„De Hertekop", HOTEL, PENSION en UITSPANNING, O*Q Drinkt SICKESZ' CACAO. Bussen van af f 1.50 tot 18 ets. (Daalders qualiteit). STADSNIEUWS. Uit den omtrek. ADVERTENTIÊN. r Amersfoortsch 1 Wissel- en Effectenkantoor J Dienstbode gevraagd, ELEMENTEN der SOCIALE WETENSCHAP. De Landbouwbank te Utrecht, Uitnoodiging. Kookproef der „Koffie Hag" Caffeïnvrij, Arnhemsche Weg 188, Amersfoort. goed ZOMERVERBLIJF, is gedurende het geheele jaar geopend. Gezonde, frissche in boschrjjke omgeving. H. BILDERBEEK. BRILLEN en PINCE-NEZ in Goud, Zilver en Nikkel. Prima kwaliteit Scharen en Messen 811 TkT811118 W. F. A. GROENHUIZEN Ge Multatuli-herdenking. In een der boven-zaaltjes van het Ge meentemuseum te Amsterdam waren Zater dagmorgen te 11 uur met een deel der com missieleden bijeengekomen een aantal ge- noodigden. Onder hen bevonden zich Multa- tuli's zoon, de heer Ed. Douwes Dekker Jun., leeraar te Gouda, met zijn echtge- noote. De voorzitter van de 6ubcoimmiesie voor de tentoonstelling, de heer C. B. Bakhuizen van den Brink, oud-directeur van het bin- nenl. bestuur in Ned.-Indië, heette allen welkom. De dag is dan aangebroken zoo sprak hij ongeveer die gewijd zal zijn aan de nagedachtenie van den man, dié voor 50 jaar golving bracht in de effen zee der Holland- sche samenleving, in den rustigen, onge- stcorden gedachtenkring der Hollandsche burgerij, golving een hevige branding, beukte de kusten, klopte de rustige gemoe deren op, zwiepte naar boven, wat onuit gesproken hij velen nog duister en verbor gen lag op den 'bodem van het gemoed. Maar het is mijn taak niet zoo ging de spr. voort om u de beteeken is van dezen dag te verklaren, wij zullen die ver nemen uit de rede, waarmede de voorzitter der commissie, de heer Van Hall, de fees telijke bijeenkomst van hedenmiddag zal openen. Ik heb de eer u binnen te leiden tot de tentoonstelling van Multatuliana. In het' verkeeren in den geest met, man nen van heteekenis, voorzeker de edelste wijze van waardeering van de personen, die wij liefhebben en vereeren, heeft alles, wat het toebehoort voor ons "buitengewone waar de, beeltenissen, handschriften enz., en op dagen als deze, wanneer wij gaarne hun beeld weder voor ons zouden verlevendigen, vervult een tentoonstelling dier voorwerpen een eigenaardige, hoogst aantrekkelijke plaats. Toen het denkbeeld van een tentoon stelling gerezen was ondervond de com missie spoedig van verschillende zijden groote belangstelling en spr. bracht dank aan allen, die hun medewerking hadden verleend, aan B. en W. van Amsterdam, den directeur van het Stedelijk Museum en in het bijzonder aan den heer Meersmans, die niet slechts zijn eigen uitgebreide verzame ling voor deze gelegenheid had afgestaan, maar de tentoonstelling zelve heeft georga niseerd en geregeld. Na de tentoonstelling geopend te hebben verklaard, deelde spr. nog mede, dat de ter toonstelling gedurende acht dagen voor her publiek zal geopend blijven en dat daar na door de commissie zal worden overwo gen, wat er blijvend uit kan voortkomen. Hiernia bezichtigden de aanwezigen de tentoongestelde curiosa, waarvan onze Am- sterdamsche correspondent al reeds eene be schrijving gaf. In het midden der zaal had een plaats gevonden een groep: ,,Saïdjah en zijn buf fel", van de hand van den overleden beeld houwer H. Teixeira de Mattos, eigendom van prof. Josephus Jiitta. Zaterdagmiddag te, 2 uur werd in het Pa leis voor Volksvlijt aan genoodigden een voorstelling van ,Aleid", twee fragmenten, van een onafgewerkt blijspel van Multatuli, aangeboden door het Rotterdamsch Tooneel- gezelschap, directie P. D. van Eysden. Hierna droeg de heer Willem Royaards Multatuli's „Kruissprook" voor. Aan de voorstelling ging vooraf een in leidend woord van den voorzitter der com missie, mr. J. N. van HaUl, waarin hij de beteekenis van Multatuli en in 't bijzonder die van de Max Havelaar uiteenzette. De opvoering van Aleid werd door de aan wezigen mot belangstelling gevolgd. De geestige dialoog gaf nog altijd te genieten. 's Avonds werd door het Rotterdamsch Tooneelgezelschap een voorstelling gegeven van Vorstenschool. De met groen versierde schouwburgzaal was stampvol. De uitvoeren- *dei' oogstten veel applaus en werden rijke lijk met bloemstukken gehuldigd. De Amsterdiamsche bur gemeesterswoning. Het heerenhuis Amstel 213 is aangekocht voor burgemeester Röell. Het gebouw wordt thans bewoond door mevr. N. de Vries—Weimar ten Cate. Begin der volgende week reeds wordt met de vrij omvangrijke verbouwing aangevangen. Grondwerkers6taking te 's Gravenhage. Door de Grondwer- kersvereeniging ,,D. E. V." in Den Haag is de staking voor de grondwerkers gepro clameerd. In een strooibiljet, waarin van dit besluit wordt mededeeling gedaan, wordt gezegd, dat reeds maanden en jaren ge haakt is, langs geleidelijken weg het loon verhoogd te krijgen van 22 op 25 cents per uur, doch de patroons hebben nooit geant woord. Daarom is besloten niet meer aan het werk te gaan, vóór deze looneisch is in gewilligd. Een h u i 6 e 1 ij k drama. Men meldt uit Rotterdam In-de Schildersteeg 13 woont G. Nieu- wendaal, van zijn beroep metselaar, terwijl zijn vrouw N. v d. Hcerik aldaar een greentenzaak drijft. Zij waren een 20-tal jaren gehuwd en hadden 8 kinderen, waar van de oudste zoon 19 jaar, de jongste eenige maanden oud. Nieuwendanl maakte zich herhaaldelijk schuldig aan misbruik van 6terkendrank, niettegenstaande hij zonder werk was. Zon dag middag omstreeks 2 uur kwam hij ver gezeld van zijn brcer ook weer dronken thuis en zocht als naar gewoonte ruzie met- zijn vrouw. Zijn 16-jarige dochter Jacoba kwam tusschenbeiden waarop de vader zijn dochter met. een mes een ernstige 6nede over de hand toebracht. De moeder ont stak hierover zoodanig in drift, dat zij de kamer achter den winkel inliep, een brood mes greep en dit haar man onder den lin kerschouder in het lichaam stak. De man was in korten tijd een lijk. Het mes had zijn longen doorboord en ook het hart ge raakt. Dr. Morel in haast ontboden kon niet anders dan den dood constateeren. De in specteur van politie C. G. Gulden, die da delijk ter plaatse was, stelde een onder- zeek in. De vrouw werd medegenomen naar het politiebureau, doch verkeerde in z:o'n overspannen toestand, dat zij niet verhoord kon worden. Het, lijk is naar de sectiekamer van het ziekenhuis overgebracht. De deelneming met de vrouw en kinde ren is zeer groot. Zeepdiefstal in 't groot. Te Leiden werden sedert- geruimen tijd uit de magazijnen van de zepfabrikanten van de firma Sanders en Co. groote hoeveelheden witte zeep ontvreemd, welke men vermoedde dat door het personeel waren meegenomen. Inderdaad is het gebleken het geval te zijn. Verschillende vrouwen hebben bij het verlaten van de fabriek deze zeep meegeno men en verkochten die aan een familielid, die ze op zijn beurt aan kappers en winke liers te Leiden als zoogenaamd 9tukgoed voor zeer verminderde prijzen overdeed. De politie heeft nu de hand' gelegd op dezen heler, zekere T". v. S., die réede meer met de politie en juistitie in aanraking is ge weest, alsook op de dieven, tegen wie reed6 rechtsingang verleend is. Te water geraak tZondag morgen is bij <le Langewijk onder Dedems'- vaart uit eene half droge sloot -het lijk. op gehaald van den 82-jarigen J. W., vei'r pleegde in het armhuis der Ned. Herv. kerk;. Do oude stumper was 's nachts aan het dwaL len gerarü. Onweer. Bijna den geheelen dag woedde gisteren een noodweer in' de om streken van Beverwijk. Vooral des njorgens was het tusschen Castricum en Heemskerk, dat sneeuw-, hagel- en regenbuien en on- weder een paar uur onafgebroken zich de den gelden als in menschenheugenis niet bekend. De spinazievelden waren dan ook dra geheel onder de sneeuw weggedoken, die op sommigs plaatsen een voet hoog lag. In sommige tuinen waren de bloemen ge heel vernield, terwijl vooral de zwarte bes sen danig geleden hebben. Behalve het dood slaan van een koe van J. W., richtte de bliksem geen schade aan. De schade voor sommige tuinders zal belangrijk zijn. (Hbld.) School- cn Kerknieuw*. Naar men verneemt is het 'beroep van den heer G. A. Bruins, candidaat tot den H. D. te Ellecom (Geld.) naar de Ned. Hen*, gemeente te Sebaklebnren (Gron.) ongeldig verklaard. De lieer Bruins, die binnenkort zijn intrede zou hou den. heeft de pastorie reeds betrokken. (N. R. Ct.) veeneiidaal, 9 M e i. In de heden gehouden Raadsvergadering werd besloten om aan de wed. A. W. de Haan, overeen komstig het rapport der dieskunidligen een bedrag toe te kenmeai. va nf 275 voor scha devergoeding van haar rijtuig, dlat door, het op hol slaan van het paard bij gelegen heid van het proefspuiten van een nieuwe brandspuit namens de gemeente, zwaar was beschadigd Aan de Vereetnigamg van het Groene Kriuis werd een jaarlijksche subsidie toegekend van f 100 voor het aanstellen van een zie ken verpleegster. Bij de bespreking over het voorsrtel van B. en W. tot het aangaan van een leening groot f 25,000 voor heb mak'en van een 2dë gashouder, een 2de stoomketel' ©n een loods voor berging van steenkolen en cokes aan de gemeente-gasfabriek, ontspon zich weer eau onverkwikkelijk dispuut over de ver warring der administratie tusschen de reke ning van de gemeente en gasfabriekVol gens den secretaris zou de gasfabriek een salde hebben van f 7000, terwijl van an dere zijde maar f 2000 wordt berekend'. Ten slotte werd in beginsel besloten B. en W te machtigen de gevraagde leening aan te gaan. De anti-rev. kies ver een iging „Neder land en Oranje" te Utrecht besloot gisteren avond ten aanzien van de a.s. Statenverkier zingen do beide in Utrecht II aftredende an ti-rev. leden J. Grijns en mr. M. W,. L. S. Biklerdijk, opnieuw te candideeren en tegen over de aftredende liberale leden (in Utrecht I hr. mr. J. E. Muydecoper van Maarsseveen en Nigte-vecht, mr. J. de Louter en mr. Ij. van Lier, en in Utrecht IIH. F. Kol van Ouwerkerk) geen candidaten te etel'len. De christ.-hist. (Vrij-anti-rev.) kiesver- eeniging heeft besloten dezelfde houding aan te nemen Zondag werd op ëene te Utrecht gehou den vergadering opgericht: „De Vereeni- ging van collecteurs der Nederlandsche Staatsloterij". Hot bestuur is als volgt sa mengesteld H. M. Hymans van Veenen- daal, voorzitter, Rotterdam; J. Baekers, vice-voor zit ter, 's Hertogenbosch F. van Romburg.h, secretaris, Leiden; N. C. Co- lijn, 2e secretaris, Leeuwarden; R. Lopez de Leao Laguna, penningmeester, Amster dam E. van Praag, J. C. V. Mooyman, Den Haag; P. Schaap, Maastricht, en J. Appel, Middelburg, leden. Te Weoisiser Hirsch bij .Dresden is op 53-jarigen leeftijd overleden die lieer Autihon Begeer, hoofd der békende Utrecbtsche fa briek van zilverwerken der firma C. J. Be geer, ridder in de orde van den Nedredand- 6chen Leeuw en verschillende buiten! andsche orden en voorzitter van de Utrechtfeche Ka mer van Koophandel. Heden heeft te Dres den de begrafenis plaaife gebald. Aan dfen opperwachtmeester Schot van het le regiment huzaren, is het onderschei- dingsteeken voor 18-jarigen dienst toegekend. De manschappen van heb 12e lahd- weerdistrict (Hengelo) zijn voor den tijd van zee dagen alhier onder de wapenen gekomen voor herhalingsoefeningen. Zij zijn onderge bracht in de kazerne van het. 5e regiment i infanterie en staan ondier coimimiandio van dien kapitein W. A. Versteegh van hefc 8e regi ment infanterie, uit. Deventer. - De gisteren alhier gehouden collecte voor hert' fonds ter aanmoediging en onder- srteuning van den gewapende» dienst, in de Nederlanden heeft opgebracht f 95.93. I Lanibou wtell ing. Tusechëui 20. Mei en 20 Juni zal eene telling plaate hebben betreffende het grondgebruik en den veestapel. De directie van den landlbouw stelt zich voor, dat, door diaze telling edne afdoen- de verbetering za! worden gebracht in enkele zeer belangrijke onderdeeLen der landbouw- stjatastiek. Daarvoor is echter noodig, dat de bevolking voldoende medewerkt. Ten einde tot die medewerking op te wékken, zal een vlugschrift wordlen verspreid, dat een bevat- tel ijk geschreven overzicht g^ft van het dloel dér telling en van de wijze, waarop de for mulieren moeten ingevuld wordlen. Tot dusverre is de landlbouwstatistiek saamgeeteld geworden uit de ambtelijke op- gave», wélke door de burgemeesters der ver schillende gemeenten werden verstrekt. Voortaan zal men zich met d© vragen recht streeks tot de lamdlbouwere richten. Het dloel is dan elke 5 of 10 jaar die telling te her nieuwen. De telling zal zich uitstrekken a. wat het grondgebruik betreft, tot alle land- en tuinbouwers, alle landarbeiders met minstens 5 Are land en alle buiten den land en tuinbouw hun hoofdberoep vindend© per sonen met minstens 1 H.A, b. wat den veestapel aangaat, tot alle per sonen, die vee houden, onverschillig of zij tevens grond in gebruik hebben of niet,. Het is de bedoeling, dat al deze personen k4oor de tellers zullen worden bezocht, die de hun verstrekte opgaven hebben in te schrij ven in lijeten, welke later aan de directie van den landbouw worden opgezonden. De vereen Handel en Nijverheid" vergadert Donderdagavond in „De Zwaan". De agenda bevat alleeningekomen stuk ken en mededeelangen. Gisterenavond werd definitief opge richt eene R.-K. Propagandaclub, die den naam draagt, van. „Dr. Schaepmian". Staan de de vergadering gaven zich een 60-rtal le den op. De concept-statuten werden, behoudens enkele aanvullingen,, goedgekeurd. Het doe1 is in 't algemeen de Katholieke be langen te bevorderen en ju 't bijzonder de R.-K. kiesvereeniging .„Rechlt en Orde" te Amersfoort bij te staan. Tot bestuursleden werden gekozen dié heeren dr J. W. Jorissen, F. J. Kisner, mr. H. W. J. M. de Jong, P. J. Th. Dieges en N. Bouwman, die hunne benoeming aan namen. Wij ontvingen hét 21ste jaarverslag van de vereeniging „ReisbedaBting". Hieruit blijkt dat in 1909 voor rekening van de Vereeniging 468 personen konden naar buiten gaan, het hoogste getal dlat hot nu hoe dn. een jaar kon worldleai geholpen. Van dezen kwamen uit Amersfoort 3 per sonen. Het comité alhier, bestaande uit dé dam©© mejuffrouw D. ASiddré, mevrouw Grone- manDoornbos, mevrouw Van Ittereum Stroeve, mevrou wRuysch Lehman de Lehs- feldLamBeikot Hubrechb, mevrouw Knop pensEibêrgeai, ontving in het geheel f 152.99. Het verslag eindigt als volgt: „Ten slotte herinneren wij ook hier, even- ale ieder jaar, nog eenmaal aan het déél on zer Vereenriging. Dit bestaat hierin aan minvermogenden, en dlaaoionldier in de eerste plaats aan kostwinners, die dit tot herstel gezondheid noodig hébben, een verblijf van eenige weken in do buitenlucht te be zorgen. Wij vragen daarvoor in de eerste plaats bijdragen, zij heb ook slechts van één gulden, aan diegenen die zelf voor genoegen of om gezondiheidlsredenen op réis of naar buiten gaan. Vandlaar de benaming ..Rei©- belasting.'' Maar vertier richten wij ons, ook met het verzoek om grootere giften, tot allien die er ©enig oog voor hébben van hoe on schatbare waard'e een verblijf van eenige wéken in de buitenlucht is, inzonderheid voor die zwakken wien het ook in gezonde dagen aan zoo heel veel ontbreekt. Zij ook dit jaar onze vraag niet te vergeeft: SCHEEPSTIJDINGEN Opgave van het Agentschap Alex. Mackin tosh en Co., Amertsfbort. Hét stoomschip Oranje arriveerde 9 Mei te Suez. Het stoomschip Vondel arriveerde 8 Mei te Batavia. Bedde stoomschepen van de Mij. Neder land. Telegrafisch Weerbericht Naar waarnemingen In den morgen rao 10 Mei 1910. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 770.1 te Hort», laagste 747.7 te Chrastiansund. Verwachting tot den avond van 11 Mei Zwakke tot matige winden uit W. richtin gen, gedeeltelijk bewolkt, wednig of geen neerslag, stijging van temperatuur. voorheen W. CROOCKEWIT W.Azn. Kortegracbt 7. assurantiën, Credieten coupons Deposito'i Effecten, Prolongation Vreemd geld, Wissels. Kromme Nieuwa Gracht 46Utrecht. Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal 1 1,000,000.—. Verschaft op billijke voorwaarden crediet, koopt en verkoopt Effecten, Coupons en Buitenlandscli Gel«l, sluit prolonga tion tegen den koers van den dag en opent rekening - courant met rentevergoeding Neemt gelden in depót met 2 dagen opzegging k 31/3 pCt. B 14 3»/, voor drie maanden vast a 33/t voor zes maanden vast 31/2 voor een jaar vast a 4 liare Spaarkas k 3 Belast zich met het in bewaring nemen van waarden in hare brandvrije in richting. Kantoor geopend eiken werkdag van s mor gens 9 tot s namiddags 3 uur. Betaaltijd van 10—1 uur. De Directie, j. j. van ascii van wijck. g. w. j. hooft. Door ongesteldheid der tegenwoordige, 15 Juni of later flinke liefst van buiten, zelfstandig kunnende koken en netjes werken, muts dragen vereischte. Z. g. getuigen onnoodig zich aan te melden. Zich a.s. Zaterdag of Maandagavond tusschen 8 on 9 uur te vervoogen by Mevr. ROCHAT, Bilt- Btraat 74, Utrecht. L. STAS langestraat 16 amersfoort Telefoon No. 212. LINNEN- EN DAMAST TAFELGOEDEREN. Tafellakens - Servetten - Hand doeken - Theedoeken - Bedde- lakens - Kussensloopen - Spreien Gij zult ze voller en geuriger vinden dan die van anderen Groot werk, rnini 600 bladz. vroe ger in 1ste uitgaaf f 5.65. nn door finalen uitverkoop voor slechts f 1.50. I>e Elementen der Sociale Weten schap uitvoerige beschrijving in 2 afdoelin- gen door oon Doctor in de Geneeskunde. le Aid. Eichaainseeredlenst en Sexneele eeredienst. 2e Afd. Prostitutie, natuurlijke eeredienst en grondbeginselen der Sociale Wetenschap. Bij de le uitgaaf was de prijs van dit uit gebreide werk 1 5.65 nu wordt het uit verkocht voor slechts f 1.50, bij D. BOLLEBazaar van Goedkoope Boeken Hang 98 te Rotterdam. Franco na ontvangst van Postwissel ad I 1.50, waarop melden: Elementen. Be voorraad is beperkt en zeker spoedig finaal uitverkocht. Oudegracht b d. Drieharingstraat68. Verstrekt Credieten enz. Neemt gelden in dépót, met drie dagen opzeggens; rentevergoe ding op heden 31/, De Directie M. T H I S S E X. G. E. DE G E E 16. De Directie der Kaffee Handels Aktien Gesell- schaft beeft de eer U uit te noodigeit tot het bijwonen eener waarbij U in de gelegenheid gesteld wordt de schadelijke bestanadeelen te zien, welke uft de Koffie verwijderd wor den, en de „Koffie Hag" Caffeïnvrij te proeven. Deze kookproeven worden gehouden op Woensdag 11, Donderdag 12 en Vrijdag 13 Mei, van 's morgens 10 tot 's middags 5 uur, bij M R. N. OOSTERVEEN, Langestr. 46, Amersfoort. Minzaamst aanbevelend, Loupen, Leesglazen, Compassen, Cnrvimeters, Windkussens, IJszakken, alle soorten Spotten' Ondersteeken, Hospitaaldoek, Buik- en Breukbanden en meer Optische-, Geneeskundige-, Verhand- en Ziekenverpleging8-Artikelen. 1. klas Artikelen. Billijke prijzen. Eigen Reparatie- en Slijpinrichting bij Instrumentmaker. -i- Langestraat 42.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3