Zaterdag 6 Augustus 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. W°. 6T. Eerste Blad. 9°' Janrganir. AMERSFOORTSCH DA6BLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post - 1.50 Afzonderlijke nummert 0.05. Dvrj Cou'an verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 urn 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bij voeruitbetalinf Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bjj abonnement. Eene oiroulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. UITBREIDINGSPLAN' De Burgemeester van Aiaiersfoort, Gelet op art. 20, su'b 6 der Woningwet; Brengt tor a'lgemeene kennis, d'at een wijziging van het uitbreidingsplan der gemeente Amers- I foort. vastgesteld door den Raad dier gemeente in 7,ijn openbare vergadering van 31 Mei 1010, door Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht i is goedgekeurd bij hun besluit van 20 Juli 1910, le Afd-'No. 2605/1917 en. op de gexeen te-secre tarie voor een ieder ter inzage heeft gelegen, i Amersfoort, 5 Augustus 1910. De Burgemeester van Amersfoort, Wi UI J TIERS. I ,De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter algemeene kennis, dat door Gedepu- I teerde Staten van Utrecht bij besluit van 20 Juli 1910. le afdeeling, no. 2758/1918 is goedge- keurd de verordening no. 8, houdende ver'bod tot liet lioiiwen. van gébohwen op grond, welke I in de naaste toekomst ibestemd is tot den aanlog van een straat, gradhit of plein, en dat deze ver. ordening met uitvoerige kaarten en gl-ondteeke- i ningeii'. op de Gemeente-secretarie voor een ieder I ter inzage ligt. I Amersfoort, 5 Augustus 1910. De Buigeaiee&ter voornoemd, WLU TIERS. De Burgemeester der gemeente Amersfoort, Brengt ter algeineene kennis, diat door Gede puteerde Staten van Utrecht bij 'besluit van 20 J uli 11910, le afdeeling, no. 27.58/1918 is goedge keurd de verordening tot intrekking van de ver ordening no. 1 en tot wijziging van de verorde ning no. 2 en 7, houdende verbod tot het stel len van gebouwen op grond, welke in de naaste toekomst bestemd is voor den aanleg van een straat, gracht) of plein, uadlat deze verordening op de 'Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage ligt, Amersfoort, 5 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, WULJT1ERS. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van 'belanghebbenden, dat volgens mede- deeling van dén Commissaris der Koningin' i"' de provincie 'Utreoht, d'.di. ilö Juli 1910, 4e af deeling, no. 3377/2289, op den 9den Augustus a. s. en enkele volgende dagen opnieuw schiet oefeningen «met gesehut zullen worden gehouden op do Zeistaerheide, nabij Kampoord: in de rich ting van de Pyramid© van. A listeria tz dat het. vuren zal worden kenbaar gemaakt o.a. dtoor een roode vlag van den waaruemings- toren op bedoeld terrein, alsmede door waar schuwingsborden op de wegen; dat in het bijzonder wordt gewaarschuwd te gen het oprapen van niet gesprongen projectie len, daar deze niet alleen zeer gevaarlijk zijn ia de behandeling, doch het wegnemen daarvan strafbaar is. Amersfoort, den 6. Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd', WUIJTIBRS. De Burgemeester en Wethouders van Amers- fooit doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 31 Mei 1910 is vastgesteld de volgende verordening: Verordening tot intrekking van de veror dening no. 1 en. tot w ijziging van de* veror dening no. 2 en 7, houdende verbod tot het stellen van gebouwen op grond* welke .in do naaste toekomst bestemd is voor den aan log van oen straat, gracht of plein. Artikel één. De verordening no. 1, houdende verbod tot het stellen van gelxmwen op grond', welke in de naaste toekomst Üiestemd is tot den aanleg van een straat, gracht of plein, wordt ingetrokken. Artikel twee. De bouw verboden, vermeld in. artikel .1, sifb a, e, b, i en b van dé verordening no- 2, hou dende verlbod tot het stellen van gebouwen op grond, welke in de naaste toekomst bestemd is tot den aanleg van een straat, gracht of plein worden ingetrokken- Artikel drie. De bouwverboden- vermeld in artikel 1, su'b P, B3, 03, D3 em E3, van d© verordening no. 7, houdende verbod tot het stellen van gebouwen op grond, welke in de naaste toekomst bestemd is tot den aanleg van een straat, graoht of plein, worden ingetrokken. Artikel vier. Deze verordening treedt -in werking op den dag, dat de verordening no. 8. houdende ver sbod tot het -bouwen van gebouwen op grond die in d© naaste toekomst 'bestemd is voor den aan leg van een straat, gracht of plein, in werking treedt. Zijnde deze verordening door de Gedeputeer de Staten van Utrecht, bij 'besluit van 20 Juli 1910. le afdeeling, no. 2758/1918, goedgekeurd En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 2. Augustus 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. K. H. DE BlE'AiUUORT, ].-s. WIUIJTTEIRIS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort brengen ter algemeen© kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan het Departement- van Justitie wonende alhier, vergunning is verleend, tot de oprichting van een inrichting voor drinkwater voorziening met 2 pompen1, gedreven door een gaskraohtwerbtuig (gasmotor van 3 'E. P. K.), in het perceel aam d'en Utrechtschen weg, wijk G, no. kadastraal 'bekend Gemeente Amers foort, Sectie C. No. 1390. Amersfoort, den 4. Augustus '1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester-, J. K. H. I)E BEAUFORT, l.-s. WÏU IJ TIERS. Politiek Overzicht De Hongaarsche rijksdag. Het laatst van alle Europeesche parle menten is eergisteren de rijksdag van Hon garije met vacantie gegaan. Maar hij was ook het laatet van allen begonnen. In de eerete dagen van Juni hebben de verkiezin gen plaats gehad voor het nieuwe huis van afgevaardigden, en den 22en- Juni hield dit huis zijne eerete zitting; in zes weken tijds is dus het werk afgedaan, dat viel te ver richten om althans voorloopig de deerlijk in de war zittend© zaken weder in 't reine te brengen. De nu geëindigde zitting is geheel nor maal verloopende pessimistische verwach tingen, steunende op de dreigementen waar mee de oppositie na hare nederlaag aan do stembus niet karig is geweest, hebben zich niet verwezenlijkt. Ook de radicale vleugel van de övafhankelijkheidspartij, hoewel na tuurlijk verbitterd over de geleden neder laag, heeft geen stap ondernomen, die bui ten eene regelmatige parlementaire oppositie ging. Zoo is deze zomerzitting besteed aan geregelden, normalen arbeid. De toestand van de staatsfinanciën is weder geordend. Voor het verleden werd de indemniteit ge voteerd, voor de toekomst werden de gelden toegestaan, die de regeering behoeft om, in de maanden, die nog moeten ver loopen van het loopende jaar, de za ken te drijven. De zaken zijn dus nu weer op den wettelijken grondslag ge steld, en voor de uitvoering van wer ken, welke noodzakelijkheid reeds lang was erkend, is de regeering gemachtigd tot het aangaan van eene grooto leening, die haar de beschikking zal verschaffen over een be drag van 560 millioen kronen. Daarentegen heeft men do groote strijdvragen, waardoor de hartstochten konden worden geprikkeld, laten rusten. De bankkwestie werd. nauwe lijks aangeroerd; de groote legericwestie werd alleen te berde gebracht, voor zooveel dit noodig was voor de oppositie om haar principieel standpunt- te handhaven. De wet tot bepaling van liet militiecontingent, die in don obstructietijd dikwijls weken had gevorderd, werd nu in eene enkele ver gadering afgedaan. De Neue F re ie Presse schrijft over de uit komsten v£n deze zitting: ,,Het eerete ge deelte van de zitting is rustig en gunstig verloopen. De Hongaarsche crisis was niet 6lechb eene crisis van Hongarije, maar zij omvatte ook de monarchie. Oostenrijk- Hongarije in zijfï geheel wint steeds in aanzien en invloed, wanneer de verhouding van de beide 6taten tot elkaar eene rustige en harmonische is, wanneer het dualisti sche apparaat zonder storing werkt en de mogelijkheid van verwikkelingen op staats rechtelijk gebied is weggenomeu, gelijk om gekeerd het aanzien en de beteeken is van de monarchie wordt verzwakt, wanneer dooi* binneulan-d'sche staatsrechtelijke twisten het dualistische gebouw in zijne grondvesten geschokt wordt en bedenkelijke beroeringen ontstaan, waardoor het duurzame bestaan van de instellingen, waarin de openbare meening het denkbeeld van den gemeen- schappelijken staat hoofdzakelijk belichaamd ziet, op losse schroeven wordt gesteld. Het verloop van deze zitting heeft, zoowel in Oostenrijk-Hongarije al6 ook in Europa, ge ruststelling teweeg gebracht, dat de twee zuilen van de gemeenschappelijkheid, het leger en de bank, onveranderd in stand blij ven De wijze waarop over liet- gemeen schappelijke leger en de gemeenschappelijke bank in den Hongaarschen rijksdag, en wel niet enkel van de regeeringsitafel, gespro ken werd', toont aan, dat ook in ruime krin gen van Hongarije het inzicht is ontstaan, dat men hier speciaal voor Hongarije te doen heeft met de instantihouding van groo te en kostbare goederen eq dat de tijd voor bij is, toen men bereid was zulke goederen luchthartig op te offeren voor taktische doeleinden, om eene partij uit eene oogen- blikkelijke verlegenheid te helpen. De. af- geloopen zitting heeft echter niet alleen ne gatieve uitkomsten opgeleverd, maar ook positieve, vruchtbrengende resultaten nage laten. Het is gelukt de over zoo netelige zaken als de handelsverdragen met Servië en Rumenië tusschen de regeeringen ver kregen overeenstemming door de Hongaar sche wetgevende macht te laten bekrachti gen en daarmee den toestand buiten de wet, die ook op het gebied van de handels verdragen met het buitenland was ontstaan, weder gezond te maken. Groote voordeelen konden wel is waar met deze verdragen niet verkregen worden, want hier en ginds moest gerekend worden met de buitenspo rige ei6chen van de agrariërs. Het is echter reed6 eene groote aanwinst, wanneer de duurzaamheid van de internationale han delsbetrekkingen verzekerd is en deze zelf bij verdrag geregeld zijn. De eerete zitting van den Hongaarschen rijksdag is dus bevredigend verloopen. Zij heeft meer opgeleverd dan zij scheen te be loven." België. E r u s s e 1, 5 A u g. De beer Scholilaert, minister-president en minister van bin nenlandse he zaken, zal optreden als minis ter van kunsten en wetenschappen. Hij blijft tijdelijk belast met de portefeuille van binnenlandse he zaken. Helleputtc, minister van spoorwegen, wordt minister van landbouw en openbare werken; hij neemt tijdelijk het spoorweg- dejartement waar. 1>- benoeming van tituLarisscn voor de twee vacante portefeuilles zal waarschijn lijk eerst geschieden na de terugkomst van den Koning uit Possenhofen. Zweden. Stockholm, 5 Aug. In de laatste zitting van het Internationale Vredescon gres, werd een motie aangenomen, waarin met vreugde wordt geconstateerd, dat de pogingen zijn hervat om de verstandhou ding tusschen Italië en Oostenrijk-Honga rije te verbeteren. Het congres besloot ge volg te geven aan de uitnoodiging van Italië om het vredescongres van 1911 te Rome te honden. Het besluit, dat door het vredescongres te Stockholm genomen is betreffende Fin land, luidt aldus 'In het bewustzijn, dat geen overoen- komst door eenzijdig besluit van ééne der partijen kan worden gewijzigd, en dat de betrekkiuig tusschen Rusland en Finiliand' steunt op overeenkomsten, die Finland als natie erkennen, spreekt het congres zijn diep leedwezen uit, dat de rijksdoem^ en de regeering van Rusland deze overeen komsten zonder toestemming van de Fin- sehe natie gewijzigd hebben. Het congres hoopt, dat liet. Russische volk, nadat 't op heldering gekregen heeft omtrent zijne eigen belangen en de wenschen van de gansche ■beschaafde wereld, niet zal aarzelen de over eenkomsten tusschen het keizerrijk Rusland en het grootvorstendom Finland in over eenstemming met de rechten van beide par tijen in het- gemeenschappelijk belang te 'herstellen. Dit besluit werd eenstemmig genomen de Russische leden onthielden zich. Spanje. Madrid, 5 Aug. Minister-president Canalejas heeft besloten een vervolging iu te stellen tegen de personen, die heftige en beleedigende brieven aan de regeering heb ben gericht. Madrid, 6 Aug. Van regeeringswe- ge wordt bericht, dat de regelingscommissie van de katholieke betoogdng te San Sebastian besloten heeft daarvan af te zien. Naar alle plaatJ&n is daarvan bericht gezonden. Minister-president Canalejas heeft zich tegenover dagbladschrijvers, die door hem ontvangen werden, beklaagd over de op ruiende taal van het orgaan der Carlisten, de Correa Espauol. Hij zeide, dat hij ver trouwelijk bericht heeft ontvangen, dat pastoors in het Baskenland revolvers en an dere wapenen uitdeelen aan jonge betoogers van hunne parochie. Er is een onderzoek ingesteld, en de schuldigen zullen bestraft worden. De autoriteiten in Biscaye hebben la6t ontvangen te verhinderen, dat betoo gers van spoortreinen en stoomschepen naar San Bebastian gebruik maken. Er zullen troepen in San Sebastian bijeengetrokken worden De carlisten en integristen dreigen, dat do katholieke betoogingen in San Sebastian, ondanks het verbod, zullen doorgaan. De ultramontanen in het geheele Baskenland zijn zeer opgewonden. De dagelijks vijan diger wordende conservatieve pers verwijt Canalejas, dat hij de zending ontrouw wordt, die hem aan de regeering heeft gebracht. In Barcelona hebben de aanhangers van den socialistenleider Pablo Iglesia6 rustver storingen verwekt bij den verkoop van zijne opruiende redevoering in de cortes. De poli tie moest meermalen optreden en arresta- tiën verrichten. Uit de provinciën Alava, Biscaya en Gui- puzcoa worden aanwijzingen gemeld van eene opstandbeweging. Er zijn troepen heenge zonden. Rusland. Het wordt nu als zeker bericht, dat de Keizer en de Keizerin van Rusland in het laatst van Augustus in Hessen, het geboor teland van de Czarina, verwacht worden. Aan de Czarina is wegens hare geschokte gezondheid eene kuur voorgeschreven in Nauheim, die zes weken zal duren; waar schijnlijk zal zich daarbij aansluiten een 14-daagsch verblijf in het jachtslot Wolfe- garten. Het slot te Fried-berg, dat aan het Czarenpaar met het groothertogelijke paar tot woning zal dienen, was sedert den dood van groothertog Ludwig IV niet meer be- wcond; het wordt nu onder persoonlijk toe zicht van den groothertog geheel nieuw in gericht. De landdag van Finland zal tegen den 14en September tot eene buitengewone zit ting bijeengeroepen worden. Over liet doel Van de bijeenroeping verluidt officieel nog niets, maar men twijfelt in Finland er niet aan, dat het te doen i6 om de verkiezing van afgevaardigden van Finland in de rijks- doema en in den rijksraad, die ingevolge de beruchte rijkswet voor Finland door don landdag moet geschieden. De landdag heeft in zijn antwoord op de memorie van toe lichting van de Russische regeering aange toond, dat de aan Finland toegedachte ver tegenwoordiging (vier afgevaardigden in de doema, twee in den rijksraad), daargelaten hare klaarblijkelijke onwettigheid, niet ge schikt was om de belangen en rechten van Finland te 'beschermen, maar slechts er toe zou dienen aan de besluiten van do over wegende meerderheid in de oogen van on wetenden den schijn te verleenen van nauw gezet onderzoek. Reeds om deze reden ver klaarde de landdag nimmer deze hem op gedragen verkiezing te kunnen verrichten. Wanneer de Russische regeering de land dag met dit doel bijeen roept, dan kan dit slechts ten gevolge hebben, dat het conflict wederom wordt verscherpt. Montenegro. Uit Belgrado wordt bericht, dat het ze ker is, dat Koning Peter zich niet naar Cettinje zal begeven om de jubileumfeesten 'bij te wonen. Alleen kroonprins Alexander, een kleinzoon van vorst Nicolaas, zal bij deze feesten tegenwoordig zijn. Vorst Ni colaas heeft officieel eene uitnoodiging ge zonden voor de jubileumfeesten naar Bel grado, maar geen uitnoodiging voor de Ko ningskroning. De jubileumfeesten zullen den 26eu Augustus (nieuwe stijl) plaats hebben, op welken dag de vorst voor 50 jaren don troon heeft beklommen. De Koningskro- HANZE A TEN. 12 DOOB RUDOLF HERZOG. Over zaken werd geen woord gerept Maar wel sprak men van de wereld, van Gods wijde, wonderbare wereld', die zoo zeer om haar schoonheid werd geroemd. Toen Martin Vanheil zeidë ,,Zic je, toen ik destijds in Drontbeim wasof in Edinburgdan schitter de er een gelukkige glans in zijn oogen, omdart. hij deze herinneringen bezat en ze aan de zijnen als schatten, kon afstaan. Eq altijd was de stad, die hij 't laatst noemde, de mooiste van allen, omdat door het verhaal de herinneringen daaraan het levendigst werden. Dan placht kapitein Jessen verwonderd •het groote, verweerde hoofd te schudden. ,,Iik ben toch ook meer dan een dozijn keeren in Drontbeim geweest, maar ik heb er niks van gemerkt." „Liefde maakt blind, kapitein Jessen," viel Frits hem in de rede. ,,Wat is dat voor 'n praatje?" ,,Nu, als men in Drontbeim toevallig een meisje heeft ,,0 bedeel je dat! Maar Edinburg, dat ken ik dan toch ook, züe jeEn ik heb toch ook m'n oogen, evengoed als meneer Vanheal. En ook daar ■nWoonde een lief meisje van on zen kapitein," vulde de student ernstig aan. Kapitein Jessen keek verbaasd op. Toen vertrok hij glimlachend den broeden mond en fluisterde, achter zijn hand, vader Vanheil toe ,,Zou die jongen ons beluisterd heb ben? Of komt dat maar zoo bij hem op?" Vader Vanheil was echter reeds bezig ditmaal den lof van Stockholm te ver kondigen. ,,Neen, zie je, in Parijs ben ik nog niet geweest, maar mooier dan Stockholm kan heit niet zijn. 'Stockliolm spant de kroon. Daar hangt 't aan den muur, daai', naast dat gezicht op Christiania. Nu, en van Christiana adaar is ook wat van te ver tellen Als men daarboven op Boksenkol- len staat en de ze© met honderd inham men onder zich ziet, ne©n, daar kun je je geen denkbeeld van maken." Erica liet daarop een sieraad uit Tele- marken zien, dat zij om den hale droeg, ©n nu liep het gesprek weer over goudsmeed kunst, terwijl het klinkende versiersel van hand tot hand ging en aller bewondering wekte. Marga droeg over haar eenvoudig huis- kleedje een Zondagsch schort uit Dahoar- lië, in prachtige kleuren geborduurd, en zij moest het losmaken, opdat ieder de harmonie kon bewonderen der gedurfde' vereeniging van kleuren, totdat het ein delijk terecht kwam bij Robert Twereten, die het over zijn kni© legde. Toen vertelde Frits Vanheil van het vroolijke studentenleven aan de Techni sche Hoogeschool te Hannover, en de lit- teekens op zijn wang schenen zich nog meer dan anders te verheugen over hun aanwezigheid, zoo vroolijk vertoonden zij zich op het frissche, jonge gezicht. Jongens, jongens, en dan moet je nog voor 't evamen werken ook! Ja, was 't maar mogelijk de schepen op de Hooge school te bouwen in plaats van op de werf! Maar ik heb 't altijd wel voor speld: ik zal veel te vroeg klaar zijn!" ,,Ja, de ajine jongen is pas vijf jaar bezig," wierp Martin Vanheil er hoofd schuddend tusschen in. „Vader, u spot met mijn heiligste za ken „Nee, jongen, dat doe jij met de mij ne." Toen lachten vader en -zoon elkaar vroo lijk toe, omdat zij elkander begrepen had den. Alleen Robert Twereten zat zwijgend en eenigszins uit het veld geslagen ter neer. Hem was deze toon van onschuldige, hui selijke opgewektheid volkomen onbekend, en hij wist niet hoe daaraan deel te nemen In liet huis van zijn vader was hij zulk ge zelschap aan tafel niet gewoon en hier scheen deze stemming de dagelijksclio te zijn. Een bittere gewaarwording welde in hem op. Ben gevoel van verlatenheid, van verwaarloozing, de grootere levenswijze, waarin hij was opgegroeid ten spijt. Waar om begreep zijn vader hem niet, evenals deze vader zijn zoon? Was hij zooveel min der dan Frits Vanheil? Of was zijn vader zooveel meer dan al deze vroolijke lieden? En al was dit zoo, moet dan meer aanzien lijkheid de vroolijkheid buitensluiten? Ach, dan maar liever Vanheil dan Twersten heeten Marga Vanheil legde haar hand op de zijne. Zij had hem gadegeslagen. „Bob," zeide zij alleen. Maar zij legde zulk een lieven klank in het woord, dat hij plotseling uit zijn ge dwongen stilzwijgen opschrikte en opeens niet haar begon te babbelen alsof zijn mond geen oogenblik ha^ stilgestaan. Van de première der groote opera, die do 'Stadsschouwburg bij het begin van het sei zoen had opgevoerd; van de geliefde too- neelfiguren der Hamburgers in den Thalia- S&houwburg, van een diner bij den regee renden burgemeester „Dat moet heel mooi geweest zijn," meende zij, „zoo'n tentoonstelling van weelde." „Ach, hier bij jelui is 't mooi." „Vin-je dat lieusch, Bob? Vin-je 't hier nogal gezellig?" „Nogal? Ik zou hier wel altijd willen blijven." „Ja, als je wat kleiner wata-t en al niet zoo'n inooien knevel hadt, zou ik je wel in 'een kinderbedje kunnen logceren." „Pas op, Marga, 't zou je wel eens slecht kunnen bekomen 1" „Zou je me soms een pak 6laag .willen geven, Bob?" „Wat ik zou willen, dat is mijn zaak Dat zal je toch wel vroeg genoeg merken.' „Ileb ik je dan zoo bijzonder geërgerd?" fluisterde zij met ingehouden lach. „Nog één woord en „0, Robert, denk aan je goede Hambur ger opvoeding. Dat gaat niet samen." Hij kon niets meer antwoorden. Me vrouw Ilenriette wenschte „gesegneto Malilzeit", waarop men elkander de hand gaf. Maar hij drukte de hand van zijn buurvrouw zoo vast, dat een blos Marga's wangen bedekte. „Nu zullen wij wat muziek gaan ma-ken en one avonddansj'e houden,*' zei Martin Vanheil,^ terwijl hij zich de handen wreef. ,,Wie wijn wil hebben, daar op het buffet staan karaffen en glazen. Menuet, galop en wals. Wie van ulieden kent ze'? Vooruit kindereu! Ik zal Je huiskapel zijn." „Maak jo elk.en avond muziek?" vroeg Robert Twersten, toen zij in de ruime huis kamer waren gegain en hij zich beijverde iMarga te helpen om de groote tafel tegee dén muur te schuiven. „Als wij gezond zijn, eiken avond. Va der zegt, dat hij 't doet voor ons pleizier, maar hijzelf heeft er den meeston schik in." „Dat zoo iets in Hamburg mogelijk isl" zei hij. Martin Vanheil liet de handen over de toetsen gaan Zijn grijs hoofd was achter oveagebogen en zijn oogen schenen uit de behangselfiguren heerlijke tafereelou te lezen Terwijtl hij speelde, zaten allen stil tegen de muren, te ludstleikn. Het was geen groote kunst die hij gaf, volksliederen, •oudeiwetsche, huiselijke wijsjes. Maar zij •behoorden bij deze kamers en bij deze nwn- echon. En de oude man, aan het klavier, wist aan de tonen een eigen ziel te geven, die 'de kracht had andere zielen tot opge wektheid te bewegen. Nu begon 'hij een oud danswijsje te spe len, "keerde liet hoofd om en wenkte de zijnen toe. Marga keek Robert aan. „Laat mij blijven toekijken," vroeg hij. Toen sloeg zij haar arm om haar zuster Erica en ging tegenover haar broeder staan, die mevrouw Hen riet te aan de hand had. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1