Acht diverse smaken. EftEMI-PUDDiNC. UNIFORM-PRIJS 12 Cent per Pakje. WAGENMAKERIJ S. M, PEREL, siiir. Pedicure. Zuivere vruchten limonade Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÈN. LAMAISON BOUWER Go. Vereeniging tot Bevordering der Rozenteelt iINQ van ROZEN CONCERT op het Terras. bekwame LINNENMEID, Frambozen - Citroen - Sinaasappel - Ananas, Fijnst» en voordeeligste. 9^. Xvm&yt. BETUWSCHE MEIKERSEN, Naar VOLENDAM en MARKEN ZINGENDE VOGELS rijwiel viel, is gisteren aan de gevolgen over leden. Hij ig slechts 22 jaar oud. Verdronken. Gisterenmorgen is het tweejarig zoontje van den landbouwer P Verbeek in de Klei tusschen Katwijk aan den Rijn en Noordwijk-Binnen, bij de ouderlijke woning in een sloot geraakt en verdronken Hotel afgebrand. Woensdag middag brandde het op de duinen te Oost- voorne aan Zee gelegen hotel Zee-en-Duin af. Het was een prachtig en indrukwekkend gezicht, toen bet hooggelegen gebouw in vólle vlam stond. Door den sterken westen wind joegen de vlammen voort, zoodat ei geen denken viel aan blusschen. Het is nu juist vijf-en-twintiig jaar gele den, toen voor bet eerst de aandacht jp Ocstvoorne als zee-badplaats viel, dat er een eenvoudig café „Zee en-Duin" geheeten, werd opgericht, waaruit het nu afgebrande hotel in den loop van den tijd verrees. Gelukkig dat de wind westelijk wasr an ders hadden een geheel nieuw hotel, en mis schien ook de oude koepel „Zeeburg" van het hoogheemraadschap „Voorne" zeer veel gevaar gelnopen. N. C. School- en Kerknieuws. Prof. D r. F. L. Rutgers. Heden herdenkt piof. F. L. Rulgers, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, den dag, waarop hij voor 50 jaar het predikambt mocht aanvaarden. Prof. Rutgers was werkzaam in de gemeenten Soesterberg, Bibergen, Brommen, Vlis. .siogen. 's-Hertogenbosch, en deed in 1878 intrede in de Ned. Herv. Kerk te Amsterdam. In Novem ber 1879 ontving hij eervol emeritaat en in 1880 trad hij op als hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit- Op de Waalsche reünie te Nijmegen is de volgende resolutie tegen de encycliek aangeno men ..De afgevaardigden der Waalsche kerken vergaderd te Nijmegen den 23sten Juni 1910, overwegende dat de encycliek over Carlo Bor- jomaeus, een natuurlijke uiting is van den geest van onverdraagzaamheid die ten allen tijde in de Roomsche Kerk heeft geheerscht, doch er thans m«-t vernieuwde heftigheid woedt. overwegende, dat deze encycliek vakche en heleedigende stellingen inhoudt ten opzichte van de helden der hervorming, vorsten of kinderen des volks, protesteeren tegen een geschrift dat, dooi' een grove verdraaiing der waarheid, hun het Katho lieke volk onwaardig schijnt, aan hetwelk het is gericht, verwerpen met kracht den smaad, aangedaan aan de nagedachtenis van hen. welke zoo dier baar zijn aan het hart van al degenen die door het Woord des Evangelies worden vereenigd, en spreken den wensch uit. dat de Synode een middel moge vinden om dit protest tot eene alge. meene manifestatie te maken van de geheele Hervormde Kerk. De interpellatie van mr. Van Doorn, heden in cte Tweede Kamer te houden over do Borro- maeus-encycliek. zal hoogstwaarschijnlijk met een sisser afloopen, zoo schrijft de Kameroverzioht- sehi'ijver van ,,De Tijd" uit Den Haag. Naar hij uit goede bron verneemt, zal de minis, ter van Buitenlandsche Zaken niet of zeer kort op de te s-tellen vragen ingaan, daar hem dus d. i. de Regeering de encycliek niet is toege zonden en hij er dus officieel niets mede te maken heeft. Van Protestantsche zijde zal waarschijnlijk niet het woord worden gevoerd, terwijl namens de Katholieke Kamerfractie, die Woensdag over deze zaak vergaderde, slechts kort zal worden gesproken door mgr. dr. Nolens, ein zoo diens afwezigheid noodzakelijk zou zijn door de exa mens te Rolduo, dan door mr. T/oeff. Voor de óndtorilinge verstandhouding dn de reclïtselio coalitie vreest men van dit- incident absoluut niets. Eerstdaags zal jhr. mr. W. Tlx. C. vam. Doorn, Kamerlid \oor Gouda, in eene openbare verga dering van de afd. Gouda van den Ned. Protes tantenhond spreken over de Borromaeus-ency cliek Gistermiddag kwam de Gemeenteraad van Utrecht 'bijeen, onder voorzitterschap van den lieer mr. dr. A. F. baron van Lyn- den, burgemeester. Goedgekeurd werd de rekening der 'Stads Aalmoezeniers Kamer over 1909, sluitend op een Ibedrag ad 86,152,48$. Aan den heer J. Brevée, leeraar in de Nederlandsche taal aan de H. B. S. met 3-jarigeu cursus voor jongens, werd eervol ontslag verleend, ingaande 1 September a.s Na eenige 'besprekingen werd de .borg tocht voor den te 'benoemen gemeente-ont vanger bepaald op 75,000. Besloten werd van de afdeeling „alge- meene zaken" af te scheiden de onderaf- deeling „fabricage" en 'hiervan eene afzon derlijke afdeeling be maken. Tot hoofdcom mies, chef van deze aïdeél'ing, zal optreden de heer mr. A. van Doorninck, thans com mies-redacteur en secretaris der commissie van fabricage. Voorts keurde de Raad goed een voor dracht van ,de commissie bedoeld bij art. 166 der Gemeentewet tot vaststelling eener verordening ter bestrijding der Amerikaan- sche kruisbessenmeeldauw. Aangenomen werd een voorsbei van B. en W. om het batig slot van de rekening der gasfabriek over 1909, groot 24,689,80, aan te wenden als eene buitengewone af schrijving op het bedrijf, en te bestemmen als eene 'buitengewone aflossing aan de gemeente. Tot tijd. leeraar in de handelswetenschap pen aan de gemeente H. B. S. met 5-jari- gen cursus voor jongens voor den cursus 1910/11 werd 'benoemd mr. P. G. H. Dop, alhier; tot leeraar in de oude talen aan het Stedelijk Gymnasium dr. F. Muller Jzn., te Zwolle, op een salaris van 2100. De 'be noeming geschiedde tijdelijk voor den cur sus 1910/11. Op Zondag 19 Juni 1.1. werd in het Centraal Israëlietisch Weeshuis te Utrecht eene gecombineerde vergadering van de com missie van Toezicht en Regenten gehouden. De Voorzitter wijddp waardeerende woor den aan de nagedachtenis van nu wijlen de heeren M. Compris en Jos. Zadoks, resp. lid van het College van Regenten en lid van de Commissie van Toezicht. De heeren M. Warendorf, Ad. Elias, D. Ederheim, S. de Jong en mevr. S. Span jaardSpanjaard werden 'herbenoemd tot regenten, terwijl goedgekeurd werd de ver kiezing tot regent van den heer J. A. Ham burger, door de afdeeling Utrecht, der Mij. tot Nut der Israëlieten. In de vacature in het College van Regen ten, ontstaan door het overlijden van den heer M. Compris, werd benoemd de heer mr. A. J. Marx te Rotterdam. De rekening en verantwoording van re genten over 1909 werd tot een bedrag van f 34309.09 in ontvangst en uitgaaf goedge keurd. Uit de rekening bleek dat tengevolge van groote uitgaven en verminderende in komsten het ^kapitaal der stichting eene ver mindering heeft ondergaan van 1250.65$. Het verslag over 1909 werd uitgebracht en zal nader worden verspreid Het aantal re- genteu werd voor 1910/11 als voorheen le paald op zestien. Goedkeuring werd verleend tot aanneming van twee aangeboden giften onder voorwaar de. Het voorstel van regenten tot wijziging van art. 16 en 67 van het Alg. Reglement wérd aangenomen. Staking. Te Utrecht brak gistei- avond een staking uit onder het personeel der Nederlandsche Lood- en Zinkpletterijen voorheen A. D. Hamburger aan den Leid- schen weg. Een gedeelte van het personeel 'bleef aan den arbeid. De staking is uitge broken om loonei'schen De firma beeft heden morgen bekend ge maakt, dat zij, die Maandag liet werk niet hebben hervat, als ontslagen worden ge acht Gistermiddag 3 uur had te Houten de opening plaats van „Jeannette-oord", een stichting voor groote meisjes, vanwege de vereeniging „Hulp voor onbehuisden". Deze inrichting is gevestigd in de huizinge „Oud Wulven", een oveiAdijfse 1 van het kasteel van dien naam, gelegen aan den Oud Wulfschendijk, nabij Houten. Het keurig en doelmatig ingericht ge bouw biedt plaats aan voor 36 meisjes. Mr. J. G. Schölvinck, uit Amsterdam, bestuurslid der vereeniging „Hulp voor on behuisden", sprak, bij ontstentenis van den voorzitter den heetr J. F. L. Blankenberg, eenige woorden van welkom tot de aanwe zigen, onder wie verschillende dames, en in het bijzonder tot den heer Jitta, als ver tegenwoordiger van liet Amsterdamsch ge meertebestuur, en tot den heer van Rap- pard, als vertegenwoordiger van den in specteur van het Rijksopvoedingswezen. Spr. wees op liet doel, dat de vereeniging nastreeft, en 'bracht hulde aan den heei Jonker, den directeur, en diens echtgenoo» te, aan wier ijver en toewijding het groo- tendeels te danken is, dat de vereeniging zulk een groote vlucht heeft genomen. Een inrichting voor meisjes van 14 tot "16 jaar was beslist noodig. Een dergelijke inrich ting voor jongens ligt nog in het verschiet. Van de uitgaven, 40,000, welke, deze nieuwe stichting vordert, zijn reeds 35.,.000 'bijeen. De stichting zal een neutraal karakter tiragen, neutraal in den goedeni, ouden. zin. De kinderen zullen worden opgevoed vol gens de godsdienstige denkwijze der ouders. Neutraal, dus niet godsdienstloos, maar overeenkomstig de gedachte, dat een hooge er macht ons leven bestuurt. Spr. deelde' mede, dat de inrichting den naam zou dragen van mevr. Jonker, zulks uit waardeering voor het werk dezer familie Ten slotte sprak spr. den wensch uit, dat deze inrichting onder Gods onmisbaren ze gen, en door veler sympathie gedragen, moge strekken om velen hun weg door het maatschappelijk leven te leeren vinden. Na een rondwandeling door het gebouw en den uitgestrekten tuin, sprak wethouder Joseplvus Jitta zijn beste wenschen uit voor den bloei der stichting, daarbij hulde bren gend aan den arbeid van bestuur en direc teur. De heer Van Rappard, vertegenwoordiger van den heer Dresselhuis, sloot zich hierbij aan. Ten slotte sprak dis. De Gi-oot, Ned. Herv. predikant van Houten, eenige sym pathieke woorden voor het welzijn der stichting Z eieitj. Met 1 Augustus is d'ezie ge meente aangewezen als standplaats van den inspecteur voor het toezicht op de naleving van de Drankwet, den heer J. A. Franken. Soes t. De vereeniging tot uitzending van zwakke en herstellende kinderen, on der de zinspreuk Trein 8.28 H. IJ. S. M., zal alhier een herstellingsoord doen bou wen. waarvan op 27 Juni de eerste steen wordt gelegd. Veeneudaal. Gisteravond om streeks 8 uur ontspoorde tusschen Rlienen en Veeneudaal de laatste wagen van een goederentrein, waardoor de weg werd ver sperd. De sneltrein van Kleef via Nijmegen naar Amsterdam arriveerde in plaats van 9,39 uur eerst te 10.55 hier ter stede. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 Juni 1910, des nam. te half twee ure. 1. Benoeming van 3 tijdelijk buitengewone leeraren aan liet Gymnasium, wegens het eindigen van de tijdelijke aanstelling van de leeraren S. de Vries, A. K. Hovens Gre- v.e en dr. A. A. Pulile. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende het verlof te geven aan de onderwijzeres mej. M. B. Eyke'lboom. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag, op verdoek, aan <lcjn onderwijzer \\1. H. Tick. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der begrooting, dienst 1909. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou der-s tot behandeling van de "nader gewij zigde coneept-bouwi veroxxlleniing met daar mede verband, houdende verordeningen tot wijziging van 4 strafverordeningen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot benoeming eener commissie in zake onbewoonbaarwrklariing van pereee- len, gelegen aan de Hellestraat en bet St. Janskerkhof. 7. Vaststelling van het 3de gedeelte van het oorspronkelijk kohier van ,de inkom stenbelasting, dienst 1910. 8. Behandeling van ondmbare posten in. k o ras t enbeilasti n gdienst 1907, 1908 en 1909. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verleen.en van ontheffing van inkomstenbelasting, dienst 1909. 10. Vaststelling van het oorspronkelijk kohier der straatbelasting, dienst 1910. 11. Behandeling van oninbare posten straatbelasting, dienst 1908 en 1909. De batterijen van de He Afd. lste Reg. Veld-artillerie keeren morgeu ochtend, omstreeks 9 uur, per spoor uit Oidebroek alhier terug. Aan het concours hippique bij gele genheid van de Leidscbe Lustrumfeesten werd ook door eenige officieren uit Amers foort deelgenomen. In het concours voor springpaarden, die in 1909 en 1910 nog geen eersten prijs heb ben behaald, verwierf luit. Laboucliére den 4en prijs met Vauquard. Temptation II van ritmeester Loopuijt en Hengst II van luitenant Coblijn konden niet voor een prijs in aanmerking komen. Groot springconcours voor heerrijlders. No. 2. Luit. Labiouchére met Perhaps, na te hebben overgereden met luit. Wilson, die no. 1 werd met Porthos. Luit. Laboucliére kreeg een prijs van 100.met eereprijs, aangeboden door do dame die in den optocht de Koningin van Engeland voorstelde. No. 3. Luit. Math on met Held'; 4. rib meester Loopuyt met Temptation II5. luit Laboucliére, met Gigolette. Eerv. vermelding: luit. Coblijn met Hengst II. Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie in dit nummer betreffende de Zon dag in Amicitia te houden tentoonstelling van rozen. Er zal veel moois te genieten zijn., ver scheidene inzendingen zijn toegezegd. De socictei'tslLokalen van Amicitia en het terras zijn voor alle bezoekers der tentoon stelling toegankelijk. De toegangsprijzen zijn zeer matig ge steld, ten einde een ieder de gelegenheid te geven zich eens op de hoogte te stel len van de vlucht, die de rozencultuur he den ten dage in ons land heeft genomen. Dr. van Lissa vestigt in het Vader land de aandacht op het nadeel voor de ge zondheid van kinderen dat een gebruik ma ken van lage kinderwagentjes kan veroor zaken Hoe dichter het kind bij den grond ademt, hoe ineer kans het loopt verkeerde stoffen in keel en longen te krijgen. Juist in den laatsten tijd ziet men nog al eens gebruik maken van die eenvoudige vier wielige trekwagentjes, waarin de kinderen •zóó dicht bij den grond zitten, dat bij vol komen windstilte zelfs, het gewone straat verkeer reed6 voldoende is om op die hoogte voortdurend een laag stof hangende te hou den. Hoe hooger de wagen, hoe meer kans er bestaat dat het kind zuivere lucht inademt. Burgemeester en Wethouders hebben in het openbaar aanbesteed: Bestek no. 5. Het maken van een nieuwen weg tegenover de Paulus Buyslaan. Inschrijvers waren: C. Ruitenberg f 1160; G. Wassiuk f 1142; P. M. Putman en E. v. d. Beek f1043; Th. W. Bonte f 973, allen te Amersfoort. Het werk i6 aan den laagsteai inschrijver gegund. Bestek no. 7. Herstellingswerken aan de hoofden van den Eemmondinschrijvers waren: B. Blom, (Eemnes), f 2595; J. Ha gen (Eemnos), f2500; A. Dassélaar (A.) f 2230; J. van Harpen (A.) f 2248; H. Eg ge uk amp (E.) f2175; L. Brandseu (A.) f 2049; G. Wassink (A.) f 1868; P. H. Put man en E. v. d. Beek (A.) f 1774. Het werk is aan G. Wassink voor de som van f 1866 gegund. De temperatuur van het water der Bad- en Zweminrichting was op Vrijdag des morgens 7 ucr 65 graden Fahrenheit. Scheepstijdingen. Opgave van het agent. Alex Mackintosh Co., Amersfoort. „Vondel", van de StoomvMij. „Neder land", vertrok 23 Juni van Port-Saïd. Telegrafisch Weerbericht. Naa* waarnemingen in don morgen va® 24 Juni 1910. Medegedeeld door het Kon Ke<i Met Instituut U de. Bilt Hoogste stand 772.2 te Horta, laagste stand. 749.8 te Swinemunde. Verwachting tot dien avond van 25 Juni, zwakke tot matige wind uit W. richtingen. Zwaar bewolkt, waarschij ml ijk enkele re- genbuiën. Weinig verandering in tempera tuur. MUURHUIZEN 39 belasten zioh met aan- en verkoop van Effeeten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongatie S a fé-I nriehting. „Nos Jungunt Rosae". op 26 Juni a.s. in Amicitia te Amersfoort. Opening te 11 uur v.m. Sluiting te 9 uur n.tn. Van 21/,—41/, Toegangsprijzen van 11-5 uur: voor bet publiek f 0.50 p. persoon, voor leden wan Amicitia met bun bllis- genooten f 0 25 p. persoon. IngangPlantsoen bij het Politie-bureau. Het Bestuur Jhr. J. L. MOCK, Santpoort, voorz. M. J. Baron VAN PALLANDT, Arnlxom, ondor-voorz. Jhr. G. F. VAN TETS, Zeist, secretaris. H. C. VERNIERS VAN DER LOEF F, Nijmegen, penningm. Mr. P. L. BAUDET, Amersfoort. J. K. BUDDE, Utrecht. N. G. FRANCKEN, Eist. JAC. HACKENBERG, Middelburg. A. HOGERVORST, Amersfoort. Stationsdwarsstraat 8, Utrecht, is dagelijks te consulteei-on of to ontbieden. Behandeling van Likdoorns, Nagels en verdere ongemakken aan den voet, geheel pijnloos en antiseptisch. door omstandigheden ter over name aangeboden. Naar verkiezing te aanvaarden. Br. Boekhandel TE MEIJ, Delft. Door omstandigheden verlangt Mevrouw GODIN DE BEAUFORT met 1 Aug. een liefst van buiten, bekend met glansstrij ken, goed kunnende stoppen en P. G. Adres „Kasteel Maarsbergen" te Maarsbergen. Een net meisje van buiten P. G. zag zich gaarne geplaatst in een klein gezin te Amersfoort, voor assistente in het huis houden. Hoog loon geen vereischto; er wordt meer op een goede behandeling gelet. Br. lett. P. S.bux\ v. d. blad. van HOI. bereid uit de vrucht zelve, vrij van schadelijke bestanddeelen. IV De beste limonade voor den minsten prijs, verkrijgbaar in alle Comestiblewinkels. Voor 20 ledige Pudding-pakjes ontvangt U een grooten of voor 10 Pakjes een kleinen GLAZEN PUDDINGVORM. -Oft Xxrc 3 W i potten/. DURIIEL GESORTEERDE 3 K G. br. fr. 1.95 Gid. 5 K G. br. fr i 2.90 Gld. verzendt J. GERRITSEN te Andelst, Hofleverancier van II. Ml. de Konin gin en hij onze Vertegenwoordigers. met keurig ingerichte Stoomjachten, in combinatie met de Staatsspoor tegen gereduceerde prijzen. Aan het station Staatsspoor te Utrecht worden directe ééndaagsehea biljetten uitgegeven, die recht geven op de heen- en terugreis per Staats-' spoor en verder per Stoomjacht naar BROEK IX WATERLAXD, MOXXI- KEXDAJI. VOLEXDAM, MAKKEN en retour via «le Zuiderzee. Ie klasse spoor en le klasse boot f 4.05. 2e h jj jj Ie li j; - 3.60a De Stoomjachten vertrekken ten 10 uur ei» 10.30 uur van «Ie De Ruijterkade aelitcr het Centraalstation, en hebben als licrkeiiniugstee- ken twee witte baiulen om «len schoorsteen. DE HAVEXSTOOMBOOTDIEXST. met J. F. RIKU-VIS' Verpakte Zaden en Voe«lers. Op elk pak Btaat de gebruiksaanwijzing en behandeling. Zangzaad voor Kanarievogels 15 ct. Papegaaienvoeder33 Zevenzaad voor Wildzang10 Parkieten voeder10 Voeder voor Ind. Vogels10 Zoet Zomerraapzaad13 Luster- en Leeuwerikenvoeder, per 'U kilo1» Luster- en Leeuwerikenvoeder, per '/s kilo pakje35 Geparfumeerd gezuiverd Vogelzand 15 J. F. Riem—VI»' Kraclitochtend- voe«ler voor Hoender», bevordert het eierleggen. Uitsluitend verpakt in geplombeerde zakken met naam en adres, men lette daarop 2>/t 25 50 kilo. f 0.45 f 0.90 f 4,f 7.35 Verkrygbaar bij J. VAX GEXDE- REX, alwaar riijscourant gratis ver- krygbaar is. J. F. RIEM VIS. Zaadhandel, X. Molstr. 13, Den Haag.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3