BINNENLAND. bovcot-bowedging iu Turkije tegen de van Griekshen oorsprong heeft ook uitgebreid tot de t-alrijke Griek sdie atoomboot en. In alle Turksche havens van de Zwarte zee worden die schepen ge boycot. De Porie heeft het Grieksche ge zantschap beloofd, maatregelen daartegen te zullen nemen. De Grieksche oud-minister Zal mis wei gert- het ambt van commissaris van Kreta opnieuw te aanvaarden. OrlckMlMd Volgens een bericht aan de Vossische Ztg. uit Athene hebben talrijke officieren een nieuwen militairen boud gevormd. Men tracht dat verborgen te houden. Dat zal ech ter inoeielijk gaan als het waar is. dat de nieuwe bond zich bij de regeering wil doen gelden en van haar heeft verlangd, dat zij eene eventueele Turksche nota, die haar mocht worden gezonden, zal beantwoorden ia denzelfden toon, waarin de nota zelf is vervat Kreta. Volgens een bericht uit Wceuen, is 't eerste punt van het tusschen Sir Edward Grey en Pie hou in Londen van het plan tot oplos sing van liet Kreta-vraagsttik, dat de toe- lat. tig van de mohammedaansche leden tot- de nationale vergadering eischt, door Italië en Rusland goedgekeurd. Over het tweede punt, het herstel van den status quo, zooals 11 ij voor October 1908 heeft bestaan en de wederaanstelling van Zaimis als commis saris van de mogendheden, duren de onder handelingen tusschen de beschermende mo gendheden nog voort, omdat Italië en Rus land het voorstel in dezen vorm niet goed keureu Nicaragua. Londen, 30 Mei. Generaal Lara heeft met 500 man regeoringstroepeu Zon dagmorgen den linkervleugel van de revo lutionairen aangevallen. Na een hevig ge vecht, waarin velen werden gedood, was Lara genoodzaakt terug te gaan. Dc verlie zen van Estrada zijn gering. Gelijktijdig de den de regeenn ge troepen een aanval op de zuidelijke flank. Zij leden zware verliezen; de strijdmacht, van Estrada maakte vele ge vangenen Zuid-Afrlka. Londen, 30 Mei. Uit Kaapstad is belicht ontvangen, dat het eerste ministerie van de Zuid-Afrikaanscho unie is gevormd. Botha is premier. AltarM. Brussel, 30 Mei. De ministers Re- gout eu Talma hebben heden de Nederland- ache af dee Ling van de tentoonstelling be zocht. Zij wenschten de rogelingscommis- sie geluk met de schitterende wijze, waarop Nederland aan de tentoonstelling deel neemt. Hot feestmtaal, dat ter gelegenheid van de inwijding van de Nedcrlandsche afdee- ling van de Brusselsche tentoonstelling zou wordeu gehouden, m-aar wegens den itood van Koning Eduard was uitgesteld, heeft heden avond plaats geiia-d De minis ters, het uitvoerend comité, een groot aan tal officie tie porsonen en de Nederlaudsche ministers Regou.t en Talma waren aangeze ten. l>e Nederlandseho gezant bracht den dronk uit op den Koning era de Koningin der Belgen. De Belgische minister van arbeid bracht in zijn antwoord op dien dronk hulde aan de traditioneelo gehechtheid van de Neder landers aan hun vorstenhuis en dronk on der Lnngdqrige toejuichingen op de ge zondheid van Haar, die op zoo waardige en gracieuse wijze de gedachte van het Ne derlandse he vaderland belichaamt. Do heer Regout, do commissaris-generaal, schetste daarop de totstandkoming vau de deelneming der Nederlanders aan de ten- toonstelling, hij bracht dank aan de Ne- derlandsche ministers aan wier volharding in de Kamer deze deelneming te danken is, gewaagde van de ontwikkeling der mijn industrie en bracht dank aan België voor de aan Nederland verleende gastvrijheid. l)e minister van arbeid huldigde Neder land als bijzonder actieve natie, die haren wil wilde markeeren, om plaats te nemen on der de industrieele volken. Hij roemde den bedaarden en volhardenden geest van de Nederlanders en wees op de schrandere po litiek van Nederland, dat onder eene eeuwen durende heerschappij wist te houden eene kolonie, bewoond door eene reusachtige be volking. Het bezoek van de Nederlaudsche minis ters maakte in België een zeer gelukkigen indruk. België hoopt, <lai de vriendschaps banden tusschen Nederland en Belgie iede- ren dag nauwer zullen worden toegehaald. Hij dronk op de gezondheid van de ministers en van den Nederlandschen commissaris- generaal. De burgemeester van Brussel dronk in het Vlaamsch op de goede verstandhouding van de beide natiën. Minister Talina herinnerde in eene wel geslaagde improvisatie aan den raad, die door de Koningin-Moeder gegeven is, toen zij als regentes het bewind neerlegdeKom groot uit in alles en overal, waar groot heid bereikbaar ie voor kleine natiën. Hij zeide ,,Ik bewonder de energie waarmee gij uwe eigen zaken bestuurt. Wij begrijpen zeer goed, dat gij er prijs op hebt gesteld in uwe hoofdstad de nijverheid en den handel van de volken bijeen te roepen, om te toonen hoe gij uwe plaats inneemt in de wereld der beschaving. Uwe ontwikkeling wekt vol strekt geen afgunst bij ons op. Er is plaats genoeg voor de beide landen in de econo mische wereld, want die zet zich uit met do behoefte. Ik breng u mijne oprechte geluk- we use he n voor het succes van de tentoonstel ling". Dc spreker dronk daarna op België. Baron Janssen, voorzitter van het uitvoe rend comité, dronk op de deelneming van Nederland aart do tentoonstelling en op de bezegeling van de definitieve verzoening tus schen de beide landen. Hij bewonderde het Nederlaudsche volk, dat groot k door zijne geschiedenis, zijne kunst en zijn zielenadel, en constateerde, dat het Xederlandfccho volk, aan België liet voorbeeld heeft gegeven op koloniaal gebied. Gewagende van de Neder- Jandech-Belgische entente, begroette hij in zonderheid de hoeren Tydeman en Beeruaert, die zich tot taak hebben gesteld om dit groo- te werk te organiseeren. Hij eindigde met een dronk uit te brengen op de zoo bekoor- lijke en waardige Koningin, die over Neder land regeert. De heer Tydeman bedankte allen, die aan het to&tandkomen der tentoonstelling hebben medegewerkt, en bracht warme hulde aan den commissaris-generaal, wiens benoeming tot minister de kroon zet op zijn talent. Napels, 30 Mei. In een beschadigd huis, dat wordt hersteld, is de vloer in gestort. Vijf personen zijn er onder bedol ven. Er bestaat weinig hoop hen te redden. De Staatscourant- van Dinsdag 31 Mei bevat o. a. het volgende Kon. besluit benoemd buiten bezwaar der schat kiste tot vertegenwoordiger der regeering op het in 1910 te Washington te houden 8e internatio nale Penitentair Congres jhr mr. H. W. van Asch van Wijck, lid der Tweede Kamer Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Na de betrekkelijk stille dagen gisteren een buitengewone drukte, zooal niet de druk ste van de gieheele feest week. A 12e bedrijven stonden stil, de beurfe, de scholen, de winkels en de kaanboren, waren gesloten behalve natuurlijk de couran ten-bureaux. Alle treinen en booten 'brachten massa's mensclrera van buiten. Bezoek oollaotie Drucker. Reedis vroeg in den morgen, om 9 uur reden H. M. de Koningin met Z. K. H. Prins Hendrik, die thans ira Generaals uniform was, meit groot gevolg uit naar het Rijks museum om de collectie Drucker te bezichtigen. Aan den ingang van den bij bouw in de Hobbemastraat werd het hooge bezoek opgewacht door den heer Drucker uit Londen met zijn eclutgenoote. Aanwe zig waren o.a. jhr. Van Riemsdijk en jhr. Backer, leden der eommdssile van toezicht over de colflectie. De heer en mevr. Druc ker leidden H M. en Z K. H. rond, eerst door de boven-, daarna door de beneden zalen Vooral bij de schilderijen van Jacob Maris, Mauve en Poggenbeek werd lang durig stilgestaan. Bij het afscheid nemen betuigde H. M. aan den beer Drucker Haar groot© ingenomenheid met het waarde volle geschenk. Daarna reed de vorstelijke stoet langs den koristen weg naar het Centraal-Station om H. M. dc Koningin-Moeder af te halen, die van Soestd'ij'k zou aankomen. Aankomst van M. NI. de Koningin- Moeder. Te 10.20 kwam de trein van Soestdijk aan. Het salonrijtuig, waarin H. M. dis Koningin-Moeder zich bevond, reed tót- voor die Kou. wachtkamer. De Koningin.en de Prins, met gevolg, wachtten H. M. op bet perron af. Moeder era Dochter leus-tien elkander hartelijk. De Koningin-Moeder was vergezeld van mevr. de Beaufort, groot-nveesteresbaro nesse Van Ittersum en jhr. Scbimmelpen- ndnek, kamerh»ear. Nadat do beide Koninginnen de leden van liet- wederzijdsch gevolg met een band- druk hadden begroet, begaf het gezelschap zich door de wachtkamer onmiddellijk naar de gereedstaande rijtuigen Tot ontvangst van de Koningin-Moeder waren nog voor het- station aanwezig de Commissaris d«r Koningin in Noord-Hol land, mr. G. van Tienhoven, de burgemees ter van Amsterdam jhr. mir. A. Röell en de stelling-commandant generaal-majoor Van Xooten, terwijl do Raad van administratie der H. IJ. S. M. vertegenwoordigd was door de heoren Westerwoudt- en Kalff. De Koningin-Moeder onderhield zich ©enige oogenblikken met mr. Van Tienho- ven. Op de Dam wachtte oen reusachtige me nigte of de Kon. Familie na aankomst feu pal-eize zich nog zoude ver toonen.... en dit maal raiat vergeefs. Eerst verscheen H. M. do Koningjim-Moeder met het Prin sesje voor de ramen maar het tafreeltje van vorstelijk familie-geluk, dat- een oogen- blik daarna op liet hal con de menigte in geestdrift bracht, zal door geen van allen, die het aanschouwden, licht worden verge ten. De drie generaties van liet Oranje-huis, de KjoniimtgjLn- Moeder met het kindje op de arm, waarop de hoop der beele natie gevestigd is, eu aan weerskanten de beide ouders, stralend van geluk, en afwisselend de kleine zoete naampjes gevende, en de menigte voor haar stormachtige teejuichin gen bedankende Eenige oogenblikken later vertoonde H. M. de Koningin-Moeder zich weder met Haar kleinkind voor een der ramen aan den achterkant van het Paleis. Ook nu stroomde de menigte te hoop en er scheen aan de toejuichingen geen einde te komen. De Historlsch-Allogariache optocht Reeds om aclrt- uur stroomden de deel nemers aa don bisrtorisch-allegorischen op tocht hedenmorgen de groote zaal van het gebouw Velox binnen, welke zeer sterk deed denken aan een reusachtige oudheidkundige collectie van kleederdraclutein, krijgstoerus tingen, wapenen era<z. Natuurlijk heerschte er oen groot- ebechrij vigtlneid en behoorde er heel wat toe om te zorgjetn dat ieder liet zijne kreeg, eui dat er door onikunde van dezen of genen deelnemer geen dwaze fou ten gemaakt zouden worden in die wijze waarop de uitrustingen werden gedragen. In liet midden der zaal, bijna geheel ver borgen achter al die requisieten, stonden een paar reusachtige ketels mot koffie aan den kook; een goede maatregel, omdat het natuurlijk van belang was dat alle deelne mers, wat liet inwendige aangaat, behoor lijk in conditie waren alvorens den zwaren tocht door de stad te beginnen. Buiten, op het afgeschutte terrein, ston den de praalwagens gereed om in den stoet mede te rijden De historiscli-allegorische optocht gaf een beeld van liet tijdperk van Willem d© Rijke en Juliana van Stolberg tot aan Koning Willem I. Al de Oranjevorstem, t'al vfan edelen en krijgslieden, miumen op het gebied vau staat, kunst en wetenschap, maakten er deel van uit. Zij werden voorgesteld door AmslenJ-amsche patriciërszonen en de bloem der Amsterdamaelie „jofferon", de vcindiels en andere groepen werden gefor meerd door militaire weenbtiarheidsve-reeati gingen, werklieden, corporaties o.a. In den, stoet kwame-n een aantal sierlijke praal wagens voor; voor één waarvan, een Indi sche allegorie gevende, echte Javanen fi gureerden. Op het commando van den ontwerper en leider van den optocht, den heer Th Mol- kenb er, zette de stoet zich op den aange geven tijd in beweging Ofseh o ongeveer duizend mensclien er aati deel namen, duur de het voorbij trekken slechts 10 minuten Alles ging in voorbeeldige orde. Hoeveel mcnschcii er langs de:i langen weg geschaard stonden. ;s niet te benaderen. Over de sa menstelling van den stoet, over de keurige -vaak schitterende costuums, over de smaak vol geconstrueerde praalwagens was maar écu roep. De vorsten, staatslieden, krijgers, gekleed in schitterende harnassen, zijde en fluweel, met pluimen en vederb ssen op de zeer verscheidene hoofddeksels, de vorstinnen en verdere dames in selioone kostbare ge waden. alles getrouw aan den dracht van het tijdperk, waartoe de dragers e i draagsters behoorden. Dep hfser Molkenboer komt alle lof toe, evenals aaii de heeren, die naar zijn aan wijzingen werktende firma Helmhout en Go., eigenaresse van het Nedcrltuidsche kostuummagazijn, den heer C. Meijer, die voor het kapvverk en -den heer B. Elias dm voor het schoenwerk zorgden en voorts de firma Lijndraijer en Kebl, die belast was met de levering der bloemen. Precies te -half twee, gelijk wa6 aange kondigd, leed liet begin van den stoet den Dam op Het geheele plein was afgezet tot achter de kolonades en tot de officieele tri bune, die ditmaal geheel gevuld was met toeschouwers. Alle vorstelijke personeu uit den optocht teden naar voren en plaatsten zich te paard zittende in een rij voor het paleisde praalwagens vormden een halve cirkel langs de buitenste grens van het plein en de overige deelnemers aan den stoet paatsten zich daar tusschen. Toen versche nen de Koningin, de Koningin-Moeder en Prins Hendrik en Prises Juliana op het balkon. De pages, die bij ieder vorstelijk paar meeliepen, legden kransen neder voor het paleis. De Koningin groette minzaam en toen werd het sein gegeven tot voortzet ting van den tocht. De stoet werd weder ge vormd in de bovenaangegeven volgorde en verliet, gekomen door de Paleisstraat, den Dam door de Mozes- en Aaronstraat. Van de ontzaglijke merischen volte op straat een denkbeeld te geven is een -on mogelijkheid. Van den lieelen weg kan ge zegd worden, dat hij massief was van de menschen hoe daar de politie overal ruim baan maakte was onbegrijpelijk, maar het geschiedde in minder dan geen tijd. Vast op eengepakt, zonder beweging bijna, stonden de massa's" overal hoofd aan hoofd. Dc ambulances hadden het druk met het helpen van de velen, die door de warmte overmand werden. Dc straten en buurten, waarde op tocht niet zoude passeeren. waren uitgestor ven en deden denken aan dorpsstraten op Zondag. Nadat de optocht voorbij was, ging het Prinsesje weer met haar begeleidsters naar het Vondelpark om te wandelen. H. M. de Koningin heeft ten Paleize doen ontbieden dan voorzitter van het hoofd comité mr. R. v. d Werk, den voorzitter van de sub-commissie van den optocht mr. J. Kappeijne van Coppello en tevens den heer Th. Molkenboer, leider van dn op tocht. Aan deze heeren verklaarde Hare Majes teit met- groot- genoegen en ingenomenheid den stoet te hebben gadegeslagen, hen ver. zoekende Haar dank te betuigen aan alle deelnemers. Te Ah uur was de stoet aan Velox terug;. Alles was in de beste orde afgefloopen. Het weder hield zich uitstekend, liet was ech ter ontzettend stoffig. Z K. H. de Prins bracht in den loop van den middag een bezoek bij mevr van Loon Egidius op de Keizersgracht. Een grappig incicent. Een voorval, dat iedereen erg grappig vond, behalve de rechtstreeks daarbij betrok kene, speelde zicili ZooucUag af op den Daan. Op de eerste rij langs den jifgezetten rijweg stond een juffrouw, die er niet aan dacht haar bevoorrechte positie prijs te geven, al werd zij nog zoo gedrongen, van achter door opdringende mede kijklustigen, van voren door de politiemannen, die slechts met de grootste inspanning de afzetting konden handhaven. Manschappen te paard zijn bij dergelijke gelegenheden van groot nut. De bereden politie-agent, die op de plek, waar de juffrouw stond, dieimt deed, had met zijn paard vrijwel alle manoeuvres uit gevoerd. die bij het geval te pas kwamen. Hij had de telkens weer naar voren komende juffrouw in de rij teruggebracht door een beweging uit de flank, door zachten achter- waartschen druk, waarbij de juffrouw de staart van bet ros in het gezicht kreeg, enz. Eindelijk zou de ruiter het met een voor- waartsche beweging pro-beeren. Het paard kwam nu met zijn hoofd juist boven het hoofd van'de juffrouw. En liap zei-ie, in de groene blaêren en de korenaren, die de weelderige versiering uitmaakten van den reusachtigen hoed van de juffrouw. Nog een ruk en de juffrouw stond blootshoofd. Haar nieuwe zomerhoed bungelde in den bek van het fier achteruitstappende paard, en met den hoed een groot deel van een weolderigen haardos, die meer bij de juffrouw haar hoed dan hij haar hoofd bleek te belmoren. De illuminatie. Onze correspondent schrijft ons Na de stillere avonden was die van giste ren er een net of het feeet pas begon. De diukte was erger dan te voren, en het ver keer met rijtuigen niet dan met veel moeite en voetje voor voetje mogelijk. Er waren nochtans heel wat rijtuigen langs den weg. Alles wat op een paard geleek was in actie. Er waren geen rijtuigen meer te krijgen tot geen prijs. En fabuleus© tarieven werden gevraagd eu. ingewilligd. Gisterenmid dag reeds wei-den vraagprijzen van f 15 voor twee uur rondtoeren geaccepteerd. Het was de avond van de algemeen© illu minatie. Nü, algemeen is de verlich ting eigenlijk wel niet, algemeen zoo ale wij dat gezien hebben bij de Kroning-s- en de Huwelijksfeesten. Maar toch allee bij elkaar genomen ie er door ide geheele stad heel wat geïllumineerd, zoowel aan openbare gebou wen als door particulieren. Van de hoofd verlichting maakten wij van die op den Dani( van den Westertoren, de Ncderland- sehe Bank, het hoofdkantoor der Gemeente tram, Kalveretraat reeds vroeger mei-, ding. Daarbij kwamen, om nu nog een paar te noemen, de illuminaties van de Willemspoort op het Haarlemmerplein en de waag op de Nieuwmarkt, van vele grach ten en straten en van een betrekkelijk groot- aantal gebouwen van particuliere instellin gen en woonhuizen. De N. Z. Voorburgwal bad een zeer eigen aardige verlichting.. Daar stopten alle tram wagens, die niet naar den Dam konden door rijden, alle geïllumineerd. Zij vormden lange reeksen van veelkleurige Lclitjes. Te negen uur precic-s reden de hofrijtui- gen voor. Op den Dam stonden de massa's zóó vast opeengetast, dat er letterlijk nie mand meer bij kon. Uit die menscihenzee steeg een machtig gedruisch op als van een sterke branding, en in den rossen schijn van het vele licht, gevat in de vurige om lijsting van de- ©leetrische lichtlijnen der kol-onnades e-n de statige dubbele coimman- danishuizen met de klaterende Juliana-fon- tijn in het midden, leverden de woelige massa's een faniastischon aanblik. H. M. de Koningin was gekleed in nauw sluitend wit mantel-costuum met zwarte revers, H. M. de Koningin-Moeder droeg een rijken avond-mantel en Z. K. H. de Prins wa6 in generaals-uniform. Eerst, voerde de route onder de elec- tiisch geïllumineerde sparrenslingers der Kaiveretraat, daarna langs de Heeren- gracht. Onder de 6makelooze draaimolen- kappen, hangende boven het water, waren hier de lampions gelukkig nog niet aange stoken, zoodat zij niet al te zeer in het oog vielen. Verrassend was het effect van al de vensters, waarachter het licht was ontsto ken op fraaie candelabres, veelal tusschen palm-versieringen. En schitterend was de illuminatie, tusschen een schat van bloe men en groen, langs de gevels der deftige huizen, als van de families Van Eeghen, Ti- la nus en Van Loon. In de Leidsch-est-raat waren de eerepoorten en groenversierin,gen met lampions verlicht. Maar het mooiste gedeelte van dezera toer door de verlichte avondstad, van een ver rassende schoonheid was de verlichting van het Museum-terrein. Daar "blonken in zach ten schijn onder het duistere looverdak, zoo ver het oog reikte, duizendera lampions als vurige bollenze schommelden nauw merk baar in den flauwen wind, en wat juist aan dit wondermooi vergezicht van stil- mystieken lichtglans zulk ecra ontroerende bekoring gaf, was dat de lichtende ballons geen regelmatig afgepaste figuren vormden, maar als de sterren aan het firmament over het bladerdak schenen gezaaid. Het was als een Chineeeche stad bij avondvol geheim zinnige rust, vredig en toch overweldigend mooi. Hier werd stapvoe»6 rondgereden op spe ciaal verlangen van H. M.vervolgens voerde de weg onder de zes eerepoorten door langs de Stadhouderskade. Hier moest een der fraaiste illuminaties, die van -het hoofd bureau der Gemeentetram, voorstellende een motorwagen op een brug, worden bewon derd. Bij het oprijden van de brug naar de Rozengracht doemden in de verte tegen den donkeren avondhemel de stralende licht lijnen van den Westertoren op. Op een ge geven oogenblik verflauwden de helwitte lijnen van het toren-gevaart in donkerrood, eu waren eensklaps verdwenen. Het was het nagloeiën der vijfduizend lampjes; een oogenblik daarna gloorde de lichtende toren weer in zijn volle heerlijkheid. Het was een waardig slot- van den toer langs de illuminatie der feestvierende hoofd stad Omstreeks middernacht werden de licht jes gedoofd. De ouderwetsch-e vetpotjes, die bij de electrische gloeilampjes verre in de minder heid zijn (gasilluminatie is heelemaal uit de mode) waren toen opgebrand. De nachtpit ten onder de feestvierdei* en dat waren er heel wat hielden het daarna nog wel een paar uur uit. Gisteren zaten behalve de dagelijksc'he gasten aan den Koninklijken disch aan de leden van de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. De nieuwe 'portretten der Koninklijkefamilie. Zater dag waren van de nieuwe portretten der Koninklijke familie reeds 54000 exemplaren verkocht. Van de prentbriefkaarten, welke Zaterdagmiddag verschenen, zijn er 300.000 geplaatst. De Min. van Bimmenl. Zakem, mr. (Heemfelkerk, was gisteren te Amsterdam. De Ministers van Waterstaat en van Landbouw, de hee>r©n Re-gout en Talma, hebben zich naar Brussiel begeven tot het brengen van een bezoek aan de Nederland sche afdeelimig ter Brusselsche tentoonstel, ling en tot het deelnemen aian lieit tot van daag uitgestelde' feestbanket, dlat mr. Re gout. com mi-sis ar is - g e neraal van Nederland bij deze tentoonstelling, akliaar ter gelegen, heid der opening van het Nederlandtsche Paviljoen zal aanbieden aan de tentoonstel- 1 i ngs- autoriteiten In het- hotel des Inde-s te 's Graven ltage zijn aangekomen de vertegenwoordi gers van Amerika en Canada in do voor het- Hof van Arbitrage te behandelen zaak tusechen beide landen. Dr. Grisanti, de gevolmachtigde van Venezuela is, na langdurige afwezigheid, met zijn secretaris te s Gravenhage terug gekomen ea afgestapt in hotel de Bellevue. Ridderorden van 1903. Naar aanleiding van de decoratie-Lehmann is een herinnering gegeven van de formeele voor waarden, die daarbij moeten zijn vervuld. Het is misschien, ter vergelijking van de verdiensten des heeren Lehmann, niet ge heel overbodig, schrijft de Haag6che corres pondent van het Hbld., ook een herinne ring van feitelijken aard aan die onderschei ding te geven. Namelijk dc namen van hen, die, tegelijk met den heer R. Lehmann (dus op 31 Aug. 1903) op voordracht van den minister van Binnenlandsche Zaken (dr. Kuvpermen vindt dat in de Staats courant van 3031 Aug. 1903, no. 203) tot officier in de orde van Oranje-Nassau zijn benoemd Dat waren Dr. J. van Geuns, geneeskundige te Am* sierdam dr. W. Julius, oud-directeur der R. H. B. S. te Gouda J. Jelgerhuis Swidens, schoolopziener in het arrondissement Hoorn, wonende te Am sterdam Josef Rebieek, directeur van het Philhar- metiisch Orkest te Scheveningen mr. H P. Berdenis van Berlekom, lid van het bestuur van de Rijksverze-kering- bank te Amsterdam R. Lehmann, te Amsterdam mr. J. H. Valckenier Kips, hoofdredac teur vau het Utrec'htsch Provinciaal -en Ste delijk Dagblad, te Utrecht; J J. van Thiel, luitenant-kolonel, oud- militie-commissaris in het le militiedis trict van Noord-Holland. Al deze namen, behalve die van den heer Lehmann, zijn die van personen, die zich door jarenlangen arbeid, op zijn gebied, verdienstelijk hadden gemaakt. Sommigen waren in vrij ruimen kring eervol bekend. Zooals men ziet kwam achter eiken naam de qualiteit van den nieuwen officier voor. Alleen achter dien van den heer Lehmann niet. De luitenant-kolonel-intendant I. v. d Werff, intendant bij de le divisie ie be noemd tot intendant bij het hoofdkwartier van het veldleger, er eervol ontheven van zijn tegenwoordige functie. De nieuwe commissaris-generaal op de Brusselsche tentoonstelling. De St.-Ct. bev-at, het eervol ontslag van mr. E. R. H. Regout alh commissaris-gene raal der Rrutsselsche tentoonstelling en- die be noeming in zijn plaalts van jlhr; mr. H. W. •van Asclh van Wijck, Tweeldte Kamer-lid. De Sociaal-democratische Part ij. De Soci-aal-democralisohe Partij begon Zaterdagavond te Amsterdam haar jaarlijksche algemeeno vergadering onder leiding van den heer D. J. Wijnkoop. In zijn openingsrede betoogde deze, dat de S D. P. behalve een nation-alen, ook een inter nationalen plicht heeft te vervullenhet opwek ken van Let klasse-bewustzijn onder de arbeiders en het versterken van de macht van -het prole tariaat tegenover de bezittende klasse. Niet al leen -in ons land, maar i-n alle landen trachten de revisionisten do stem van het Marxisme te ver smoren. Met de repu'blikeinsche gedachte is het tegenwoordig in heel Europa treurig gesteld- De S. D. P. heeft den republikeinschen regeerings- vonn ui haar program geplaatst, terwijl dó S. D. A. P. aan nationalisme en Oranje-asme verkapt meedoet. Spt. wijst in dit verband op een artikel in Het Volk van Vrijdagavond, waarin wordt betoogd- dat de nationale feesten ditmaal niet zóó weer. zinwekkend zijn als vroeger. In alle landen van Europa gaat het met de revisionisme als in Nederland. De integralist Feu schudde in Italië den Koning de hand;; in Duitschland tracht men het spreken over de repu- blnkeinsche idee onmogelijk te maken. Spr. betoogt voorts, dat de revisionisten doods bang zijn om den blik te richten op den social is- tischen k-lassestrijd. Dat bleek bij ons te lande in de zachtst gezegd vreemde staking der katho lieken in Eindhoven; dat bleek dezer dagen hieruit, dat zij met succes getracht hebben den strijd voor de bouwvakarbeiders verloren te doen gaan. Om den klassestrijd niet vergeten te doen wor den, bestaat de S. D. P. De S. D. A. P. en de vakbeweging eijn beide lamgeslagen, omdat zij, in plaats van naar liét socialisme, opzien naar het liberalisme. Dat de S. D. P. zal ontaarden i-n, een partij van impossi-bilisten, van onmogelijken, daarvoor behoeft men niet te vreezen, juist omdat zij vast blijft houden aan het Marxistische program. Zij is de socialistische partij, de S. D. A. P. is een arbeiderspartij in den sledhtsten zi-n van het woord; een partij zonder politiek program, zon der klaarheid, zonder democratie, zonder invloed, op de arbeiders, of het .moest deze zijn, dat zij hen in hun ontwikkeling tegenhoudt. Wat men er ook van zeggen mogen, de S. D. P. stelt de directe eischen voorop, en wel samenge vat in den strijd om het algemeen kiesrecht. En zij blijft vasthouden aan de taktiekgeen verbond: met de burgerlijke democraten. Spr. betoogde daarna dat Troelstra, zoolang hij zijn tegenwoordige politiek doorvoert, het spel speelt der kapitalisten, en een hunner woidt, zij het dan de meest democratische, voor hen noodig oin den strijd der arbeiders te breken. Dit is. wat de S. D. A. P. en het N. V. V. be. treft, duidelijk genoeg gebleken uit de wijze, waarop de liberale pers de wijze heeft goedge keurd, waarop zij tot hun eeuwige schande den bouwvakarbeiders hun strijd hebben doen verlie zen. Daartegenover staat, dat de S. D- P. met die strijdende artieiders contact heeft gezocht en gevonden. Het is in het belang der internationale zoowel als in ons belang, zoo vervolgde Spr., dat wij in de Internationale worden opgenomen. Mocht het daartoe o-n-verlioopt niet komen, dan zullen wij den strjjdi volhouden en zal op den duur toch blijken diat wij noodig zijn. De partij zal, zoo besloot Spr,, niet verdwijnen voordat haar prak rijk door de ar'beidersdieweging is overgenomen. Medegedeeld werd, dat alle 17 afdeel-in gen ver tegenwoordigd waren door 27 afgevaardigden. Blijkens het jaarverslag telt de Partij thans 17 afdeelingen met -505 leden, tegen de 9 afdeelingen met 419 leden waarmede zij begon. Bij de bespreking van het jaarverslag kwam in behandeling een voorstel-Bussum, luidende: het Partijbestuur spreke zich bij eiken belang rijken strijd van al of niet bij het X. V. V. aan. gesloten organisaties over het al dan niet verlee. nen van steun. Naar aanleiding van dit voorstel bestreed de afgevaardigde van Amsterdam, do heer Wageirveld. het standpunt, door het bestuur ingenomen ten aanzien van do bouwvakstaking te Amsterdam, en verdedigde de gedragslijn, door de modern© organisaties gevolgd. De andere af gevaardigde vun Amsterdam, de heer Lutoraan,

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2