KOLONIËN. BINNENLAND. Volgens een telegram uit New-York, ie er daar uit Quebec bericht gekomen, dat Crippen had bokend. Dat heeft al eerder in En gelee ho kranten gestaan, maar is toen te gengesproken. Uit Quebec werd naar Londen geseind, dat een Londensch advocaat beeft aangeboden Crippen te verdedigen, mits deze zijn mond houdt en zich niet tegen de uitlevering verzet. Vrienden van Crippen stonden, volgons het bericht, voor de kosten in. Een New Yorksoh blad wil de koeten be talen voor de verdediging van Crippen in het uitleveringsgeding, maar men vermoedt te Quebec, dat dat maar een maaier is om een verslaggever bij Orippen toegelaten te krijgen. Omtrent die noodlottige ontploffing in de haven van Toulon worden de volgen de bijzonderheden bericht: Men had proeven genomen niet een. on derzeese he mijn of een „blokkeertorpedo", een nieuwe uitvinding, welker samenstel geheim wordt gehouden. De torpedo was, bij het aan boord halen, zeer moeilijk to behandelen en opeens ontplofte het over blijfsel van de procflading met een ver vaarlijken schok. Do eerste konstabel Kiobdu, wdou een been werd afgerukt, vloog overboord. Ver scheidene mannen sprongen in het water om hem er uit te halen; maai* hij kwam om het leven., evenals ook de oude matroos Veazoao, wien armen en beenen werdén, afgerukt. De kwartiermeester Le Moau, wien de schedel bijna geheel gespleten is, heeft weinig kans op herstel, maar als hij Lichamelijk beter wordt, zal hij waarschijn lijk toch krankzinnig zijn. Er is eene commissie belast met een onderzoek omtrent do oorzaken van het^ ongeluk. OOST - IND1E. De Chlneezen in Ned.-IndiA. Volgens een mededeeliug van de Agence d'Extrème Orient uit Peking heeft de Chi- neescho regeering haar gezant te 's Graven- li ago, Loetejengsi, teruggeroepen en den eer sten secretaris van het Chiueesche gezant schap te Parijs, Tang-Tsai-foe, niet de voor- loopige leiding der zaken belast. De reden voor dit optreden der Chineesche regeering is de bohandeling der Clxineezen in Neder- Iand6c1t-lndië. Velgene de berichten van de Agence wil de Nederlandsche regeering .de zich op de Soenda-eilanden vestigende Chineezen dwin gen, zich te laten naturaliseeren. Daarbij worden de Chineezen in Ned.-Indië aan dezelfde vrijheidsbeperkingen onderworpen als de Maleischo inboorlingen, beperkingen, waaraan de Hindoes en de Japanners niet onderhevig zijn. De Chineezen staan onder het toezicht en de jurisdictie der politie, mogen slechte in bepaalde stadswijken wonen eu hebben ook daar geen vrijheid van be wegen. Voor een tijdelijk of langdurig ver blijf moeten zij passen koopen, die nauw keurig aangeven vanwaar zij komen en waar heen zij verder zullen gaanzij mogen zich slechts op de in de passou met name ge noemde plaatsen ophouden. Voor elke reis ia een nieuwe pas noodig en de jjolitie kan die zonder opgaaf van redenen weigeren. Toen deze willekeurige regeling van de Chineezenkweetic voor Nederlandsch-Indië in uitzicht gesteld was, heeft de Chineesche regeering haar onderdanen verboden, zich iu Ned.-Indië te laten naturaliseeren. De thans teruggeroepen Chineesche gezant te Gravenhago heeft zijn regevring voor. gesteld dit verbod in to trekken, a1^ N.-I. regeering hare Chineesche omieydaaen op den zelfden voet behandelde aAe de Japan ners en de Engelsche Hindoes, Do regeering wil dit verbod echter niet intrekken; nog minder is zij bereid do nieuwe Chiueezen- verordening te erkennen. Zooals dadelijk uit de lezing van 'boven staand bericht blijkt, ^gt de N. R. Ct.,. heeft bij het stellen ervan verwarring ge- heerscht. 9 Inderdaad heeft het bij de Chineezen kwaad blbed gezet, dat de Japanners iu Md.-Jr.dië anders behandeld. worden dan lij, maar wat aan de snk'dp Japanners in Indië kon worden toeg<*;taan> kan niet aan die honderdduizenden, Chineezen worden verleend. •1^° kwestie v»ar 'het hier om gaat ia niet de ni«U'tre Cbineezenverordening, die nog steeds in bewerking is, maar de wet op het Nederlandsch ouderdaanschap. Volgens die wet zijn de in onze koloniën geboren Chi nezen Nederlandsche onderdanen. De Chineesche regeering had daarentegen •in het midden van hot vorige jaar eeu wet aangenomen, waarbij alle Chineezen van af komst tot Cbineeeclio onderdanen worden verklaard, al zijn zij nog zoo lang in het buitonland woonachtig. Volgens die wet is dus de regeering te Peking van meening,, dat alle Chineezen du Ned.-Indië Chinoesch» onderdanen zijn en blijven. Reeds iu Februari van dit jaar wist het Soer. Nbld. te mélden, dat de prins-regent bij brief van deii 16en Januari bij de leden van den grooten raad ten sterkste had aau- gedrongen op het nemen van maatregelen tegen de Nederlandsche regeering, ten eiude intrekking te verlangeu van de toon pas aangenomen wet op bet Nederlanderschap. Thans is, als het bovenstaande bericht uit de Agence geheel waar blijkt, de Chi neesche regeering overgegaan tot het nemen van maatregelen. Wij vestigen er de aandacht op, dat er geen sprake van ia, dat ,,zich op do Soon- da-eilanden vestigende Chineezen gedwon gen worden zicli te laten naturaliseeren". Overigens is de schrijver van liet bericht niet ver bezijden de wuarheid. Alleen had hij wel mogen vernielden, dat getracht wordt in afwachting vau een nieuwe regeling der „Chineezenkweetie", de nog van kracht zijn- do bepalingen zoo. weinig mogelijk hinder lijk toe te passen. Het Ha&geche correspondentie bureau meldt In verband met berichten omtrent eon te rugroeping van den Chineeschen gezant bij ons Hof. naar aaneliding van moeilijkheden welk© gerezen zouden zijn omtrent naturali satie van Chineezen in Indië, kan al leen bevestigd worden dat d« diplomatieke vertegenwoordiger van China te 's Graven hago, Lou Tseng Tsiang inderdaad eergiste ren met buiten land isch verlof is vertrokken en dat het gezantschap, tijden© de afwezigheid van den gezant, beheerd zal worden door Tang Tsai-Tou, le secretarie der Cliineesch© ambassade te Parij6. De Staatscourant van Vrijdag 5 Augustus bevat o.a. de volgende koninklijke besluiten benoemd tot substituut-griffier bij de rechtbank te Amsterdam mr. F. C. Deking Dura, advocaat te Amsterdam, beëedigd klerk ter griffie en werkzaam ten parkette van den officier van justitie en waarnemend griffier bij hei 2e kantongerecht aldaar; tot griffier bij het kantongerecht te Leeu warden mr N. Holstée, doctor in de staats wetenschap, griffier bij het kantongerecht to Bergum tot griffier 'bij heit kantongerecht te Hulst rar. G. Leignes Bakhoven, advocaat te Deventer tot notaris te Smilde P. R. van Ellekom, candidaat-notaris te Stad Almelo; tot secretaris van den voogdijraad in Am sterdam I mr. J. C. van Kempen, advocaat aldaar tot notaris te Middelburg A. de Nieling, candidaat-notaris te Watergraafsmeer tot notaris te Neuzen C. M. Nobel, can didaat-notaris te Kampen. De president van het scheidsgerecht in zake het geschil omtrent de Noord-Atlan tische kustvisscherijen, ontving een telegram van H. M. de Koningin-Moeder, aan hem en de leden van het scheidsgerecht voor de aangeboden gelukwenschen ter gelegenheid vau Haar verjaardag. H e t H o f v a n Arbitrage zal na afloop van de behandeling van het thans aanhangig scheidsrechterlijk geding, nog verscheiden andere geschillen te behandelen krijgen. Zoo is vooreerst naar men zich herinnert reeds de volgende maand, te beginnen 20 September, het geding te wach ten tusschen Amerika en Venezuela, omtyeut een vordering op laatstgenoemden, Staat van een stoomvaartmaatschappij op de Ori noco. Ook in dat geding zal pror. Lammasch, die thans opperrechter is iu de aanhangige Noord-Atlantische kust visscherij-arbitrage, preeideeren. Naar alle waarschijnlijkheid zal ook dat geding in het openbaar behandeld worden Dan komt het volgende jaar eei^ .geschil tusschen Rusland en Turkije betrekkelijk door laatstgenoemden Staat verschuldigde moratoire interessen, wegens t© laat betaal de termijnen van een oorlogsschatting,, voor het Hof van Arbitrage per beslechting. En vervolgens is voor het internationaal gerechtshof te verwachten de behandeling van een geschil tusschen Italië en Peru., eveneens, betreffende een schuldvordering^ Het blijkt derhalve, dat do natiën steecfa meer van bet practiscli nut dezer instelling tot yreedzaïne beslechting der geschillen overtuigd raken. Belasten van. houfgeezt. Sinds de jongste vechooging van den ge distilleerd-accijns, baar beslag kreeg, wer den goandéweg uit het buitenland vrij be- uuidei'-de. hoeveelheden methyl-alcohol (ge- 'v gezuiverde houtgeest) aangebracht, welko voor het grooteto gedeelte hun weg VOiiden iü fabrieken van reukwaters, ter wijl gebleken is dat methyl -ui co hol door sohmige ^geuten onder verschillende be namingen ten verkoop wordt aangeboden! aan allerlei neringdoenden iu tot inwendig gebruik bestemd gedistilleerd. Het aanbod gir& gepaard met de verzekering, dat de rnethyl-alcobol in alle opaüchtou, den aethy- alcohol kan vervangcuH Dit schaamteloos» bedrijf had veel kwaad kunnen stichten, daar het aan eenvoudige lieden niet be kend is, dat methyl-alcohol door vele des kundigen als oen vrij sterk vergif wordt beschouwd. Reeds tot bescherming van de belangen der schatkist wordt het derhalv noodig geacht te -beletten, dat hier te land houtgeest, wordt vervaardigd zonder beta ling van een accijns, golijik aan dion; voor aethyl-alcohol 180 per H. L.) en teven moet de ho'utgeost bij invoer worden ge treffen met een recht, dat gelijk staat met de belasting die aan buitenlandech gedis tilleerd verschuldigd is. Het recht wordt derhalve gebracht op f 1-87 per liter, ter wijl voor aJlle vaste stoffen, die boutgeesfc bevatten, het invoerrecht f 2.35 per kilo gram zal bedragen. (Tot du-sver bestaan liier nog geen fabrie ken van houtgeoSt-) Een wetsontwerp van bovengemeld» strekking i6 bij de Tweede Kamer ingeko men. Tuinieren. B. en W. van Alk maar hebben op het voorbeeld van andere gemeenten, de wen6chelijkhcid overwogen, om kleine stukjes tuingrond te verhuren, ten einde particulieren, in het bijzonder arbeiders, in de gelegenheid te stellen daar op naar hartelust te tuinieren en langs dezen weg hij te dragen tot verbetering van toe standen op het gebied der volksgezondheid eu der volkswelvaart. Nu hun uit daartoe ingekomen aanvragen, de uitvoerbaarheid van dit denkbeeld blijkt niet minder dan 100 aanvragen, elk voor 150 vierk. Meter grond, kwamen in stel len zij den Raad voor hun college uit te noodigen een gedeelte van het terrein tus schen de Hoornsche vaarten in gereedheid te doen brengen voor tuingronden, hun daartoe een crodiet te verleenen van f 2500 ten einde te geraken tot het uitgeven van perceeltjes tuingrond, ter grootte elk van 150 vierk. M voor den prij6 van f 5 's janre, aan hen, die zich daartoe reeds hebben aangemeld of eventueel nog zullen aanmelden. (S»N. R- Ct.") Bij beschikking van den minister van Marine rijn de navolgende plaatsingen, enz. gelast met een nader te bepalen datum in het einde dezer maand luitenants ter zoo lste klasse H. G. Surie, eervol van hot bevel over Hr. Me. „Dol fijn" ontheven en geplaatst in de directie der marine te Amsterdam; C. Kruys belast met Tiet bevel over Hi*. Ms. „Dolfijn"; H. H. O. van Heeking Colenbrander geplaatst aan boord „HeemSkcrck"E. M. J. Cheva lier geplaatst aan boord „Zeehond" als lste officier luitenant ter zee 2de klasse J. C. Tolle naar geplaatst aan boord „Evertsen". Een gedeelte der adelborsten van het ter reeds van Rotterdam aangekomen oplei dingsschip der Fransche marine, Bougauvil- le, bezocht gisteren den Haag en Scheve- ningen. Burge r-A potheker bij de marine. Voor een apotheker, bevoegd ver klaard volgens de wet, bestaat gelegenheid om met ingang van 1 Nov. te worden aan gesteld tot burger-apotheker bij de marine, voorloopig op een aanvangstraktement van f 2000 't, jaars. De aanstelling is aanvankelijk van tijde- lijken aard. Definitieve aanstelling zal bij gebleken geschiktheid kunnen volgen. Na dere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den insp. van den geneesk. dienst der zeemacht (Dep. van Marine). Aanmelding vóór 1 Sept. bij gezegeld ver zoekschrift tot den minister van Marine, onder overlegging van het apoi'hegers-diplo- ma; een extract-geboorteregister, een bewijs van Nederlandenschap, een certificaat vau goed gedrag en een bewijs dat voldaan is aan de verplichtingen ten aanzien van do nationale militie. Bij de 8c comp. van, het le reg. vest.- art. te Utrech/b zal, zoolang die compagnie optreedt als oofenings-houwitsercompagnie, een tweede kapitein worden aangesteld. Voorts is bij Kon. besluit bepaald, dat de luitenants-adjudanten bij dé korpsen van het wapen der artillerie, die dn die be trekkingen goed voldoen, in de betrekking van adjudant tot kapitein kunnen worden bevorderd', izoodra de onmiddellijk boven hen gerangschikte eerste luitenant naar an ciënniteit in den naast lwogeren rang wordt benoemd. De aldus bevorderde le luitenants zullen na die bevordering niet langer dan 3 jaren in de betrekking, van adjudant go- handhaafdl blijven. Bij dé commissie voor proefneming, bij de constructie-werkplaat- sen, de munitiefabriek en de werkpfl aatsen voer draagbare ws»penen zal een der luite nantsplaatsen mode tijdelijk door een kapi tein kunnen worden vervuld. Deze maatregelen zijn o.a. genomein o-m de vooruitzichten op bevordering van de oeriat© luitenants eenigszdns te verbeteren i Bij koninklijk besluit is benoemd tot kantonrechter-plaat6vervanger in hot kan ton Harderwijk, met ingang van 15 Augus tus 1910, mr. J. A. Vermeer, te Nunsipeet. Gesteld ter beschikking van dien gou verneu r-gen-eraal van Ned. Indië J. van Peurt, K. P. Harting, W. H. J. Jacogtte, W G. Stroe6and, W. Hocman, G. van der Waals voor 'benoeming als administratief ambtenaar, de vijf eersten voor Java en Miadoora, de laatstgenoemde voor die bui tenbezittingen. Bouwmeester. Zooals reeds ge meld, zal Bouwmeester binnenkort in Sep tember, zijn 50-jarig fcooneeljubileum vie ren. In een particulier schrijven aan een Medansch vriend heeft Rij, naar de Deli Crt, meedeelt, den wenseh te kennen gegeven, dat dit voor hem zoo merkwaardig en heug lijk feit zou worden herdacht iu Deli, te midden van de velo vrienden, die hij zich daar in vroeger jaren heeft weten te maken Men is nu te Medan dit overeengekomen: Er zullen 500 boekjes, elk bevattende 6 plaatsbewijzen, tegen dea prij6 van 15 per boekje worden uitgegeven., Met dat doel zul len in Medan en op d.e ondernemingen in- teekenlijsten circu'leersn- Voor niet-intee- kenaars wordt de entree gesteldl op f 3.50 per* plaats, voor heer met dame 6. Daartegenover geeft Bouwmeester 6 voor stellingen in 3 waken. Gevraagd is om voor het voetlicht te brengen „De Greep" en „Ontrouw" (deze beide in één voorstelling „De Kroeg" van Zola, „Het Spook", het. nieuwste stuk van Febricius, „De rechte lijn" eu 2 goede blijspelen, terwijl boven dien wordt aangedrongen, dat op den jubi leumavond fragmenten uit Oedipus", „De Koopman van Venetië" e. d. zullen worden ten gehoore gebracht. Treedt Bouwmeester in het voorstel, waar van hij telegrafisch kennis zal gevon, dan worden de lijsten terstond rondgezonden. Begrafenis mr. P. B. baron van Verschner. Onder enorme be langstelling is het oud-raadslid mr. P. B. baron van Voeschuer op de begraafplaats Moscowa te Arnhem begraven. Tegenwoor dig warën. o. a. de burgemeesters van Arn hem, Amsterdam en Den Haag, minister Tal ma, wethouders en raadsleden, ds. Pier- eon uit Zetten en tal van deputaties. Het woord voerder» baron Van Heemstra, burge meester van Arnhem, mr. Nahuys, de bur gemeester van Den Haag, ds. Schreuder, president van den kerkeraad4N. H. gemeen te, minister Talma en. ds. Pier son, die allen de groote qualiteitea van den overledene huldigden. Gezongen werd psalm 89 vers 7. De oudste zoon bedankte voor de betoonde deelneming. Luitenant Calkoe n..j Eenige maanden geleden had luitenant jhr. J. G. L. Calkoen van de rijdende artillerie te Arn hem het ongeluk bij een jaclitrit met zijn paard te storten. Zwaar gewond werd hij op genomen en de doctoren constateerden dat het ruggemerg was beleedigd, zelfs in die mate, dat de jonge man luitenant Calkoen was in 1875 te 's Graveuhage geboren waarschijnlijk zijn heele leven lam zou blij ven. Thans Heeft de dood een eiud gemaakt aan liet lijden van <ien jongen, veelbeloven den officier. N. C, Bezie htigiugva n hetVre- d e s p a 1 e i s. Men meldt uit 's Gra veuhage, d.d. 3 Augustus: Moest de vorige week het voorgenomen bezoek van deelnemer» aan de. Noord-Atlan tische kustvissclierij-arbitrage aan het in aanbouw zijnde Vredespaleis wegens het slechte weder worden uitgesteld, gisteren had men zich geen schooner weder kunnen dinke.il voor de bezichtiging van dit groot ste bouwwerk. Degenen die van de uitnoodi- gir.g van het bestuur der Carnegie-sticliting om gisteren middag half 3 op liet terrein een kijkje te komen nemen, hebben gebruik ge maakt, hebben dan ook een voortreffelijken indruk gekregen van wat reede thans van het reuzengebouw is afgewerkt en zich een ;joede voorstelling kunnen vormen van wat iet Vredespaleis eenmaal zijn zal, wanneer het is voltooid. Ouder hen, die in hot oude Buitenpaleis op den Ouden Scheveningschen weg bijeen kwamen, bevonden zich de president van het scheidsgerecht-, prof. Lammasch, de scheidsrechters Fitzpatrick en de Savornin Lobman, de Engelsche procureur-generaal Sir William Snowdow Robson en ccnigen zijner collega's in deze. arbitrage, de secre taris-generaal en de eerste secretaris van he>t Hof van Arbitrage, 'baron Michiek van Verduynen en jhr. mr. Röell en eenige da mes. Zij werden ontvangen en rondgeleid dooi den voorzitter en den secretaris van het best-uur der Carnegiestichting, de hee- ren Van Karnebeek en Patijn en een der ingenieurs van het werk. Alvorens zich naar buiten, op het terrein te begeven, kregen de aanwezigen in het bureau der directie van het Vredespaleis een duidelijk overzicht van de inrichting van dit gebouw. Zij bezichtigden daar de talrijke plannen, opstanden, detail teekenin-gen en modellen van het Paleis en zijn onderdee- len en de voorzitter der Carnegiestichting, de heer Van Karnebeek, gaf in de Engelsche taal een heldere toelichting bij de aan den wand opgehangen plannen, waarbij hij te vens deed uitkomen, dat dit gebouw geheel is ingericht en ontworpen „for use and bu siness only", zoodat er zich geen salons of feestzalen in bevinden, maar elke zaal aan practische, rechtstreeks met de arbitrage in verband staande doeleinden, is dienstbaar gemaakt. Voorts wees hij er op, hoe dank zij de aanwezigheid van een groote en een kleine rechtszaal in bet gebouw, er twee arbitrages tegelijk kunnen wor-den- gehou den Na een kijkje te hebben genomen in de teekenzalen en de kamer, waar zich mon sters bevinden van de talrijke steensoorten, bij den bouw gebruikt en het groote beeld te hebben bewonderd, door den beeldhouwer Charles van Wijk vervaardigd en bestemd om met 11 andere beelden te prijken in nis sen. boven in den buitengevel, begaf men zich op het- terrein waar het werk in vollen gang was en het Vredespaleis, op verschei dene plaatsen reeds tot den nok opgetrok ken, zich imposant afteekende tegen de zon nige lucht. Bedrijvig rolden werklieden op de verdieping karretjes met zware steen blokken over de rails op het steïgerwerk; elders zaten steenhouwers ijverig te bikken aan het loofwerk van de kapiteelen der door Italië geschonken marmeren zuilen, welke elk met een ander motief zijn bewerkt naar ontwerpen van den beer Retera en waarbij volgens deskundigen en ook voor leeken is dit zichtbaar duidelijk uitkomt de su perioriteit in bewerking van de Hollandsche boven de Italiaansche beeldhouwkunst, die de versiering van de voetstukken geleverd heeft; ginds voegde men nieuwe steenblok ken in den gevel of droeg men beton aan voor dakbedekkingelders zweefde de elec- trische kraan, die de materialen snel en rus tig langs den -bovenrand van de geweldige muren vervoert of gleed in den werkto^n de electrische lift geruischloos af en aan Men zag het ketelhuis, waar de 14 stoomke tels voor de centrale verwarming worden opgesteld, wandelde door de corridors, de groote hal, de 300 M3. beslaande groote rechtszaal, de kleine rechtszaal, die 120 M3, groot is, de raadkamers, de griffie1 en an dere vertrekken, thans nog niet veel meer dan geraamten, verscheidene nog zonder zoldering, en ten slotte ging een deel van het gezelschap met de werklift naar om hoog, waar men, volkomen veilig achter de balustrade van het 6teigerwerk, een verruk kelijk uitzicht had over de bedrijvigheid daar beneden, de groene omlijsting van het park Zorgvliet en een schilderachtig stukje van den Haag, met het aardig gymnasium torentje op de Laan van Meerdervoort. Zeer voldaan over Ivet aanschouwde, men de bezoekers vau hun vriendelijke ge leiders afscheid. Wo der log lij'L soo las Internationale schiet- wedstrijd te Loosduinen. De schietwedstrijd op de Ockenburgerbauen, die in den regel met een kort woord wordt ge opend, werd Donderdagmiddag door den eerevoorzitter, den heer J. C. Gijsberti Hodenpijl, met een voor onze schutters on gemeen uitvoerige redevoering ingeleid. In de eerste plaats bracht de eerevoorritter dank aan 11. M. de Koningin voor het schenken van een zilveren beker, zoomede aan IIM de Koningin-Moeder, die van Hare belang stelling blijk gaf door een groote zilveren medaille beschikbaar te stellen. Mede bracht hij dank aan Z. K. H. Prins Hendrik, die het Beschermheerschap aanvaardde en twee zilveren medailles en één zilveren beker 6chonk. Met groote waardeering maakte de heer Hodenpijl voorts gewag van den steun, welke in den vorm van ruime subsidies ont vangen werd vaai het ltijk en van het ge meentebestuur van 's Gravenhage en vau de talrijke fraaie prijzen, welke van verschil lende zijden werden geschonken en van an dere faciliteiten, welke waren toegestaan om dezen wedstrijd zoo goed mogelijk te doen 6lageu. Ouder de vele genoodigden, die bij de opening werden opgemerkt, behoorden de generaals Roest van Limburg, Becking, de kapitein ter zee Zego-rs Rijser, de kolonel Tonnet van de grenadiers en jagers, en de Commissaris der Koningin mr. Patijn. Door mevrouw S. van den Bergli werd hierna namens de echtgenooteu der leden van do Kon. Ver. voor Nederl. Scherp schutters aan den voorzitter dier Vereeui- ging, den heer W. van Waning, met een hartelijke toespraak een oranje-zijden vaan del aangeboden. De heer Van Waning braeh* den dank der Kon. Vereen, over voor de banier, die ïez^ ervaardigd werd door de leerlingen der >nc^ Kunstnaaluwerkschool van het Rijksmuseum ichi te Amsterdam. *et Te half twee werd bet concours met den f Juliana-wedstrijd geopend, waaraan door 19 E schutters werd deelgenomen. wee Er belooft warm gekampt te worden, daar gev zeer vele goe-de schutters zijn uitgekomen boe1 of zullen uitkomen. uit< Vliegen te Heerenveen. De laatste vliegdag is gisteren uitstekend geslaagd. Het publiek was nog groot-er dan Woensdag en liet weer' was prachtig. Tegen half zeven steeg Van Maasdijk op. Hij deelde mede, dat hij van een aanvanke lijk overwogen reis naar Leeuwarden afzag, doch probeeren wilde het record van Lefèbre 24 minuten 33 2/5 seconden te verbetereu en dat gelukte. Nu eens zweefde hij in groote kringen om het terrein, dan weer ging het 6C] er over heen. De daling ging als altijd prach jei tig* ge Jhr. v. d. Berch van Heemstede, secre- s]} tari6 der luchtvaartvcreeniging, fungeerde als officieel tijdopnemer. De tijd was 27 minuten 16 1/5 seconde. Bij aankomst wer den den aviateur en zijn monteur kransen en bloemstukken aangeboden. Het publiek was geestdriftig. Toen Van Maasdijk per auto naar het hotel terugkeer de, werd hij overal toegejuicht. De vliegweek is dus over het geheel uit stekend geslaagd. Zes dagen achtereen heeft de heer Van Maasdijk gevlogen. Ook een gratificatie. Ge meentebesturen, die slechts met moeite het evenwicht weten te bewaren tusschen hun uitgaven en inkomsten, zij ter navolging aanbevolen het -voorbeeld, gegeven door de geireente Denekamp, waar een onderwijzer, •die 2 maanden lang een vacature waarnam, een gratificatie ontving vanf 5, zijnde ongeveer 8 cent per dag. (N. C.) Schapen. Voor eenige jaren had den de boeren in bet oostelijk deel van do gemeente Schoteriand bijna alle Drentsche schapen. De e?n had er 50, een and er e 100. Gezamenlijk trokken de dieren 's morgens met hun herder naar de heide. Volgens het verslag over den toestand der gemeente is liet getal diier schapen thans ge daald tot. ..21 Schoolmeesters en var kens. Een van de correspondenten van hel Hbld. iu Zeeland meldt, dat- hij dezer dagen een boer hoorde zeggen: „De schoolmeesters zijn nog te slecht om ze door de varkens te laten opvreten 1" Gelukkig schrijft hij er als toelichting- bij, dat er in Zeeland een aardappelsoort- gekweekt wordt, die vooral veel van de aardappelziekte te lijden heeft, en dén naam draagt van „Schoolmeesters". Destrijd te Enschedé. Men meldt nog van Woensdag Het- comité uit de Fabrikantenvereeniging heeft, om goed over de door de arbeiders der firma N. I. Menko opgegeven grieven te kunnen oordeelen, Woensdagmorgen nog een 16-tal arbeiders der fabriek „Roomweg" ge hoord, staande buiten die fabriekscommis- sie, waarmede het Maandag eene samen komst had. Toen bedoeld 16-tal de fabriek binnen ging wo6 er, niettegenstaande het houden der samenkomst igoheim zou worden gehou den, eene menigte volks hij de inrichting aanwzig en bleven blijken van afkeuring niet- uit. Gïsterennamiddag waren eenige honderden personen wachtende bij de fabriek Roomweg om den uitslag der conferentie comité-F.V. en organisatiebesturen te vernemen. (Hbld.). DemoordteDeurne. Het ge rechtshof te 's Hertogenbosch heeft den 33- jarigen A. v. d. Z., te Deurne, die in April aldaar den bekenden moord pleegde, tot 18 jaren gevangenisstraf veroordeeld, welke straf door den advocaat-generaal mr. Tak tegen hem geëisclit wa6, en tot welke straf hij ook door de Roermondsche rechtbank was veroordeeld. Omtrent dan aJanslag opf den burgemeester vam Tliolen gepleegd, meldt men nader aan de Tel. Tegen half tien Woensdagavond ver voegde rich ten huize van den ruim 70- jarigen, alom gezienen burgemeester, den lieer M. G. v. Stapele, de wegens lierinaal- dielij'k voorkomende dronkenschap met 1 Aug. ontslagen gemeenteveldwachter J. Kaan imet verzoek den burgemeester te mogen spreken, wéLk verzoek niet werd geweigerd. Plotseling hoorde een der huis- genooten in de naburige kamer een zware» val, men snelde toe en vond den lieer Van Stapele badende in aijai bloed. O ogenblik kelijk was geneeskundige hulp aanwezig en werd het slachtoffer de noodige hulp gebo- déu. Door de ontstane verwarring wist de dader, die onder den invloed van sterken drank was, te ontvluchten, doch werd later op den avond onder hevig verzet zijner zijds in zijn woning in hechtenis genomen.. De toestand van den burgemeester, die door een messteek in den hals werd ge wond, is bevredigend. Na eeu instructie van 3 uren blijft de dader ten deele ontkennen. Een bevel tot inhechtenisneming i6 tegen hem uitgevaar digd en hij is naar Ziorikzce vervoerd. Kwakzalver ij. Te Winschoten' hebben de brigadier der maréchaussee en de* gemeente-veldwachter van Finsterwolde proces-verbaal opgemaakt tegen een Duit- eclie vrouw wegens liet onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunde. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat hare medicijnen voor alle patiënten on geveer dezelfde waren tegen rheumatiek en tegen longtering werden dezelfde genees middelen voorgeschreven. Deze werden dan

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2