ST0. 13. Tweede Blad. ft1" Jaargang. Zaterdag 11 Juni 1910. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD A.BONNEMENT8PRIJS: Per S maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant versohijnt dsgelgks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiftnmededeelingen «nz.gelieve men vóór 11 unr 's morgens bg de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschostraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cenla b|j vooruitbetaling, Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen t«4 het herhaald adverteeren in dit Buid, b|j abonnement. E»' oirculaire bevattende de voorwaarden, wordt op aanvrs^ toegezonden. Nederland on Venezuela. De Nieuwe Cour. ontving van haren cor respondent te Willemstad een uittreksel van het Venezo 1 aaneche Geeliboek, waarin o.a. het standpunt der Venezolaansche regeeriug ten opzichte van de onderhandelingen met Nederland wordt uiteengezet. Hieruit blijkt in de eerste plaats, dat de Venezolaanse he regeering van oordeel was, dat de diplomatieke betrekkingen met Ne derland waren hersteld, nadat onze regee ring dr. Paul na de teekening van het pro tocol van 19 April 1909 had ontvangen. „Aangezien sedert de teekening van het protocol van 19 April en zonder dat daarop iniusschen de goedkeuring van het Congres verkregen werd, de regeering van Neder land den diplomatieken vertegenwoordiger der Republiek ontvangen hoeft, werd veron dersteld, dat de in gemeld document voor komende 'bepalingen verdeeld moeten wor den in twee groepen,, waarvan de e&no zui ver en alleen" het'herstel der diplomatieke •betrekkingen betrof, terwijl de ander© met vragen van scheepvaart en handel verhand hield. Met het oog daarop eu op de houding van het congres benoemde het uitvoerend ibewind in September 11. den 'heer dr. Carlos Grisanti tot 'buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister in Nederland. Dr. Grisanti ontving de opdracht oan de betrek kingen als volkomen hersteld te beschouwen en om aan te dringen op de vertwijdering uit het protocol van de bepalingen, welke niet rechtstreeks het henstel van het diplomatieke verkeer betreffen. De regeering van Nederland heeft den nieuwen gezant der Republiek nog niet offi cieel ontval gen, omdat het naar haar in zicht noodip is vooraf, ter vervanging van het protocol van April, zich te verstaan om trent een oorkonde, waarbij het herstel der 'betrekkingen vastgesteld wordt". Wijders blijkt en hierop komt het vooral aau dat de Venezolaanse he regee ring de regeling der betrekkingen met Ne derland niet ondergeschikt wil zien ge maakt aan de opheffing der 30 pet. additio- neele rechten. ,,De Republiek wenscht, zoodra de onder linge politieke vriendschap weder aange knoopt wordt, een verdrag van handel en scheepvaart met Nederland te sluiten 'ot 'bevordering en waarborging der wederzijd- sche 'belangen. Zulks is ter kennis gebracht van genoemd Rijk, met welks regeering de onderhandelingen betreffende 't herstel der diplomatieke betrekkingen voortgezet wor den onder voorteekens, die geacht kunnen worden te wijzen op een aanstaanden, voor de oude tusschen de beide rijken bestaande banden gunstigen afloop. De Nieuwe Courant toekende hierbij het volgende aan „Gelijk men zich herinnert is liet stand punt- van onze regeering steeds geweest, dat het herstel der diplomatieke betrekkingen niet te scheiden was van het geven van waar borgen, door Venezuela, voor een betere verhouding in de toekomst tot de Nederl. West-Indische koloniën. Dit werd door het protocol van 19 April, na langdurige onder handelingen door dr. De Paul geteekend, bereikt, doch is weer ongedaan gemaakt door het daarop gevolgde désaveu van de Venezolaansche regeering. „Mocht nu inderdaad met dr. Grisanti overeenstemming verkregen worden omtrent het herstel der diplomatieke 'betrekkingen zender meer (ook al ware het met de 'belofte dat men daarna over de verhouding tot Curasao, de scheepvaartrechten, de 30 pet. additioneel enz. zou gaan onderhandelen), dan zou dit beteekenen, dat de Nederland- sche Regeering haar tot dusver ingenomen standpunt verliet. En dit zou, vooral wan neer men terugdenkt aan de behandeling, waaraan ons land van de zijde van Vene zuela heeft blootgestaan, een. diplomatieke nederlaag van ernstige beteekenis zijn. „De lange duur van dr. Grisanti's ver blijf in Europa (ook hier in Den Haag) doet ons vermoeden, dat hij onze Regeering niet bereid vindt tot zulk een terugtocht. Wij hopeu dit althans van harte. „Want in hoeverre er op Venezolaansche toezeggingen omtrent nader te sluiten ver dragen van handel en scheepvaart te ver trouwen valt, wordt wel aangeduid door de moeielijkheden welke alle regeeringen, die quaesties met Venezuela uit den weg te rui men hebben, ondervinden en door de erva ring, die onze minister van buitenlandsche zaken met dr. De Paul o-pdoed. De gedenkplaat „De Zeven Provincie n". De gedenkplaat, die ge schonken zal worden door de Vereeniging „Onze Vloot" aan liet nieuwe oorlogsschip „Do Zeven Provinciën" en waarvan de ver vaardiging is opgedragen aan prof. Dake, wordt als volgt beschreven De koperen plaat is 53 x 73 centimeter groot. De voorstelling is omsloten door een breeden, geornamentoerden rand. Bovenaan ziet men de wapens der zeven provinciën. Links bovenaan het portret van Michiel Adviaansz. de Ruyter, omgeven door lauwe ren en tropee. Onder liet portret zweeft een vrouwenfiguur „De Faam", die haar trompet richt naar een voorstelling naast, het portret, waarop het oudé admiraalschip is afgebeeld, stil zeilende op de wijdgestrekte zee. Achter haar de stralen der opgaande zon. Beneden aan den rand twee op hoorns toeterende tritons en een. afbeelding van het- nieuwe oorlogsschip, waaronder het wapen van het koninkrijk der Nederlanden. Het ingesloten veld binnen den rand bevat den tekst, vastgesteld door den minister van j Marine. j Deze tekst luidt als volgt: „DE ZEVEN PROVINCIËN", genaamd naar het beroemde admiraalschip van Michiel Adriaanwz. de Ruyter, te Delfsliaven gebouwd, voor de admirali teit van de Maze; in den jare 1665 voltooid en naar zee vertrokken. Was 163 voet lang, 43 voet wijd en 15 voet hol, telde 80 meta len stukken en was bemand met 475 kop pen. Nam deel aan de volgende belangrijke feiten 1114 Juni 1666 Vicrdaagschc zeeslag. 45 Augustus 1666Meesterlijke terug tocht van Mich. Adr. de Ruyter. 1929 Juni 1667 Tocht naar Chattam. 7 Juni 1672: Zeeslag bij Solebay. 7 Juni 1673. Zeeslag bij Schooneveld. 14 Juni 1673: Zeeslag in de Noordzee. 21 Augustus 1673: 'Zeeslag bij Kijkduin. 19 Juli 1674Mislukte aanval op Mar tinique. 29 Mei 1692: Zeeslag bij Barfleur. Werd in 1694 voor sleet verkocht. De voorstelling wordt in het koper geëtst met krachtige decoratieve lijn. De lijnen worden met zwart ingevuld, de plaat dan sterk vernist en achter glas is stevig kader tegen een wand op het dek van het schip 'bevestigd. Vad. Mooi Nederland. Woensdag middag had in het Muntgebouw te Amster dam een vergadering plaats met- het d->el te komen tot de oprichting van een federa tie van vereenigingen, ouder den nuam „Mooi Nederland", welke federatie beoogt liet behoud der schoonheid van stad en land. De vergadering werd gepresideerd door dei lieer A. W. Weisman, die in zijn ope ningsrede o. a. het volgende zeide: „Hel zij mij vergund, U, die zoo wel willend waart, aau de uitnoodiging, hier tegenwoordig te zijn, gevolg te geven, voor uwe belangstelling dank te zeggen en ten hartelijk welkom too te roepen. De schoon heid van Nederland is het, in wier belang wij hier samenkwamen, die schoonheid, tot hor laatst der 18e eeuw ongerept gebleven, al ondergingen steden, dorpen en gehuch ten veranderingen, die nooit tot ontsiering aanleiding gaven, omdat steeds nieuwe kunst de plaats innam van de oude, die verdween. Maar de negentiende eeuw heeft zonder mededoogen den moker gezwaaid, wateren gedempt r veel schoons vernietigd, ofschoon haar de kracht ontbrak om iets voort te brengen, hetwelk met het oude op een lijn kon worden gesteld. Waar windmolens ge staan hadden verrezen stoomfabrieken, de mooie oude bruggen werden door leelijke ijzeren bruggen vervangen, het stadsschoon ging. vaak zonder noodzaak, verloren. Niet slechts bij ons is op deze wijze veel fraais verdwenen, ook buiten de grenzen viel een zelfde verschijnsel waar te nemen". Spr. wees vervolgens op Duitscbland, waar de vereeniging „Heimatschutiz" zoo zegenrijk werkt. Spr. schetste vervolgens het verschil in harmonie tusschen de steden en dorpen van vroeger en de hedendaagsche. Thans treft men overal niets ontziende reclame aan, welke door zoo schril mogelijke tegenstel ling de aandacht der voorbijgangers trekt. Niet alleen in de groote gemeenten maar ook in de kleine 6teden en dorpen, waar landgenoot en vreemdeling heengaan om van schilderachtig schoon te genieten, is reeds veel bedorven Door het houden van voordrachten zoo wel als door het uitgeven en verspreiden van geschriften zal het lichaam, dat wij thans wenschen op te richten, voorlichting kurnen geven en op de schoonheid waar zij hestaat de aandacht kunnen vestigen. Spr. schetste vervolgens in meerdere details dc taal welke de bond op zich zou kunnen nemen, bijv. door over het geheele land verspreide correspondenten, die den bond op dc hoogte zullen kunnen, houden; dan kunnen technisch en etisoh bevoegde perso nen naar bedreigde punten gezonden wor- deu, om een en ander te 'beoordeelen. Wij zullen ook, wanneer bijv. gemeentebestu ren werken willen ondernemen die aan het 6choon van stad en landschap schade drei gen toe te brengen, in staat moeten zijn te doen zien, hoe dat gevaar zou kunnen wor den afgewend. Vervolgens deelde spr. mede dat reeds statuten voor 'de vereeniging ontworpen zijn, .met de bespreking en vaststelling waarvan een commissie zich zal hebben te belasten. De hoofdpunten dezer statuten zijn de volgende: De vereeniging Mooi Ne derland stelt zicli ten doel te waken voor de sohconheid van ons Vaderland en tracht dit doe! te bereiken door 1 Het bestudeeren der vraagstukken, die oo het behoud en de bevordering der schoenheid van stad en land betrekking hebheu. 2. Het verstrekken van inlichtingen en adviezen daaromtrent aan bestuur, licha men en particulieren. 3 Het samenwerken met andere vereeni gingen. 4. Het verzamelen van gegevens omtrent hetgeen in het buitenland tot behoud en bevordering van het schoon in stad on land gedaan wordt. 5. Hei doen houden van voordrachten en hit- in druk verspreiden van geschriften. De overige bepalingen van statuten en reglement kunnen ter vaststelling aan' de commissie worden overgelaten. Nadat spr. had medegedeeld dat wanneer de commis sie mer haar arbeid gereed zal zijn, weder een vergadering zal worden belegd ter vast stelling van statuten en huishoudelijk re glement en ter verkiezing van een bestuur, eindigde de heer Weissman met een op wekking zijn rede Tal van sprekers voerden nog het woord, inzonderheid over den gekozen naam der vereeniging Ten slotte werd onder applau6 in beginsel tot oprichting van den bond 'beekten, welke voorloopig den naam zal dragen „Vereeniging tot bescherming van plaatselijk .schoon". De volgende vergadering zal in Septem ber plaats hebben. Nationale Vereen i g i'n g tot steun aan miliciens. Dins dag is te Amsterdam de 6do al ge mee ne ver gadering dezer vereeniging gehouden onder presidium van den heer M. C. P. Barbe. Vertegenwoordigd waren 16 af deelingen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat ook in het afgeloopen jaar deze vereeniging oen nuttig werk verricht heeft Van de 572 miliciens, die, ten gevolge van do vervullingen van hun militieplichten, buiten werk geraakt waren en zich bij de vereeniging om steun hadden aangemeld, werden er 177 aan werk geholpen, 108 wer den financieel gesteund, terwijl er 34 we gene ongunstig rapport uit hun militairen diensttijd, moesten worden afgewezen. Het ledental gin,g anet 177 achteruit, doch dank zij der totstandkoming van 2 nieuwe afdeelingen ('s Hertogenbosch en Amers foort) bleef liet ledental stationair en be droeg op 1 Januari 1935, drie meer dan het vorige jaar. De staat der financiën geeft een vooruitgang van 452. In het hoofdbestuur werd, wegens het periodieke aftreden van kolonel Hoogeboom die niet herkiesbaar was, tot lid gekozen jhr. mr. H. C. M. van Nispen tot Panner- den, secretaris van de afdeeling Arnhem. Ambtenaressen in Rijks- dienst. Het Nationaal Comité iti zake wettelijke regeling van Vrouwenarbeid, had tegen Zaterdag j.l. een vergadering te Am sterdam belegd, om te beraadslagen over hetgeen gedaan zou kunnen worden, om het onlangs door minister Heemskerk ingedien de wetsontwerp n et betrekking tot de amb tenaressen in Rijksdienst en de onderwijze ressen te doen verwerpen. Vertegenwoordigd waren de Vrouwenbond tot verhooging van h<jt Zedelijk Bewustzijn, de Vrije Vrouwen- vereenig: ng, de Vereeniging ter behartiging van de Belangen der Vrouw, uit Rotterdam, de Nationale Vereeniging vcor Vrouwenar beid, het Nationaal Bureau voor Vrouwen arbeid, verder afzonderlijke vrouwen-, al6 mede gemengde vakvereenigingen, Vrouwen kiesrecht, onderwijzers-corporaties in een vijftal nuauceeringen, ambtenaarsbonden en ethische vereenigingen. Er werd met algemeene stemmen drie afgevaardigden onthielden zich van stem ming, omdat zij geen mandaat hadden besloten tot een geeenschappelijke actie, waarvoor oen tijdelijk comité word opgericht, waarin zitting zullen nomen verschillende aangewezen bonden en vereenigingen, als ook oenigo personen. De vraagWelke middelen zullen wor den te baat genomen? zal door dit comité worden overwogen. Bond van Nedorlaud&che Fotografische Vereenigin gen. Zondag 5 Juni jl. had te Amsterdam ecne vergadering plaats, uitgeschreven door de Nederlan-dedhe Am ateur-Fotografeu-Ver eeniging te Amsterdam, van Fotografische Vereenigingen in Nederland, tot stióhting van een Band of Bond. Van de geïnviteerde clubs waren 12 ver tegenwoordigd door 17 personen, terwijl van 7 olubs schriftelijke instemming was ontvangen. Door den voorzitter, don heer Ign. Bispinck, werden eenige punten aan gegeven. Het doel van den Bond zou zijn, het bevorderen der Fotografie, door verge lijking en bezichtiging van elkanders werk, door rondreis-portefeuillcs, exposities en lantaarnplaat-ruil, dit laatste ook, indien mogelijk, met l»et buitenland. In de vergadering werd, met bijna alge- j mcene stemmen, de wenschelijkheid van eenen Bond aangenomen. Aan eene com missie, bestaande uit de hoeren: Ign. Bis pinck en W. F. C. Hoffmann, van de Ne derl. Amateur-Foiografen-Vereeniging te Amsterdam; P. /Clausing Jr., van den Ne derl. Fotografen-Kunstkring; C. van An- del, te Amsterdam, en N. J. Kuapper, van de Hilversumsche Fotografische Club, werd opgedragen, de zaak verder uit te werken, en zal deze commissie een concept-reglement aan de vereenigingen zenden, waarna in een tweede algemeene vergadering deze Bond wel zeker tot stand zal komen, en dan te vens zal worden overgegaan tot verkiezing van het bestuur Aangezien in dien Bond amateurs en vak fotografen zul'lou samenwerken, moet een dergelijk lichaam de fotografie zeker ten goede komen, en zullen vooral kleine ver eenigingen hieruit veel goeds putten. Propagandabetoogingen voor geheelonthouding. Van wege de Nederlanidische Vereeniging tot Af schaffing van Alcoholhoudende Dranken worden er op Zondag 3 Juli a.s. in acht provincies provinciale betoogingen gehou den, waar krachtige propaganda zal ge maakt worden in het algemeen voor de ge heelonthouding van alcoholhoudende dran ken eu in het bijzonder voot het opnemen in onizc wetgeving van liet plaatselijk ver bod. De Nederlandse lie Vereeniging adht den tijd gekomen o.m de denlkbeelden om trent plaatselijk verbod onder het volk te brengen, opdat, bij de eerstvolgende drank- wetsiherziening deze belangrijke eisch van drankwetgeving verwezenlijkt zal worden. Voor die betoogingon zijn de volgende plaatsen en sprekers aangewezen Veendam, J. Faber, te Marssum, en A. H. van der Hoeve, te Kollum; Drachten, F. U. Schmidt te Amsterdam, A. K. KlaTen te Zi-tphen en J. A. Bruins te Stiens; Em- men, P. van der Meulen te Leeuwarden, A. Dijkgraaf te Schoonhoven en M. C. van Wijlhe te EnigelumHengelo, dr. B. H. Vos te Hellendoorn, J. Gerhardt te Rotterdam en Arie Willemse te Utrecht; Amersfoort, A. H. Geitbardte Amsterdam, J. bij de Leij te Jubbega en mevrouw HeinBieren te UtrechtArnhem, mevr. R. Vo6Stel te Westerembden, F. Molil te 's Gravenhago en J. W. C. Ort te Spankeren; Heilo, S. Winkel te Frane'ker, J. A. Bergmeijer tie Dordrecht en Tj. Luitjes te Blaricum Delft, K. ter Laan te 's Gravenhage, R. Ca- simir te 's Gravenhage en J. H. Varekamp te Amsterdam. De deelname aan d^ze betoogingen be looft grootte worden. Overal maken de ontlhoudersvereemgingen zich reeds op om door het organiseeren van stoomboot- en rij wiel tochten, uitstapjes, hetzij per spoor en tram, aan de verschil len'3 betoogingeu luister bij te zetten. Namens de „Nederlnndsche Politie- hond-Vcreeniging" is een adres tot den ge meenteraad van 's Gravenhage gericht, ver zoekende een gemeeutesubsidie van 500, benevens het beschikbaar stellen van een medaille ten behoeve van het Internationaal Politiehond-concours, door de Vereeniging van 2124 Juli a.s. op het sportterrein „Houvast" te houden. Een biljartspee lsterl De vrouwen worden overal concurrenten van de mannenop maatschappelijk terrein worden ze gevaarlijke mededingsters en op het biljart-concours, dat door den heer Fukken (hotel „du Commercete Goes wordt gegeven en dat tot 12 dezer duurt, bleek, dat ze ook op ander gebied ernstige concurrenten worden Dezer dagen speelde er n.l. een jonge dame uit een der Waloherech» dorpen en deze wist in vijf series 126 punten te ma ken. Daardoor staat zij no. 2; slechts één me dedinger behaalde er meer 1 („G. Ct.") Eene zeldzame zegel. De De-Ruyter-portzegels van cent. worden aan het postkantoor natuurlijk heel zelden verzonden, maar wel werden ze destijds on gestempeld aan de verzamelaars verkooht. Hoe nu aan een gestempelden portzegel van i cent te komen? Voor zoo'n exemplaar werd dan ook vrij veel geld betaald. Maar nog zeldzamer zou 't zijn zoo'n De Ruyter- portzegel te bezitten met 't stempel der bloemententoonstelling 1 Een verzamelaar verzond op de tentoon stelling een tiental prentbriefkaarten met zulke portzegels beplakt. In 9 gevallen zag de ambtenaar het bedrog, liet de zegels on gestempeld en liet strafport betalen, maar één (en juist den eersten keerl) liet liij, door de drukte zeker, aan zijn aandacht ontglippen. De verzamelaar bezit dus een zeldzamen zegel! (Haarl. Dbl.) Vacantiereisje. Op de straat deur van een woning in de dichterewijk te 's-Gravenhage kon men de volgende verma kelijke mededeeling lezen, netje» in rond- schrift gesel u-even op een papier, dat op do d'öur was geplakt: Leest dit! „Mijn passage is besproken! Mijn uitrusting i6 besteld l Mijn leven is verzekerd 1 De berenleiders kunnen over twee maan den terugkomen. (Vad1.) Boekbeoordeling. Iets over Muziekonderwijs. In deze brochure, uitgegeven 'bij Stenferfc Kroese en Van der Zandc, te Arnhem, geeft de schrijver, de heer A. H. Amory. eenige beschouwingen, wenken en raadge vingen ten nutte van hen, die (belangstellen in muziekonderwijs, en wordt behandeld de vraagKunnen ouders of gezaghebbenden de waarde van het muziekonderwijs, dat hun kinderen of pupillen ontvangen, zelf beoor deelen?" Gehuwde Onderwijzeressen, verkrijgbaar Ibij' mej. H. 'G. Luyks, Tol straat 198, Amsterdam. De schrijfster A n rima, komt in deze brochure met klem op tegen het Ontwerp van Wet tot regeling o.a. van de positie van onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs, die in het huwelijk treden. Volgens 'schrijfster bedoelt deze web niet andei's dan de onderwijzeres verbieden te huwen op straffe van ontslag. Zij behandelt naar aanleiding van de „ethische en 6ociale motieven", waarvan ini de Memorie van Toelichting sprake is, de volgende 4 groepen 1. Motieven tegen de gehuwde onderwijze res-huisvrouw 2. idem tegen de gehuwde onderwij;zeres- moeder 3. idem tegen de gehuwde onderwijzeres- anubtenares 4. algemeene motieven. Met. vtuur bepleit zij heb recht van de on derwijzeres om in heb huwelijk te treden, en de argumenten, welke zij hierbij bezigt, zijn van dien aard, dat haar tegenstanders er zich zeker niet met een gewoon praatje van zullen kunnen afmaken. Allen die in deze zaak belang stellen en dit (moeten er duizenden in den lande 'zijn kunnen wij de lezing van de brochure wel aanraden. Er staat heel wat in dat „hout snijdt". Frederik Fröbel. Hoe h ij op voeder werd en wat de Kin derwereld hem openbaarde, uitgave van H. Wierts van Coehoorn, te Amsterdam, 2e druk. De schrijfster, mevrouw Elise van Calcar, droeg haar boek indertijd op aan liet Ne derl. Onderwij zeregenobtschap, naar aanlei ding van hetgeen omtrent de opvoedings leer van Fröbel was besproken op onder scheidene algemeene en gewestelijke verga deringen van dat genootschap. Tijdens de (bespreking was maar al te duidelijk aan het licht gekomen, dat Frö- bel's streven en bedoeling in de onderwijs wereld nog maar al te weinig (bekend waren, ja zelfs dat de kennis van zijn voortreffe lijke grondbeginselen in 1879 nog tot de groote uitzonderingen behoorde. Wie de onderwijzers tot Fröbel roept, zegt) de districtsschoolopziener dr. J. H. Gun ning Wzn„ dient h.un den weg een (bootje to effenen, want hij is zoo moeilijk genaak baar, dat de meesten het best tot hem ko men door bemiddeling van een ander. Zoo heeft mevr. v. Calcar, dank zij de uitnemende voorlichting van Frobel's vrien- diu, mevr. Von Marenholbz, zóó goed in zijn leven en werken weten door te drin gen, dat zij op haar heurt de verkondigster van zijn denkbeelden in Nederland kon worden. Tot aan haar dood toe heeft zij zich aan deze taak gewijd. De uitgever heeft o. i. een goed werk ge daan met de uitgave van dezen tweeden druk. Zijn dool hiermede ishet leive(n en al reven van Fr öbel meer bekend te doen worden 'bij ouders en opvooders. Met zeer groote belangstelling hebben wij het boek gelezen en wij kunnen allen ouders en al diegenen, die met de opvoeding der jeugd iets te maken hebben, dringend aan bevelen van den inhoud kennis te nemen. Gaarne 'zouden wij verschillende belangrijke gedeelten willen aanhalen, maar daar zijn er zóó velen, dat we er onmogelijk genoeg ruimte 'voor beschikbaar zouden kunnen stellen» Wij hebben veel van Fröbel gehoord, «i vroeger ook wel eens over hem gelezen, maar eerst thans zijn wij goed 'tot het besef gekomen welk een merkwaardige figuur liijl was. Wanneer alle opvoeders konden be sluiten aan liem een vooiheeld te nemen, dan zou dit werkelijk een zegen kunnen wor den voor de maatschappij. v. d. M.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1