KOLONIËN. BINNENLAND. Marokko. In <le vorige week werd bericht, dat de regeering generaal Moinier wegens zijn on doordacht voorwaarts gaan ver over de grenzen van het Chauja-gebied, in strijd jnet hare instruction, had terug geroepen. De met de regeering in betrekking staande Petit Parisian deelde over de toedracht van de zaak mede, dat generaal Moinier den gezant Regnault te Tanger had beribht, dat de sjeh Ma el Ainin, wiens anti-Fransche gezindheid bekend is, door het Tadlagebied op weg naar Fez was. De gezant liet daarop door den Franschen consul Moeley Hafid herinneren aan de onlangs niet Frankrijk gesloten overeenkomst, waarbij hij zich had verbonden Ma el Ainin elk vijandelijk op treden tegen Frankrijk te verbieden. Moe ley Hafid beval daarop den sjeh, zijn mavsch naar Fez te 6taken en terug te keeren. Te gelijk machtigde de gezant generaal Moi nier, den bevelhebber van de troepen in het Chauja-gebied, de noodige maatregelen te nemen voor het geval, dat Ma el Ainin het bevel van den Sultan niet nakwam. De ge neraal moest dan, zóo luidde de instructie var Regnault, de grens van het Chauja- gebied niet overgaan, maar alleen hande len, wanneer Ma el Ainin onlusten verwek te in dit gebied. Generaal Moinier overtrad echter deze instructiën, of liet ze overtre den, want twee coloniie6 rukten het Tadla gebied binnen en verwijderden zich 250 K M. van de Fransohe operatiebasis, het geen hem, voor een onbeduidend succes, 84 dooden en gewonden kostte. Al6 bevesti ging van deze mededeeling van de Petit Farisien berichtte Havas, dat tegelijk met do terugroeping van generaal Moinier door den minister van oorlog, de minister vau 'buitenlandsche zaken den. gezant Regnault zijne volle instemming met de door hém gevolgde politiek had uitgedrukt. Er scheen dus niet aan te kunnen worden getwijfeld, dat de terugroeping van den generaal eene uitgemaakte zaak was. Ge'heel in strijd hiermee is int-usschen de inhoud van een brief van de Siècle uit Casablanca, waarin wordt verzekerd, dat generaal Moi nier in volledig overleg met den gezant Regnault. handelde en dat het bij het op rukken van de colonnes er om te doen was, Ma el Aiaiin in het Tadlagebied gevangen te nemen, of althans hein en zijne aanhan gers daar eene les met de wapenen te ge ven. Wie van beiden heeft nu gelijk, de zegsman van de Siècle, of die van de Petit Paiisien? Het schijnt, dat eerder de eerste geloof verdient, want Havas heeft nu plot seling eene officieuse nota gebracht, waarin do dagblad-berichten over de terugroeping Vaa generaal Moinier onjuist werden ge noemd en gezegd wordt, dut er geen besluit \ac dien aard is genomen. China. Van het ernstige streven der Chineesehe regeering om den opiumhandel uit te roeien getuigt een onlangs verschenen. Engelscli consulair bericht. Consul J. L. Smith doet uitkomen, dat in 1905 de provincie Szet- «juan meer dan de helft van het in China gekweekte ruwe opium leverde en voegt daaraan toe, dat na de invoering van de wet, die de aanplant verbiedt, do productie van opium met 80 pet. is achteruitgegaan. Hij zegt woordelijk ,,In overeenstemming met de tegenwoor dige politiek van de centrale regeering om het verbruik van opium te onderdrukken, vaardigde de gouverneur-generaal in Augus tus een bevel uit, dat den verderen aan plant in geheel Szetsjuan, dat in de laatste jaren het meeste opium in China voort bracht, ten strengste verbood. In het jaar 1905 werd de geheele productie van opium in geheel China op 376,000 pikols geschat. Hiervan kwamen 250.000 pikols op Sze tsjuan. Al kon ook niet worden verwacht, dat eene zoo sterk sprekende wet letterlijk in het eerste seizoen zou worden gehand haafd, het succes is toch opmerkelijk geweest voor eene provincie, waar de cultuur van deze plant sedert jaren een der voornaam ste bronnen van bestaan is geweest. Men neemt aan, dat in dit seizoen minstens een© afueining van 80 pet. in het oostelijke ge deelte van de provincie heeft plaats gehad, en voor de overige gedeelten wordt op een nog grooter percentage gehoopt. Al zijn ook de get-allen, omdat er geene betrouw bare statistieken zijn, met voorzich tigheid op te nemen, er kan toch met stel ligheid worden beweerd, dat er een rcusach- tigo achteruitgang in de opiumteelt is ver- kiegeu, en dat er alle waarschijnlijkheid be staat. dat indien deze nadrukkelijke poli tiek wordt voortgezet, de opiumhandel vroe ger of later in Szetsjuan geheel onderdrukt zal worden. Vereenigde Staten. Washington, 20 Juli. Do vracht verhoogingen, die onlangs zijn aau- gekondigd op de oostelijke spoorwegen, zijn vrijwillig opgeschort tot 1 November, op grond van het tusschen de spoorwegmaat schappijen en den voorzitter van de In terstate Commerce Commission" gevoerde overleg. De laatstgenoemde heeft verklaard, dat de commissie haar onderzoek naar de redelijkheid van de voorgenomen verhoo gingen zal bespoedigen, in d© hoop daar mee vóór 1 November gereed te komen. Men verwacht,, dat eene dergelijke over eenkomst zal worden gesloten met de spoor wegen van de Western Truuklina Associa tion. Argentinië. B u e n o s-A y r e s, 2 1 Juli. De Se naat cn de Kamer hebben in eone plechtige vereenigde zitting de uitkomst vastgesteld van de stemming ter benoeming van den president der republiek. Saenz Pena ig gekozen verklaard tot pre sident met 264 en de la Plaza tot vice-pre sident met 259 van de 300 door de kiesman nen uitgebrachte stemmen. De la Plaza heoft, na zijne proclamatie tot vice-president, zijn ontslag genomen als minister van buitenlandtsche zaken. Allerlei. Newcastle, 21 Juli. Ten gevol ge van de spoorwegstaking zijn verschei dene ijzer- en staal werken te Middlesbro gesloten wegens het gebrek aan brandstof eu grondstof. De werklieden wandelen in ledigheid door de straten, naar schatting zijn het 5000 man. De verscheping van ko len in het Tynedok staat geheel stil. Het spoorwegbestuur te New-castle heeft den geheelen nacht gewerkt om den dienst naar de plaatsen in den omtrek te verbeteren. Het is er in geslaagd verscheidene treinen met korte tusschenpoozen te laten vertrek ken, maai* honderden gallons melk en an dere aan bederf onderhevige goederen kon den niet afgeleverd worden. N c w-C astle, 21 Juli. De staking bij de North Eeetern Spoorwegmaatschappij is geëindigd. De beambten hebben de voor stellen va:i de directie aangenomenzij zul len terstond weer aan het werk gaan Ottawa, 22 Juli. Er is volledige overeenstemming verkregen tusschen de Ca nadian Pacific maatschappij en de beambten over de vraag betreffende de treinreglemen- ten. Aan de beambten moet 90 pet-, zijn toe gestaan van 't geen zij vroegen. Berlijn. Heden middag zijn de huisbezitter Albert Rademeiër en diens broeder Louis, koopman van beroep, ge vangen genomen onder verdenking den bom aanslag te Lichtenrode te hebben gepleegd. Zij zijn beiden buren van de familie Kreatz. Louis wordt verdacht de schrijver van de dreigbrieven te zijn. B e r 1 ij n 2 1 J u 1 i. Over de vermoor ding van een Duitscher bij Haiffa wordt nader het volgende bericht Op een wijnberg van de Duitsche volks planting Neu Hart hof was een bewoner van het dorp Tirch vermoord gevonden. De amb tenaar van het O M. begaf zich met den Duit6chen vice-consul, een dragoman en een zeer gezien lid van de Duitsche kolonie, den Wurtemberger Fritz Unger, als deskundige, alsmede den gerechtelijken geneesheer en twee gendarmes naar Neu Harthof, waar zij door 150 mannen en vrouwen uit Tirch ont vangen werden met het geschreeuw, dat de Duitschers den man hadden gedood. Ter wijl de consul naar het lijk ging kijken, overvielen verscheidene dorpelingen Unger; zij doodden hem onder de oogeu van den consul en de Turksche rechterlijke ambte naren, met zeven kogels. De namen van de moordenaars zijn gedeeltelijk vastgesteld. Op verlangen van den consul werden in den loop van den dag 42 soldaten naar Neu Harthof gezonden. Van Beiroet ging een Turksch statioiischip met eene 'compagnie soldaten naar Haiffa. De vali neemt de meest uitgebreide qjaatregeleiiook de minister van buitenlaiidsche zaken beloofde den Duit- schen zaakgelastigde, terstond het noodige te zullen verrichten De Vereenigde Staten zijn het land van de grootc spoorwegrampenvan eenig ongeluk, dat daar aan niet meer dan een tiental ineuschen het leven kost, wordt ge woonlijk zelfs geen melding gemaakt. Maar nu de Lnsterstatc Commerce Commission een statistiek heeft uitgegeven van de spoorweg-ongelukken in een jaar tijdis, van 30 .Juni 1908 tot 30 Juni 1909, blijkt eerst recht hoe-velen in Amerika het slachtoffer worden van het vaak onbesuisde rijden der treineii. In dat jaar toch zijn niet minder dan 8722 reinigers bij spoorwegongelukken omgekomen en werden 95,626 reizigers bij ontsporingen enz. ernstig of vrij ernstig gekwetst. Londen, 21 Juli. De minister van landbouw, lord Camngton, deelde in het Hoogerhuis mede, dat bij Richmond in Yorkshire onder het vee mond- en klauw zeer is uitgebroken. Fort Monroe, 21 Juli. Door het springen van hot sluitstuk van een kanon, terwijl de batterijen werden geoefend in het afweren van oen vijandelijke vloot, werden tien artilleristen gedood, twee doodclijk en vijf minder ernstig gewond. OOST - IN DIE. Een Duitscher op Suma tra gedood. Volgens een telegram van het Wolff-bureau is de uit Varei geboortige Duitscher Karl Dittrich op Sumatra door inboorlingen gedood. De Staatscourant van Vrijdag 22 Juli bevat o. a. de volgende Koninklijke beslui ten op verzoek eervol ontslagen met pensioen de kapitein op non-activiteit W. v. d. Koogh van de artillerie en is hij benoemd tot reserve-kapitein bij het le regiment vesting artillerie op verzoek eervol ontslagen W. van Blom als notaris te Drachten benoemd tot rechter in de rechtbank te Amsterdam nr. F. Sleutelaar, doctor in -de staatswetenschap, substituut-griffier bij -dat college en plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep voor -de Ongevallen verzekering aldaar; bevorderd tot commies der posterijen le klasse K. van Ham en J. Smit, beiden idem 2e klasse; benoemd tot nijverheidsconsulent F. C. Kist, werktuigkundig ingenieur te Deu Haag; benoemd tot leeraar aan de R. II. B. S. te Veendam J. H v. d. Harst, thans tijde- lijk; benoemd tot rector-magnificus der Tech nische Hoogeschool te Delft dr. J. Cardi- naal, werktuigkundig ingenieur, gewoon hoogleeraar aan die hoogeschool benoemd tot burgemeester van Waddings veen G. van Dort Kroost, secretaris dier gemeente benoemd tot officier-machinist 2e klasse de hoofdmachinist H. v, d. Linde; op non activiteit gesteld de officier van administra tie le klasse J. II M. Nittel en de luite nant ter zee 2e klasse J. C. Jager, uit Indië in Nederland teruggekeerd. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kanton reobter-plaatsvennanger in het kanton Onderdendamaan mr. H VerLoren van The. maat, mot dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten; op zijn verzoek, met ingang van 15 Aug. a.s., eervol ontslag verleend als plaatsvervangend voorzitter van den Taad van beroep (ongevallen, verzekering) te Breda., aan mr. F. H. J. J. Suys, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten benoemd tot kantonreohter-plaatsvervanger met ingang van 1 Aug. a.s. in hét kanton Sneek, L K. Okma, doctor in de rech-tsgeleerdlheid te Sneek; in het kanton Hilversum, mr. 'V. H. Rutgers, advocaat en procureur te Hilversum; benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van den raad van lieroep (ongevallenverzekering) te Dordrecht mr S. Boers, direc<eur der levensver- zekeriugmaatschappij Dordrecht, wonende te Dor drecht bekrachtigd de aanstelling aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam van: dr. H Th. Obbink. predikant t© 's-Graven- hagetot gewoon hoogleeraar in de algemeene godsdienstgeschiedenis en dé geschiedenis van tien Israëhetischen godsdienst, en dr. H. A van Ba kei, hoogleeraar aan het Evan. gelisch-Luthersoli Seminar nun te Amsterdam, tot buitengewoon hoogleer aar in de geschieden is van het Oudste Christendom; toestem/ui'img verleend om tot 1 Aug. 10-11 te 's-Gravenliago te blijven w-onen, aan jlfor. F. M. W. van der Does tie WoUéboie, burgemeester der gemeente Wateringen Verschillende leden der Koninklijke Hofhouding en uutoriteiten gingen gisteren naar het Loo als gonoodigden op de tuin- partij, welke door H. M. in het park van liet Koninklijk Paleis gegeven werd. De N. R. Ct. meldt, dat de tuinpartij, die gisteren van 2\A\ uur op het Loo zou worden gegeven, wegens den onophoudenden regen niet kou doorgaan. Daarom werden de talrijke genoodigden, militaire en bur gerlijke autoriteiten, in het Paleis putvan- gen in de benedenzaal. De genoodigden waren van allerwegen aangekomen per spoor, auto, eigen equipage of huurrijtuig. De stroom vau allerlei ver voermiddelen deed meermalen een opstop ping in de meer dan 800 M. lange Paleis- laan o-mtstaam. Tijdens een dier momenten reed prinses Juliana, vergezeld van hofdame en juffrouw Martin,g, tegen den stroom van rijtuigen in de Paleislaan af en werd luide toegejuicht. Niet alle g-emoodigden konden door het ver oorzaakte oponthoud bijtijds liet cour oprij den. De laatste auto kwam 2 uur 40 min. binnen. Op het cour was een linnen tent opgeslagen, waarbinnen de staf muziek vaD het 8e regiment speelde- Nader meldt het blad: Behalve de benedenzaal waren gisteren bij den Cour ten hove ook de audiëntie zaal en de vertrekken van de rechtervleu gel ter beschikking der genoodigden, die zich aan de buffetten van verfrisschingen konden voorzien. Hun getal bedroeg pl. m. 300, waarbij veel dames in keurige toiletten. In de benedenzaal werden, eerst de burger lijke en daarna de militaire autoriteiten aan H. M. de Koningin voorgesteld. Nadat de Koningin zich naar een zg.nl ter rechterzijde had begeven, geschiedde in dezelfde volg orde de voorstelling aan Z. K. H. den Prins. Enkelen de-r deelnemend-en aan den Cour werden nog in particuliere audiëntie toegelaten. H. M. de Koningin beeft, door tus- sehenkomst van Haar particulier secretaris, als blijk van Hare belangstelling in den groei en het streven van het Centraal Ge nootschap voor Kinderhei'stel'lings- en va cant! ©kolonies en tot ©en bijdrage in de ontbrekende gelden voor het op 28 Juli e. k. te openen nieuwe kolonifehuis aan. deu voorzitter dr. A. Sikkel een bedrag van 250 gulden doen toekomen. De genietroepen uit het kamp van Zeist defileerden gisteren morgen voorbij 't paleis Soestdijk. IT. M. de Koningin-Moe der stond op het bordes. Prins Hendrik naar Bel gië- Reuter seint ons uit BrusselDe Etoil© vernoemt, dat prins Hendrik der Ne derlanden in de eerste helft van. Augustus de tentoonstelling zal bezoeken. Het bezoek zal volstrekt geen officieel karakter dragen. Nad-er bericht do Etoile, dat de prins den 5eu Augustus te Brussel zal -komen.. De datums vau het verblijf der bui tengewone Britsche ambassade zijn nader gesteld op 19 tot 23 Augustus. Daartoe door bet -bestuur der Carne- gi©stichting uitgenoodigd, zullen de leden en secretarissen van het scheidsgerecht en de agenten en raadslieden van Engeland en de Vereenigde Staten in de arbitrage betreffend© de Noord-Atl a/ntischo kustvds- scherijen Woensdag 27 Juli a.s., des nam. half drie een bezoek brengen aan het in aan bouw zijnd Vredespaleis. De Internationale Wisselrechtconfe rentie, die sedert 23 J-uni te 's Gravenhage bijeen i6, beeft hare werkzaamheden in de afd-eelingen geëindigd, waar men over ver- -schillende conclusion tot overeenstemming is gekomen. De sluitingszitting zal a.s. Maandag plaats hebben in tegenwoordigheid van den Minister van Buitenlandscbe Zaken. Het wetontwerp inzake Ziekte verzekering. Bij de Tweede Kamer zijn thans inge komen twee wetsontwerpen tot regeling der Arbeiders ziekte ver zeken ng en we] lo. een I ontwerp waarbij raden van arbeid worden opgericht in elk gebied, waarin liet Rijk bij bestuursmaatregel wordt verdeeld en dat ten minste 25000 inwoners telt, terwijl voor iede re groep arbeidsraden een verzekeringsraad wordt opgericht. 2o. een ontwerp ziektewet. De regeling omvat alleen verzekering te gen gevolgen van ziekte en niet tegen die van ouderdom of invaliditeit. De arbeidsraden zullen zijn do dragers der ziekte-vérzekering, die wegens liet geringere risico dezer vorzeke- ring, kan geschieden bij dé kassen die be doeld© organen zullen beih©erenDe taak djer raden ie uitsluitend uitvoering, maar overi gens is bun de grootst mogelijke zelfsandig- ihetid gewaarborgd. De verzekeringsraden zullen op do arbeids raden een toezicht oefenen als Gedeputeerde Staten op Gemeentebesturen. Allon dio onder de wet vallen zullen voor de uit keering van ziekengeld verzekerd zijn bij de kas welke door den -betrokken arbeidsraad wordt beheerd. De wettelijke verzekering omvat niet d? geneeskundige behandeling, waarvoor ver schillende gronden in de toelichtingen wor den opgesomd, o.a. dat. bet de regeermg twij felachtig voorkomt or e-f grond bestaat aan die arbeiders de verplichting o-p te leggen zich e-n hun gezin geneeskundige behandeling te ver zekeren. Voorgesteld wordt de premie door werk gevers en arbeiders gezamenlijk t© doen be talen. Arbeiders in persoonlijken dienst in het algemeen dus ook de huiselijke dienstbo den vallen niet onder de regeling Uitgeslo ten worden de z-g. losse arbeiders, n.l. zij die korter dan vier dagen achtereen in de zelfde dienstbetrekking zijn. De losse arbei ders die onder de ongevallenwet vallen kun nen zich vrijwillig bij de ziekenkas verzeke ren en zijn in dat geval bevoegd de helft der premie van hun werkgever terug t© vor deren. Onder de vexiplielite verzekering val len overigens alle arbeiders, dus ook die werkzaam zijn in landbouwbedrijven. Bij de huisnijverheid worden alleen de arbeiders - verzekerd, zij dus die een ar beidscontract hebben aangegaan. Op verzoek woi'dt van verzekering vrijge steld wiens dagloon minder dan 40 cents bedraagt, lijders aan slepende ziekten, die ongeschiktheid tot werken tengevolge hééft, en zij die bij den aanvang der verzekering ongeschikt tot werken of zwanger is. Het ziekengeld bedraagt de helft van heb gemiddelde der loonklasse, waartoe de ver zekerde bij den aanvang der ongeschiktheid tot werken behoorde, en wordt uitgekeerd over iederen dag dat de ongeschiktheid duurt, te beginnen met den vijfden dag ua dien, waarop zij aanving, gedurende ten hoogste zes maanden. Het rijk is tegenover de verzekerden, die recht hebben op zie kengeld, zonder eenig voorbehoud voor de uitkeering aansprakelijk. De preinièn worden vastgesteld door do Raden van Arbeid, behoudens goedlkeu- ï'ing van den verzekeringsraad en woxden ten minste eenmaal in de vijf jaren herzien. Voor de vaststelling der premaën m/ogen do verzekei'den in groepen worden ingedeeld. De premdën worden vastgesteld in hon derdsten van d'e gemiddelde der loonküas sen volgens deze tabel Klasse I een daglooai van minder dan f 0.70, gemiddelde f 0.50klasse II van f 0.70 tot en met f 0.99, gemiddelde f 0.80; klasse III van f 1.00 tot f 1.39, gemiddelde f 1.20; klasse IV van f 1.40 tot en met f 1.89, gemiddelde f 1.60klasse V vau f 1.90 tot en met f 2.49, gemiddelde f 2.20 klasse VI f 2.50 of'meer, gemiddelde f 3.00. In het gemeente-ziekenhuis te '6 Gra venhage is overleden aan de gevolgen van de verwondingen, die hij bekwam doordat hij niet een 'been onder de electrisc-he tram geraakte, de heer J. Poppe, ontvanger der registratie Gerechtelijke Akten. Het stoffelijk overschot zal ter aarde wor den besteld a.s. Zatei'dag op Nieuw Eik-en - Duinen, te 11 uur v.rn. van de woning des overledenen aan de F reder ik Hendriklaan, Notarissen en makelaars. Door het bestuur der Makel aars vereen igmg te Amsterdam is een adres gericht tot de Ka mer van Toezicht op de notarissen en candi- daat-notarissen in liet arrondissement Am sterdam, naar aanleiding van het rondschrij ven d.d. 19 Maart j.l. door die Kamer ver zonden aan d© onder haar ressorterende no tarissen, waarin hun werd verboden eldens gelegen onroerende goederen in pub.ieke vai ling te brengen door tussclienkonist van ma kelaars, en waarin o.a. werd gezegd, dat do Kamer die tussclienkonist bij veiling van bin nen de gemeente Amsterdam gelegen onroe rende goederen betreurt, en Amsterdam be smet acht door het gebruik, dat die mede werking noodig maakt, althans eerbiedigt. In het adres wordt voorts gezegd, dat adressant vertrouwt, dat de Kamér eerlang tot ander inzicht zal komen en dat hij zelfs van meening is, dat de ondervinding in en kele maanden opgedaan, reeds duidelijk heeft aangetoond., dat ook bij publieke veiling van elders gelegen onroerende goederen de tus- schelnkomst en medewerking van deskundige makelaars alleen tot schade van de betrok ken belanghebbenden kan worden gemist. Voorts wordt door adressant als zijn mee- ndng te kennen gegeven, dat de Amsterdam- scho notarissen, waarvan het meerendeel de diensten der makelaars waardeert, door do aanschrijving der Kamer van Toezicht in on gelegenheid worden gebracht; dat adressant door minnelijk overleg poogt tot e©n bevredi gende regeling te geraken, doch dat hij ge reed i6 den strijd aan te binden, wanneer blijken mocht, dat dl© belangen, der make laardij worden geschaad door misvatting van hoogerhand. Adressant, richt ten slotte tot de Kamer van Toezicht het verzoek haar bovenbedoel de aanschrijving aan de notarissen te wil len herzien. Internationaal politie hond e n-c o n r o u r s. Men meldt uit 's-Gravenhage Bij echt hondenweer krachtige storm uit het Westen en regeu bij stroomen, zoo dat men zich op de open vlakte ternauwer nood op de been kon houden, ving gisteren ochtend op Houtrust het vierdaagsclie inter nationaal politiehonden-concours aan. Bij na 50 honden staan ingeschreven. Er zijn er velen bij, die in Hollandschen of Duitschen politiedienst reeds vaak door vernuft, moed en behendigheid goede dien sten bewezen en diploma's en prijzen ver wierven op wedstrijden, tentoonstellingen enz. De bedoeling is iederen wedstrijd-dag twaalf honden, elk gedurende 40 minuten te laten .werken". Dit werken" is ver deeld in 3 afdeelingen, n.l. gehoorzaani- heidsoefeningen, speurdienst en veiligheids dienst. De honden moeten o. a. vrij volgen aan deii voet; 3 minuten afleggen, aange boden of toegeworpen voedsel weigeren, een voorwerp apporteeren; springen; hoogte en breed les prong; voorwerpen opzoeken op minstens 100 M. afstand, voorwerpen be waken, redden en aanblaffen, een of meer arrestanten opbrengen, zijn geleider ver dedigen, een vluchtend persoon stellen, enz. enz. Tal van medailles en geldprijzen zijn uit geloofd. Ook H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben door het beschikbaar stellen van groote zilveren medailles van Hunne belangstelling doen blijken. Nadat in de ochtenduren reeds een paar honden hadden gewerkt, had te half een op het terrein in tegenwoordigheid van een aantal belangstellenden, onder wie leden van het eere-comité, binnen- en buitenland- sche juryleden, den hoofdcommissaris van politie den heer Versteeg, de subst.-officier van justitie mr. Van Kleffens, eenige Duit- sciie en Hollandsche politieambtenaren, de olficieele opening plaats van het intern, politiehcndeiiooncours. De voorzitter van het eer e comité, de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland mr. Patijn en de wn. burgemeester, de heer Jansen, die ook zittiug heeft in dat comité, hadden o.a. be richt door ambtsbezigheden verhinderd te zijn de opening bij te wonen. De leider van liet concours, de onder voorzitter van de Ned. Politiehond-Vereeni- ging, de politic-inspecteur de heer Th. II. JBesseling sprak oen kort openingswoord, waai'bij hij dank bracht aan allen, die tot het organiseeren van het concours hebben medegewerkt en zich bereid hebben ver klaard hetzij door het zitting nemen in co- mibé's en jury of op ©enigerlei andere wijze steun verleenden. Nadat aldus het concours officieel geopend was, liet het politiemuziekkorps welks leden voor zoover hun dienst zulks toeliet aanwezig waren zich hooren. Uit beleefd heid jegens de Duitsche gasten werd aller eerst het Duitsche Volkslied ten gehoor© ge bracht, waarna ook het Wilhelmus weer klonk. Vervolgens bracht de voorzitter van den raad van gedelegeerden, de gep. majoor der genie de heer J. C. Gijsberti Hodenpijl, on der toejuichingen der aanwezigen, een woord van huldo aan den heer Besseling, die de eigenlijke drijfkracht tot dit eerste con cours is geweest. Evenals de lieer Besseling uitte Spr. de htoop, dat het concours er veel toe zal bijdragen do politiehond en beweging hier te lande te bevorderen. De uitslag van den eersten dag was als volgt In de drie afdeelingen (gehoorzaamheids- oefeningen, speurdienst en veiligheidsdienst) werden de volgende punten behaald door Max, dresseur en eigenaar Jac. D. Smout, Bergen op Zoom, 104, 242 en 176 punten, hoogste sprong 2.30 M. Hussan v. Dusseldorf, dresseur-eigenaar pol.-sergt. Fr. Bathen, Dusseldorf, 123, 61, 220 punten, li. spr. 2.20 M. Graf Carlo v. Friesland, eigenaar-dres- seur G. Adam, Sande (Oldeburg), 120, 172 en 226 p., h. spr. 2.40 M. Caesar, dresseur-eigenaar G. J. W. Port land, 80, 223 en 136 p. Tommy, dresseur agent van politie P. J. T. Haan, eigenares gemeente 's Gta- venhage, 89, 59 en 159 punten. Bob, dresseur-eigenaar 01 r. F. Hossein, Middelhar nis, 101, 163 en 170 p., h. spr. 2.10 M. Gamibrinus, genaamd Caesar, dresseur- eigenaar A. J. Rijnders, rijksveldwachter brig.-titulair te Houtrijk en Polanen, 79, 174 en 153 p., h. spr. 2.30 M. De overige ingeschreven honden waren niet verschenen of vielen af, omdat zij geen voldoend aantal punten behaalden. Hoog water en steenfS- !b r i c a g e. Te Renkum, waar door den ihoo- gen waterstand van den Rijn het wérk op de stoomsteenfabrieken gestaakt moest wor den. zijn gisteren,'daar het water voortdu rend. blij ft vallen, deze werkzaamheden her vat. Van opruiing vrijgespro- k e n. De vacantiekamer der Am sterdam - solie rechtbank sprak gisteren G. Rijnders vrij van opruiing in een op 9 Mei gehouden vergadering in Plancius. De rechtbank grondde de vrijspraak op de verklaringen der verslaggevers, die de in de acte van beschuldiging ten laste gelegden volzin van opruiing niet hadden opgeteekend. De eisch was 6 maanden gevangenisstraf. Valsche munters. Over de valsche munters meldt de Limb. Koer. nader uit HeerlenVoor eenige maanden werden alhier valsche geldstukken uitgegeven, en dcor de politie in beslag genomen. Destijds werd door deze een onderzoek ingesteld naar de herkomst van dit valsche geld, zonder resultaat. Verleden week echter, toen de politie een onderzoek instelde aangaande koppelarij, kreeg men van een der verdach te vrouwen aanwijzingen, waar het valsche geld vandaan kwam en werd een Pool, zekere F., wonende in de Kolonie, aangehouden met zijn vrouw. Daar men echter niet ge noeg bewijzen had, liet men beiden weer los. Alsdan werd weer een uitgebreid onder zoek ingesteld, en men kon bewijzen genoeg krijgen om het echtpaar F. opnieuw gevan gen te nemen, en een huiszoeking te doen. Bij deze huiszoeking werden in huis eenige - valsche geldstukken gevonden. In het pri vaat werden nog gevonden valsche stukkeu van 2.50, 2 markstukken en 5 markstuk ken. Een medeplichtige van F. heeft de wijk naar België genomen. Het echtpaar F. zal ter beschikking ge steld worden van den Officier van Justitie te Maastricht. Oplichting van effecten. Na twee dagen onderzoek is het den inspec teur van politie te Purmerend gelukt, den persoon op te sporen, die, als deftig lieer gekleed, te Beemster, onder valsche voor wendsels en listige kunstgrepen, den aldaar wonenden landman C. D. heeft bewogen tot afgifte van eenige effecten. De aangehoudene, die ter beschikking is gesteld van de Haarlemsche justitie, is ge boren te Terwispel, vroeger wonende te Utrecht, en het laatst in do gemeente Op- sterland. P e e u d o-g emeente v 1 <1 w ac h- t o r. Voor een tiental dagen werden eeaiige villabewoners in de omstreken van Arnhem bezocht door een al6 gemeente-veldwachter gekleed persoon. Gegalonneerde pét, uni formjas met gegalonneerde» kraag, zelfs sa-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2