BINNENLAND. Londen, 14 Maart Bij de indie ning van de begrooting van marine, zeide minister Mc. Keiuia, dat. deze noch buiten sporig, noch onvoldoende is. Ton aanzien van de toekomstige mari tieme positie van Groot-Rritsaxinideelde hij mede, dat er in Maart 1912 twintig schepen van liet Dreadnought-type zullen zijn, welk aantal iu deu loop van den zo mer van dat jaar met twee vermeerderd zal w4deti, die gebouwd worden door de regeeringen van Australië en Nieuw-Zee- land en die uit de wateren van het moeder land eerst zullen vertrekken in den herfst van het daarop volgende jaar, wanneer do vijf Dreadnoughts van het nieuwe program hunne voltooiing naderen. Derhalve zal xn het jaar 1912, van Maart af, het volstrekte overwicht van de Britsche vloot, wat het nieuwste type van schepen betreft, verzekerd ziju M. Ken na verklaarde zich niet te willen begeven in de bespreking van de bijzonder heden der buitenlandse he vlootprogram- ma's, maar oen© vergelijking van de uit breiding der Britsclxe zeemacht en die van andere natiën zou het program dor admi raliteit rechtvaardigen. In antwoord op een interruptie wees hij erop, dat Duiaschland 13 Dreadnoughts in aanbouw heeft en dat nog vier andere iu de jaren 1910 en 1911 op stapel gezet kunnen worden waarschijnlijk zal dat ge schieden op 1 September en dan zullen zij gereed zijn twee jaren en twee maanden daarna. De r*>g©ering heeft voorzieningen getrof fen voor alle omstandigheden die zich kun nen voordoen. Do minister hoopte, dat het geen hij gezegd had, geen aanleiding zou gov en tot <le vrees, dat een bevriende staat de afwerking van haar program zou ver haasten mot vijandig© bedoelingen jegens Groot-Brittannié. ,,Bij onzen aanbouw heb ben wij to rekenen met de feiten en dloor de uitvoering van dit program nemen wij voor zorgen om ons to verzekeren tegen élk mo gelijk gevaar." Lee, (conservatief), erkende, diat de be grooting beter was dan de opposütie had verwacht, maar hij kou toch niet toegeven, dat zij bevredigend is. Hot debat over de mannebegrooting, dat in tegenstelling met bat van heft vorig© jaar, geene incidenten opleverde, werd ver daagd aan het einde van de zitting. Tot bestrijding van de grondpolitkk van het liberale program, waardoor het groote grondbezit zich bedreigd voelt, is eene Land Union gesticht, aan welker hoofd de afgevaardigde Pretyman, de leider van de agrarische partij in het lagerhuis, staat. I>e nieuwe verecniging verklaart op democra- tischen grondslag conservatieve politiek 'e willen voeren. Zij heeft de vermeerdering van het aantal kleine grondeigenaars in haar programma opgenomen en noodigt allen, d'.« direct of indirect bij den landbouw belang hebben, tot toetreden uit. Portugal. Iu het Portugeesche Hoogerhuis heeft men aan de regeering aangaande het huwelijk van den Koning een vraag willen stellen. De regeering weigerde te antwoorden, omdat de beraudslaging er over h. i. niet dienstig was. Rutland. Koning Peter van Servië zal te Peters- burg met gelijk eerbetoon ontvangen wor den als koning Ferdinand. De Koning en zijne ministers zullen den 22en dezer te Zarskoje Selo aankomen en van daar naar het Winterpaleis gaan. Het bezoek zal on geveer een week duren. De Prawo, een te Petersburg verschij nend juridisch weekblad, heeft uitgerekend, dat er in de vijf laatste jaren in Rusland 6288 doodvonnissen geveld en 2855 xneu- schen zijn opgehangen. Op elke maand komen dus gemiddeld 105 doodvonnissen en 48 terechtstellingen, maar er zijn maanden geweest, dat hot aantal doodvonnissen tot 220 klom. Het aantal terechtstellingen herinnert, zegt de Prawo, aan de bloedigste tijdperken van de middeleeuwen. Turkije. Een irade van den sultan heeft last gogo- ven tot hot maken van toebereidslen voor do ontvangst van Koning Peter na zijne terugkomet uit Rusland. De Koning zal tor- jtoud nadat hij uit Potereburg is terugge keerd te Konistanta nopel kome-u Het bezoek van den Koning van Bulganjo -in Konstantinopo) kan worden beschouwd als verzekerd. Dat bezoek zal nog voorafgaan aan dat van den Koning van Serviëwaar schijnlijk zal Koning Ferdinand met twee van zijne ministère den 20en Maart komen 'en ©enige dagen aan het hof van don sultan vertoeven. De Bulgaarsch© regeering heeft gevraagd of liet bezoek van den Koning aan genaam zou zijn, waarop de grootvizier liet antwoorden, dat do Koning van eene harte lijke ontvangst verzokord kon zijn. De cor respondent van de Frankf. Ztg. te Konstau- tinopel schrijft naar aanleiding van dit be zoek ,,De boteokonis van dit bezoek, dat voor eenige maanden nog als onmogelijk werd beschouwd, ligt voor de hand. Wanneer mon er het eveneens in 't verschiet zijnde bezoek van den Koning van Servië mee in verband brengt, dan kan men hierbij don toeuenienden invloed van Rusland op Servië en Bulgarije constateerenwaartoe deze reizen zijn terug te brengen. Maar zij kun nen ook gelden als oen gewichtig symptoom voor den vrede op den Balkan. Koning Ferdinand van Bulgarije heeft op de terugreis naar zijn land incognito Bel grado gepasseerd. Er heeft plan bestaan, volgons don correspondent van de Vosetóche Ztg. te Belgrado, tot een bezoek aan Bel grado of althans eene ontmoeting van do beide Koningen aan het station, maar do onderhandelingen daarover hebben niet tot een resultaat geleid. In strijd mei een vroeger bericht, meldt thans een correspondent van de Vossisclx© Ztg., naar hij zegt uit authentieke bron, dat de pogingen van den Servuschen minis ter van buitenlandsche zaken Milowano- witsch om de Porte te winnen voor de 6poe- di$o uitvoering van het Donau-Adria-spoor- wegplan, volkomen mislukt zijn. Britsch-Indië. De dalai lama is eergisteren te Calcutta aangekomen. Egypte. Khartoem, 14 Maart. Roosevelt is heUeu hier aangekomen. Hij werd verwelkomd door Sir Rudolph Slatin en deu plantsehjken gouverneur. In den namiddag kwamen ook d© vrouw en de dochter van den ex-president aan. Canada. Het lagerhuis te Ottawa heeft, het voor stel van <ie regeering over de oprichting van eene Canadeesche vloot aangenomen. Zuid-Amerika. Lima, 14 Maart. Het nieuwe minis terie is samengesteld uit Seavier Prado voor binnenlandsche zaken, Meliton Porras voor buitenlardsche zaken, Muniz voor oorlog, Schieiber voor financiën, Ego Aguirre voor nijverheid, Flores voor justitie. Allerlei. Rome, 14 Maart. Heden morgen is bij de tram een© staking afgekondigd, om dat de directie naar den raad van tucbt heeft verwezen de beambten, die Zondag een stilstand van het werk hadden georgani seerd. Te Milaan is eveneens eene staking afge kondigd tengevolge van de gevangenneming van een beambte, die een voorbijganger had overleden Chicago, 15 Maart. Te midder nacht is besloten tot eene staking van Je stokers op nagenoeg alle westelijke spoor wegen. leder lid van de Union van Chicago tot aa:i de Pucific-kust zal de instructie krijgen, dat hij heden het werk moet ver laten Peters burg, 14 Maart. Bij een brnnd in eene wijk van deze stad von den gisterenavond zeven personen den dood. Vijf van hen waren uit de vijfde verdieping van liet brandende gebouw naar beneden ge sprongen; de beide anderen waren in hunne woningen gestikt. De brandweer slaagde er in zes anderen, die reeds bewusteloos waren, in het leven terug t© roepen. De Staatscourant van Dinsdag 15 Maart bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot ingenieur-verificateur der domeinen E. R. de Vries, thans landmeter bij het- kadaster te Gorinchemtot land meter der domeinen B. C. Hengeveld te Arnhem en L. J. Roborgh te 's Hertogen bosch, beiden mede thans landmeter bij het kadaster benoemd tot hoofdverificateur der invoer rechten en accijnzen te Amsterdam D. P A. de Jong, verificateur aldaar; op verzoek eervol ontslagen de vice-con sul der Nederlanden te Savannah (Vereenig- de Staten van Noord-Amerika) W. v. d. Schoor de Boer en daartoe benoemd buiten bezwaar der schatkist H. R. Jolles; bevorderd tot officier in de Oranje-Nas- sau-orde jhr. C. II. Quintus, burgemeester van Haren. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aks lid. tovens voorzitter van het college van regenten over het huis van bewaring te Einhoven, aan mr. D. H. van den Acker, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten benoemd tot lid, evens voorzitter van gemekl college, mr. G. J. van den Dungen, kantonrechter te Eindhoven op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris van den voogdijraad te Roermond, aan mr. P. W. H. Truijen; op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als machinist-electric ien bij de Rykselectriciteitswer. ken te IJmuiden, aan D. Verkade; toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-inedaille in zilver, aan J. C. van der Aa. meesterknecht hij de firma Gebr. van Spaendonek, vvollenstoffenfabri'kanten, te Tilburg. De minister van waterstaat, mr. Re- gout, werd gisterenochtend door H. M. de Koningin in conferentie ontvangen. II. M. de Koningin-Moeder had gis teren als gasten aan tafel baron Schimmei- penninck van der Oye van Hoevelaken, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal en mevrouw, zoomede Graaf van Byl.indt, president van de Tweede Kamer, met mevrouw. Z. K. H. de Prins wandelde na zijn jongste ongesteldheid gikteren weêr voor het eerst op straat. Prins Hendrik zal op 23 dezer bij gelegenheid van zijn bezoek aan de groote bloemententoonstelling te Haarlem, aldaar den lunch gebruiken ten huize van dén com missaris der Koningin iu Noord-Holland, den heer Van Tienlhove». Z. K. H. die vergezeld wordt döor zijn adjudant kapitein jhr. Van Sucheden van de Haare, komt 's avondis voor het diner in de residentio terug. Het a.s. Kon. Bezoek aan Amsterdam. Gisterenmiddag heeft zich op uitnoodiging van den waarnemend bur gemeester te Amsterdam, den heer Th. E. A. Delprat, ten raadhuize te Amsterdam de commissie geconstitueerd, welke de rege ling der feestelijkheden ter gelegenheid van het aanstaand bezoek der Koninklijke fami lie aan de hoofdstad zal ter hand nemen. Dc commissie is als volgt samengesteld generaal Van Heutsz, generaal Van Nooteu, commandant der stelling Amsterdam, mr Van der Werk, president van het gerechts hof, baron Baud, procureur-generaal, mr. Coninck Westenberg, president van de rechtbank, de hoeren Sterck, Douwes, Kchrer, Asscher, gemeenteraadsleden, Smit. Kamerlingh Onnes, Fiedeldy Dop, oud-ge meenteraadsleden, prof. Straub, rector- magnificus van de gemeente-universiteit, dr. Kuyper, mr. Fabius, dr. Woltjer, hoog leeraren van de Vrije Universiteit, G. A. •baron Tindal, W. baron Röell, mr. Wes- terwoudt, leden van Gedep. Staten, dr. Hubrecht, mr. Smeenge, De Vlugt en Kete laar, leden var. de Tweede Kamer, mr. Van Waterschoot van de Gracht, lid van d'- Eerste Kamer, nxr. A. Polak, voorzitter van de schoolcommissie, mr. J. N. van Hall. oud-wethouder, de heer J. T. Cremer, pre sident der Ned Handelsmaatschappij, mr C. H- van Tienhoven, directeur der Nederl. Bank, de heer Joan Schmitz, oud-comman- dar.t der voormalige dienstdoende schutte rij. mr. Kappeyne van de Coppellc, voor- 1 zit tor en mr. H. A. van Niercp, secretaris van het comité voor den allegorischen p tocht, de heeren J. S. Meuwsen, voorzitter van de Alg. Winkeliersvereeniging en van den Middenstandsbond. Blusse, voorzitter der K. n. Roei- en Zeilverecniging ,,De ..Hcop". Reebcck, lid der Kamer van Koop handel, H Tersteeg. voorzitter van de Am- ster .hmsche pers, mr. C Frikkers, E. W. Moes. voorzitter van het Kon. Oudheidkun dig Genootschap, Eduard Cuypers, archi tect, Van Rossum Duehatel, directeur van de gemeente-gasfabrieken. Penning, direc teur van de gemeentelijke waterleiding, en Neiszcn. directeur van de gemeente-tram. Een vijftiental dezer heeren vermen een centrial-comité met mr. R. van de Werk als president en mr. II. A. van Nierop, als secretaris. Tegen het laatst van April a. s. ont vangt het Hof weer een beizoek van twe© leden dier Keizerlijke» familie van Japan. H.H Koiz. H.H. Prins en Prinses Fuéhi- ni Hiïxiyami toch zijn voornemens van 25 tot 30 April op hun reis door Europa hier te lande te vertoeven, welk verblijf het Keizer lijk Echtpaar grootendtcle in die residentie hoopt door te brengen. -De gewone audiëntie van den minister van Financiën op aanstaanden Donderdag en die van den minister van Buitenlandsche Zaken op aanstaanden Vrijdag zullen niet plaats hebben. Begin April gaat baron Guillaume, sinds dertig jaar als Belgisch gezant to 's Gravenhage geaccrediteerd, naar zijn nieuwe standplaats Parijs. Niet zonder leed wezen verlaat dé gezant de Residentie, waar hij gedurende zijn langdurig verblijf zoo vele hechte banden van -vriendschap heeft aangeknoopt en de zoovel© blijken van sym pathie en hoogachting zich ten volle waar dig heeft gemaakt. Men verneemt dat liet le gedeelte van het rapport met vooretellen der Ineenscha- keilngscomanissie voor het onderwijs in druk gereed is en dat het 2e deel ter drukkerij in bewerking is. Ontwerp -wet winkelslui ting. In de „Verslagen en Mededeelingen van de afd. Handel van het Dept. Land bouw, is opgenomen het ontwerp-wet op de winkaisluiting, aangeboden aan H. M. de Koningin door de Staatscommissie voor den handeldrij venden en industrieel en midden stand. Het volgendie wordt aan dit ontwerp ont leend Art. 1 bepaalt: Het is verboden een winkel voor het pu bliek geopend te hebben of in een winkelhuis iemand te bedienen tusschon 's avonds ne gen uur en morgens vijf uur. Degenen, die bij het sluiten van den win kel daarin reeds aanwezig zijn, mogen nog bediend worden. In volgend© artikelen wordt omschreven het begrip „winkel" en do uitzondleringen, op welke die wet niet toepasselijk is (apothe ken, inlichtingen waar spijzen en dranken voor verbruik ter plaatse worden berend of verkocht), benevens de tijden, waarop de bepalingen van art. 1 niet- golden (Zaterdag, Oudejaarsdag, die werkdag voor Hemelvaarts dag, de drie werkdagen voor Kerstmis en twaalf werkdagen voor St.-Nicolaas). Op die dagen is de verkoop verboden tusschen 's avondis 11 uur en '6 morgens 5 uur. De gemeenteraad is bevoegd bovendien nog veertien uitzondert ngsdagen aan te wijzen. Art. 5 en verder behandelen de verdeding der bedrijven in groepen. Gedurende de sluitingsuren der winkels is ook 't venten en verkoopen of te koop aan bieden aan den openbaren weg verboden, bébalve met drukwerken. Overtreding van een der bepalingen der wet wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoog ste f 25. Bij het ontwerp zijn gevoegd een Memorie van Toelichting, en, als Bijlagen, overeen komstige wetten of uittreksels van wetten in Duitschland, Noorwegen, Engeland, Nieuw-Zeeland, Denemarken en Oostenrijk, de adviezen dér Nederl. hoogleeraren in het staatsrecht omtrent de bevoegdheid der ge meenteraden in zake winkelsluiting, het- ver slag omtrent een onderzoek betreffende de vervroegde winkelsluiting te Dusseldbrp, be nevens de vertaling van oen in Engeland bij het Parlement ingediend wetsontwerp tot wijziging der cïaar te lande ter zake bestaan de wetgeving. De.nieuwe burgemeester van Amsterdam. De nieuwe burge meester, jhr. mr. A. Röell, kwam gisteren avond onopgemerkt, behalve door een. half dozijn verslaggevers, in de hoofdstad aan met den trein, die om 10 uur 35 min. uit Arnhem aan het station Weesperpoort arri veert. Met de auto van het hotel reed hij naar Brack's Doelen. Vice-admiraal Baron Sweerts de Lan- das zal zich na zijn aftreden als comman dant der Marine te Amsterdam in Mei a.s. in de Residentie vestigen. Kapitein ter zee Tijdeman is op terugreis van Ned.-Indië naar Nlederland met het oog op zijne aanstaande bevorde ring tot schout-bij-nacht. Z. M. de Duitse he Keizer, heeft den kapitein Van Haaften, commandJant van de Nederlandse li© gezantsehapswacht te Peking en den kapitein Wynands, voormalig com mandant dier wacht, benoemd' tot riddér 3© klasse in de Pruisische Kroonorde. In verband met de Internationale kunsttentoonstelling te Munchen verleende de regent van Beijercn de orde van Ver dienste van den II. Michaël 4e klasse aan de kunstschilders Willem Steelink en TI. J. Haverman te 's Gravenhage en A. N Gorter en A. S. Reicher te Amsterdam. Alphabetische aanbevelingslijst voor raadsheer in het gerechtshof te Leeuwar den mrs. F. J. Camphuis, rechter in de rechtbank te Assen; jhr. W. H. Hoeufft, rechter in de rechtbank te Middelburg en 1. Wolff, advocaat-procui-eur to Leeuwar den. Gistei-en was het 40 jaar geleden, dat de heeren D. Belinfante, chef van de ad ministratie van het Nieuws van den Dag, en J. A. M. van der Burg, werkzaam bij do af deeding expeditie, in dienst traden bij de naaml. venn. De Kleine Courant. In eene feestelijk met bloemen getooide omgeving spraken de directeur, de heer J. Funke. en de hoofdredacteur, dr. C. Eas- ton, beide jubilarissen tce. Ook werden hun fraaie geschenken aangebodeu. Dr. Wenzelburger. De oor- respondent van de KóJnische Ztg. te Am sterdam dr. Wenzelburgoi vervult heden, 15 Maart, deze functie gedurende 25 jaar. Aan liet slot van een woord van hartelijke waard eer in g schrijft Het- Hbld. v.an hem Dr. Wenzelburger is een goed en eervol journalist. Hij heeft een ernstige opvatting van zijn taak. Hij gevoelt zijn verantwoor delijkheid en heeft medegewerkt met vele N-edierlandsche journalisten om de verstand- lioudling tusschen Nederland en Duitsch land gestadig te verbeteren. Hij bleef met hart en ziel een goede Duitscber en werd tevens meer en meer oen vriend van het volk der lage landlen aaD zee, diat hij be grijpt en waardeert. Hulde brengen wij daarom aan don eer- vollen journalist Wenzelbuiger op zijn 25- jarig feest der herdenking voor zijn werk van vrede en broederscnap. Benoemd tot le klerk bij het hoofd bestuur der posterijen en telegrafie J. P. Boll, le klerk aan het departement van marine. Een ontslagkwestie Aan den lieer dr. G. dé Gelder, ingenieur-ondie>r- dlirecteur van de gemeentelijke electrfci- tedtswerkon te Amsterdam, ie eervol ontslag verleend ma een conflict met dein directeur, zonder dat hij om ontslag verzocht heeft. Daarom èn op grond dat hij zelf niet ge hoord is, heeft de heer De Gelder het plan, zich tot dien gemeenteraad te wenden, met het verzoek, een onderzoek te doen instel len naar de wijze, waarop, en de omstan digheden waaronder het ontslag verleend is. Het ontslag gaat in op 1 Juli aanstaan de., Na vrij langdurige ziekte overleed te Zutphen, in den ouderdom van 86 jaren, de lieer J. J. H. Mispelblom Beijer, van 1875 tot 1894 directeur van hot postkan toor aldaar. De conferentie voor Internationaal Wisselrecht wordt Dinsdag 21 Juni te 's Gravenhage geopend. Vereen iging voor krijgs- welen schap. In een te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de „Vereeniging tea* beoefening van de krijgswetenschap" heeft de heer W. G. van Hoogenhuyzen, le luit.-adj. bij het regiment grenadiers en ja gers, een causerie gehouden over: „Zes maanden bij de expeditionnair© troepen in Dj am bi;" Na met zeer veel lof gesproken te hebben over de wijze waarop het Indische leger zijn i-euzentaak vervult, gaf spr. een korte be schrijving van de oorzaken, welke tot deze expeditie geleid hadden. Aan de hand van een overzichtskaart her innerde hij hoe na lang dralen een krach tig optreden ten slotte geboden werd, toen de bevolking zelf gewapenderhand tegen ons optrad en toen herhaalde pogingen om langs vredelievend en weg de geschillen in der minne te schikken, op onwil voorname lijk van de hoofden waren afgestuit. Na in groote trekken land en volk, middelen van bestaan, zeden en gewoonten te hebben ge schetst,, behandelde spreker het eerste ge deelte van de Dj ambi-expeditie, vermel dende luie dat eerste oprukken door den toestand van het moerassige terrein en het ongezonde klimaat voor de troepen een. ware lijdensweg was, hoe het aantal sterf gevallen en evacuaties door cholera, beri beri en moeraskoortsen tot zulk een ont zettende hoogte steeg, dat op den duur de beschikbare valide bataljons op Java niet bij machte zouden blijken, om de openge vallen gaten in dat eene bataljon te stop pen en hoe op een gegeven oogenblik de expeditie op oen mislukking dreigde te zul len uitloopen. Hierin kwam eerst merkbare verbetering, toen de troepen, verder door- gerukt zijnde, de hoogere streken hadden bereikt en men voor de communicatie de beschikking kreeg over den reu sac hti gen stroom de Batang Hart, met recht de hart ader van het land genoemd. Had spreker tot nu toe slechte in groote trekken het verloop van de Dj ambi-expedi tie verteld, meeir uitvoeriger behandelde hij de verrichtingen van de Tebo-oolonne, waarbij hij zelf was ingedeeld. Hij had daarbij gelegenheid op verschillende plaat sen in bijzonderheid het leven te velde, in bivak of op patrouille te schetsen, om op die wijze als 't ware zijn gehoor te verplaatsen in het Djambische oerwoud, indrukwekkend en grootsch, maar van een beklemmende somberheid. De doodsche stilte van het woud werd alleen hier en daar verbroken door een zwerm gillende apen, die do ode- lijk verschrikt door het geraas van een stoomboot of den marech der patrouille in de boomen vluchtten. Aldus verhalende, deed spreker de aan wezigen medeleven met de ontberingen en gevaren van de colonne op den tocht naar Liniboer en de belangrijke gevechten door haar ter vermeestering van die sterke heu- volstellingen geleverd. De So c. Dem. A r b. Partij. Het jaarverslag van den .secretaris van het partijbestuur is verschenen. Het vol gende is er aan ontleend: Verloor de S. D. A. P. tengevolge van de besluiten van het Deventer Congres 2 afdeelingen met 39 leden, bovendien had den op 31 Maart 454 leden, verdeeld over 38 afdeelingen, om deze reden bedankt. Door opheffing van afdeelingen verloor de Partij dus in den loop van het jaar 106 leden, door de besluiten van het Deventer Congres 493, een totaal alzoo van 599. Door de oprichting van nieuwe afdeelin gen werd dit verlies verminderd met 424 en daa.- het ledental der afdeeling, die het ge heel© jaar bestonden., vermeerderde met 909, bedroeg het aantal leden op 31 Dec. 1909 9504 tegenover een daling van 599 leden stond derhalve een toeneming van 1333. Niettegenstaande het verlies aan leden tengevolge van de besluiten van het Deven ter Congres, bedraagt de absolute stijging over 1909 7-9 pCt., terwijl deze over 1908 slechts 4.24 pOt. bedroeg; de relatieve stijging bedraagt zelfs 14.5 pCt. De verdeeling over de provincies was de laatste drie jaren als volgt Aantal afdeelingen Provincie 31Dec.'0731Dec.'0831Dec.'09 Groningen 18 19 23 Friesland 35 45 48 Drenthe 3 4 3 Overijsel 19 21 19 Gelderland 17 18 23 U trecht 6 5 5 Noord-Holland 29 30 34 Zuid-Holland 34 35 32 Zeeland 8 6 7 Noord-Brabant 5 6 6 Limburg 1 3 5 175 193(1) 205 (1) In Brussel bestond toen ook een af deeling. De tentoonstelling te Brussel. Blijkens mededeeling van het bureau van den Ned. Regeeringscommissaris voor de Brusselsche tentoonstelling moeten alle zendingen voor deze tentoonstelling be stemd, hetzij uit materialen, hetzij uit vitri nes of tentoonstellingsgoederen bestaande, verz nden worden door tusschenkomst van den officieelen expediteur der Centrale Com missies, den heer B. van Spanje, Rokin 152, tc Amsterdam. Niet-n ale ving van dit voorschrift zou de inzenders in verband met de te vervullen douane-formaliteiten aan tal van moeilijk heden kunnen blootstellen en wellicht tenge volge kunnen hebben, dat de zendingen met aanmerkelijke vertraging liet tentoonstel lingsterrein bereikten. De bollenvelden. Als eerste dag van bezoek aan de bloemenvelden tus schen Leiden en Haarlem kan naar alle waar schijnlijkheid verwacht worden Zondag 17 April a. s. Omstreeks dien tijd zullen de bloembollen in vollen bloei zijn. Het eerst© kievitsei. Het eerot© in Friesland gevonden kievitsei is gis teren aan dien commissaris dier Koningin in die provincie aangeboden dloor Jacob H. de Jong, onder Molkwerum. (L. Ct.) Gisterenmorgen ontving de wed. G. M. Meijroos te Alkmaar, de eerste kievitseieren in dit jaar. Een 14-jong meisje, dochtertje van den heer J. van der Velde, bij dé KaJk- ovenbrug wonende, bracht er twee in een netje. Verleden jaar werdén de eerste pa© 28 Maart aangevoerd. (Alfcm. Ct.) Ook een excursie! Gebrek aan droge turf en de slechte veen wegen, die per as niet te passeeren zijn, brengen velen in 't zuidoosen van Drenthe in groote onge legenheid. Op allerlei manieren tracht men zich van brandstof te voorzien. Zoo trok dezer dagen het onderwijzend personeel van de school te Amsterdamscheveld er met 27 leerlingen op uit, om te Nieuw-Schoonebeek, een afstand van drie kwartier, turf te ha len Men nam in zakken en schorten een paar honderd mee. Na terugkomst heeft het hoofd der school getrakteerd. (Hdbl.) Enquête naar den toe stand i lux e-b e d r ij ven. Op ver zoek van de Staatscommissie voor den mid denstand, heeft het bestuur der 's Graven- haagsche Winkeliersvereeniging den heer mr. B. Spier opgedragen een onderzoek in te stellen naar den toestand in de luxe-be drijven in Den Haag. De Haagsche typografen staking. Het Bemiddelingscomité in zake het gesqhil tusschen de Haagsche druk kersfirma T. C. B. ten Hagen en haar per soneel 'heeft uitspraak gedaan en aan de firma Ten Hagen opgelegd eene loonrege ling - geacht te zijn ingegaan op 28 Febr. zóó saam te stellen, dat alsnog aan de bpkwame zetters en drukkeia een loon van 13 per week of 22 ets. per uur worde n'fc- gekoerd. Drie maanden na dato dezer uitspraak moet 6/10 van het heele drukkers- en zet- tersloon dit loon verdienen. Het. B. C. meende de firma niet bindend den 91 -uren arbeidsdag en percentage voor overwerk te mogen opleggen, waar ook door anderen deze eischen nog niet algemeen zijn ingewilligd. Onder andere oorzaken, die geleid hebben tot de werkstaking, wijst het B. C. op de veranderde houding der firma, die vroeger vrijheid van organisatie volkomen toestond en zelfs bij voorkeur georganiseerden aan nam, terwijl zij sinds eenigen tijd georga niseerden van aanstelling uitsluit. Al schijnt de schuld van deze veranderde houding ook aan een minder gepast optre den in woord en geschrift der georganiseer de typografen te mogen worden toegeschre ven, het B. C. meent de houding der firma te moeten betreuren en hoopt dat zij tot haar vroegere zienswijze zal tcrugkeeren. De heer P. ten Hagen trad in dit geschil als schriftelijk gevolmachtigde namens de firma op. De overige zes leden van het B. C. heb ben hun voorzitter, het raadslid Wesseling, dank betuigd voor zijn onpartijdige leiding. Onbevoegde uitoefening der geneeskunde Voor het kan tongerecht te Haarlem heeft gisteren terecht gestaan do onderstationschef R. S. aldaar, die beklaagd werd van het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde als beroep door z.g. „persoonlijk magnetisme". Het Open baar Ministerie eischt acht maal f 100 boete suibs. 8 maal 20 dagon hechtenis.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2