„De Hertekop", tsehe Wiel- HOTEL .PENSION en UITSPANNING, Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÊN. Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor Dienstbode, MODES. ZINGENDE VOGELS is gedurende het geheele jaar geopend. Gezonde, frissche ligging, in boschrüke omgeving. H. BILDERBEEK. BRILLEN en PINCE-NEZ in Goud, Zilver en Nikkel. Prima kwaliteit Scharen en Messen en büA8kb,°noreilde W. F. A. GROENHUIZEN 9LISS0NE Oberammergau,# De Rechte Lijn. bet O. M„ door de Haagsclu© rechtbank vrijgesproken Meineed. Ter terechtzitting van de Haagse he rechtbank wördten gisteren drie getuigen. De B., Z. en H. preventief ge vangen genomen verdacht van meineed, 't Betrof.eene jachtovertreding, waarin de beklaagde De P. uit Loosduinen zich be roepen had op 3 getuigen, welke konden verklaren dat hij niet in de duinen was ge weest op een bepaald tijdstip. Ter terecht zitting verscheen n,u echter nog een, tweede ambtenaar, die verklaarde den beid. wel i.n de duinen te hebben gezien. Door den president werd. aan dig, drie getuigen die be slist vol hielden dat P. niet in d.e duinen was geweest, gelegenheid gegeven op hunne verklaring terug te komen, daar deze alle aanleiding tot de veronderstelling gaf, dat zij in strijd met de waarheid was. Tóen de getuigen echter bij hunne ver klaring bleven, requireerde bet O. M., waar genomen door mr. van Geuns, gevangen neming van de drie getuigen met rechtsin gang. Na in raadkamer te zijn geweest, werd rechtsingang verleend met bevel tot dadelijke gevangeneming. Bigamie. Uit een door d«n chef der Haagsche recherche met een inspecteur te Londen en omstreken ingesteld onderzoek as gebleken, dat S., die zich thans ter zake van bigamie in hechtenis bevindt, tien jaar geleden in Engeland wae gdhuwo, «uit welk [huwelijk een meisje er ©én jongen waren geboren De vrouw -woonde in een plaatsje bij Lon den en verklaarde van hat tweede huwelijk niets te hebben geweten, doch haar man, die haar acht jaar geleden verliet, voor het onderhoud -van haar en aè kinderen bleef zorgen De politie was op de -hoogte gesteld door een brief van een Engelsch© vrouw, met wie S. eenigen tijd vtiloofd was en die thans uit jaloerschiheid een brief schreef aan het [hoofdcommiseariaat te 's Gravenhage, waar in werd medegedeeld, dat zekere S., lid der bankiersfirma v. 0. Co. aldaar, die reeds tien jaar geleden in Engeland gehuwd was, in Januari jl. te 's Gravenhage ©en tweede huwelijk met een barer vriendinnen had aangegaan, terwijl het eerst© nog niet was ontbonden. De aangehoudene beweert, dat hem door een Engelsch rechtsgeleerde was verzekerd, dat zijn in Engeland gesloten huwelijk voor -de Nederlandsche wet niet geldig was. Hij achtte zich daarom onschuldig. Dit is het eerste geval van bigamie, dat door de Haagsohe rechtbank zal worden be recht. De moord met kokend wa ter. Op vordering van den subst. -officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, heeft Zaterdag dit college in raadkamer ver gaderd, dte preventieve hechtenis van Ymkje Beetsona en haar vrijer R. met 30 dagen verlengd. De instructie duurt voort. Over den moord te Deurne melde het Hbld. nog het volgende: Zondagmorgen, tusschen acht en negen uur had in de gemeente Deurne een moord plaats, die in het geheele dorp veel ont steltenis .verwekte. Den 70-jarigen P. van Munster, bijgenaamd Pietje de Bakker, werd ten huize van een weduwvrouw, ter wijl deze afwezig was, door den 31-jarigen N. van der Zanden met een mes den hals afgesneden. Het geval droeg zich als volgt voorDe weduwe had reeds dikwijls geld en goede ren vermist, die haar gedurende de aclit- uursche Mis, waar zij des Zondags heen ging, moesten zijn ontvreemd. Ten einde voor diefstal te worden gevrijwaard, ver zocht zij Van Munster gedurende dien tijd haar huis te bewaken. Zondagmorgen ver bleef de verslagene voor het eerst onder kerktijd iu hare woning, waar men hem bij hare thuiskomst in zijn bloed badende vond en slechts den dood kon constateeren. Uit de voetstappen op de stoffige balken van den zolder maakt men op, dat de moorde naar uit het huis daarnaast moest zijn over- geklcmmen. Ook scheen een vreeselijke worsteling te hébben plaats gehad, daar het beddengoed en de gordijnen alle vol bloed zaten Het vermoeden viel direct op den buur man Van der Zanden, die echter rustig, als ware er niets gebeurd, naar de Hoog mis was gegaan en daarna niet meer thuis kwam, doch eerst, nog als naar gewoonte de herbergen bezocht. De ontboden adjunct inspecteur van de Rijkspolitie te Helmond met zijn politiehonden doorzocht de om ringende bosschen. doch zonder succes. Ein delijk vond men hem om één uur 's nachts nabij zijn huis, waarheen hij zich wilde be geven. Hij werd gearresteerd. H u i s e 1 ij k e twist. Gisteren morgen ontstond er in hot gezin van den schilder Z. te Hoogeveen twist tusschen man en vrouw. De ruzie liep zoo hoog, dat de vrouw opsprong en haar man een steek wond toebracht in den linkerarm met een vlijmscherp mes. De man vluchtte en vond een schuilplaats achter een scherm De 18- jarige dochter, die tusschenbeiide kwam,, kreeg van haar stiefmoeder een ernstige steekwond tusschen de schouderbladen. De vrouw is in hechtenis genomen. De toestand van hot meisje, dat door bloedvtrlies zeer zwak is, was gisterenavond tamelijk wel. Inbraak. Terwijl de bewoners van een huis aan de Muideretraat te Amsterdam Zondag afwezig waren, is ei" ingebroken. Vermoedelijk met behulp van valeche sleu tels heeft men zich toegang verschaft. Een bedrag van ruim f 1000 is ontvreemd, be nevens ©enige kleedingetuk'ken en gouden voorwerpen. Plet politie-ondierzoek leverde tot dusver geen resultaat op. Poging tot brandstich ting? Het personeel der oliefabriek De Wachter te Zaandam ontdekte Zaterdag avond, dat er een begin van brand woedde in den nabijgelegen rijstmolen De Klok, eigenaar de heer P. Couwenlioven te Zaan dijk. Men slaagde erin, het vuur bijtijds te blusschen. Een gedeelte van den vloer bleek reeds doorgebrand, terwijl ook een paar balen rijst brandschade hadden. Onder den molen echter vond men geteerd touw, dat daar had gebrand en waaruit men die ge volgtrekking maakt, dat hier opzet in 't spel is geweest. De politie is gewaarschuwd en stelt een streng onderzoek in. De brand te Schiedam. Naar gemeldib wordt, wordt op last van de justitie te Rotterdam een onderzoek inge steld naar de vermoedelijke oorzaak van den brand in de distillieerderij van de firma Herm. Jansen aan de Lange Haven te Schiedam. De schade, welke nagenoeg totaal is, wordtt op 2 ton geraamd. Verdronken. Te Ooltensplaat is een 4-jarig knaapje in een sloot nabij de ouderlijke woning geraakt en verdronken Kind g e s t i k tZaterdagmiddag is in een onbewaakt oogeniblik, terwijl de moeder huiselijke bezigheden vrerichtte, het. 2-jarige dochtertje van E. G. te Harderwijk in een achter de woning aanwezige regen ton voorover gestort en wéldra gestikt. Kind verbrand. Een 2-jarig meisje, in een woning aan de Jacob Cate- straat in Den Haag, was Zaterdagavond te slapen gelegd. Terwijl de moeder in de keu ken was, ging het meisje het bed uit, nam do lucifers weg en stak in haai- bed de klee- ren van haar popje in brand, waardoor ook het be»d vlam vatte. Op het hulpgeroep kwa men dé moeder en ©enig© buren te hulp. Met ernstige brandwonden werd het kind naar het gemeenteziekenhuis gebracht, waar het na eendge uren is overleden. (Vad.) Brand. Zaterdagavond brak te Amstelveen brand uit in den comestibles- winkel van denbeer W. H. Roof. Naar men verneemt, lag de oorzaak in den schoor steen, die het riet onder de pannen deed vlam vatten. In een oogwenk stond het geheele dak in vlammen Aan blusschen viel niet te denkenDe brandweer bepaalde zich daarom in hoofdzaak tot het beschermen der belendingen, die dan ook behouden bleven. Do winkel zélf brandde geheel uit. De be woners met lioin zes kinderen., van wie en kelen boven sliepen en niet zonder moeite gered werdenvonden een veilig onderko men bij andere ingezetenen. De schade wordlt ten deele gedekt door verzekering. Treinongeval. Zondagmiddag is de personentrein, diie te 11.45 uit de rich- tin Den Haag aan het station H. IJ. S. M. te Leiden aankomt en daar blijft, bij het achteruitzetten dbor verkeerden wissel- stand in 'botsing gekomen met een rangee rend treindeel, dat van tegenovergestelde richting langs hetzelfde 6poor kwam. De lo comotief van den rangeertrein ontspoorde en kreeg belangrijke schade. Ook eenige wag gons wei-den meer of minder zwaar bescha digd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, maar het verkeer onderging eenige vertraging. De passagiers hadden den trein reeds verlaten. School- en Kerknieuws. Otiddvath. Kerk. De D. Ct. meldt, dat de heer F. Kenninck, pastoor der oud-kath. gemeente te Amersfoort, wijlen pastoor T. van Santen zaJ opvolgen als president van het college van liet Oud-Katholieke Seminarie te Amersfoort, en dat de heer C. Wijker. pastoor bij de oud-kath. gemeente te Dordrecht», pastoor Kenninck zal op volgen en tevens aan het Seminarie theologie doceeren. Den tweeden Pinksterdag hoopt de elassikale zendingsvereeniging in deze pro vincie hare eerste openlueht-samenkomst te houden op het landgoed „Kersbergen" van mevr. Crommeldn, te Zeist. De minister van Oorlog heeft een commissie van officieren gevormd, ter be studeering van het vraagstuk dei- lucht scheepvaart, voor zoo ver betreft de toe passing bij -onze landsverdediging in zijn gelieelen omvang, zoowel uit een militair als uit een technsch oogpunt. In deze commissie is o.m. benoemd de 2e luitenant C. Gordijn van het 5e regiment infanterie. De vrouw in 'tspel. Voor een tamelijk bezette zaal ging gisteren avond in Amicitia ,,De Vrouw in 't Spel", tooneelspel naar het Engelsch van Clyde Fitch. In ons nummer van Zaterdag gaven wij den. inhoud weer en merkten toen o.m. op dat dit. tooneelstuk naar onze mee ning wel boeiend zou zijn. Deze meening is ons bij de opvoering door Royaards' ge zelschap bevestigd, en wij kruninen dan ook niet medegaan met hen die van een „draak" spreken. Alsof het een wet van Perzen en Meden ware, dat in een modern stuk de deugd niet zou mogen beloond worden I Dat de afwerking van des schrijvers groo- ten geest getuigtdat de dialoog overal even vlot isdat de karakter-détails van de hoofdpersonen zijn uitgewerkt, zooals men van den modernen tooneelschrijver meent te onogen verwachten, dit alles zullen wij niet bewerenmaar toch mag zeker gezegd worden dat „De Vrouw n 't Spel" een stuk is dat pakt en dat aan den talentvollen artist ruimschoots gelegenheid biedt, zich zoodanig te geven, dat de toe schouwer geheel komt onder de bekoring van zijn kunst. Dat heeft gisteren avond om met haar te beginnen zeer zeker mevrouw Caro lina van Dommelen gedaan. Waar de schrij ver is te kort geschoten (bijv. om ons dui delijk aan te toonen door welke karakter eigenaardigheden 'n Claire Forster er toe kwam ten slotte haar geheim te openbaren), daar heeft zij onet haar machtig talent ons alles vergoed. Zij heeft ons, door middel van dat talent, een zwelgende en brassende demi-mondaine te aanschouwen gegeven, die in haar soort onverbeterlijk was, een menschelijke vampier, zooals er werkelijk bestaan, en waar het een beetje hokte in de samenspraak, daar heeft zij met artistiek gevoel de tekortkomingen van den auteur uitmuntend aangevuld. Wij brengen haar gaarne onze hulde. Een waardige partner was mevrouw So phie de Vries, die de rol van Margaret Rol- fe, de vrouw van den valschelijk beschul digden jongen man, met veel warmte en innigheid, en waar 'het moest met harts tocht, heeft vertolkt. Zij heeft sedert do eerste opvoering veel geleerd. Overdreven gejammer en geweeklaag wist zij te vermijden, zonder in de fout van koelheid of cynisme te vervallen. Er be hoorde anders heel wat toe, om te gaan le ven in de omgeving van een Claire Forster, en wanneer niet- liet goed gedemonstreerde vertrouwen in haar echtgenoot en haar groote liefde voor dezen haar kracht hsdden geschonken, dan zou 't haar zeker onmoge lijk zijn geweest haar taak te volbrengen Ook haar stil spel valt te roemen. Mevr. Cateau de Veer (mevr. Hughes) bracht, als een soort komische Alte, het publiek nog even aan 't lachen. Alleen hier voor heeft de schrijver deze overbodige per soon waarschijnlijk ingevoeld. Maar 't ge tuigt o.i. niet voor zijn goeden smaak. Van de heeren noemen we in het bijzon der Louis Gimberg en Chrispijn Jr., die hun rollen van 't begin tot 't- einde in eetl goede typeering wisten te houden. Het spel van den eerste, als advocaat Thompson, en van laatstgenoemde als Ju lian Rolfe, was inderdaad sympathiek «n beschaafd. De heer van Beem gaf een aardige», go« digen huisknecht, en Jan van Dommelen toonde een leuk boemelaarstype, wiens lich telijk „aangeschoten" zijn vermaakte, doch niet hinderde. Zijn optreden deed ons nog eens smakelijk lachen. „God vergeef me de leugen" kunnen wij hem hier niet nazeg gen. De overige dames en heeren, wier rol len minder belangrijk waren, deden toch hun best, en mochten er in slagen mede te werken tot het verkrijgen van een goed ge heel. De tooneelen waren goed aangekleed, waarvoor on2e hulde aan de regie. Dat het changeeren soms wat veel tijd vordert is niet te voorkomen. Het schouw burgbezoek is hier te gering om voor too- neel machi'neriën groote kosten te kunnen maken. Naar wij vernemen zullen de „Ha- gespelers", onder leiding van Eduard Ver kade, op 28 April in Amicitia het Engel sche blijspel „Joseph iu de Klem" geven, als sluiting van het seizoen. In Amsterdam had het stuk veel succes. De vereeniging „Handel en Nijver heid" houdt een vergadering op Donderdag 14 April 1910, 's avonds 8 uur, in het ho tel „de Zwaan". Agenda a. Rekening en verantwoording van den penningmeester over het dienstjaar 1909-- 1910 b. Verslag van den secretars idem idem. c. Verkiezing van 3 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de H. H. Johs. v. d. Meiden, J. v. d. Wal Kzn. en Wage naai d. Bespreking (vorige vergadering aan gehouden) van contante betaling en maand rekeningen. e. Ingekomen stukken. f. Medoelingen. In het gisteren opgenomen bericht, betreffende de ingebruikstelling van het R. K. Vereenigingsgebouw is een fout in geslopen, welke correctie eischt. Er staat namelijk in de 15e en 16e regel v. b.„Vele eerwaarde heeren en eenige nonnen, die de dienstverrichtingen uit voerden enz." Voor „nonnen" leze men s. v. p. „man nen". Gisteren was de zaal weer goed bezet. Pastoor Hoomeman hield een lezing over de Maria-vereeniging en het Kruisverbond. Wij maken er onzen lezers thans reeds op attent, dat Donderdag middag de waterleiding zal zijn afgesloten tusschen 4 en 7 uur nam. Men voorzie zich dus tijdig van den noodigen voorraad. Scheepst ij dingen. Opgave van het agentschap Alex Mackin tosh <t Co., Amersfoort. Het s.s. Grotius van de mij. Nederland arriveerde 10 April te Suez. Het s.s. Rembrandt van de mij. Neder land arriveerde 10 April te Batavia. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen rata 12 April 1910. Medegedeeld, door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 762.0 te Bres- lau, laagste 739.4 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 13 April: Zwakke tot matige meest Z. wind, zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regen met kans op onweer. Weinig verandering in temperatuur. voorheen W. CROOCKEWIT W.Azn. Kortegracbt 7. assurantiën, Creweten Coupons Deposito'» Effecten Prolongation Vreemd geld, Wissels. Krommi Nieuwe Gracht 46, Utrecht. Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal f 1,000,000.—. Verschaft op billijke voorwaarden crediet koopt en verkoopt Effecten. Coupons en Buitenlandse» Geld, sluit prolonga- tiën tegen den koers van den dag en opent rekening - courant met rentevergoeding Neemt gelden in depöt met 2 dagen opzegging k 2a/4 pCt. 14 8"i voor drie maanden vast k 8l'a voor zes maanden vast A Bs/4 voor een jaar vast k 4 liare Spaarkas A3 Belast zich met het in bewaring nemen van waarden in hare brandvrye in richting. Kantoor geopend eiken werkdag van e mor gens 9 tot s namiddags 3 uur. Betaaltijd van 101 uur. De Directie, J. J. VAN ASCH VAN WIJCK. G. W. J. HOOFL Wordt gevraagd te Amersfoort, tegen 6 Mei een flinke P. G. AdresMevr. ROLL, Middenweg 12, Hilversum. Voor diroct gevraagd con MEISJE. tor opleiding voor den verkoop van Dames modes. In persoon aan te melden, 24 Langestraat. Een jonge dame, P. G., de H. B. S. be zocht hebb. en uitst. piano kunn. spelen, zoekt een baar passende betrekking in Amersfoort of oinstr. Hoog salaris geen vereischte. Br. fr. lett. D., Boekli. J. J. BE RENDS, Amersfoort, met J. F. MEM-VIS' Verpakte Zaden en Voeders. Op elk pak staat de gebruiksaanwijzing en behandeling. Zangzaad voor Kanarievogels 15 ct. Papegaaienvoeder25 Zevenzaad voor Wildzang10 Parkietenvoeder16 Voeder voor Ind. Vogels16 Zoet Zomerraapzaad12 Lijster- en Leeuwerikenvoeder, per kilo13 Lijster- en Leeuwerikenvoeder, per l/» kilo pakje25 Geparfumeerd gezuiverd Vogelzand 15 J. F. lliem—Vis' Krachtoclitend- voeder voor Hoenders, bevordert het eierleggen. Uitsluitend verpakt in geplombeerde zakken mot naam en adres, men lette daarop 2 5 25 50 kilo. f 0.45 f 0.90 f 4,— f 7.25 Verkrijgbaar bij J. VAM GENDE- REN, alwaar Prijscourant gratis ver krijgbaar is. J. F. RIEM VIS. Zaadhandel, NI. Molstr. 12. Den Haag. Keurige Boeken. Mrs. YON GE. De Erfgenaam van Redciyil'e. Nieuwe uitgaaf met 4 fraaie platen, 2 deelen voor slechts f 1.90. In 1 Prachtband sleclils 1 2.50. miss CUmmiNS. De Lantaarnop steker. Nieuwe uitgaaf met 4 fraaie platen, 2 deelen voor slechts f l.OO. In 1 Prachtband slechts t 2.50. Verkrijgbaar bij den Uitgever D. BOLLE, Hang 98 te Rotterdam, en verder alom Franco na ontvangst van Postwissel waarop verlangde melden. Arnhemsche Weg 188, Amersfoort. goed ZOMERVERBLIJF, Minzaamst aanbevelend, LoupenLeesglazen, Compassen, Curvimeters, Windkussens, Uszakken, alle soorten Spniten Ondersteeken, Hospitaaldoek, Buik- en Breukbanden en meer Optiscbe-, Geneeskundige-, Verband- en Ziekenverplegings-Artikelen. 1. klas Artikelen. Billijke prijzen. Eigen Reparatie- en Slijpinricbting bij Instrumentmaker. Langestraat 42. Onze gezelschapsreizen naar het Passiespel, Hoog Beieren en de Koningssloten, vertrekken vanaf ÏO mei wekelijks, met Tirol, het Salz- kammergut en het prachtige Ampezzodal, 20 en 23 Juni, 11 on 14 Juli, 1 en 14 Aug. 8 Aug. eene reis Passiespel, de Kasteelen, het Inndal, Stilserjoch, Méran enz. Vroegtijdige inschryving beslist noodig- Men vrage programma's k 10 ets. Nog wijzen wij op onze uitstapjes k f 100.— LISSONË ZÓÓN, Reiskautoor, opge richt 1876, Singel 155, Amsterdam. Het uitmuntende voedsel voor kin deren, zwakken en gezonden. Schouwburg - Utrecht. Het Rotterdamsch Tooneelgezelschap van den Grooten Schouwburg. Directeur: P. D. VAN EIJSDEN. Donderdag 14 April I9IO i Groot succesGroot succes. Tooneelspel in 3 bedryven door FABRICIUS. Toonoelscliikking van LOUIS MOOR. Aanvang hall acht ure.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3