Wie talen wenscht te leeren 3UGHAMS I Violette Ambrée. „Nieuw Parijsl Compapie ilssiraces Générales a Paris. GrandassuraDtie-Maatschappij „La France" BUITENPLAATS-MAARN Uurwerken. - NAAR MAAT. - C. H. DE JONG, AMERSFOORTSCHE BERLITZ SCHOOL Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIEN. Amicitia Amersfoort. Zaterdag 23 April, 8 nor. Het Vrije Tooneel Hij??? of Hij??? W. F. A. GROENHUIZEN, Volg de menigte. Origineele Berlitz Methode NEDERLANDS grootst Taaiinstituut. PRIVAATLESSEN van af IP. CLUBJES van al 10 50. Keukenmeid, v# f Langestr. 37. Voor bovengenoemde Maatschappijen worden Actieve en goed ingevoerde Agenten gevraagd in de voornaamste plaatsen van Utrecht, tegen ruime commissie. Brieven te adresseeren aan de Directie voor Nederland H .M. BOOT, Amsterdam, Keizersgracht 209. gewaarschuwd, dat 's nachts ongekeurd en slecht vleesch zou worden ingevoerd en be zorgd bij een slager, genaamd v. d. L. Wer kelijk zag de heer De Leur, dat daar 's nachts een paard met kar stil hield. De laatste hield in drie bouten ongekeurd en onwelriekend vleesch. Dat v. d. L. nog licht had branden, wekte argwaan. Wat bleeke echter bij onderzoek? Dat de geheele zaak een te voren beraamd plan was, om v. d. L., die goedkooper le verde dan zijn collega's, het vertrouwen zij ner klanten te ontnemen Drie leden van den Slagershond hadden 2 personen 60 be loofd, indien ze dat vleesch in handen van v. d. L. konden spelenDeze wist echter van niets en gaat geheel vrij uit. De politie heeft de zaak in handen. Verplicht kerkbezoek. De bepaling van den minister van oorlog be treffende het verplichte kerkbezoek, als ou ders of voogden het aanvragen, gaf Zondag in Den Bosch, naar het Huisgezin meldt aanleiding tot ontvluchting van twee man schappen. Onder geleide van den oudste der minderjarigen, die naar de kerk moesten gebracht worden, trok een veertiental mili ciens uit de citadelkazerze. Alles ging eerst goed, maar op eens ontliepen er twee- ijlings den troep, of zooals de volksmond zegt: smeerden 'm. Naar de Mis gingen zij niet, maar zij kwamen ook verder den geheelen dag niet meer in de kazerne. Men ver moedt, dat zij gedeserteerd zijn. Bij de veldartillerie deed zich het geval voor, dat een manschap zich zelf naar de kerk moest brengen. Daar hij de' eenige was, die door de ouders daartoe-verplicht werd, werd die zorg, overeenkomstig het ministerieele voorschrift, aan hem zelf over gelaten. Brand en brandwonden. Bij een binnenbrand op de Hooftskade te Den Haag bekwam de bewoonster eene bejaarde vrouw bij pogingen om het vuur te blusschen, vrij ernstige brandwon den aan handen en armen, zoodat zij in bet ziekenhuis moest worden verbondfen. De brand ontstond doordat de vlam bij het koken van hars in den pot sloeg. De schamele inboedel die gedeeltelijk verloren ging, was niet verzekerd. De boven verdieping is uitgebrand. School- en Kerknieuws. Intree-rede van prof. A. G. La mm inga. Met het- uitspreken eener open bare rede, getiteld..Beschouwingen over den tegenwoordiigen stand van het irrigatiewezen in Ned.-Indië''. aanvaardde gisterenmiddag prof. A. G. Lamminga het ambt van buitengewoon hoog leeraar in de waterbouwkunde aan de Technische Hoogesehooi, te Delft, Dij de te 's-Gravenihage gehouden examens voor de nuttige handwerken, werden geëxami neerd in het geheel 729 aspiranten teruggetrok ken 2afgewezen 131geslaagd 596. G e r e f. Zieken verpis g ing. Gisteren middag werd te Utrecht, onder voorzitterschap van prof. L. Linde boom, uit Kampen, een algemeene vergade ring gehouden van de Vereeniging tot be vordering van Geref. Ziekenverpleging in Nederland. Uit het jaarverslag bleek, dat de veree niging 57 afdeel in gen en correspondent schappen telt, met een gezamenlijk aantal 'van ongeveer 1800 leden. De Friezen, die voorwaardelijk zijn lid geworden, meegere kend, kan het totaal aantal op ongeveer 3000 geschat worden. „Salem", in Ermelo, beantwoordt in den laatsten tijd ten volle aan de verwachting. De ontvangsten der vereeniging bedroe gen in het afgeloopen jaar f 6.300.62, de uitgaven f 5.781.59A, zoodat nog in kas was f 519.02A. Tot bestuurslid werd herkozen ds. M. J. van der Hoogt. In de vacature-E. Knevel werd gekozen dr. Wolvius. In zake den bouw van een ziekenhuis- opleidingsschool werd besloten een leening aan te gaan van f 100.000, en het bestuur volöiacht te geven, zoodra die leening vol- telkend is, naar een geschikt terrein om te zien, en andere voorbereidende maatrege len te nemen. Bij stemming werd uitgemaakt, dat het ziekenhuis in Friesland zal opgericht wor den. Aan het einde der vergadering legde de heer J. Das, uit Utrecht, zijn bestuurs functie neer. In diens plaats werd weer in het bestuur gekozen de heer Knevel. Naar mten verneömit heeft- zich voor de in 1911 te Utreci&t te houden ten toonstelling en congres, betrekking hebben de op hulpmiddelen, leermiddelen enz. ten dienste van het vakonderwijs, het volgen de eere-comité ge'vormd Eere-voorzitter Zijne Excellentie mr. Th. Heemskerk, minister van Binnenlandsche zaken. Voorzitter: mr. H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal eu Voorzitter van de „Vereeniging tot bevor dering van de vakopleiding voor handwerks lieden in Nederland". Ledenmr. F. D. Graaf Schimmelpen- ninck. Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht; mr. A. F. baron van Lyn- den, burgemeester van Utrecht; dr. A Kuyper, dr. D. Bos, K. ter Laan, dr. W. H. Nolens, jhr. mr. A. F .de Savornin Lohman, mr. W. Dolk, jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, J. S. F v. Hoogstraten, allen lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal jhr. mr. C. Feith, referendaris, chef der afdeeling Hooger- en Middelbaar Onderwijs aan het ministerie van Binnen landsche zaken H. J. de Groot, inspecteur van het Middelbaar Onderwijs; dr. P. Foc- kens, inspecteur van het middelbaar On derwijs; mr. D. Ragay, wethouder van Utrecht; jhr. H. E. Ram, voorzitter van d** Vereeniging „de Ambachtsschool" te UtrechtA. C. Vink, eere-voorzitter van de Vereen, „de Ambachtsschool" te Utrecht; H. Offerhaus, voorzitter van de Utr. In dustrie- en Huishoudschool; Fr. W. Schot telndreiër, voorzitter van de Vakschool voor de Typografie te Utrecht en directeur van liet Utr. Prov. en Stedelijk Dagblad; Bcrn- hard J. Wetter, voorzitter van de vak school voor Kleermakers te Utrecht; mr. Th. Waller, voorzitter van het departement Utrecht van de „Maatschappij tot Nut van het Algemeen"; G. J. F. van Vrijberghe de Coningh, voorzitter van het departement van de „Maatschappij van isijverheid". Mededeeling van het Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch Instituut te De Bilt: Door de seismografen van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt werd in den nacht van 11 op 12 April een sterke storing geregistreerd, begin 12 uur 34 6/10 minuut tijd van Greenwich, als gevolg van een verwijderde aardbeving. De afstand van het epicentrum is 9009 KM. Staking te Rhenen. Sedert een paar weken was op de zandsteenfabriek der fa. Leccius de Ridder en Van der Heij den het werk gestaakt om een loonquaeetie. Daar de stakers niet weer aan het werk wil den, is thans met gedeeltelijk nieuw perso neel de fabriek voor een gedeelte beginnen te werken. De bewaking der fabriek door maréchaussee en politie is versterkt. Een der werkwilligen heeft nl. van een staker een klap gehad, waarom de arbeiders thans op bun weg naar en van de fabriek door de politie worden begeleid. Er is voor de fa briek nieuw werkvolk in overvloed te krij- De van gedetacheerd uit Oost-Indië teruggekeerde le luitenant G. Voute wordt op 17 Med ingedeeld bij het 11e regimeui infanterie te Ede. Zondag voormiddag, te half elf, zal ds. I. Hooykaas in de Rem. Kerk weer als spreker optreden. Onder zeer vele blijken van belang stelling werd gisteren, te half een, het stof felijk overschot van jhr. mr. A. M. C. Sandberg, op de algemeene begraafplaats aan den Soesterweg, ter aarde besteld. Nadat, de kist in de groeve was neerge laten. werd 'het woord gevoerd door ds. Meinders, die o.m. er op wijst hoe jhr. Sandberg niet alleen dooor geboorte een edelman was, maar hoe hij ook van karak ter een „edel" man. Jhr. Sandberg was een kundig, vlijtig en hulpvaardig ambtenaar, die jaren lang den staat heeft gediend. Hij had de kerk lief en gedurende een reeks van jaren heeft hij haar als notabele terzijde gestaan. Hij was niet alleen in die kerk een hoorder, maai in de gemeente ook een dader, spreker heeft dit meermalen in zijn werkkring ondervon den. Ten slotte wijst hij nog op de hoop van den ontslapene om in 't volgende jaar zijn gouden huwelijksfeest te vieren., maar hoe hij daarbij voegde „Gods wil geschiede". Moge het voor de nabestuanden een troost zijn, dat Gods wil geschied! is. Zeker zullen zij hem missen. Al wordt een vader 80 jaar, dan pog sterft hij voor een liefhebbende hart te vroeg. Zij uw vader'a levensbeeld, uw idiaal. De ontslapene, die op een eeuwig leven zijn hoop had geves tigd, ruste in vrede. Hierna dankt de oudste zoon voor de aan zijn vader bewezen eer. De Huisvlijttentoonstelling in Amicitia. De afdeeling Amersfoort van den „Volksbond tegen Drankmisbruik" heeft n Amicitia eene huis vlij t-tentoonstelling ge organiseerd, welke heden, Donderdag, Vrij dag en Zaterdag gehouden wordt. De be doeling heeft hierbij voorgezeten, in het licht te stellen wat de mensch met eenvou dige middelen tot stand brengen kan, wac aangeboren kunstzin, smaak, behendigheid, volharding vermogen. Door deze eigenschap pen aan te kweeken werkt de Volksbond zeker de.drankbestrijding in de hand, want wie lust en vermaak vindt om zijn vrijen tijd nuttig en aangenaam te besteden zal minder, of in 't geheel geen behoefte ge voelen om op minder geschikte plaatsen vreugde te zoeken en zich te benevelen. Ten einde de opening dezer tentoonstel ling bij te wonen hadden zich heden voor middag te 11 uur, vele dames en heeren in „Amicitia" 'verzameld. De heer Vrijldag, voorzitter der Regelings- commiasie, verzocht den Burgemeester, Jhr. Barchman Wuijtiers, zoo goed te willen zijn,-dé tentoonstelling te openen. Deze verklaarde gaarne aan die opdracht te voldoen, omdat hij overtuigd is, dat eene -tentoonstel]ing als deze een uitnemende ge legenheid' biedt om aan te toouen hoe aan genaam en niuttig men zich tehuis kan be zighouden, terwijl zij bovendien de bevor dering van höb gezinsleven versterkt en tot .bestrijding van het drankmisbruik mede werkt Na hulde gebrachft te heblben aan de dia mes en- heeren die medegewerkt hebben tot het welslagen, en aan alien, die medailles schonken sprak Z. H. W. G. een woord van dank aan H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder, die van Hare hooge be langstelling deden bil ijken, dJoor de schen king eener medaille. Met een liar tel ijken wensch dat deze ten toonstelling in elk opzicht aan haar doel zal mogen beantwoordenwerd de eerste Amersfoortsohe IIu i6vlajtten toonstelling ge opend verklaard. De welkomstrede werd uitgesproken door prof. F, Kenninck, die den gemeentelijken autoriteiten, den afgevaardigden der drank- bestrijdersvereenigingen en den dames en heeren -belangstellenden een hartelijk wel kom toeriep. „Wanneer spr. zoo om zien heen kijkt, ontwaart hij vele spreuken aan den wand; maar één mist hij er toch, n.l. „Nooit gedacht". Want nooit heeft hij kunnen denken, dat in Amersfoort een ten toonstelling tot stand zou zijn te breugei als deze. Een der aanwezigen zal denken Dat heb ik altijd wel gezegd- En wanneer we rond kijken en het vele moois, het vele kunstige zien, dan blijkt wel, dat die één het bij het rechte eind had. Toen begonnen werd met alles te rangschikken en den velen ingezonden voorwerpen een plaats te geVen, bleek zelfs de groote zaal te klein, zoodat do foyer ook nog in gebruik moest worden genomen. En er is niet alleen veel, maar ook veel goeds, waaruit blijkt hoe nuttig de vrije tijd in het huisgezin kan worden besteed, zoodat vermaak daarbuiten niet behoeft te worden gezocht, waar het in eigen kring zoo heerlijk te vinden is. Want dit moet vooral niet vergeten wordendeze tentoonstelling is niet georganiseerd als eeu pretje, maar als een illustratie van practische drankbestrijding. Spreker hoopt dat dit goed zal worden ingezien, en dat velen er door aangespoord zullen worden om mede te strijden tegen den dtan-k, die zooveel ellende te weeg brengtdat dus deze tentoonstelling in de eerste en voor naamste plaats zal ten goede komen aan de drankbestrijding. Hierna begaf men zich naar de tebtoon- siellingslokalenwaar de ingezonden voor werpen werden in oogensckomv genomen. De tentoonstelling, die, dank zij vele'- steun en medewerking, een groot succes voor de afdeeling van den Volksbond mag genoemd tyorden, omvat ruim 200 inzen dingen, die in 6 afdeelingen zijn verdeeld. Het meest is ingezonden door niet-vaklie den boven 16 jaar. Teekeningen en schil derstukjes, inlegwerk, snij- en zaagwerk, borduur-, haak- en knoopwerk komen in deze afdeeling veel voor. Maar ook vinden we er een stoommachine met electrische centrale, weefgetouw, kroontje, scheermo len en spoelwiel eener tapijtweverij, een viermaster, gedreven, koperwerk e.d. In de afdeeling voor niet-vaklieden bene den 16 jaar zijn ook weer veel handwerk jes, waarop onze vrouwelijke jeugd bijzon der haar best heeft gedaan. Verder: ter rarium, kano, thermometer, bureau, en tal van voorwerpen, die van groote vaardig heid getuigen. Ook de vaklieden hebben hunne medewerking niet onthouden, ter wijl veel moois ter opluistering is ingezon den. Hierbij vinden we o.a. modern Zweedsch weefwerk, borduurwerk uit de 18a e eeuw, schilderwerk uit de 18de eeuw, stoplap 1766, gedraaide doos 1790, Bun- schotor kunst, Friesche volkskunst en een electyische tram. Uit deze opsomn-.ing blijkt voldoende, dat de tentoonstelling zeer interessant is, en ongetwijfeld zullen dan ook velen dezer dagen eens een kijkje in „Amicitia" gaan nemen. We kunnen het van herte eu met warmte aanbevelen. Naar wij vernemen, hebben de apo thekers hier ter stede het besluit genomen om. van 1 Mei af, op Zondag hun apotheek te sluiten. Eén zal er evenwel geopend blijven. Natuurlijk zal dit besluit nog wel offi ciéél worden bekend gemaakt. Stoomvaartdienst. Opgave agentschap Alex. Mackintosh en Co. Grotius van de stoomvaart-maatschappij Nederland vertrok van Port Said 11 April. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van 13 April 1910. Medegedeeld door hei Kon. Ned. Met Instituut te de Bilt Hoogste barometerstand 765.2 te Sey- disfjord; laagste 735.3 te Scilly. Verwachting tot in den avond van ld April Meest matige Z.-wind, zwaar be wolkt tot betrokken. Regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Wel- Edelgeboren Heer SAMUEL WILHELM HEN- RICUS MONICUS COLOMBIJN, in leven rus tend Directeur der Dordsche Levensverzekering Maatschappij te Dordrecht, gewoond hebbende te Amersfoort, Lange Bergstraat 13, en aldaar overleden 8 April 1910, worden uitgenoodigd daarvan opgave- of betaling te doen ten kan tore van den Notaris BOLK te Amersfoort, Soesterweg 7, vóór of op 1 Mei aan staande. Tijdelijke afsluiting der WATERLEIDING. De Directie der Utrechtscke Waterleiding- Maatschappij geeft aan belanghebbenden kennis, dat ten behoeve van werkzaamheden aan de hoofdbuis, de watertoevoer naar en in de Ge meente Amersfoort zal zijn gestaakt op Don derdag, dan 14 April 1910, des namiddags van 4 tot ongeveer 7 uur daaraanvolgende. Den verbruikers wordt verzocht zich tijdig van een voldoenden voorraad water te voorzien. (NAP. DE LA MAR). Slechts één enkels opvoering van: „Chantecler", parodie in 1 Bedrijf op EDMO.ND ROSTAND's „Chantecle r". Costumes naar teekeningen van JOH. LINSE uit de ateliers van KöLKEBECK en Co., Damstr. 2123, Amsterdam. DE HA4.\ Map «le la Mar. (Optreden van Mile VILLèNY, Bnrvoets-Danseres. in hare Oostersche karakter- en fantasiedansen. Leest oordeel «Ier pers op «le aanplakbiljetten. TOT SLOT DER VOORSTELLING, Nieuwste Succéskluclit in 2 afdeelingen, waarin NAP. DE LA MAR de beide rollen ver vult van de tweelingbroeders MAX eit MÖRITZ. Groot lachsucces te Amsterdam, 's Gravenhage etc. Voor prijzen der plaatsen enz., zie groote aanplak- en strooibiljetten. Plaatsbespreking aanbevolen. Plaatsen te bespreken bij loting te halt één naui. HorlogerLangestraat 42, Grootste sorteering I' klas ARTIKELEN. Reparatie-Inrichting billijkvlug en goed. NIEUWE STIJL, ELK SOORT SCHOEISEL, EXTRA INGERICHT YOOR VOETEN MET GEBREKEN. HOF 38, AMERSFOORT. GOEDKOOPE BOEKEN VAN F. BETTEX. 1. Symboliek «Ier Schepping en «Ier Eeuwige Matuur met inleidend woord van Dr. J. TH. DE VISSER, Prijs t 2.25, voor slechts f 1.30. In prachtb. voor slechts f 1.90. 2. Het Lied «Ier Schepping met in leidend woord van Dr. J. Th. DE VISSER. Prijs t 3.25 voor slechts f 1.90. lu prachtb. voor slechts f 2.5<A. 3. Beschaving. Prijs f 1.25 voor si. f 0.60. In Prachtb. voor slechts I 1 Deze werken van F. BETTEX hebben geen aanbeveling meer noodig. Verkrijgbaar bij D. BOLLE Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang 98 te Rotter dam, en verder alom Franco na ontvangst van Postwissel waarop melden BETTEX 1, 2 ot 3. De mensch is gewoonlijk geneigd tot hetgeen hem nuttig is. Eenmaal over tuigd dat iets goed is, verlangt men er naar en wil het hebben. Daarom is het doorgaans veilig de algemeene opinie te volgenvooral in zaken waar blijkbaar een groote mate het oordeel des onder scheids van ieder individu beslist heeft. Bij voorbeeld als een bijzonder genees middel zoo algemeen gezocht wordt als BEECHAM'S PILLEN, dan moet er na tuurlijk een grondige reden voor zijn en wel een heel eenvoudige. Wie kan be twijfelen dat DE MEERDERHEID van hen, die acht geven op hun gezond heid, geconstateerd heeft, dat Beecham's Pillen het vertrouwbaarste huismiddel zijn, dat ooit op vertrouwen aanspraak gemaakt heeftHet succes dezer pillen is alleen te danken aan hun bekende X afdoende uitwerkingen bij storingen, die bijzonder met de spijsvertering in ver- y band staan. In gevallen van dyspepsie, J winderigheid, galzucht en aandoeningen -< van Lever en Nieren, kan men deze pil- met volkomen zekerheid aanwenden. Zij zyn een zeer degelijk middel voor jong -< en oud, voor personen van beide geslach- *- -4 ten, zoodat tot instandhouding van een 3 uitstekend gestel als eenig voorschrift noodig is: GEBRUIKT Alom verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten, in doozen van f 0.75 (56 pillen) en van f 1.75 (168 pillen*. Bij zes doozen tegelyk f 4.25 en f '10.en bij den Ver tegenwoordiger van Th. BeechamOver toom 341, Amsterdam. naar de werel«l bekende. veel bekroonde door bekwaamste, buitenlandsohe Leeraren, die jarenlang met succes in Berlitz Scholen gewerkt hebben en op uit nemende wijze de kunst verstaan, om alle volmaakt heden «Ier Origineele Berlitz Methode tot haar recht te laten komen, wende zich tot ons Filiaal LANGESTRAAT I 12a Generaal-Direetie: ARNHEM. 15 filialen over het geheele land. Referentiën en aanbevelingen zoowel uit den Han delsstand als uil de hoogste leringen over ONZE Scholen en hunne leerresultaten liggen ter inzage Men gelieve ONZE Scholen niet te verwarren met andere ook hier reeds vroeger gevestigde Taalscholen. I De Notaris VAN HEYST te Wijk bij Duur stede, zal op Donderdag 28 April 1910. nam. half twee ure, in het „Hötel-Pabst" te Doorn, publiek verkoopeu De Buitenplaats „KLEIM-PLAT- TEMBERG," zeer gunstiggelegen te Maarn, vlak bij het Spoorwegstation bestaande uit zeer logeabel ingericht en welonderhouden, ruim Heerenh nis, met Paardenstal en Koetshuis, Terrein voor vermaak met fraai opgaand ge boomte, Moestuin met Tuinmanswoning, Den- nenboeschen, Eikenhakhout, eenig Bouw- en Weiland, enz., samen groot circa 22 Hectaren. In perceelen. combinatiën en massa. Bezichtiging alleen op Maandag en Don«ler«lag, nam. van 24 uur, op ver toon van toegangsbewijs, af te geven door Notaris VAN HEYST. Aanvaarding bij betaling kooppenningen, uiterlijk 1 Juli 1910. Breeder bij Notitiën, tegen overmaking van 30 cent* te bekomen bjj den Notaris. 1 Mei gevr. te Amsterdam flinke genegen huisw. te verrichten. Loon f 150.—, en 3de MEI8JE, bekwaam in naaien, mazen, stoppen en tafeldienen, beiden van g. get. roorz. Brieven onder No. 246, bij den Boekhandelaar i J. H. DE WIT, Utrechtschestr. 51, Amsterdam. I Alléénverkoop TE PARIJS.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3