STADSNIEUWS. KOLONIËN. BINNENLAND. stems ibroeaen er 'bij massa's., wat den voogd een belangrijk voordeed bezorgt, daar hij in dezen tijd wel duizend eieren per dag vindt, welke alle verkocht worden. Prins Hendrik bezichtigde de eieren collectie. 's Middags werdi er een rijtoer over liet eiland gemaakt. Het was eb en diue kon men den tocht over een vrij grooten afstaand uit strekken. Bijaonder trof het gezicht op Bor- kunidat ondër pititlorefcke zonbeiichting zeer nabij lag. Te halfvijf begaf meu zich weder aan boord, waar gedineerd werd en werd' be raadslaagd over eventueel op dit eiland aan te brengen röddinigemiaterieelOok ihet doenmaal was daar gebruikt.. De terugtocht werd minder aangenaam gemaakt door den sterken noordKvcstelijken later naar het zuiden draaienden wind. Bij de aankomst te Noordjpolderzijl, pro vincie Groningen^ wachtte den Prins een spontane hartelijke ovatie van een talrijke menigte, tot ver uit den omtrek hier saam- gestroomd. Ongeveer acht uur vertrok men per auto uit Noordpotldterzijl, over War ff urn, Baflo, Roodehaan, Oldehoven, Niezijl en verder langs den straatweg naar Leeuwarden, waar men om elf uur aankwam Z. K. H. was wederom de gast van den Commissaris der Koningin. GisterenZondlag, woonde de Prins in de Groote Kerk de godsdienstoefening bij on der gehoor van ds. B. Klein Was6inkom half twee vertrok Z. K. H. naar het Loo. Ofschoon de regen bij stroomen viel, liep de Groote Kerk te Leeuwardten gisterenoch tend zoo vol, dat hlonderdien zich met een staanplaats moesten vergenoegen. Te tien uur kwam Prins Hendrik met gevolg voor de Oranjedeur, opgewacht door het college van kerkvoogden. De heer W. J. Ooeterhöff, president-kerkvoogd, leidde den Prins naar de koninklijke loge, waarin ter rechter- en linkerzijde van Z. H. plaats namen de com missaris der Koningin en de burgemeester. Van liet orgel klonk het- oude Wilhelmus", dat door de menigte staande werd meege zongen. De predikant, ds. B Klein Waesink, smeekte in zijn gebed den zegen des Aller- ihoogsten af voor het Koninklijk Huis. Daar na richtte hij tot de gemeente een hartelijk woord, naar aanleiding van woorden uit het 38e vers hoofdstuk 8 van den Brief van Pau- Jus aan de Romeinen ,,Want ik ben ver zekerd." Aan het slot der plechtigheid werd staan de gezongen Gez. 264 vers 1: „Een vaste Burcht is onze God." Prins Hendrik, wiens gelaat de sporen droeg van zijn verblijf aan en op zes, volgde met aandacht den redenaar. Toen Z. K. H. de kerk verliet, klonken opnieuw vader- landsche liederen van het orgel. Aan den afscheidslunch ten paledze zat ook ds. Klein Wassink aan. Ruim half 2 gingen de deuren van het paleis van den Commissaris der Koningin open. Prins Hendrik verscheen en bleef ver rast staan, toen een hartelijk gejuich op steeg uit de rijen der honderden menschen, die, ondanks regen en wind, geduldig wach ten. Een vriendelijke groet was de beloo ning. Z. K H. nam vervolgen? afscheid van den Commissaris, den burgemeester, waar na- de Prins per auto vertrok. De Japansche gasten. Gis teravond zijn met den Duitsclien trein te 6 uur 51 uit Keulen aan het Weesperpoort- station te Amsterdam gearriveerd de Ja pansche Prins en Prinses Foeshimi. H.H. K.K. H.H. begaven zich aanstond naar het Amstel-Hotel, waar zij tot Dins dagmiddag verblijven. Het weldadig heidebloem- p j e. Naar men verneemt, he-eft de Ned. Centrale Vereeniging tot- bestrijding van tuberculose voor 30 April bij een Haagsehe firma niet minder dan 375,000 Juliana- bloempjes verkocht om op den verjaardag der Prinses door jonge dames iu Nederland te worden verkocht. (N.R.Ct.) Baron Gevers, gezant te Berlijn, wordt 1 Med a. e. van zijn verlof op zijn post terug veï-wacht in verband ook met de wel dra te verwachten benoeming van den ge zantschapsraad aldaar, jhr. Van Vreden bureh tot gezant te Bucarest. Blijkens de jongst verschenen lijst van het diplomatieke korpe zou de heer Car- lin, gezant van Zwitserland, gerekend naar den datum der overhandiging van zijn ge loofsbrieven, de deken Zjn van het gezant- schapscorps al6 opvolger van den voormali- gen Belgischen gezant bij oii6 hof, baron Guillaume. Daar de heer Carlin evenwel zijn vaste standplaats heeft te Londen, waar hij teven6 is geaccrediteerd, is de heer Mavrocordato, de Rumieensfche gezant te 'e Gravenhage thans de dk>yen van het corps. Grondwetsherziening presideerde; doch zioli bepalen tot een woord van welk; m tot- de aanwezigen in deze eerste ergaderifig der commissie. De student jhr. G. v. S., die voor 8 dagen te Rijswijk, mevr. W. door revolver schoten doodde en zich daarna zelf verwond de, is Zaterdagmiddag, door een verpleeg ster en een veldwachter in burger-Weeding begeleid, per auto van de Roode Kruis- inrichiting in de Jan van Nassau straat), naar het Huis van Bewaring overgebracht. Bedriegelijke bankbreuk. Op telegrafisch verzoek van den officier van justitie te Leeuwarden is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag aan boord van het s.s. Nieuw-Amsterdam aangehouden de 27-jarige smidsknecht- J. Th. uit Koudum in Fr., die op het punt stond met vrouw en kinderen naar Amerika te vertrekken. De- man wordlt- verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Hedenmiddag is hij gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht. Valse li onderteekende te legrammen. Men meldlt aan de N. R Ct.: Er is dezer dagen te Amsterdiam gewerkt met valsche onderteekende telegrammen vac Amsterdam naar New-York. In deze tele grammen werden orders gegeven ten namf van een zeer bekende ba aki n stelling te Am. sterdam tot het koopen van zekere effecter aan de New-Yorkscbe beurs. Woensdag kwam de misleiding door een toeval" aat het liclvt. Men kent den dader. Op hol. Te Middelburg sloegen Zaterdagochtend, doordat zij schrikten v- een automobiel, de voor een beladen wager gespannen paarden op hol. De bejaard* voerman, iemand uit Oost-kapélle, weré van den wagen geslingerd en bekwam eer, zeer ernstige hoofdwond. De zoon. die met een anderen wagef volgde en hulp wilde bieden, kwam ondej den wagen van zijn vad'er terecht en hen. werd een der beenen zoo goed als afgereden Per brancard werd de oude man naai familie te Middelburg vervoerd, terwijl d zoon, oolc per brancard naar het gasthui werd vervoerd. De brand van de Sommels d ij k. De brand op het wrak van d ,,Sommelsdijk" duurde Zaterdag nog srteed voort. Over de geheele lengte aan bakboord zijde was het schip gloeiend heet. Het voor schip is bevestigd met bakboord-ank-erket ting waarop dubbele staaldraad, het achter schip op dubbelen staaldraad door het vin raam. Een beslissing, wat er met het wra zal gebeuren, is nog niet genomen. He voorschip ligt 18 voet diep. N. R. Ct. School- en Kerknieuws. De Groentijd. Men verzoekt het volgende mede t deelen De Vereenigde Besturen dei- Nederland scbe Studentencorpsen zien zich genood zaakt, naar aanleiding van de circulaire onderteekend door mannen, wier namen nie zullen nalaten grooten indruk te maken n»et alle kracht op te komen le. tegen de onjuiste en eenzijdige voor stelling, die in voormelde circulaire van der groentijd gegeven wordt; 2e. tegen het gemis aan vei-trouwen in hen, die met de leiding van den groeuitijo belast zijn, en spreken er derhalve hun teleursteHinj over uit, dat de onderteekenaars djier eir culaire niet in de eerste plaats aan die be sturen hunne bezwaren hebben kenbaar ge maakt. E. F. M. J. Michiels van VercLuijnen, Praeses van het Leidsch Studentencorps. L. C. H. van Beeck Calkoen, Rector van het Utrechtsch Studentencorps^ A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta- cliouwer, rector van het Gron. Stud, corps, A. H Sweijs, pres. van het Delftschfi Studentencorps; G. A. Boon, rector van het Amsterdamscl) Studentencorps. Barneveld. In de Raadsvergadering deelde de voorzitter, de heer W. baron van Nagell, mede, dat van Gedep. Staten bericht is ingekomen, dat dit college, na van het antwoord van onzen Raad kennis -te heb ben genomen, in de benoeming van den heer C. J. Schimmel tot tijdelijk wethouder, waartegen aanvankelijk bezwaar gemaakt was, wensdht te berusten. Hiermede is dus de wethouders-quaestie van de baan. Albaneezen uit ïchtiue. De Albaneezen vie len een regiment aan, dat heil vervolgde, maar werden teruggeslagen en hadden tal rijke dooden en gewonden. S a 1 o n i k i 2 4 A p r i 1. De Albanee zen vielen een post. aan, die gelegen is tus- scben Prizrend en Varizovic. Er werden van beide kanten verliezen geleden. Ter bevoegder plaatse in Koustantinopel •wordt verklaard, dat het voornemen bestaat de Albatieeeche gewesten aan dezelfde be- stuursvoorwaarden te onderwerpen als alle andere, inzonderheid de Europeesohe provin ciën. Daarmee wordt bedoelu de invoering van gerechtshoven met benoemde leden en ambtenaren van het O. J1 verder het be kende prugramina voor belastingheffing, re- crutoering, volkstelling en afschaffing van de op traditie steunende bijzondere redhten. Bij <le uitvoering van dit programma zal in- tusschen voorzichtig rekening gehouden worden met den feitelijken beschavingstoe- stand van het Albaneesche volk. Inzonder heid wordt verklaard, dat niet beoogd wordt met geweld van wapenen plotseling den toe stand te veranderen, waaraan de tegenwoor dige Albaneetzen volstrekt geen schuld heb ben, maar die te wijten is aan het wanbe heer in het verleden. Men wil de Albanee zen niet in onzekerheid laten, dat weerspan nigheid gestraft wordt, maar het gdheele hervormingswerk zal met schrandere gema tigdheid en zonder overijling uitgevoerd worden. OrUkanlaad De regeering 'heeft besloten de gezant schappen in het buitenland opnieuw te be zetten. Zij ondervindt echter moeielijkheden 'bij de keuze van de personen. Personen, die in de politiek «ene rol spelen, hebben bezwaar een gezantschapspost aan te nemen en zitlh op die manier op non-activiteit te laten stellen. De kroonprins zal binnen kort op Korfu aankomen en van daar later met de ge heele koninklijke familie naar Athene terug- keeren. Marokko. Volgeus een bericht uit Madrid, dat te Parijs is ontvangen, moet tusschen de Spaansche regeering en de vreemde maat schappijen de overeenkomst getroffen zijn, dat iedere maatschappij, die zich in de streek rondom Melilla vestigt, de Spaansche nationaliteit moet bezitten en hare werk lieden in Spaansch geld moet uitbetalen. De Nederlandsche (Rotterdamsche) firma Mullér heeft, volgens een bericht uit Me lilla, een begin gemaakt met niijnwerkzaam- heden in de buurt van het kamp van Tres Forcas, ondanks het protest van de Spaan sche autoriteiten. De firma verklaart, dat zij op de meest wettige wijze het bezit van den grond, waarin de mijnwerken zullen worden aangelegd, heeft verkregen en dat zij haar prioriteitsrecht op, de mijnen in die streek door de bevoegde overheid van het kamp heeft- laten constateeren. Zij wil do bijeenroeping afwachten van een scheids rechterlijke commissie, die de rechten zou hebben te onderzoeken, welke verkregen zijn vóór de afkondiging van het door de akte van Algeciras voorgeschreven reglement op de mijnontginningen. Tusschen de Fransclie en de Spaansche mijnmaatschappij te Melilla is overeen stemming verkregen over de ontginning van de ijzererts-lagen van Beni Bui- frur. Aan de Franschen is hun oisch inge willigd van 15 pet. van de opbrengst van het verscheepte erts met een minimum- opbrengst van 125,000 pesetas. China. Londen, 2 3 A p r i 1. Een nader tele gram, dat lieden aan het ministerie van britenlandsche zaken ontvangen werd van het Britsche gezantschap te Peking, bevat de mededeeling, dat de consul- generaal te Changsja gisteren heeft ge seind, dat georganiseerde benden nieu we ongeregeldheden in den omtrek hebben verwekt. Alle vreemdelingen zijn gevlucht naar de twee Engelsche schepen in de ha ven, behalve één man, die weigerde de stad te verlaten. Sjanghai, 24 April De stand van zaken in Hunan is steeds onbevredi gend. De vreemdelingen zijn met verlof ge gaan. De uitgewekenen hebben een adres aangeboden aan Hewlett, den Britschen consul te Changsja. dat onderteekend is door de Engelsche, Amerikaansche, Neder landsche, Duitsche, Italiaansche, Noorweeg- sche, Russische, Zwecdsche en Zwitsersche bewoners van Changsja, waarin hem dank betuigd wordt voor de bewezen diensten en de overtuiging wordt uitgedrukt, dat zon der de verstandige maatregelen van den consul er menschenlevens verloren zouden zijn gegaan. Het adres is ook medegedeeld aan de regeeringen van de landen, waartoe do onderteekenaars b'ehooren. De laatste berichten houden in, dat de onlusten te Changsja niet zijn herleefd. Al les is rustig. Allerl«i. De opening van de Bruseeleche wereldtentoonstelling. Toen Zaterdagmorgen bij een ijzig kouden noordewind donkere wolken over de stad schoven, daalde de stemimingsbaro- meter der Brusselaars tot een minimum van vertwijfelde berusting. Maar Pluvius was genadig. Om 11 uur zette een krachtige zuidenwind op, die heel spoedig een blau wen hemel maakte. En toen de eerste drom men in prachtige uniforms uitgedoste, rij dende gendarmes naar de levendigste ver keerspunten opreden, lachte een vroolijk len- tezonnetje. En de zon is Ihet fceet trouw ge bleven, tot haar laatste stralen het sein ga ven tot het aansteken der lampions. De opening der wereldtentoonstelling werd. zij 't ook op officicele wijze, als een echt volksfeest onder gejuich en gejubel vol trokken. De Brusseluars voelden zich met bun Koningspaar een groote familie. Want van vreemden was weinig te zien. Er heersclite ook geen 'bovenmatig gedrang, noch op de straten noch op het tentoonstel lingsterrein. Overal opgewekte mensehen- massa's, maar toch ok overal de mogelijk beid, ongehinderd te pnsseere». Eerst om 12 uur waren de karren met gereedschap en werkvolk van liet terrein. Met koortsach tige liaast had men de laatste hand aan het toilet van de tentoonstelling gelegd, en waarlijk, toen ten 1 ure de eerst genoode gasten aanreden, leverden de met kiezel be vloerde hoofdwegen, de bloemperken, de tal rijke springende fonteinen, het wit en rood en geel der architectuur onder den stralend blauwen hemel een tooveraciitig glanzende werking. Met muziek trok het geheele Brus- selsche garnizoen op, en zette de straten naar de tentoonstelling af. Spoedig daarop verscheen de Koninklijke stoet. Bij het uit stappen van den galawagen, werd het Koninklijk paar ontvangen en begroet on der donderend gejubel van 'het volk, door den president en het tentoonstellingscomité. Toen namen de vorsten plaats op een troon zetel voor de feestelijk bezette tribunes. Na een welkomst rede van den president der tentoonstelling, baron Janssen, en van den minister van Publieke Werken Hubert, nam de Koning bet woord, om te prijzen en te danken de mannen, die zulk een groot werk hebben verricht. De Koning herinner de aan de groote en roemrijke geschiedenis van Belg ie op het gebied der industrie en der kunst. Hij wen sell te zichzelf en zijn volk en land geluk, dait zoo vele vreemde naties tot een vreedzamen wedstrijd naar deze tentoonstelling waren gekomen. Deze deelname uit den vreemde is het meest ver heven, meest overtuigende bewijs der intiem- vriendschappelijkc gezindheid en hoogach ting voor België, en deze tentoonstelling zal, zoo hoopte de Koning, den band verder weten aan te halen. Met herhaalde dankbe tuigingen eindigde de Koning onder geest driftige toejuichingen. Toen werd een ommewandeling gemaakt, welke ten 7 ure eindigde. Washington, 2 3 April. Men be richt, dat de voorgenomen Amerikaansche expeditie naar de Zuidpool onder de veree nigde auspices van Peary, de Arctic Club en de National geographical Society, voor dit jaar is prijsgegeven. Nice, 23 April. De luchteohipper Riemsdijk, die was uitgegaan om een kruis- vlucht van Nice naar kaap Ferrait, ie in zee gevallen ter hoogte van kaap Ferrat. Hij werd door een torpedoboot opgevischt. Hij is ongedeerd. P a r ij 6, 2 3 April. De luchtschipper Dubonnet vertrok om 3 uur 5 minuten uit Juvisy, hij vloog over Parijs op eene hoogte van 80 Meter en daalde neer in de vlakte van Bagatelle om 3 uur 35 minuten. Homburg v. d. Höhe, 23 April. Heden namiddag om 6.55 6teeg de Parseveal II op in de richting van Frankfort. De Z II stelde op bet. laatste oogemblik de reis uit tot morgen. Keulen, 24 April. De Parseval II is lieden nacht om 12 55 voor de luchit- schipha! te Biebendorf voorspoedig geland. B e r 1 ij n, 2 4 April. De Z II is he den morgen om 8 uur te Homiburg opge stegen. Zij landde na een hovigen strijd tegen een zuidwestelijken storm om 2 uur 's namiddags bij Limburg a/d Lahn en werd daar voor anker gelegd. OOST-INDIE De particuliere landen op Java. Reuter seint uit Londen, d.d. bedien: Do Financial News publiceert een lange verklaring van een schrijver, die zegt ge durende twintig jaren, o. a. als eerste gou- vornemenitssecretaris, aan de Nederlandsch- Indisciie regeering verbonden te zijn ge weest. De schrijver geeft een gedetailleerde omschrijving van de verschillende catego rie» van land, welke in Nederlaudsch-Indië in eigendom gehouden worden. Teneinde de Britsche onderdanen gerust te stellen ten aanzien van de bedoelingen der Neder landsche regeeriug, legt de schrijver er den nadruk op dat geene onteigening mogelijk is, behalve door de wet en dat in ieder ge- al het bedrag der schadevergoeding niet door de regeeringsambtenaren bepaald wordt doch door een onafhankelijk bof. Concludeerende verklaart de schrijver, dat het een totaal ongerechtvaardigd vermoeden is teil aanzien van de Nederlandsche natie en de koloniale regcering, wanneer men een oogenblik twijfelt aan de veiligheid der eigendomstitels. De Financial News bevoelt aan de zaak met zorg en aandacht te overwegen, ofschoon zij te zelfder tijd het als een goed denk beeld omschrijft, en den wenk geeft dat voortaan de prospectussen van Jnva-maat- schappijen in de eerste plaats de verklaring zullen bevatten, (waar daar althans het ge val is) dat de maatschappijen niet vallen onder de Nederlandsch-Indischo wet om trent de particuliere landerijen. De Staatscourant van Zondag 24 en Maandag 25 April bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot 1 eeraar aan de Rijks Hoo- gere Burgerschool te Sappemeer K. Blom, tijdelijk leeraar; tot vertegenwoordiger op het te Peters burg te houden congres voor verloskunde en vrouwenziekten dr. B. J. Kouwer, hoog leeraar te Utrecht, en dr. H. Treub, hoog leer» ar te Amsterdam tot directeur van het telegraafkantoor te Arnhem C. C. Gorter, thans te Zwolle, en te Zwolle J. H. Kemper, thans te Delft; tot reserve-officier van gezondheid 2a klasse B. Plomp, arts. bevorderd tot consul te Montevideo, de heer E. Ruete, vice-consul der Nederlanden aldaar, en is de heer E. Guyer beroemd tot vice-consul te gemelder plaatse, beiden buiten bezwaar van 's lands schatkist. Het ressort van het consulaat omvat de Repu bliek Uruguay. Aan den heer Ruete kan in het Nederlandseh en aan den heer Guyor in het Fransch of EngeLsch geschreven worden met ingang van 1 Mei 1010, tijdelijk belast met de waarneming \an h«*t ambt van griffier bij den raad van beroep (ongevallenverzekering) te Haarlem, mr. L. J. van Toulon van der Koog, advocaat eu procureur aldaar, tevens plaatsvei- vangend griffier bij gemeld college, onder toe kenning van eervol ontslag uit laatstgemelde be trekking benoemd tot kantonreohter-plaatsvervanger in het 'kanton Zaltbommel, met mgaug van 1 Mei 1910. H. de Visser, burgemeester der gemeente Hu r wenen vergunning verleend tot het aannemen en dra gen van de onderscheidmgsteekenen van eere ridder vau de Johanniter-Orde, hun door Z. M. den Duitschen Keizer. Koning van Pillissen, ge schonken. aan den majoor E- \Y. baron van der Ca pellen, belast niet het toezicht over de depots huzaren, en aan den kapitein W. C. baron Rüell, van liet le regt. vesting-artillerie. H. M. de Koningin ontvangt a. 6. Woensdag ten 1 uur 's nam. ten paledze Het Loo, het* bezoek van d'en Japanschen Prins Foeehimi en gemalin, bij welk© gele genheid H. M. den vorsitelijlken bezoekers een lunch aianbiedlt. - De Japansche gezant reist de vorstelijke personen tot aan d* grens tegemoet. Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Een sympathie ken wensch heeft, naar wij vernemen, H. M. de Koningin geuit. Wetende hoe verlangend de bevolking der hoofdstad is om naast het Koninklijk Echtpaar Prinses Juliana in 1 aar midden te zien en te begroeten, heeft H. M. te kennen gegeven, dat Zij met de Prinses vele rijtoeren door Amsterdam wenscht te maken en in verband hiermee zoo min mogelijk officieele bezoeken wenscht af te leggen. (De uitvoering in het Concert gebouw is hierdoor reeds van het program ma verdwenen). Overigens is dit nog niet definitief vastgesteld, maar voorloopig ziet het er aldus uit: Aankomst te Amsterdam. Op den zelfden dag bezoek aan Haarlem en terugkeer naar de hoofdstad. Audiënties ten Paleize. Vele rijtoeren van het Kon. Echtpaar met Prinses Juliana. Zoo mogelijk wordt eiken dag uitgereden. Gala-voorstelling in den Stadsschouw burg. Gala-bal ten Paleize. Bezoek aan de Sportbetoogiug op het terrein der Amsterdamsche IJsclub. Bezoek aan de tentoonstelling van het Genootschap ,,Arti et Amicitiae". Bijwoning van de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk op Zondag 29 Mei. Bezoek aan „Artis". De historische optocht zal H. M. do Ko ningin van het Paleis gadeslaan. Wij vernemen voorts, dat de groote feest commissie subsidie van de gemeente heeft gevraagd en dat hei gemeentebestuur overweegt of het zich met een deel der stads- versieriog belasten zal, met name die van den Dam. Hbld. Aan H. M. de Koningin' werd! Vrij dag avond de eerste bard mg aangeboden dloor de Zeevisscherij „Nederland", De Zeeuw en Van ltaalt. te Vlaardingcn. H. M. de Koningin-Moedei- hoopt d£n oud-president Roosevelt. Zaterdag 30 April in den ochtend ten Haren Paledze te ont vangen en vertrekt in den namiddag naar Het Loo, ten einde den eersten verjaardag van Prinses Juliana in den kring der Ko ninklijke familie mede te vieren en er tot Maandag te blijven. f)e Koningin-Moeder is voornemend in de volgende week ook nog Vrijdag den 29en de 's Gravenlhaagsche Ambachtsschool te bezoeken. H M. de Koningin-Moeder heeft een gift van f 100 geschonken aan de Vereeni ging Het Observatiehuis, welker inrichting aan den Praktizijnehoek te 's Gravenhage dezer dagen met een bezoek werd vereerd. *-*- Onder de verrassingen, Z. K. H. Prins Hendrik ter gelegenheid van Zijnen verjaardag bereid, behoort het. portret van H. K. H. Prinses Juliana, op last van H. M. de Koningin naar het leven geschilderd door mevr. Therèse SchwartzeVan Duyl. De kunstenares, die het stuk, daags te voren, ten paleize opstelde, bad het voor recht den ochtend van den verjaardag door Z. K. H. te worden ontboden om haar per soonlijk Zijne groote tevredenheid en datuk te betuigen. De Prins naar da Waddeneilanden. Vroegtijdig was Zaterdag Prin6 Hen drik met zijn gezelsclvap, waar zich thans ook weer graaf Von Bernstorff, de eigenaar van Schiermonnikoog, bij bevoi.d, per motor boot Ameland 2 naar Rottum gevaden, waar men omstreeks half twaalf aankwam. De strandvoogd haalde met zijn wagen den Prins met gevolg van de boot en bracht hen naar zijn huis, het eendge huis, diat op Ihet eiland te vinden is, terwijl de strand voogd met zijn familie, bestaande uiiit vrouw en twee kinderen, en ©en paar schippers knechts, de eenige bewoners van h^t eiland zijn Eigenaardig is het op dit brokje Ne- derlaudsch grondgebied. Behoorende tot de gemeente Warfum, staat het echter ond^r bestuur der waterstaatsinspectie, terwijl hrt al6 domein aan het Rijk behoort, De burge meester van Warfum was in dat stuk zijner gemeente dan ook niet te vinden, toen de Prins het eiland had betreden. Slechts het huis, dat aan den Wad'kant op het duin staat-, 2 kapen aan weerszijden van het land en ©en vuurtoren diaartussehen, ziediaar de eenige voorwerpen, welke worden gevonden op dien zandhoop, welke echter aan de bin nenzijde door een groen strand, waar ©enige koeien grazen, wordt omzoomd. Helmbeplan- tdng geeft eenige afwisseling in het vrij heu velachtige zand, waartusschen hier en daar een zoetwaterput wordt gevonden, waaruit de koeien dringen. Niettegenstaande er hard wordt gewerkt, om het «.land te behouden, neemt de afneaning der duinen zeer toe. Het breed afiloopend strand laat. dit duidelijk zien. Een" verbinding met den wal bestaat er niet-, zoodiat de strandvoogd, die Rijks ambtenaar is, verplicht wordt, behalve een tjalk, een paar paaiden en wagens en twee bevaren schippers er op na te houden, welke in tijd van storm of nood hem behulpzaam morton zijn. Alleen voor de vogelwereld is het. eiland prachtig; bergeenden, kobben en Dinsdag a.s. zal m den huize Zomer dijk Bussink te Amsterdam e6n diner wor den aangeboden door hoofd- en subalterne officieren der zeemacht en eenige hoofd ambtenaren van de directie der marine te Amsterdam aan den vice-admiraal baron Sweerts de Landas Wyborgh, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Ko ningin, naar aanleiding van diens vertrek op 2 'Mei a.s., met ingang van welken da tum deze vlagofficier den dienst met pen sioen verlaat. Het voornemen bestaat de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot regeling der 'banken van leening zoo tijdig in te dienen, dat de Kamer in de gelegenheid wordt gesteld dit wetsontwerp n..g voor het zomerreces af te doen. De Staatscommissie voor de Grond wetsherziening zal in hare eerste bijeen komst op 2 Mei a.s. het. reglement van orde voor hare werkzaamheden behandelen. Waarschijnlijk zal de Minister van Bin nen landsche zaken, aangezien hij zelf lid en Voorzitter van de Staatscommissie is, geen eigenlijk gezegde installatieirede hou den, evenmin als dit in 1883 geschiedde, toen wijlen zijn vader, minister Heemskerk, de toenmalige Staatscommissie voor de Kolonel iSpieringhs, commandant j van het 5e reg. infant., vergezeld van den kapitein-adjudant A. Hogervorst is heden naar de legerplaats bij Harskamp vertrok ken, ten einde aldaar de schietoefeningen bij te wonen van de onderdeelen van het korps. Wegens het ingaan van zijn emiri- taat nam ds. A. Wartena, van 1879 tot 1890 predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, afscheid van de gemeente te Gouda. Onder de groote menigte, welke den dienst bij woonde, werden opgemerkt vele1 vrienden van elders, ook uit zijne vroegere gemeen ten Doesburg, Ded ems vaart en Amersfoort. Tot uitgangspunt van zijne afscheidsrede had ds. Wartena tot tekst: Filippenzen 1 vers 27„Allenlijk wandelt waardiglijk het Evangelie van Christus, opdat hetzij ik kom en u zie, hetzij ik afwezig ben, ik van uwe zaken moge hooren, dat gij staat in eenen geest, met één gemoed gezamenlijk strij dende door het geloof des Evangelie'a". Na het eindigen zijner rede werd de schei dende leeraar hartelijk toegesproken door Gouda's oudsten predikant- ds. L. ten Bosch, die liet uitkomen wat ds. Wartena voor Gouda was geweest gedurende de 20 jaren die hij de gemeente had gediend. Door al de aanwezigen werd ds. W. de zegenbede uit Psalm 121 4 toegezongen. Ds. Wartena zal zich te 's Gravenhage

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2