klaarde daarop dat deze weigering hem zij" volle vrijheid teruggaf en dat hij aun den Koning en bet parlement de herziening van het concordaat zou voorstellen, met het hoofddoel het aantal kloosterorden te be perken. Daartegen diende de nuntius een protest in bij den Koning, die hem evenwel ten antwoord gaf, dat hij als constitutioneel vorst den nuntius naar de regeering moest verwijzen, doch wel moest hij hem zeggen, dat de weigering van 't Vaticaah om in on derhandeling te treden over eene herziening, ongerechtvaardigd was. De uitvoering van zijn voornemens heeft Moret nu aan zijn opvolger moeten overlaten. Het zal van belang zijn waar t nemen h >c, na het gematigde, het radicale ministe rie deze zaak ter hand zal nemen. Zelfs dege lijke katholieken in Spanje erkennen dat daar trauilies bestaan die weinig \ereeiiig- baar zijn met een modern bewind. Toch zou, wanr in Frankrijk de breuk met den Heiligen Stoel tot zulke betreurens waardige resultaten heeft aanleiding gege ven, in Spanje waar de religieus^ harts tochten levendiger zijn, een breuk tusschen Kerk en Staat hoogst ernstige, thans nog moeilijk te voorziene gevolgen kunnen heb ben. Het zou aan de Carlistische beweging, welker tegenwoordig hoofd Don Jaime'actie- ver en toegewijder is dan don Carlos, wel eens de gelegenheid kunnen geven het hoofd op te steken en zich als verdedigster der be dreigde kerk op te werpen. De Duitsche gezant graaf Tattenbach, die te Madrid is overleden, was de grondlegger van de betrekkingen tusschen Duitschland en Marokko. Het bezoek dat hij als gezant te Tanger 111 1900 te Fez maakte aan het Hof van sultan Moelai Hassan om dezen ge schenken van den Duitsehen Keizer aan te bieden werd de basis van de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Marokko en de aanvang van het handelsverkeer tusschen de beide landen, want Tattenbach maakte gebruik van de gunstige stemming te Fez om op eigen gezag liet eerste handelsverdrag met Marokko te sluiten. Hij vertegenwoordig de met Von Radowitz Duitschland op de conferentie van Algeciras en hem is voor een groot deel het succes te danken van de onderhalldelingen voor Duitschland. Daarna werd hij gezant te Madrid, waar hij thans >p 64-jarigen leeftijd stierf aan longontsteking Oostenrijk. De in Duitschland voorgestelde scheep- vaarttollen wekken ook in Oostenrijk on gerustheid. De afgevaardigde Nagler en nog ccnige anderen zullen 111 den Oosten rijkschen landdag de regeenng over die tollen inter- pelleeren en vragen, wat de regeering denkt te doen, oni van Oostenrijk in 't algemeen en Neder-Oostenrijk in 't bijzonder de eco nomische gevaren af te wenden, die ver bonden zullen zijn aan do invoering daar van. De voorgestelde hervorming zou, naar de interpellanten aanvoeren, den tot dusverre vrijen uitweg van den buitenlandschen han del naar de noordelijke havens prijsgeven aan liet administratief goedvinden der bui- tenlandsche regeeringen. Rusland. Kusland wil een luchtvloot gaan bouwen. De parlementaire commissie voor de ver dediging des rijks heeft zich er vóór ver klaard en de regeering verzocht zoo spoe dig mogelijk de noodige maatregelen te nemen voor het inrichten van luchtschip havens en andere benoodigdhedeu voor een eskader van luchtschepen. Marokko. Tanger, 1 1 F e b r Volgens een tele gram uit Mazagan vezelt/ten Fransdhe troe pen de liaivene van Azemumoer en i>oodaaa»k- ten ze den paoha twee muiters uit te leveren. Pcrzlë- Teheran, 11 Feb r. Men verneemt uit officieele bron, dat de Russische legatie een mededeeling heeft doen toekomen aan den premier, waarin gezegd wordt dat zij niet voornemens is in discussie te treden over bet verblijf der Russische troepen in Perzië. Allerlei. l)e beroemde Rialtobrug te Venetie loopt gevaar. De arkaden, die het brugge- bouw kronen, vertoonen scheuren. Een on derzoek heeft aan het lacht gebracht, dat liet zestiend' eeuwBch 'bouwwerk het niet lang meer zal kunnen houden. Aanvankelijk werd overwogen do arkaden en winkeltjes op do "brug te ontruimen, doch daar kwamen de kunstenaars tegen op, die Venetië niet wil den ontblooten van een eigenaardig stuk volksleven. Thans is voorgesteld den houten onderbouw door een ijzerconstructie te ver vangen. Doch ook hierover wordt gestreden, omdat het karakter van het geheel er door gewijzigd worden zou. Edison heeft naar men zich wel uit vroegere dagbladmededeelingen zal her inneren geruimen tijd gewerkt aan de samenstelling van een nieuwen accumulator voor het tract ie-bedrijf. Zondag jl. zijn in New-York met deze nieuwe vinding van den grooten technicus proeven genomen door spoor- en tramwegingenieurs. Die proeven zijn heet het in sommige Engelsche bla den - goed geslaagd. Zoo lezen wij, dat Linch, de manager van de Central Park and North and East River Railway moet hebben verklaard „Het vraagstuk van de accumulatoren-batterij is opgelost, ofschoon nog verscheiden kleinigheden dienen te wor den verbeterd. De proeven met de nieuwe uitvinding van Edison zullen nog geruimen tijd worden voortgezet. P a r ij s, 11 F e b r. De stAnd van de Seine waa gisterenavond 5.32 M zijnde een stijging van 82 c.M. Palmt (Majorca), 11 F e b r. Het Trans Atlantische stoomschip „Général Chanzy van Marseille, is «net man en muis op de noordkust vergaan. Ölechts één passagier is gered. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Palm a. 11 F e b r. De consul van Frankrijk te Cuktalala meldt dat tal van lij ken op de zee drijven. De romp van het schip --taai onder watereen ontploffing is zeker Aan den consul is de getransporteerde post overhandigd die ten doe'e verbrand werd opgezameld. Barcelona, 11 F e b r. Men dioet opmerken dat dat de tweede ramp is die op dezelfde plaatfi door gebr:k aan lichtseinen ontstond. Marseille, 11 F e b r. De Général Chunzy, met 87 passagiers en een beman ning vin 47 koppen aan boord, Woensdag van Marseille naar Algiers vertrokken, heeft tengevolge van een zwaren storm, die van nacht woedde, den doorgang tusschen Ma jorca en Minorca gemist en is :n volle vaart op «Ir rotsen geioopen Een passagier is gered, genaamd Marcel Rodel Een later telegram spreekt van 200 slaentoffers. Algiers, 11 Feb i'. Het aantal pas- s'.giors van de Cónêrai Chanzy was 87, de bemanning was 47 man sterk oor he: mee ren dee: waren de reizigers ambtenaren officieren en kolonisten. Marseille, 11 F e b r. De Général Chanzy haii 2'-12 postzakken met telegram men, brieven en postpakketten aan boord. Hot bericht van de ramp heeft een diepe ontroering veroorzaakt Madrid. 11 Febr De overheid van Minorca heeft naar de plaats des onheil» hulp gezonden. A Igiers. De generaal Chanzy had 86 passagiers aan boord 1484 postpakketten en 143 zakken met dépêches. Elf artisten, die s avonds in het Casino moesten optre den. bevonden zich aan boord van de paket- bcot. Madame Régnier, een <ier meest tempe ramentvolle Parijsoiie tooneelspeelsters, veroor zaakte onlangs de Par diennes een kleine verras sing zij besteeg het voordrachtspodiuni en li-ield tot haar publiek een phihppica tegen de mode- diwaaeheden onzer dagen. Madame Régnier, die er geheel toe geroepen schijnt, in de praktijk der modegrillen te leven, is heel geen nieuweling op het gebied1 harer theoretische onderzoekingen. Immers, zij heeft nog voor eenige jaren na diep gaande studies op dit gebied in Londen een reeks van conférences over den oorspiong en de ont. wikkeling der mode gehouden. Nu besloot zij, ook de Pansiennes met tie resultaten harer on derzoekingen ex cathedra vertrouwd) te maken. l>e kunstenares betoonde zich bij deze gelegenheid voor haar aandachtig luisterend' auditorium als scherpe beoordeelaarster van zekere heerschende modeneigingen. ,,De mode werkt zoo dikwijls vernietigend. Zij maakt diegenen niet mooi, die het juist zoo gaarne willen zijn", zoo bubbelde de bekoorlijke actrice volgens een mededeeling in den Neuen Wiener Tagblatt, en begon toen met ware ser moen-aanstalten tegen de reuzenhoeden te -ban. bliksemen: „Men kent immers die beruchte kap sels ,,a la monte au eiel" of „ii la loge d'opéra", met de drie ter linkerzijde ingeplante pluimvee- ren, die men ten tijdte van Lodewijk XVI droeg. De frisures waren toenmaals ,,en pouf" gearran geerd vlinders, rogels en op karton geschil derde amorettes zweefden daarin; maar ook vruchten, ja zelfsgroente droeg men m het haar. Men vertelde, dat de Hertogin van Oliar. tres. de dochter van den I)uc de Penthièvre, in Augustus 1774 met een ,.pouf a sentiments" in de opera versoheen, waarop men onder meer motieven lvaar zoon, den Due de Beaujolais, op de armen zijner voedster zagverder een papa gaai, die een kers beknabbelt, een kleine neger en meerdere in cijfer» uitgevoerde liaarornameD- ten. „Wij vrouwen mogen de mode niet geduldig dragen, m'aai moeten haar leiden Deze opinio zou Mme. Régnier zoo gaarne het principe van geheel het vrouwendom weten. „Wij moeten iedere mode, diie ons «nvoordeelig toeschijnt, energiek afwijzen, en alleen datgene bevorderen, dat de evenredigheid onzer vormen en de 'be koorlijkheid onzer trekken in het gunstigste licht stelt. En dan nog een- de mode mag ons niet uit'kleeden, zy moet ons aankleeden. Zij moet ons tooien, terwijl zij vagelijk gissen laat. 'Maar zij mag met al te veel laten gissen I" En Mme. Régnier citeert vol guitigheid een ooi ijk Fransch liedje van Déspreaux, dat tegen transparant*» en het gebrek aan betamelijke ja pon nages te keer gaat ten tijde van het directoire natuurlijk. „Het geldt, de organische proporties te bewa ren. De conférencière is reeds weer ernstig: ..Het vrouwelijke lichaam zelf heeft te bepalen, hoe ver mem de mode volgen mag. Juist thans is de kunst er mede doende, het door de mode van do dtig uit het evenwicht geraakte vrouwen- I rhaam te herstellen." I)at is de meening van Marthe llégniers. Wat har© eigen, in praktijk veraanschouwelijkte overtuiging betreft, houdt zy zich aan het eenvoudige met origineel© toe. voegsels. Eindelijk stond Mme. Marthe Régnier aan het slot harer uiteenzettingen wederom midden in 't lieden, «lat door haar treffend belichaamd wordt. En vol geestdrift legt ze er den nadruk op, dat zy er met voor aarzelt, iedere kunst, welke de vrouw siert, bijzonder hoog te houden. „Vrou wen .die deze kunst negeeren. verstaan de kunst niet, vrouw te zijn. of hebben opgehouden, het te verstaan. Het zijn van die feministes, die zich van haar geslacht afwenden, om den man na te bootsen. Zij hebben opgehouden vrouw te zijn." *-De Staatscourant van Zaterdag 12 Febr. bevat o. m de volgende Kon. be sluiten benoemd bij het departement van justitie tot commies jhr. mr. B. de Jong van Beek en Donk. adjunct-commies; tot adjunct-commies-bibliothecaris C. L. E. Molier, eerste klerk-bibliothecaris; tot burgemeester van Poortugaal Th. van der Poest Clement tot burgemeester van Hoogvliet W. Paans tot curator der universiteit te Leiden jhr. mr. N C. de Gijselaar, burgemeester van Leiden bevorderd bij het departement van marine tot hoofdcommies Th. I). C Meyneke, com mies tot commies E. A. Becht, adjunct-com mies tot le klerk W. G. van der Tak, 2e klerk op non-activiteit gesteld de kapitein ter ze«' W. C. J. Smit, tijdelijk werkzaam bij bet departement van Marine; overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers de le luitenants W. C. C. van Streven en P. Weys, beiden van liet 10e regiment infauterie. goedgekeurd, «lat aan mr. M. W ijt Wzn.. des tijds burgemeester der gemeente Avereest, met ingang van 24 Januari 1910. op zijn verzoek, eer vol ontslag is verleend als sccreturis dier ge meente; (herplaatsing wegens misstelling); opnieuw benoemd met ingang van 1 April 1910, tot schoolopziener in liet ar rond dement Rotterdam II. L. H. F. A. Faure. te Scheveningen met ingang van 11 April 1910, tot sclioolopzie- ner in het arrondissement Amsterdam II. J. \V Boellafrdte Amsterdam, en tot schoolopziener in het arrondissement Berguni. mr. C. A. Römer, te Leeuwarden met ingang van 10 April 1910, tot schoolopzie ner in het arrondissement Assen. J. G. Spandaw, en tot -choolopziener in het arrondissement Bor ger. 1'. Wieling», te Assen. - Tot de gasten Donderdag aan 't diner ten have, behoorde mevrouw Gevaerts van Snnonshave. De oud-gouverneur-generaal luite nant-generaal van Heutsz, adjudant-gene raal van "HM de Koningin werd Donder dag namens H M. de Koningin door H. D. eersten adjudant en sous-chef van het Militaire Huis, generaal-majoor Baron van Tuyll van Serooskerken welkom gehee- ten na terugkomst in het vaderland. H M. ontving Zijne Excellence giste ren in audiëntie -- De Frins bezocht Donderdag de soiree dansante door H. M. de Koningin-Moeder gegeven voor leden der hofhoudingen, een gedeelte van het corps diplomatique en vele andere genoodigden. De dans werd begeleid door het strijk- orchest van de Kon. Mil. Kapel. De minieter van binnen landteohe zaken mr. Heemskerk heeft Vrijdag het tijdelijk beheer van het departement van justitie uit handen van minister Nelissen overgenomen. Laatstgenoemde is voornemens a. s. Zon der de stad te veriaten. Overeenkomst tusschen Nederland en Italië. Tusschen Nederland en Italië is eene schikking ge troffen nopens den invoer van geneesmidde len door de uitwisseling van nota's, waarvan de inhoud wordt afgedrukt in Staatscourant no. 36. Op 10 Febr. heeft op het ministerie van buitenlandsche zaken te 's Gravenhage de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van het op 15 Dec. 1908 te Stockholm tusschen Nederland en Zweden gesloten handelsverdrag, met het daarbij be- lioorend additioneel protocol van 20 Aug. 1909 (St.-Ct.) De Fransche gezant bij Hr, Ms. Hof de heer Mareel;liii Pellet, heeft van het co mité dat zich te Amsterdam gevormd heeft om bijdragen in te zamelen ten bate van de noodlijdenden door de overstroomingen jn Frankrijk, de som van frs. 50.000 ontvangen. De gezant heeft den voorzitter van het co mité, dien heer Van Eeghen, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, kartel ij ken dank -betuigd voor deze belangrijke bijdrage. Het Van Heeckere n-i n c i- d e n t. De Londensche correspondent van de Tel. schrijft: Het was te voorzien, dat zekere Engel sche bladen munt zouden slaan uit hetgeen baron Van Heeckeren in bedekte termen bij het Eerste Kamer-debat over de Noordzee- entente ter sprake bracht. De meeste och tendbladen van gisteren bevatten daarover een uitvoerig Reuter-bericht De „Daily Express', die matador is in het kwaadstoken tegen Duitschland, plaatste met dikke letters boven dat bericht „Be gepantserde vuist, 's Keizers bedreiging Holland's grondgebied te bezetten." De „Daily Mail" achtte een dergelijke versiering onvoldoende en gaf er de vol gende inleiding bij „Merkwaardige beschuldigingen werden gisteren in de Hollandsclie Kamer geuit omtrent bedreigingen van den keizer tegen over Holland. „Holland bezit niet, gelijk België, den waarborg van eenige Europeesche mogend heid voor zijn integriteit en onafhankelijk heid en zou zich eventueel geheel op eigen verdediging moeten verlaten. Het is immer staande gehouden, dat in geval Duitschland in een Europeeschen oorlog werd gewikkeld, een der eerste noodwendigheden voor dit rijk zou worden om Holland binnen te trek ken en dat land tot een basis te maken, zoowel voor aanval als voor verweer. „Deze mogelijkheid is altijd oorzaak van onrust in Holland geweest en is tevens de verklaring van den tegenzin en het wan trouwen van de Hollanders tegenover de Duitschers". Zoo zoekt men hier spijkers op laag water. De „Morning Post", door mij altijd ge houden voor de meest fatsoenlijke en eer lijke Engelsche courant, is de eenige, die van dit incident geen melding maakte. Na de goede tegenspraak zullen die En gelsche heethoofden allicht wel wat bekoe len. Bakker snachtarbeid. He<t R. K Bakkers-Vaksecretariaat heeft een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer gezon den in zake de afeohaffing van den nachtar beid van bakkers. Adressant wen acht, in het. algemeen belang van de Nederlandsch© bakkerij, zoowel om eigen geestelijken en licihamelijken welstand, als wel om te komen tot normale nacht- en Zondagsrust in het betdrijf en eenigezina nor maal gebruik van dien werkdag, ,met ernst aan te dringen bij onze Volksvertegenwoor diging de wetsvoordracht om het goede en groote beschavings-beginsel te aanvaarden en met inaclitnemiing van enkele technische verbeteringen het wetsvoorstel van minister T' a kracht van wet te geven, opdat de dun zenden broodlberoiders van Nederland hun bestaansvoorwaarden zullen kunnen verbe- Gemeenteraad van A ra ster d a m. Ónder de stukken, welke wa ren ingekomen voor de Woensdagmiddag ge houden vergadering van den gemeenteraad, was een adres van een aantal winkeliers in de Kalveritraat om het rijden op rolschaat sen in die straat te verbieden. Het adres werd in handen van den burgemeester ge steld ter afdoening. Een adres van mr H. A. Elink Schuur man om de gemeente te doen toetreden tot een onderlingen verzekeringsbond, voorna melijk tegen brandschade, zal bij de hier omtrent te verwachten voordracht van B. en W. worden behandeld, terwijl ten aan zien van een adres van de vereeniging Kunst aan het Volk om een jaarlijksche subsidie van 1000 besloten werd tot be handeling bij de begrooting. Omtrent het voorstel van het raadslid KI. de Vries om in art. 5 van de verordening op de heffing van bijdragen ter tegemoeko- ming in de kosten van de universiteit te bepalen, dat hoogleeraren kosteloos kun nen toelaten tot enkele hunner colleges doc toren iu de geneeskunde en artsen, zal door B en W. praeadvies worden uitgebracht. Toen de behandeling der aan den raad gerichte stukken zoover gevorderd was, vroeg mr. Van Gigh heropening van de discussiën over het adres der Kal ver straat- bewoners. Z. i. moet het adtes niet afge daan worden door den burgemeester, maar dient het. in handen gesteld te worden van de commissie voor de strafverordeningen, die vaste regelen moet vaststellen, waaraan de politie zich ten aanzien van deze jonge sport heeft te houden nu beweert deze po litieagent dit, en de andere dat. De waarnamende burgemeester, de heer Delprat, meende, dat de zaak te weinig be langrijk is om haar naar de commissie voor de strafverordeningen te verwijzen. Hier te lande heeft het rolschaatsenrijden slechts het karakter van spelerij, in tegenstelling met hetgeen de groote Amerikaansche ste den ons te zien geven de kinderen rijden daar langs de breede, gladde wegen, waai de schaatsen worden opgeborgen. De heeren Simons en KL de Vries spra ken een woord ten gunste van de jonge sport, welke een frissche, gezonde uitspanning is. De overheid moet haar veeleer bevorde ren dan „massregeln", bijv. door het aan leggen van een of meer banen. Het slot der discussie was, dat het adres in handen van B. en W. ter afdoening bleef. Daarna ging de raad in comité-generaal. Nadat de Raad bijna twee uur in comité- généraal had vergaderd, werd de openbare zitting hervat Bij een voordracht tot het aanwijzen van eenige pleinen voor de a.s. voorjaarsmarkt werd van verscheidene kanten weer eens de wenschelijkheid uitgesproken de voorjaars markt af te schaffen. Aangenomen werd een voorstel van den heer Nolting om al vast het aantal plaatsen voor liet houden van de voorjaarsmarkt aan te wijzen met drie te verminderen. Hierna werd de behandeling der Dam- quaestie hervat. Sedert de vorige vergade ring waren ingekomen het adres van mr. N. P. van den Berg en anderen bij den handel en bloei van Amsterdam betrokkenen om geen terrein aan den Dam te verkoopen, tenzij de bouw van een raadhuis aldaar on uitvoerbaar is, benevens het voorstel van het raadslid Boissevain om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om het terrein aan de Oostzijde van het nieuwe Damplein te bestemmen voor een nieuw raadhuis. Dit voorstel kwam thans in behandeling met de voordracht van B. en W. betreffen de de indeeling van het Damplein en omge ving, benevens met de mofie-Wibaut om B. en W. uit te noodïgen tot de jury inzake het Damvraagstuk het verzoek te richten met den architect Van der Mey in nader overleg te treden en van dit overleg verslag te doen. De heer Boissevain, zijn vooTstel toelich tende, beval te gebruiken de unieke gelegen heid cm voor Amsterdam een stadhuis te bouwen op den Dam. De heer Lambrechtsen van Ritthem be toogde de wenschelijkheid van een represen tatief raadhuis, op den voet van dat te Hamburg, waarmede die stad zooveel succes heeft gehad. Dat raadhuis zou dan aan den Oostelijken kant van den Dam kunnen ko men Spreker vreest, ook niet, dat de regee ring Amsterdam, als het om steun komt, zal toevoegengij hebt geen hulp noodig, want gij hebt pas een nieuw stadhuis ge bouwd. Inmiddels is nog nooit uitgemaakt, dat het niet mogelijk ie het oude raadhuis aan zijn oorspronkelijke bestemming terug te geven. Spr. komt hierbij tot de conclusie, dat óf een nieuw raadhuis öf een nieuw Pa leis zal moeten worden gebouwd. I>e heer Ter Haar gelooft niet, zooals de heer Boissevain, dat in 1901 de stadhuis- Paleis-quaestie is uitgemaakt indien zin, dat het Paleis ongeschikt is voor stadhuis. In tegendeel, in 1901 heeft dr. Cuypers uit drukkelijk verklaard, dat in archdtectenkrin- gen algemeen de uitvoerbaarheid werd er kend. De heer Sutoriuis stelde voorop, dat het Paleis op den Dam is en blijft een raad huis en geen Paleis. Hij acht het onmogelijk uit een aesthetiscli oogpunt tegen de Nieuwe Kerk en het oude stadhuis een modern raad- hi.:s te plaatsen. Ook de heer Fabius, die daarna het woord voerde, erkende de noodzakelijkheid van een behoorlijke huisvesting voor het gemeentebe stuur, doch hij wilde het stadhuis op de zelfde plaats laten, wanneer het oude stad huis op den Dam niet te krijgen i6. Het stichten van een nieuw monumentaal raad huis tegenover het oude achtte hij onge- wenscht om verschillende redenen. De heer Sterck heeft de hoop op liet te rugbrengen van liet stadhuis in het oude ge bouw niet opgegeven Van de commissie door B. en W. voorgesteld, verwacht hij weinig, .meer van aanneming der motie-Wibaut. Wegens het gevorderde uur werd de ver dere Behandeling verdaagd tot een volgende vergaderiug. Koning Albert van België heeft den heer B. de Vries, consul van Turkije te 's Gravenibage, benoemd tot ridder in de orde van Leopold II. Raad van Toezicht op spoorwegdienst e n Naar men ver neemt. is de lieer B. P Uilheimer, lid van den raad van toezicht op de spoorwegdien sten, reeds sedert eenige maanden ongesteld, z.iodat er sprake van is, dat hij zijn ont slag zal nemen uit bovengenoemde betrek king Er zullen»dan twee vacatures zijn in dat college, aangezien de plaats, opengevallen door de benoeming van het lid E. D. Kets van Heijningen tot voorzitter van den raad, nog steeds niet vervuld is. Raden van Toezicht. Door de Orde van advocaten te Amsterdam is tot lid van den Raad van Toezicht en Dis cipline. ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van mr. W. II. K. Mouthaan, gekozen mr. Aug. Philips Jr. Verder meldt de Crt.. dat de minister van justitie heeft goedgevonden te benoe men, met ingang van 15 Februari 1910 tot lid der Kamer van toezicht over de notaris sen en candidaat-notarissen, gevestigd te Groningen, P. W. Menalda van Schouwen burg, inspecteur der registratie te Gronin gen. thans plaatsvervangend lid dier Ka mer van toezicht. D. F. J. vn Wals e m. f Te Rot terdam is op hoogen leeftijd overleden de heer D F. J. van Walsem, ontvanger der successierechten Deutsche Flottenverein. Het tienjarig bestaan der „Deutsche Flot tenverein'' te 'e Gravenhage zal Zaterdag avond 26 dezer feestelijk gevierd worden met een gezellig samenzijn in het vereenigings- lokaal, liet café „de Pool". De Duitsche gezant, de heer Von Müller, en de leden van het gezantschap zullen op liet feest tegenwoordig zijn. De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Brussel heeft in haar jongst ge houden algenveene vergadering den heer G. N. de Stoppelaar met algemeene stemmen tot voorzitter der Kamer gekozen, die de benoe ming heeft aangenomen. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: G. N. de Stoppel aar, voorzitter; G. S. Kaufmann, onder-voorzitter; H. van Deinse, secretaris; J. A. Gompertz, pen ningmeester jhr. De Boscli-Kemper, C. W. Jacob, X. Gadet, A. R. van Vloten, D. H. van Zuynn. commissarissen. DeProgressieve Bond. Wij ontvingen de statuten van den Progressieven Bond, 28 September 1909 opgericht. „Het doel van den Bond", aldus art. 2, „is het samenbrengen van vereenigingen en personen, drie op geestelijk, verstandelijk of stoffelijk gebied naar vooruitgang streven, om gemeenschappelijk de ontwikkeling der menschheid te bevorderen." De Bond tracht dit doel in de eerste plaats te bereiken door vereenigingen en personen, die eenzelfde doel beoogen, te zamen te brengen. De Bond staat als zoodanig buiten alle godsdienstige en politieke partijen. De reeds bestaande afdeelingen zijn thans de afd. „Practisch Christendom", die werkt voor een samenleving, gebaseerd op Jezus' leer van naastenliefde en broederschap, de Sociaal-Paedagogische Afdeeling, die zich ten doel stelt op geestelijk, zedelijk, aestlie- tisch en verstandelijk gebied opvoedend en ontwikkelend te werken, en de Politieke Af deeling, di.e zal trachten diegenen bijeen te brengen, die in het verkrijgen van politie- ken invloed een belangrijk hulpmiddel zijn om bovengenoemde idealen tot werkelijkheid te maken. De laatstgenoemde afdeeling om vat in de eerste plaats hen, die streven naar een grondige herziening van de bestaande wetten, algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen en staatspensionneering. Congres Reddingswezen. Gedurende het tijdvak der Brusselsche tert- toon9telling zal een internationaal congres betreffende 'het reddingswezen zijn zittingen houden van 22 tot 25 Juli a.s. Het congresbestuur, dat de officieele be scherming' heeft verkregen van de Belgische regeering, het provinciaal bestuur van Bra bant en van het gemeentebestuur van Brus sel, heeft reeds de lie wij zen van toetreding ontvangen van 5 a 600 redders, waaronder uit Nederland. Op het programma van het congres zullen voorkomen een wedstrijd in het verleenen van hulp aan gewonden, brandblusschingen en ten reddingaconcours. Het commissariaat-generaal is gevestigd 80 St. Lazarusstraat, te Brussel. Federatie vïn Socialis tische Anarchisten in Neder land. Opgericht is een federatief ver band van vrije socialisten en anarchisten in Nederland, bestaande uit vereenigingen, groepen, deelen van organisaties en ver spreide leden. Het federatief verband, dat geen begin selverklaring vaststelt, die onderschreven moet worden, stelt zich ten doel samen hang te brengen tusschen de verschillende socialistische en anarchistasche vereenigin gen en personen in den lade, om daardoor te komen tot krachtiger en meerdere propaganda in die streken, welke nu te veel verwaarloosd worden. Meerderen steun te verleenen aan de vak organisaties. Indien door de regeering, justitie en po litie of ander staatsmachtslichaam machts overtreding is gepleegd, die dienstbaar ge maakt kan worden voor een volksagitatde deze te leiden. Waar de behoefte gevoeld wordt en geen beginselverklaringen in den weg staan, zal met andere bonden saamgewerkt worden, b.v.: Mei-beweging, anti-militaristische be- weginv enz.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2