Mijn Vriend ie Chauffeur. 1°. 311. Vrijdag 6 Mei 1910. BUITENLAND FEUILLETON. JiiAr^ant. FOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post - 1.50. \fzoi.dcrIijke nummer: 0.05. r. Oouran verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. kdvertentiënraededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnumraer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels Elke regel meer Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 eeuts bij voeruitl Qroote letters naar plaatsruimte, Voor handel en bedryf bestaan zeer voordeeliae bepalingen het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement, f circulairebevattende de voorwaarden, wordt op a&nn toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester van Anneisfoort, Gezien artikel 4-1 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Read dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 10. Mei aanstaande, des namiddags te IJj Amersfoort, don 4 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd. VTIJTrERS Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 37 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis: le. dat bij Uien is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van aleohoklouden<len dTank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop door Petrus de Ko ning. lit de (beneden voor-local it ei t van het- per ceel Langestraat no. 99 aJ'hier; 2e. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het' verleenen van het ver lof schriftelijke 'bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, den 4 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J.G.STEXFBRT K'ROESE. WÜIJTIERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 37 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis: lo. dat bij hen is ingediend' een verzoekschrift om verlof tot verklop van alcoholdoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gébruik ter plaatse van verkoop door Fransisous Wolf- fenbuMel, in de 'beneden achter localiteit van liet perceel Borstraat, sectie D. no. 2729 alhier 2e. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van het ver lof schriftelijke 'bezwaren hij Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, den 4 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G.STEXEERT KiROiESE. WÜIJTIERS Politiek Overzicht. Moderne ostracisme. Het is een oud gezegde, dat de synoniem van democratie is ondankbaarheid. Mis schien zou het juister zijn hier te spreken van eeu algemeen-en regel, die op alle regee- ringsstelsels van toepassing is en waarop de democratie geen uitzondering maakt. Maar in ieder geval leveren de verkiezingen voor de Kamer van afgevaardigden in Frankrijk, waarvan aanstaanden Zondag het- tweede be drijf wordt afgespeeld, eene afdoende be vestiging van dezen regel. Een kroniek schrijver van de Indépendance geeft eenige spiekende voorbeelden van verrassingen, die onbekenden een zetel in de Kamer verschaf fen en eminente mannen, die in een leven van toewijding aan de openbare zaak hunne sporen hebben verdiend, uit de Kamer ver wijderen. De voorzitter van de Kamer Brisson werd vier jaren geleden iin het 10e arrondisse ment van Parijs geslagen door een winkel bediende zonder talent. Er werd toen een zetel voor hem gevonden in Marseille. Nu is hij daar in herstemming, en alle zeilen zullen moeten worden bijgezet om te ver hoeden, dat hij uit het parlement wordt ver wijderd. Henry Maret, een van de eersten onder de Parijsche dagbladschrijvers, is in zijn oud district niet-herkozen. Het is niet eene bepaalde richting, waartoe de gevallenen be lmoren onder alle schakeeringen van de groote republikeinsche partij zijn mannen van talent en verdiensten getroffen door het lot, diat aan de stembus onbekende groothe den, middelimatigen en onbekwamen boven hen worden voorgetrokken. Men kan over Doumer oordeelen zooals men wil maar ieder moet erkennen, dat 'hij een van de werkzaamste en bekwaamste leden is van het parlement; hij was voorzitter vai: de begixxPingscommissie en het is bui ten kijf, dat hij een man van beteekenis is. Hij bevindt zich in herstemming met niet zeer gunstige kans. De minister Mille- ra-nd zal moeite hebben te zegevieren over de coalitie, die bij de eerste stemming hem bijna had doen vallen. De heer Dubièf, een der gezaghebbende leiders van de radicale partij, is in herstemmingof hij zal slagen is zeer twijfelachtig. De oud-minister Delcassé is met 65 stem men meerderheid na een strijd, die groote beroering in het district teweeg bracht, gekozen verklaard tegenover een jong, pas gepromoveerd advocaat. Gedurende zeven ja-ren is hij de leider geweest van de buitenlandse he politiek van zijn lar.dhij heeft de entente cordiale be werkt met Engeland en met Italië, maar ondervindt mi op deze wijze, dat een pro feet overal elders meer waardeering geniet dan in zijne naaste omgeving. Wanneer mannen van bescheidener naam, die aan deze 6tem'bus geslagen zijn, behoefte mochten hebben aan. troost, dan kunnen zij uit deze voorbeelden de ondervinding put ten, dat elk succes voor een deel van het toeval afhangt. Maar toch wordt men, als mea getuige is van deze nederlagen, die werden geleden door mannen van groote ver dienste, d'ie eene eerste plaats hebben be kleed in het bestuur des lands, droevig ge stemd, niet om de slachtoffers, maar om hen. die telkens opnieuw het voorbeeld vol gen van den Griekschen boer, die den naam van Aristides op zijne scherf schreef om zich het genoegen te gunnen een man te dien vallen van wien 't hem hinderde, dat hij zijn naam zoo dikwijls hoorde noemen. De straf van verbanning overigens, die Aristides trof, wordt aan de slachtoffers van het moderne ostracisme bespaard. De leden van de Fransehe Kamer, die de gunst van de kiezers verloren hebben, krijgen zelf6 eene geldelijke schadevergoeding. Diegenen onder hen, die den leeftijd van 55 jaren hebben bereikt, zijn in de gelukkige om standigheid éen pensioen van 2400 francs per jaar te genieten, dat hun uit de kas van het- pensioenfonds van de Kamer wordt uit betaald. Daarvoor hebben zij gedurende minstens den tijd van duur van het man daat van een bij eene algemcene periodieke verkiezing gekozen Kamerlid 50 frs. per maand te storten, en zij blijven ook als zij niet herkozen worden pensioengerechtigd, wanneer zij slechts hunne bijdrage gere geld betalen tot aan het 55e levensjaar. Reeds na de eerste ©temming zijn er 44 nieuwe pensioengerechtigden bijgekomen ;de slachtoffers van de hei-stemming zullen dit aantal nog doen toenemen. Bet pensioen fonds 'beschikt thans over een vermogen van 1,650,000 frs. en int jaarlijks 370,000 frs. aan bijdragen, waardoor voorshands nog de noodige uitgaven ten volle worden gedekt. Duitschland. De Duitsche Keizer zal bij den doop van den jongen erfgroothertog van Mecklen- burg-Schwerin in het slot te Schwerin sa menkomen met den hertog van Cumberland. Deze ontmoeting is zeker opmerkelijk, maar er zit toch niets bijzonders in de Keizer zal aanwezig zijn als peet van den doope- ling, en de hertog, die sedert 2 April op het slot vertoeft, als grootvader. Het zou verkeerd zijn, aan deze ontmoeting politieke beteekenis toe te kennen. De Neue Preussi- sche Korrespondenz schrijft daarover: „De voorwaarden, waaronder de tweede zoon van den hertog den troon van Bruns- wijk kan beklimmen, zijn den hertog van Brunswijk wel bekend, en aan deze voor waarden zal niets te veranderen zijn, ook al zijn de betrekkingen tussclien de beide partijen geheel vriendschappelijk. Deze voorwaarden, die hierin bestaan, dat de her tog geheel van Hannover afstand moet doen, te verzachten, ligt niet in 's Keizers handhet wel overwogen staatsbelang eischt er aan vast te houden. Do huiemaarsohalk van den hertog van Cumberland heeft de Brun&wij-ksche Neuest« Nachrich-ten gemachtigd mede te deelen, dat do hertog voornemens is Schwerin te verla ten vóór den doop van den jongen erfgroot hertog van Mecklenburg, onder bij-voeging, diat nooit hot. plan heeft bestaan bij het- her togelijke paar tot aan de doopplechtigheid' in Schwerin te blijven of er terug te kee- ren om die plechtigheid bij te wonen. Van eene ontmoeting tussclien de>n Dmt- schen Keizer en den erfgenaam van dó aan spraken van den laatst en Koning van Han nover komt d-u6 niets. B e r 1 ij n, 5 Mei. De Russische minis ter Iswolsky, die op zijne doorreis naar Petersburg hier een.igen tijd stil bleef, 5 racht heden morgen een bezoek aan staats secretaris vou Schoen. B e rl ij n, 4 Mei. De Berliner Korres pondenz constateert, dat de bewering, diat de Keizer bevolen zou hebben, dat de mili taire luchtschepen den tocht naar Homburg zouden ondernemen, of dat hij den wensch dé ar toe zou hebben kenbaar geflnaaikt, niet met die waarheid overeenkomt. De militaire autoriteit te Keulen heeft uit eigen beweging den- tocht gelaat. De Keizer had zelfs op de ongestadige weersgesteldheid in het Taunusgebied de aandacht gevestigdde leiders van de lucht schepen-manoeuvre meendlen echter bij hun voornemen te moeten blijven, omdat de weerberichten niet ongunstig luididen. Volgens de berichten, die het bestuur van den Duitschen werkgeversbond voor de bouwvakken heeft ontvangen, is het aantal ontslagen georganiseerde werklieden nog met 1000 man vermeerderd, zoodat het nu 187,000 bedraagt. De houding van den werkgevers bond tegenover de pogingen tot bemiddeling, die alle mislukt zijn, is de zelfde als tot dusvereen verdrag mag slechts gesloten worden door het bondsbe- stuur en door de centrale vereenigingen van de werklieden. Engeland. Londen, 5 Mei. De Koningin is he den namiddag hier aangekomen. Zij werd door verscheidene leden van de koninklijke familie begroet. De Koning was niet aan wezig tengevolge van eene lichte ongesteld heid Tweede telegram. Men bericht, dat de Koning lijdt aan eene ernstige bron chitis, die oorzaak is, dat hij in de laatste twee dagen zijne kamer moest houden. Derdetelegram. Heden avond om half acht is een bulletin uitgegeven van dezen inhoud De Koning is lijdende aan bronchitis. Zijn toestand veroorzaakt eeni ge ongerustheid. Het schijnt, dat do Koning niet geheel genezen is van de kouvatting, die hij te Biarritz had opgedaan. De plotselinge ver anderingen in de weersgesteldheid hebben Z. M.'s toestand verergerd. In de laatste twee dagen hield de Koning zijne kamers, maar was niet bedlegerig; hij gaf audiëntie en hield zich met de zaken bezig; tot- he den avond is hij op geweest. De prins van Wales heeft in de laatste dagen het paleis aanhoudend bezocht. Hij heeft heden het grootste gedeelte van den dag daar ver toefd en bleef er tot laat in den avond met liet oog op de ongerustheid van de Ko ningin. De plichtplegingen bij de aankomst van de Koningin werden eenigszins be snoeid, om IIM. in staat te stellen het paleis zoo spoedig mogelijk te bereiken. Vierde telegram. Om half elf werd bericht, dat er geen verandering was in den toestand van den Koning sedert het officieele bulletin werd uitgegeven. Reynold© Newspaper verneemt, dat de betrekkingen tusschen den Koning en den leider van de conservatieve partij in het la gerhuis Arthur Balfour zeer gespannen zijn. Vooreerst omdat Balfour in den tijd der verkiezingen op de bekende onverschoonbare manier heeft gewezen op de mogelijkheid van een oorlog met Duiüschland, betgeen de Koning als oprecht vredevorst afkeurde. Vendor heeft de Koning het kwalijk genomen dat het lioogerhuie op raad van Baüfo-ur de begrooting lieert verworpen. Eindelijk heeft het den Koning verdroten, dat Balfour in de Albert Hall de bewering heeft verkon digd, dat de eerste minister Asquith die Kroon aan de Ieren heeft verkocht. Do ontstemming van den Koning heeft onlangs uiting gevonden in een brief, dien 'e Konings particuliere secretaris, lord Knollys, namens den Koning heeft gericht aan iemand, wiens naam niet wordt ge noemd. Daarin wordtt b&toogdi, diat de Ko ning ©teeds met angstvallige zorg er op uit is zijn naam uit alle politieke geschillen uit te schakelen. Bij eene verkiezing in Crewe, ter vervan ging van een lid dat had bedankt, werd de liberaal Mac Laren gekozen met 7639 stem men tegen 6041 op den unionist. Bij de vo rige verkiezing bedroeg de liberale meerder heid 2342 stemmen. Noorwegen. De grondwetscommissie van het storthing heeft besloten de bepaling omtrent het vrou wenkiesrecht te wijzigen in dier voege, dat de mogelijkheid wordt verkregen om voor het beperkte kiesrecht in de plaats te stel len een algemeen kiesrecht, zooals dat van de mannen. Verder werd besloten, dat het contra-seign van de ministers noodig zijn ook voor koninklijke besluiten, die buitJ den werk king van het storthing liggen, militaire daaronder begrepen. Voor beide grondwetswijzigingen is eene meerdd heid in het storthing verzekerd. Christiania, 5 Mei. Roosevelt I met zijn familie heden middag alhier aangf komen en aan het station door het Konitt lijke paar, de leden van het Nobel-comiti ministers en gemeentebestuur ontvanger Het Koninklijke paar reed daarop met Iioj sevelt en diens familie onder geestdriftil toejuichingen der menigte naar het konin] lijk slot. Christiania, 5 Mei. Roosovj| heeft heden als bekroonde van de Nob stickling eene rede over den vrede in dl ïKitionalen schouwburg gehouden, waa bij zich met zijne echftgenoote had be^ ven, door den Koning en Koningin verg zeld. Vereenigingen stonden langs zijn wd geschaard en brachten hem eene levendia huldiging. Hij betoogde, dat het een meesterlijk zet. zou zijn, als de groote raogenxKhedéjl die tot den vrede geneigd waren, om vra debónd vormden, ten einde desnoods ml guwtld te verhoeden, dat de vrede aoq anderen verbroken werd. De grootste mo- lijkhedd bij de bevordering van het Haal ache vredeswerk is het ontbreken van oef uitvoerend gezag om de beslissingen te do- eerbiedigen. Dit kan slecht© worden t»J stand gebracht door eene combinatie van 4 grootste natiën. De monarch of de staa'Jj man, die deze combinatie tot stand breng zou de dankbaarheid van de memschheu] verdienen. Turkije. Konetan tinopel, 4 Mei. Kamer keurde de toelagen aan de echtg< nooten der Keizerlijke prinsessen goed mei 133 tegen 29 stemmen. Konstan tinopel, 4 Mei. minister van financiën heeft naar aanleif dl lig van het besluit, waarbij de geschrapt toelagen aan de damads zijn hersteld, zijil verzoek om ontslag ingetrokken. Konstantinopel, 4 Mei Partil culiere telegrammen makeai melding vaijf ernstige gevechten te Diakova. Volgens eoJ dier berichten gelooft men dat de opstanl delingen de stad bezet hebben. Bevestgcf wordt dat een bataljon troepen, iat vaiil Ipek naar Diakova optrok, in een hinder-1 laag is gevallen en gedwongen was naail Ipek terug te trekken met hevige verliezen! De berichten zijn eensluidend, dat de ALba-f neezen in sterken gertale het bergachtig el district ten westen van Ferozovitsj en Kats-| janik bezetten. Konstantinopel, 4 Mei. Kamer heeft met 131 tegen 47 ©temmen i voorstel verworpen tot benoeming van eene] parlementaire commissie van onderzoek nat den toestand in Albanië. Over de operatiën, die tot de wederbezet- ting van den Katschanikpas liebben geleid,] wordt uit Uskiib aan de Köln. Ztg. be-1 richt, dat er terwijl de troepen uaar denl pas oprukten, onder de aanvoerders van del opstandelingen geschillen waren uitgebro-| keu, die een groot deel van de Albaneezen| aanleiding gaven huiswaarts te keeren. oude hoofdman Idris Sefer, die het opper! bevel voerde, zag zijn aanhang tot eenel Naar het Bngeltch 0 van C. N. en W. M. WILLIAMSON. „Ik zal ouder wórden. Zelfs voor dit uitstapje ten einde loopt, zal ik een beetje ouder zijn." „Natuurlijk," verzekerde sir Ralph ern stig. „Tegen dien tijd zal Terry wel al zijn moed verzameld hebben, om te toonen hoeveel hij van u houdt." „Ik dacht niet -dat het hem aan moed ontbrak." „Enkel wanneer er meisjes bij in het spel zijn." „Hij schijnt toch dapper genoeg tegen over mijn nichtje Maida, Alleen tegen mama en mij zegt hij niet veel, tenzij wij hem iets vragen." „Niet gaarne zou hij den schijn op zich laden van jacht te maken op een meisje met fortuin. Op dat punt ds 'hij overge voelig." „O o, nu begrijp ik het. Dus is hij op zulk een afstand met ons, omdat hij weet dat wij veel geld hebben?" „Ja. Anders zou hij even vooikomend en aardig zijn als tegen juffrouw Destroy, •bij wie hij dien schijn niet heeft te vree zen." „U houdt veel van hem, niet waar?" vroeg ik, neerhurkend en van plan weer te gaan graven. „Buitengewoon veel," luidde zijn ant woord terwijl hij naast me hurkte en naar de punt van mijn parasol keek. „Hij is de beste kerel ter wereld, en dk zou hom graag zoo gelukkig zien als hij verdient te zijn." „U -zoudt liever niet willen, dat hij op Maida verliefd werd?" „Dat lijkt me voor heiden al even' onge lukkig. Eigenlijk is het veel te vroeg om dergelijke gevolgtrekkingen te maken, daar zij elkaar even als wij allen elkaar nog maar luttele dagen kennen." „De belangrijkste dingen gebeuren in luttele minuten, -bijvoorbeeld:} geboren worden <en sterven. Waarom zou verliefd worden meer tijd vragen? Ik zou er niet langer voor noodig hebben." „U is te jong om te oordeelen." „Phul Ik ben al verscheiden malen ver liefd geweest. Nu ik er aan denk. ben ik het weer 'bijna ten minste. Waarom zou het u spijten als meneer Barrymore veel van mijn nichtje ging houden?" „Het zou onvoorzichtig zijn." „Mogelijk is uzelf op haar verliefd." „Dat zou niet te verwonderen wezen." „Wanneer u mij vertelt of u het al of niet is, dan zal ik zeggen op wien ik denk dat ik verliefd 'ben." „Wel, ik zou het kunnen -zijn. En nu uw geheim?" moogt raden." „Werkelijk?" „En .ik zal de waarheid zeggen." „Iemand, over wien wij zoo joist spra ken." „Ik zou kunnen. Och, lieve hemel, ik geloof dat de worm «gelijk heeft en niet thuis is." „Dit is zeer belangrijk. Niet van dien worm 'bedoel ik. Terry treft het ditmaal." „Maar hij vindt me een klein meisje." „Kleine meisjes kunnen izeer bekoorlijk zijn. Daarenboven zal ik hem telkens er aan herinneren, dat kleiue meisjes spoedig groot worden." „Wilt u dat heusch? Maar u vertelt hem toch n-iets over dit gesprek?" „Eerder l.iet ik mij -door een wilden mo torwagen in tweeën trekken. Confidenties zijn heilig." „Ik zal allerlei aardige, igoede dingen over u tegen Maida zeggen," verklaarde ik. Sir Ralph keek mij een minuut sprake loos aan en schoot toen in een lach. „Ik •zou u vragen het na te laten, ware ik niet overtuigd dat de beste dingen ter wereld omtrent dat punt gezegd, konden worden, zonder meer effect op juffrouw Destroy dan een regenbui op den rug van mijn eend. Als u me zoudt willen helpen om niet op haar verliefd te worden!" „Waarom?" „Eerstens omdat zij het nooit op mij al zijn tweeden omdat ik, evenmin als mijn vriend Terry Barrymore, mij de woelde kan veroorloven haar lief te hebben." „Wellicht was 'het 'beter haar aan den prins ten huwelijk te geven, dan zou voor u beiden het gevaar geweken -zijn." „Het zou mij althans geruststellen om trent mijn vriend, hoezeer ik er zelf ook onder lijden mocht." „Ik zal u troosten indien ik er tijd voor vinden kan." „Doe dat," smeekte hij. „Het zou een ware weldaad wezen. Intusschen zal ik ten bate van u werken." „Heel vriendelijk van u," zei ak op staande. „Het zou me genoegen doen als ,u nu en dan wou mededeelen hoever het er mee staat." t „Dat zal ik," beloofde hij. „We zullen trachten elkander op te vroolijken, niet waar?" „Beechygilde mama. „Ik heb je de laatste twintig minuten aanhoudend ge roepen. Kom direct zeggen wat ju daar uitvoert. Zeker niet veel goeds." Dus gingen wij beiden. Maar wij vertel den enkel over -den worm. XII. Een Hoofdstuk vol Verschrikkingen. Het is verwonderlijk hoe snel de tijd voorbijgaat als je met iemand een geheime verstandhouding hebt; vooral als je een misje bent en de andere persoon eon man is. Het leek of Maida en meneer Barry more pas waren heen. gegaan toen ze al weer terugkwamen, gevolgd door een man met eeu muilezel een grinnekenden man en een onwilligen muilezel, die neg onwil liger werd toen hij begreep wat hem te wachten stond. Na een aardig stukje di plomatie van onzen Chauffeulier, en kracht van den grinnekenden eigenaar was het dier ten slotte met een stevig tou'w aan de auto vastgemaakt. Meneer Barrymore moest zijn plaats op de voorbank innemen om te sturen, ter wijl de man den muilezel leidde; wij ech ter "besloten te wandelen. Mama's hakken zijn qiet precies zoo hoog als haar trots, dus prefereerde zij het loopeu boven het onteerend schouwspel om gesleept te wor den zelfs in hel nietigste der dorpjes ach ter het laagste der dieren. De trein naar Cuneo werd over een uur te Liraone gewacht, en meneer Barrymoi schatte de wandeling niet grouter dan: een half uur. I)e noodige maatregelen wa ren al met den „capo di sta/zione" getrof fen een open. goederenwagen zou gereed staan, de automobiel er op gezet worden en aan den 'trein gehaakt. Maida en ik vonden alles even heerlijk; en toen mama, een beetje knorrig, zeido zulk soort dingeu niet verwacht te hebben, beweerden wij -zoo vol geestdrift dat het veel aardiger was .te 'krijgen waar je niet dan waar je wel oprekende, tot zij ten slotte, het malheur van ons standpunt be schouwend, hartelijk met ons mede lachte. „Och ja, wat hindert het ook, zoolang wij allen nog jong zijn," en deze woorden bewezen dat mijn arm mamaatje gelukkig was. Sir Ralph achtte Limone ©en gewoon Italiaansch dorp, maar wij vonden het be koorlijk. De stalletjes niet vruchten on der ver vooruitstekende 'balkons leken op gestapeld unet prachtige juweelen, robij nen, amethisten en paarlenballen van goud en zilver, en koralen zoo groot als degeen, die Aladin in hot onderaardech gewelf vond. Donkere meisjes met oogen als sterren «tonden 4e praten in oude, ge beeldhouwde poorten, andere keken nieuws gierig uit boogvormige vensters; en allen waren zoo mooi, dat wij van haar hielden, niettegenstaande zij schaterden van het lachen bij het zien van onze processie, en hun minnaars en 'broeders riepen om ons eveneens uit te lacheu. Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1