HT°. 54, Tweede Blad. ft"e Jaargang. Zaterdag 23 Juli 1910. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant versohijnt <v\gelgksbehalve op Zon* en Feest dagen. idvertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 'a morgens bjj de Uitgevers in t« zenden. Uitgevers.- VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels f O.ÖO Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij vooruitbetaling Groote lettere naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen UI het herhaald adverteeren in dit Biad, by abonnement. Ee»' oirculairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-IND1E. Overval op Celebes. Blijkens een uit Nederlandscih-Indië ontvangen officieel telegram werden, bij een overval van een patrouille in Larang Gonaoe iu het landschap Parigi, af deeling Midden Celebes residentie Mena-do gewond 1 Euro- peeech militair beneden den rang van offi cier en 6 inlandse he militairen beneden dien" rang, waarvan één is overleden. De aanvoer der der aanvallers werd gedood. Het gebeur de is niet van politieke beteekenis. In verschillende bladen kwam een be richt voor, dat, volgens een telegram uit Older.burg, d.d. 20 dezer, van Sumatra be richt is ingekomen, dat de van Varel af komstige Duitscher Carl Dittrich door in boorlingen vermoord is. Van bevoegde zijde wordt er ecliter de aandacht op gevestigd, teneinde verkeerde gevolgtrekkingen te vermijden, dat deze Dittric.il is de Europeesche militair bene den den rang van officier, van Duitsche geboorte, wiens sneuvelen geipeld is, kor ten tijd geleden, in een bij het Departement van koloniën uit Nederl.-Indië ontvangen telegram, meldende dat in het ben eden- Moro-gebied in West-Nias (residentie Ta- panoeli) eene patrouille is overvallen. In dat telegram, dat openbaar gemaakt is in do Staatscourant en de Pers, kwam de naam van Dittrich niet voor, doch werd hij zooals boven gemeld, alleen aangeduid als Europeesch militair beneden den offi ciersrang. De familie van Dittrich te Oldenburg, was door het departement van koloniën in kennis gesteld van diens sneuvelen. De herstemming in dis trict Amsterdam IV. De anti-rev. hebben besloten zich hij de herstemming voor de Provinciale Staten op a.s. Maan dag van aanbeveling te onthouden. De katholieken zuilen den heer mr. W. baron Roel! krachtig steunen. De Tijd plaatst een schrijven van het oud-lid van Gedeputeerde Staten, den lieer F. Th. Wes~ terwoudt, waarin, deze zijn geleofsgenooten opwekt a.s. Maandag te stemmen op baron Röell. Hij schrijft: Er 1$ niemand, jnet wien ik in mijin le ven zoveel heb samengewerkt als juist met hem en er zijn maar weinigen, voor wie ik zooveel ach bin g gevoel Eerlijkheid, goede trouw, groote kunde en werkkracht zijn in hem belichaamd en, laat ik er bijvoegen ook godsdienstzin, want mr. Röell is, wat men noemt, een geloovig protestant. Amsterdammer van den ouden stempel, beeft hij steeds zijn tijd en zijn beurs be schikbaar voor alle®, wat de belangen van zijn geboortestad kan bevorderen en hij sluit die beurs evenmin, waar hij gebrek of armoede kan lenigen. En zal men nu zulk een man prijs geven voor een vrijzinnig-democraat van wien men absoluut niets weet, dan dat hij zoover mo gelijk van ons afstaat? Katholieke kiezers, het is uw plicht om ter stembus te gaan en uw gtem uit te bren gen op mr. W. baron Röell. De Amsterdam sche Dam plannen. Naar de Tel. verneemt, zijn de voorstellen van de Dam-stadhuis-commissie, betreffende de bebouwing van den Dam, door Publieke Werken overgenomen en kan binnenkort oen voordracht van B. en W. tegemoet gezien wordeji, waarin deze voor stellen belichaamd zijn. Een belangrijk g e 6 c Ih e n k. Weer kreeg do gemeente Rotterdam een aanzienlijk geschenk. Van iemand die ombe kend wenecht te blijven was, zoo deelde de burgemeester in de boden gehouden raads zitting mede, bij hem bericht ingekomen dat ■hij bereid was luondeu-dduiizend gulden te geven als bijdrage in de stichting van een nieuwe gemeentelijke bibliotheek. Voor waarden vebbindt de schenker aan zijn vor ste/lijke gift niet. Alleen geeft hij als wensch te kennen dat de bouw op onbekrompen wij ze zal geschieden en dat geen prijsvraag zal i worden uitgeschreven. Daar do details door. den Raad nog niet 1 zijn vastgesteld, kon het geschenk formeel nog niet worden aanvaard. Alleen werd den schenker onder daverend applaus hulde ge- j bracht voor zijn liefde voor het algemeen belang en zijn oprechten burgerzin (Hbld.) j Interpeellatie. De heer Hol- lander richtte gisteren in den Rotterdam- sclien gemeenteraad eenige vragen aan het dagelijlo&ch bestuur betreffende de behande ling in het gemeente-ziekenhuis van era man, die eenige dagen geleden daar des nachts was binnengebracht met een doorge sneden slagader aan een der boenen. Na verbonden te zijn is deze patiënt weer per brancard teruggebracht naar de inrichting van het Leger des Heite, waar hij verblijf hield, en waar hij den volgenden morgen dood is gevonden. Volgens den interpellanit was aan dezen patiënt niet de noodige zorg besteed en zou daaruit van onvoldoende or ganisatie van den zi<'konlhuisdienst blijken De voorz. ontkende dat hier van onvol doende ozrg of gebrekkige organisatie sprake zou zijn, en merkte voorts op, dat de vraag, of men heter had gedaan den patiënt in het ziekenhuis te houden ter observatie, afhangt van persoonlijk mjedisch inzicht en daarom niet i nden raad thuis behoorde. Na repliek van den heer Hollander werd de interpella tie gesloten. Geweigerd diploma. Door den vader van een leerling der Hoogere Burgerschool aan het Alkemadeplein te Rotterdam, welke leerling aan het einde examen van den driejarigen cursus deel nam, maar niet slaagde, zijn per request bij den gemeenteraad bezwaren ingediend tegen liet afwijzen van zijn zoon. Hij schrijft dat toe aan willekeur, daar do leer ling blijkens de hem afgegeven lijst slechts in één vak een onvoldoend cijfer kreeg, en dat het juist de leeraar in dat vak was, die den leerling gedurende den loop van het jaar herhaaldelijk toevoegde: ,,bij het eind examen rekenen we af". Verder wijst hij er op, dat de leerling on voorwaardelijk naar de vierde klasse werd bevorderd, ofschoon de directeur wi6t, dat hij de school zou verlaten. Het bedoelde vak noemt hij een bijvak, wat hij daarop grondt, dat daarin in de vierde klasse geen onderwijs meer wordt gegeven, terwijl hij er verder op wijst, dat aan leerlingen, die in twee vakken onvoldoende hadden, wel het diploma is afgegeven. Hij verzoekt daarom den raad maatrege len te nemen, welke kunnen leiden om als nog aan zijn zoon het verlangde diploma uit te reiken. (Msb.). Ned. Chemische Vereeniging. In het gebouw der Hoogere Burgerschool to Nijmegen werd Donderdag de algemeen© vergade ring gehouden onder voorzittersfehiap van prof. Hoogerwerff, uit Delft. Prof. dr. H. Cl. Jonker (Delft) 'hield eene voor dracht over Nieuwe opvattingen omtrent do geologie der Zechstem-zouten on do beteekenis daarvan voor de zoutlagen in Nederland." Daarna sprak dr. Völker (Beueil bij Bonn) over Die Schmelzung von Quartz (S"i 02) und die Her- steil ung von Quartagut, sowie seine Verwend- barkeit" (met demonstratie van voorwerpen van kwarts). De begrooting voor 1911 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 3567.50. De rekening en verantwoording werd goedge. keurd. De vergadering besloot hot Chemisch Week blad", dat ,bij en voor rekening van de firma Centen te Amsterdam wordt uitgegeven, voort aan voor eigen rekening door genoemde firma te doen uitgeven. Ook werd besloten den redac teur van het weekblad te doen bijstaan door eene redactie-oommissic. Tot edacteur werd gekozen dr. W P. Jerissen, te Leidentot lid der oom- missie van redactie (niet-bestuurslid) dr. L. Th. Iteioher, te Amsterdam Tot leden van liet algemeen bestuur in de plaats van de aftredende hoeren Baudke, Holle man en Jorissen werden gekozen de heeren J. Hutten' te 's-Gravenhagedr. P. A. Meer burg, te Utrecht, en dr. Jorissen, die als secre taris optreedt in de plaats van den heer Baucike. Den aftredenden secretaris werd door den voor zitter warme huilde gebracht. Tot lid der oommissie voor de conferentie over voedingsmiddel-sclieikunde werd benoemd dr. H. P Ba rend recht, te Rijswijk. Prof, Wijsman en dr. Voerman zullen de ver eeniging vertegenwoordigen op het Congres dTiygiëne alimentatie" te Brussel. Na het sluiten van de vergadering liezochten de leden de eletirisohe centrale en de Elect r ici- teits-tentoonstelling en vereenigden zij zioh aan een middagmaal in 't „Oranje-Hotel.'' Vrijdag werden de Staatsmijnen te Heerlen bezichtigd „Vergun in g". De Ned. Bond van Koffiehuis-, Sociëteits-, Restauranthou ders en Slijters „Vergunning", heeft te Delft vergaderd onder voorzitterschap van den heer W. F. Ris uit Amsterdam. In deze bijeenkomst werd de Bondsraad gekozen, die uit 15 leden zal bestaan, waar door alle streken van Nederland er in ver tegenwoordigd zullen zijn. Behandeld werd het wetsontwerp tot wij ziging van art. 8, eerste lid, der Drankwet, dat met instemming is begroet. Besloten werd te 'ageeren tegen eenige provinciale bonden van vergunninghouders in het oosten van het land, die onder do leuze: „vergunning op liet pand", met al lerlei valsche en misleidende berichten en voorgevens propaganda maken, daarbij ver brokkeling teweegbrengende, in sommige af- deelingen van den Ned. Bond. Vergadering Volksbond. Op Maandag avond 25 Juli a-6. te half 9 on geveer zal de plechtige ontvangst van de af gevaardigden ter algemeen© vergadering van den Volksbond tegen Drankmisbruik door het tentoonstelUngsbestuur voor Huisvlijt plaats hébben. Ned. Bond voor Lichame- lijke Opvoeding. De kolonel-com mandant- van het regiment grenadiers en jagers heeft de Koninklijke Militaire Kapel welwillend ter beschikking gesteld om den openingsdag van de Sportfeesten van den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding op t< luisteren. Deze Kapel zal Dinsdag 26 Juli van 2 tot 5 uur een matinee geven op het sportterrein Houtrust te 's Gravenhage. *- - Door den kolonel-commandant van het 3e regiment huzaren is het muziekkorps van dat regiment welwillend aangeboden voor liet geven van een matinée tijdens de sportfeesten van den Ned. Bond voor Licha melijke Opvoeding, en wel op Donderdag 28 Juli van 2 tot 5 uur nam. Gedurende do groote sportfeesten van den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding op het sportterrein Houtrust te 's Graven hage, zal door de Nederl. Vereeniging voor Luchtvaart o. a. tentoongesteld worden ■.rae te 's Gravenhage geconstrueerde vlieg machine, gebouwd door en toebehoorende aan den heer van den Burg. Het Leger des H e i 1 6 begint in de drie noordelijke provinciën een ge heel nieuwe tak van arbeid. Door de noorder-divisie is een groote tjalk, groot 160 ton aangekocht. Het schip is verbouwd, zoodat er zich daarin niet alleen bevinden kajuiten ter woning van de officieren, maar ook ee»n vergader zaal voor 140 personen. Het doel is om onder de schippers te evangeliseeren, maar eveneens om onder hen miaatschappelij'ken arbeid te verrich ten, in het bijzonder is liet oog gericht op die schipperskinderen, die gewoonlijk van onderwijs verstoken zijn. Zij zullen in het vaartuig onderwijs ont vangen, de meisjes in nuttige handwerken, den jongens wordt les gegeven in leaeoi, rekenen en schrijven. Het vaaruig zal uitgaan naar Hoogezand, Zuidbroek, Veendam, en zoo vervolgens naar de kanalen in venen van de Veenko loniën. Er zullen geregeld drie officieren in het schip wonen, waartoe een officier uit Oude Pekel a en twee uit Amsterdam benoemd zij n. Maan dagnamidd ag wordt het groote schip aan zijn bestemming gewijd, waarbij de commandant van „het Leger in Neder land", de hieer Ridsel zal tegenwoordig zijn. Het nieuwe stoomschip „Z eel a n d i a" van den Kon. Hol- 1 a n d s c li e n Lloyd. Omtrent het ver trek van het nieuwe s.s. Zeelandia van den Koninkl. Hollandschen Lloyd, dat, zooals wij meldden, Woensdag door dei Ministers Heemskerk, Talma en Wentholt uitgeleide werd gedaan tot IJmuiden, wordt nog het volgende uit Amsterdam geschreven Aan den lunch, welke aan 'boord werd gebruikt er. waarbij,, behalve de reeds genoemden o. a. nog aanzaten de heeren Van Eegjhem, president dei- Kamer van Koophandel te Amsterdam, en de heer mr. Van Gijn regeeringsoommissaris, R. A. Laan, commissaris der Maatschappij, benevens de lieer J. A. Laan, lid der Eerste Kamer, 'bracht de heer Van Aalst, president-commissaris, den eer sten dronk uit op H. M. de Koningin. Hij bracht in een tweeden toost dank aan de Ministers en de heeren Röell en Van Eeghen voor hun tegenwoordigheid, er zijn voldoening over uitsprekende in de gedegenheid te zijn een deel van het bedrijf der Maatschappij aan do verte genwoordigers der Regeering te kunnen toonen, nu do Maatschappij door de indienststelling der Zeelandiia," een drieweeksohon dienst op Zuid- Amerika kan onder hooiden. Voor het 'behalen van direct voordeel moge de tijd nog niet zijn gekomen, todh is liet indirecte voordeel reeds groot. Overmoedig zou het zijn als wij zenden zoo ging de Spr. voort „we have the money and we have the men." De mannen hebben wij in do directeuren Wilmink en Meurs en den inspecteur Fondraine, en be kwame gezagvoerders en machinisten en in leden v an den Raad van commissarissen die het sdheopvartbedrijf kennen en die de concurrentie niet opgeven, voornamelijk als het 't buitenüand betreft. En geld is en thans voldoende om de maatschappij de plaats te doen behouden, welke zij nu inneemt En danzij heeft den krachtigen steun van de Nederl. Handelmaatschappij voor het geval or tegenwind moc'ht komen. En daarachter staat de Nederlandsche Regee ring. Spr. vertrouwt, dat de Lloyd ook nog eens zal aanlanden ia do Zuidelijke havens, waar de hoornen groeien, waaraan de dividenden groeien. De heer Van Aalst wijdde een glas aan de Neder- landscho Regeering en dronk op de gezondheid van de aanwezige Ministers. De heer Wilmink dankte ook namens zijn mede directeur, die thans in Zuid-Amerika vertoeft, de Ministers. Hij geloofde, dat de Rotterdamsoho maatschappij toen tusschen Noord- en Zuid-Ame rika een keuze moest worden gedaan, juist deed door Noord te kiezen. Toen is de Amstordamsöhe Zuid-Amerika -lijn opgericht, waaruit de Koninkl. Holl. Lloyd is voortgekomen. En reeds thans is gebleken, dat ten minste voor zoover do thuisreis betreft, de schepen te klein zijn. Aan loonen wordt nu reeds meer uitbetaald dan het suibsidde of het voorschot door het Rijk verleend, bedraagt, Maar dit is slechts van ondergeschikt belang, vergeleken bij liet indi recte voordeel, dat betrekkingen mot Zuid-Ame rika aan ons land kunnen brengen. Zoo heeft zich bijv. reeds to Rio Janeiro eene krachtige Hollandse he Kolonie ge-vormd, die voor het moederhand veel belooft, meer dan de huidige cijfers kunnen uitdrukken. Waarom zouden wij de gunstige geografische tigging van Amsterdam en Rotterdam, zoo vroeg Spr., niet aanwenden ten nutte van ons eigen volk? Wij maken ons geen illusies, zoo ging hij voort, dat wij er al binnen korten tijd zullen zijn, doch wij wenschen u de verzekering te geven, dat wij zeker 2ijn te zullen slagen, het zij dan met of zonder mede- of tegenwerking van onze con currenten. De heer Wilmink dronk ten slotte op de ver dere ontwikkeling van onze scheepvaart, in het belang van onze havens en ons volksbestaan. Minister Heemskerk bracht, ook namens zijn ambtsgenootendank aan den president van oom. missarissen. Als men zoo aangenaam ontvangen wordt, dingen te zien krijgt, die de moeite waard zijn en dan bovendien nog wordt bedankt, dan noemt Spr. dit een der bloempjes, diejöloeien op het pad, dat een Minister veelal met zorg be wandelt, en dan doet dit hem denken aan een onlangs verschenen plaat, waar de heeren aan tafel zitten Hier wordt ons de oogst vertoond, zoo zeide de Minister verder, van de bemoeiing der Regee- ring. De vruchten, waarop werd gedoeld, zyn er nog niet, maar wij hebben in ieder geval dit schip, dat op weg is naar Zuid-Amerika. En dat 'is eigenlijk een vrucht der protectie. Wanneer wij hier een teringlijdster in het leven hielpen hoiiden, zouden daartegen misschien bezwaren zijn aan te voeren. Maar dat is hier liet geval wet Wij krweeken hier een plant, die voor de toekomst iets doet verwachten. Diit mag worden opgemaakt uit den toon van den president-com missaris en den directeur, die zeggende zaak is gezond, en wij voegen daarbij,,en in goede handen." Spr. twijfelt dan ook niet of datgene, dat .nog ontbreekt aan den fraancieelen grond slag der maatschappij, wel zal worden aangevuld. Met Gods zegen, zoo zeide mr. Heemskerk, zal de boom ook wel gaan dragen de vruchten, die de president daarvan verlangt. Spr. gelooft, dat dit schip is een prachtig schip, doch hij twijfelt er nie-t aan, of, als deze maat. schappij nog eens een schip laat bouwen in ons land, het even mooi en goed zal zijn als de „Zee landia." De Minister wensobte het schip en de maat schappij verder een goede reis. Te IJmuiden gingen de genood igden van boord. Aan de sluis was het druk van de nieuwsgie rigen. Omstreeks vijf uur vertrok do Zeelan dia" naar zee. - Droogruiters. Niet overbodig raag het .geacht worden bij het regenweer der laatste dagen nog eens iu herinnering te brengen het zéér groote nut van de z.g. droogruiters, ook wel klaverruiters genoemd, welke in den landbouw gebezigd woroen voor het drogen van gras, klaver, erwten, boonen, karwïj, vlas, wikken, lupinen, enz. Deze bij den ontwikkelden landbouwer reeds lang in gebruik zijnde en onmisbare toestellen worden, daar zij bij doelmatig ge bruik het middel zijn om de gewassen onder 11e, zelfs de meest ongunstige weers omstandigheden, steeds goed bin nen te krijgen, over het algemeen nog veel te weinig gebezigd. „Wanneer bet gewas op de ruiters staat, wordt het geacht zoo goed als thuis te zijn. Wie over het gebruik der ruiters iets ïnesr wenscht te vernemen, vrage bij de directie der Nederlandsche HeidemaatschappijN. Gracht 94, te Utrecht, nadere inlichtingen en gratis brochure aan, welke door baar steeds gaarne worden verstrekt. rPolitie hondenwedstr ij d. Dcor de keurmeesters werden den tweeden dag in de drie afdeelingen (gehoorzaam- heidsoefeningen, speurdienst en veiligheids dienst) de volgende punten toegekend aan Maxim, dresseur en eigenaar R. Burg te Scheveningen, 73, 239 en 152 punten, hoog ste sprong 2.30 M. Casar, dresseur C. Neumann; cig. gem. Bloemeudaal, 114, 262, 181 punten, hoogste sprong 1.80 M. Breston, dresseur, eigenaar 0. W. H. Oroes te Rucphen (N.-B.) 122, 246, 228 p.; hoogste sprong 2.40 M. Tommy, dresseur J. Fransen te Enschedé, eig. gemeente Enschedé, 92, 185, 162 pun ten hoogste sprong 2.60 M. Dick, dresseur Oly, te Almelo; eige naar C. Prinse te Driebergen 94, 236, 164 punten, hoogste sprong 2.10 M. Brutus gen. Zwartkop, dresseur en eige naar G. J. H. Leurink te Scheveningen, 48, 18, 131 puntengeen sprong. Due, dresseur J. 1' L Rothpeltz, eige naar gem. 's Gravenhage, 118, 233, 139 p.; hoogste sprong 2.60 M. Hector, dresseur en eigenaar P. de Jong te Wassenaar 98, 184, 136 p.hoogste sprong 2.50 M. Lio, dresseur en eigenaar J. W. van Dui nen te Maarssen, 78, 0, 176 punten hoog ste sprong 2.20 M. Daar Dax geen reu, maar een teef is, werkt zij eerst Zondag a.s. De overige ingeschreven honden waren niet verschenen of vielen af, omdat zij geen voldoend aantal punten behaalden. De Leidsche kermis. Men schrijft uit Leiden aan de Ned. De volgende week Jê het hier kermis. Wij I zouden daarvan geen melding maken, ware j niet de kans groot, dat het de laatste maal zal wezen, dat er in Leiden kermis zal zijn. j In den gemeenteraad tocli is vóór de vast- 1 stelling der begrooting voor 1911 een voor- stel te wachten van het antirev. lid mr. P. C. Briët, haar af te schaffen. En dat voor stel zal zeer waarschijnlijk wel worden aan genomen Evenals andere jaren zullen ook nu anti- kermisbijeenkomsten plaats hebben, o.m. een reeks van vijf, waarin achtereenvolgens als sprekers in de Oosterkerk zullen optreden ds. G. A. van der Hooft, te Dom burgds. J. W. Geels, te 's Gravenhage dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, te Putten; ds. G. Wisse, te Kampen, en ds. M van Grieken, te Delft. Bliksemafleiders. Te Assen heeft dr. D. van Gulik, uit Wageningen, een rede gehouden over bliksemschade en bliksemafleiders. Daarbij kwam hij tot de volgende conclusiën Bij beveiliging van gebouwen houd© men in het oog dat <1© afleider, in afwijking van hetgeen bij constante electrisdhe stroomen wordt waarge nomen, groote neiging vertoont zich over de aan- weoige geleiders te verdeelen, daarbij weinig let tende op den zoogenaa.mden. gadvanisdhen weer stand, en geen overwegend bezwaar er in vindt zijn weg over een vaak aanzienD ijken afstand door do lucht of andere minder goed geleidende stof fen te nemen Een volmaakte zekerheid is niet of althans zeer moeilijk te bereilken en zal in elk gevail aanzien lijke kosten vereisöhen. Daarentegen is een vrij afdoende bescherming Teeds op zeer eenvoudige wijze mogelijk. De in Nederland bestaande afleiders waarbor gen voor hard gedekte huizen een niet onbeflang. rijke mate van veiligheid, daar zij gemiddeld de kans op brand bij inslag tot 1/6 al/7 terugbren gen. De statistiek leert echter ook, dat de blik sem (herhaaldelijk van de afleiders is afgespron gen en ook wel inslaat zonder de opvangstangen te treffen. Bovendien zijn de kosten zoo hoog, dat menigeen daarom van het aanleggen van deze nuttige inrichtingen afziet. Er zijn edliter in het algemeen verbeteringen en vereenvoudigingen aan te wijzen, waardoor de afleiders, ondanks lage- ren prijs, 'beter aan hun doel znlflen beantwoor den. De verbeteringen zijn in hoofdzaak de vol gende Alle bedreigde punten worden van opvangers voorzien ra den vorm van 'korte stangen en draad, geleidingen, ternvijl het dak met afleiddraden omspannen wordt. Dit ikoine in plaats van de liooge opvangstangen met haar gewaanden 'bevei- ligiogskegel. Er worden meerdere naar de aarde loopend© geleidingen aangebracht. Het afleidersstelsel wprdt aangesloten, met uit gestrekte metaalmassa's. Voor do buizen van gas- en waterleiding is' aansluiting 'beslist- nood zakelijk. Als de voornaamste vereenvoudigingen zijn to noemen Het vervollen van de hooge, vaak met dure spitsen gewapende opvangstangen, die moeülijk met voldoend© stevigheid zijn op te stellen. Het vervangen van iiet alom in zwang zijnde koper voor de geleidingen en grond verbindingen door ijzer, dat in goed verzinkten toestand tegen atmosferische invloeden zeer lang bestand en bovendien nog gemakkelijk door een verflaag te beschermen is. Het beperken, van de dikte der geleidingen, bierbij als uitgangspunt nemende de ervaring, dat nooit of zelden een gewone telegraafdraad anders dan op do trefplaats gesmolten is. Het gebruik maken van de aanwezige metalen construetiedeelen van het gebouw ten dienste van den afleider, waardoor öf het afleiderstelsel wordt uitgebreid en dientengevolge de veiligheid ver. groot, öf de kunstmatige geleidingen gedeeltelijk kunnen vervallen. Dit laatete geeft een middel ana do hand. om bepaalde soorten van gebouwen nog van een vrij goeden afleider te voorzien, of schoon men zich slechts zeer geringe kosten wil getroosten. Metalliek-contact tusschen de me- taalstukken is overbodig indien zij elkander over een voldoende lengte bedekken. H Een regen sommetje. Hoe veel regenwater er Maaudagmorgeu tijdens het hevige onweder binnen de grenzen der gemeente Amsterdam is gevallen? Laten wij dit aan de hand van de be schikbare gegevens eens berekenen. De oppervlakte der gemeente Amsterdam bedraagt 4395 H.A. 43,950,000 vierk M. De hoogte van den regenval bedroeg 32 m. M., volgons andere waarneming 38 m.M. Nemen wij voor onze berekening het minste aan. Op eiken vierkanten meter viel dus 32 liter water, wegende 32 kilogram- Op een oppervlakte van 43,950,000 vierk. M. bedraagt, naar dezen maatstaf, de gevallen hoeveelheid naar inhoud en gewicht 1,406,400,000 liter of K G. Nemen we verder van, dat de bui 2| uur of 9000 seconden geduurd heeft, dan is er per seconde 156,266 K. G. water uit de lucht gevallen. Ruim honderd zee en vijftig duizend kilo gram per secondeVoorzeker geen bagatel. En dat gedurende uur. Is het te verwonderen, dat hot op straat en in tal van huizen vochtiger was dan ge woonlijk het geval is? (Hdbd.) Inval in een speellhuis. Gisteren morgen deed de justitie te Amster dam een iraval in era huis aan het Rem brandt plein, waarin, zooafe de po'itje reeds langen tijd vermoedde, een. sped gelegenheid is gevestigd. j den inval werd de inboedel verzegeld. Door aanplakking voor l*et huis i6 alle to«- gang tot het per coed voljoden.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1