as». Donderdag 14 April 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. Mijn Vriend de Chauffeur. jHarganc. AMERSFOORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: P®r 8 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post - 1.30. Afzonderlijke nummer; 0.05. f.; j Couran. verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De nieuwe kiesrechtregeling in Pruisen. De tweede behandeling van het ontwerp der nieuwe kieswet, die ingevolge het voor schrift van de Pruisische grondwet, eergis teren iü het huis van afgevaardigden heeft plaats gehad, heeft weinig te bettekenen ge had. In het algemeen deibat hebben de woord voerders der verschillende partijen zich be paald tot het afleggen van korte verklarin gen, dat hun standpunt geheel hetzelfde ge bleven was. Van de regeeringstafel maakte de minister van binnenlandsche zaken de opmerking, diat ten onrechte beweerd was. dat er over deze zaak verschil van meening ■bestond tusscheu hem en den minister-pre sident; overigens deed hij er hot zwijgen toe. Om bij de behandeling van de artikelen discussie tegen te gaan, hiadl de meerderheid een vernuftig middel bedacht. Het regle ment van orde schrijft voor, dat. gelegenheid; tot duscussie moet worden gegeven de be raadslagingen moeten worden geopend voor dat zij kunnen worden gestoten. De conser vatieven zorgden nu, dat voor ieder artikel een van de hunnen als spreker was inge schreven wanneer hem dan als lid van de sterkste fractie het woord verleend werd, dan zag hij er van af, en terstond daarna stond een andere conservatief op om sluiting van dt duscussie voor te stellen. Die werd doorgedreven met de stemmen van de con servatieven en van het centrum, en zoo werd' de gelegenheid tot debat afgesneden. De minderheid gaf hare ergernis d'aarover lucht in een debat ove-r de uitlegging, die hier aan het reglement gegeven werd, waar in krasse uitdrukkingen vielen. De „seUnei- dige" president riep telkens de sprekers, die zich daaraan schuldig maakten, tot de orde. Hij wilde o. a. niet toelaten, dat men sprak van comedies pel en van e®ne verkrachting van de minderheid. Maar de uitdrukking, dat men liier te doen had met een brutaal muilbanden van de minderheid, liet hij pas- seeren. Nu daarin ligt reeds eene zeer scher pe veroordeel ing. Er moet hier, naar 't- schijnt, minder aan boos opzet dan aan onhandigheid gedacht worden. Elke verandering, ook die kleinst®, zou ©ene nieuwe stemming over drie weken noodig gemaakt hebbenen inmiddels had de zaak moeten blijiven rustenOm dat te vermijden, bad d'e meerderheid deze tak tick bedacht. Dat wa6 misschien goed bedoeld, maar zeker slecht uitgevoerd, want nu is het werk van liet blauw-zwarte blok belast met liet odium van te zijn doorgedreven on der de protesten van eene in haar recht on- noodig te kort gedane minderheid. Het wetsontwerp gaat dus in den vorm, dien de samenwerking van de conservatie ven met liet centrum or aan gegeven heeft, naar het heerenhuis. Daar zal, zooals reeds voor geruimen .tijd werd aangegeven, de wet- den vorm krijgen, waarin het huis van af gevaardigden het zal hebben aan te nemen of te verwerpen. En daarna zal de regee ring hebben te beslissen of datgene watt tot stand is gekomen en wat in geen geval meer de oorspronkelijke regeeri ngs voor dracht is, ook voor haar aannemelijk is. De regeering heeft eergisteren in heti huis van afgevaardigden niet deelgenomen aan het debat. Dat had ook, zooals nu de zaken staan, geen nut, maar de meening van den parlementairen correspondent van de Frankf. Ztg.hij schrijft,,In het hee renhuis zal, diat mag men met zekerheid, aannemen, de heer von Bethmann Hollweg de stelling van de regeering tegenover de nu genomen besluiten want slechts daar mee heeft het hoerenhuis te maken moe ten kenbaar maken, en dan zal blijken of hij werkelijk deze besluiten voor aanneme lijk boudit. Men kan dat niet gelooven. Wel heeft hij namens de regeeriug bij de derde lezing van het huis van afgevaardig den verklaard, dat deze eventueel de ver andering van de voordracht, die op de ge wichtigste punten eene directe omkeering is, namelijk geheimle verkiezing van de kiesmannen en indirecte verkiezing van de afgevaardigden, zou accepteeren. Maar hij heeft daaraan toegevoegd, dat de regeering haar ontwerp altijd nog voor beter houdt dat zij zich ook niet gebonden acht aan d© verschillende bijzonderheden, waartoe het huis van afgevaardigden heeft besloten, en dat zij zich slechts zal neerleggen hij de geheime stemming en de indiirectie verkie zing, als eene aanzienlijke meerderheid zich daarvoor verklaart. ,,Van den beginne af heeft de opvatting bestaan, dat met deze „aanzienlijke meer derheid'' niet bedoeld was het toen reeds vaststaande cijfer der meerderheid van con servatieven en centrum, maar dat de ge- heele stand van zaken meebracht, dat al thans aan de medewerking van de vrij con servatieven en van de nationaal liberalen gedacht was. Men moet dus aannemen, dat de regeering in het heereuihuis verwacht, dat daar aan de voordracht een vorm wordt gegeven, die aan de nieuwe fractie van het hoerenhuis, waarin vrijzinnigen, nationaal - liberalen en vrij-conservatioven samenzit- ten, de mogelijkheid verschaft'om mede te werken, en dat dan de meerderheid van het huis van afgevaardigden zal hebben te beslissen of zij tot de besluiten van het hee renhuis wil toetreden of niet. Het lot van de voordracht is dus nog in 't onzekere. Indien echter de conservatieve fractie van het heerenhuis, die over de meerderheid be schikt want de andere, de nieuwe frac tie is slechts ongeveer 90 man sterk zich werkelijk geheel mocht aansluiten bij diat- geaie wat conservatieven en centrum in het huis van afgevaardigden hebben besloten, dan zou de regeering voor de moeielij'ke vraag staan, of zij diat wil accepteeren of niet „Men moest eigenlijk meenen., dat deze beslissing niet zoo moeielijk is. Want men. stelle zich eens voor, welke algenieene uit werking het zou hebben op de opgewonden stemming in net land en voor het aanzien der regeering en de onderlinge verhouding der burgerlijke partijen, wanneer de regee ring zich eene regeling van het kiesrecht laat opdringen naar het dictaat van de con servatieven en het centrum of, juister gesproken, van het centrum en de conser vatieven, waartegen hebben gestemd in het huis van afgevaardigden de geheele linker zijde met de vrij-conservatieven en in het heerenhuis de fractie, waarin de burgemees ters, de professoren en ook een deel van de met politiek doorzicht begiftigde magnaten zitting hebben." Duitichland. B e r 1 ij n 13 April. Op het heden gehouden feestmaal van den Duitschen Han delsdag betoogde de Rijkskanselier, dat de besprekingen van den Handelsdag een spie gelbeeld geven van den loop onzer biunen- en buitenlandsche politiek. Zoozeer vorm de bevordering van de door de aanwezigen vertegenwoordigde belangen den grondslag van het staatsleven, zoowel wat het binnen land als wat liet buitenland betreft. Met de ontwikkeling van onze binnen landsche markt schreed ook de ontzaglijk uitbreiding van den uitvoer voort. Daar mee is de zorg voor onze buitenlandsche economische belangen eene uiterst gewich tige taak van onze buitenlandsche politie^ geworden. Deze taak wordt met iederen dag ingewikkelder, hoe meer voor alle volke*1 de economische vragen tot wereldvragen worden. Het ontwerp van eene belasting op de waardevermeerdering van onroerend goed, die ingevolge het besluit van den rijksdag tegen I April 1912 moet zijn ingevoerd, 's door den bondsraad aangenomen en gisteren bij den rijksdag ingediend. Het denkbeeld is, het nog in deze zitting vast te stellen Het wetsontwerp sclirijlt de heffing van de ^elasling voor bij den feitelijken verkoop van gronden van-de werkelijK verkrege i waardevermeerdering. Een zeker percentage van de waardevermeerdering zal echter van de belasting vrij blijven, 'e belasting zal geheven worden door de gemeenten, voor het platteland door den kreis, die thans reeds gerechtigd^ is de belasting op de waardevermeerdering in ie voeren. Voor som mige gevallen is vrijdom van belasting be paald; zoo b.v. als onroerend g^ed in bezit uvc-rgaat aan nakomelingen tot voortzetting van lipt bedrijf. De belasting stijgt met den duur van het bezit. Voor het rijk wordt eea netto-bedrag van 30 millicen als opbrengst van deze belasting geraam In het ontwerp der belasting op de waar devermeerdering van grond dat bij den rijksdag is ingediend, wordt als belasting plichtige waardevermeerdering aangenomen het verschil tusschen den koopprijs en den verkoopprijs. De belasting bedraagt 5 pet. bij eene waardevermeerdering tot 10 pet. van den koopprijs en klimt telkens met pet. voor iedere verdere stijging van de waar devermeerdering met 10 pet.zoodat zij 10 pet. 'bedraagt bij eene waardevermeerdering van meer dan 100 tot 200 pet.bij meer dan 200 tot 400 pet. waardevermeerdering be draagt de belasting 11 pet. en bij meer dan 400 pet. waardevermeerdering 12 pet. De belasting wordt verheogd, wanneer tus schen koop en verkoop niet meer dan 30 jaren liggen, voor ieder jaar van den kor- téren bezitduur met 7 pet. van het belasting bedrag. Bedraagt de tusschenruiinte meer dan 10 jaren, dan worden voor het eerste jaar van den laugeren bezitduur 4 pet. en voor ieder verder jaar nog drie tiende pet. meer van den koopprijs tot een maximum bedrag van 10 pet. belastingvrij gelaten. Van het bedrag der belasting wordt 50 pet. uitgekeerd aan liet rijk, 10 pet. aan de bondsstaten en 40 pet. aan de gemeenten, voor zoover niet de 1 .ndswetgeving anders bepaalt. De gemeenten kunnen t toestem ming van do landsregeering voor hunne rekening nog een bijslag heffen bij het in gevolge de rijkswet te heffen belastingbe drag. De belastingplicht strekt zich uit tot alle gevallen van eigendomsovergang van binnenlandsche onroerende goederen, die na den 31en Maart 1910 hebben plaats gehad. België. Brussel, 13 April. De afdoelingen der Kamer kwamen heden "bijeen teneinde te beraadslagen over het tarief-ontwerp der regeering dat zal dienen als atnwoord op het nieuwe Fransche tarief van invoerrechten. De minister van financiën verklaarde diat het tarief een ovenganigs- en geen definitie ven toestand1 mloet vormen. Wij willen ge wapend zijn teneinde ten slotte met Frank rijk te kunnen onderhandelen. Het gevolg van den uitslag der stemming in de ver schillende af deelingen is dat he tont werp niet in stemming zal kunnen komen voor hei einde der zitting. Frankrijk. Volgens de Matin heeft het bestuur vau den dienst der Fransche invoerrechten be rekend, dat het nieuwe tarief den invoer van Duitschland met omstreeks millioen, •dien van België met ongeveer li millioen zal belasten. Paul Déroulède, de stichter van den Pa trio ttenbond, moet, omdat zijn vermogen is achteruitgegaan, zijne villa te Croissy, bij Parijs, verkoopen hij is niet meer in staat om die behoorlijk te onderhouden. De Eclair heeft voorgesteld, dat zijne vereer ders het geld zullen bijeenbrengen, om hem weer in beteren doen te brengen. Déroulède heeft het hem toegedachte geschenk echter onder dankbetuiging afgewezenals men weldaden wil bewijzen, dan moet men ze geven aan meer behoeftigen dan hij, die er nog altijd zijn. De eenige wensch, dien hij koestert, is dat zijne villa niet in de han den komt van een vreemdeling. Engeland. Londen, 13 April. Lord Ro6ebery heeft bij het Hoogerhui6 de volgende ont- werp-revolutiën ingediend ter beliandeling in comité lo. dat in het vervolg het Hoogeriiuis zal bestaan uit parlementslordB, en wel a. leden, gekozen door de gezamenlijke erfe lijk© peers uit hun midden, of benoemd door de Kroon b. personen, zitting hebbende krachtens door hen bekleed© ambten en bedieningen c. leden, gekozen buiten de peers om 2o. diat het mandaat van alle pariements- lordfe van gelijken d"uur zal zijn, behalve van degenen, die krachtens hun ambt zitting [hebbendezen blijven lid zoolang zij het ambt beideeden. Er is nog geen datum bepaald voor de behandeling dezer resolutiën. Naar aanleiding van de besprekingen met de Iersche leiders om hun steun te verkrij gen voor de begrooting, waarover nadere onthullingen te verwachten zijn bij de in terpellatie van O'Brien in de zitting van heden, wordt in de regeeringsgezinde pers toegegeven, dat in de staatsbegrooting voor het afgeloopen jaar en nog meer in die voor liet begonnen dienstjaar verschillende wij zigingen te verwachten zijn; daarbij komt het echter niet zoozeer aan op Ierland dan op concessiën voor het gezamenlijke ver- eenigde koninkrijk. Bij de behapdeling van de tweede veto resolutie hield Neil Primrose, de tweede zoon van lord Rosebery, zijn maidenspeech als lid van het parlement Zijn vader was daarvan getuige, en ook Koningin Alexan dra, die bij een bezoek, dat zij met prinses Victoria bracht aan mevrouw Lowther, de eelitgenoote van den Speaker, met deze een deel van de zitting bijwoonde in de voor de vrouw van den president bestemde loge. Spanje. Negen hoofdlieden uit het Rif zijn Maan dag in Madrid ontvangen, waar hun eene feestelijke ontvangst is bereid. Volgens offi- cieuse berichten heerscht er in >t Rif vol komen vrede; er wordt gezegd, dat de be trekkingen van de bevolking tot de Span jaarden steeds vriendelijker worden. Dui zenden Riffiaten werken aan den aanleg vaa wegen. De minister-president heeft -ver klaard, dat men plan heeft een deel van de bemanning van Melilla weer naar huis te laten gaan. Servië. Koning Peter van Servië is op zijne reis huiswaarts, van Athos komende, eergister met het sultansjacht Ertrogul te Saloniki aangekomen. Hij werd daar met groote eer bewijzen en geschutsaluut begroet. Hij deed een rijtoer door de stad en bezichtigde eenige bezienswaardigheden, waarbij de be volking hem levendig toejuichte; in den namiddag zette hij de reis naar Belgrado voort. Rusland. Petersburg, 1 3 A p r 1. De rijks- doema heeft in eene avondzitting het. deba' voortgezet over het reglement van 6 Sep tember 1909, dat bepaalt, dat alle vragen van wetgeving betreffende de organisatie de land- en zeestrijdkrachten onderworpen zijn aan de onmiddellijke sanctie van den Keizer als hoogste legergezag, en over de toepas sing van art. 96 der grondwet. In den loop van het debat verklaarde de minister-president, dat het reglement van 6 September 1909 eene geheel met de grond wet overeenkomende wilsuiting van den monarch is en eene instructie van den Kei zer aan de regeering. De oppositie meent, dat de regeering onwettig heeft gehandeld en consequent het beginsel in acht neemt om de rechten van de doema te beperkeu. Op het gebied van het bestuur zijn wel föuten en misbruiken mogelijk, maar de re geering uife.it ze uit. en zal ze uitroeien. ■-(Hravoge£oep rechts en in het centrum). Waar de .ïèvolutiestorm voortduurt, daar zal de regeering met geweld de orde hand haven, ondanks liet geschreeuw over reactie. Rusland heeft het doode punt reeds over schreden gaandeweg zullen zich normale toestanden inburgeren. De ontevredenheid zal verdwijnen, zoodra het zelfbewustzijn van den Russischen staat krachtiger zal zijn geworden, hetgeen slechts door het geregel de samenwerken van de regeering mot de wetgevende lichamen is te bereiken. (Bravo). Dc regeering heeft nooit getracht de rech ten van de doema te verminderen. Tot ver dediging van het vaderland moeten allen hunne krachten vereenigen om het hoogste recht van Rusland, het recht om sterk te zijn, te verdedigen. (Bravogeroep rechts en in het centrum). Turkije. De Turksche vloot heeft in de sterkte van drie kruisers en negen torpedojagers een oefeningstocJit aangevangen, die tot naar de Hoe verder wij doordrongen, hoe wilder de majestueuze schoonheid, dier Roya-vallei werd, zoo bekend' in de geschiedenis en be roemd door zijn legenden. Steeds nauwer en nauwer wordend, geleek de pas niet veel meer dlan een diiepe inkerving in de rots, al leen ruimte biedend voor den weg en de woe lige rivier beneden ons. Hoog boven onze hoofden, als met een waarschuwenden vin ger naar den hemel wijzend, verhief zicli de oude vesting Piena, eenmaal de machtige beschermster der valleiverderop waar de weg over een hooge bmg liep, ge bouwd over den bruisenden stroom, passeer den wij een glinsterend bronzen gedenktee- ken, opgericht ter herinnering aan Massé- na's overwinning in een der eerste veldtoch ten van Napoleon tegen Italië. Soms reden wij door tuanels waar het gesnor van don motor weerglamde als het rollen van den donder; soms zagen wij neer in duizeling wekkende afgronden maar de weg was over al gioed, en het gevaar voor slippen verdwe nen. Geen sterveling kruiste ons pad, toch steeg Terry uit en stak onze lantaarns »an. Dalmar-Kalm maakte het oponthoud noo- deloos *langer door Joseph te bevelen ook zijn lichten te ontsteken. Dit was van 's prinsen zijde zuiver ijdelheid. Hij kon niet dulden dat zijn groote Bleriots donker wa ren en onze nederige acetyleens den weg verlichtten voor Zijn Hoogheid. Plotseling, bij een scherpen hoek, verlie ten wij den bergpas met zijn tooverachtig spel van licht en schaduw, en zagen voor ons do lichten eener stadtwee douaniers verschenen, hun hand' opheffend ten teeken dat wij moesten stoppen. Terry stapte uit om te vernemen waarom hij zoo onverwachts werd aangehouden en de prins voegde zich bij lieyi. „Mag ik uw papieren zien?" vroeg de amb tenaar. Terry haalde die te voorschijn!, welke hem op het douanekantoor in Grimaldi gegeven waren. „Dit zijn Italiaansche papieren. Ik be doel die voor Frankrijk." „Dit is Frankrijk niet," zeidie de prins, nog voor Terry kon spreken. „Het is Breil en het is Frankrijk." ant woordde de man. „Negen kilometers Frank rijk tot Fontan, waar Italiaansche territoor weer begint." „Ik heb geen Fransche papieren," zei Terry, met een trek van bezorgdheid op het gelaat, „maar te Pont St. Louis betaalden wij een stuiver om Frankrijk te kunnen ver laten Deze auto is Fransch fabrikaat, dus hoorden wij eigenlijk niets te betalen. Maar het zal mij aangenaam zijn u vijf cent ter hand te stellen om Frankrijks grondgebied te mogen betreden. „O, betaalde u vijf cent? Als u de quitan tie hebt, zal ik u mogelijk kunnen toestaan door te rijden." „Toestaan om door te rijden!" herhaalde Dalmar-Kalm verontwaardigd „Dat zou er nog bij moeten komen 1" „Het spijt nie," zeide Terry, maar ik nam geen quitantie, denkend dat liet een onnoo- dige formaliteit was." „Geen enkele formaliteit is onnoo- dig, monsieur," verklaarde de slaaf van den vorm. „Het spijt mij eveneens, maar zon der een quitantie van de vijf cent kan ik u niet toelaten op Frankrijks grondgebied. Als menscli geloof ik onmiddellijk dat u de som hebt betaald, maar als ambtenaar ben ik verplicht aan uw woorden te twijfelen." Wie anders dan een Franschman kan zoo deftig redekavelen over een stuiver? Ik zag aan Terry's gezicht dat hij nog vrij wat moei lijkbeden verwachtte, maar liij bezat te veel echt lersclie takt om te meenen ze storraen- dor hand te kunnen overwinnen. „Zou er geen middel zijn om de bezwaren uit den weg te ruimen?" vroeg Terry. „La ten wij eens beraadslagen." Dalmar-Kalm verkeerde echter in geen stemming om te beraadslagen of te zwijgen terwijl anderen beraadslaagden. Te oordee- len naar het vele licht moest Breil een vrij groote stad zij n het was al acht uurZij n ■Hoogheid verlangde naar zijn diner, en dat verlangen verergerde zeer zeker zijn slecht humeur. Dat hij hij zou worden opge houden door zulk een praatjesmaker van een douanier en nog wel op het moment, waarin hij do geuren van een klein feestmaal al meende te ruiken, deed hem zijn zelfbéheer- sching, die ons gebleken was nooit bijster groot te zijn, geheel verlietenOp luiden toon en met krachtige woorden gaf hij zijn grenzelooze minachting te kennen voor Frankrijk, zijn instellingen, zijn douane en in het bizonder zijn douanekantoren. „Als u den prins bij zijn naam zoudt wil len noemen zooals u soms meneer Barrymore doet," fluisterde Beechv haar moeder in, „wellicht hielp dat. Roept u eensDal mar-Kalm 1" „Stil, stil, hij zal het hooren," smeekte de gravin, maar er bestond, niet veel gevaar dat de prins naar opmerkingen van anderen zou luisteren. De blik van den douanier werd donker en Terry fronsde de wenkbrauwen. Was de be ambte brutaal geweest, dan zou niijn heet gebakerde Ier zich niet onbetuigd hebben gelaten, hopend den man vrees in te boeze men door een woorden vloed nog meer schet terend en blufferig dan den zijne, maar hij was zoo beleefd als spreekwoordelijk van zijn landgenooten verwacht wordt. „Luis- ster eens. prins", zeide Terry, wiens goed humeur lieni ook dreigde te verlaten (hij was eveneens hongerig) „als u de zaak eens aan mij overliet, en de dames naar het beste ho tel in de stad zoudt willen geleiden. Dan zullen Moray en ik hier blijven om te zien hoe het loopt. Wij volgen zoodra wij kun nen." Dalmar-Kalm greoj^dit. voorstel met beide handen aan, en onze passagiers, begrijpend dat deze schikking de 'beste was, stemden er in toe. Toon zij -zich op weg begaven, zweefde iets schaduwachtigs haar achterna. Het was het zwarte hondje van Airole. De eerste onaangenaamheden tusschen den markies van Innisfallen en zijn broeder werden veroorzaakt door Terry's voorkeur voor liet leger boven een diplomatieke car rière. Had deze altijd slecht gehunreürde bloedverwant .heden mijn vriend gehoord, dan zou hij nogmaals het hoofd geschud hebben over zooveel weggeworpen talenten. De welsprekendheid, door Terry aangewend om dezen vergelijkenderwijze on beduidenden douanier te overreden, had hem. een aanstel ling kunnen bezorgen als eerste secretaris bij een legatie. Hij schilderde de wanhoop der dames indien Frankrijks macht haar op de grenzen gevangen hield; hij deed in geestdriftige woorden een beroep op de alom bekende Fransche ridderlijkheidhij bood aan de som te betalen, verschuldigd voor een auto die Frankrijks grondgebied betrad, met verzoek het bedrag te Fontan e te mo gen terugontvangen Op dit aanbod ant woordde de gekwelde ambtenaar, dat offici eel zijn kantoor al gesloten was en hij na acht uur geen geld of papieren kon aanne men. Wat de reden was, dat Terry ten slotte zijn laatste troef uitspeelde en do op lossing dezer netelige zaak vol vertrouwen in de handen legde van zulk een welwillend en schrander Franschman. Wordt vervolgd. Naar htt Engelsch 24 TA» C. N. *n W. M. WILLIAMSON.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1