Piano's. Orgels. 30 schildersknIchts Uurwerken. 5 Bundels Bijbellezingen G. VAN DUIN. Cötj (Benua^olte Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. Luxe Pony, WOLBERS, Enschede. W. F. A. GROENHUIZEN, Hollandsche Theeverbruik-Vereeniging, Amsterdam. Drinkt onze Thee. van ROK, R. VAN DEN BURG, Verhuren, Ruilen, Repareeren, Stemmen. A G A Z IJN Fijn Sehep- en Zilverwerk. Goud en Horloges. Het schoone Tirol. LISSONE's Reizen. de beste Slaolie. STEARINE-KAARSEN Tan ie SleariDe-KaarseBlaluieli „Apallo", den en ten huize van Arend Jan Baron van Ittersum op eenige revolverschoten in de lucht onthaald werden waardoor zij aan haal gingen. Mr. Brants easchte tegen den lsten be klaagde, mede ook voor eenen gepleegden diefstal te Schin op Geul 9 jaar gevange nisstraf, tegen den 3dien beklaagde, die te vens ook medeplichtig geweest was aan den diefstal te Schin op Geul 5 jaar gevange nisstraf en tegen den 2den beklaagde 4 jaar gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op 28 Juni J910. Diefstal bij 's Rijke Mari- newer f. Herhaaldelijk kwamen in de laatste maanden op 's Rijks Marinewerf dief- etallen, voor van koper, ijzer en andere zaken. Tans is men door een toeval er achter ge komen, wie de dader van deze diefstallen is. Donderdag namiddag verkocht de vrouw van een rijkswerkman een partij te© koper aau een opkooper in de buurt, doch een oogenblik later werd het verkochte in be slag genomen. De verkoopster, door den op kooper aangewezen, vertelde aan de politie, dat haar man dikwijls 's avonds een partij tje koper medebracht, wat haast onbegrij pelijk is, daar men, zoo men de poort der werf doorgaat, altijd bloot staat aan onder zoeking van de zijde van den portier. De man werd dadelijk daarna van zijn werk gehaald en eveneens verhoord. Hij beken de het misdrijf volmondig en wees nog als zijn medeplichtigen een kameraad en een zeventien-jarig jongmensch aan. Verder ver telde hij aan de politie, dat hij ongeveer 50 K. G koper had verduisterd en dat- nog 120 K G. in een der magazijnen lag te wachten weggehaald te worden. Bij onderzoek bleek, dat zijn verklaring waar was, waarna het drietal op staanden voet geschorst werd. Bij huiszoeking vond men bij den man nog een partij koper. De drie mannen zijn ter beschikking van de justitie gesteld. De hoofddader is een tot nog toe te goe der naam bekend staand werkmandie on geveer 10 jaar geleden van H^Hevoetsluis naar Amsterdam werd overgeplaatst. Ook de zeventien-jarige jougen stond bij zijn supe rieuren zeer goed aangeschreven. Deze be grijpen niet, hoe de jongeling, die dezer da gen examen moest, doen voor machinist voor een dergelijk ernstig vergrijp is te vinden geweest. Men hoopt met-dit drietal de daders der veelvuldig op de marinewerf voorkomende diefstallen te hebben gevat. (N. v. N.) •-Inbraak. Te Etten (N.-Br.) is op klaarlichten dag ingebroken bij dien land bouwer J. K., aan den Va-artkant aldaar. Uit een kast werd ongeveer f 225 aan papie ren- en zilvergeld meegenomen. Een doosje met papieren geld en verschillende gouden sieraden bief onaangeroerd. Met politiehon den wordt gepoogd den dader op te sporen. Vlektyphus te Roden- r ij s. Gisteren middag heeft één persoon de barak gdheel hersteld verlaten, heden zullen er nog 3 volgen; 2 blijven nog, maar zullen oolk spoedig kunnen gaan. Het a u t o-o ngeluk aan het R h e d e n s c h e v«fir. Maandag avond is na veel moeite de auto van den heer Ent hoven uit Nijmegen, die 's middags aan het - Rlhedensche veer van de pont in den IJsel reed, opgehaald. Het lijk van den eigenaar, die blijkbaar nog getracht had uit het voer tuig te komen, hing aan de rechterzijde, ge deeltelijk uit do auto. De rammen van de auto stonden vast., Arme krankzinnige. Ecu bejaard ingezetene, die in zijn woning aan de Laan van -Meerdervoort te 's-Gravenhage, wegens storing zijner geestvermogens wordt verpleegd, wist Maandag onbemerkt zijn huis te verlaten en kwam aan liet commissariaat aan de Archimedeestraat vertellen, dat hij vergiftigd was door een krankzinnige arts en een verpleger. Op zijn verzoek belde de inspecteur van dienst, die uit de verwarde czirnen van den anan begreep te doen te heb ben met iemand, die niet wel bij 't hoofd was, diens geneesheer, dr. S., op. Inmiddels vluchtte de man het politiebu reau weer uit, langs Regentesselaan en Ste- phensonistraat, waar hij werd gegrepen en, oui ongelukken 4e voorkomen, weer terug gebracht naar het bureau. Daar was inmid dels dr. S. verschenen, die zijn patiënt trachtte te bedaren en hem door twee ver plegers per auto weer naar 'huis liet bren gen. De ongelukkige was echter hoe langer hoe meer opgewonden geraakt en wei in die mate, dat dr. S. aan het commissariaat lier vragen, het dwangbuis af te staan, daar hij vreesde, dat imen deu man niet langer zou kunnen houden en ongelukken te vree- ze ii waren. Die vrees bleek niet ongegrond), daar de anan een flesch- stuk sloeg op het hoofd van dr. S., die daardoor bloedend werd ver wond Ten slotte slaagde men er in, zich van den zinnelooze meester te maken en hem buiten staat te stellen, erger ongelukken te veroorzaken. Brand. Zondagnacht ontstond te Enschede brand in het filiaal-Averink van den heer H. Bakema, handelaar in galan teriewaren, gelegen aau de Oldenzaalsche straat. Het perceel brandde beneden geheel uit, terwijl ook het bovenhuis, bewoond door dr. Venema, en het naastgelegen per ceel ,,De Stad Parijs", van de firma Schen- ke, veel waterschade kregen. Verzekering dekt de schade. Door onbekende oorzaak, maar vermoe delijk door kortsluiting, ontstond Maandag nacht, brand in den sigarenwinkel van den beer Donk in de Vissering-straat te IJmui- den. Dit pand was gelegen naast de over gebleven ruïne van het in Januari door brand vernielde manufacturenmiagazijn ,,De Allemansgading". De winkel en de daar naast gelegen melksalon van den 'lieer Goed hart met de bovenwoningen, die door de familie Nat en Dijkstra bewoond werden, gingen geheel in vlammen op. De gemeen tebrandweer werd bij liet blusechingswerk bijgestaan door de sleepboot ..Breeveertien" van de firma Volker en Bos en door dé Rijkswaterstaa+sboot Hoofdingenieur Dirks". Dank zij het stille weer werd het vuur tot bovengenoemde perceelen beperkt. De bewoners waren allen tegen brandschade verzekerd. School- en Kerknieuw». Afscheid prof. Van Hamel „Propria Cures" schrijft: Maandagmorgen heeft professor Van Ha mei zijn laatste college gegeven. Toen hij daar leukjesweg, op de hem eigene, zoo door ons gewaardeerde wijze, het onderwerp behandelde, solioen ons de werkelijkheid, van zijn heengaan toe als een boos droombeeld, dat niet waar kon zijn, omdat wij niet wilden, dat- het waar was Helaas! In de 'kort© stike, die volgde op zijn laatste woorden, voelden we diep in ons het groote gebeuren, het afscheid. De heer Van Woerden, ons aller gevoelen ver tolkend, sprak een laatste woord \an dank en waardeering uit - dank aau den professor voor de sympathieke wijze, waarop hij college gaf en met zijn leerlingen omging; waardeering voor den ge leerde, die als baanbreker en voorvechter der nieuwe strafrechts-theorie zoo grooten roem wist tp behalen. Toen daarna de professor zelf het woord voer de, vertelde van zijn dertigjarig tijdperk dat- hij nu ging afsluiten, tegen zijn wil; toen hij, zijn aandoening nauwelijks overmeesterend, zeide dat hij in zijn professorale loopbaan dit het schoonst had gevonden: steeds jonge menschen, jonge ideeën om zich heen te hebben en. zoo zelf jong te kunnen blijven; toen hij ten slotte van de uitnoodiging, hein gedaan om in Parijs voor eenigen tijd college to komen geven, gewag maak te en daai tor-stond weer bijvoegde, dat hij zeer zeker ons niet zou vergeten, maar liet volgend jaar in do Aula enkele voordrachten zou houden hoe voelden we ons toen niet klein, denkende aan de ontbering, die in hèm het afecheid teweeg moest brengen. Én na een stillen handdruk verlieten we het lokaal. Door den lieer TC. R. Sougée, te Alkmaar overleden, is zijn geheele nalatenschap vermaakt aan de Ned. Herv. Diaconie aldaar, met ver plichting tot- uitkeering van een legaat van f 10Ü0 aan de Christ, school en van f 1000 aan de Ned. Herv. Gemeente aldaar en een lijfrente aan zijn schoondochter gedurende haar leven. (Stand.) De commissaris der Koningiu in dit gewest'heeft inet ingang van 1 Juli 1910 be noemd tot ledeu der gezondheids-commis- siën, waarvan de zetels zijn gevestigd in de gemeenten: Wijk bij Duurstedede heer en G. van Hazendonk, te Tuil en 't Waal, en M. W. Berrevoets, te Jaarsveld; Zei6t: de heereu mr. W. H. J. Blanckenbagen, te Zeist, en J. Hardeman Jr., te Veenendaal; Baavn de heer A. Ivoelewijn, te Eemnee Locr.en de heeren mr. W. F. E. Spiering, te BreukelenNi je nrodo, en J. J. F. Hart man n, te LoenenAmersfoort: de heer T. M. van Veen, aldaar; Utrecht: de heeren W. G. van Haeften Jr., L H. N. Dufour, I. II. J. vau Lunteren en W. C. Schimmel, allen aldaar. De Vereenigiiig van directeuren en onderwijzers aan de Rijksnorma'alscholen in Nederland houdt haar 6e algemeen© ver gadering op Zondag 10 Juli, 's middags 2 uur, iai het Gebouw voor Ruus'ten en We tenschappen te Utrecht. Het tuinfeest, te geven op 30 Juni a.s. door H. M. de Koningin-Moeder te Soesbdijk, gaat niet door wegens het Over lijden ,van H. K. H. Prinses van Wied. Luitenant jhr. M. C. F. G de Rotte wordt 1 Juli ingedeeld bij biet 2e escadron le regiment huzaren alhierluitenant P. H. B. Beernink wordt op dien datum over geplaatst bij liet 3de regiment huzaren te 's Gravenhage. De res. paaiden artsen 2e kl. B. Eg- gink van Twello, J. O. A Verheul van Bergen op Zoom. H. ter Beek van Naarden en H. van Doorn van Hariwelen, zijn voor ééne miaand onder die wapenen gekomen om aan de hoefsmidschool onderricht te ont vangen in -de verschillende dienstvakken. Naar wij vernemen heeft de opper wachtmeester J. B. Larmené, hoefsmids baas aan de hoefsmidschool, pensioen aange vraagd. Geslaagd voor het eerste natuurkun dig examen de heer W. van Haselen. In de godsdienstoefening, welke Zon dagmorgen in de Lutherse he kerk wordt ge houden, zal als spreker optreden de. H. C. Lohr, Emer. Evang. Lutii. pred. t© Haar lem. ln de godsdienstoefening, Zondag a.s. in de Remonstrantsohe kerk ie houden, zal als spreker optreden prof. dr. T. Can- negieter van Uitrecht. De tentoonstelling van rozen, welke door de vereenigiiig tot bevordering der ro zenteelt ,jNos J.uunguuft Rosae" a.s. Zondag in Amicitia wordt gehouden, zal vele be zoekers trekken. 's Morgens om elf uur wordt deze ten» toonstelling door den voorzatter jhr. J. L. Mock van Santpoort geopend. De kolonel-commandant van het 5de reg. inf. is zoo welwillend de stafmuziek aan te bieden voor een matinée op het terras van Amicitia. De sluiting vau de tentoonstelling is be paald op 9 uur. Di de kegelbaan van de Sociëteit ,,Vereeniging" zal weder een kegel concours worden gehouden voor clubs en beoefenaars van kegelsport in deze gemeente. Volgens liet programma, wat we heden van de re- gelingscorwmissie ontvingen, zal gehouden worden een vrije baan en een korps wedstrijd. Het aantal beschikbare kaarten bedraagt 4500. Een nieuwe aantrekkelijkheid heeft de re- gelings-commis&ie gemiaaikt dooi' een week- prijs van vijf gulden beschikbaar te stel len voor den kegelaar, die in de afgeloopen week 'het 'hpogst© aantal punten op één kaart heeft behaald,, zoo als dit ook voor in ternationale concoursen gebruikelijk is te doeu. Voorts is uitgeloofd een aantal flinke geldprijzen en een keurige collectie kunst voorwerpen, (hedenavond geëxposeerd bij de firma Fortmann en Hekenkamp, zal menig kegélliefihebher doen bje&luilten zijn beste krachten in te spannen. Ten slotte zij nog vermeld, dat dit jaar is uitgeloofd een prachtige kristallen wissel beker. Deze wordt gewonnen door die kegel club, welke in den korpswedstrijd het hoog ste aantal punten behaald heeft. De wissel beker moet ieder jaar door de winnende club opnieuw verdedigd wordenom eige naar van dezen wisselprijs te worden, moet hij tweemaal achtereenvolgens of driemaal in 't geheel door dezelfde club gewonnen worden. De kegelwedstrijden in genoemde Socië teit zijn algemeen bekend. We behoeven ter aanbeveling er dus niets bij te voegen. Zij, dig noodt de wedstrijden daar nog bezoch ten, kunnen wij opwekken van de gelegen heid thans gebruik te makenZaterdag avond a.s. is de opening. Gisteren avond werd in de Zwaan een vergadering gehouden van ambtenaren in klienst van het Rijk, de Gemeente en de Spoorweg Maatschappijen, onder voorzit terschap van den heer W. C. Oosterman. Nadat delze de aanwezigen welkom had geheeten, zette hij het doel der bijeenkomst uiteen, n.l. het slichten eener inkoopver- eeniging, een vereenigiiig, die door het koo- pen bij groote hoeveelheden, aanmerkelijke lagere prijzen zal kunnen bedingen. Dat dit mogelijk is, bewijzen soortgelijke Ver- eenigingen in andere steden en wordit ook bewezen door samenwerking Van ambtena ren te dezer stede, 'die vorig jaar anthro- ciet kochten tegen .2/3 van den prijs, -die te dezer stede 'moest worden betaald. In hoofdzaak zal de vereenigiiig werken in de lichting van gezamenlijken inkoop van win terprovisie, maar ook kunnen, op den grondslag van coöperatie, de belangen der leden verder worden bevorderd. Een ,«zeer gedetailleerde uitwerking van het plan, wenschte de voorzitter over te laten aan het eventueel te kiezen bestuur, zoodat al leen in bespreking kwamhet al of niet oprichten eener coöperatieve inkoop-veree- u iging. Bij de discussie werd het idee geopperd de zaak geheel in eigen beheer iie nemen. De voorzitter vreesde, dat daaraan groo te moeilijkllieden 'zouden zijn -verbonden, terwijl de ambtenaren er zoo veel mogelijk naar moeten streven 't geld, dat zij in Amers foort verdienen, ook in Amersfoort te be steden. Ook zal het z. i. geen aanbeveling verdienen <le zaak aanstonds zoo grooit aau te pakken, maar langzaam aan te trachten het arbeidsveld der vereenigiiig te vergroo- ten. Van andere zijde werd gewezen op de noo- dige controle, daar men altijd afhankelijk zal zijn van bepaalde personen, terwijl op coóperatiegebied soms is gebleken, dat de leden niet altijd de voordeelen genieten, die zij bij stipt eerlijke uitvoering der werk zaamheden zouden kunnen verkrijgen. Naar de meeuing van den voorzitter zal dit alltijd een moeilijk punt 'blijven, maai hij hoopte, dat men wat vertrouwen zou stel len in de menschen en het bestuur kan bo vendien voor het nooclige toezicht zorgen. Verschillende punten werden nog bespro ken omtrent den werkkring der verceni- giug, die door het bestuur nader zullen wor den overwogen. Ten slotte stelde de voorzitter voor over te gaan tot- oprichting der vereenigiiig, waar toe besloten wend. Tevens werd aan meer dan een zijde in overweging gegeven te wer ken in de richting als door den voorzitter aangegeven, en te .beginnen voor den as- winter de winterprovisie gezamenlijk in te koopen. Een bestuur werd gekozen, dat een en ander nader zal uitwerken en een tweede vergadering zal u its dhr ij ven tot definitieve stichting der vereeniging. Hierna werd de vergadering gesloten. Ge temperatuur van het water van de Amersfoortscli© Bad- en Zweminrichting Was lieden morgen 7 uur 68 graden Fahren heit. Gisteren is door de politie alhier een persoon op heeterdaad betrapt hij het- ste len van bloemen uit een tuin. Bij een verlofhouder alhier heeft de poli tie den ongeoorloofden verkoop van sterken drank geconstateerd. Van beide gevallen is procesverbaal opgemaakt.. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van 22 Juni 1910. Medegedeeld door het Kon. Ned Mei Instituut te de Bilt. Hoogste stand 766.3 te Coruna; laagste 755.4 te Maliu Head. Verwachting tot den avond van 23 Juni: Zwakke meest Z.-W. wiud. Bewolkt tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk negen- of on weersbuien. Weinig verandering in tempe ratuur. TE KOOP voor lagen prijs een uiterst mak, bijzonder geschikt voor kinderen. Brieven franco letters H. S. W., NIJGH VAN DITMAR's Algemeen Advertentie-Bureau Rotterdam. GEVRAAGD. Accoordwerk of 22 cent per uur, Horloger, Langestraat 42, Grootst* sorteoring I' klas ARTIKELEN. Reparatie-Inrichting billijkviae «n goed. Alleen verkrijgbaar bij: M. R. N. OOSTERVEEN, Langestraat 46, Arnhemsctie straat 11. Prijsnoteering per 5 ons. Zeer goede Gruisthee 55-60 Ct grove Thee vanat65 OntbUttbee70 Namiddagthee80 Extra One Ch. Congothee 100 IOO IOO '7o Algemeeise Friesche Levensverzekering-Maatschappij, te Leeuwarden, opgericht in 1844. Deze Maatschappij sluit alle soorten verzekeringen tot elk bedrag met of zonder invaliditeit. Het geheele overschot komt aan de verzekerden ten goede. Verzekerd Kapitaalt 24.552.859.84 Kaarde der Bezittingen- 5,882,531.47 IOO "IO Geen aandeelhouders. Billijke tarieven. IOO Echt Victoriawater Arnhemschestraat, Amersfoort. OnCHI.AMNSTElN van DA COSTA. Citgaafsprijs f 6.— tftdelijk voor sleehts f 2.—. 1. Genesis. 2. Exodus—Deuternoiüium. 8. De Brief van den Apostel Paulns aan do Romeinen. 4—5. De le en de 2e Brief van den Apostel Panlns aan de Corlntliiërs. T1q7P kostelijke Bijbellezingen van UuAu Da Costa, de 5 bundels vroe ger f 6.zijn tijdelyk voor slechts f 2.— te bekomen bij D. BOLLE, Bazaar van Goetlkoope Boeken, Hang 98 te Rot terdam. Franco na ontvangst van Post wissel, waarop melden: „5 Bundels Da Costa". REPARATIE-INRICHTING. Aanbevelend lian gestra at 143. LISSONE's Gezelscliapsreizen naar Hoog- BeierenSalzkammergut en door oen der schoon ste bergstreken van Europa, het heerlijk Zuid- Tirol, het prachtige Ampezzodal; met of zonder bijwoning van het vermaarde passiespel, vor- trekken: 11 Jnll en 1 Aug., duur 20dagon, zonder Beieren 17 dagon. 8 Aug. en 6 8ep(. prachtige reizen door Tirol, 19 dagonoverweldigende natuurtaferee- len, het Inndal, Suldal, Stilfserjoch, Meran enz. met of zonder bijwoning van het passiespel. Programma's verkrijgbaar ft 10 ets. per stuk. 27 Juni. 11. 18. 25 Juli, 1. 8. 15. 22, 29 Aug. Prachtige reizen door het trot- sch'e Beiersche Hoogland, een natuur gelijk aan die van Noorwegen, het passiespel, de Kon. Kas- steelennog wijzen wij op onze reizen door Hoog BeierenpassiespelKon. kasteelen f 100.—. 31 en 27 Juni. 1, 15, 18. 22, 25, 29 Juli; 1, 5. 8, 12, 15, 19. 22. 26 en 29 Aug. Progr. 10 ets. I.ISSOVL j ZOON Reisbureau, opgericht 1876, j Singel 155, Amsterdam. Alleonreizenden wendt U tot ook tot ons en neemt eens de proef met onze voortreffelijke I hotelcouponstekstboekjes passiespel 85 ots.I een heerlijke varfrisschende drank, verkrijgbaar in alle solide krui deniers en comestiblezaken. Men eische flesschen voorzien van dtiquet van rok. relief kaart Tirol 35 ets. Baedekers, entréé- kaarten voor liet passiespel enz. Wek. reizen naar Brussel, Waterloo, Sonien- woud. Ardennen, Ostende, enz. 28 Juni, 26 Juli. 23 Aug. do Wereld stad Londen, Wight, Bournemouth. 5 Juli, 2 oir 16 Aug. don Rijn en het Ahrdal. 6, 13. 20 en 27 Juli, 3 en ÏO Aug. naar Noorwegen's trotsche Westkust den be roemden Hardanger. 8 Juli. Parijs, Versailles, Fontainobleau. 16 Juli, 16. 29 en 31 Aug. prachtige reizen door Zwitserland. Op 1 Aug. eon extra reis door Zwitserland 11 dagon, terug via Brussel f 195. 21 Juli en 10 Aug. naar Zweden en Noorwegen, het land van hooge bergen, glet- schers en woest bruisende bergstroomen, tevens bezoek aan de Noorsche hoofdsteden. Voor de verdere reizen vrage men onze gratis roiskalonder. Voor logies in Brussel wonde men zich tot ons. HARDE, HITTE en ZUIVERE ie SCHIEDAM. BEKROOND te Wèenen in 1873 met de Verdienste-Medaille, te Parijs in 1878 mot de Gouden Medaille, te Amsterdam in 1883 mot de Gouden Medaille. te Antwerpen In 1885 met bet Eerediploma te Parijs in 1900 met de Grand Prix. (Hoogste onderscheidingen Deze kaarsen vonken niet na en geven zeer weinig rook bU bet uitblazen verkrijgbaar bij alle roorname winkeliers.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3