ADVERTENTIEN. A. C. ENGELBERTS Co., en vier dochters met telgen van konink lijke bloede in het huwelijk te doen treden, om op die wijze hun aanzien "bestendigd eu vergroot te zien. Na lange onderhandelingen komt 12 Mei 1641 het huwelijk van Frederik Hendrik'? zoon, Prins Willem, met de Engelsche Ko ningsdochter Maria Henriet te Stuart tot stand. Toen hij huwde, was Willem pas 15, lijn bruid eerst 10 jaar oud. De echtver bintenis werd te Londen gesloten en de jonge vitouw bleef voorloopig daar. Aan het verlangen van Willen»,* om haar in het na jaar naar Holland te doen gaan, wilde Ka- rel I niet voldoen Toch zouden de omstan digheden den Engelschen Koning dwingen zjjn dochter spoediger af te staan dan wel licht zijn voornemen was. Om den binnen- landschen oorlog voort te zetten, besloot de Koning zijn gemalin Henriëtte Maria naar Holland te laten gaan, om op haar sieraden en juweelen geld op te nemen. Prinses Maria zou dan medegaan. Zij kwa men met hun gevolg 11 Maart- 1642 te s Gravenhage aan en de jeugdige cchtge- noote nam thans haar introk bij den niet minder jeugdigen prins. In die dagen richtte Amsterdam aan den stadhouder en de Koningin van Engeland het eerbiedig verzoek ,,d'aloude koopstadt" met hun hoog bezoek te komen vereeren. I)it bezoek werd 2023 Mei 1642 gebracht. Behalve de stadhouder, de Engelsch© Ko ningin en Prins Willem met zijne vrouw, behoorden tot de gasten van Frederik Hen drik allereerst de winterkoningin, Elisabeth van Bohemen, die in 1620 naar Holland had moeten vluchten en in den Haag een buitengewoon weelderig leven leiddevoorts Willem Frederik, de Friese he stadhouder, en Willem graaf van Nassau, ,,Veldmaar- sohalck over het Yolck van Oorlogl» der Vereenigde Provinciën", de hoogste rang- bekleeder dus in het Statenleger. 't Moet wel een indrukwekkende stoet ge weest zijn, die 20 Mei 1642 Amsterdam na derde en aan den Haarlemmerweg opge wacht werd door Diederick Tholiner, de oude schepen van Amsterdam, met zijn schitterende eerewacht van jongelieden uit den voornamen burgerstand. Met ,,eeue manr.elike vrijmoedigbeijd en zonderlinge heusheijt" riep Tholiner de Koningin het eerste welkom boe Bij de Haarlemmerpoort stuitte men op de aldaar opgestelde schut terij, welke 4000 koppen telde, bestaande uit ,,twintigh vaenen uitgelezen burgeren, d'oude "bezetting der Stede, de zenuwen eu kracht van 't Gemeeute Best". Namens bur- gemeesteren begroette pensionaris Cornelis Boon de Koningin. Onder ongelooflijken toeloop ging de stoet naar den Dam, waar boven eerepoorten vier groote tooneelen waren gemaakt, één ter zijde van het Dam rak, één aan de Beursstraat, één aan de Darasluys en één bij de (toenmalige) Visch- markt aan de Doelenstraat. Het stuk, dat op J»et tooneel aan den Damsluys vertoond werd: Het huwelijk van Reinout van Gelre met Eleonora, dochter van Eduard, Koning van Engeland, in 1330, zal ook hier in do lustrumweek worden ten tooneele gevoerd. Den volgenden dag voer het hooge gezel schap in versierde sloepen naar het IJ en daar moet een schitterend waterfeest heb ben plaats gevonden. Den 23en Mei vertrok Frederik Hendrik weer en arriveerde des avonds te Leiden, waar de magistraat eene plechtige ontvangst en schitterend onthaal bereid had. Na op het „Prinoenhof" aan het Rapenburg (op deze plaat-s staan nu het" gebouw van den 11. K. Volksbond en ,,Hui ze Prins", liet verblijf van den hoofdpersoou dezer maskerade) overnacht te hebben, be zichtigden de gasten de bezienswaardig}»© den der stad en vertrokken nog denzelfdeD Zaterdag naar Den Haag. De volgende week trekt eene nabootsing van dezen historischen intocht- lang«s Lei den's straten, waarin voetvolk, barossen en ruiters elkander afwisselen. Een antwoord aan Poe- riejkjewitej en Co. „Ignotus" zendt aan de Nieuwe Ct. het onderstaando Russiaclte antwoord aan Poerisjkjewïtej, die hot protest der Hollandsche Kamerleden op de tribune van de Dooma verscheurde. In no. 143 (van 9 Juni jl.) van het dag blad Rjetsj schrijft de heer Wlad. Azof 't volgende ..De beer PoerLsjkjowitaj weet van Nederland bitter weinig af. Hij keet de Hollandsche kaas en het Hollandsche liunen. Daarom is liet hem »«o gemakkelijk afgegaan, het Hollandse!» pro. test tegen de „annexatie" der Kineclie consti tutie te verscheuren. Maar oök zijn getatver- nanten weten van Holland weinig af en daar om lieblten ze do ploertige geste van hun leider met handgeklap en gehinnik beloond. Wat is er aan te doen? PDaar is geen eer aan te be halen. Ja. als ze behalre de Hollandsche kaas ook do Hollandsche kunst, den Hollandsohen wereldhandel, do Hollandsche eerlijkheid, oe Hollandsche zindelijkheid hadden gekend als bun bekend ware do Hollandsche standvas tigheid in den strijd met Spanje en met de natuur betoond als re ©cos de Hollandsche lijken ge zien hadden De armen van geest weten weinig van Hol land af' Anders zouden ze weten, dat. twee. honderd jaren geks 1 en, Rusland naar Holland reizen heeft gemaakt om daar verstand en be schaving op te doen. Ze zouden zich den Rus sische» tsaar herinneren, die in Holland als een voudig timmerman heeft gewerkt en ijverig de gewoonten en zeden bestudeerde van dit land, dat klein van gebied maar sterk van geest was Dan Bonden zo weten, dat. lang voordat Bcasa rabid Russisch is geworden, dikgemeeto Russi sche moeder zoontjes bij kudden naar Holland zijn gereisd, om daar het a.-b.-c. der Europeesohe beschaving te toeren. Als boerenkinkels, teegloo pers en lomperds gingen ze weg en kwamen aU men-v-hen terug. De Koersehe edelman Markof-') gelieve in zijn familiearchief een kijkje te nemen Is er geen enkele uwer voorzaten naar Holland gen-isd om er een niciisehelijk aangezicht te ha len' En nu gaat gij over Hollandsche kaas en Hollar*lach linnen spreken! Hebt ge dan de doe- binka') vergeten, die tweehonderd jaren gele den op uwe luie ruggen rondwandelde om er het Aziatische uit te slaan? 't Was immers een Hol. landsche doebinka Wat een goed ding is toch onbeschaafdheid! Daarachter als achter een stoenen muur, leve* de nakomelingen der lomperds en der leegloo- pers uit den tijd van Peter. Ze hinniken waar ze eigenlijk huilen moexten. ze bluffen waar ze eigenlijk !>ehoorden te blozen. Door hun onbe schaafdhcid gepantserd, weten z(j niet wat ze doe» Als ze eens wisten welke rol Holland in Rus- land's geschiedenis heeft gespeeld, dan zouden ze het Hollandsche protest niet met de Hol landsche kaas afdoen Ook het Engelsche protest zullen zij verscheuren Wat hebben ze met de verteederende verschijnselen van internationale solidariteit te maken? Ze kennen Engelsch zout en Engelsche pleister, maar van liet Engelsch gevoelig geweten hebben ze nooit gehoord. En het Fransche protest zal dien weg opgaan in de mand. Wat weten ze van Frankrijk? De Fran sche ziekte? Alleen van Duitschland weten ze wat meer ze hebben van de Duitache gepantserde vuist gehoord en kruipen op handen en voeten wan neer ze er mede worden bedreigd, 't Eenige wat ze begrijpen is de vuist." Poeri.sjkjewitsj is afgevaardigde van Bess arabic, dat in 1877 Russisch is geworden. Een tweede Poerisjkjewitsj. s) De knuppel, welken tsaar Peter steeds bij zich had en waarmede hij allen, die hem in 't eer» of ander misbaagdeu, séance tenante af strafte. Emigratie naar Brazilië. Aan een ieder, die niet werkelijk landbou wer ia e»» niet over eenige middelen be schikt, moot ton sterketo worden ontraden, naai Brazilië te emigreeren. Landbouwer®, die naar Brazilië emigree- ron, moeten in geen geval liun vrouw en kin deren medenemen, en zich vooraf goed op de hoogte stellen van de streek, waarheen zij zich willen begeven, aangezien in sommige gedeelten van Brazilië 'l»et klimaat moordend ia. Met het oog op het klimaat wordt beelifet afgeraden, dat men zich late aanwerven als arbeider bij den bouw der epoorweglijn Ma deiraMa moré. (St. Ct.) Het Malieveld. Naar wij verne men heeft de minister van Landbouw, Nij verheid en Handel naar aanleiding van een door het bestuur van den Haagechen Voet balbond ingezonden ad ree tot wederopen stel ling van het Malieveld voor de beoefening van openluchtspelen, doen onderzoeken of hei Malieveld, indien het voor sportdoélein- den beschikbaar gesteld werd, zijn tegen woordig karakter zou kunnen blijven behou den en zijn bruikbaarheid, om als militair ozcercitieterrein. te dienen geheel of ge deeltelijk zou kunnen verliezen. Uit liet ingestelde onderzoek is gebleken, dat reeds met het oog op het gebruik van Ik', terrein voor militaire oefeningen, hel Malieveld niet weder voor sportdoeleinden kan worden opengesteld. Na gepleegd overleg met zijn ambtgenoot van Oorlog heeft minister Talma derhalve aan het bestuur van tien Haagschen Voet balbond medegedeeld, dat Hij tot zijn leed wezen aan hot verzoek niet kan voldoen. N. Ct. Uit do dierenwereld. Eon jong muschje, dat hulpeloos in den tuin van den heer G., in Papekop (Utr.) rond fladderde. zocht bescherming bij een broed - h*n, die niet haar kuikentjes in den tuin TondJiep. Het muschje werd bij den troep opgenomen eii leeft, daar nu gelieel mot mede. Het kruipt 's avonds bij die kuikens onder de hen en wordt geheel alé de kuikens behandeld Eeu huismiddel tegen de kleine vleugellooze insecten, die zoo ver bazend springen en zoo venijnig bijten kun nen. jn goed Nederlandsch vlooien genoemd, is de gnnzebloem of witte margriet, diie thans overal bloeit op de bermen van wegen en dijken, aan den rand van de bosschen en in de grasvelden. Men heeft slechts een zakje inet de bloemen e»i bladien dier plan ten bij zich to steken of in de slaapplaatsen van mensolien en dieren to strooien en de lastige kleine kwelgeesten verdwijnen. We vindien deze wetenswaardigheid ver meld „Onder de streep" in liet Handels blad. Het conflict teEindho ven Men meldt aan het Hbld. uit End hoven De firma Philips on Co. heeft de nieuwe voorstellen van liet leidingscomité verwor pen. Deze luidde- le dat binnen drie maanden de 200 arbeiders, die vooreerst niet geplaatst zouden worden of o»igeplaast zouden blijven, moesten worden teruggeno men, 2e terugneming der bestuursleden 3e een grooter aantal mannen, terwijl de ove rige de voorkeur zouden hebben bij nieuwe behoefte. De onderhandelingen zijn nu harerzijds als afgebroken beschouwd, doch is de firma nog steeds bereid ingevolge de eerst gedane concessies ook van de oude werkkrachten bij tijdige aanmelding terug te nemejn. De opgeschorte aanwerving van nieuwe werk krachten is thans door de firma hervat. He icon flic t-P hilipe&Co. geëindigd. Naar aanleiding der wei gering van de firma Philips <fc Co., om op de aanvullingsvoorstéllen van het leidings comité in te gaan. en daarover te conferee- ren, heeft het comité gisterenmiddag in een vergadering van uitgestetenen de aanvanke lijke voorstellen der firma aan eene stem ming met gesloten briefjes onderworpen. Het voorstel houdt in, om langzameriiand 425 uitgeelotenen terug te nemen. 377 wa ren voor, 84 tegen, 1 biljet was blanco. Het conflict mag daarmede als geëindigd worden beschouwd. School- en Kerknieuw*. Vereenvoudigde schrijftaal. Onderstaand adres (in vereenvoudigde schrijftaal) is aan den minister van Binnen landse lie Zaken verzonden Geven met verschuldigde eerbied te kennen de ondergetekenden hoogleraren, lectoren en pri- vaatdocenteo in de filologie aan Noord-Neder- landae Universiteiten, ook uit naam van do 486 in de bijlage genoemd© Uafl'kundigen. dat zij menen openlik te moeten opkomen tegen de w(jz© waarop onlangs, in een adres aan l"w Excellentie, de vereenvoudiging van de spelling bestreden werd door een aantal Nederlandse letterkundi gen. Deze bettrgding getuigt van een zó onbegrij- pelike verwarring van taal van spelling, van een zo volslagen onbekendheid m^t de beginselen waaruit het streven naar vereenvoudiging voort komt en de wijze waarop de Vereniging tot Ver eenvoudiging van onze Schrijftaal" dit in prak tijk brengt, dat een volledige weerlegging in een kort bestek niet mogelik is. Zij willen Uw Excellentie intussen wijzeu op de volgende hoofdpunten 1. Er bestaat geen „taalsysteem" van De Vries en Te Winkel, en de „Vereniging tot Vereenvou diging van onze Schrijftaal" wil evenmui een mouw taalsysteem", een „taaivereenvoudiging" invoeren. Geen taalkurdige zou ooit zijn naam ge/.et hebben onder voorstellen tot „ingrijpende verandering der Nedórlanxteche taal", daar dit een ongerijmdheid zou zijnde taal van een ge meenschap laat zich niet willekeurig dóór indivi. diten veranderen; de „Vereniging" wil slechts de geschreven voorstelling van de taal nauwkeu riger maken. 2. Taal bestaat niet als een „organisme"; zij is de uiting van een organisme (individu of ge meenschap). en dus niet op zichzelf arm of ryk. Verarming of verrijking van het geestesleven van individu of volk heeft invloed op de taal, niet omgekeerd. 3. Voor een algemene schrijfwijze van de taal is het beschaafde spreken de enig mogelike basis; afwijkingen daarvan, hoewel ouvermijdelik daar niet do traditie niet plotseling kan worden gebro ken moeten tot een minimum worden beperkt Ook De Vries en Te Winkel namen de „beschaaf de uitspraak" tot grondslag; zo eveneens de ..Vereniging tot Vereenvoudiging van onze Schrijftaal", maar deze gaat daarbij konsekwen- ter te werk. 4 Beknoptheid en gemakkelikheid kunnen voor een spelling niet andórs dan aanbevelingen zijn Dit behoeft geen betoog. 5. Taalkundigen kennen, uit het verleden en het heden, te goed wording en wezen van letter kundige taal, om niet het recht van de kunste naar op individueel taalgebruik ten volle te erken, nen. Echte taalstudie geeft juist de overtuiging, dat reglementering op dat gebied ten dode leidt. Men kan het opgroeiend geslacht de taal van zijn letterkunde leren kennen en liefhebben, zonder in die letterkundige taal eeu norm te zoeken voor het algemene schrijven. Bovendien levert de taal van de protesterende letterkundigen een zó bonto verscheidenheid, dat een norm voor het schrifte. lik gebruik op de volkschool daarin niet te vin den zou zijn. 6. Dat Nederlands, geschreven in de Vereen voudigde Spelling, een ..arme, kleurloze, onbuig zame taal" zou zijn, is een in de lucht hangende bewering. Sedert jaren wordt de Vereenvoudigde Spelling toegepast door letterkundigen en taal kundigen van naam. Toch heeft geen der onder tekenaars van bovengenoemd1 adres zelfs maar een poging gedan om 't „verarmen" en „vervujga- n toeren" door enige parallellen aan te tonen. Van de negen regels der „Vereniging" hebben 18 betrekking op de spelling; in regel 9 wordt ge zegd: ..Bij dó verbuiging van lidwoorden, bij- voogelike naamwoorden en voornaamwoorden richt© men zich uitsluitend naar het beschaafde spraakgebruik." Zoals men ziet, is el- nergens sprake van voorschriften omtrent beeldspraak, zinsbouw, woordgebruik, of wat verder liet ka rakter van stijl bepaalt. Trouwers, hoe bewonderaars van Franse en Engelse dichters van schrijvers dus in talen die zulk een sterk analytics karakter vertonen zich voor de toekomst van onze poëzie bezorgd kunnen maken, zelfs wanneer de buigingsuitgan gen in dichtertaal algemeen in onbruik mochten geraken, is een raadsel Als Nederlandse Burgers en als Taalkundigen menen zij dus verplicht te zijn. Uw Excellentie deze hun zienswijze te doen 'kennen, om te pro testeren tegen het onberedeneerde drijven van een groep letterkundigendie eeu hervorming wiHen tegenhouden waardoor ons gehele onder wijs zal worden ontheven van de drukkende last, veroorzaakt door een to moeielik spellingssysteem en, voor het algemene schrijven onnodig gewor den buigingsuitgangen. Redenen waarom zij Uw Excellentie dringend verzoeken geen vertrouwen te schenken aan 'beweringen als de Irovenaangeduide, zolang die niet door bewijzen zijn gestaafd. Het adres is onderteekend door de hoeren J. J. Salverda dó Grave; J. H. Kern; B. Sij- mons; U Ph. Boissevain; J. van Wageningen C. Heymans; A. E. H. ShvaenH. Pol; M. E Loke; D. C. HesselingG. Kalff; J. S. Speijer1); K. Sneyders do Vogel; A. J. Rarnouw; H. W. E. Mol IerT. J. de Boer; B. Paddegon; A. A. Fokker; \Y van der Goaf; I. H. Gossos; J. W. Muller 2); W. Caland; H. van Gelder2); G. W. KernkampE. Kruising a F. Buitenrus» Hettema, en gaat vergezeld van een lijst van 476 tot verschillende onderwijskringen belioorende taalkundigen. Met de bijvoeging: „ofschoon zelf zich be dienende van de spelling van De Vries en Te Winkel»" z) Met de bijvoeging„althans voor zoover lietreft de weerlegging der gronden in het adres der letterkundigen aangevoerd." Amsterdam sche Onderwijs-cir- culaire. Door Burg. en Wethouders van Amsterdam is aan de openbare onderwijzers dier gemeente eene circulaire gericht, die, naar ver luidt, nog meer 'beroering in de onderwijzers kringen heeft teweeggebracht dan indertijd dó wel lie kende circulaire van het bestuur der ge meente Rotterdam. Zeer uitvoerig geven in ge noemde circulaire B. en Weth. hun opvatting te kennen overal. Ongeoorloofde medódóelzaamheid, 2- Contact tusschen huis en school. 3. Absolute neutraliteit, en 4. Noodakelijke zelfbeperking. De missive eindigt aldus: „Het ideaal der openbare school is krachten» de wet, dat binnen haar muren alle richtingen met vol vertrouwen haar kindóren kunnen brengen. Daarom is eer ste plicht van allen, die in de openbare schóól werkzaam zijn, te trachten bet vertrouwen der geheel© burgerij te winnen. Doch velen uwer doen niet anders in hun eigen organen dan dit vertrouwen te schokken. Daarmede wordt groot© schade toegebracht aan het openbaar onderwijs. Een beroep op art. 7 der grondwet kan geen ver ontschuldiging opleveren voor dergelijk optre den Het schijnt wel, dat vele onderwijzers zich diets maken, dat gemeld grondwetsartikel een aanmoediging is voor ambtenaren om zich door geen enkelen schroom to laten weerhouden te doen, wat hun goeddunkt. Dat grondwetsartikel echter slaat enkel op de verhouding van de over heid tot de onderdanen, niet op de verhouding tusschen de oveibeid ca haar ambtenaren." Door Burg. en Weth. zijn in de verordening een 2-tal aanvullingen opgenomen. De eerste luidt „De hoofden en de onderwijzers zijn verplicht er voor te zorgen, dat door hun optreden in en buiten de school het vertrouwen der ouders in <le openbare school niet wordt geschaad. Het is hun verboden, hetzij in dó school aan art. 35 der Wet op het L. 0. een toepassing te geven, die ingaat tegen letter en geest van dat wetsartikel, hetzij aan te sporen tot zoodanige toepassing." Do tweede aanvulling bevat het volgende,,De hoofden en de onderwijzers zijn. behoudens het bepaalde bij de Wet en bij art. 1 der verorde ning, niet bevoegd inlichtingen te geven omtrent zaken, die hun alleen in "hun betrekking bekend zijn en die niet op andere wijze ter openbar© ken nis zijn gebracht, tenzij die inlichtingen worden gevraagd door den gemeenteraad of door com mission uit den gemeenteraad', voor zoover haar opdracht stiekt. Het is den klasseonderwijzers verboden op eenigerlei wijze, met miskenning van het hoofd der school, contact te zoeken met de ouders hunner leerlingen." De openbare school. Men schrijft uit Loosduinen aan de N. R. C. Het dorp Poeldijk (onderdeel der gemeente Monster) met uitsluitend katholieken als inwo- rers. heeft een openbare school; met een katho liek hoofd en onderwijspersoneel natuurlijk. Die school is tegenwoordig te klein, 't Meerendeed der bevolking en de ond'erwijzers willen uitbrei ding; een ander gedeelte en de geestelijkheid willen een roomsehe school. De onderw ijzers zijn daar tegen, omdat zij te niet gaan van hun school v eezen en daardoor misschien hun betrekking verliezen; de weerspannige bevolking, omdat zij dan extra moeten bijdragen. Een en ander heeft het eigenaardige gevolg dat door het (kathólicke) hoofd en personeel ge streden wordt om het behoud der openbare school en da: daarbij als motief gebruikt wordt: „dat het onderwijs op de openbare school beter is!!!" Den Haag, 17 Juni. Vereeniging Tes- selschade. Examen kinderjuffrouw. Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd Mej. M. B. Muuneke, J. C. Simon en G. E. van der Vooren, uit Am sterdam C. M. Hofland en C. W. van Steonde. ten, uit Den Haag, en J. Wagenvoorde, uit Apel doorn. De B o r r o m a eus-enoy c 1 iek. Het Hoofdbestuur der Algemeene Protestanten, vereeniging maakt liet volgend protest openbaar De Algemeene Protestan ten vereen ig ingden Men Juni te Zwolle vergaderd' in de 13dó A lgemeene Vergader ing, kennis genomen hebbende van de Encycliek door Paus Pius X den 26. Mei 1.1. in dó wereld gezonden ter vereering van de nage dachtenis van kardinaal Carlo Borromeo, in zonderheid van dat gedeelte, waarin gehan deld: wordt over de Hervorming en de Her vormers verbaasde over de lichtzinnigheid waarmede van zuilk een liooge plaats als de Pauselijke Stoel wil zijn, meeningen worden verkondigd en beschuldigingen uitgebracht, die in elk opzicht de waarheid in het aangezicht slaan gegriefd' over dó wijze, waarop dó gezegen- do Hervorming wordt gelasterd en den smaad, haren voorstandórs en bevorderaars aangedaan geërgerd door de lasteringen, geslingerd ook tegen ons Nederlandsch Vorstenhuis en volk overtuigd dat door dit Pauselijk rond schrijven de vrede tusschen Roomsch en On- roomsch ernstiger dan ooit wordt bedreigd wijst met verontwaardiging af d© beschul digingen in dit onwaar en onwaardig schrij ven vervat, en besluit aan dit protest de grootst mogelijke openbaarheid te geven. In dó onlangs te 's-Hertogenbosch gehoudten vergadering der Noord-Brab. en Limb. Pred.- Vereen. is op voorstel van ds. J. M. Valeton van Zundert besloten een adres te richten aan de Synodó der Ned'. Herv. Kerk, waarin deze ver zocht wordt een protestbeweging op touw te zet ten tegen de jongste Pauselijke Encycliek. In een Donderdagavond te Rotterdam ge hou. den bijeenkomst heeft zich een comité samenge steld uit verschillende protest©nteclie gezindten, om een protest vergader ing voor te bereidón tegen de Borromaeus-encyeliek. welke vergadering op een nader aan te kondigen dag zal worden bijeen geroepen in dó groote zaal van 't Nut. Boekbeoordeeling. V e 1 u w s c li e Sagen door Gust. Van d» Wall Perné, uitg Seheltens en G.ilty te Amster dam. Een 1-4-tak vertellingen, die den folklorist belang inboezemen zullen. De schrijver ontleende zijn stof, behalve aan andere bronnen, aan per soonlijke mededeelingen van Veluwe-bewoners. Wij vinden hier een en ander over den Wilden' Jager, de Echoput, Uddelermeer, 't Solsche Gat, de Zwarte Vrouw van. Staveren, d© Witte Juf fer van Hoog Soeren, enz. enz. Het boekje is aardig geïllustreerd' en van aanteekeningen voor zien. De sdhrijver verstaat de kunst van vertel len in den sprookjestrant een enkel germa nisme als „windgeweven1", woorden als „moei zaam" en „op zijn schreden terugkeeren" wor den bij een herdruk vermoeten Verruiming van Echtscheidings gronden (Pro en Contra Serie VI, no. 5) ua"tg. Ilollandia Drukkerij te Baarn. Mr. Levy pleit voor, Mr. Verkouteren tegen die verruiming laatstgenoemde zich beroepend op het christelijk beginsel der onontbindbaarheid van den echt. Het Kruppmonopolie in „De Avond post" door Luit. Oudendijk, uitg. Tjeenk Wil link, te Zwolle. Deze brochure werd geschreven naar aanleiding van een reeks stukken in „De Avondpost" van de hand! van iemand, die zich achter den schuilnaam Artillerist verbergt en geen ander doel /beoogt dan te bewerken dab de firma Schneider voortaan trede in de plaats van Krupp. Die er belang in stelt, leze ook dit „pro en contra." Kerkelijk Opzicht en Tucht (Uit onzen Bloeitijd), uitg. Hollandia Drukkerij te Baarn. De schrijver, de Utrechtsché hoogleeraar dr. S. v. Veen. geeft ons hier een eigenaardig kijkje op oude toestanden, die leeren dat liet er in dien goeden ouden tijd soms raar toeging en bij onze vrome vaderen de vroomheid in levens wandel nog al te wenschen overliet. Tijdschriften. De Vrouw en haar huis, red. El. Rogge, uitg Holkema en. Warendorf. De Juni- afl. bevat o. a. een artikel „Het huis zooals wij liet vinden" of de huisheer 't altijd maken zal zooals wij het wensriien, is een tweede zaak! Voorts een geïll. art. over Een nieuw ontdekt weefsel. Garjeanne schrijft over vergiftige plan ten en de Redactrice over Nederlandsch Vrou wenwerk te Brussel. Lezenswaard ook is wat Van Lanscliot Hubrecht over Moederschoten schrijft. Behalve een uitvoerig geïll. art. over Bedróg Busohmanaï's Nieuwe Vrouwedkteeding bevat deze afl. do gewone rubrieken. Nieuw Vrouwenleven, red. en uitg. Daisy Junius te Heelsum. De Juni-afl. heeft een hoof dart. „Van wien is het huishoudgeld en. wien komt het toe?" In de rubriek voor hoeren een gedeelte van een voordracht over ..De ver overing der lucht." Voorts een stuk over „Do carrière van Budyardl Kipling." Eindelijk een geïll, art. over Diekirch als centrum voor tocht jes in Luxemburg en de gewone rubrieken als Cosmopolitische Caramels", waarin gesproken wordt over de Vrouw in Abeasynië, een staaltje van verregaande achterlijkheid. Belangrijk is ten slotte de tabel, die een kijkje geeft op den voor uitgang van de meisjesrakopteiding (liet meisje aan de hoogeschool). Huiselijke Kunst, uitg. G. Dikkers Az, te Meppel. De derde afl. van dit nieuwe tijd schrift bevat een hoofdactvan mijn band over het vlecht- en weefwerk der verpleegden in het Haarlemsoh Weeshuis. Voorts eenige proeven van Hollandsche Kunst, draai- en snijwerk van een inwoner van Staphorst., en vermelding (even eens met reproducties) van een paar inzendingen op de Naardensohe Hiusvlijt-Tentoonstelling. Voorts tal van mededeelingen1 enz., passend in het kader van dit maandschrift, waar ook nu wéér eenige voorbeelden op ware grootte bijge. voegd zijn. o. a. van een Venster-voorzetter Bloempot-versiering, Kapstok met consoles. Nu Huisvlijt en Huiselijke Kunst al meer beoefenaars gaan tellen, komt dit Tjdsdhrift te pas. De Wachter, Stemmen uit de Ev. Luth. Kerk, red. D. Drijver, uitg. J. Clausen te Am sterdam. De Juni-afl. bevat een stuk over .Pink steren" door den red. en een ander over Jezus en Panlus door Van Bakel, twee lezenswaardige artikelen. Voorts de gewone rubrieken. Het Groene en Witte Kruis, red. uitg. ds. Fleischer te Winterswijk. De Juni-afl. van dit tijdschrift, gewijd aan Huiselijke Zieken verpleging en toegepaste Hygiëne, bevat een be langrijk art. over de taak van Gr. en W. Kruis ten opzichte van de beperking van de zuigelingen, sterfte en een ander over Inrichting van lighallen (met plattegrond). Voorts de gewone rubrieken. Voor 't jonge Volkje, De Kin derwereld/. Voor de Kinderkamer, de drie bekende tijdschriften voor de jeugd, in opvolgenden leeftijd, waarvan de redacteur S. Abramsz zorgt voor afwisselenden, onderhouden den inhoud', passend aan den leeftijd, waarvoor 't geschrevene liestemd is, terwijl de uitgever het zijne döet om de uitgave aantrekkelijk te maken. Bij 't Jonge Volkje gaat als bijlage telkens een afl, van Münchhausen's Avonturen. Het Leven, geïll. weekblad', red'. Frans van Erlevoordt, bureau (Rokin 2, Amsterdam. De laatstverschenen nrs. bevatten als bijlagen: P. Joris' Herstellende en G. Staller's Jodenbuurt. Het nr. van 3 Juni geeft goedgeslaagde foto's van de Amsterdaanschó Feestweek, benevens por. tret van 't Vorstelijk gezin en handelt voorts over de St. Lucas-tentoonstel ling en hééft een uitvoe rig art. over den Politiehond en zijn vereischten. Het nr. van 10 Juni geeft een geïll. art. over de Courses te Bussum, het tramongeluk te Oud- Beijerland, Huizen en zijn omdracht, en last not least een en ander over Tempels en Paleizen in Aesvrië en Ba/bylomë, met foto's. De Hollandsche Lelie, red. Anna de Savornin Lolhman, uitg. L. J. Veen te Amster dam. De afl. van 8 Juni bevat o. a. een stuk over Orauje-cultus door Wolfgang v. d. Meij, waarin iets waars, maar misschien ook iets overdrevens is. dan een art. „Uit eigen ervaring", zéker ern stig bedoeld', al zal menigeen er tegen hebben. De Redactrice zet liaar roman „Om deeere Gods" voort. Onder Gedachtewisselingen" een woord van verweer tegen Van Holkts beschuldiging aan t adres van 'b feestvierend' Amsterdam, een be schuldiging, die van allen grond ontbloot was en daarom beter niet geplaatst ware. De heer Van Hoik ze» zijn pleidooi voor voorteekenen enz. voort. Wat zijn verhaal betreft van den inlan der, die in een rechtopstaand, touw klimt, zo ruler dat van dat touw een foto gemaakt kon worden, ik kan niiet beter doen dan dien schrijver ver wijzen naar wat te lezen staat in Boisson de la Rivière's „Geheime leer der godsdiensten", pag. 308 en volg. Voorts nog een causerie uit Insu linde „Een Zondag teGrissee." Onr Magazine (met bijbehoorend blaad/je voor de jeugd „the Childs Companion") edited by the publication committee of the Scotch Church to Rotterdam, bón. seor. Mr. J. C. Schenk, Rob. Fruinstr. 11. Dit tijdschriftje, dat eenvoudig voor den dag leemt ,is reeds in den 16den jaar gang en dus eon /bekende, en een goede bekende. Buitenleven, red. K. Sdderius, lïitg. M. Olivier te Amsterdam. Het laatstontvangen nr. handelt over Palingvangst op 't eiland Wollin, het tijdelijke inkuilen van boomen, bijenteelt, be mesting en dfc gewone rubrieken. Wereldvrede, christelijk maatschappelijk maandblad, uitg. P. Veen te Amersfoort (redactie niet genoemd). De laatste nrs. bevatten stukken over De Kerk en haar sociale roeping, de Uit sluiting der bouwvakarbeiders in Duitschland, enz. enz. Het Nederlandsch T oeristen bl a d', uitg. Reisbureau Geurts, dir. J. van Alphem, Amsterdam. Singel 445. Nu 't reisseizoen weer nadert, kan een blaadje als dit, vol reisprogram ma's. goede diensten bewijzen. De Nederlandsch© Tóeïist, Lente nummer 1910, uitg. Lissone en Zoom, Singel 156. 't Spreekt bijna van zelf dat/ dit boekdeel begint met redsprogram naar Brussel; wie liever de ventoonstelhngsdrukte ontloopt, denke over een reisplan naar Den Haiz, de Sachsische Schweiz. Wight enz. Ook reizen naar Londen, zelfs naar Japan worden hier beschreven, alles met de noo. dige mededeelingen van bezienswaard igbedón, reisgelegenlieden, prijzen, enz. enz. Het Weêr van lieden, no. 5 van een serie vah /es ltoekje9, door Joh. Beukenslot ge schreven en uitgegeven doo/r de Hollandia Druk kerij te Baarn. Dit deelt/je handelt over De Weertypen. De Trekwegen der Lagen en De Me teorologie in den Bijbel, in welk laatste hoofd stukje o. a. bloedregen, kwakkelregen en manna regen /besproken worden. Eten „.Klagelied eines Wet terp ropheten" besluit dit deeltje. Morks Magazijn, geïll. maandschrift, (voorheen „Boon's magazijn") uitg. C. 'Morks te Dordrecht red. C. van Son. De Juni-afl. bevat een mooi geilhistr. artikel over liet Passiespel te Oberammergau, een stuk over Roosevelt (met jjortretten), een ander over de Melaatse hen In richting op Java (met foto's), een geïll. Ixeeohrü- ving van Blankenberglie, en natuurlijk een Kijkje op de Brusselsche Tentoonsteling (met verschei den kiekjes), voorts verschillende schetsen, alles te zamen een boekdeeltje vormend van 100 bladzijden Op dje Hoogte, geill. maandschr. red'. J. Waak, bureau Damrak 98, Amsterdam. De Juni- afl. bevat als kunstbijlage „Rozen" geheel pas send in de 'Rozenmaand! Zij heeft portretten van Jhr. v. Riemsdijk, het nieuwe Engelsche Ko ningspaar, enz. Behalve de gewone rubrieken Feiten van den Dag, waarbij de feesten in de hoofdstad -niet vergeten werden, Van en op de Planken, Vrouwenrubriek, Op den Uitkijk, waar in' het. Prinsesje kijkende uit haar rijtuig, en Omze Jeugd, waarin een aardig praatje met plaatjes over Vliegen. Voorts een geill. art. over de Vlakte van Java's Oosthoek, de Doornenburg, met foto's, en 'Herinneringen uit het Cadetten- leven. Eindelijk een Moderne Sigarenfabriek in beeld en schrift. F. W. DRIJVER.. COMMISSIONNAIRS IN EFFECTEN EN KASSIERS. Amsterdam. Amersfoort. PLANTSOEN No. 12. Intsrc- Telepboon No. 188. D a i 1 y k s Telephonisch* verbinding met de Amsterdamsche Beurs. Belegging. Financieels adviezen op grond van langdurige ervaring. Speoulatieve Beurstransactiën a la Hausse en 4 la Baisse. Coupons. - Incassearlngen. Doposlto. Safe-Deposit. Nieuwste eonstructie. Fabrikaat „LIPS". Gedecideerd inbraak- en brandvrg. LOKETTEN te huur in verschil lende maten van f 7.90 per jaar af. Kantoororen van 9—3 en 7—9-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2