METHORST VAN LUTTERVELD, Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN bekwame LINNENMEID, BETÜWSCHE MEIKERSEN, HYPOTHEEKBRIEFB ANK Grand Hotel Flora Kassiers en Commissionair* in Effecten. H. OYENS ZONEN, Amersfoort, Baarn, P^Naar VOLENDAIVS en MARKEN BRILLEN en PINCE-NEZ in Goud, Zilver en Nikkel. Prima kwaliteit Scharen en Mbssbh ,n Tk.nmnile W. F. A. GROENHUIZEN, Het is een oude geschiedenis, <lc bard toont geen neiging een land. te ko men. lleijnalt geeft bevel 'hem daartoe te noodzaken en dwingt hem een lied te zin gen. Noode gaat hij hiertoe over en door baritone vertolkt klinkt sonoor over het water ,,Ghi wilt mei macht, heer Grave, dwin- ghen Den gheest dien gheén en dwinghen can. Een sangher is een eerlic man Die logheue en laet haer niet besingilien Onder luide teekenen van afkeer en toorn klinken de sombere voorspellingen voor Gelre „Ic each dat lant verdeelt in veden, Uw souen doot endo kinderloos, Ic each den viant starc ende boos: Ic bleef in tranen neerghesetm Heftig vertoornd laat Ileijnalt den zan ger gevangen wegvoeren, niet achtend de smeekbeden van Alianora. De feestvreugde is verstoord en Graaf en Gravin trekken zich met 'hun gevolg binnen het slot terug. Ter wijl het tooueel ontruimd wordt, vertolkt het koor de gevoelens, door het voorgeval lene gewekt en legt er voor den ontstuimi- gen Reijnalt de waarschuwing in, dat geen kwaad moeilijker te dragen is dan dat, wat men zich willens en wetens berokkent. De tweede handeling valt verscheidene jaren later; twee zonen, Reijnalt en Eduart, zijn uit de echtverbintenis ontsproten. De sombere voorspelling van den zanger heeft zich gedeeltelijk vervuld, Reijnalt verwaar loost zijne vrouw en deze verwijlt eenzaam met hare vrouwen op het slot. Het koor ver tolkt haar droevige -gevoelens, de verwijde ring van haren gemaal „Nu tighen wi vereceijden, Een elc na sinen cant: Hi koos die li elite weijden,, Hi lie* mi tdonckere lant Alle zorgen wijdt zij aan zieken en onge- lukkigen. Wanneer een melaatsche op een baar wordt binnengedragen, wijken allen vol vrees terug, doch Alianora met hare zonen, verbindt en verzorgt den zieken man., terwijl plechtig opklinkt het lied van de Bermiherlichheit" en een aanw&zige kloos tei'broeder de gravin zegent. Daar klinkt luid bazuingeschal, hoefge trappel galmt -op de brug, en Reijnalt komt thuis uit den krijg, een schitterende stoet ruiters in blanke wapenrustingen. De gravin treedt haren gemaal tegemoet, doch Joanna van Batenburg plaatst zich tu&sc'hen beiden en wijst waarschuwend op den melaatsche. Reijnalt vindt hierin een voorwendsel om zijne gemalin te verstoo- ten. Over de aanwezigen valt ontzetting in. Alianoor gaat met haar beide zonen heen, terwijl liet koor aanstemt„Gij wilt ver- stooten der engelen genoote". Daarna gaan Reijnalt en Joanna van Batenburg gearmd af en het slotkoor zingt: „Gij hebt gekozen Voor Hemels rozen Den bloei der aarde, die vergaat De derde handeling -vangt aan met een vroolijk jagersliedje Een Gelderscliman-, een jagersman J Halilalom, halilalie Inimiddels verschijnen jagers met reeën., zwanen, reigers en herten. Een Rustige maaltijd wordt aangericht, waarhij ook Reij nalt met een gevolg van edeelen en Joanna van Batenburg. De hertog is echter som ber en nadenkend gestemd en zelfs heb ta fellied „Dat liet van dien Rijnschen Wijn", vermag niet hem op te beuren. Daar ver schijnt. een nai ten tooneele en kiest in zijn lied scherp partij voor de verstooten her togin. Joanna van Batenburg gaat veront waardigd. heen. Ook Reijnalt verheft zich, en ziet, in den middenuitgang, hoog boven allen uit staat Alianoor met hare beide zo nen. Haar mantel afwerpend prijkt zij daar in een helwit kleed al6 een beeld van hare enjetteloo2o reinheid. Reijnalt valt ontzet ter aarde, zij heft hem. liefdevol op en met hun kinderen ver laten zij het toon-eel. Als beeld van de»late liefde zingt het slotkoor „Dieper rijs*, de najaarsmorgen over uw hereenden bond, Dan de lichte lentedagen glansde op uw jong geluk, Dan de zomerzonnen straalden, waar uw hart in armoe ging.' De artistieke leiding berustte bij Hen- ricue, de muziek is van den heer F. E. A. Koeberg en de tekst der liederen van dr. PC. Boutens. Door hunne samenwerking (kon het anders?) i6 een kunstwerk gescha pen, dat op meesterlijke wijze werd uitge beeld. De composities werden door het Utrechtsch Stedelijk Orchest en door Toon kunst op bewonderenswaardige wijze ver klankt. De verdere dag is gewijd aan recepties van studentengezelschappen en concerten, terwijl de avond besloten wordt door Café Chan- tant op sociëteit Minerva". Aan het Holl. Spoor station te 's Gra venhage werden Dinsdag afgegeven 15.000 i-etourbiljetten naar Leiden, terwijl het to taal aantal reizigers daarheen dien dag onge veer 30.000 bedroeg. Gedurende de maanden Juli, Augus tus en September worden de vacantiekaarlen door S.S., N. C. S. én N. B. D. S, weer uit gegeven. De Algemeene (prijs 4, 3 en 2) door S.S., N. C. S. en N. B. D. S. en de Bijzondere (prijs 2.30, 1.70 en 1.10) door S.S. en N. C. S. Nadere bijzonderheden vindt men vermeld op groote aankondigingen en strooibiljetten, terwijl inlichtingen kosteloos aan alle sta tions en informatie-bureaux, Staatsspoor, Ned.-Centraal- en Noord-Brab. Duitsche Spoorweg-Mij. verkrijgbaar zijn. Zelfs op den Zondag niet. De Nieuwe Zutf. Ct. bevatte dezer dagen «en bericht uit Eerbeek, luidende „De bijen maken het zeer goed. De ont wikkeling heeft tot dusver naar behooren plaatfi gehad en de zwermen, die zijn afge komen,, waren over 't algemeen van een middelat-ige grootte. Het nazwermen is ech ter nog niet afgeloopen. Op de mooie zomer dagen wordt er door vele volken al aardig wat honig gewonnen, de bijtjes gunnen zich dan geen rust, zelft op den Zondag niet; gisteren bijv. geurde het om mijn bijenstal van honig. Tot heden was het verloop voor den imker bevredigend." Venten op Zondag. In een vergadering van Haagsclie venters, gisteren avond gehouden, is eene motie aangenomen, den gemeenteraad verzoekende om art. 30a der Haagsclie Politieverordening te wijzi gen in den geest, als door den heer Deen ig voorgesteld, n.l. zóó, dat het luidkeels venten van kocp- en eetwaren des Zondags na 12 uur geoorloofd is. Diefstal van voorwerpen der Oranje-tentoonstelling. Voor de Ameterdamsche rechtbank had zien gisteren te verantwoorden .de 47-jarige kruier N. J. W., wegens diefstai van verschillende kunstvoorwerpen. Vooreerst had hij in de maand Septem ber 1909 in perceel Keizonsgracht 2 geelko peren beeldjes ontvreemd. Dan heeft hij op verschillende tijdstippen in de maand April uit een zich in het Stedelijk Museum, aan de Paul us Potterstraat, bevindende kast 6 -bordjes van aardewerk, waarop de portret ten van Prins Willem V en diens gemalin, een miniatuur-portret van Prins Willem V, in geelkoperen lijst, ee<n geelkoperen tabaks doos, twee koperen lijstjes, waarin onder scheidenlijk de portretten van Prins Willem V en diens gemaan, een koperen horloge- sleuteltje, waarin een portret, en -drie kro ningsbordjes weggenomen, een en ander af komstig uit de Oranje-tentoonstelling, waar voor mr. Th. Stuart zijne collectie had afge staan De voorwerpen werden bij verschillende opkoop ere verkocht; de. bekl. werd nog in het bezit gevonden van de horlogesleutel en eenige portretten. Het O. M., mr. Luyken Glashorst, eiscli- te een gevangenisstraf voor den tijd van 8 maanden. Diefstal met braak en in- klimming. Te-r terechtzitting der rechtbank te Maastricht van gisteren had zich te verantwoorden de 19-jarige mijn werker de Liege, uit Houthem, thans gede tineerd-, die in vereeniging met zekeren Pierburg, die wegens krankzinnigheid bui ten vervolging is gesteld, in den nacht van 7 op 8 Januari 1910 uit het stationsgebouw Valkenburg eene partij geldstukken,, tocbe- boorende aan de Mij. tot Expl. van S.S. wegnam. Hij hoorde deswegen 3 jaar gevangenis straf tegen zich eischen. De uitspraak werd bepaald op 28 Juni a.s. De inbraak in die Vijzel- straat. De rechtbank te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de zaak van den 26-jarigen timmerman en den 18-jarigen met selaar, die terecht geetaan hebben wegens diefstal -met braak in den hior'ogewinkel van den hleer H3. Brókke aan de Vij zei straat 112, gepleegd in den nacht van 16 op 17 Februari. De eerste beklaagde, recidivist, te gen wien zeven jaar werd geèischt, werd ver oordeeld tót zes jaar gevangenisstrafde tweede bekl., overeenkomstig den edsch van het O. M., tot vijf aar gevangenisstraf. Een simulant? De beruchte in- en uitbreker Arie Boere, die na zijn ar restatie te Amsterdam t-han-s weer in de bij zondere strafgevangenis voor mannen te 's Hertoigeivbosclh achter slot en grendel i# gebracht, is daar aL dadelijk weer begon nen met al of niet gesimuleerde krankzinnig heid te vertoonen. Hij weigert ook voedsel tot zich te nemen. Inbraak. Bij den horlogemaker M. Ro-skamp te Cronau werden gisterennacht de ruiten der uitstalkast ingeslagen en een waarde van f 3000 aan gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Twee Neder,anders zijn eenige uren later door de politie te En schede aangehouden met een groot deel van ht gestolene in hun bezit Een hunner wist te ontsnappen Berooving. Bij de politie te Scheveningen is aangifte gedaan, diat in de laatst© weken vreemdelingen door verdachte vrouwen gelokt zijn naar een woning, no. 106 in de Wassenaarsche straat te Sche veningen, waar zij door die vrouwen be roofd zijn van geldbedragen. Komen de be stolenen hiertegen op, dan verschijnen een paar manspersonen, die zonder veel omhaal de betrokkenen de straat opgooien. Het ge zelschap, dat uit Rotterdam afkomstig is, is, bij de justitie en politie bekend. A 11 ij d nog even dom. Twee bvoeders, Duitschers, te Dusseldorp woon achtig, zijn Dinsdagavond in den trein tus- schen Breda en Rotterdam in lianden geval- leu van twee kwartjesvinders. De Duit schers verloren f 300 en f 200 met kaartspel. Bij aankomst te Rotterdam aan het station Beurs hebben zij hiervan kennis gegeven aan het stationspersoneel. (>,N. R. Ct.") Een verwoest le v<e n. De Ne derlander ibevat een verhaal van een 18- jarig meisje, dat de ouderlijke woning in een Dren-bsch dorpje had verlaten en te 's Gravenhage in verkeerde omgeving was gekomen. Toen Vrijdag 17 dezer de hoofd commissaris van politie een brief had ont vangen van den predikant van het dorp, in welk schrijven eenige aanwijzingen om trent het meisje voorkwamen, toog de re cherche aan het werk. In den morgen van den 18en Juni was het meisje aan het hoofd bureau en verhaalde 't volgende Zij was met weiniig geld in Utrecht ge komen, en na aldaar een nacht te hebben gelogeerd, had ze nog 50 cent. In Utrecht ronddolende, werd ze aange sproken door een vrouw, die haar gaarne wilde helpen. Deze, een beruchte koppe laarster uit Den Haag, nam haar mee naar haar woonwagen, waarmee ze op dat oogen- blik te Utrecht was. Tussohen Utrecht en Amsterdam werden verschillende dorpen bezocht en afgebedeld met allerlei negotie. Gedurende de Julianafeesten was het illus- tre gezelschap te Amsterdam en vandaar trok het terug naar Den Haag, waar het arme kind overgeleverd werd in handen der dochter van de koppelaarster, die haar in Utrecht had opgepilkt. Deze Vrouw, zoo mogelijk nog dieper ge zonken dan "haar moeder, en evenals deze een verdierlijkt schepsel, dwong het onnoo- zele kind tot ontucht, en toen ze zich ver zette, werd ze mishandeld. De gevolgen van een en ander openbaar den zich al spoedig in een vreeselijke ziek te, tengevolge waarvan ze in liet Acade misch ziekenhuis te Leiden werd opgeno men. Niet genezen ontslagen kwam ze weer te Den Haag, en zoo werd ze in deern iswaar- digen toestand door de politie gevonden ten huize van de koppelaarster. Schamel gekleed, ziek en ellendig, zóó dat ze haast niet kon loopen, kwam ze op het hoofdbureau van politie, waar ze vrien delijk werd ontvangen, en met een kop kof fie en een boterham werd verkwikt. Bitterlijk schreiende, werd ze door een rechercheur gebracht naar een arts, die da delijke opneming in liet Gemeente-zieken huis noodzakelijk achtte. Daar was echter geen plaats en door de verdere 'bemoeiingen der politie is ze Maan dag jl. in het r.-k. ziekenhuis opgenomen. Bij het verhoor, waarvan proces-verbaal is opgemaakt, bleek dat de vrouw, die haar in Utrecht aansprak en meenam dezelfde is, die door de rechtbank te 's Gravenhage in 1908 is veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf wegens koppelarij en tot lieden rei zend onder een andereu naam, van plaats tot plaats gaande zich aan de tenuitvoerleg ging van het vonnis wist te onttrekken. De recherché heeft dadelijk een van baar bekwaamste mannen uitgezonden om de be ruchte koppelaarster te arresteeren. Maan dag is ze te Rijnsburg aangehouden en naar het Huis van bewaring te Den Haag over gebracht. Een woord van lof mag de politie in deze niet worden onthouden. Te Borger (Dr.) is een 12-jarige jon gen van een met steenen beladen wagen ge vallen, met het gevolg, dat een der wielen zijn hoofd verbrijzelde, zoodat de knaap terstond was overleden. Verdronken. Te Veendam is Dinsdagnamiddag het driejarige knaapje van den werkman R. Vegtor in het Wester- diep verdronken. B ij het b a d e n is Dinsdag mid dag te Ne6 verdronken de 11-jarige P. V. School- en Kerknieuws. De Borromaeu s-e n e y o 1 i e k. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Arnhem nam met meerderheid van stemmen in zijn ver gadering van Dinsdagavond de volgende motie van orde aan ..De ALg. Kerkeraad der N. H. G. van Arn. hem, kennis genomen hebbende van de voor alle Pro testa n tache vorsten en volken krenkende woor den der Borromaeus-eneycleik, vindt daarin een nieuwen spoorslag om ijverig en getrouw de waar heid van het eeuwig Evangelie van Jezus Chris tus ïiaar do Schriften te prediken, en voorts ter zake van deze uiting van het hoofd der R.-K. Kerk waardiglijk te zwijgen, en gaat over tot de órde. van den dag." De encycliek. De groote kerkeraad der Evangelisch-Luthersche gemeente te Amster dam heeft, ingevolge besluit met algemeene stem men genomen in zijne vergadering van 20 dezer, een blief gericht aan H. M. de Koningin, waarin instemming betuigd wordt niet liet dezer dagen gezonden adres van den kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente te Utrecht f in zake de jongste pauselijke encycliek. Door den minister van Binnenland- eche Zaken is bepaald, dat ale standplaats voor den inspecteur, belast met het toezicht op de naleving van de drankwet, J. A. Franken, Zeist met ingang van 1 Augustus is aangewezen Putten. De alpliabetieche aanbeveling ter benoeming van een secretaris dezer ge meente, bestaat uit de heerenFokken s, ambt. ter secretaris te Weeap Insonides, id. te ElburgSchipper, id. te- Veenendaal. U itgehongerd. Zondagavond viel te Nijkerk een net gekleed voetreizi ger op den openbaren weg bewusteloos veer. Men kon dadelijk aan zijn goed verzorgde kleeding zien, dat men niet met een land looper te doen had. De dokter werd gercepen, die last gaf den vreemdeling per brancard naar het zie kenhuis over te brengen. Alle pogingen het bewustzijn te doen te rugkeeren bleven vruchteloos. Eerst Miaan- dagnaniiddag kwam de man weer bij ken nis, waarbij het vermoeden van den genees heer werd bewaarheid, dat honger d? or zaak der ongesteldheid was. De man was van Meppel naar Amstcr dam geweest cm werk. Dit was hem toege zegd en nu zou hij zonder een cent op zak te voet naar vrouw en kinderen gaan om de blijde tijding te brengen. Vrijdag had hij liet laatst wat genuttigd. j.i eergevoel weer'linéLd hem te vragen.. Na goed te zijn verpleegd heeft hij nu de reis tiaar Meppel voortgezet. (Hbld.) Een detachement der Koloniale Re serve, onder bevel van den len luitenant A. M. M. van Loon, vertrekt 9 Juli naar Oost-Indië. Voor liet ingenieurs-examen als werk tuigkundig ingenieur is aan de Technische Hoogeschool to Delft, geslaagd onze vroe gere stadgenoot de lieer J. W. G. Pels Rij eken. Do heer W. F. A. Groenhuizen, Langestraat 42, is aangesloten onder no. 83 bij de interc. telefoon. Met no. 144 der Staatscourant zijn, verzonden de .statuten van de Handelsschool voor Amersfoort en omstreken. De temperatuur van het water in de Amerefoorteche Bad- en Zweminrichting was heden morgen 7 uur 65 graden. Fahrenheit. Onder geleide van een viertal .politie agenten is eergisterenavond met de automo biel van den heer Joh. G. F. van Achter- bergh naar liet bureau van politie overge bracht een krankzinnige bewoner van den Soesterwcg, die zich zeer woest aanstelde. Den nacht heeft hij doorgebracht in bet ver hand-locaal', waar hij alles, dat onder zijn béreik kwam, vernielde. Gisterenmorgen is bij onder sterk geleide naar Wolfhezen over gebracht. Eemlander. Dinsdagochtend 'speelde het 5-jarig dochtertje van den rangeerder K. achter de oudeiiij'ke woning, aan den Soesterwcg, met lucifers. De gevolgen bleven weer niet uit; spoedig vatten de kleeren van het kind vlam. Op het angstgeschrei kwam onmid dellijk hulp van alle kanten, doch te laat. Met talrijke brandwonden overdekt werd de kleine naar het ziekenhuis overgebracht. 1 alwaar het onder hevige pijnen gisterenoch- tend is overleden. De vader, die brandwonden aan de handen had gekregen, is in het- ziekenhuis verben- den. Scheépst ij dingen. Opgave van het agentschap Alex Mackin- tosh en Co., Amersfoort. Het sboomtechiip „Grotius", van dé Stoom- vaart-Maatschappij „Nederland", arriveer- i de 19 Juni te Batavia. Telegrafisch Weerbericht. Nan- waarnemingen in den morgen va® 23 Juni 1910. Medegedeeld koot hei Kon Ned Met j Instituut te dr Hit; Hoogste barometerstand 772.5 te Horta; laagste barometerstand 755.6 te Mal'in- Head. Verwachting tot den avond van 24 Juni Meest matige Z.W. tot W. wind. Zwaar be wolkt. Waarschijnlijk regen- of onweers buien. Weinig verandering in temperatuur. Utrecht, Boothstraat 15. De Coupons van 1 Juli l!>IO dor 4 °/0 en 41/* °/0 Pandbrieven zijn vanaf dien dag betaalbaar to Amsterdambij de H.H. H. OYENS A' ZONEN te Rotterdam: bij de H.IL KBAEMER VAN DEK KOOI A Co.; te 's-Gravenhage: bij de H.H. HELDRING PIEKSON A Co.; le Utrecht: ten Kantore der Dank; verder bij de H.H. Kassiers en Commis sionairs in etl'ecten. De Diroctie A. DIKS Rz., G. J. ELLERMAN. Door omstandigheden verlangt Mevrouw .GODIN DE BEAUFORT met 1 Aug. een liefst, van buiten, bekend met glansstrijkeu, goed kunnende stoppen en P. G. Adres „Kasteel Maarsbergen" te Maarsbergen. DUBBEL GESORTEERDE 3 K G. br. fr. 1.95 Gld. 5 K G. br. fr. 2 90 Gld. j verzendt J. GERRITSEN te Andelst, Hofleverancier van H. lil. de Konin gin en bij onze Vertegenwoordigers. neden overleed tot onze diepe droef heid, na een smartelijk, geduldig gedra gen lijden, voorzien van de II.H. Sacra menten der Stervenden, enze innig geliofde Echtgenoote en Moeder, Mevrouw Maiia Pelrooella Louise Botti-Teegelman, in den ouderdom van 54 jaar. EMILE BOTTI. PHILOMÈNE BOTTI. RUDOLPH BOTTI. Amersfoort, 22 Juni 1910. Eerste Nederlandsche gevestigd te 's Gravenhage. De COUPONS der 4 Algemeene Hypo- (heekbrieven, vervallende 1 Juli a.s., zijn van dien datum at betaalbaar ten kantore der Bank, Lange Vijverberg 9, en bij de Corres pondenten in de voornaamste plaatsen des Rijks. Best bekend staand Kur-Etablisscmeiit in bevoorrechte hooge omgeving volkomen droog en gezond voor Suiker-, Maag-. Le ver-, Galsteen-, Nier- en andere ziek ten. Centrale verwarming. Lift. alle soorten Baden, Fangobeliandeliiig enz. Fijnste Kur-Keuken. Moderne comfort. Pension. Geïll. prospectus gratis en franco door den Eigenaar FRANZ SCHROEDER. HUURHUIZEN 1?. Tslsfoon 49. MOLLERUB8WIAAT 8S. Tslsfoon 141. Verschaffen Wissel- en Credietbrieven op Binnen- en Buitenland. Assurantiën. Administratie. met keurig ingerichte Stoomjachten, in combinatie met deStaaisspoor tegen gereduceerde prijzen. Aan liet station Staatsspoor te Utreclit worden directe ééndaagsche biljetten uitgegeven, die reelil geven op tie heen- en terugreis per Staats spoor en verder per Stoomjacht naar ISKOEK IN WATERLAND, .HONNI- KENDAH. VOLENDAH, MARKEN en retour via de Zuiderzee. Ie klasse spoor en le klasse boot f 4.05. 2e y, yy yy Ie yy yy - 3.60. De Stoomjachten vertrekken ten ÏO uur en 10.30 uur van de De Rnijterkade achter bet Centraalstation, en hebben als berkeuiiingstec- keu twee witte banden om «len schoorsteen. DE IIAVENSTOO M ROOTDIENST. K 3 00 Loupen, Leesglazen, Comnassen, Garvimaters, Wlndku8sens, 1 Jszakken. alle soorten Spuiten' Ondersteeken, Hospitaaldoek, Buik en meer Optische-, Geneeskundige-, en Breukbanden Verhand- en Zlekënverpleglngs-Artikelen. 1. klas Artikclsa. Billijks prijüsn. Eigen Reparatie- en Slijpinrickting bij Instrumentmaker. -I- Langestraat tf. maar ze blijft toch altijd waar, dat de origineele Auping's Matrassen de beste s{jn die V kvn j vei langen. ff ff garandeeren elke Auping's15 jaar voor alle reparatie. Ons vlugschriftStajie- loosheid en Slaap" is uratis en franco en xcij verstrekken U gaarne alle gewenschte inlichtingen. ILischt bij Uwen behanger of beddenleverancier ons merk met den naam ^Anjnng^ FABRIEK: „A0P1NG". DEVENTER.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3