Uit den omtrek. STADSNIEUWS. - hen bij herhaling tot stilte aan, maar te ver geefs. Eindelijk gaf hij een hunner een duw tje, volgde hen in de Kapelsteeg en vatte daar een van de jongens aan. Daarop werd hij dioor een der anderen „geschept". Hij viel en nu kwamen zo allen op hem af en schopten, trapten en sloegen hean, tot bloe dens toe, met het gevolg dat hij in een maand tijdis geen dienst loon doen en zijn hand nog niet hersteld is. De zaak diende gisteren voor de Ameter- damsche rechtbank. De sulb6t.-officier mr. Del Campo vorderde tegen twee van de bekl. («en hunner, een 20-jarig werkman, onder gaat thane te Dordrecht gevangenisstraf) ieder een jaar, tegen de vier overigen ieder 5 maanden gevangenisstraf. Mishandeling van een werkwillige. De zesde kamer der rechtbank te Amsterdam veroordeelde gis teren, overeenkomstig den eisch. van het O. M., twee glasblazers, die terecht stonden wegens mishandeling van een Duitsoher, die gedurende een staking aan de glasfabriek „Anna" te Diemen als werkwillige optrad, tot 2 en 3 maanden gevangenisstraf. Mr. van E. De mededeelinigen in verschillende bladen, omtrent mr. van E., indertijd uit Delft vertrokken zonder orde op zijn zaken te stollen, alsof hij zou zijn gear resteerd en op weg zijn van Indië naar hier, waren wat het laatste betreft onjuist. Met zekerheid kunnen wij evenwel mede- doelen, diat het strafrechtelijk onidienaoek in deze zaak nog niet is aflgeloopen. Inderdaad, zoo onschuldig als sommige hl aden dioen voorkomen, is het onderhavige geval niet. Mr. v. E., die nu ongeveer een jaar ge leden naar Indië i6 vertrokken zonder, ge lijk in dergelijke gevallen te doe» gebrui kelijk is, de praktijk aan een opvolger over to dragen, weet wel beter. (Ned.) W aarschuwiaig. De waarne mend hoofdcommissaris van politie te Am sterdam, bericht dat door Johannes Petrus van Klooster, oud 27 jaar, wonende Gerard Doustraat 4, in den laatsten tijd herhaalde lijk bestellingen tot belangrijke bedragen wordlen gedaan bij goud- en zilverkashou- diers en andere winkeliers. Alvorens met. dlien persoon in relatie te treden, kunnen desgewenscht inlichtingen aangaande h-em wordën verstrekt aan het Iwofdbureau van politie, bureau Centrale recherche. Verder wordit de aandacht gevestigd op de handelingen van Pieter Tobias Gevers, oud 22 jaar, Wilhelminastraat 170, die on der den firmanaam „Gevers en Co." in de dagbladen kapitaal aanbiedt zonder borgen. Ook omtrent diezen persoon zijn desge wenscht aan gemeld bureau inlichtingen te verkrijgen. Bedreiging tegen den •burgemeester van Ameter- d am. Dezer dagen heeft de burgemeester, jhr. Böell, een dreigbrief ontvangen, waar in hem werd aangemaand, op een bepaalden dag en uur, iemand op dien Dam te zenden, die den schrijver f 100 miocst ter hand stel len. Indien aan het schrijven geen gevolg werd gegeven, zoo stond er, zou er een mis drijf gebeuren, waarvan het gezin des bur gemeesters het elachtoffer zou worden. 'it Is der politie gelukt, de schrijvers 't bleken er twee te zijn in. handen te krijgen, 't Zijn twee békende landloopers. Zij werden, gearresteerd op het oogenblik, toen zij ziioh n.b. aan een van de politie bureau's kwamen aanmelden om gratis nacht? verblijf. Zij zijn op last van dril officier van justitie naar het Huis van Bewaring gevoerd en daar ingesloten. N. v. d. D. Kwartjesvinders. Een Am sterdammer en een Duitsoher hebben zich bij de politie te 's Gravenhage beklaagd dat zij met kaartspelen in de duinen met zoo genaamde kwartjesvinders aanzienlijke som men gelds hebben verloren. Overreden. To Oosterhout, aan het Oosteind,is een 2-jarig meisje van B. door een schorswagen uit Dongen overreden Na een kwartier overfeed: het kind. Kinderwagen, te water. Te Scboonebeek (Dr.) is Woensdagnamiddag een kinderwagen met een kind van 6 maan den in een sloot- geraakt. Het kind ver dronk. Bij het zwemmen verdron ken. Gisterenmiddag begif zich een 20-jar. jonge man, werkzaam aan de ijzergieterij „Sallandiia" te Zwolle, in het schaftuur in liet Zwarte Water, onmiddellijk bij de fabriek, om er te zwemmenHoewel goed zwemmer, zonk hij plotseling in de diepte wegmen heeft hem niet meer kunnen redden. Het lijk is reed6 opgevischt. Gisteren namiddag waren eendge werk lieden der scheepswerf Dordrecht van de fir ma Bijvoet, op de Staart te Dordrecht, tij dens schafttijd gaan zwemmen. Een hunner, die 17-jarige M., ie daadbij door den etedken stroom mede gesleurd en in de Merwede ver dronken. Te Lochem is gisteren morgen do lieer H. bij het baden verdronken. O n w e d e r. Tijdens een hevig on- weder is Vrijdagavond te 8 uur de stalhou derij van den heer Braam te Lent tegen over Nijmegen door den bliksem getroffen en afgebrand. Tallooze Nijmegen aars bevon den zich aan de Waalkade om den geweldigen brand te zien, die de rivier en de omgeving daghelder verlichtte. Paar den en rijtuigen zijn naar h^Jfc hotel „Lent" gebracht. Huis en inboeddl waren verze kerd. Te Terapel heeft zich Donderdagavond een hevig en langdurig onweer ontlast. De bliksem trof den toren van de Geref. kerk, waarvan een gedeelte naar beneden kwam, sloeg dakpannen weg, verbrijzelde een eind goot on verliet daarna langs de voordeur, welke gedeeltelijk versplinterd werd, zon der brand te veroorzaken het gebouw. Bij het hevig onweer, dat gistermid dag boven Balgooy woedde, werd de jongste zoon van den landbouwer J. Boers door den bliksem getroffen en vlak bij de ouder lijke woning gedood. School- en Kerknieuwe. Door het college van Directeuren der Ver. eeni.ging voor Christ. Voorbereidend Universitair Onderwijs is benoemd tot rector van het Christ, gymnasium te 's-G raven hage de heer Dr. E. H. Renkema, thans leeranr aan die inrichting. Ned. Hervormde Kerk. Het provinciale kerkbestuur van Noord- Brabant en Limburg heeft met ingang van 3 Juli op verzoek eervol emeritaat verleend aan ds. G. Aalbers, te Maastricht, die achtereenvolgens pre. dikant is geweest te Liepenheim, Buitenpost, Pur- merend, Veendam. Enschedé, Gout um en Swi- ehum, en sedert 6 Mei 1906 te Maastricht. Ds. A. Scholte A.Hzn.. pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Oostburg, heeft bij het Prov. Kerkbestuur van Zeeland tegen 1 October a. s. eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Scholte was, na te voren eenigen tijd als hulpprediker werk zaam te zijn geweest, achtereenvolgens predikant: te Zegveld van Oct. 1863 tot April 1875, te Sta. venisse van 18751886. te Hontenissc van 1886 1888, en ten slotte 22 jaren te Oostburg. Op het 13de Amsterdamsehe Zendingsfeest, dat gehouden zal worden op Woensdag 13 Juli aan het Tolhuis over het IJ. zullen de volgende sprekers optreden Ds. N. van Schouwenburg, pred. te Amsterdam, 'openingsrede. Ds. L. J. van Paassen. pred. te Haarlem. ..Kracht tot den arbeid." Ds. P. Groote. pred. re Amsterdam, ..Wijkarbeid." Ds B. Baljon pred. te Houtrijk en Polanen, ,,Na. nader, naast." Zendeling W II. Th. van Has selt. ..Een zendingsfeest te Sepirok." Zendeling B. M. Alkema, ,.Een zendingsfeest op West-Java en wat er bij valt op te merken." Zendeling Guillaume. ,,De Batakgemeente." A. v. Os, zen deling onder Israël, Ongehoorzaamheid en Bami. hartigheid. D. R. Bouhuys. Evangelist onder de zeelieden, .Strijd en zege bij den arbeid der Inwendige zending." Ds. G. W. Wecligelaar, geref. pred. te Alkmaar, Slotrede. De partic. Synode van Utrecht der Geref. Keiken heeft behandeld hét verzoek van de claeie Utrecht, om te overwegen een voorstel, waarin aangedrongen wordt bij Ktoge Overheid op invoering van de dood straf, afschaffing van de vaccinatie en bevor dering van Zondagsrust en aan de komende Gei er. Syniode te vragen dit aan de Hoogo Overheid te verzoekenBesloten werd het verzoek door té zenden naar de Gen. Synode en het voorstel zeflv© wegens onvoldoenden Lij van voorbereiding niet te behandelen, maar over te laten aan de Synode van 1911. (Stand.) Utr.ech t. De processie naar Sittard zal plaats hebben op 14, 15 en 16 Juni. De extra-trein vertrekt van het go-ederenstation alhier te 10.25. Hilversum. De groentekoopman uit Hilversum, die voor de zesde kamer der Rechtbank te Amsterdam terechtstond we gens dierenmishandeling (een hond die op zijn erf kwam) en tegen wien 3 weken ge vangenisstraf werd geëischt, werd heden vrijgesproken, omdat het ten. laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen geoor deeld werd. B u s e u m. Door den architect J. C. O. Cam man werd gisteren te Bussum aanbe steed het bouwen van een villa aan de Ko ningin Emmalaan aldaar. Laagste inschrijver was de aannemer Zwaan te Hilversum, voor f 11.000. Bussum. Een 22-jarig meisje uit Naarden, dat gedurende Maart en April van dit jaar een groote hoeveelheid lijfgoe deren in haar diénst te Bussum wegnam, werd door de zesde kamer der Rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch van het O. M. DeErfgooierskwestie. De ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie lieb'ben zich verstaan omtrent de gisteren geschiede indiening van een wets ontwerp, dat- bedoelt aan de bekende moei lijkheden in het Gooi een eind te maken. Daartoe wordt door liet eerste artikel het beheer van de gronden thaus als „gemeene heiden en weiden van Gooiland" opgedra gen aan een vereen. „Stad en Lande van Gooiland", behoudons een recht van ande ren, erkend' bij rechterlijk vonnis, tenge volge van een dagvaarding, die binnen het jaar, na het vaststellen van de lijst der gronden en wat daarbij behoort, is uitge bracht. Bijzondere, thans 'bestaande rechten op enkele gedeelten, blijven bestaan. Allen, die thans meerderjarige erfgooiers zijn, zijn leden der vereeniging, allen, die meerderjarig worden, worden" leden. Als vermoeden erfgooier te zijn, geldt het voorkomen op de lijsten door of vanwege de overheid of de vergadering van „Stad en Lande van Gooiland" opgemaakt. Beroep staat open bij den kantonrechter te» Hilversum. Het bestuur bestaat uit 15 personen, waarvan 6 worden benoemd uit en door de leden in de 6 gemeenten., die gebruik en genot hebben der gemeente weiden (in elke ge^neente 1)2 uit en door de leden geza menlijk, welke het genot van de gemeene weiden niet hebben 6 door den Raad van elk der meergenoemde gem enten, al of niet uit zijn midden (voor elke gemeente 1); de vijftiende, die tevens voorzitter is, wordt door den Koning benoemd. Apeldoorn. Wie Apeldoorn be zocht, herinnert" zich het aardige „Walters bergje" met zijn mooie vergezichten. Ten vorigen jare hebben onaangename menschen d? oriënteertafel vernield en sinds trok de V .V. V. zich .liet bergje niet meer aan en het opgaand hout nam het panorama weg. Doch nu is aan den Amersfoortschen weg een sierlijke, 24 nieter hooge „Julianatoren" verrezen, die een schoon uitzicht over den wijden omtrek biedt. Aan den reserve lste luitenant H. K. Hobbel van het 5e Regiment Infanterie is, op zijn verzoek eervol ontslag uit den mi litairen dienst verleend. Mejuffrouw W. A. de Tourton Bruijns slaagde voor het eerste natuurkun dig examen. De heer J. M. W. Sanders, slaagde voor het prop. examen werktuigkundig in genieur. De heer W. H. A. van Os, slaagde voor het eerste gedeelte theor. geneesk. examen. Blijkens eene mededeeling van het hoofdbestuur der St. Lebuines-vereeniging in „het Katholieke Schoolblad" zal de re traite voor heeren leden dit jaar gehouden worden in het St, Alfonsus' Retaitenhuis, alhier en wel van 2 tot 6 Aug. (Eembode.) De Staatscourant No. 134 bevat de acte van oprichting der Naaml. Vennoot schap Bouwmaatschappij „Het Amers foortsch Landhuis", te Baarn. Doel de exploitatie van onroerende goe deren in Nederland gelegen, zoo door aan- of verkoop .ruiling en scheuking van grond en huizen, als door liet stichten van woon huizen en andere gebouwen, het verhuren daarvan en verder door alle wettige midde len, die aan dat doel bevorderlijk kunnen zijn. Duur 25 jaren. Kapitaal f 50.000, ver deeld in 50 aandeelen, elk van f 1000. Voor het eerst directeur de heer J. C. van Eepen. Commissarissen zijn de heeren J. 1). Rei- (iman Jr., te Amersfoort en Oycns te Hilver sum. Door den waarnemend hoofdcommis saris van politie te Amsterdam wordt de aandacht gevestigd op de handelingen van Pieter Tobias Gevers, oud 22 jaar, Wilhel- minastraat 170, die onder den firmanaam „Gevers Co." in de dagbladen kapitaal aanbiedt zonder borgen. Omtrent dezen persoon zijn desgewenscht inlichtingen te verkrijgen aan 'het Hoofd bureau van politie te Amsterdam, bureau Centrale Recherche. De temperatuur van het water in de zweminrichting was op Zaterdag, des mor gens 7 uur, 73 graden Fahrenheit. Predikbeurten te Amersfoort op Zon dag 12 Juni 1910. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lOi uur: Ds. H. Makkiuk, Ev. Luth. pred. te 's Hertogenboech. Remoustrantsche kerk. Voorm. 10£ uur: Ds. Hooykaas. Geref or m. Kerk (Langpgracht). Voorm. 10 uur en 's av. 5i uur: Ds. Donner. Gereform. Kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur en 'e av. 5£ uur: Ds. Tee rink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9i uur, de heer H. J. Vaartica, van Dordrecht. Avonds 5 uur, de heer H. J. VaariLs. Christ. Gereform. Gemeente, „Lokaal de Zaaier". Voorm. 9;| uur en 's av. 5£ uurGods dienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente. In de Eenheid der Apostelen. Gebouw Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur en nam. 41 uur: Gods dienstoefening. Burgerlijke Stand. van 2 Juni tot 9 Juni 1910. Geboren Gerard, z. van Hendrik Corne lia Ipenburg en Gerarda Hendrik a Was sink. Johanna Cornelia, z. van Theodo- rus Smink en Cornelia Voskuilen. Geer truida, d. van Gerard van Dijk en. Gertrud van Maanen. Piet Hendrik, z. van Roelof Meester en Imike Doesburg. Teunis, z. van Eibert van Beek en Hendrik je de Graaf. Willebrordus Johannes, z. van Johan nes Lablans en Johanna Krabbe. Klaas Antonie, z. van Jan van Es en Willemijntje van den Ham. 'Cornelia Barbara,, d. van Johannes Henricus Poort en Aaltje van Ommen. Abraham Jacobus, z. van Eve- rardns Smit en Metje van Wijland. Ja cobus, z. van Geurt Vierbergen en Everdi- na Lelievelt. Petronella An toni a Maria, d. van Machiel Antonie Ramselaar en Sara Margaretha de Munk. Johanna Christi na, d. van Anton ia Thomassen en Gijsber- tha Nagel. Marinus Hendrikus Cornelia, van Daniël van Aurich en Johanna Pie- tronclla van Dorenialen. Francina. d. van Johannes Mater en Wflhelmina Veer. Johan, z. van Simon Dijkers en Gerarda Meijer. Ondertrouwd: Gerard van Esveld en Petenrnella Lom,an. Salomo Aptroot. en Betje van Gelder. Gehuwd: Thomas Cornelia Fijnenberg en Theodora Buiting. Dirk van Ekelen en Johanna Veenendaal. Overleden: Clara Maria van der Sluis, 24 jr.,#ngéb., Een als levenloos aangegeven kind van het ,m. geslacht. Hendrikus Elschot, 9 d. Clasina van Irsel, 91 jr., wed. van Wilhelmus Brizee. Opgave van de Vereeniging „Handel en Nijverheid" van personen die zich in de Gemeente he»b- be:i gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van dien 1 Juni tot on met 7 Juni 1910. GEVESTIGD. J. van Zvietenvian Oudshoorn naar Langestr 103. J. Knoppers, van Leusdien naar'Leu*- derweg 174. A. van Leuveren, van Soest naar Utrechtseheweg 24. M. J. van den Bergh, van Wage nan gen naar Puntenibfurgerfaan 30. H. Dekker, van Naarden naar Dalstraat 3. E. Dekker, van Naarden naar Dalstraat 3. G. M. J Leeuwenberg, van Culemiborg naar Muurli. 21. F. A. Liertihiof, van Hilversum naar TTtrech,tsc h eweg 72. W. Blanken,spoor, van Utrecht naar Plantsoen 3. M. U. J. Charlé, van Rhoden naar Berg straat 14. B. E. Verschuur, van Tilburg naar Kampstraat 51. P. Heeck, .van Doorwerth naar Soester- weg 276. F. Waterhaus, van Inf.-kazerne naar Krui skamp 63. T. W. Til&reki, van Haaf ten naar Kruis- Jcamp 63. M, Timmermans, van Utrecht naar Wol- fertstraat 30. J. Hovestad, van Rhenen naar Sooster- weg 74. W. van Nus, van Utreehit naar Soester weg 96. R. Hartkamp, van Hoogeveen naar Lan- gestraat 98. E. J. van, 't Wel, wed. J. Zeeman, van Amsterdam naar Zuidsingel 57. K. F. E. van Breda, van Den Helder naar Puntenburgerfiaan 24 J. G. van Ninvwegen, van Amsterdam, naar Soesterweg 234. P. J. F van Voorst Vader, van Utrecht naar Soesterweg 4. J. Draaijer, van Utrecht naar Kamp straat 20. W. van de Kamp, van Nijfcerk naar Wol- fertstraat 44. VERTROKKEN C. M. Bloemendal, van KI. Koppel 13 naar Zeist. S. Witteveen, van Bisschopweg 52 naar Nunspeet. H. van der Kolk, van Elleboogsteeg 6 naar Rheden. H H. Batist en echtgenoote, van Arn- hemsche Poortwal 14 naar Duitscliland. A. G. van Vulpen, van Hendrik van Viandenstraat 4 naar Zeist. A van de Biezebos, van Soesterweg 115 naar Utrecht. P. Drijfhout, van Arnhemscheweg 168 naar Leusden. J M. de Roon, van Pieter Pijperstraat 41 naar Sprang. A. J. J. Stilting, van Stationsdwarsstraat 10 naar Baarn. K Kok, van Soesterweg 96 naar Hoog land. R. van Es veld van Nieuweweg 5 naar Batavia. N. Miebou, van Teutstraat 41 naar Bre- devoort. J. A. de Valk, van Kortegracht 20 naar 3e Kazernestraat 15. J. G. Berns, van Utrechtschestraat 44 naar Cleve. K. C. Klomp, van Lange Beekstraat 8 naar Elshout, gem. Oudheusden. A. M. IJssélman, wed. A. J. Vermeulen, van Nieuwstraat 19 naar Transvaal. G. J. M. van Veen, van Zuidsingel 44 naar Hilversum. J. M. van Nimwegen, van Achter Luiaard 57 naar le Kazernestraat 13. A. Zwarts, van Soesterweg 153 naar Leusdeni D. C. Steinbueh, van Korte Bergstraat 41 naar Utrecht. H. J. Bosma, van Leusderweg 92 naar Amsterdam. W. Meijerink, van. St. Jorisstraat 12 naar Hilversum. Marktberichten. A merst oort, 10 Juni. Op «Je •»•*-' n I ou den weekmarkt bestoedde men >oor Zandaard- appelen f 1.80 A 2.— Appelen f 0.a 0. Peren f 0.h 0.per ILL., Hoendereieren f 3.50 ii 3 80 per 100 >t ïks. Boter f 1.25 A 1 375 per K.G. Kippen 0.70 A 1.25, Kuikens f 0.90 a 1 20, Piepkuikens f 0.40 u 0.80, Een den f 0.90 a 1.10. Hazen f a Wilde konijnen 0.A 0.Tamme konijnen f 0.4') A 1.10 per stuk. Duiven f 0.5 A 0.70 per paar Magere Varkens 20 a 30, Zeugen 50 A 1.20. Biggen f 10.a 17. Bruine Eieren f 4.a 4.20, Jonge Eenden f 1. a 1.20. Aangevoerd waren heet. Appelen beet. Peren, 100 liect. Zandaardappelen; 130000 stuks Iloenderoieren, 900 kilo Nrasboter stuks Vee, Vette Varkens, 10 Mag«t'. Var kens. 400 Bigg- n en 25 Zeugen. Opgave van het Agentschap Alex Mackintosh <fc Co., Amersfoort. S.S. Vonde-l vertrok 10 Juni van Oolum- bo. Stoomv. Mij. Nederland. Telegrafisch Weerbericht. Na»' waarnemingon in don morgen va® 11 Juni 1910. Medegedeeld >toor hel Kon Ned Met Instituut te de Bilt Hoogste barometerstand 772.3 te Horta. Laagste barometerstand 755.1 te Portland Bill. Verwachting tot deu avond van 12 Juni; Meest zwakke wind. Afwisselende bewol king. Onweersachtig. Weinig verandering in temperatuur. Weekoverzicht der Amsterdamsehe Beurs. De Amerikaansche markt. In ons vorig overzicht maakten wij er reeds melding van hoe deze afdeeling door het in ernst steeds toenemende vraagstuk van de tariefverhooging der spoorwegen in een zeer gevaarlijke positie was geraakt. De be sliste verklaring der authoriteiten, dat zij de verhoogingen der tarieven niet zouden goedkeuren is gedurende de afgeloopen week maar al te duidelijk gebleken ernst te zijn. Er heeft zich trouwens daarbij het een en ander voorgedaan, dat niet bepaald kon strekken tot veraangenaming van de ver houding tusschen de autoriteiten en de spoorwegmaatschappijen. Een groot aantal spoorwegdirecties namelijk hebben eenvou dig do verhooging hunner tarieven aange kondigd zonder daarin de bevoegde autori teit t w. de Interstate Commerce Commis sion te kennen. 'Slechts weinige maatschap pijen hebben dezen maatregelen aan-de goed keuring der Commissie onderworpen. Daar aan zal het dan ook wel in de eerste plaats zijn toe te schrijven, dat het bevel tot op schorting van de invoering dezer verhoogde tarieven weid uitgevaardigd. Evenwel zou dit alles op W^llstreet niet een zoodanigen invloed hebben uitgeoefend, nis waarvan do koersbeweging dezer week blijk geeft, indien niet de spoorwegdirecties zelf met geweld, een groote ontroering had den teweeg gebracht. In eenige interviews deelden zij aan liet publiek mede, dat de tariefverhoogingen voor de meeste onderne mingen van het allergrootste belang waren. Werden zij niet toegestaan, dan zouden daaronder zoowel de bezittingen op zich zelf als het bedrijf en de dienst moeten lijden. Aan onderhoud en verbeteringen zouden niet moer zooveel zorgen gewijd kiunnen worden, met het oog op de gedwongen be zuinigingen, gevolg natuurlijk van de loons- verhoogingenzou de dienst van passagiers- en goederenvervoer vanzelf minder ponforta- bel eu correct kunnen onderhouden worden en desniettegenstaande zou toch het bedrijf in rentabiliteit dermate nog achteruitgaan, dat een vermindering, respectievelijk staking of langer uitstel van dividendbetaling on vermijdelijk was. Het publiek toonde zich zeer gevoelig voor deze informaties. Het wierp zijn fondsen met groote posten op de markt en dit, ge steund door manipulation, veroorzaakte koersverliezen van ettelijke procenten. In een paar dagen zag men meerdere zware shares 8 a 10 in 'koers achteruitgaan. Bij dat alles was het niettemin duidelijk, dat daze beweging geforceerd was. Zij had zich daarom evengoed verder kunnen voort zetten en zelfs in een paniek ontaarden. Maar het doel van de heeren ging zóo ver niet. Het was Hun er alleen oni te doen de autoriteiten, in casu president Taft, te doen gevoelen, dat men de beurs niet zonder ge vaar in de wielen kan rijden. Inderdaad, schijnt deze taktiek ook goede vruchten te hebben afgeworpen. Sedert toch is de houding van de regeering wel meer tegemoetkomend. Er had ook een con ferentie plaats tusschen president Taft en eenige 6poorwegdirecteuren, waarvan het re sultaat was, dat de president de voorstellen van die directies aan den Senaat zal voor- leggen. Wij hopen, dat de zaak geheel langs vriendschappelijkan weg tot een oplossing zal komen, maar de beurs ontveinst het zich overigens niet, dat het succes der bovenbe doelde conferentie op zijn zachtst gesproken van zeer twijfelaclitigen aard is. Men ge looft integendeel vrij algemeen., dat de spoorwegen met hun tarieven geen stap ge vorderd zijn. Deze kwestie kan dan ook de markt nog langen tijd beheerschen. Aan andere factoren werd nauwelijks aan dacht geschonken. Een gunstig rapport betreffende den katoenoogst werd bijna ge heel over 'het hoofd gezien, terwijl later een gunstig regeerings-rapport betreffende den graanoogst eveneens maar matig belangstel ling ondervond. Er is wel neiging om de koersen weer ver- dier in sÜjigcndë ric'hltiuig te leidien, maar wie daarop afgaat, stelt zich aan groote geva ren bloot. De merkt is nog veel te riskant om. eenigerlei transactie te ondernemen. De koers»bewegingen van New-York werden te Amsterdam lang niet zuiver overgeno men. Terwijl Amerika b. v. Zater- idiag op lagere koersen dlan Vrijdag sloot, waren Maandag de inoteeringen te Am sterdam niet onbeduidend liooger, hetgeen te danken was aan de van Londen afkomende willige tendenz en betere koersen. Staatsfondsen. Er valt voor deze waarden eenige achteruitgang te vermelden, zoowel in koersen als in omzetten. Holland- sche waarden aanvankelijk tamelijk flauw, waarop een krachtig herstel volgde, doch dat daarna weer overstemd werd door een zwakkere tendenz. Hieraan is niét vreemd de etijgang van den rolong^.tiekoers In Russen was de handel zeer gering. Een enkele dag van meer beteekenende za ken, kwam slechts voor. De koersen liepen nogal sterk achteruit. In Port-ugeezen ging niets om. Serven tamelijk aangebo den, evenwel prijshoudend. Japaneezen eenige fracties lager. Brazilianen en Argentijnen flauw. Per saldo moeten vrij gevoelige verliezen gecon- «tateerd worden. De andere Zuid- en Cen- traal-Amerikanen hielden zich goed, maar er ginig dan ook zeer weinig in om Peruanen prijshoudend vast. De vredesbericliten over de oneenigheid met Ecuador kwamen aan de positie van het fonds wel ten .goede. DeCultuurmarkt hield zich stil letjes. Evenals de laatste weken geregeld het geval was, kwamen echter ook thans weer enkele zelfstandige koersfluctuaties van bete?kenis voor. Aandeelen Barge en Moor man avanceerden B.v. 3 op de mededee ling, dat weer 12J dividend zal worden voor gesteld. Aandeelen en actions Vorsten landen waren eenige dagen achtereen aan geboden en moesten iets van hun koersen la ten vallen. Kali Teilo's stegen van 70 tot 73, reageerden tot 68 en herstelden zich weer tot. 69; Aandeelen Rongga evenwel staan aan het hoofd met een rijzing van 138 tot 158 welke tot stand kwam in verband met een gerucht, dat der Maatschappij een aanzien- 11 ijvke som zou zijn geboden voor al haar ter reinen in Imdiië. Is diit zoo en komiit even tueel de verkoop tot eland, dlan zou daarop dus metren de likwidaiie der maatschappij volgen moeten. Met liet oog op het ongun stige resultaat- van 1909 zou dit een. niet onwelkom voordeeltje voor aandeelhouders zijn, tenminste indien de totstandgekomen rijzing gemotiveerd is. De M ij n ,m arkt, Wedtroni brokken dé aardbeien Guyana Goud dé aandacht door hun buitengewone fluctuaties. Verkoopen van onlgeduMigdb houders veroorzaakten aan vankelijk een aanzienlijk verlies. De koora der preferente aandeelen viel «laardoor te rug tot 108 /0, die van de gewone aandeelen tot 63 In de laatste dagen i6 evenwel do «temming weer gekeerd!. Langzamerhand! verschijnen er meer positieve berichtten» wélke een optaanaBchitiieche opinie ten volle recht/vaardigen. O. a. doen geruchten van zeer groote goudlpnoductiee, verkregen nu-t de baggeruietIhodeter beurze de ronde. Het gevolg was een herstel van de preferente aan deelen tot 125 en van de gewone tot 71%. Aandeelon KHaihoens geheel verwaarloosd. Aandeelen Redjang Lcbong aanvankelijk flauw. Later volgde een redres, -maar ten slotte zegevierde do flauwe tendenz toch. weer, voornamelijk door dé teleurstellende Meiprodhctie.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3