering stand houdt, is meer noodig dan een mooi lichaam en pikan te maniertjes, dan is er ook ziel noodig. En ik vraag me zelf some af, of ze wel iets van die Waar bezit." Agnes zweeg, en over Flora's trekken verspreidde zich een droomende ernst. Stille, onzegbare gedachten zweefden tus schen hen, plotseling gewekt door het ge sproken woord. Ziel! Wat meende men met- ziel? (Zelfs Agnes, d'ie zoo vlug en beslist ge zegd had dat een ander niets daarvan bezat, richtte onwillekeurig haar blik naar binnen en onderzocht haar eigen ik. Maar ze werd spoedig kalm. Ja, zij bezat het. recht luid te spreken van het begrip ziel. Ze wist immers dat ze iipdruk maakte, een duurzamen indruk op de menschen in 't algemeen, en een onüit- wischbaren op sommigen. Dat moest toch wel eeii bewijs zijn dat- men een ziel bezat. En ook Flora's peinzend gezicht veran derde ten slotte en een lachje speelde om haar mond. Ook zij was tot het bewustzijn gekomen, dat zij een beetje begaafd was op d© wijze die noodig was om een natuur als van Ro bert blijvend te boeien. Zij herinnerde zidh een menigte uit drukkingen van hem, die een bewijs waren, dat hij diep in haar gekeken en haar niet leeg bevonden had. En in 't bizonder her innerde ze zich dien avond, toen Agnes voor de eerste maal bij hen was komen praten. Hij en Agnes waren in druk gesprek, zij, Flora, sprak als gewoonlijk niet. zoo veel. Maar bij een opmerking, d'ie zij maakte, •ze wist niet meer welke, had Robert gezegd, dat men soms zoo duidelijk door haar heen zag als was ze louter ziel. Anderen hadden duizenden woorden noodig o<m zich te doen verstaan, zij slechts een paar. Deze beminnelijke scherts had ze in haar hart bewaard. Die had haar getroost en zonlicht geworpen over menig uur van droef gepeins, en deed. dat ook nu weer. Ja, als hij het bad gdzegkli, dan bezat ze toch zeker zied. Agnes was het, die het eerst de stilte ver brak. ,,Je ziet er nu veel beter uit. Het lijkt, bijna of je nu geen behoefte meer aan slaap, en geen hoofdpijn meer hebt." „Ja, ik geloof ook dat dié over is," zei Flora. En ze ging zitten op de chaise-longue on streek lachend het haar van het voorhoofd, oen lachje, diat hoewel nog mat, vo] ver li edi ting was, allsoif een gToote laisb haar ontno men was. „Liefste Agnes, ga niet weg," zei ze. „Ga nog wat bij Robert zitten, dan kom ik dadelijk bij jelui." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1