W°. 353. 8"" JnarfaniE. Maandag 7 Maart 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. DROOMLEVEN. OORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem frauco per post- 1.50. Afamderjqbe nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. kdvertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50, Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bij voeruitbetalinf. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Biad, bjj abonnement. Ze»' circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvra^ toegezonden. Politiek Overzicht. Jl>e hervorming van het Eugelsclie Itoogerliuis. Dt hervorming var. het hoog er hu is heeft twee zijden, die wel van elkaar moeten wor den ouderscheiden. Men kan de hervorming zoeken in beperking van de bevoegdheid van het. hoogerhuis en ook in wijziging van zijne samenstelling. De regoering, die aanvan kelijk geneigd scheen het eene en liet an dere gelijktijdig aan te vatten, heeft zien later bedacht en wil den voorrang geven aan de afschaffing van het vetorecht der Lordshet andere kan in een volgend jaar aan de orde komen. Daarmee is echter niet gezegd, dat het denkbeeld om de hervorming van het hoogerhuis te zoeken in verande ring van 'zijne samenstelling, van de orde is afgevoerd. Al is het in het lagerhuis op den ach tergrond gekomen, liet hoogerhuis wil iict naar voren brengen. Lord. Rosebery heeft reeds aangekondigd, dat hij den 14en Maart zal voorstellen, dat het huis in over- weguig zal nemen de vraag ,,wat de beste middelen zijn om zijne bestaande inrichting te hervormen zoodanig, dat eene krachtige en werkciadige Tweede Kamer wordt ver kregen" liet is niet pas sints gisteren, dat de vraag om het hoogerhuis te verbeteren door zijne samenstelling te veranderen, aan de orde is. In 1884 reed's heeft lord Rose bery voorgesteld eene commissie te benoe men, die belast zou zijn met het beramen van middelen om do nuttigheid van het hoogerhuis te vermeerderen. Dit voorstel wera bestreden door lord Salisbury en ver worpen. Vier jaren later, in 1888, bracht lord Rosebery andermaal de zaak te berde, maar met geen beter resultaatzijn voorstel werd verworpen en een voorstel van lord Dnnraveu onderging hetzelfde lot. Intusschen werd lord Salisbury hierdoor bewogen om zijnerzijds met voorstel len voor den dag te komen. Hij diende twee wetsontwerpen in, waarvan het eene ten doel had de benoeming van pairs voor het leven, te kiezen onder de rechters, de opperoflicieren van leger en vloot, do ge zanten em de hoofdambtenaren in moeder land en koloniën. Het andere ontwerp strek te.om „schurftige schapen" te weren, zoo- al3 lord Salisbury het uitdruktehet huis zou het recht bekomen tot uitsluiting van diégeuen zijner leden, die zich onwaardig hadden gedragen. Deze wetsontwerpen brachten het echter niet verder dan tot de algemeene beraadslagingenzij bleven daar na riisteu. In 1907 bracht lor<l Newton de zaak we der op het tapijt. Hij diende een wetsont werp in, waarin was omschreven hoe hij zich de hervorming van het hoogerhuis voor stelde, Dit wetsontwerp werd ingetrokken, nadat besloten was eene commissie van 21 leden te belasten met het uitbrengen van ©en rapport over de zaak. Lord Rosebery werd benoemd tot voorzitter van deze com missie. De regeering werd gevraagd of zij zich in deze commissie wilde doen vertegen woordigen, maar zij weigerde dit. De commissie bracht in het laatst van 1908 haar rapport uit, waarvan de con clusie is, dat het noocidg is het hoogerhuis te hervormen en zijn uitsluitend erfelijk karakter te wijzigen om deze drie redenen „1. omdat het aantal leden van het huis zóózeer is toegenomen, dat het gewenscht, »s o ver to gaan tot eene inkrimping :u he. belang van den wetgev enden arbeid; ,,2. omdat het wenschelijk is van hunne parlomentairo plichten te ontheffen de pairs, die deze functiën niet aangenaam vinden en die ©r niet voor passen, m,aar aan wie ze door het erfelijkheidsbeginsel ten deel zijn gevallen. „3. omdat het noodig is, in het belang van het huis zelf, door middel van eene methode van verkiezing, uit te scheiden de pairs, voor wie geen aanleiding 'bestaat ,m verschillende redenen om hun wetgevende verantwoordelijkheid op te dragen*". De commissie stelde voor, dat, gelijk reeds het ge\al is met de Schotsche en de Iersche pairs, ook de Engelsche pairs zouden vor men een kiescollege, waaraan zou worden opgedragen uit hun midden ^00 leden van het hoogerhuis te benoemen voor den duur van een parlement. Bij deze 200 gekozen loden zouden komen 130 leden uit de erfe lijke pairs, die het ambt van minister f van gouverneur der koloniën hebben be kleed of die zekere rangen hebben bekleed in het leger en de vloot of zekere ambten hebben vervuld bij de rechterlijke macht of bij het bestuur; eindelijk vertegenweordi gers van de verschillende eerediensten en 6 rechtsgeleerde pairs. In het geheel zou het hoogerhuis 350 leden tellen. Er wordt dus voortgebouwd op den arbeid van deze commissie, wanneer het hooger huis den 14en Maart over de zaak de be raadslagingen opent. Intusschen moet 'net worden vergeten, dat het voorstel van lord Newton en de daarop gevolgde benoeming van eene commissie zijn geschied nadat Sir Henry Caimpbell Bannerinan, de toenmalige eerste minister, had gezegd: „Er zal een middel gevonden moeten worden, en men •zal dat vinden, waardoor de wil van liet volk, uitgedrukt door zijne gekozen ver tegenwoordigers, zich kan doen gelden". Daarmee is 't tweede element in den strij over het hoogerhuis op den voorgrond ge komen. Wat het hoogerhuis zelf wil is her vorming, dus verbetering van zijne samen stelling. Daaruit zal natuurlijk voortvloeien vermeerdering van zijn invloed en van zijn prestige. Onder de liberalen en de met beu verbonden partijen echter zijn de denkbeel den verder gegaan sedert den tijd, toen liet woord van Morley„The House of Lords should be mended or ended" de leus was van de liberale partij. De meening, die nu ou der hen boven drijft, stuurt niet aan jp verbetering van het hoogerhuis, maar juist op verkleining van zijn gezagvolledige af schaffing van zijn veto in financieel© zaken en beperking van zijne veto op gewoon wet gevend gebied. Afschaffing van het hoogerhuis wordt slechts door eene minderheid voorgestaan. Toen in 1907 de motie van Campbell Ban- nerman tegen het hoogerhuis bij de Com mons in behandeling was, werd door de ir- beidsp^rtij een amendement voorgesteld, dat de verklaring inhield, dat het Huis der Lords als „een hinderpaal voor den natio- na-len vooruitgang" moet worden afgeschaft. Dat amendement werd echter met 317 tegen 102 stemmen verworpen in het radicaal--ie lagerhuis, dat het Vereenigde Koninkrijk tot dusver heeft gehad. De afschaffing van het hoogerhuis is dus uitgeschakeld in den strijd, die nu wordt gevoerd. Maar ook zonder dat staan de re geeringspaxtij en de oppositie scherp tegen elkaar over. De liberalen streven naar ver kleining van het gezag van de Lords«'e conservatieven willen, door aan het hoo gerhuis eene betere samenstelling te geven, het met grooter gezag omringen. Beider standpunt schijnt onvereenigbaar. Maar boven de politieke partijen staat het Brit- sche volk, dat in laatste instantie zijn wil zal doen kennen. Duitschland. Berlij n, 5 Maart In den Rijksdag verklaarde de staatssecretaris van marine, Tirpitz, dat de toeneming der uitgaven tot bereiking van het doel der vloot en van schepen van beteekenis onvermijdelijk was. Het marinebestuur had er naar gestreefd de begrooting aan den financieeler, toestand des rijks aan te passen, zoodat de raming ongeveer vier en twintig millioen beneden die van het vorige jaar blijft. B e r 1 ij n 5 Maart. Eene officieeie kennisgeving houdt in Zonder afsluiting van het Treptower para zal de verhindering van de kiesrecht-wan deling door de politie niet mogelijk zijn, maar de schuld daarvan treft uitsluitend de sociaal-democratie, die zonder aarzeling ©e politieke 'beweging naar de parken en do openbare plantsoenen de belangen van het algemeen schendt en de meest onverschoon bare zelfzucht uitoefent, waartegen het 1- gemeen door de organen van den staat moet worden beschermd. Ook zijn zulke volks- opeenhcopingen op zich zelf gevaarlijk. Geen politiegezag kan daarbij de veiligheid van. het individu waarborgen. Het schijnt dat de tijd is gekomen, dat de geheel© open bare meening aan de sociaal-democratie te genover dit drijven toeroept Tot hiertoe eti niet verder! B e r 1 ij n, 5 Maart. In - vervolg van zijne rede wees de staatssecretaris van marine er op, dat de Duitsélie werven thans vrij wat meer kupnen produceeren dan vroe ge. terwijl de onkosten gedaald zijn, zoo dat de kosten voor den bouw van nieuwe schepen met het jaar minder wordien. Hij zeide „Wij hebben aan Krupp geen monopolie verleend, maar tot dusver ia er nog geen voldoende concurrentie. „Wij hébben de beste en de goedkoopste platen van de geheel e wereld, onze verrich tingen, wat de slagvaardigheid' van die vloot betreft, zijn, ondanks de beperkte middelen, van dien aard, dlat die Duitsche vloot bij vergelijking met die van andere staten, geen slecht figuur zal maken." In den verderen loop van liet debat ver klaarde de Rijkskanselier, dat Duitschland geen vloot bouwt voor agressieve doelein den, maar alleen omdat het overtuigd is een. krachtige zeema-cht noodig te hebben voor die bescherming der kusten en van den handel Bij onzen vlootbouw geschiedt niets in het geheim of op eene wijze, die ook maar de verdenking van vijandigheid of bedreiging van een of andere mogendheid zou kunnen opwekken. Even openlijk is onze wensch naar eene werkelijk vriendschappelijke verhouding met Engeland. Onze buiten! ar) dsche politiek tegenover Engeland niet alleen, maar tegenover alle staten, is er uitsluitend op gericht d? krach ten van Duit&cliiand op economisch en cul tuurgebied tot vrije ontwikkeling te brengen. De vrije mediedeeling van andere volken kan geen macht op aarde uitschakelen of on derdrukken. Wij zijn allen verplicht bij deze mededinging te handelen naar de beginselen van een eerlijk koopman. „Ik ben overtuigd, dat op dezen grondslag de goede betrekkingen, dde wij met de En gelsche regeering onderhouden, zich ook ver der gunstig zuiion ontwikkelen en in diezelf de 7 1 invloed zullen uitoefenen op de volks stemming (Toejuichingen) B e r 1 ij n, 6 Maart. Op dien gemeen- schappelijken partijdag van de drie links- liberale partijen, namelijk: de vrijzinnige volkspartij, de vrijzinnige vereeniging en de Zuid-duitsche volkspartij, die in den win tertuin van het centraal-hotel plaaAs had, werd definitief besloten tot samensmelting van de drie partijen onder den naam van „Fortschrittliehe Volkspartei". De nieuwe partij zal in den rijksdag omstreeks 50 leden tellen. Berlijn, 6 Maart. Ten gevolge van de door de sociaal-democraten aangekon digde kiesrechtwandeling stroomden vele duizenden naar het Treptower park, dat door eene sterke politiemacht afgesloten was. De menigte riep: „Leve het vrije kiesrecht!" en zong de arbeiders-marseü- laise. Ernstige conflicten waren tot 2 uur niet voorgekomen. Tweede telegram. Een groot deel van de sociaal-democraten zag af van den demonstratie-wandeltocht in het Treptower park en begaf zich naar don „Grossen Stern" in den Tiergarten. Toch kwamen in Treptow ongeveer 6000 menschen aan hei station, die herhaaldelijk door de po litie en de gendarmerie met den blanken sabel uiteen gedreven werden, waarbij 40 betoogers in hechtenis werden genomen. Een politieagent werd door een steenworp aan het hoofd ernstig gekwetstook eenige betoogers werden gewond. Eindelijk bega ven de Treptowselie betoogers zich met de Stadtbahn en de Hochbahn naar den Tier garten, waar in 't geheel 30,000 personen zich verzamelden. De bereden politie ver richtte talrijke arrestatiën. Herhaalde ma len werd de roode vlag ontplooid. Er werd geroepen „Leve het algemeen kiesrecht!" en arbeidersliederen wei-den gezongen. Ook werden verscheidene redevoeringen gehou den sommige sprekers werden verhinderd het woord te voeren. De geheel© betooging was door het prachtigste weêr begunstigd. De betoogingen, waaraan vooral door vele jeugdige personen werd deelgenomen, na men tegen drie uur in den namiddag een einde. Toen omstreeks vier uur de Keizer met de Keizerin in een open automobiel door den Tiergarten reed, waren de betoo gers reeds bijna allen heengegaan. Solingen, 6 Maart. Heden had den hier kiesrechtbetoogingen plaats, waar bij roode vlaggen in den stoet van de be toogers werden gedragen. Voor het raad huis kwam het tot eene> botsing met de politie, die van de wapenen gebruik maak te. Een persoon werd zwaar, verscheidenen licht gewond. Velen werden in hechtenis genomen. De Vorwarts deelt mede, dat haar ver antwoordelijke redacteur Barth op het par ket ontboden is, om zich te verantwoorden wegens aansporing tot ongehoorzaamheid, dcordat hij de lezers opgewekt zou hebben, in het park van Treptow aan de wandel- betooging tegen de aanhangige kieswet deel te nemen en zoodoende de menschen tot ont duiking van een verbod van de politie aan gemoedigd zou hebben. B e r 1 ij n, 5 Maart. In het Geogra fisch genootschap zette heden de eerste lui tenant Filchner een nieuw plan uiteen tot onderzoek van de Zuidpoolstreken. Het plan bestaat in eene expeditie, die met twee schepen zal worden ondernomen, waarvan heb eene zal uitgaati van het Weddelmoer, en het andere van het Rossmeer. De uit voering van het plan kost 2 millioen mark; wanneer die gelden beschikbaar worden ge steld, zal het plan reeds in October van dit jaar ten uitvoer worden gelegd. Door particulieren is reeds 360.000 mark ter be schikking van de expeditie gesteld. Brussel, 6 Maart. In een aan de Jachtclub te Ostende gericht schrijven ver klaart do Koning, dat hij wenschtt eene na tionale handelsvloot zich te zien ontwikke len, opdat het economisch leven ©ene wijde vlucht moge nemen, en in het belang der exploitatie van het koloniale gebied. Frankrijk. Het wetsontwerp in zake de waarborg van het stern-geheim is weliswaar danig ge havend van den Senaat gekomen, maar da Kamer zal niet kunnen ontgaan het in dezen vorm aan te nemen ea wel met spoed, om niet het verwijt op zich te laden, de noodig geworden hervorming op de lange baan ie willen schuiven, want de bepaling, dat de wet eerst twee maanden na ihare afkondi ging in werking zal treden, is blijven staan. De Regeering meende deze bepaling niet te kunnen laten vallen, omdat voor de Mei verkiezingen millioenen stembriefjes-couver ten te schrijven en te verdeelen zijn. Het isoleer-hokje is uit het ontwerp verdwenen. Er blijft echter behalve de bepaling, dat de kiezer zijn briefjes in een officieel gedruk te» omslag steekt, dien de stemopnemer hem overhandigd, van de derde der voorgestel de hervormingen het toezicht door de partijen zooveel staan, dat de candidate» zich, zij het ook niet bij de geheele stem ming, dan toch ten minste bij de telling kunnen laten vertegenwoordigen. Of de *wet in dezen vorm zal voldoen, zal uit de onder vinding moeten blijken. P a r ij s 5 Maart. Pichon en £1 Mokri onderteekenden heden de Fransoh- Marokkaansche overeenkomsten, die het on derwerp waren van de laatste onderhande lingen. Engeland. Louden, 6 Maart Koning Eduard is heden avond via Parijs naar Biarritz vertrokken. Londen, 6 Maart. De bekende rechtsgeleerde Rufus Isaac is tot Solicitor General benoemd, als opvolger van Sir Sa muel Evans, die voorzitter van het ge rechtshof voor echtscheidingen geworden is. Londen, 6 Maart. Bij de verkie zingen voor den Londenschen griwifschaps- raad, die gisteren gehouden werden, zijn ge kozen 59 leden van de gemeentelijke her vormingspartij en 57 progressisten. De uit slag van twee stemmingen wordt Maandag bekend. Wanneer daarbij progressisten ge kozen worden, zooals men verwacht, dan zullen de beide partijen even sterk zijn. De verkiezing liep over de besparings kwestie. De gemeentelijke hervormers had- r- - 1 r Roman van 48 ANNA WAHLENBERG. Uit het Zweedach d o r Bitit Baiiib Hou. Er klonk eetn geritsel en gekraak in de struiken, een stem riep, een ander ant woordde. Ook hier waren menschen. En ze vloog weer verder, aisof ze voortgejaagd werd. Nu dacht ze niet meer aan haar kl©e- r«n, haar nieuw lichtgrijs wandeïcostuum dat ze met zoo veel zorg genaaid en zoo kostbaar versierd had-, dat. weken lang had liglgen te wachten, en" eerst nu voor den dag mocht komen. Werktuigelijk deed ze een poging die op te nemen, maar 't gelukte haar niet. De rok sleepte in den modder, en ze scheurde Tiem op aan de boomwortels onder haar wilde vlucht. „Ben ik gék?" vroeg ze zach af. Somimiige ©ogenblikken wist ze niet waar om ze zoo h'ard liiep, wie ze wild© ontwijken, en wat er gebeurd was. maar naar huis moest ze. „Naar huis. Siochts naar huisl" En eindelijk zag ze het roode schoolge bouw op den heuvel, het hek rondom den tuin en het hek aan den boschkant. Goddank, het lag zoo dat niemand haar van den weg kon zien als ze er door ging. En ook de gang naar de keukendeur lag ©enigszins beschut. Ze sloop er door als een dief en stak den sleutel in 't slot. Zoo, nu was ze binnen Eerst toen ze in haar eigen kamer was, bleef ze staan.. Ze ging niet zitten, maar bleef staan met de oogen gesloten en de handen leunend op haar schrijftafel. Eindelijk in zekerheid. Ze behoefde niet meer om zich heen te spieden, niet meer te vluchten. Na eenige seconden lichtte ze de oogleden op en ontmoette op hetzelfde oogenblik haar beeld in den toiletspiegel. En ze vroeg zelf Ben ik dit ben ik dat werkelijk zelf? Wat ze zag was een elegante dame. Het grijze wandeïcostuum met de zwart zijden tres en gitversiering was smaakvol en. sloot goed orn een eenigszins "hoekige, maar toch knappe figuur. De hoed, eveneens voor den eersten keer op schuin, groot, gegarneerd met lange witte pluimen en zwart en wit lint, was elegant en sierlijk. Eu het haar golfde er onder uit, breed en gefriseerd naar de laatste mode. Maar het gezicht 1 Dat was het, dat ze niet goed kon herken nen. Nooit had' ze gezien dat ze zulke diepe rimpels bezat, dat haar huid z©o grauw was en haar ovaal van geaicht zoo geschon den. Zij trad dichterbij. Ja, het was zoo, het werd nog duidelijker dichter bij al haar spieren waren verslapt, de jukbeenderen staken uit. Eu die wangen waren eigenlijk twee languitgestrékte groe ven en hadden hun vroegere ronding ver schoven naar beneden, zoodat ze in de kin bijna in eens in den hals overgingen, slechts daarvan gescheiden door een paar pjooien, waarin de uitgezakte huid zich had verza meld Een rilling ging door haar heen. Oud was ze. Nu zag ze het. Geen ele gante kleeren, geen modern kapsel, zelfs niet een waas van voorzichtig gebruikt- poe der had haar kunnen helpen. Het maakte slechts den indruk van een mislukte poging zich mooi te maken. Ja, dit oude, opgesierde, belachelijke memsch was zij. Was het vreemd dat men gelachen had? Vooral omdat men vermoedde, dat ze mooi en jong wilde schijnen voor iemand? Ze 'begon plotseling heen en weer door de kamer te loopen, terwijl ze de pennen uit den hoed trok en dezen van 't hoofd rukte. Toen ging ze nog eens voor den spiegel staan, heel dicht bij 't glas. En dit mensch, dat zo niet weer kende, deze carricatuur van haar ik, die de jaren van haar gemaakt .hadden, dit arme oude belachelijk opgedinktej meisje had gedacht dat liefde iets voor haar was, had geloofd bemind te worden door dien heerlijkste der mannen Had men geen recht om te lachen? Zeker En ze lachte om zich zelf, maar hield dadelijk op. En hoe lang had ze in dit geloof geleefd? Gedurende anderhalf jaar, ja langer Uit de wisselingen van zijn gelaatsuitdrukking en toon had zij zijn liefde gelezen, evenals ze wist dat hij de hare op dezelfde wijze had ontdekt. Een heel stomme taal, die van hart tot hart ging, hadden ze tusschen elkaar gevoerd. Toen haar brandend verlangen en liefde hem tegemoet, waren gestroomd, had hij met een blik geantwoord, die haar zei, dat in dien niet alle hinderpalen bestonden, hij haar aan zijn hart gedrukt en luid verklaard zou hebben aan heel de wereld, dat zij het was die zijn ziel 't naast stond, dat zij de eenige was die hij liefhad Zoo duidelijk had ze gelezen. Zoo goed had ze hem begrepen. Zoo goed kende ze hem Ja, zoo goed kende ze hem, dat toen ze geloofde dat zijn blik haar zei dat zij de vrouw was, die hij in stilte aanbad, hij mis schien had gedacht „Arme. oude ziel, wat jammer voor je, dat je altijd zoo eenzaam en alleen bent Of misschien had hij niets anders gemeend dan „wat i6 het prettig hier zoo kalm te zitten praten Ja. nu wist ze hert. Even weinig ajs ze tot nu haar eigen beeld had gekend, even weinig'had ze hem gekend. Hem. noch zich zelf had ze gekend. Ze had geleden en gehoopt., bemand en was bemind gewor den, maar niet in werkelijkheid maar in haar fantasie. Ze had een langen, gebeur tenis-vollen roman doorleefdmiaar die 'heldin was ze niet geweest, en den held had ze nooit gekend En nu was de roman geëin digd en ze had de oogen opgeslagen naar de grauwe, zware werkelijkheid. Nietis had zo tusschen (haar handen. Niets, in 't geheel niets had ze over. Niets Als hij slechts één keer tot haar gefluis terd had „iik heb je lief" en ze daarna ver laten was; alle leed van een ongelukkige liefde had geleden, ja dan had ze toch ge leefd, dan kon ze zich toch aan iets werke lijks vastklemmen. Maar dit niets, dit was immers de afgrond. Ze greep met beide haudeu naar het hoofd. Nee, niet denken. Iemand had gezegd, dat het niet goed was zoo veel te denken. Men kan zijn verstand bij die bezigheid ver liezen Ze begon door de kamer te loopen. Ze was koud, het was ook kil hier. Was er niet gestookt? Nee, 't was waar ook, het was Zondag en zacht buiten. De schoon maakster had zeker gedacht dat geen vuur noodig was op een dag dat niemand hier verwacht werd. Agnes voelde de kachel, neen werkelijk, die was koud inaar als zij hier van nacht wilde slapen, dan moest ze het warm heb ben, vooral omdat ze verkouden was. Ze ging naar de keuken om hout te halen en telde elk stuk houdt dat ze nam, negen wa ren er. En terwijl zij deze binnen bracht, telde ze opnieuw, een, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, acht, negen. Toen begon ze van voren aan, 't Was goed., te tellen als men wilde slapen of niet wilde denken. Den geheelen tijd, terwijl ze op haar knieën lag en 't vuur aanmaakte, telde ze. En toen ze in den grooten stoel voor den kachel zat, telde ze opnieuw, maar tenslotte ging het tellen van zelf en dacht ze toch. Ze was erg verkouden, veel meer dan ze dacht. Ze hoestte. En als men hoest, kan men niet slapen. 31 aar slapen moest ze. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1