BINNENLAND. misehe docenten van meer dan 65-jarigen leeftijd of met 30-jarigen of langoren diensttijd worden tot honoraire professo ren met belkoud van traktement en verde re rechten benoemdprofessoren met 25 tot 30-jarigen diensttijd worden door hun ne faculteit daarna door den senaat be oordeeld wat hunne geschiktheid voor het hoogleeraarsanibt betreft. Het aanblijven van professoren met miuldbr dbn 25-jarigen diensttijd hangt van het voorstél van den minister van ondierwijs en beslissing van den ministerraad af. Voor de reiniging van het leger zal eene bijzondere instantie gevormd werdén uit alle brigade-generaals onder voorzitter schap van generaal Smolensk!, die hare beslissingen zal nemen met inachtneming van bepalingen tot waarborg van de on partijdigheid. Vereenigd» Staken. Washington, 24 Maart. De commissie van het huis van vertegenwoor digers voor het algemeene verkeer heeft be sloten oen gunstig rapport uit te brengen over het wetsontwerp tot regeling van do spoorwegbesturen Volgens den correspondent van de Daily, Chromcle te Ottawa, is er geen twij fel meer aan of liet gevaar voor eon tanefoorlog tusschen Canada en die Ver- eendgdo Staten is geweken. Bij de onder handelingen, te Albany gevoerd, is het Pepper, den Amerikaanse ben commissaris van' invoerrechten, gelukt, de Can&deesche heterem te overtuigen, diat liet ad-valorem - recht oaidter het Pay nle-Al drich-tarief op allo Oanadeesche goederen gemiddeld slecht® 11.2 p pCt. is (onder het Dingley- fcarief was het 12.4 pOt), terwijl het ge middelde van hiet Caniadeesche ad-valorom- recht op alle goederen uit de Vetreeuigde 8taten 13.31 pCt. is In Oanadla was men tot nbg toe ondier den indruk, dlat het Amerikaansche recht veel hooger was dan. hei Canadeesche. Berichten uit Washington zijn intus- schen minder optimistisch over een schik king tusschen de twee landen'. Britsch-Indië. Peshawar, 24 Maart. Door het samenvallen van het groote hindoefeest Holi en liet mohammedaanse lie feest Bariwafat (overlijden van den profeet), is hier Maan dagavond eene ernstige botsing tusschen hindoes ei mohammedanen voorgekomen. Het oproer brak gisteren op nieuw uit. Drie mohammedanen en twee hindoes zijn gedood en 40 gewond. Twee hindoes zijn sedert aan hunne wonden overleden. Er werd ook geplunderd. Thans is de stad door troe pen bezet en schijnt de orde hersteld te zijn. Vele personen zijn in hechtenis genomen. Abessynië. Addis Abeba, 2 3 Maart, 4 uur 6 a\sud3. Keizer Menelik ligt op het uiter ste. De Keizerin ie van haar po6t afgezet, terwijl de hoofden den eed van trouw zullen zweren aan den nieuwen negus Lidi Jeassu. Allerlei. Londen, 24 Maart. Vertegenwoor digers van de mijnwerkers en van de mijn eigenaars in Zuid-Wales hebben heden ieder afzonderlijk particuliero geep rek ken gehad met den voorzitter van den Board of Trade, waarvan de uitkomst is, dat van" beide kan ten goedgevonden is dat de verzoeuingsraad nogmaals op Zaterdag a.s. to Cardiff zal vergaderen, om andermaals te beproeven tot eene schikking te geraken. Chicago, 24 Maart. De bepalin gen der overeenkomst tusschen de bestuur ders der Western Railroad Company en J-» machinisten zijn hedenmorgen vastgesteld. Op alle punten is overeenstemming verkre gen behalve over de loonen. Deze kwestie .zal later bij wederzijdsche overeenkomst door een speciaal scheidsgerecht worden ge regeld. De kogelballon van de Clouth V .s de wijde wereld ingegaan. Toen men bezig was den bestuurbaren luchtballon te Keulen t© vullen, werd het net met de zandzakken aan de eene zijde door den sterken wind op gelicht en de voor een vierde gevulde bal- lou ontsnapte in westelijke richting. Catania, 24 Maart. De lavastroo- men dringen steeds nader en bedreigen, thans het dorp Borello, wijngaarden vernie tigende ey huizen onder de lavapap bedel vende. Twaalf kraters zijn op het oogenblik goopend. Nidolo, 24 Maart. De lava stroomt vonder, 4 M. hoog en 400 M. breed; de stroom vernielt dé bouwgronden verschei dene huizen zijn bedolven. Catania, 24 Maart. Een 500 M. breede lavastroom beweegt zich met een snelheid van 20 M. per uur voorbij den Monte Ban Leo. Te Milo werd oen hevige aardschok ge voeld. De ontstelde bevolking heeft hare woningen verlaten. Tan ge r, 24 Maart. Een artillerist, die het kruitmagazijn binnentrad met een cigaret, bracht een ontploffing teweeg, waarbij acht soldaten gedood en vele ge wond werden. Dc Staatscourant van Vrijdag 25 Maart bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tol lid van den voogdijraad te Utrocht A. C. Couvee, gepensionneerd kapi tein der infanterie te Amersfoort; tot kantonrechter te Dokkum mr. L. F. Britzei, griffier bij het kantongerecht te Almelotot kantonrechter te Zaandam mr. J. N. v d. Ley, griffier bij het kantonge recht aldaar; tot substituut-griffier bij de rechtbank te 's Gravenhage mr, A. S. Rueb, adjunct-commies bij het departement van justitie te Gravenhagetot griffier bij het kantongerecht te Middelburg mr. P. v. d. Eist, thans te Schagentot idem te Gorinchem mr. D. Pieck, advocaat aldaar, met eervol ontslag als kantonrechter-plaats- vervanger benoemd tot notaris te Zutphen H. Ca pel, candidaat-notaris te Bruminen. op verzoek eervol ontslagen met pensioen wegt:;s languurigen dienst de kolonel van den plaatselijken staf W. L. Brocx, plaat selijk commandant te Amsterdam; de kapi tein van den plaatselijken staf J. J. A. Epke. plaatselijk adjudant te Utrecht; de luitenant-kolonel H. Meybocm, van liet 7e regiment infanterie, de majoor-magazijn meester P F. Peletier van den staf der artillerie ter zake lichaamsgebreken de militaire apotheker le klasse H. Boddé, de kapitein jhr. B. L van Spengler van de grenadiers en jagers; ter zake 55-jarigen ouderdom de kapitein P. A. Sernée, van het 4e regiment infanterie op verzoek eervol ontslagen :net pensioen de reserve-luitena.nt-kolonel C.A. Engel- bregt, commandant van het 11e landweer- district aan den luitenant-kolonel Meyboom en aan den majoor-magazijnmeester Peletier voornoemd, is resp. de rang verleend van kolonel en van luitenant-kolonel met ingang van hun ontslag uit den militairen dienst benoemd tot adjunct-inspecteur der pos terijen en telegrafie in algemeenen dienst, standplaats den Haag, de adjunct-directeur bij den dienst der telegrafie W. Otto bij de directie van den landbouw tot in specteur van den veeartsenijkundigen dienst H. Remmelts, thans inspecteur in algemee nen dienst; bevorderd tot referendaris J. Smid, thans hoofdcommies tot commies mr. dr. K. J. Frederiks en C. Iprenburg, beiden adjunct-commies benoemd tot burgemeester van Hemelin- ger-Oldewaert P. Ezinga overgeplaatst met 1 Mei naar de Rijks werf te Amsterdam de ingenieur c'.°r marine bij de Rijkswerf te Hellevoet-sluis S. F. Mon- hemius, en is hij vervangen door den adjunct-ingenieur der marine bij de Rijks werf te Amsterdam R. C. Bijl. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de Rijkswerk inrichting voor vrouwen te Leiden, aan dr. A. C. Hartevelb. onder dankbetuiging voor de in dio betrekking benezen diensten benoemd tot- lid van het college van regenten oier <ie Rijkswerkinrichting te Hoorn. mr. J. Plet, kantonrechter aldaar op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de Rijkswerk- inriohtiing voor vrouwen te Leiden, aan mr. H. M G Kloppenburg, onder dankbetuiging voor de in die hoedanigheid bewezen diensten; benoemd tot plaateverv. voor-zatter van den raad van beroep (ongevallenverzekering) te Groningen, jhr. mr. E. A. van Beresteyn, doctor in de staats wetenschap, hoofdcommies ter provinciale griffie van Groningen, te Groningen benoemd tot plaateverv. griffier bij den raad van beroep (ongevallenverzekering) te 's-Graven- hage, mr. 'H. Hannema, advocaat en prooureur aldaar vastgesteld zijn de volgende pensioenen: voo*- den kolonel-plaatsehjke-commandant Brocx. op f 3100 'sjaars; voor den luitenant-kolonel Meyboom, op f 1800 'a jaars voor den majoor-magazijnmeester Peletier, op f 1600 'sjaars; voor den kapitein plaatselijke adjudant Epke. op f 14Ó2 'sjaars; voor den miilitaire-apotheker der 1ste klasse Boddé. voornoemd, op f 15Ö0 'sjaars; voor den kapitein far. Van Spengler, op f 1041 's jaars voor den kapitein Sernée, op f 1479 'sjaars; voor den reserve-lui tenant-kolonel Engelbregt, op f 176 'sjaars en zulks met instandhouding van het voortdurend pensioen ad f 1404, waarmede belanghebl>endo onder no. 1001 is ingeschreven in het grootboek der militaire pensioenen den luitenant-kolonel Meyboom en den majoor magazijnmeester Peletier beiden voornoemd, te rekenen van den datum waarop hun eervol ont slag uit den miltauren dienst ingaat, onderschei denlijk de rang verleend van kolonel en van lui tenant-kolonel. Staatscommissie iu zake grond wetsherziening. Men meOidit uit 's Gravenhage Bij Kon. besluit van 24 Maart is inge steld eene Staatscommissie tot het instellen van, een onderzoek naar de vraag, wélke wij zigingen in de Grondwet behooren te wor den aangebracht, en is aan die commissie opgedragen aan H. M. de Koningin de voonstellen te doen, welke zij dienaangaan de noodig acht. De Staatscommissie is als volgt samenge steld lid en voorzitter: de minister van bin- nenlandsche zaken, lid en ondervoorzitter jhr. mr. J. Röell, Eerste Kamerlid; léden: jhr. Van Citters, commissaris den* Konlingin in d» provincie Gelderland; de Tweede Ka merleden Van Doorn en Drucker het Eer ste Kamerlid Van der Féltz, de Tweede Kamerleden Van Idsinga en Kuyper; dé staatsraad Cort v. d. Linjden, de Tweede Kamerleden Loeff, de Bavornin Lobman, van Lyndon van Sandenburg, 0. F. A. M. vaa Nispen tot Bevenaer, Nolléns, de staats raad Oppenheim, het Eerste Kamerlid Ree kers, de Tweed Kamerleden Troedstsra en Tydenvan, het Eerste Kamerlid van Asch van Wijcksecretaris mr. Kan-, secretaris generaal aan het departement van binnen- landsclVe zaken, adjunct-secretanilssen jhr. mr, W. D. de Jonge, adjunct-commies aan het departement van binnenlandsche zaken en mr. Thorbecke, advocaat en procureur. De bloemen tentoonstelling te Haar lem zal half April bezocht worden door H. M. de Koningin-Moeder, De Prins bracht gistermorgen den Minister van Oorflog een bezoek in dliens kabinet. Z. K. H. zal, vergezeld van luit. ter zee 2e kl. Bijl de Vroe als tijdelijk adjudant, 7 Mei aan boord gaan van de Jacob van Heemskerck" voor de reis naar Zwe den, Noorwegen en Denemarken, waarvan de Prins den 24. of 25. Mei hier te lande hoopt terug te zijn. Men deelt aan het L. Dgbl. mede, dat de minister Heemskerk, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de burgemees ter van Leiden, eenige hooggeplaatste amb tenaren van het Departement van Binnen- landsche Zaken, de inspecteurs van Gym nasiaal en Middelbaar Onderwijs, enz. de opvoering van Sophocles' Philoktetes op Woensdag a.s. in den schouwburg te Leiden zullen bijwonen. Baron Gevers, onze gezant te Ber lijn, wiens huwelijk met de oudste dochter van jhr. H. van den Boach, kamerheer van H M. de Koningin, de volgende week te 's Gravenhage zal worden voltrokken, komt deze week voor eenige dagen in de reside.itie. Volkshuisvesting Bij K. B van 16 Maart wordt aan de gemeente Kampen verleend een voorschot uit 's Rijks kas t 't eeu bedrag van ten hoogste 66,183, ten einde haar in staat te stellen een voor schot van gelijk bedrag t© verleenen aan de Bouwver. .Eenvoud" aldaar, tot aan koop van grond en den bouw daarop van 54 arbeiderswoningen in de buurtschap Brunnepe. *-• De werkt ij d der confec- tio-werkstere. Onlangs werd door een vier honderdtal patroons in het confec tiebedrijf, een adres aan den minister van landbouw, nijverheid en handel gericht, waarin aangedrongen werd op intrekking van hol Koninklijk besluit van Juli jl.re gelende de werktijden der arbeidsters in de kleedSngindustrie en bepaling van den tijd van eindigen der dagtaak op negen uur 's avonds. Namens den Bond van mannelijke en vrouwelijke arbeidstere nu is een adres aan den minister verzonden, om aan het boven staande verzoek geen gevolg te geven. Naar de N. Ct. met zekerheid ver neemt, zal het lid der Provinciale Staten van Zuid-Holla nd, de lieer P. C. Evers, zich bij de periodieke verkiezingen voor die staten op 10 Mei e.k. niet meer verkiesbaar stellen. Zijn hooge leeftijd de heer Evers hoopt 11 Juli e.k. 80 jaar te worden en verzwakte gezondheidstoestand nopen hem zijn mandaat neer te leggen. De heer Evers was gedurende 18 jaren lid van de Staten. Ontslagaanvrage van burgemeester Brants. In de gis teren gehouden zitting van den gemeente raad van Schiedam heeft de burgemeester, dr. M. A. Brants, medegedeeld, dat hij be sloten heeft zijn ontslag aan te vragen. Naar de Zwolsche Ct. verneemt, heeft dé burgemeester van Hasselt, jhr. O. van Suchtelen van de Haere, H. M. de Ko ningin eervol ontslag uit zijn betrekking gevraagd met ingang van 1 Mei a.s. De heer Cordes, gedurande 27 jaren aaneen wethouder der gemeente Arnhem, heeft zijn ontslag ingediend. Het voorne men daartoe had hij reeds in 1909 aange kondigd. De minister van binnenlandsche za ken, tijdelijk belast met het beheer van het departement van justitie, heeft goedgevon den 1. aan mr. J. Plet Jr. te Tholen, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1910, te verleenen eervol ontslag uit zijne betrek king van plaatsvervangend lid der Kamer van toezicht over de notarissen en candi- daat-notarissen, gevestigd te Middelburg; 2. te benoemen met ingang van 1 April 1910 tot plaatsvervangend lid der Kamer van toezicht over de notarissen en candi- daat-notarissen, gevestigd te Middelburg, mr. E. Bonn, kantonrechter te Tholen. K. Raay makers. De heer Karei Raaymakers, te Helmond, lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal, is zoo ern stig ongesteld, dat hem de laatste H. Sa cramenten zijn toegediend. Het einde wordt spoedig verwacht. (Msb.) Het ontslag van d r. De Gelder. De eervol ontslagen ingenieur- onderdirecteur bij de Gemeentelijke Eleetri- citei'tswerken te Amsterdam dr. G. de Gel der, heeft bij zij.il adires aan Rurgemees- en Wethouders o.a. igevoeigd een „Me morie betreffende Ihet inwendig beheér van de gemeente-electriciteitswerken." Daar in wordt breedvoerig betoogd, dat. niet vol daan wordt aan de eisclien, welke dr. De Gelder aan liet beheer van deze onderne ming, en in het bijzonder aan een gemeente lijk bedrijf, meent te moeten stellen. De memorie verzekert, dat het personeel bij de Gem eeitte-Elec triciteits werken in' hooge mate gedemoraliseerd is en wordt, en. dat zeer ernstige gevolgen op den duur, on danks den grooten bloei van het bedrijf, niet kunnen uitblijven. De groote wanverhouding zou, volgens den heer De Gelder, ontstaan zijn toen de di recteur van 'e Tram, tegen het met zooveel kracht verdedigde advies van den directeur der G. E. de invoering van het beugel systeem in plaats van het trolley-systeem wist door te drijven, en daarmede een groot suc ces bereikte. Van dien tijd af wei-den door den directeur der G. E alle binnen zijn be reik liggende middelen gebruikt om de Tram te benadeelen. Het begon met de aanbeste ding van het kabelnet, waarbij voor onge veer f 400,000 aan tramkabels, en voor het dubbele- bedrag aan draaistroom kabels door de G. E. werd aanbesteed. Door verschillen de noodig gebleken afwijkingen van het be stek moesten de offerte-prijzen worden her zien de directeur maakte van die gelegen heid gebruik om dien aannemer te bewegen de nieuwe prijzen der draaistroomkabels te verlagen, en die van de tramlkaibels te ver- hoogen Aangezien de Tram aan de G. E., behalve den stroom, nog betaalt rente en afschrijving van Het tramkabelkapitaal, heb ben de G. E. door deze transactie geen ge ring voordeeltje ten koste van de Tram. Om te voorkomen, dat de Tram beslag zon kun nen leggen op het winstsaldo van de G. E. door een verlaging van den tramstroom- prijs te provoceeren, werd allies in het werk gestold om het winstsaldo te drukken. Beweerd wordt verder dat onjuiste boe kingen bevolen zijn. Waar dit geschiedt, zegt dr. De Gelder, wordt oneerlijkheid ge kweekt. Naar het Hbld. verneemt, zullen B. en W., wanneer het adres van dr. De Gelder bij de ingekomen stukken in den Raad aan de orde komt, voorstellen praeadvies daarop door B en W. te doen uitbrengen. Dit zal B. en W. gelegenheid geven breedvoerig en met redenen omkleed het gegeven ontslag te mot i vee ren. In dit- praeadvies zal dan niet de memorie van dr. De Gelder worden behandeld, waar- "p het beheer der gemeentelijke clcctri- i-]i iiswerkin zuik een ernstige critiek ge- •-feu I It. ik. slfBPrankt i-.m gemeente bedrijf en is door li. en W. in handen ge steld van don directeur. Na diens onder- zopk zullen B. en W. over die memorie een rapport uitbrengen. Men meldt uit 's Gravenhage In tegenwoordigheid van vele belangstel lenden, onder wie leden van Hr. Ms. hof houding en talrijke legerautoritei'ten en de putation van het 3e en van het 4e regiment huzaren eil van de Vereeniging van gepen-s. officieren, werd gister op de begraafplaats ..Ter Navolging' ter aarde besteld het stof felijk overschot van den gep. generaal-ma- joor G. Holtius, adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin. Onder koraalmuziek van het muziekkorps van liet derde regiment huzaren werd de lijkbaar grafwaarts geleid. Door den kolonel-commandant van het 4e regt. huzaren werd op de kist namens de officieren van dat regiment een krau6 neer gelegd als een hulde aan den ontslapen oud- regimentschef. Een der familieleden dankte voor de be toonde deelneming Het congres voor economische belan gen van den tuinbouw wordt miedio April te Haarlem gehouden. S n e 1 t r einene n D-t reine'i. Door de Maatschappij tot Exploitatie .an Staatsspoorwegen is bij den minister van Waterstaat ter goedkeuring ingediend n regeling vcor den zomerdienst op de Staats spoorwegen, waarbij een zevental reeds se dert verschillende jaren bestaande sneltrei nen van Arnhem naar Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en omgekeerd tot D-trei- nen worden verklaard, waarvoor bijbetaling (60 cent voor de le en 2e klasse, 30 ct. voor de 3e kl.) verplichtend zal zijn. Naar aanleiding hiervan heeft het Kamer lid de heer Oosterbaan schriftelijk aan den minister van Waterstaat gevraagd, of deze niet van oordeel is, dat een dergelijke maat regel voor het verkeer van Oostelijk Gelder land en Arnhem met. de hoofdplaatsen des lands belemmerend moet werken en in de meeste gevallen een belangrijke verhooging van het thans geldende tarief beteekent i Voorts wenschte de heer Oosterbaan ip weten welke maalregeleij de Minister zich voorstelt te nemen om te voorkomen, dat het binnenlandsche reizigersverkeer van de voorgeleide regeling nadeel ondervindt. De minister van Waterstaat heeft op deze vragen schriftelijk geantwoord, dat omtrent deze zaak eenige bezwaren zijn ingekomen, welke thans in onderzoek zijn. Alvorens daaromtrent een oordeel uit te spreken, zegt de Minister de uitkomsten van dat onder zoek te willen afwachten. Voorloopig ver zekert de Minister echter, dat bij de in dezen te nemen beslissing de belangen van het binnenlandsche reizigersverkeer niet uit het oog zullen worden verloren. Scheepvaart opdeRussi- sche ha ve n s. Naar aanleiding van een tot dé afdeeling Handel van het De partement van Landbouw, Nijverheid en Handel door de Kamer van Koophandel •en Fabrieken te Rotterdam gericht ver zoek, heeft deze afdeéling aan d'e Kamer medegedeeld, dat blijkens van het depar tement van Buitenl. Zaken ontvangen be- riclilt, Hr. Ms. gezant te Petersburg tele grafisch heeft medegedeeld, dat de Haven rechten in Rusland niet zijn verhoogd. Een wetsontwerp met die strekking heeft nog geen vasten vorm gekregen. Wel zijn te Kroonstad nieuwe voorschriften ingeivoerd met betrekking tot het laden en lossen van schepen, welke een aanzienlijke Verhooging van kosten ten gevolge hebben. Nadere mededeelingen ter bevestiging en aanvulling van dit telegrafisch bericht wor den no g verwacht. Ter verduidelijking van zijn schrijven van gisteren deelt de Petersburger coires- pon dont van de N. Rett. Ct. nog mede, dut de schepetibelasting a 10 kopeken per ton geheven wordt bij aankomst en bij ver trek afzonderlijk, zoodat een aankomend en weer vertrekkend schip in 't geheel20 kopeken per ton betaalt Volgens een mededeeïing van den heer Ed. Frisk te Riga, voorkomende in het Eng else he weekblad Pairplay van 24 dezer, ziullen voortaan van alle stoomschepen, die van ''e eene Russische haven in eene andere Russische aankomen, telkens de volle ha vengelden worden geheven. Dit wal zeggen: bijvoorbeeld, een stoomschip heeft te Kroon stad gélost en gaat daarna te Riga laden, dan moet twee keer 20 kopeken per niette register-ton worden betaald. - Naar Canada. Door het hoofd kwartier van het Leger des Heils wordt ons medegedeeld, dat er een extra boot met officieren van het Leger des Heils aan boord tot assistentie dei' emigranten enz. naar Ca nada zal gaan, in verband met de groote behoefte aan werkkrachten in dat land en de groote aanvrage om plaateen op de ver schil lemde andere booten. Passagiers voor déze boot moeten op 12 Apri a. s. van Rotterdam afvaren en de passageprijs is per peraoon f 97.20, indien met vóór 1 April plaats bespreekt. Na dïen d'atun wordit de prijs hooger. Voor verdere inlichtingen en plaatsbespre king kan men aich wenden tot het hoofd kwartier van 'het Leger des Heils in Am sterdam. Zooals bekend is garandeert het Leger des Heils iedereen bij aankomst loonendien ar beid. Voor den bewakingsdienst in de Ne- derl. afdeoling ter Bruseelsche 'tentoonstel ling zullen zes man, een korporaal en een sergeant van de genie worden aangewezen. -Duitscli in een belasting biljet. Te Zaandijk is volgens de gisteren thuisbezorgde belastingbiljetten, voor de Personeele belasting, waarvoor deze ge meente ressorteert onder Wormerveer, het kohier afgekondigd den 19 M a r z. De biljetten zijn gedateerd Wormer veer, den 22 M a r z 1910. Zeka'* een Duitsche ontvanger of een attentie voor de Duitschers, die aan ,,de Zaan" wonen 1 Hbld. Tengev Ige van de uitsluiting teil vorigen i jara bij de firma Nico ter Kuilé en Zonen en de than, plaats hebbendie lock out ten- gevol'-v> van de staking aan die Ei]lea-markt zijn do daarbij betrokken loon-kiezers door B en W. van Enschedé en Lonnekor van de kiezerslijsten geschrapt. De kwestie-Eiiermark. De directie van Eilermiark zonidi gister1 aan 1 de 109 stakers hunne arbei dis papieren thuis, j ten tzeken dat alle dienstverband met hen verbroken is. De directie zal trachten an- i dere arbeiders te krijgen. Madame Butterfly. In lioo- I ge v beroep is aan de beslissing der recht- hank te Amsterdam cl© vraag voorgelegd of I hc optreden van een vierjarig kind in Puc- i cini's opera „Madame Butterfly", waar dat kind een rolletje had te spelen, met een pop mr.est spelen en op een kussen liggen 6la- j pen, in strijd was met de Arbeidswet. De kantonrechter in het tweede kanton I aldaar had den regisseur van dé Fransche Opera, tegen wien dcor de ambtena- 1 ren der Arbeidsinspectie proces-verbaal was I opgemaakt, van rechtsvervolging ontslagen, maar tegen dit vonnis was hooger beroep I aangerekend. Er werden thans voor de rechtbank een paar desikundigen gehoord, dr. E. J. de I Ranitz en dr. M. de Hartogh, die de werk- I zaaniheden, welke van het kind gevorderd I verden, niet nadeelig achtten voor een nor- maal kind, maar wel schadelijk als die werk zaamheden meermalen voorkwamen, vooral I or dat late uur, waarop het kind al lanig iy j 7ijn bedje had behooren te liggen. De ambtenaar van het O. M., mr. Del 1 Campo, meende dat aan het vonnis dés kan- tonrechters blijkbaar heeren medegewerkt- 1 hebben, die zelf geen kinderen hebben en daar ook niet mee in aanraking komen, I want anders zouden ze wel geweten hébben, I dat het een groote inspanning voor een kind is om gedurende eenigen tiid gedwongen stil -v zitten. Heo kind heeft moeten stil lig gen, net djen of het sliep en daarna moeten ontwaken, en om dat alles goed uit elkaar tv houden, vordert van èen kind van vier jaren heel wat inspanning. S-". nam de omschrijving over welke de kantoi-rechter heeft gegeven van „werk zaamheden", ml. een inspanning of aanwen ding van krachten. Dit is in di't geval door het kind, dat op het toon eel is opgetreden, geschied. Of die werkzaamheden voor één avond vermoeiend waren, doet- niets ter zake, aangezien diie avond er één is van een reeks voorstellin gen 'waarin het kind is opgetreden. Spv. vroeg vernietiging van het vonnis en veroordeel ing van den regisseur tot f 25 boete. Mr. C. A. Vaillant, die voor den regisseur optrau, zeide, dat het kind slechts bij uit zondering optrad, wegens verhindering van een 12-jarig kind. PI. achtte verder niet den regisseur, maar de Opera-directie aanspra kelijk en besprak ten slotte de vraag of h'iier arbeid is verricht, een© vraag, welke PI ontkennend meende te mogen 'beantwoorden. Op 4 April a.s. zal de rechtbank uitspraak deen In de treurdagen. Niemand minder dan de opperrabbijn der Ned. Is raël gemeente te Amsterdam, dr. J. H. Dunner verscheen dezer dagen als deskun dige in een drankwet-zaakje, dat voor het Gerechth-of te Amsterdam in hooger beroep diende. Een kastelein had niet voldaan aan de vordering van een politieagent tot- uitlevering van een kruik, als reden opge vende, dat hij in de treurdagen was en daarom zich niet met zaken bemoeide. Op de vraag van den verdediger, mr. Alfr. Levy, verklaarde de opperrabbijn-des kundige, dat inderdaéd een Israëliet tij dens de treurdagen, wegens het overlijden varn een naastbestaande, zich geheel en al aan zijn zaken heeft te onttrekken; uitge zonderd indien hij in levensgevaar ver keert. Ook verklaarde de deskundige, op nadere vraag van den verdediger, dat hij in t geval van bekl. eveneens zou gewei gerd hebben aan de vordering van dem agent te voldoen. Chantage Voor het gerechtehof te s Gravenhage ie behandeld de zaak van S. J. B., 37 jaar, particulier détectiive, thans te Rotterdam, vroeger te 's Graven hage, die omstreeks 10 October 1909 dr. A. Bred!us bad heleedigd door hem een brochu re toe te zenden van een voor deze bëleedli- genden inhoud, met een begeleidend schrij ven, waarin hem werd medegedeeld:, dat do oplage der brochure door hem voor f 2000 kou worden ingekocht. Deswege was beikl. tot 3 maanden gevan genisstraf veroordeeld door de rechtbank te 's Gravenhage, wegens eenvoudige betleedi- ging. In hooger beroep was dit vonnis bij verstek bevestigd. Tegeai dit verstekvonnais was beid. in verzet gékomen, aanvoerend, dat hij te goeder trouw in deze zaak was géhaald door het Kamerlid Ter Laan of zijn bemiddelaar, den heer Boeman, die in Maart bij hem was gekomen, in verband met. de Du itsche-Greet-affaire en hem toen onthullingen liad ged'aan inzake dr. Bredius. Dezen had hij brieven overhandigd van voor hein compromitteerenden inhoud en daar- vooi 2 effecten van f 1000 ontvangen, on der voorwaarde, de zaak geheim te honden. Dr. Bredius had' "hem ook beloofd, hem in de gelegeniieid te zullen stellen, een ander vak te zullen kiezen, doch dit was niet ge schied. De brochure was niet geschreven door hem, maar door zekeren Wetler. Hij had die brochure niet aan dr. Bredius toe gezonden om hem te beleed'igeu, maar „om hem te waarschuwen, dat het uit moest- zijn." De president-, mr. Sterck, wees bekl. er echter op, dat zijn motief i6 geweest blijkens den brief, door hem ge6chrev©n om door afdreiging geld lo6 te krijgen. Maar in elk geval staat beklaagdes oogmerk tot- béleediging vaét. Advocaat-generaal mr. Van Hangeet, ba ron d'Yvoy, achtte het oogmerk van be klaagde. om dr. Bredius te beleedigen, vast staande, met het oog op den inhoud' dier brochure en de omstandigheden., waaronder dé toezending heeft plaats gelhad Dc maat

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2