Bad Neuenahr eraFioraot81 Uurwerken. VADËRLANDSCH FONDS KWEEKSCHOOL VOOR DE ZEEVAART DE KORAN. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. Ned. Hypotheekbriefbank, Amersfoortsche Begrafenis-Vereeniging. Ridderhofstad „BOLENSTIJN". Cursus Opleiding Gem. Administratie. W F. A. GROENHUIZEN, LISSONËs REIZEN- ZINGENDE VOGELS Wegens Sterfgeval Twee UILLA's. 's Lands Zeedienst, Voor f 5.75. CARMEN. waren neergelegd door iemand die een mis plaatste Aprilgrap wilde uithalen. De brugwachter van de brug Boekhorst- straat ontving Zaterdagavond een met den zelfden naam get eekend briefje van dezelf de hand als dat, hetwelk des ochtends aan den waterkant werd gevonden. In dat brief je werd medegedeeld, dab werkelijk een Aprilgrap bedoeld was. Thans zoekt de politie naar den flauwen grappenmaker. School- en Kerknieuws. Academisch gevormde leera- r e n. In het Zuid-Hollandsehe Koffiehuis te 's-Gravenhag© werd Vrijdag onder leiding van dr. 1' Molenbroek te 's-Graverihage een algem. vergadering gehouden van de algemeen© ver- eeniging van academisch gevormde leeraren. De secretaris bracht verslag uit over den toe stand der vereeniging. In het nu 3-jarig bestaan groeide haar leden tal aan tot 128, waaraan weer 3 ontvielen. Deze leemte is echter al weer ruimschoots aan gevuld door andereo, die zic-h voor het lidmaat schap met ingang van 1 Mei. den aanvang van het nieuwe vereenigingsjaar, hebben aangemeld. Goedgekeurd werd dat kunnen toetreden al len die academisch gevormd zijn, zonder de ver plichting dus dat zij tevens hot leeraarsambt ver vullen. Vervolgens leidde dr. P. Molenbroek, de be spreking in van de wenschelïjkheid om aan de universiteit leerstoelen voor praktische paedago- gie te verkrijgen. Op deze inleiding, met applaus begroet, volgde eenig debat. Ten slotte hielt! prof. dr. Ernst Cohen hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht een voordracht over de beteekenis der academische vorming voor den aanstaanden docent bij het mid delbaar en gymnasiaal onderwijs. Na een breedvoerige inleiding, waarbij prof. Cohen de gelegenheid, vond een enkele dagen geleden verschenen artikel van dr. M. B. Men nes da Costa te Amsterdam, getiteld ,,Onderwijs- helangen" te bestrijden, kwam hij tot zijn eigen lijk onderwerp en aldais tot de hoofdvraag „in hoeverre is een academische opleiding voor den a.s. docent boven elke andere te verkie zen?'' Ten aanzien van de opleiding van den a.s. leeraar in de experimenteel exacte vakken kwam prof. Cohen tot <le conclusie, dat zonder twijfel de universitaire weg de meest gewensclite is. en de beweging die in de laatste jaren -gaande is, bewijst dat <1 it evenzeer geldt voor de humanis tische vakken. Onderzoekt men hoe het op het. gebied der levende talen is gesteld, dan blijkt het resul taat volgens tot oordeel bevoegden., verre van bevredigend. Het streven dat in den laat sten tijd meer op den voorgrond treedt, om ook voor deze vakken een zuiver academisehen leergang te scheppen, bewijst dit voldoende. Waar onze leeraren de mannen zijn. die de jeugd voor den haar wachtenden strijd om het bestaan hebben voor te bereiden, waar vaststaat, dat de universiteit de plaats is waar wetenschap kan worden verkregen, waar de methoden tot het beoefenen der verschillende takken van men- schohjk weten worden gedoceerd, is zij aldus eindigde professor Cohen zijn rede voor de opleiding onzer a.s. docenten de aangewezen plaats. De voordracht die m haar geheel zal worden opgenomen in het Weekblad voor Middelbaar en Gymnasiaal Onderwijs, ontlokte de vergade ring een krachtig applaus. Met har tel ijken dank aan den spreker sloot de voorzitter de vergadering. Het ontslag te Koedijk. De heer Hessel Jongsma, die dezer dagen door den Raad van Koedijk werd ontslagen als onderwij zer .omdat hij paedagogische bezwaren had tegen het. laten zingen van vaderlandsclie liederen, heeft, zooals we reeds mededeelden, een adres gericht tot Ged. Staten van Noord-Holland, ver bekende dit ontslag nietig te verklaren. Hij 'heeft aan het adres een uitvoerige memorie van toelichting toegevoegd, waaraan het volgende is ontleend Den eersten Dinsdag van Maart kwam het hoofd der school mij vragen, of ik een 5-tal lied jes wilde repeteeren met het oog op het a. s. schoolfeest. Daar mijn leerplan my, waf het zangonderwijs betreft, niets anders voorschrijft aan zingen van eenvoudige liedjes op het ge hoor" en de keuze dier versjes aan den klasse- onderwijzer wordt overgelaten, meende ik mij •gerechtigd, deze mijns inziens onkinderlijke, veel te moeilijke m in 't geheel niet eenvoudige lied jes niet te leeren of te repeteeren. Ik weigerde dus aan dat mij door het hoofd gedaan verzoek gevolg te geven. Die weigering werd, omdat zich onder het vyftal liederen toevallig drie va- derlandschc» bevonden, beschouwd als een demon stratie. Dat bleek wel duidelijk uit het onder houd, dat tussohen den burgemeester en mij plaats had en waarin hij de neutraliteitskiwestie naar voren schoof. Nadrukkelijk heb ik den burgemeester, die tegen mij als gemeente-ambtenaar mot geen woord van ambtelijke ongehoorzaamheid repte, er op gewezen, dat ik de politieke neutraliteitakwestie niet meende in dc school thuis te behoor en, maar dat mij, .misschien afwijkend, paedagogisch in zicht de oorzaak was van de bekende weigering, en dat ik daarop, zoolang mijn motieven niet in strijd' waren met de wet of redelijke paedagogi- sche begrippen, niet terug kon komen. De burgemeester dreigde mij daarna met ont slag, doch toen ik betoogde, dat hij daartoe het recht niet had, zoolang ik geen artikel der wet op het lager onderwijs of der plaatselijke instruc tie had overtreden, stapte hij daarvan af en vroeg mij, of ik vaderlandsliefde wilde aankweeken bij mijn leerlingen. Daar de burgemeester mijns in ziens bij mijn sollicitatie gelegenheid genoeg ge had heeft om zich daarvan te overtuigen, meende ik deze vraag onbeantwoord te moeten laten en verwees boni naar mijn werk op school, hem aan radend, zoodra cr zich onder mijn leerlingen on vaderlandslievende verschijnselen voordeden, of de ouders klaagden over anti-nationaal onderwijs, my opnieuw voor te dragen tot ontslag. Zonder resultaat eindigde dit onderhoud bijgewoond dur.r de heeren K. Wassenaar, schoolhoofd.on F. Geus. wethouder, tenzij men de bedreiging van den burgemeester, om mij voor te dragen tot ontslag wegens weigering om vaderlandsclie lie deren te leeren zingen, wenscht te beschouwen als een resultaat. Daar mij ambtelijk niets opgedragen is. ver valt de beschuldiging van ongehoorzaamheid van zelve. Trouwens, wat het bijwonen van dat strikt particulier feest aangaat, kon mijn hoofd mij geen opdracht geven, viel er nog veel minder ongehoorzaamheid te constateeren. Van do drie door den schoolopziener aange voerde, door den gemeenteraad niet onderzochte, bezwarende beschuldigingen blijft er hoogstens één over. Ik wil mij stellen op het voor mij on gunstigste standpunt, n.l. dat ik werkelijk amb- telyk ongehoorzaam geweest ben. Op mijn pres tatie ah> onderwijzer was tot heden niet het min ste aait te mei-ken, terwijl mijn gedrag in en builen de schooi nooit aanleiding gaf tot opmer kingen. Gaarne toegevend, dat naar aanleiding van mijn weigering maatregelen van B. en W. mis schien niet overbodig konden zijn, meen ik er toch nadrukkelijk op te moeten wijzen, en dat in het belang van liet openbaar onderwijs in deze gemeente in de eerste plaats, dat, gezien de geringheid der mogelijke overtreding, de straf zoo abnormaal zwaar is. De bijzondere kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Dordrecht, welke wordt gevormd door de predikanten en ouderlingen, heeft in zijn vergadering van Donderdagavond, naar de ..Dordtsche Ct." meldt, de drie protesten behan deld, welke zijn ingediend tegen ds. J. Keiler, predikant by die gemeente. Besloten werd, dat geen der klachten naar het classicaal bestuur zal worden doorgezonden. Ds R. J. van der Meulen, predikant te Weisum bij Olst, is afgetreden als redacteur van het breed opgezette werk ..De Kerkgebouwen van Protestantsch Nederland." De uitgave wordt voortgezet onder leiding van ds. J. W. Verborgt Bz., predikant te Nigteveeht (Utr.). (N. K. Ct.) De 49ste zendingsdag der Neder], Zendings- vereeniging zal worden gehouden op 5 Mei (He melvaartsdag) m liet gebouw Irene te Rotterdam. De heer H. Colijn, lid van de Tweede Kamer, zal een referaat houden overOnderwijspolitiek en Zending. Op Vrijdag 6 Mei wordt in Boneski aldaar de 102de algemeene voorjaarsveigadering gehouden van afgevaardigden der afdeelingen van de ver- eenigingen met het hoofd,bestuur. De minister van Waterstaat heeft de zomerdienstregeling 1910 der Staatsspoor weg-Mij. goedgekeurd. Er heeft zich gisteren wederom eer geval van gas ver stikking voorgedaan te Utrecht. De bewoonster van een perceel in de oude stad stak een gascomfoor aan, dat op tafel stond en met een gummi-slang was verbonden met de lamp. Zij zette zich daarna neder in een stoel om te wachten totdat het water op het comfoor zou gaan kokeniiitusschen viel zij in slaap. Hot- schijnt dat de slang niet voldoende stevig aan de lamp was bevestigd1, want tijdens de slaap van de juffrouw is de slang van de lamp geschoten en heeft zich het ver trek met gas gevuld. Toen de andere huis bewoners het onraad bemerkten, was het reeds te laat. De juffrouw bleek reeds overleden. Geneeskundige hulp kon niet meer baten. Baar n. De heer J. D. F. van Veen, sedert 1899 ^ldd van den gemeeniteraadi heeft ontslag genomen wegens gezondheidsrede nen. Tram verbinding Baar n Laren. Te Eemnes is onder leiding van den burgemeester eene vergadering gehou den van een groot aantal ingezetenen over eene tramverbinding BaarnLaren, via Eemnes. Onderlinge Brandverze kering v a ïi gemeenten. Mr. W A. H. EHnk Schuurman, assuradeur te Hil versum, heeft zich met een uitvoerig adres met- toelicihit'ing gewend tot de gemeentebe sturen van Amsterdam, 's Gravenliage, Rot terdam, Groningen, Leiden en nog 21 der grootere gemeenten in Nederland gericht, waarin hij mededeelt dat hij arbeidt aan een organisatie eener instelling, welk© ten doel heeft verzekering hoofdzakelijk tegen brand schade, op zuiver onderlingen grondslag dus door en voor de leden. (Hbld.) "B us su m. In verband met het besluit van den gemeenteraad van Bussum tot stich ting van een H B. 8. met 5-jarigen cur sus, in het vorige jaar genomen, stellen B. en W. thans den Raad voor de bestaande Koningin Willielminaschool te bestemmen voor hooger burgerschoolgebouw en er de noodige veranderingen daartoe aan te bren gen. De Koningin Wilhelminaschool zal dan vervangen worden door een eenvoudiger gebouw. Verder stellen zij den Raad voor Rijks subsidie aan te vragen ten behoeve der te stichten H. B. S Ook bieden zij den Raad aan een verordening op de liefffing en in vordering van schoolgeld aan de H B. S. IJsselstein. Door de Centr. a.-r. kiesvereeniging te IJsselstein is, naar wij vernemen, besloten de 4 aftredende leden der Prov. Staten in haar district, nl. de heeren E. G. Wentinck (anti-rev.), G. van Hazendonk,'baron de Wijckersloot en Schil - te (de laatsten r.-k.) opnieuw candidaat te stellen in geval de r.-k. Centrale hetzelfde besluit neemt. (St.) Do co a li tie-part ij en. In. eei' te IJseletein gehouden vergadering van de Roomech-Katib. kiesvereeniging werd on langs, zooals gemeld is, met 32 tegen 12 stemmen de volgende motie aangenomen ,,De algem. vergadering der R. K. Cen trale Ivie&vereenigiriig in liet kiesdistrict Wijk-bij-Duui-etede van oordeel, diat verhoudingen als tu6- 6chen de partijen ter rechterzijde in de dis tricten Breukelen en Wijk-bij-Duurstede be staan hebben, in den vervolge niet meer mogen voorkomen, als zijnde gevaarlijk voor die coalitie noodigt het bestuur van den Algemeenen bond van R. K. kiesvereenigingen in Ne derland! beleefd uit, zich in verbinding te stellen mot de hoofdbesturen van de Staats partijen tor rechterzijde, ten einde reeds nu te geraken t-ot een vast accoord omtrent de verdeeling der door de coalitie te bezetten zetels in de Tweede Kamer." Thans wordt medegedeeld, dat de R. K. Centrale vereeniging van Wijk-ibij-Duurste de de motie heeft verworpen. (Vad.) Nader verneemt 'tCentrumi, dat de be kende motie, te IJseletein met 32 tegen 12 stemmen aangenomen, door de R.-K. Cen trale van Wijk-bij -Duurstede werd verwor pen in hare vergadering van 19 Maart met 47 tegen 13 stommen. Men grondde zich daarbij op verschillen de motieven, waarvan de voornaamste was, dat door het aannemen der motie inbreuk zou worden gemaakt op dio zelfstandigheid der plaatselijke en centrale kiesvereenigin gen. De motie was in druk aan alle plaatse lijke kiesvereenigingen ter behandeling toe gezonden Barn e veld. De werkplaats met machinerieën en materialen van den koper slager W v. d. Kamp is Zaterdagnacht verbrand. Alles was verzekerd, -doch laag. De paardenarts 2e klaSs^ W. H Schultze, gedetacheerd bij de Rij- en Hoef- smidschool, wordt ingedeeld bij het korps rijdende artillerie te Arnhem. Morgen hoopt de heer G. W. Vos, brouwer aan de Phoeiiix-brouwerij alhier, den dag te herdenken waarop hij vóór 30 jaren in dienst van deze onderneming trad. Wij vermoeden dat het hem zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. De Vereeniging voor Vrouwenkies recht, Afd. Amersfoort, houdt een openbare vergadering op Donderdag 7 April, in de concertzaal van 't café ,,D© Arend", des avonds 8 uur. Spreekstermevr. dr. Aletta Jacobs uit Amsterdam. Voordrachten door freule 8. Wichers, Huis ter Heide. De agenda luidt: 1. Voordrachten door Freule 8. Wichers, a. De Moeder Zong, Ch. v. Herwerden; b. Soldaatje spelen, c. Geleiden, H. Lapidoth Swarthd. Stel u gerust mijn broeder, uit hot Engelsch door Ch. PerkinsGil man; o. Vrouwenkiesrecht, H. Meyer. 2. Lezing mevr. Jacobs. Onderwerp ,,Is spoedige invoering van Vrouwenkies recht wenschelijk en noodzakelijk!" 3. Voordrachten door Freule S. Wichers. n. Een Lied van de Zee, H. Lapidoth Swarth; b. Van een klein kindje, Jeanne Hack. Druk bezocht was gasteren avond in Amicitia de uitvoering der Amersfoortsche muziek vereeniging, directeur de heer Jo- i-hems, met medewerking van het duo De Leeuwe. De voordrachten van dezen hadden veel succes, evenals de muzieknummers. Het voor een volks uitvoering goed gekó- zen programma luidde als volgt 1. Brusselsche Tentoonstelling. Marsch, Pr. Francois; 2. Het Ontwaken van do Lente. Ouverture. H. Hilgers3. a. Het Hart, b. Raadgevingen, voor te dragan Joor mej. De Leeuwe; 4. Wir tanzen Rin- geltrea'hjnliedi uit de operette ,,De Dollar- prinses", Leo Fall5. a. Liefde en Hu welijk, b. Hum II, c. Twee!?!, voor te dra gen door den heer B. de Leeuwe; 6. Vrou- wenmarsch, G. Wittman 7. Hans en Griet je op de Amersfoortsche Muziekvereeniging (Duet); 8. Kermis in het Walenland, II. Delchavelerie9. Het testament van Oomp je. Kluchtspel met zang in 1 bedrijf. Per sonen Steven Langoor, de heer De Leeu we, Henriette, dienstmaagd, mevr. De Leeuwe; 10. Maritana, Fantaisie, arr. Kes- sels11. Potpourri populaire No. 10, G Renaud. De uitvoering ten voordeele van het Van Hassellfonds (steun van zieken en her stellenden van personeel en gezinsleden der H. IJ. S. M.), Zaterdag avond in Amicitia gegeven, wa3 uiterst matig bezocht, wat èn im het goecle doel, èn om de uitvoering zelf werkelijk te betreuren is. Zij, die een dergelijke uitvoering op touw zetten, mogen er een volgenden keer wel aan denken er te voren meer publiciteit aan e geven. Gisterenavond hield de R. K. Volks bond zijne halfjaarlijksche vergadering. Na dat een 4-tal nieuwe leden door den voor zitter, den heer W G. Klomp, waren, geïn stalleerd, werden de .halfjaarlijksche ver slagen uitgebracht waaruit wij het volgende weergeven Het ledental is geklommen van 170 tot 185in het half jaar werden opgericht de typografen- en gemeentewerklieden-veree- nigingen het' ziekenfonds heeft 40 deelne mers, de hoop wordt uitgesproken dat zich velen bij deze zoo nuttige instelling zullen aansluiten. De Commissie van Financiën stelde zich beschikbaar om ten alle tijde inededeeling te doen van de cijfers van de boekhouding des penningmeesters. Met den meesten ernst wordt op zuinigheid aange •drongen, terwijl de commissie het betreurt dat er zoovele begunstigers hun financiëe- len steun hebben opgezegd. Het fonds van het lcinder-kerstbcomfeest verkeert daar entegen in goede conditieeen saldo van 69 is in kas. Een woord van bijzondere-h dank voor de zorgen van dat fonds wordt gebracht aan de dames van Doorn. Voorts wordlt melding 'gemaakt dat in het afgeloopen jaar gebleken is dat eigen beheer van het buffet de voorkeur verdient boven eene verpachtingde behaalde win sten zijn veel hooger, terwijl enkele arti kelen lager werden verkocht en van hetere qualiteit waren. De financiëele commissie deelde mede, dat de boeken en verdere bescheiden van den penningmeester in orde zijn bevonden, en stelt voor hein te dcchargeeren In beginsel werd voorts door de verga dering besloten om met de andere aan den Clir. Bestuurdersbond aangesloten vereeni- gingen ondersteuningskassen van vakgenoo- ten bij gedwongen werkeloosheid op te richten. Ton slotte werd medegedeeld, dat het bu reau van arbeidsrecht voortaan zitting zal houden des Maandags om de 14 dagen, des avonds om 7| uur, en wel in d© maanden Mei, Juni, Juli en Augustus, in het gebouw van den It. K. Volksbond, in September, October, November en December in dat van Patrimonium, ,,de Zaaier", en in Ja nuari, Februari, Maart en April in dat van den Chr. Nat. Werkmansbond ,,Eben- Haëzer". Op 17 en 24 April a.s. is bet stellen van candidaten voor het hoofdbestuur voor de in de maand Mei e.k. bepaalde periodieke verkiezing van 4 leden. Hierna werd de vergadering gesloten. Belanghebbenden maken wij attent op de advertentie van de Eerste Nederland- scbe Hypotheekbriefbank te 's Gravenhage. Wij kunnen tevens modedeelen, dat in de Donderdag gehouden algen*, verg adering van Aandeelhouders lo. de winst- en verliesrekening over 1909 en d© balans op 31 December 1909 zijn goedgekeurd 2o het uit te keeren dividend over 1909 is vastgesteld op 8 of 16 per Aandeel le en 2e serie en 8 per aandeel 3e serie (dividendbewijs no. 12) 3o. de heer mr. C. B. Menalda als com missaris is herkozen. De tram vervoerde in Maart 9449 passagiers of 640 meer dan in Maart 1909. De totaal opbrengst was 687.51 of per dagkilometer 12.32, zijnde deze bedragen onderscheidenlijk 7 01 en 0.12J meer dan in de zelfde maand van het vorige jaar. Scheep8t ij dingen. Opgave van het agentschap Alex Mackm tosh Co., Amersfoort. Het s.s. ..Grotius" van de Maatschappij Nederland" vertrok 31 Maart van Colom bo. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen vH« 4 April 1910. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met Instituut te de Bilt Hoogste barometerstand 773.0 te 3©y- disfjord laagste 750.5 te De Bilt. Verwachting tot den avond van 5 April Meest matige N.-O. wind, zwaar bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk regen. Daliug vau temperatuur. EERSTE 's-GRAVENHAGE Lange Vijverberg 9. Tel.-a«lres Itriefbank. Int. Tel. 722. Do DIRECTIE bericht, dat het DIVIDEND over 1909 bedraagt 8 pL't., zoodat betaal baar zijn de Dividendbewijzen No. 12 van de aandeelen No. 1 tot en met 1000 met f 16.-, van de aandeelen No. la tot en mot 500a met I 8. te 's Gravenhage, tenHoofdkantore der BANK, Lange Vijverberg 9, te Amsterdambij de H.H. CRAMERUS en THEIJSE te Rotterdambij MARX Co's Bank en verder bij hare Correspondenten. Opgericht 18 Mei 1876. Algemeene Vergadering op Maandag 11 April 1910. des middags 3 uur, in „de Yergulde Zwaan", Utrechtscho- straat. Agenda Jaarverslag over 1909. Voorziening in Bestuurs-vacatures. Wat verder ter tafel korot. De Commissie van Toezicht, A. M. KOLLEWIJN Nz., Voorz. P. J. FREDEItlKS, Secretaris. C. PRINS Jr., Penningmeester. Uit de hand te koop: Het buitenverblijf „BOLENSTIJN", teMaars- sen a/d Vecht, bij Dorp en Station S. S-, met mooi Heeren huis, div. Bijgebouwen, Wan delplaats, opg. geboomte, Moestuin, kassen enz. Het huis, gemakkelijk ingericht en met prachtige zaal, heeft riant uitzicht over Vechtstroom, Straatweg enz., en is van Electr. licht, Gas- en Waterleiding en meer gerief voorzien. Inlichtingen geeft Notaris VAN NIEUWEN- HUIZEN, te Maarssen. De lessen van den nieuwen Cursus der afd. Utrecht v/d Bond van Gem. ambtenaren vangen aan Vrijdag 8 April a. s., des avonds te 7 uur, in liet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Zijdio nog wenschen te worden toegelaten kunnen zich nog tot dien datum aanmelden bij den Hoer J. M. VAN DER HEIJDEN, Zeist. Horloger, Langestraat 42, Grootste aorteering I' klas ARTIKELEN. Reparatie-Inrichting |j billijk, vlug en goed. 18 April en 3 Mei: naar Rome, Napels, Sor rento, Pompeji enz. 21 April: n/d. Riviera, bij'woning van den grooten vliegwedstrijd te Nice, reissom f 220, 11 dagen. 25 April: 14 dagen n.d. Ital. meren. 28 April en 14 Mei: Parijs, Versailles, Fontainobleau. 2 Mei: naar Corsica. 5 Mei: naar Rusland. 7 Mei: naar Amerika. Programma's a 10 ets. per stuk verkrijgbaar LISSONE ZOON, Reiskantoor, opge richt 1876, Singel 135 Amsterdam. In Juni, Juli en Augs naar Noorwegen en Zweden. Vanaf 10 Mei: wekelijksche gezelschapsreizen 12, 17 en 20 dagen, naar Oborammergau, Hoog- Beieren en Tirol, ook uitstappen a f 100.—. Uitgiftobureau voor plaatskaartbn bij het pas siespel. Alleenreizenden neemt do proef met onze onovertrefbare hotelcoupons. met J. F. RIEM-VIS' Verpakte Zaden en Voeders. Op elk pak staat de gebruiksaanwijzing en behandeling. Zangzaad voor Kanarievogels 15 et. Papegaaienvoeder23 Zevenzaad voor WildzangÏO Parkietenvoeder16 Voeder voor Ind. Vogels16 Zoet Zomerraapza&d12 Lijster- en Leeuwerikenvoeder, per V* kilo12 Lijster- en Leeuwerikenvoeder, per kilo pakje25 Geparfumeerd gezuiverd Vogelzand 13 J. F. Riem—Vis' Kraehtochtend- voeder voor Hoenders, bevordert het eierleggen. Uitsluitend verpakt in geplombeerde zakken met naam en adres, men lette daarop 2>/i 5 25 50 kile. f 0.45 f 0.90 f 4,— f 7.25 Verkrijgbaar bij J. VAN GENDE- REN, alwaar Prijscourant gratis ver krijgbaar is. J. F. RIEM-VIS. Zaadhandel, N. Molstr. 12, Den Haag. TE HCFR of TE KOOP AdresKroostweg 64te Zeist. ter aanmoediging van opgericht in 1781. te AMSTERDAM. Beschermvrouwe H. JIJ. de Koningin. COMMISSARISSEN over genoemd Fonds maken bekend, dat op Maaudag 18 April a.S., des voormiddags te 9 uur, in het gebouw der Kweekschool, Prins Hendrikkade 139, zal gehouden worden eene Inschrijving van Adspiranten ter oploiding voor Stuurman tor Koopvaardij. Voor plaatsing zonder examen kunnon alleen in aanmerking komen leerlingen der 3e of hoogere klasse eener Openbare Hoogere Bur ger School, of van de overeenkomstige klassen van andere door Commissarissen daarmede gelijk te stellen inrichtingen van Middelbaar On derwijs. Adspiranten moeten bij de inschrijving hun laatste schoolrappoit overleggen. Wanneer het aantal adspiranten bovenbedoeld onvoldoende mocht blijken dan zal een nader te bepalen examen worden gehouden, waarvan de eisclien gelijk zullen zijn aan dio van het overgangs-examen van de 3e naar de 4e klasse eener Openbare Hoogere Burgerschool. Adspiranten voor dit eventueel te houden examen,moeten zich eveneens op bovengenoemde data laten inschrijven. In dit jaar zal geen gelegenheid bestaan tot plaatsing van jongelieden ter verkrijging van een kostelooze opleiding. Elders gevestigde jongelieden worden drie «lagen vroeger ingeschreven by H II. Commissarissen-Correspondent. Voor verdere bijkomt erheden raad plege men liet prospectus, dat kosteloos verkrijgbaar is bij H.H. Commissarissen-Corres pondent en by den Commandant Commissarissen voornoemd L. ROOSENBURG, VoorsOUr. J. F. Tu. VAN VALKENBURG, Secretaris. Best bekend staand Kur-Etabllssement ter plaatse in bevoorrechte rustige omgeving voor 8uiker-, Maag-. Lever-, Galsteen-, Nier- en andere ziekten. CVntrale ver warming Lift, alle soorten Kaden, Fangobelian«leiing enz. Fijnste Kur- Keuken. Moderne comfort. Pension. Geïll. prospectus gratis en franco door den Eigenaar FRANZ SCHROEDER. De Koran, voorafgegaan door Het Leven van Malionied, eene Inleiding omtront de Goilsdienstgebruiken der Mahoine- «lanen enz., met ophelderende aanmer kingen en liistor. aanteekeniugen, uitgegeven onder toezicht van Dr. S. KEY- ZER. 3e herziene «Iruk, waaraan is toegevoeg«l: Een kort Overzicht van «l«» Geschiedenis der Turken, door Dr. N. JAPIKSE, en 3 geheel nieuwe Kaartjes, ontworpen door H. HETTEMAJr. Fraai gehouden voor slechts 13.75. Te bekomen bij D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken te Rotterdam, en verder alom Franco na ontvangst van Post wissel, waarop melden: De Koran. UTRECBTSCRE SCHOUWBURG. N. V. de Nedetlandsche Opera en Operette REMBRANDT-THEATER, Amsterdam. Vrijdag 8 April 1910 Groote Opera in 4 bedryven van G. BIZET. KapelmeesterJ. MARTIN S. HEUCKEROTH. Regie: L. ROBERTS. Aanvang hall acht ure. Prijzen «Ier plaatsen: Balcon f 3.— Stalles f 2.50; le Amph. en Ie Zijlogo f 2. Baignoires, 2e Amphitheater en Parterre f 1.50; 3e Amph. en 2e Zijloge f 1.—; 4e Amphitheater f 0.75Gaanderij f 0.50. Plaatsbesprekingvoor aandeelhouders Woensdag van 1012 uur; voor hot publiek na loting van 1 tot 3 uurvorder Donderdag on Vrijdag van 10 tot 12 en van 1 tot 3 uur.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3