BINNENLAND. Te Ebsegg is eene vrouw NicifiMviee, aangehouden, onder verdenking van in de zaak Hof richter betrokken te zijn. Zij is naar Agram overgebracht. I)e vrouw lieeft in Pest herhaaldelijk met een vervalecht do cument bij pbotografi-n cvnkali gekocht en voor een nog onbekend doel gebruikt. ][- Te Rumpt (België) is een geheim zinnige moord gebeurd. l)aar is een vrouw met aïgeeneden keel gevonden in een veld op 500 meters afstand harer woning. Men verdenkt haar weeden man, met wien zij steeds in onmin leefde, van de misdaad of schoon alle bewijs ontbreekt en hij zijn alibi kan aantoonen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. In de vergadering van Dinsdag is na dis cussie her wetsontwerp inzake de griffie rechten z. h. o. aangenomen. Aan de orde was daarana het wetsont werp tot verhooging van Hoofdstuk VII B der Staatsbegrootiog voor 1910 (17e predi kant Ned. Herv. gemeente Rotterdam.) l)e lieer Roessingh verklaarde zich tegen dit wetsontwerp, dat door geen en kele buitengewone omstandigheid wordt gerechtvaardigd Men reikt hier een gave uit aan Rotterdam zonder eenige re den. Hot gaat hier niet om Rotterdam al leen, man' om alle gioote steden. In Rot terdam wordt de klok geluid om een aan val te doen op de schatkist Mcu wil nieu we predikalit6plaatsen stichten in alle groo- to steden Daar gaat 't om. Al moge Rot terdam zich hebben uitgebreid, het aantal lidmaten neemt jaarlijks af. Had men er vroeger 1400 per jaar, thans bedraagt dit aantal 6 a 800 hoogstens 1000 Gaarne er kent spr dat er in eene groote gemeente nu en dan wel eens hulp noodig is maar die moet er dan komen door de offervaardig heid van do particulieren. In Rotterdam zijn de predik antstractenienten thans 2300 terwijl het nieuwe tractement zal gebracht worden op 3000. Dat acht. spr. in strijd met. art. 171 der Grondwet Voor alle Kerkgenootschappen wordt daardoor een bedenkelijk antecedent geschapen. Men -kan zich te Rotierdfun zelf wel hel pen. Er is geid, meer dan noodig is, in die groote koopstad. Spr, wijst er nog op, dat in tegenstelling met gemeenten met eene vrijzin nige meerderheid, «i»r meu. de rechten der minderheid eerbiedigt, dit in Rotterdam niet geschiedt. Men benoemt! er steeds orthodoxe predikanten. De heer De Beaufort is tegen het ontwerp, omdat een geheel gewijzigde toe passing wordt voorgesteld van art. 171 der Grondwet, afwijkende van de toepassing, welke in de laatste jaren, na aanneming voor vele jaren geleden der motie-Donner, werd gevolgd. Bij die motie werd beslist dat iri groote gemeenten geen subsidie meer zou worden gegeven, mits er buitengewone geval len waren, en die zijn hier niet. Wil men een ruime toepassing ge ven aan art. 171, dan moet men dit artikel wijzigen Mpn verwerpe dus dit ontwerp opdat meri zich later niet zal beklagen. De lieer Heemskerk gaat op deprin- cipieele quneati© van art. 171 der Grondwet niet iti. Alleen wil hij nagaan of hier de buitengewone omstandigheid aanwezig is, welke de beide vorige sprekers ontkenden. En dan «wijst spreker op de eigenaardige an nexationwelke om Rottcrdaimnehben plaats gonad, waardoor de kerkelijke gemeente in Rotterdam zeer uitgebreid ,is. De heer De V «,f r betoogt dat naar zijne vaste Overtuiging rtp' dl overheid de zedelijke verplichting, rust om ook voor nieuwe predikanten gejd .beschikbaar te stellen, krachtóns*art. 2'V.in art. 171 der Grqpdwer. Spr. beroept zjclr daartoe op het "decreet van Lodewijk Napoleon Voorts ->e- roept Spr. zich op de Grondwetsherziening Kan 1848 en de aitlatirig'van den toen mali- gen minister. Spr. js van oordeel, dat de uitkeering ka'ii gtfschióden op grond van het staats recht «en den óeest der historie. In het ond-Rotterdam zijn'er 100 000 Ned. Herv. zielen bijgekomen, vooral door de vorming van arbeiderswijken, wier kinderen het meest behoèfté hebben aan catechisch onderwijs. Men. heeft beweerd'dat er een belangrijk fonds bestaat voor aanstelling van nieuwe predikanten, maar Spr. wil er op wijzen, dat dr, Bronsveld te Utrecht beproefd heeft zulk een fonds te stichten, maar dat er nog geen dubbeltje in dat fonds is ingekomen. Spr. meent dan ook dat de Kamer niet wei geren kan, op grond van het eenmaal inge nomen standpunt, om dit voorstel aan te nemen. De heer De Klerk vereenigt zich mH deze wetsvoordracht en sluit zich aan bij 'het betoog van den lieer De Visser. In te genstelling met den heer Roessingh die in decze niet op de hoogte bleek betoogt Spr. dat in de binpenstad van Rotterdam do kerkelijke gemeente zeer is uitgebreid. Sedert 1878 is bet getail leden der z g. groote kerk verdubbeld en het aantal pre dikanten i-s hetzelfde gebleven. Vooral moet. men .niet voorbij zien, dat het grootste aan tal van de bijgekomen leden menschen zijn met een klein inkomen, xoodat de kerkelijke gemeente niet rijk, maar eer arm kan ge noemd worden. Dat er geen moderne pre dikanten in Rotterdam komen is niiet de schuld van den kericeraad van Rotterdam, maar van het kiescollege van de kiezers, die te laksch zijn. De heer Vliegen zal tegen het ont- werp stemmen, voornamelijk uit een oogpunt van scheiding van kerk en staat. De minister beroept zicéi op de sociale roe ping der kerk, maar ziet voorbijdat er een deel der bevolking is, dat niet ingeno men is met de sociale inrichting. De Minister van Financiën verdedigt het ontwerp krachtens het tweede lid van artikol 171 der Grond- wol, dat de ra o roei*; verplichting op den Staat legt om de kerkelijke gezindten te steunen, daar het is voortgevloeid, uit ar- ikel 2 van het decreet van 1814 De Minis- er wil ges-en waar liet noodig is en le hand gesloten houden, waar hulp niet noodig is. Uitdrukelijk verzekert de Minister, dat deze voordracht is zuiver exceptioneel en od zich zelf staande en hij hoopt dat de Kamer haar zal aannemen, liet wetsontwerp wordt aange nomen met 45 tegen 21 stemmen. Woensdag 11 nur «5 aan de orde de be spiekingen sociale verzekeringen. Besloten is de volgende week Woensdag of Donderdag in de afdeelingen nog eenige wetsontwerpen te onderzoeken. Dezer da gen zullen aan de agenda nog eenige wets ontwerpen worden toegevoegd Berichten. De Staatscourant van Woensdag 9 Maart bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen J. C. A. Weerts, als burgemeester van Velsende reserve le luitenant J. 1) Roos van het ?e regiment infanterie en de hoofdcommies der telegrafie J. M. van Aken; benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandsche» Leeuw de machinist le klas se A. Marijt van het korps pantserfort- artillerie t;it ridder 4e klasse der Militaire Willems orde de luitenant ter zee 2e klasse F. C. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, ter zake van de actie op Celebes tegen Bontoe Ba toe en Kantoe benoemd tot- kantonrechter te Maastricht rnr. E J. H. Jaspar, kantonrechter-plaats- vervanger, procureur en advocaat aldaar, niet eervol ontslag als kantonrechter-plaats- vervanger. benoemd bij den grooten staf tot luite nant-kolonel de adjudant van Hare Majes teit de Koningin, de majoor J. W. P. van Hoogstraten van dóen staf, gedetacheerd bij het 2e regiment veld-artillerie bij 'net wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot luitenant-kolonel de ma joor D. H. Peletier, van dón staf, voorzit ter der commissie van proefneming bij het 2© regiment veld-artillerie tot ko lonel, commandant van liet korps, die luite- 1 nant-kolonel N. Bosboom, commandant van het korps rijdende artillerie tot majoor de kapitein P. L. Bergansdus van het korps, en tot kapitein de eersto-lui- tenant P. D. van Essen van het korps; bij het 3e regiment veld-artillerie tot com mandant van he: korps, de luiteant-ikolone! W. J. H «ie Veer, van het 2e regiment veld-artillerie bij het korp6 rijdende-artillerie tot com mandant van het korps dJe majoor C. J. Pické. van het 4© regiment veld artillerie bij bet le regiment vesting-artillerie, tot luitenant-kolonel de majoor W. Vosmeer, van het korps; tot majoor de kapitein M. C. van der Hoog, van het 2e regiment veld-artillerie; bij liet 2e regiment vesting-artillerie, tot maj< r de kapitein C. Bosch, van het 4© regiment vesting-artillerie bij het 3e regiment vesting-artillerie, tot kapitein de oersbe-luitenant C. A. Prins, van het le regiment veld-artillerie, gedetacheerd bij de koogere krijgsschool bij het 4e regiment vesting-artillerie tot kapitein de eerste luitenants A K. L. Ver schoor en B D. Bleckmann, beiden van het 4e regiment veld-artillerie; aan dc kolonels jhr L. A. P. Six en jhr. C. J. Greven, respectievelijk commandant van het 3de en van het 2de regiment veld artillerie. zoomede aan den luitenant-kolo nel jhr. J. H. van Asch van Wijck, van het Xste regiment vesting-artillerie, allen ter zake van lichaamsgebreken en alzoo krach tens de artt. 39, punt 2b en 40 der wet van 9 Juni 1902 (Stbl. no. 89), en met ingang van 1 April 1910, aan den officier van gezondheid der ls'te klasse A. P. G. F. Giese, van het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht, op zijne aanvrage, onder verplichting, nog geduren de eenige jaren, op den voet van het be paalde bij de wet voor het reserve-personeel der landmacht 1905. ter beschikking te blij ven, en alzoo krachtens de artt. 39 punt 2e. en 40 derzelfde wet, onder toekenning van pensioen eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend 2 liet bedrag van het pensioen vastge steld met toepassing van de artt. 2, punt 3, 19, 20 en 25 der wet van dezelfde dagteekening (Sthl no. 90), voor den kolonel jhr. Six, voornoemd, op f 2325 's jaars; met toepassing van de artt. 2, punt 3, 19 en 20 derzelfde wet, voor den kolonel jlxr. Greven, voornoemd, op f 1974 's jaars, en voor den luitenant-kolonel jhr. Van Asch van Wijck, voornoemd, op f 1755 's jaars, en met toepassing van de artt. 2, punt 6, 19, 20 en 24 derzelfde wet, voor den officier van gezondheid Giese, voornoemd, op f 1560 6 jaars 3. met ingang van 1 April 1910 benoemd bij het reservepersoneel der landmacht, bij het personeel van den geneeskundigen dienst, toi reserve-officier van gezondheid der 1ste klasse, de officier van gezondheid der le klasse A P G. F Greve, voor noemd 4 aan den luitenant-kolonel jhr. Van Asch van Wijck, voornoemd- mede met in gang van 15 Maart 1910, de rang van kolo nel verleend, benoemd tot burgemeester der gemeente Duiven, Z. Th. F. J. baron van Dorth tot Medler tot burgemeester der gemecut© Beverwijk, jhr. J. \V. Striok van Linsdhoten; tot burgemeester der gemeente Zwaag. J. E. G. C Dibbite, secretaris dier gomeene; tot burgemeester der gemeente Grootebroek, 8 Prins tot burgemeester der gemeente Vries, EL A. Aalfs, secretaris dier gemeente. Prins Hendrik. Het bericht rent de ongesteldheid van den Prins luidde gisteren De toestand van Z. K. H. blijft vooruit gaande. De Prins moet nog hel bed houden. Temperatuur hedenmorgen 37.41'. Het burgemeesterschap van Arnhem. Naar de N. A. Ct. ver nam, werd mr. A. J. A. A. baron van Heemstra aangezocht om burgemeester van Arnhem te worden Hij heeft evenwel be dankt om voor een eventneele benoeming in aanmerking te komen, daar hij zijn rech terlijke loopbaan niet wenscht te verlaten. Als ernstige candidaat voor het burge meesterschap wordt genoemd jhr. mr. dr. J. P Hooft Graafland, schoolopziener in liet arrondissement Zutphen. De-kolonel N. Bosboom, benoemd tot commandant van het 2e reg. veld-artille rie, de luit.-kolonel W. J H. de Veer, be noemd tot commandant van het 3e reg. vedd-artillerie, de majoor C. J. Pické, be noemd tot. commandant van het korps rij dende artillerie, en de majoor M. C van der Hooy, 'benoemd bij het le regiment vesting-artillerie, komen resp. te 's Graven- li age, Breda, Arnhem en Utrecht in gar nisoen. De bij het wapen der artillerie benoemde luit.-kolonels D H. Peletier en W. Vos- maer blijven resp te 's Gravenhage en te Utrecht in garnizoen terwijl de bij dat wapen benoemde kapitein C. A Prins ge detacheerd blijft bij de hoogere krijgsschool te 's Gravenhage. (N. R. Ct.) F. J. D. Noordhoek H e g t. t Te Zutphen is in den ouderdom van 72 ja ren overleden de gepensioneerde luitenant- kolonel der militaire administratie van het Oost-Indisch leger, F. J. D. Noordlhoefc Hegt De overledene, gedurende zijn dienst tijd voornamelijk werkzaam op bet hoofd bureau te Batavia, is bekend om de groote diensten, bewezen als majoor-intendant toe gevoegd aan de tweede expeditie tegen At- jeh, waarvoor hij in 1874 benoemd .werd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Men meldt uit 's Gravenhage: Op bijna 74-jarigen leeftijd overleed giste ren te 's Gravenhage de heer H. M. die Vries, vroeger agent van de Nederl. Bank in den Haag. na zijn overkomst uit Am sterdam, alwaar hij a!s financies zeer be kend stond en lid was van den gemeente raad. Laatstgenoemd mandaat vervulde hij ook vele jaren hier, tegelijk met liet lid maatschap der Prov. Staten voor 's Graven hage; hij bleef Statenlid tot aan zijn dood. Zoowel voor de financieel© en ©economische, als de onderwijsbelattgen, speciaal voor het miodelbaar onderwijs (nog tot verleden jaar was hij voorzitter d°r commissie van toe zicht) toonde de nu ontslapene groote be langstelling. In alle kringen was hij zeer geëerd. De Regeering erkende zijne maat schappelijke verdiensten met de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw Nationale Tentoonstel ling voor Huisvlijt De Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt, welke onder eere-voorzitterschap van prins Hendrik te Scfheveningen dezen zomer wordt gehouden, begint meer en meer in plannen zich af te teekenen, en ontwerpen, welke te voren vaag nog schemerden, zijn langzaam aan tot. verwezenlijking gekomen. Er wordt door de verschillende com missiën, elk op haar gebied hard gewerkt en verschillende resultaten spreken van de belangstelling, di liet streven dezer tentoonstelling reeds allrweg© mag ondervinden. Op'het terrein, dat de gemeenteraad van 's-Gravenhage aan het tentoonstellingsbe- stuur in gebruik heeft afgestaan en dat is gelegen te Scheveninge»in de onmiddelij- ke nabijheid van het Kurliaus, begrensd door de Nieuwe Parklaan en de Neptunus- en Stevinsrtraat. zal binnenkort een aan vang gemaakt worden met het plaatsen van hel gebouw. In samenwerking met den heer de Bazel, den bekenden architect, heeft de, lieer Joh. D. Looyen hiervoor de zorg op zich genomenHet gebouw zal om •zich heen een a&rdiigen tuin hebben en zeer- zeker een v rooi ijken indruk ,m alken. Zoodra binnen korten .tijd de aanbeste ding van dit werk kan plaat-s hebben, zul len nadere mededeelingen omtrent de in deeling der ruimten volgen. De ruimte dei- ex positie is 2400 M2. Een reclameplaat voor de tentoonstelling 16 'evens ontworpen. De Haageche Kunst kring nam in dezen de zorg op zich en schreef een prijsvraag uit onder zijne leden. De jury kende met algemeen© stemmen den prijs toe aan het ontwerp van den kunstschilder Jan Franken, te 's-Graven hage. Het wel geslaagde ontwerp geeft op een zeer gelukkige wijze en met. prettige tinten aan hoe deze tentoonstelling de Huisvlijt opvat in sociaal-etischen zin en toch niet blind is voor de artistieke begin selen. De reclameplaat izal op zeer ruime schaal door liet geheele land worden ver spreid reproducties zullen binnenkort ver schijnen Voor verzamelaars diervt, dat de plaat per exemplaar tegen 0.75 beschik baar is. Verschillende afdeelingen der tentoon stelling beginnen langzamerhand vorm aau te nemen. Voor de afdeel mg der moderne huisvlijtschool, waarvan Mej. Pekelharing te Utr^pht secretaresse is, wordt inzonder heid veel moeite gedaan, en zij belooft reeds een welslagen te worden. De histo rische afdeeling zal, zoo de ingeroepen steun van particulieren en musea wordt verleend, eveneens zeer interessant wor den. De overige afdeelingen zullen zeker niet met over gebrek aan deelneming be hoeven te klagen steeds meer en meer ko men berichten in van aardige en gevarieer de inzendingen. En ook bijzondere attrac ties zullen op deze tentoonstelling in groo ten getale te aanschouwen zijn. Dc afdeelingen uit koloniën en buiten land belooft .mede te strekken in allen deel© ter opluistering. Voor Zweden is hulp toegezegd, en voor Noorwegen is eene mooie collectie aanwezig; Tyrol, Beieren en verschillende streken van Duitschland, eveneens Bohemen, zullen goed vertegen woordigd zijn. Denemarken© huisvlijt-ver- eenig ingen laten zich officieel vertegen woordigen voor Rusland en Roemenië wordt gezorgd. Eu ook uit andere landen is veel, heel voel moois te verwachten, zoo- dat 'hier inderdaad voel tot leering aanwe zig zal zijn. Voor deze internationale in zendingen is vrijdom van invoerrechten verkregen Voor eene inzending uit de koloniën zoo wel Oost als West, lieeft zich een bijzon dere commissie gevormd, waarvan de heer van Es. oud-hoofdingenieur in Indië, thans te Delft, voorzitter is, ©u waarvan leden zijn mevr. N. van Zuijlen-Troanp, mevr. JZilcken-Baak en de heeren dr. H van Capelle, leeraar, A. Oharlouis en Rud. du Mo-eh, chef der firma Maintz <fc Co. te Amsterdam, terwijl het tentoonstel lingsgebouw daarin door zijnen secretaris den heer H van der Mandere, wordt ver tegen woord ig'd. Op ruime schaal wordt door het tentoon- stellingsbestuur dezer dagen een brochure verspreid, welke alle mogelijke indichtin- gen en gegevens bevat, en waarin tevens tal van mannen en vrouwen van naam zich over de huisvlijt uitspreken. Exemplaren worden op aanvrage gaarne toegezonden aan belangstellenden Tal van politie-inspeeteurs te 's Gra venhage, Amsterdam e:i Rotterdam dingen naar een der betrekkingen van hoofdcom missaris, commissaris en inspecteur van politie, welke in Oost-Indie, tengevolge van de dienstreorganisatie, ingesteld zijn. Ook zijn er hier te land voormalige offi cieren van het leger, die zich er voor be kwamen en solliciteere». De overat roomingen in Frankrijk. De commissie tot inzame ling van gelden ter leniging van den nood. veroorzaakt door de overstroomingen in Frankrijk, deelt mede, dat is ingekomen een bedrag van frs. 73,448.60 Op 2 Februari met de inzameling be gonnen, mocht zij op 10 Februari een chèque van frs. 50,000 en op 1 Maart als saldo een chèque van frs. 23.448.60 zenden aan den gezant van Frankrijk te 's Gra venhage, telkens mei bijvoeging van een lijst der contribuanten Zij meende op 25 Februari de lijst te moeten afsluiten, omdat er in ons eigen land inmiddels dringAiide behoefr© aan hulp is ontstaan. Twee gevallen van schade, geleden door Nederlanders in Frankrijk, werden hiaar bekend. Zij meende, die gevallen niet in alle détails te kunnen beoordeel en, en heeft mitsdien de Franseh© regeering verzocht, die te willen onderzoekenen naar om standigheden te w'l'len voorzien in de behoeften aan dien wensch wordt voldaan, i Bij herhaling is de oprechte dank der Fransche regeering uitgedrukt voor dë edelmoedige lenigers van den ncock De auto in dienst der Volkeweer baarheidszaak. Deze week, vermoedelijk a. s. Vrijdag, zal door eenige bekende voormannen der vereeniging „Volksweerbaarheid" o. a. d©or den heer A. E. Dudok van Heel, van Am sterdam, en jhr. von Bose, te Nijmegen, een propagandaitocht per auto,, voornamelijk naar de grensplaatsen in Limburg, Gelder land en Overijsél, ondernomen worden. Hoofddeel daarvan is de verspreiding van liet onlangs verschenen vlugschrift van den heer Gos. de Voogt, getiteld'; „Aan all© lamdgenooten langs Neêrl-ands grenslijn Eigenaardig is het dal hierbij van een Hol- landschen automobiel, nl. een Spijker, ge bruik zal gemaakt worden, welwillend voor het goede doel aangebodlen döor de directie der bekende Spijker-faibneken te Amsterdam. Te Roermond zal door jhr. von Bose Vrij- diaigawmd een pnopagandale-zang gebonden worden. Een belangrijk werk. Te Zaandam is Maandagavond tusschen 7 en 10 uur een belangrijk werk verricht, bestaande in het verplaatsen van een petroleumtank, groot 2500 M wegende 70,000 KG. en metende 17 M., in diameter en 11 M. hoogte. Deze tank, waarvoor door een Belgische aannemersfirma een te zwakke fundeering was gemaakt, is overgebracht op een nieuwe fundeering, welke op ongeveer 20 M. afstand lag en tevens 60 cM. hooger. Ook moest zij slag gedraaid worden. Om dit werk uit te voeren, heeft men het geheele terrein ingedijkt en daarna vol water gepompt. De tank begon toen te drijven en kon gemakkelijk boven de nieuwe fundeering worden gebracht. Echter was het moeilijker deze juist te plaatsen. Ook dit gelukte en toen zekerheid was verkregen, dat de tank op haar juiste plaats lag, liet men haar zoolang vol water loopen, tot deze zich op den bo dem vastzette. Dit belangrijk werk werd uitgevoerd door de firma J. en D. Eilmann, te Zaandam. Vroege lente. Naar gemeld wordt, is te Goedereed© die koekoek reeds op Zaterdag1 26 Februari jlgehoord, 26 dagen vroeger dan 't vorige jaar. Karperteelt. Van uit Vaas- sen, uit de vischkweekerijen der Nederl. Heide-Maatschappij, zijn weder vele duizen den jonge karpers in verschillende rivieren uitgepoot, o. a. in de Maas bij Cuyk, ruim 40.000. Het conflict in de bouw vakken te Amsterdam. Men schrijft uit Amsterdam Overal waar gewerkt wordt door enkele metselaars verwekt dit, vooral bij het naar huisgaan des avonds, eenige opschudding. In de Burgerstraat werkt een metselaars- patroon met zijn zoon aan een perceel van een eigenbouwer. In de Nieuwe Kerkstraat werken drie man en aan de Da Costakad© wordt bij den bouw van een r.-'k. school metselwerk door eenige werklieden voort gezet Hier was gisterenavond omstreeks halfzes heel wat opschudding. Een honderd tal stakers en een paar honderd nieuwsgie rigen stonden hier de naar huis gaande werklieden op te wachten. Bij de arrestatie van een persoon maak te de politie van de sabel en den wapenstok gebruik. De werklieden werden door de po litie, waaronder ©enige bereden agenten, beschermd. Door het ophalen van de brug over het Jacob van LennepkanaaQ werden de „naar huitbrengers" tegengehouden. De moordaanslag met kokend water. De drogist uit de Vij zelstraat, v. W., gisteren met IJmpkje ge confronteerd, herkende in haar niet de dienstbode, die bij hem eenige weken ge leden arsenicum wilde koopen. De politic-inspecteur Bakker, uit de Fer dinand Bolstraat, heeft, in liet belang van het onderzoek, andermaal pliotoc'r.-.phische opir.anen in het bovenhuis Nic. Witsenkade doen nemen. Bij de huiszoekingen, die plaats hadden, moet in het bed van mevr. W. een spons zijn gevonden. De justitie meent, dat de spons had moeten dienst doen, om het uiten van noodkreten door mevr. W. te smoren. Het Hbld. meldt, dat de van het mis drijf verdachte dienstbode reeds een jaar of acht geleden uit haar woonplaats Leeu warden naar Amsterdam was gekomen. Het Leger des Heils verleende daarbij zijn bemiddeling, omdat haar vader naar het heette, zich niets aan haar gelegen liet liggen. Na in het reddinghuis van het Heils leger te hebben vertoefd, kwam zij, weder om door toedoen van deze instelling, als dienst bode in betrekking in een aangrenzen de eemeente Zij had daarna te Amsterdam verschil lende andere diensten het was steeds we gens oneerlijkheid dat zij ontslagen werd. En telkens weer deed ze het dan in haar nieuwen dienst voorkomen, alsof ze pas uit Friesland, waar zij geboren werd. kwam en zelfs den weg in Amsterdam niet kende. Datzelfde gaf ze ook nog voor, toen ze tegen Kerstmis 'bij de dame op de Witscn- lcide in dienst, kwam. En zoo ver voerde ze deze mystificatie door, dat ze zich, als ze boodschappen mbest doen, door een zoontje uit het. gezin, waar haar meesteres vaak kwam, als wegwijzer deed vergezel len. Bijna twee jaar was zij in betrekking bij een familie te Amsterdam, en dat in weer wil van het feit, dat men deze familie reeds enkele dagen na hare indiensttreding tegen het meisje gewaarschuwd had. Ze maakte er met haar knappe uiterlijk een lieven, zachten indruk; dat was wel licht de reden dat men haar zoo lang in dienst hield, want herhaaldelijk werd ze ook hier op oneerlijkheid betrapt. Er waren verschillende omstandigheden, die deze familie er gaandeweg aan deden twijfelen of het meisje wel volkomen toe rekenbaar was. Zoo nam ze van alles weg wat ze krijgen kon, niet. alleen kostbare voorwerpen. Den buit plaatse ze in liaar kastje, doch zonder dit af te sluiten. Zoo kon het gestolene gemakkelijk weergevon den worden. Werd haar dan het verkeerde van haar gedrag voorgehouden, dan zweeg z£. Buitengewoon leugenachtig was ze ook: wat ze eenm'aal gezegd had. hield ze, on danks de tastbare onwaarheid er van, stok stijf vol. Vau ziehzelve zei'Je ze eens haar mevrouw, dat ze .,een ondeugende meid" was en dat ze daardoor „haar moeder in het graf geholpen had". Opvallend was verder de greote kalmte waarmee ze iedere beschuldiging, tegen haar ingebracht, aanhoorde. Zij klaagde voorts wel eens dat ze „zco'n raar gevoel" in het hoofd bad en meermalen kon ze wezenloos voor zich uit staren, tot ze. door een of ander geluid, tot.de werkelijkheid terug- geroeoe'i scheen te worden. In 't kort, het meisie maakte op degenen, .tvi -vie zij in dierst was, een vreemden in druk. Obscure practijken. De Amsterdamsche politie heeft hef lijk in be slag genomen van een 21-jarig meisje, dat ten huize van haar ouders in de Batavier straat overleden is. Men had hier te doen met een vermoedelijk geval van onderbre king van zwangerschap Het meisje over leed aan buikvliesontsieking. DeRi^ks verzekeringsbank om den tuin geleid. Van een be ruchte stuwadioorsfirma te Rotterdamheeft zoo schrijft men van dlaar aan de N. Ct. wegens opgeioop^n achterstallige premies d.e Rijksverzekeringsbank op dit oogenbli'k niet minder dan drie en negentig duizend! grilden te vorderen. Bij deurwaarders-exploat lieeft het Bank- bestuur thane (begin Maart) executoriaal be slag laten leggen <>nd:r derde firma's op hetgeen deze aan bedoelde stuwadoorefirma schuldig mochtan zijn, maar dit kan op zijn hoogst enkele duizenden guldens beloop©", daar de firma wel gezorgd heeft, diat dege nen onder welke beslag zou kunnen worden gelegd, weinig of niets meer aan b»ar te betalen hebben. De beruchte firma zoi zich nu vermoede lijk ontbinden en weer voortwerken onder een anderen naam. Het achterstallige pre miebedrag blijft on in vorderbaar en het spel begint opnieuw! De betrokken personen hebben de Rijks verzekeringsbank eenvoudig om den tuin ge leid. Drie stuwadoorapatroons waren geza menlijk aan achterstallige premies plus rente ow r eon klein halfjaar aan de Rijksbank schuldig een ibedirag van bijna f 70.000. Het Bankbestuur liet zich toen vinden tot het maken van een 6cn.i'felcing met een „Maat schappij", waarvan het. volle aandieelenlka- pitaal door drie (andere) personen was „ge nomen" en die zich bij nobarieele akte ver bond als hoofdelijk medeschuldenaresse voor al de premies die door drie eerstgenoemde heeren aan de Bonk verschuldigd waren of zouden worden. De schikking betreffende geleidelijke af lossing der schuld: wa6 van den volgenden inhoud De schuld van f 93.000 zou wor den afbetaald met f 100 per week gedurende het eerste jaar, f 250 gedurende het tweedie, f 500 gedurende het derde en f 1000 geduren de volgende jaren. Het eerste jaar zou dus ongeveer de rente der 6chuld worden afge daan, het tweede jaar f 7000 plus de rente, het derde jaar en het vierde jaar d© rest der 6chuld. Aan lankmoedigheid met dezen be ruchte» werkgever heeft het dus waarlijk niet ontbroken. Die lankmoedigheid' is natuurlijk betracht omdat men vreesde anders het geld niet. te zullen krijgenintussohenmen krijgt het nu óók niet en men kan weten met wël- ke menschen men in dezen te doen had. De inbreke r-u itbreker Thomas. In de destijds zooveel spraak makende zaak van den uitbreker-inbreker Alfred Thomas, schijnt thans oenig meer liciit te komen. Naar de „Gr.w." met ze- kerhoid kan mededeel enwordt thans door de Ilollandlsche .recherche te Antwerpen een nieuw spoor gevolgd, dat reeds eenige

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2