a BINNENLAND. Toen de wet aangenomen was, brak er een storm van toejuichingen los. Poeriske- witsch riep luid uit: Finis FinlandiaeT' Volgens berichten uit Kiew zijn er in het geheel 1421 Joden uit de stad verdreven. Servië. Belgrado, 10 Juni. De Turksche troonopvolger is heden naar Sofia vertrok ken, na een tweedaagsch bezoek, waarin hij zeer werd gefêteerd- Hij woonde een feestmaal bij in bet paleis en hield eene wapenschouwing over 10,000 man troepen. Turkt]*. Konsiantinopel, 10 Juni. De schippers, houtvlotters en kanrevoerder6 be ginnen heden den boycot van Orieksche koopwaren. Smyrna, 10 J uui. De snelle en krachtige maatregelen van de regeering heb ben den anti-Griekschen boycot doen ophou den. Wanordelijkheden hebben volstrekt niet plaats gehad. Konst&ntinopel, 9 Juni. Te legrammen uit het binnenland berichten, dat de mohammedanen zich opgeven als vrij willigers om te vechten tegen Griekenland, als er geen voldoening gegeven wordt in do Kreta-kwestie. De corporatie van de hanials te Konstan- tinopel heeft den boycot tegen de Grieksche scheepvaart afgekondigd. Kreta. Londen, 10 Juni. Router's agent schap bericht, dat de consul» der bescher mende mogendheden gisteren aan het Uit voerend Bewind van Kreta een laatste ge meenschappelijke nota ter hand hebben ge steld, verklarende, dat wanneer de regeering van Kreta aan de Mohammedaansc'he afge vaardigden niet toestaat deel tc nomen aan de werkzaamheden der Kamer, als dezo weer bijeenkomt, de mogendheden die dwangmaatregelen zullen nemen, welke de toestand zal medebrengen. I)e Kretensers tooneu veel zelfvertrouwen Zij zijn reeds door de weifelende houding van de beschermende mogendheden tot hunne ongezeggelijkheid aangemoedigd, en de over gang van Engeland in het belang van de Grieksche dynastie tot de welwillende hou ding van Italië en Rusland tegenover de Griosche wenschen vervult hen met voldoe ning en spoort hen verder aan. Do regee ring van Kreta heeft de Februari-nota van de beschermende mogendheden vcor weinige dagen beantwoord met een nieuwe opwek king om ,,de zaak der Kretensers tot hare werkelijke oplossing te brengen", en nu komt het bericht, dat zij voornemens is de Kamer te ontbinden voordat zij weder bijeen komt en tegen den tijd, dat in Griekenland de verkiezingen voor de nationale vergade ring plaats hebben, eveneens verkiezingen voor eene nieuwe Kamer uit te schrijven. Hierdoor onttrekt de regeering van Kreta zich aan het dilemma, dat zij door niet-toe- lating van de mohammedaansche leden met den wil van de beschermende mogendheden in tegenspraak komt en dat zij aan den an deren kant in tegenspraak met zich zelf zou komen, door deze afgevaardigden zonder eedsaflegging voor den Koning van Grieken land toe te laten voorts demonstreert zij andermaal voor de vereeniging niet Grieken land, want het uitschrijven van nieuwe ver kiezingen beteekent het zenden van afgevaar digden van Kreta naar Athene. Het is tot dusver niet bekend of de nota van de beschermeqde mogendheden, die ver- leden Maandag te Kanea is overhandigd, eene bedreiging bevat, dat de troepen op nieuw zullen landen. Wanneer de mogend heden deze verwijzing naar deeventuoele toe passing van dwangmiddelen hebben achter- wegê gelaten, dan zullen zij zich wel spoe dig moeten bezig houden met de vraag op welke wijze zij de Kretensers tot reden zul len brengen. Zij zullen door de klimmende opgewondenheid in Turkije daartoe gedwon gen worden, want de Porte zal bezwaarlijk in de gelegenheid zijn de uitbarsting van do volkshartstochten te onderdrukken, die in het Turksche rijk zou opvlammen, wanneer de Kretensers er werkelijk toe overgaan, van de door heu reeds geproclameerde ver eeniging met Griekenland door de verkie zing van afgevaardigden voor de Grieksche nationale vergadering te getuigen. Oost-Azië. Petersburg, 10 Juni. Aan het Petersburgsche Telegraafagentechap wordt uit Washington bericht, dat staatssecretaris Knox den Russischen gezant heeft medege deeld, dat de Amerikaansche consul to Charbin de kennisgeving lieeft ontvangen, dat de Amerikaanse he burgers te Charbin, evenals de Russen en Chinee-zen. voortaan in de stedelijke belastingen worden aange slagen. Oost-Afrika Over den dood van den dollen" mollah, die gedurende zoovele jaren den Engelschen in Somaliland tegenstond heeft geboden, be richt de Standard de volgende bijzonderhe den Terwijl de troepen van den mollah voor weinige dagen bij Hardege tegen me: Engeland bevrieude stammen streden en zich na hevigen tegenstond na verlies van 500 man moeeten terugtrekken, werden de mol lah zelf met zijn gevolg bij Haroen verrast en overvallen. l3e manschappen vormden een kring om liun hoofdman en trachtten hem tegen de groote overmacht te verdedi gen. Maar hij werd zwaar gewond en viel met zijne nog levende aanhangers in han den van de tegenstanders. Uit Aden wordt bericht, dat de Engel schen op de tijding van de gevangenneming van den mollah terstond agenten zonden naar de streek, waar de beslissende 6la£ eu do ge vangenneming zou hebben plaats gehad. Deze agenten zijn teruggekeerd met <ie be vestiging van het bericht. Zij verhaalden, dat- de zwaar gewonde mollah na zijne gevangen neming door do met Engeland bevriende stammen was doodgeschoten. Zijne aanhan gers houden zich nu op in defensieve stel lingen er begint gebrek aan tucht in hunne rijen te heerschen. Ook dit kan beschouwd worden als eene bevestiging van het ge rucht, dat de krijgers den krachtigen leider missen. Canada. Ottawa, 10 Juni. Het regeermga- blad bevat de tariefbepalingen, die op Ne derland zullen worden toegepast. Het houdt in, dat, daar het Nederlandse he tarief bij zonder laag is, goedgevonden is aan Neder landsche goederen toe te staan het tusschen teriof voor alle goederen overeenkomende met de Fransche goederen, die gedekt wor den door het Fransch-Canadeesche traktaat. Daaronder zijn niet begrepen eenige bepaal de po6ten voor Franeche specialiteiten, maar voor dezen krijgt Nederland het tus schen tarief. Kameroverzicht Twtsde Itniucr Vrijdag ig de behandeling der artikelen van liet wetsontwerp inzake banken van lee ning voortgezet. Dinsdag zal men daarmede voortgaan. Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 11 Juni bevat o.a. de volgende koninklijke be sluiten benoemd tot registratie-ontvanger te Rot terdam A. W. Jolles, thans te Gouda, met intrekking van zijne benoeming te Zwolle; te Zwolle H. L. Dmgemans, te Alkmaar; tot burgemeester van Velsen mr. H. Ver- Loren van The maat, burgemeester van Baflo op verzoek eervol ontslagen P. G. Buker, als notaris te Zuidscharwoude; benoemd tot reserve-le luitenant H. K. Hobbel, van het 5e regiment infanterie; benoemd tot notaris te Amsterdam C. A. Struik Daim, candidaat aldaar; bij liet departement van marine op ver zoek wegens lichaamsgebreken eervol ontsla gen de hoofdcommies H. C. ltits; bevorderd tot hoofdcommies de commies W. J. v. d. Werff; tot commies de adjunct-ooannnieB L. J PhilipsIbeUoeand tot adjunct-commies de le klerk J. H. Binsbergen. Gistern morgen te 11 uur paradeerde een batterij van het 2e regt. veld-artillerie, in garnizoen te 'a Gravenhage en op den terugkeer van het kamp te Oldébroek, voor H. M. de Koningin en H. K. H. de Prin ses, die, in een rijtuig gezeten, zich daartoe bevonden vóór liet cour van liet Paleis Het Loo. De commandant was bij H. M. ontboden. Bij het passeeren der hoornblazers bliezen dezo het signaal en groette H. M., terwijl H. K. H. met den zakdoek wuifde. Te voren was de Prinses op deze gebeur tenis voorbereid door een optocht van het muziekkorps van het stalpersoneel, in rijtui gen gezeten, en gevolgd door eenige rijtui gen. De militairen reden naar het Kon. Park, waar halt gehouden en zij onthaald werden. De Minister van Marine heeft bedien op het Loo de audiëutiebeurt bij H. M de Koningin. Het Belgische Konings paar in ons land. Naar verluidt, zou -het in September te verwachten bezoek van het Belgische Koningspaar voorloopig aldus geregeld zijn, dat Koning Albert en zijn gemalin het eerst te Amsterdam aankomen en aldaar ten Koninklijke Paleize ontvangen zouden worden en dat na het verblijf in de hoofdstad op de terugreis naar Brussel, een bezoek aan do residentie zou worden gebracht. Onze gezant te Brussel jhr. v. d. Staal van Piershil is een verlof te Aix les Bains gaan doorbrengen. Tijdens de afwe zigheid van het hoofd der legatie vervult de gezantscliapsraad jhr. Melvil van Carn- bee do functiën van zaakgelastigde. Wisselrecht-conferentie Op de den 23en Juni te openen intern.'con - fereutie voor de unificatie van het wis selrecht zullen de volgende staten daaraan door hunne vertegenwoordigers laten deel nemen t. w. Amerika (Vereendg|de Staten van), Argent ij nsche Republiek, België, Bo livia. Brazilië (Vercenigdte Staten van), Bulgarije, Chili, China, Columbia, Costa- Rica. Denemarken, Duitse Inland, Ecuador, Frankrijk, Groot Brittannië, Griekenland, Haïti, Honduras, Italië, Japan, Luxemburg Mexico, Montenegro, Nederland, Nicaragua, Noorwegen, Oostenrijk-Hongarije, Panama, Peru, Portugal, Rusland, Salvador, Ser vië, Siam, Spanje, Turkije, Uruguay, Zwa den en Zwitserland. Bij Koninklijk beeluit ie met ingang van 16 Juni 1910, benoemd tot secretarie van den voogdijraad te Roermond, mr. A. Janssen de lampen», advocaat en procu reur te Maastricht. Bij Koninklijk beeluit is benoemd tot lid van den voogdijraad Rotterdam II, H. W J. Hoozemant», kapelaan te Rotterdam. Ontslag prof. Houwing. Prof mr. J. F. Houwing, hoogleeraar in het Burgerlijk Recht aan de Gemeente- universiteit van Amsterdam, heeft, wegens gezondheidsredenen, tegen het einde van den loopenden cursus eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. Naar Nederland terug. De hoeren G J. de Jon-gh en dr. J. Kraus hebben zich, na volvoering van de hun door de regeering gedane opdraobt, Donderdag te Batavia op het s.s. Wilis van den Rot te rdamscben Lloyd ingescheept, tor aan vaarding van de terugreis naar Nederland (N. R. Ot.) -- Vertrek der Corantijn-e x- p editie. De deelnemers aan de Coran- tijn-expeditie, de beeren J. G. W. J. Eilerte do Haan, luitenant ter zee le kl-, die reeds de vorige expeditie leidde en thans weder de leiding op zich zal nemen; C. C. Kaysor, luit. tor zee 2e kl., en J. Frit9 Hulk, offi cier van gezondheid 2e ld. bij de Kon. Ma rine, zijn Vrijdagmorgen 10 uur per Prins Willem I", van den Kon. West-Indiscbcn Maildienst, naar Suriname vertrokken. Het doel der expeditie is het in kaart brengen van het laatste nog onbekend: zijnde deel van 'liet binnenland van Suri name, t. w. de strook oostwaarts van de Corantijn. De expeditie gaat uit voor het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap met subsidie van de regeering. Het Genootschap heeft aan de Commissie tot Wetenschappelijk on derzoek van Suriname de leiding opgedragen van de voorbereidingen de voorzitter en secretaris van deze commissie, de hh. jhr. C. H. A. van der Wijck en L. A Bakhuis behoorden mede tot de velen, die de deel nemers aan de expeditie uitgeleide deden. O. m. waren aanwezig de heer J. \7. IJzer man, voorzitter van het Aardrijkskundig Genootschap, de -heer J. G. van Hemert, voorzitter van de vereeniging voor Surina me, de heeren Schol ten, Van "Rijn en Bois- sevain, directeuren van den Kon Wtst-In- dischen Maildienst; de luitenant ter zee Bisschop van Tuinen, een der deelnemer» aan een vorige Suriname-expedi'iede heer L. Roosenburg, de heer John F. Hulk en vele andere belangstellenden en familiele den. Vriendelijke jonge dames zorgden voor bloemen. Even voor de afvaart nam jhr. Van der Wijck het woord, mede namens den heer IJzerman, om den expeditie-leden een goede reis, goede gezondheid en goed succes toe te wenséhen op dezen tocht, die onge veer zeven maanden in beslag zal nemen. Velen van hen, die uitgeleide deden, ble- ver. tot IJmuiden aan boord. Hbld. Allerlei. Zarizyn, 10 Juni. Op ongeveer 20 i K M. afstand van de stad werden hier de overblijfselen blootgelegd van eene oude stad uit de veertiende eeuw De oud-Romeinsche havenstad Ostia zal binnenkort uit haar puiuen weer geheel voor het daglicht treden. De sedert eenigen tijd in opdracht van het Italiaaiische ministe rie van onderwijs hervatte opgravingen in- teresseeren den Koning zeer. De Koning be zocht ze meerinuleu en laat zich dan inlicli- te door den archaeoloog Lanciani. Ge- j noemde deskundige is van meening, dat de afgraving van Ostia tot de belangrijkste archaeologisclie ontdekkingen van den jong ste» tijd behoort. Blootgelegd wordt een in de 2e eeuw na Christus op bevel van Keizer Hadrianus nieuw gebouwde belangrijke haven- en handelsstad. De door den Tiber beïnvloedde bodemveranderingen aan de kust aldaar hadden toenmaals ten gevolge, dat de oude, uit den Republikeinse hen tijd da tee rende stad geregeld door watersnoo-d ge teisterd werd, eiï dit gevaar moest door op hooging van de stad met 2£ M. worden voor komen Uit het opgegravene laat zich dat al les met zekerheid verklaren. Men vindt de nieuwe Keizerlijke stad gewoonweg op de Republikeinsche gebouwd, en wel naar een vooropgesteld plan, dat herinnert aan onzen modernen stedenaanleg. een rechthoekig straten net met breede (soms wel 20 M.) straten voor druk verkeer. De opgravingen laten een voornaam stadsgedeelte zien, een uitgestrekte zakenwijk met huizen van rijke bankiers, reeders, groothandelaars, met pak huizen voor graan, enz. Het assisenhof der Vogeezen heeft Adrien Perrel, die zijne moeder had gedood wegens eene geldkwestie, ter dood veroor deeld. Odefisa, 10 J uni. Uit de lijkopening van een op 8 dezer in het stedelijk hospi taal overleden patiënt is gebleken, dat de man 'had geleden aan builenpest. Na het eten van gerookte® zeezalm, dloor fabrieikswerkers van Bielefield, zijn 80 personen ziek geworden onder verschijnselen van vergiftiging. Eenige zijn reeds overleden. •Gelsenkdrchen, 10 Juni. He el ennamidldag werd hier een aardschok ge voeld, die, naar het schijnt, veroorzaakt werd door een ontploffing in schacht 3 van de mijn Konsolidatdon, waarin 400 man werk zaam waren. Omtrent het lot dezer arbeiders is nog niets naders bekend. Tweede telegram. Vanwege do mijn Konsolidation wordt kennis gegeven, dat er geene outploffing plaats had, maar eene instorting, waardoor drie werklieden gekwetst werden. Twee zijn vermist. M o n 11 u 9 o n, 10 Juni. Ten gevol ge van een zeer hevig on/weder, waardoor die spoorweg op verschillende punten tuseoheu St. Amand en Montlu^on verzakte, is een trein ontspoord bij het station Val'lon. De ötoker en twee andere beambten werden gedood en veertien personen ge kwetst. M o ul i n 6, 10 Juni. Heden mor gen ontlastte zich een waerhoos over die ge meente Val Ion-en-Sully, die allee op haren weg verwoestte. Het kanaal van Berri ver brak zijne dijken en veroenigde zich met de Cher. Ten gevolge van deze ramp stortte het bal- laetbed bij het staion Val Ion m op het oogen- biik waarop de sneltrein van Parijs naar Boui'bonl© aankwam, waardoor doze trein ontspoorde. De machine en vier wagen» werden vernield. Liberale Unie. Het hoofdbe stuur van de Liberale Unie is thans als volgt samengesteldmr. H Goeman Bor- gesius, Den Haag, voorzitter; K. Eland, Den Haag; prof mr. G. A. van Hamel, Amsterdam; prof. mr. J. E. Heeres, Lei den; D. J. van Houten, Weeep; I). de Klerk, Rotterdam; W. P. Kops, Amster dam; mr. M. M. Schim van der Loeff, Gou da; mr. P. Rank, Den Haag; mr H. Smeenge, Amsterdam; J Zijp Kz®., Ven huizen en A. RoodShuijzen, Den Haag, se cretaris. Eerste Hulp bij Ongeluk ken De jaarvergadering der Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken, hoofdzetel te Amsterdam, met afdeelingen te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Arn hem, zal plaats hebben Zaterdagmiddag 9 Juli a.s. in het Nutsgebouw aan de N.-Z. Voorburgwal te Amsterdam. Uitgebracht zal worden het verslag der Vereeniging en der afdeelingen. Voorts komt aan de ord* de verhouding van E. H. B. O. tot het Oranjekruis. Bij de statutenwijziging zal voorgesteld worden de Vereeniging tt noemen ..Nederlandsche Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken." Bond voor Ziekenverpleging. In het provinciaal krankzinnigengesticht Meeren- ■beqg te Santpoort is de 17e algemeen© vergade ring gehouden van den Nederlaudschen Bond voor Ziekenverpleging onder voorzitterschap van den heer dr. N. P. van, Spanje te Amsterdam. Uit het verslag van den secretaris, den heer dr. A. Couvée te Amsterdam, bleek dat het le dental bedraagt 24Ö7 tegen '23411 bij het begin van het 'hondsjaar, verdeeld over 12 afdeelin gen; daaionder koiuen voor 1561 verpleegsters; 44 verplegers, 377 geueesheeren en 18 klinische hoogleeraren. Het hoofdbestuur stelt een onderzoek in naar de wijze, waarop het verplegend personeel van ziekenhuizen en. krankzinnigengestichten wordt verpleegd ingeval van ziekte en naar de slaap gelegenheid van het verplegend personeel in ge noemde inrichtingen. Eerlang zal het resultaat worden aangeboden. Op verzoek van 'het hoofdbestuur waren in 69 voorname plaatsen notabelen bereid als corres pondent op te treden. In 1909 behaalden 301 zusters en 15 broeders het bondsdiploma voor algemeen© ziekenverple ging, 42 verplegendon het bondsdiploma voor kraamvroaiwenverpleging en 18 verplegendon (17 zusters en 1 broeder) 'het diploma voor krank- zi no igenv erp leging. De vommissie voor het ondersteuningsfonds steunde 11 zusters en 1 broeder tot een totaal bedrag van f 680. Het Rusfchuir was aanhoudend vol, niet al leen in. de zomermaanden, maar ook in den win ter Door extra-bijdragen van een viertal afdee lingen was het tekort niet groot. In het Rusthuis verw ijlden 162 gasten met 3918 verpleegdagen. Voortaan - van 1 Januari 19lil zullen als vei pleegden alleen leden van den Bond worden toegelaten. Van de bibliotheek wordt druk gebruik ge maakt. Do Bondöbure&ux le Amsterdam, 's-Gra- venhage, Groningen, Utrecht, Arnhem, Rotter dam en Rriesland voldeden aan 2518 aanvra gen van zusters en 185 van broeders. Het verslag der penningmeesteres, mej. C. C. J. Wernink le Amsterdam, over den financieelen toestand, en haar rekening en verantwoording over 1909, werden op advies der commissi© van onderzoek goedgekeurd. Herbenoemd werden in do commissie van het ondersteuningsfonds dr A. C. H. Moll; in do commissie van bemiddeling mevrouw G. B. Cort van der Linden; in de commissie voor opleiding en examen der verpleegden dr. M. Polak en dr. J. Haverschmidt, terwijl als elfde lid van het hoofdbestuur gekozen v erd dr. H. J. L. Struy- cken te Bredaverder in de commissie voor de bibiliotheek wegens bedanken van den heer dr. R. Rijkens, mevrouw L. DeyllKoopman, terwijl mej. S. Ligtenstein werd herkozen. Daarop werd overgegaan tot behandeling der verschillende aanhangig gemaakte voorstellen. Tot leden van het hoofdbestuur werden ge. kozen de heer dr. J. L. C. G. A. le Rütte te Deventer, mej. Deschivoris van der Hoeven, te Rotterdam en mevrouw Simon van der Aa te Haarlem. Het huishoudelijk reglement onderging daarop eenige wijziging, waarvan de meest belangrijke is de bepaling, dat van het lidmaatschap uitge sloten zuilen zijn personen die niet in liet bezit zijnde van een door den Bond erkend diploma voor ziekenverpleging, hun beroep maken van de ziekenverpleging buiten de voor ziekenver pleging bestaande inrichtingen. De voorgestelde wijzigingen werden aangeno men. De prijs van het Maandblad werd verhoogd van f 1 op f 1.50. I>e afdeeluig Amsterdam stelde voor: ,,Het hoofdbestuur benoem© een commissie van on derzoek naar de wenschelijkheiid aan het examen ter verkrijging van het diploma voor algemeene ziekenverpleging, ook een practisch gedeelte toe te v oegenwelke commissie onder meer de taak hèëft de besturen der verschillende afdeelingen aan te zoeken, de meening van de afdeelings- ledeu over deze zaak aan haar kenbaar te ma ken." Het hoofdbestuur meende dit voorstel in dezen vorm te moeten ontraden en gaf de algemeen© vergadering in overweging het volgende voorstel te bespreken,,de algemeen© vergadering draagt de Bonds-oommissie voor opleiding en examens der verslegenden op na te gaan of en zoo ja, in hoeverre het wenschelijk en noodig is aan het examen ter verkrijging van een diploma voor algemeen© ziekenverpleging een practisoh ge deelt© toe te voegen". Na eenig bespreking werd de wenschelijkheid uitgedrukt en het voorstel Amsterdam aange nomen en daarop het voorstel van het hoofdibe stuur. Aan liet hoofdbestuur werd ten slotte overge laten de keuze van plaatebepaling der volgende algemeene vergadering. Na de pauze, waarin het bestuur van Moeren, berg den afgevaardigden een lunch aanbood, gaf prof. dr. C. G. van Walsem, directeur van het provinciaal krankzinnigengesticht Meeren- berg. een hoogst belangwekkende causerie over de ontwikkeling van liet gesticht. Hij gaf zijn gehoor een duidelijk inzicht van de ontwikkeling der stichting, van de zorgen ten opzichte van het personeel en vooral van den ruimen blik ten opzichte der patiënten, zich verklarend het eenvoudig eu veelzeggend woord: open deuren. Vrijheid van beweging van patiënten en van hun familie, waarvan de beste vruchten worden geplukt. De verschillende me dedeel ïnigen werden gegeven aan de hand van een plattegrond van gebouwen en omgewing aan ieder in briefkaartformaat uitgereikt. Onder een warm applaus dankte de voorzitter prof. Van Walsem voor zijn hoogst belangwek kende mededeelinigen. Met de gebruikelijke plicht beweging wer dd© vergadering gesloten. Een ge meenschappelijke maaltijd in hotel Duin en Daal bracht de meesten later weer bijeen. Huiseigenaren De Vereeni ging tot behartiging van de belangen der Huiseigenaren in Nederland hield haar jaarlijkse he algemeene vergadering te Am sterdam. Op de agenda stond de vraag of de ver eeniging zal medewerken aan de oprichting van een Landelij ken Bond van Huiseige naren" en het zenden van afgevaardigden naar een daarvoor eerstdaags te houden ver gadering. Een voorstel van het bestuur o-m krachtig mede te wenken tot óprlchlt/ing van dien bond werd aangenomen, terwijl voorts be sloten werd de leden van liet bestuur en van de® raad van toezicht af te vaardigen. Het verkrijgen van een wijziging er Wo ningwet moet het doel an den op te richten hond zijn. Uit- liet verslag der vereeniging blijkt dat deze steeds in bloei toeneemt en ove een flinke reservekas beschikt. Biologische tentoon stelling. In de groote Dierentuin-zaal in Den Haag, waar hedenmiddag te 2 uu do Biologische tentoonstelling zal wordei geopend, heersebte gisteren de levendige be drijvigheid, die het in orde brengen vai zulk een expositie met zich brengt. De Rijktuinbouwwinterschool te Boskooj heeft een zeer belangwekkende verzamelin] preparaten op spiritus uitgestald entingei tan conifeeren, stekken van bladeren enz. entingen van loof- en biteraheesters, ziektei en beschadigingen van boomkweekgewassei enz. Ook c!e afdeelingen van de Nederl. Natuur historische Vereeniging komen goed voo; den dag en hebben zeer fraaie verzamelin gen planten, houtgewas en wat verder oj haar gebied ligt, ingezonden. Dan is er een fraaie nabootsing van eei Alpengebergte in het klein, met de belang wekkende flora der Zwitscrsche bergen aar de zijde van het tooneel opgesteld, fcerwij aan de overzijde van de zaal een coniplee tuinhuis met- aanleg in gereedheid wordt ge bracht. Vcort-s is er te zien een voor den planten liefhebber hoogst interessant herbarium, ter wijl platen en instrumenten' voor de studi< der natuurlijke historie de tentoonstelling schier volmaken. Nederlandsche museum stukken naar Brussel. Men schrijft aan het Vad. Een eigenaardig voorval, dat eenigszim doet denken aan het vervoer van de door Napoleon geroofde schilderijen naar ons land na den slag van Waterloo, heeft gisteren 'bijna onopgemerkt hier te lande plaats ge had. De regeering had n.l. goedgevonden, dat eenige belangrijke schilderijen van 17de- eeuwsche Zuid -Nederl a ndsche mees ters onze rijksverzamelingen, waaronder kostbare doeken tijdelijk aan de Belgi sche regeering en onder haar volle aan sprakelijkheid, werden afgestaan ter plaat sing op de tentoonstelling van oude en nieuwe Zuid-Nederlandsche kunst, die in het Musée du Cinquantenaire te Brussel wordt gehouden, ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling aldaar. Iets derge lijks dus als de hier te lande in 1898 gehou den Remibrandt-ten toons telling. Het vdrvoer van deze doeken, inzonder heid stukken van Rubens en Anthony van Dijck, waarvan sommige - een waarde van ettelijke tonnen gouds vertegenwoordigen; had onder de grootst mogelijke voorzorgen plaats. De schilderijen, behoorlijk verpakt, wa ren geladen in een goederenwagen van de Brussel-express. In den voor dit doel ge reserveerde goederenwagen namen ter be waking plaats de heeren J. A. Frederiks, directeur der Nederlandsche afdeelingde heer E. W. Mo©6, onder-directeur van heb Rijksmuseumde heer W. Martin, direc teur van het Mauritshuis, en de heer Schmidt Degencr, dir. van liet Museum Boymans. Deze heeren moeten steeds bij de schilderijen tegenwoordig zijn. Zij hadden voorts tot hun beschikking in den goéderen- wagen bij zich vier maréchaussees, die aan de grens wei-den afgeloet en vervangen door vier Belgische gendarmes. De vergelijking met 1815 gaat dus in zoo verre niet op, dat thans het vervoer met de meest nauwlettende zorg gèséjüedde en on der geleide van de verantwoordelijke des kundigen. Voegen wij hier nog aan toe, dat de col lectie voor eenige millioenen verzekerd is, en dat de kosten der niet geringe verzeke ringspremie, zoowel voor het verblijf te Brus sel als voor het vervoer heen en terug, ge dragen worden door de Belgische regéering. Het Leidsche lustrum- fees't. Bij gelegenheid van het 68e lus trum der Leidsche universiteit zal Maandag 20 Juni door een commissie, bij monde van haar voorzitter, dr. "^ohs. Dyeerinck, een bronzen medaillon worden aangeboden, het portret en profil van Francois Haver- sclhmidt Piet Paaltjens 185258, ver vaardigd dtoor den Delfbschién lbooglieeraar A. W. M. Odé. Dit medaillon wordt geplaatst in de ver gaderkamer van het Collegium van het Leidsch Studentenkorps, Sociëteit Minerva. Bij deze gelegenheid zullen tegenwoordig zijn de oud-ledlen van liet Collegium en de leden van bovengenoemde commissie. (N. R. Ot.) De Friesclie Maatschappij van Land bouw heeft van de regeering 1550 subsidie vuor bevordering der fokkerij van varkens, schapen en geiten en 600 voor aardappel- proefvelden ontvangen. De Maatschappij viert in 1912 haar zestig jarig bestaan met een nationale tentoon stelling te Leeuwarden. Een merkwaardig kippen ei. Aan de redactie van de ,,0. H. Ct." werd een kippenei getoond, dat den vorm Ihad van een saucijsje; het was 53 raiM. lang en 17 m.M. dik. Ingewilligd gratiever zoek. H. M. de Koningin heeft gunstig (beschikt op het verzoek van mr. M. J. N. Spaargaren om gratie voor het meisje, dat zich in het Haagsche Warenhuis schuldig had gemaakt aan diefstal en veroordeeld was tot gevangenisstraf. Deze straf is door H. M. veranderd in eene geldboete. Mr. Spaargaren stond het meisje als verdediger ter zijde bij de be handeling der zaak voor de Haagsclie recht bank. Een mishandelde politie agent. In den avond van 16 April jl. lie pen in de Kalvenstraat te Amsterdam zea jonge mannen te zingen, te schreeuwen en te springen. De politie agent J. Kok maand»

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2