313. Tweede Blad. 8"e Jaargang Zaterdag 7 Mei 1910. KOLONIËN. BINNENLAND. m ,TÏ» -tïr.Tfi i tiaa ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.90. Afzonderlek e nummers- 0.09. Deze Courant verschijnt ffc&eiyicg, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór II uur 'e morgens bij de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1regels f 0.90. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 39 cents by vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen td het herhaald adverteeren in dit Bvad, by abonnement. Ewr circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvrto» toegezonden. O OST-INDIE. Overval op Celebes. Reuter sein uit New-York Een hiier van Manilla ontrvange.il telegram meldt, diat zeeroo veiis ©en nederzetting op Cölebets hebben aangevallen en een aantal handelaren en inboorlingen heibben gedood. De zeeroovere zijn op Mamoek omsingeld, waarbij een Nederlandfiche kruiser hulp biedt. Uit Jolo is om versterkingen geseind. De rediactie van het Hhld. teekent hierbij aan Het eerste deel van dit bericht slaat ver moedelijk op het geval van zeeroof, dat zich op de kust van Celebes voordeed, maar aan leiding waarvan twee flotieljevaartuigen en drie torpediobooten ter vervolging van de zee- iioovers werden afgezonden. Deze zullen dan dloor een der Nederlandscihe oorlogsbodems zijn gevolgd., terwijl ook van Ameriakanecbe zijde maatregelen wenden genomen, om de zeeroovere op te vangen. Met Mannek, waar de zeeroovers werden omsingeld, is waarschijnlijk bedoeld het tot d'en Soaloe-archipel böhooreaid eilandje Mo no ek-Manoekan van de San Miguel-groep. Jolo, in het bericht genoemd, is de hoofd vestiging der Amerikanen in dien Soeloe-ar- chipel en heeft een vrij sterk garnizoen. Kon. mil. Academie. Detacheering van cadetten. Bij het le reg. inf., te Assen J. Slagter, G. A. Smits, K. de Ridder, A. W. Claasen, A. W. Sierevelt, K. W. B. Sclrmidhamer, W H. Soniuis en Chr. J. J. Göttgems. Bij het 2e reg. inf. te 's Hertogenbosch J. B. A. Meijer, E. S. W. E. Tiesselinck, Ij. van Erpecum, H. Agerbeek, J. de Bie, B. J. ikndgreen, W. van der Ent, C. Reij- nierse en A. J. van Eek. Te Maastricht: J. G. K. Kemmevling, M. E. A. van Goor, M. J. van der Boon, C. A. J. van Freytag Drabbe, W. L. Vonc- ken, H. L. Th. Slot en A. M. de Torbal. Bij het 3de reg. inf. te Middelburg: G. L. Pilger; K. J. C. Beekman; H. van Ameijden van DuymW. J. de Veer. Bij het 5e reg. infanterie te Amersfoort E. Ei&ma, F. W. J. Gokkel, G. de Lang, M. L. J. Hofstee; A. K. Langenhagen A. J. Hillen, D. J. W. Hagemann, A. den Hertog, J. Ph. van Oosten. Bij het 6e reg. inf. te Breda: J. G. W. Zegers, E. A. Nix, Chr. E. W. Krediet, A. Poulus, E. J. van Aarem, W. H. Houwing, C. G. L. Schroder, R. C. van der Nagel, F. K. Budet, J. A. Verkuijl. Bij het 8ste reg. inf. te Arnhem: G. K. H. de Bont, B. J. Labotz, L H. van Oyen, J. L. de Voogt, A. Plesman, W. G. Zwolle, R. Th. O ver akker, G. A. Mallinckroth. Te Doesburg: A. G. H. Dijxhoorn, J. P. Laging Tobias, D. P. Ravelli, S. Tulp. Bij het 9de reg. inf. te Leeuwarden: J. H. Uhl, M. A. Evers, Th. C. Lindgreen, H. N. Hosselaar, L. A. Hansma, G. J. Kerlen. Bij het 10de reg. inf. te Haarlem A. L. de Bruijn, W. F. Breman, G. J. A. Sara- ber, Chr. F. J. Boers, J. A. Timmerman. D. Hooft. Bij het lie reg. inf., te Nijmegen: B. W. R. Dietz, L. D. Kimmijser, J. Koolhaas Revers, W. F. Bisschoff, L. J. P. A. Vorst, M. H. E. Nolthenius de Man. Te EdeJ. H. A. Jacometti, P. P. van der Meer, P. E. de Nijs Bik, W. J. Weem- hoff, A. R. C. Bijvoet, A. L. Cortmans. Bij het 1ste regiment huzaren, te Amers foort: P. W. Pieters, G. P. de Kruijff, C. H. van Doornum, jhr. IJ. D. Chr. Quarles van Ufford. H. Chr. Hakker. te Ede jhr. W. Gevaerte van Simoneha- ven, W. C. baron van Randwijk, D. van Voorst Eveikink, J. E. Feenetra, jhr. A. van der Goes. Bij het 4e regiment huzaren te Deventer Th. A, E. R. Wynoldy Daniels, jhr. D. J. H N. den Beer Poorbugaei, P. C. L. Blom, J Daniels, W. C, M. Schmidt. te ZuitpöiënA. E. L. van Win, J. M. Benjamins, H. Treffers, H. J. A. Kamps. Bij het le reg. veld t art. te Amersfoort J. L. Rauh, H. J. Strootman, A. H. Nij- hoff, J. H. F. Kerkhof f, C. Tli. Neije, H. L Scheuren.-; te Utrecht: P. H. Th. van der Steen, W. van Idien Hoek, R. W. Daihimen v'on Buchholz, A. B. Mulder, P. Smits, P. Ta- déma. B ijhet 2e reg. veldl-art., te Leiden: K. A. F. van Waiverën, D. van Driest, C. H. Iwes. Bij het 3e reg. veld-art. te Breda: G. A. Koppen, J. Claassen, J. van dier Meulen, P. Wefers Bethink, J. Vo gel eeang, J. Obto te Bergen-op-ZoomC. J. Schouten, W. B. Blamkert, P. van Exter, T. Baak, A. As- man, P. F. W. van Seijdldtz Kurzbach. Bij 'het 4e reg. veld-art. .te Ede: J. Rietsema, J, G. Boodt, G. A. Geel, W. P. van den Abeel en, F, von Ballu- seck, H. W. Heijman te 's Hertogenbosch: J. R. de Wijs, F. A J .de Klerck.' Bij het le regiment vesting-artillerie te Utrecht: J, Th. Hallegraeff, H. A. J. G. Kaasjager, D. van den Berg, A. L. Th. J. Vogelsang, jhr. G. M. M. Alting von Geu- sau, J. F. Schultink, P. Th. J. Huberts, W. W. B. Halbertsma, J. van der Singel, J. A. Battaerd, J. Sanders, N. J. H. W van Middendorp. Bij het 2e regiment vesting-artillerie te Kaarden: L. van Cleef, jhr. W. G. L. van Spengler, L. B. Zon, J. A. Hauer, J. Sibin- gn Mulder, H. Dooyewaard, J. F. Grosjean Bij het 3e regiment vesting-artillerie te GorincliemJ. P. Ader, L Ezerman, J Chr. T. Motké, R. G. Nieuwenhuijs, J. M W. Kuyl, W. II. J. M. de Vos, G. A. A. de Voogd, P. G. H. van der Aarst, R. de Vries. D. W. P. Gielen, H. Sluyter. De cadetten van het wapen der genie worden allen te Utrecht gedetacheerd. Vrijzinnig-deniocratisolie bond. In de „Harmonie" te Dordrecht werd, op Hemelvaartsdag de j aarvergadering ge houden van den Vrijzinnig-Denioeratischen Bond. Den avond te voren had de afdeeling Dordrecht de leden ein afgevaardigden in een gezellige bijeenkomst hartelijk ontvan gen. De vergadering van gisteren werd dooi den voorzitter van het hoofdbestuur, mr. W. F. Treub, ingeleid met een, naar hij opmerkte, persoonlijke openingsrede. Hij herinnerde allereerst aan heit feit, dat dit openingswoord tevens was zijn afscheids woord als voorzitter, en sprak de voor- en nadeelen van het permanente leiderschap eener partij. In dit verband beschouwde spreker de Kuyper-kwestie. Ware niet door dr. Kuyper's permanent leiderschap de anti revolutionaire partij met zijn geest geheel doortrokken geworden, dan zou zijn val voor de partij niet zoo'n groote beteekenis hebben; thans beteekent die val welke, wat ook met eereraden en enquête-voorstel len geschiedde, een voldongen feit is een zedelijke slag voor de anti-revolutionnaire partij, waarvan zij zich niet zal kunnen herstellen, zonder zich in hart en nieren te herzien en zonder heel wat meer overeen stemming te brengen tusschen de hoogte van het uitgangspunt, dat zij belijdt en de laagte van de middelen, die zij ter verwe zenlijking daarvan in practijk brengt. (Ap plaus). De troonrede van het door de verkiezin gen vaster in het zadel gekomen ministerie, gaf evenimin veel stof tot een groot politiek debat. Was afgezien van de Kuyper-zaak het politieke debat onder de aangewezen omstandigheden dit jaar in de Kamer tame lijk mat, de Bond van Nederlandsch© On derwij zers heeft er voor gezorgd, dat er bui ten het parlement leven in de politieke brou werij kwam. (Vroolijkheid). Of die bond door de wijze, waarop hij dit deed, zelf op den duur zal blijken, goed te hebben gedaan, etend voor spreker nog "te bezien; dat hij daarmee het openbaar ouderwijs, hetwelk hij meende te dienen, groote schade berok kende, staat voor spreker als een paal bo ven water. Spreker achtte zich verplicht over deze kwestie zijn ineen in g onomwonden te zeggen Zoowel staatkundig als paedagogisch is het ■standpunt van den Bond van Nederland- sche Onderwijzers ten ©enenmale onhoud baar en de poginig, om er een wetenecbappe- lijk-sociaal-paedagogiscJh fundament coder te leggen, heeft eerst recht aan het licht doen komen, hoe slap de bodem is waarop liet rust. En of dit nog niet genoeg was, heeft de anarchistische overspanning er den bond zelfs boe gebracht, Oranjeledjes te verheffen tot politieke dogma's. Ik blijf nog altijd van meerling, dat onze onderwijzers hoog genoeg staan om de onhoudbaarheid van zoodanige beweringen in te zien, wanneer zij de zaak maar in alle kalmte objeétief en critisch bekijken. Maar dan moeten zij verkeereu in oen andere stemming, dan bij voorbeeld in de neutraliteifsmeeting van den bond op i 20 Maart jl. Over religieus© dogma's gaat het in het geheel niet en over politieke dogma's gaat het evenmin. Want gelijk ik zoo even besprak de erkenning, eer biediging e<n waardeering van ons in het Huis van Oranje, erfelijk koningschap, is geen uiting van leerstelligheid, maar van nationaal gevoel, gecombineerd met histo risch besef. In „De Nieuwe Tijd" van Februari schrijft Van der Goes„Het geldt de eenige wezenlijke vraag van onzen tijd of de school het kapitalisme zal dienen of het socialisme." Dat is de zaak voor de S. D. I A. P., dat is zij ook voor de sociaal-demo craten, die in den B. v. N. O. de leiding in handen hebben. En al het fraais over paedago'giek en neutraliteit is niets dan de sluier waarachter dat werkelijk bedoelen ook voor de in den bond argeloos meeloo penden verborgen wordt. Maar hoe dooi en dloor onoprecht is dan niet de leuze van de politieke neutraliteit bij de „klassebe wuste" leiders van den bond. Voor bijna ieder buitenstaander is dit zonneklaar. Al leen de niet-sociaal-democratische leden van den bond zijn door den reeds gesignaleerden hondsgeest zoo meegesleept, dat zij buiten staal zijn, den sluier vaneen te scheuren. Moge bij de beraadslagingen, die wij zoo aanstonds zullen voeren, bij geen uwer het besef van den ernst der zaak ontbreken, dan zal, ook bij naar voren komend meenings- verschil, onze algèmeene vergadering op nieuw bijdragen tot verhooging van het aan zien en den invloed van onze partij. Ik ver klaar hiermede de vergadering voor ge opend (Luid applaus). De voorzitter deelt mede, dat 36 afdee- lingen zijn vertegenwoordigd en een groot aantal personeele leden tegenwoordig is. Aan de orde kwam nu het jaarverslag, waaraan het volgende is ontleend In den loop van het jaar weiden nieuwe afdeelingen opgericht te Vlissingen en Ara- merstol, terwijl de afd. Apeldoorn zich van den bond afscheidde. Het ledental bedraagt 4386 en het getal person eele leden 439. In den loop van het jaar werd besloten 1 voortaan de propaganda, welke door dén secretaris naast zijn administratieve werk zaamheden gevoerd werd, te doen verrich ten. door een afzonderlijken propagandist, die onder toezicht van den secretaris staat. Mr. Limbui-g deelt nog mede, dat de com missie, belast met de^lierziening van het bur gerlijk proces, hinrfen eenige weken haar ontwerp zal indienen bij het hoofdbestuur. Het jaarverslag wordt goedgekeurd. Het voorstel van het hoofdbestuur in zake het plegen van overleg met het A N. W. V. over nauwere samenwerking tusschen beide bonden, werd met algemeene stemmen aan genomen. Het neutraliteitsvraagstuk bij het open baar lager onderwijs kwam nu in bespre king. Gelijk men weet luidde de motie van het hoofdbestuur „De V. D. B. enz., overwegende dat het o. 1. o. krachtens de wet o m. dienstbaar moet worden gemaakt aan de opleiding der kinderen tot alle chris telijke en maatschappelijke deugden en dat tot die deugden ook behoort eerbied voor de machten, die krachtens de Grondwet zijn gesteld, spreekt als zijn gevoelen uit, dat het o. 1. o. den eerbied voor ons constitutio neel koningschap en voor den drager der Kroon behoort hoog te houden en dat ver zaking-van deze taak, wel verre van een eisch der democratie te zijn, noch is in 's lands belang in het algemeen, noch in dat der openbare school zelf." De afd. Leiden, Gouda en Edam hadden voorgesteld deze motie in te trekken, maar het hoofdbestuur wenschte daarop niet in te gaan. Evenmin kon het zich vereenigen met de motie-Amsterdam, die ten aanzien van dit onderwerp wilde overgaan tot de orde van den dag, omdat het noch wenschelijk, noch noodig was eenig besluit te nemen. Na een zeer langdurige discussie werd met 30 tegen 29 stemmen verworpen de mo tie om de neutraliteitskwc-stie niet ter spra ke te brengen. De tweede Am-sterdamsche motie, deels gelijkluidend met die van het H.B viel met 35 tegen 15 stemmen en 3 blanco, terwijl eindelijk de motie van het H.B. werd aangenomen met 36 tegen 11 stemmen en 7 blanco. De motie Amsterdam, waarin het schrij ven van B, en W. van Rotterdam- aan de onderwijzers aldaar, genoemd wordt onvrij zinnig en aan de vrije ontwikkeling vijan dig, werd op voorstel van het H.B. bij ac clamatie aangenomen. De volgend© punten van beschrijving wer den daarna met goedvinden der vergadering uitgesteld tot de volgendo alg. vergadering. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren mr. C. Tb. van Deven ter, mr. H. Ilovinga, H. J. Sissingh en mr. J. H. Thiel. De penningmeester, wiens rekening en verantwoording sloot met een bate van f 2275.201, werd onder dankbetuiging ge dechargeerd. Vereenvoudigde spel ling. Maandagavond werd in één der za len van. het Academiegebouw te Leiden een vergadering van studenten gehouden met bet. doel o-m in navolging van Groningen een studen ten afdeeling van de Vereeniging yoor vereenvoudigde spelling op te richten. De voorzitter dezer bijeenkomst, de heer Berbsch, zette in het kort liet nut van een studenten afdeeling te Leiden uiteen om. propaganda te kunnen maken voor de ver- oevoudigde spelling onder halve voorstan ders en onder de verstokte tegenstanders vooral Hierna gaf hij het woord aan prof. dr, j D. C. Hesseling, hoogieeraar alhier. Deze zeide het bekende adres der letterkundi- j gen aan den Minister van Binnenladsch© j Zaken in zake de spelling te zullen bespre- ken. „Onbekend maakt onbemind". Daaruit verklaart hij al dadelijk de bezwaren tegen de vereenvoudigde spelling. Men acht ze in strijd met de spelling van De Vries en Te Winkel; men kent do regels der vereenvou digde spelling m'et en daarom veroordeelt men ze De eerst© fout die de tegenstanders ma ken is, dat ze het onderscheid tusschen spélling en taal niet in het oog houden. Als men de werken van de onderteeke naars las in do vereenvoudigde spelling, zouden, deze werken niet minder boeien. Het is wel het noodlot van het toeval dat dd eerste onderteekenaar, de heer Adama van Sclieltema, Vroeger gepleit heeft voor afschaffing van het verschil tusschen man nelijk en vrouwelijk, een der hoofdbeginse len der vereenvoudiging. Het bevreemdt spr. ook d'at dé meeste der ouderteekenaars behooren tot de mannen der beweging van '80, die van dezelfde beginselen uitgingen als de vereeniging zelf. De adressanten roepen dus eigenlijk het staatsgezag tegen zich zelf in. Spr. is het ook niet eens met adressan ten als zij meenen dat eV meer beschaving gébracht wordt aan de natie door hot ge schreven dan door het gesproken woord. Ten slotte vroeg spr.welk doel deze adressanten met het adres beoogen. Zij moeten toch inzien dat door dwangmaatre gelen de 75 van alle onderwijzers die zich voor vereenvoudigde spelling bobben verklaard, niet zullen worden bekeerd noch overtuigd. Dit is zekerde Kollewijnsche spelling moge het nog niet gewonnen hebben, zeker heeft de spelling van De Vries en Te Win kel héb reeds verloren. Nadat de hoogleeraar had uitgesproken eni warm was toegejuicht, werd bot de op richting der afdeeling besloten. Een, vrij aanzienlijk getal damos en heeren trad als lid toe. Middenstandscongres. Voor liet op 20 en 21 Juli te Arnhem te houden Middenstandiseongres zijn wederom enkele praeadviezen uitgebracht (reeds vroe ger vermeldden we die van de heeren prof. Jitta, mr. Aal'bens© en R. P. J. Tutein Nolthenius). Thans verschenen: De wettelijke bestrijding van oneerlijke praktijken in handel en bedrijf (praeadvi- acur dr. A. van Raai te te Dordrecht) Indrukken in zake de vervalsching van levensmiddelen (praeadviseur J. Das Dz. te Utrecht) Oneerlijke concurrentie (praeadviseurs M. van den Berg te Gorredijk en mr. J. G. Schürmann te Rotterdam). Nog enkele andere praeadviezen zijn ter perse, o.a. van dr. Voerman. Een oud tegelportret van Prins Willem V. Bij het af scheuren van oud behanselpapier is bij den heer J. de Snaijer, logementhouder te Brielle, een fraai tegentableau gevondc-n, voorstellende Prins Willem V in borstbeeld, waaronder zich zijn wapen bevindt. Het geheel is gedekt door een kroon, en om geven door ranken en bladeren met oranje appels en met de zinspreuk „Honi soiu qui mal y pense". Onderaan gtaat wie de af beelding voorstelt, en daarbij 4 October 1767. Het bovengedeelte is geheel ongeschon den, het benedengedeelte heeft, aeleden doordat men er hier en daar een spijker doorheen gedreven had. Vermoedelijk heeft men deze mone af beelding van den Prins in den Franschen tijd achter behangsel verborgen en wist daar later niemand meeir van. Vaktentoonstelling in hetj. huissc bilde r s b e d r ij f. De Bond van Neder 1. Schildérspatroons viert dezen zomer zijn 30-jarig bestaan en heeft zich gewend tot verschillende vakgonooten en fabrikanten om medewerking tot het or ganiseer en v.an oen vakltentoonsteiling in het huisschildersbedrijf in den meest uitge- breiden zin opgevat. Door velen weird aan deze roepstem ge hoor gegeven, zoodlat het hoofdbestuur van genoemden Bond op zijn gristenen gehouden vergadering besloot tot het houden van be doelde tentoonstelling in September a.s. in de zalen van het gebouw van het Kon. Zool. Botanisch Genootschap te 's Gravenhage. Informaties omtrent deze tentoonstelling schriftelijk te richten aan het tenitoonstiel- lingsbureau, Mauritskade 33a, dien Haag. Centrale regelingscom- mi'ssie voor volksstemmingen. Evenals vroeger te Dinxperloo, Steenwijk, Glanerbrug, St. Pancrae, Hengelo (0.), Sm all in gei-land en de dorpen aan den Lange- dijk, is er thans een stemming gehouden te Enkhuizen De uitslag was dat uitgebracht werden 4160 stemmen. Van onwaarde 40, blanco 397, zoodat het aantal geldige stemmen 3723 bedroeg. Van deze verklaarden zich 88 voor onbeperkten dran'kverkoop, 592 wilden de toestand zoo laten als deze is, 934 wilden vermindering, terwijl 2109 de drankgelegeu- heden geheel wilden laten verdwijnen. De 1 0 - u r o n - da gVanwege het Nederlandteeh Verbond van Vaikvereenlgin- gen en dé S. D. A. P. werd. op Hemelvaar ie- diag in het Gebouw voor K. en W. te Rot terdam een betooging géhouden voor d^n 10-uren-dlag. Van heinde en verre waren de vereenigin gen met hun banieren opgekomen. De bijeenkomst werd geleid dloor den voor zitter van het N. V. V., den heer J. Oudö- geest, terwijl ale ©prekers optraden de hoe ren Henri Polak, J. L. v. d. Voorden «n mr. P. J. Troeletra. Beb-aive den 10-uren-dag werd ook bespro ken-de afschaffing van den nac-btanbeid waar hij niet absoluut onontbeerlijk ie en het ver bod van kinderarbeid. Aan biet einde der vergadering werd een resolutie aan,genomen, waarin als eiechen werden gesteld: 1. De arbeidsduur voor volwaseenen moet worden vastgesteld op ten hoogste 10 uur per dag; 2. de nachtarbeid moet worden afgeschaft van alle bedrijven waar hij niet absoluut onotbeerlijk ie 3. het verbod van kinderarbeid moet wor den uitgestrekt over alle bedrijven en de 1 ceftijdégrens voor het beschermde kind moet worden vastgesteld op minstens 14 jaar, met zeer groote bescherming van de jongelieden van 14 tot 18 jaar. Daav al spoedig bleek dat de zaal te klein zou zijn om allen te bevatten, werd een der gelijke vergadering belegd in het Vereeni- gingsgebouw, waar als sprekers optraden Schaper, Spiekman en Vliegen. School- en Kerknieuwe, Vereeniging tot vereeavou- diging van examens en onderwijs. Deze vereeniging hield gisteren te Amsterdam haar jaarlijksche algemeene vergadering onder voorzitterschap van dr. J, D. v. d. Plaats van Utrecht. Aan liet jaarverslag van den secretaris is het volgende ontleend: De vereeniging heeft in het afgeloopen jaar weinig naar buiten gewerkt. Het eenige waarvan de buitenwereld' kennis nam was een rapport be treffende toelating»- en her-examens voor gym nasia en H. B.-scholen. In het jaar 1909 zijn verscheidene afdeelingen opgeheven. Hilversum en Arnhem gaven het voorbeeld. Het bleek echter dat de leden dezer afdeelingen veel voor de zaak bleven gevoelen, zoodat velen algemeen lid bleven. De organisa tie der vereeniging is veranderd, zij steunt niet meer op afdeelingen. De afdeelingen in groote steden kunnen zelfstandig locaal blijven werken. Het bestuur achtte het zelfs noodig de verhou ding van de afdeelingen tot de vereeniging op nieuw te regelen. Feitelijk zijn er nog drie afdeelingenAmster dam, Den Haag en Rotterdam. Blijkens het financieel verslag is er een saldo van f 327. Er zijn 327 algemeene leden. Besloten werd de volgende algemeen© vergade ring te 's-Gravenhage te houden. In 'behandeling kwam een voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging der statuten en het huishoudelijk reglement, waardoor de zelfstan digheid der afdeelingen verminderd' en de rech ten der algemeene leden vermeerderd worden. De bedoeling is, de vereeniging haar kracht meer dan vroeger te doen vinden bij de alge meene leilen en in 'haar Tijdschrift. Na langdurige discussie diende de heer mr. A. Lind een inotio in. strekkende om door een com missie te doen onderzoeken in hoeverre het voor stel van het hoofdbestuur aanbeveling verdient, dan wel of er «ion andere weg voor doeltreffende reorganisatie is. Deze motie werd aangehouden. In de plaats van de aftredende hoofdbestuurs leden mevr. J. Franco MendesCalisch on de heeren A. Meyer en Th. Sanders, die bedankten, werden gekozen do heeren mr. A. Lind, te Am sterdam, dr. J. P. v. d. Stok te Utrecht, H. E. v. Gelder te Amsterdam. Na de pauze werd uitvoering gegeven aan do motio Lind, dk>or de benoeming van een commis sie van drie leden. De commissie zal bestaan uit mr. Lind to Amsterdam, mej. Wolfson te Rot terdam, en den voorzitter van de vereeniging, en kan zich nog twee leden, een lid van do afdee ling Den Haag en een algemeen lid assumeeron. Het hoofdbestuur werd gemachtigd een adres van sympathie en vertrouwen te zenden aan do m April 1.1. door B. en W. van 's-Gravenhage benoemde commissie, welke zal onderzoeken, of do eisdhen van toelating voor hoogere burger scholen en gymnasium, speciaal wat betreft do Fransche taal, herziening behoeven, en zoo ja, een omschrijving dier eischon to geven. Een voorstel Amsterdam, om een onderzoek in te stellen, naar de verschillendo soorten van exa mens die in ons land worden afgenomen, werd, aanbevolen door het hoofdbestuur, en door de vergadering aangenomen. Het hoofdbestuur zal een commissie van drie leden benoemen. Ten slotte kwamen in bespreking de stellingen, weke de heer Th. Sanders in de vorige vergade ring verdedigde; Voor gediachtenwiaseling be stond toen te weinig gelegenheid. De stellingen luiden als volgt 1. Bij de splitsing der kinderen naar bun vat baarheid voor onderwijs behoort gelet te worden op hun intellect, op hun physiek. zoowel als op hun praktischen aanleg. 2. Achterlijke kinderen ondervinden in groote steden het meeste nadeel van het tegenwoordige schoolstelsel, verbetering is daar echter gemak kelijker dan elders op praktische wijze in te voeren. 3. Even aanbevelenswaardig als afzonderlijke klassen zijn voor achterlijke kinderen, even scha delik zijn zij voor bijzonder begaafden. Over deze stellingen werd breedvoerig gede batteerd. Een conclusie werd niet genomen.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1