KOLONIËN. _BINNENLAND. Uit den omtrek. ning zal later plaats vinden, en wel in de Peterskerk te Cettinje De metropoliet van Montenegro zal do kroning verrichten. Turkije. De Grieksche gezant te Konstanto.nopel heeft bij den minister van buitenlandsche zaken ernstige bezwaren ingebracht wegens het voortduren van den boycot tegen Griek sche schepen en goederen, waarbij het boy cot-comité handelt als regeering naast de regeeriug. De minister wees er in zijn ant woord op, dat de Porte in deze zaak doet wat zij kan doen. Ook do Grieksche regee ring moet heipen door eene daarmee over eenstemmende houding. Uit SaJonilri wordt bericht, dat de re- geering de goederen op het schiereidajid Chalkidike, over welker rechtmatig bezit geschillen bestaan tusschen de Athos-kloos- tere en het landvolk, als staatsdomein tot zich zei nemen en daar mohammedaansche landverhuizers uit Bosnië zal vestigen. On der de Grieksche bevolking van de Athos- kolonie h©e recht daarover groote verbitte ring. De beide Duiteche pantser schepen, die aan Turkije zullen worden verkocht, zijn schepen, die volkomen beantwoorden aan de eischen, vooral wat de artilleristische uitrusting betreft, en die alle diensten kun nen bewijzen, die voor de Turksclie vloot in aanmerkiug komen. Voor Duitschland kunnen zij worden gemist, omdat zij wegens mindere snelheid dan de later gebouwde schepen, moeielijk in het eskader-verband kurnen worden aangewend, waarbij 'het op gelijkmatige bewegingssnelheid aankomt. De Turkeche ministerraad heeft in be ginsel besloten bij Armstrong een pantser schip van 17,000 ton van het Dreadnought typt te bestellen. Griekenland De Grieksche partijleiders zijn zeer ver anderlijk. Een paar dagen geleden werd be richt, dat Theotokis en ltallis beiden de candidatuur van. den Kreteuser Veniselos hadden geweigerd, ofsdhoon hij Grieksch burger is, omdat daaruit internationale mceie 1 ijklieden zouden kunnen ontstaan. Zij hebben zich echter bedacht en nu be sloten niet alleen Veniselos, maai- nog vijf andere Kretensische politiekere op hunne candid&tenlijsten te plaatsen. De Vo6sische Ztg. bericht uiit Athene, dat de uitvoer van voorspandieran en haver verboden is. 24 machinegeweren zijn in hot buitenland besteld. Eene commissie van officieren heeft zich naar Budapest begeven tot liet aankoopen van 2000 paarden. Kruit. Konstantinopel, 5 Aug. De dag bladen berichten, dat de regoering van Kreta m gunstigen zin heeft geantwoord op het verzoek der consuls om geeno afgevaar digden te zenden naar de Grieksche Natio nale Vergadering. Puraf» In Teheran is de staat van beleg afge kondigd. Voor het inleveren van wapenen is een termijn gesteld, die Zaterdagavond afloopt. Wanneer zij niet vrijwillig worden ingeleverd, dan worden zij met den sterken arm weggehaald. Alleen soldaten en politie agenten mogen wapenen hebben. De koop prijs van de wapenen wordt door de politie terugbetaald. Feitelijk verzet zal met dood schieten gestraft worden. Huizen, die berg plaatsen van wapenen zijn, worden gesloopt. Aangevers krijgen belooningen. Vergade ringen mogen zonder vergunning van de politie niet gehouden worden. Ook tegen op ruiing door de pers is straf bedreigd. Sattar Khan toont tot dusver geen nei ging om zich te onderwerpen. Nieuwe aan hangers hebben zich bij hem aangesloten uit Tabris zijn 300 man aangekomen. Alle ontevredenen hebben een tuin voor de stad tot verblijf gekozen. In Europeosche krin gen te Teheran is men intussehen geneigd te meeneii, dat ook deze strijd door aan wending van eene aanzienlijke geldsom zal kunnen worden bijgelegd. Allerlei. Johnson, de wereldkampioen, bokst niet meer voor niemendal. Hij weigerde met een garantie-fonds van 180,000 guide" drie avonden in Engeland to boksen, en eischc dit bagatél voor één avond. Tommy Burns cu Joe Jeannette zouden tegen hem uitkomen. Professor Maurel te Toulouse heeft zich bezig gehouden met het opmaken van een statietiek der op het platteland voor komende tuberculose. Ten einde zeker te zijn geen dubbele opgaven te krijgen, heeft hij aun een groot aantal doktoren, die alleeu de practijk in hun dorp of gehucht uitoefe nen, een uitvoerige vragenlijst gezonden. Aan de hand nu der ingekomen antwoor den, is de hoogleeraiv tot de conclusie ge komen, dat de verhouding van 3 sterfgeval len op de 1000 als gemiddelde mag worden aangenomen. Een deftig speelhol te Rome in do Via Condotti is in den nacht van 2 op 3 Augustus door de politie overvallen en en kele personen, waaronder do houder van do hank, een advooaat uit Cosenza en diens vrouw, zijn daarbij in hechtenis genomen. De meeste spelers wisten echter door een achtertrap te ontsnappen. Het was oen zoogenaamde chique'' club en do advocaat, die daarvoor veel gevoel ge had schijnt te hebben de man hield er zelfs ©en automobiel en een villa op na en voerde een grooteu staat had het al zoo ver gebracht dat zijn, natuurlijk beeld schoon©, dochter op het. punt stond met een neef van kardinaal Vennutelli te trouwen. De afkondiging was reeds g(*chied, dooh zonderlinge geruchten omtrent den vader dor bruid hadden tot opschorting der huwo- lij ksvol trek kin g geleid Do geruchten zijn dan nu bewaarheid. Madrid, 5 Aug. Bij een treinbotsing te Espoltiy (provincie Jaën) ziju 2 personen gedood o:i 9 gewond. OOST - IN DIE. Een Japanse h volksver tegenwoordiger over Neder land s c h I n d i In de Revue po litique et parlementaire heeft Henri La- bron, naar wij in de N. R. Ct. lezen, een studie geschreven, getiteld ,,1'Expansion Japonoise au Saam et a Java". Professor Th. Schiemanu vertelt er van ia de Kreuz- zeituug eu de Münehener Neueste Nach- richten vertelt het na. Ten aanzien van Siam komt de schrijver tot deze slotsom Als er in indië of In Franseh Achterindië onlusten uitbreken, dan zou Siam, eens van zin met Japan, een hoogfet gevaarlijke buurman kunnen wor den. In Java aldus verder Henri Labron dringen de Japanners niet rechtstreeks binnen, daar hun het klimaat te tropisch is, maar de tot Japanners genaturaliseerde Chineezen van Formosa nemen in aantal toe, 6" al beteekenen zij met hun 563,000 koppen niet veel tegenover de 37,000,000 Maleiers van het eiland, zijn zij toch altijd zevenmaal talrijker dan de op Java wo nende Europeanen. Nu komt een in Ja pan sedert vele jaren door den volks verte genwoordiger Takehochi Josaboero gevoer de levendige agitatie er op neer, dat de Soenda-eilaudfen bestemd zijn Japanse h^, koloniën te worden. Gemakkelijker dan de Fransche, de Engelsche of de Amerikaan se he bezittingen kunnen de Nederlandsche genomen worden. Nederland, zegt T. J. is een land van den tienden rang, klein, zwak, afgelegen. Het dankt zijn bestaan aan den naijver der mogendheden, slechts op de onderlinge ijverzucht van de Europeesche staten be- rast de veiligheid van Nederlandseh-Indië De internationale toestand zal echter niet altijd dezelfde blijven en komt het eens tot een verdeeling, dan mag Japan wel. aanspraak maken, op het leeuwenaandeel. Japan wordt bijzonder aangetrokken door het strategische belang van Straat Soend'a, tusschen Java en Sumatra. ,,Het is tijd", zegt Takekochi, ,,dat Japan een einde maakt aan de ongerijmdheid, dat een klein land als Nederland zulke reusachtige en zulke vruchtbare gebieden bezit als d© Soenda-eilanden. Het is wel h©el brutaal gezegd, meent de M. N. R., maar het geeft toch te den ken. Exploratie i.n Ned. Nieuw Guinea. De „Java-Bode" van 6 Juli publiceert nadere bijzonderheden over een votrloopige ontdekkingsreis, ter noordkust van Ned. Nieuw-Guinea dicht bij de Duitsche grens gemaakt, door kapitein Sachse. De mededeeling luidt als volgt „Ter voorbereiding van den arbeid der Duitsch-Nederlandsche grenscommiseie voor Nieuw-Guinea is door den leider van het exploratie-detachement aan de Hum- boldtbaai, kapitein Sachse, gedurende de maand April een goed geslaagde tocht in zuidwaartsche richting gemaakt. Zooveel mogelijk werd do lijn van de te genwoordige, fictieve, grens, de 141ste lengtegraad, gevolgd, welke tocht, recht door liet land heen, niet tot noemenswaar dige moeilijkheden aanleiding gaf. Nu eens volgde hem een poos den loop van een ri viertje, dan weer ging liij dwars door het bosch. Ton slotte kwam de heer Sachse aan een gebergte, 't welk zich in oost-westelijke richting schoen uitte strekken. Hij beklom hét tot een hoogt© van ongeveer 1400 M. en daalde aan do Zuidzijde neder, waar hij een, op die plaats ruim 20 M. breede rivier aantrof, die in Zuidelijke richting stroomde. Naar het oordeel van kapitein Sachse zou men hier met ©en waterscheidiugege- bergte te maken hebben en ware het best mogelijk, dat de ontdekte rivier een zijtak Zou zijn van de Kaiserin-Augusta-rivior, •den hoofdstroom van Duiteoh Nieuw-Gonua. Naar de onderstelling, door vorige ont dekkingsreizigers geopperd,, zou zulk een. ge bergte zich hoogstwaarschijnlijk langs een groot deel der Noordkust van het eiland en op niet al te verren afstand daarvan uit strekken. De bevinding van kapitein Sachse zou die onderstelling helpen beves tigen. Vermoed mag worden, dat dit ge- bergle dan do noordelijke grens zou vor men van de door kapitein Franseen Herder schee ontdekte hoogvlakte en do rechter zijtak van de Mamberamo daar zijn oor sprong op zou vinden (iets, wat men uit de inededeelingen van handelaren aan do kust meende te moeten afleiden). Eignaardig is, dat do inboorlingen, die van de kust af kapitein Sachse hadden Ver gezeld, op het waterscheidingsgebergte wei gerden verder mede te gaan. Voor hen ein digde daar do wereld. Aan de andere zijde van het bewuste ge bergte trof het detachement dan ook stam men aan, die blijkbaar nog nimmer in eeuige aanraking met de bevolking der kuststreek hadden gestaan en zich op een uiterst primitieve trap van beschaving be vonden. Do mannen gingen volslagen naaktals wapen of werktuig bezaten zij zeer gebrekkig bewerkte steenen bijlen. Do aanblik der vreemdelingen vervulde hen met ontzetting; toch konden betrekkingen met hen worden aangeknoopt. Alles bij hun vreemde bezoekers wekte hun angstige verbazing op, de uitwerking, die men met een ijzeren mes verkreeg, het afstrijken van een lucifer, ejiz. Evenals de heeren Lorentz en van Nou- huijs bij de inboorlingen uit de buurt van den Wilhelminatop hadden opgemerkt, ver keerden ook deze inboorlingen in do mee ning, dat de kleederen der reizigers deel uitmaakten van hun lichaam. Na de ontdekking van de zuidwaarts strootnende rivier keerde kapitein 8achse, wiens medegenomen, reisvoorraad niet toe liet aanmerkelijk verdeer door te dringen, langs een anderen weg naar de kust terug. Begin Mei was hij weder aan het hoofd bivak nabij de kust teruggekeerd. Bijna gelijktijdig debarkeerde de gemengde grens regeling-commissie. De gezondheidstoestand van den troep was goed. Ook die in de bivaks was bevredigend, al doden er zich ook enkele gevallen van beriberi voor." Do Staatscourant van Zaterdag 6 Au gustus bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen P. Sonneville als observator aan het Meteorologische in stituut- tor standplaats Maastricht en benoemd als zoodanig F. Sonneville aldaar; op verzoek eervol ontslagen E. J. Offer- haus te Arnhem, ale hoofdverificateur der in voerrechten en accijnsen; benoemd tot notaris te Wieringerwaard, G. van Houwëninghe, candidaat-notaris te Deventer; bonoemd tot burgemeester van Groet beek, Jhr. O. J. M. van Nispen tob Pannerden, met eervol ontslag als burgemeester van Horeeen; ingetrokken de beschikbaarstelling als on derwijzer 3e klasse in Indië van A. J. van Israel. Men meldt uit Soestdijk Het blijft mot Z. K. H. den Prins naar omstandigheden zeer goed gaan. Cadettenschool. Voor plaat sing als cadet bij de cadettenschool komen in aanmerking Voor den dienst hier te landeH. D. Schubmacher, W. C. Hooft, G. W. A. Brou wers, N. J. C. Tieric, C. G. N. Bijl de Vroe, jhr. A. W. F. J. C. Speugler, J. H. J. Kalt, N. H. Westeroven van Meetoren, K. H. O L. van Bennekom, J. Hulst, B. P. F. van Driel, M. C. van Resteren, E. C.' W. A. Geuze, P. J. Dom, J. Pel (voorwaar delijk M. Behrens, J. R. GockLnga en E. E. de Kanter ivoor den dienst in IndiëA. P. van Kat wijk, W. C. A. Sol, S. de Ruyter, F. van Leeuwen, J .B. A. Brnning en J. G. M. Chabot. (St. Cfc.) Gisteren werden plechtig geïnstalleerd voor den Hoogen Raad jhr. mr. S. Laman Trap als vice-president, mr. A. M. Pleyte als raadsheer,, mr. E. v. d. Velde, als grif fier en mr. P. van Boll als subst.-griffier bij dat hooge rechtscollege- Proe.-gen. mr. Noyon herdacht de groote verdiensten van mr. leiders, om redenen van gezondheid afgetreden en huldigde ook de werkzaamheid van den afgetreden grif fier, mr. Van Strijen. Mr. Noyon sprak voorts een welkomstwoord tot de nieuw optredende rechterlijke ambtenaren. De president, mr. A. P. Th. Eyssell hield de inetallatieredewees daarbij op de steeds toenemende werkzaamheden van den Hoo gen Raad. Welwillende woorden wijdde hij aan raadsheer Gul jé en aan den afgetreden minister Nelissen, wiens groote bekwaam heden, naar hij hoopte, spoedig weder Ko ningin en Nederland ten goede mogen ko men. Mr. Eyssell richtte vervolgens een woord van afscheid aan mr. Telders en, im\ v. Strijen. De nieuwe voorzitter dank te Koningin en Minister, beval zich aan in de vriendschappelijke samenwerking, sprak een vriendelijk woord tot de balie, door deze bij monde van mr. E. N. dfe Brauw, beantwoord. Bij Koninklijk besluit is aan mej. M. F. Ie Gall, geboren te Plésidy (Frankrijk), vergunning verleend tot geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe. Geen surnumerairs-exa men voor posterijen en tele grafie. De directeur-generaal der poste rijen en telegrafie brengt ter kennis dat, daar het examen voor adspirant-commies der posterijen en telegrufie, in verband met het opengesteld aantal plaatsen, reeds nu een voldoend aantal geslaagden heeft opgeleverd, dit jaar en gezien dien uitslag, tot nadere aankondiging, ookfiu volgende jaren geen examen voor surnumerair der posterijen en telcgraphie zal worden gehouden. St.-Ct. Neder 1. Banketbakker s- Vereeniging. Het 25-jarig bestaan dezer vcreeniging zal op 9 en 10 Augustus te Amsterdam feestelijk worden herdacht in en buiten de zalen van liet Kon. Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra. Voor deze gelegenheid heeft het bestuur een be knopt overzicht opgesteld van de voornaam ste bemoeiingen der vereeniging gedurende haar 25-jarig bestaan en dit geschrift gaat vergezeld van een feestgids, die er zoo sma kelijk uitziet als men trouwens van banket bakkers het recht heeft te verwachten. Nat. tentoonstelling van H u i 6 v 1 ij.t. De buitenlandse he inzenders op de Nat. Tentoonstelling voor huisvlijt te Scheveningeu hebben in de laatste diagen ©en uitbreiding ondergaan, welke in alle deele strekt tot verhooging en verfraaiing van het geheel. In de allereerste plaats dient Dene marken genoemd, welke nationale huisvlijt vereend gng een werkelijke keurcollectie heeft ingezonden van fraai bont- en lederwerk, «en •inzending die wel een bewijs geeft van den hoogen stand der huisvlijt in Denemarken. Men vindt er een zeer verscheidene collectie van de meest uiteenloopendo voorwerpen van zorgvuldige afwerking. Ook. dient Rusland genoemd t© worden, dat door de bemiddeling van zijn vice-consul te Rotterdam, den heer Peterson, ©eoi zen ding van het werk der Russische boeren voor bereidde en ten einda bracht. Ook liier ziet men zeer fraai werk, vooral wat het bont- snijden betreft, en daarnevens zeer kluchti ge voorwerpen, die voornamelijk voor kinder speelgoed bestemd schijnen. Ten slotte mag niet verzuimd worden mel ding te maken van eene Rumeensche inzen ding. Dank zij de hulp van mevrouw Ozinga te Arnhem is hier een zending van Rumeen sche handwerken bijeengebracht, die spreekt voor de waarde der Rumeensche huisvlijt. 2 9e Internationale hon den tentoonstelling van Nim rod. De Koninklijke Nedcrlandsche Jacht- vereeniging „Nimrod" heeft in de groote za len van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap te 's Gravenliage voor drie dagen tusschen de 500 en 600 gasten, houden van alle ras sen, van heinde en verre ingezonden om op de 29e internationale tentoonstelling dezer vereeniging te dingen naar de behalen kam pioenschappen. Het. logies laat niets te weuschen over. Alles is uitnemend ingericht. Zoowel wat qualiteit als quantiteit betreft munt de bij eengebrachte collectie uit. De verscheiden heid der tentoongestelde rassen valt te roe men, want verreweg de meeste zijn vertegen woordigd. Van de lobbesachtige St. Ber nards, in hunne veel ruimte beslaande ge traliede kooien tot de teere dwergpinchers, vertroeteld op een zijden kussentje, toe, treft men op deze expositie prachtexempla ren aan van bijna alle rassen. Doggen, seften, terriers, boxers, pinchers, dashon den, kortom de meest mogelijke verschei denheid ziet men hier in lange rijen naa6t elkaar. Vooral ook de in den laatsten tijd Steeds meer en meer als politiehond op den voorgrond tredenden herdershond, is goed vertegenwoordigd. Van de groote honden soorten schijnt daarentegen de Newfound lander gaandeweg meer op den achtergrond te geraken. Hun aantal op eene tentoonstelling wordt steeds geringer. Op de thans geopen de expositie zijn er slechts een paar, maar 't zijn er dan ook van prima qualiteit. Maar over 't algemeen genomen valt er voor den liefhebber en kenner veel te genieten. Buiten het gebouw, in den tuin, zijn een aantal ringen ingericht, waar vandaag reeds vroeg de keuring met de daaraan gepaard gaande levendige bedrijvigheid plaats vond, door binnen- en buitenlandsche keurmees ters van naam. De jury staat voor een zwaro taak, wanneer men bedenkt dat de 5 a 6 honderd honden verdeeld zijn over ciroa 1000 klassen. Behalve vele gewone geldprijzen, medail les, bekers, enz. zijn een aantal eere-prijzen beschikbaar gesteld. Ook H. M. de Koningin gaf door het uitloven van een groote zilveren medaille blijk van Hare belangstelling. Deze me daille is bestemd voor de grootste inzen ding jachthonden van eenzelfde ras en een zelfde variëteit (kleurverschil buiten be schouwing gelaten). De jury denkt is gisteren met haar om vangrijk werk gereed te komen. De eere- Prij zen wei-den heden toegekend. Behalve de honden ziju ook geëxposeerd onderscheidene voorwerpen, beltrekking heb bend op hunne voeding, verzorging, enz., zoomede sport- en jachtartikelen. Deze kampioenschapstentoonstelling voor alle raseen blijft geopend tot en met a.s. Zonldag 7 Augustus. Vliegen te Heerenveen. De Nederlandsche luchtvaart-vereeniging heeft besloten aan den heer Clement van Maasdijk een zilveren plaquette aaa te bie den ter herinnering aan de eerste Neder iandsche vliegdeinonstratie op 31 Juli te Heeren veen. Vliegen te Groningen. De bekende Belgische vlieger Jan Olie slagers, bijgenaamd ,,de Antwerpsche dui vel" en houder van het hoogtereoord, zal op 10, 11, 12, 13 en 14 Augustus op een terrain te Helpman bij Groningen komen vliegen. Hij kwam gisteren uit Brussel over om het terrain te keuren. Hij keurde het goed. Om 6 uur aangekomen, keerde hij om 7 uur naar Brussel terug. Hij zal Dins dag te Groningen terugkomen. Woensdag is de eerste vliegdag. De Sonnenberg, liet mooie landgoed te Oosterbeek, met zijn prachtige wandelingen, zal voortaan voor liet publiek gesloten zijn., aldus meldt de N. A. Ct. Dit besluit van den eigenaar staat onherroepe lijk vast en is een gevolg vau allerlei onaan gename praatjes, die omtrent den heer W. in omloop zijn. Deze zou zich boven al het gepraat over zijn particulier leven verheven achten, doch aangezien hij daarvan persoon lijk de nadeelige gevolgen ondervindt, is hij tot bovengenoemden strafmaatregel overge gaan. En zoo verliest het babbelgrage publiek te Oosterbeek, dat zicli blijkbaar niet op heb standpunt kan stellen, ieder zijn eigen vrij heid te laten, een zijner mooie wandelgele genheden. Loodwit. Aan een prae-advies, door de commissie ad hoe uit de Gezond heidscommissie te Amsterdam uitgebracht aan dit lichaam inzake een adres der Sociaal- Technische Vereeniging van democratische ingenieurs en architecten, waarin medewer king werd gevraagd om te geraken tot af schaffing van loodhoudende verven, ontlee- nen wij het volgende Omtrent lood vergiftiging bij schilders is dusverre niets bij ons te lande gebleken. Toch is het aan geen twijfel onderhevig, dat het ouvoorzientig omgaan met loodhouden de verven tot vergiftiging aanleiding kan geven, waarom het in het belang der volks gezondheid moet worden geacht zoo moge lijk boven loodhoudende aan andere verf stoffen de voorkeur te geven. Dit verdient, aldus liet praeadvies, te meer aanbeveling omdat door verminderde vraag naar lood wit. de fabricage van dit artikel zal inkrim pen, en daarmede het aantal loodvergifti- gingen die van deze bewerkingen het gevolg zijn. De commissie van prae-advies kan zich ge heel vereenigen met de conclusie der lood- wit-commissie 1903, dat behoudens enkele gevallen het zinkwit het loodwit zonder ver meerdering van kosten en vermindering van duurzaamheid kan vervangen; en adviseert dienvolgens er bij het gemeentebestuur op auu te dringen, behoudens bovenbedoelde uitzonderingen, het gebruik van loodhou dende verven bij openbare werken en gebou wen te verbieden, en daarvoor zinkwit eu ijzer-menie in de plaats te stellen. De gezondheidscommissie van Amsterdam heeft zich met dit praeadvies vereenigd. DeHaarlemsclie Incasso- bank. Gisterenmorgen werd door de recht bank te Haarlem het verzoek behandeld, in gediend door de Haarlemse lie Incassobank, firma Duym en Spruyt, dio onlangs hare •betalingen staakte, om 6urséauoe van be taling. Na de verificaté der schuldeischers zette mr. Tjeenk Willink uiteen, hoe de firma o. m. in tijdelijke moeilijkheden is ge komen door het onverhoopte opzeggen door een ^isterdamsche firma van een post van 53,000, het dalen der foudsenmarkt en bet opvragen van deposito's, waarop niet was gerekend. Niettegenstaande die omstandigheden is de toestand toch zoo, dat het actief 19,000 grooter is dan het passief. Na deze toelich ting verklaarde geen der crediteuren zich tegen het toestaan van het verzoek. Na even in de raadkamer te zijn geweest, besliste do rechtbank dat, waar de goede trouw der firma niet was aangetast, de voorloopigo surséance werd verleend. Tot 'bewindvoerder werd benoemd jhr. mr. F. W. van Styram en tot deskundige de heer G. Smit, leeraar in liet handelsrecht, die binnen vier maan den aan de rechtbank een beredeneerd ver slag zal hebben uit te brengen van den toe stand der zaken. Omtrent dien moordaan slag op den burgemeester van Tholen wordt nog gemeld Toen de politie met den moordenaar bui ten diens woning kwam, werd de aangehou dene dioor de menigte aangegrepen, over de straat gesleurd en. in liet arrestantenhok ge bracht; gelukkig is dat dicht bij, want an ders zou zijn leven ernstig gevaar geloopen hebben. Van alle kanten vielen er slagen, klompen vlogen dloor de lucht. In het ge drang kregen verschillend© personen, stom pen één geraakte ouder den voet en werd zoodanig gekwetst dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Donderdag namiddag is het parket uit Zierikzee aangekomen. De dader werd, na verhoord t© zijn, geboeid naair Zieriksee ver voerd. De toestand van den burgemeester is zeer bevredigend. Diamauthan<Lel aar besto len. De heer J. L. de L. L., handelaar in diamanten te Amsterdam, vertoefde ©enige dagen voor zaken in Brussel. Donderdag ochtend begaf genoemde heer zich naar een bank in de Belgische hoofdstad, ten. einde ei' geld te wisselen. In zijn zakken bevonden zich twee porte feuilles, de een bevatte 7 biljetten van 1000 francs, benevens briljatten en diamanten, ter waarde van f 18.000. Aan de bant liet de heer L. een der biljetten wisselen en deed het ontvangen geld in de andere portefeuil le. Hij begaf zich toen naar verschillende firma's met wie hij zaken had te doen ©n toen hij na verloop van ©en half uur de por tefeuille met biljetten, en diamanten schik ken wilde bleek deze verdwenen te zijn. Men kan zich den schrik van den heer L. voor stellen. Hoewel hij andera dikwijls diaman ten en briljanten in commissie heeft, was dezen keer toevallig de geheele inhoud der .«portüs/feuijl.le zijn eigendom. Van de zaak werd onmiddellijk bij de Brusselsche politie aangifte gedaan, die de weinig troostrijke verzekering gaf, dat zakkenrollers in deze drukke tijden bijna elke minuut hun slag slaan. Aangenomen kan worden zegt d© T©1., dat d© heer L. ook het slachtoffer werd. van ©en dier edele heeren. Ia dit werkelijk het, géval, dan 'bestaat er weinig kans dat hij zijn eigendom terug krijgt. De nummers der bankbiljetten zijn -niet bekend). Aan de gevolgen overle den. In het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam is aan de bekomen verwon dingen overleden de voerman in dienst der gemeente Rotterdam W. M., die de vorige v^ek bij het vervoeren van een telefoontoren inwendig zwaar verwond werd, toen een zwengelhout, dat losschoot, tegen zijn on derlijf sloeg. Dienstmeisje verdronken. Men meldt uit Breda aan de N. C. Vrijdag werd door het Kamerlid' Duijs in een vijver van het Mastbosch te Ginneken gevonden het lijk van een 20-jarig Roüter- damsch dienstmeisje. Dit meisje, met de familie waarbij zij diende, gelogeerd in hotel Duivelsbrug, was met twee kinderen uit wandelen gegaan en ie te water geraakt in den vijver. De kinderen waren weggeloopen om hulp te halen, die echter te laat kwam. De ontboden geneesheer kou sléchts den dood constateeren. Verdronken. Het 3-jarig zoon tje van den sluiswachter Auke van der Mo len te Nyega, 'gemeente Doniawerstal, was gisteren middag spelenderwijze bezig met een sleef water te scheppen uit den Scharster- rijn. Eenige oogeniblikken later zag de moe der de sleef op het water drijven. Het knaap je, dat voorover in het water was gevallen, was verdronken. L ij k opgehaald. Te Wageaiim- gen is uit den Rijn opgehaald het lijik vau B. S. Zegers, die Zondag te Arnhem is ver- dr< nken. Botsing. Donderdag avond half tien is bij het binnenkomen van het station Middelhiamis, da tram uit Ouddorp door verkeerden wisselstand op een op zijspoor staanden goederenwagen geloopen. De schok was zóó hevig, dat de buffers vau de loco motief afknapten, de postwagen uit de rails werd gedrongen en het materieel ernstig be schadigd werd. De talrijke passagiers kwa men met den schrik vrij, alleen moest de postconducteur Koote buiten dienst worden gesteld. Feestelijke ii n> tocht van de" burgemeester van Breu- kelen. De nieuwbenoemde burgemees- ier van Brcukelen-Nijenrode en BreukeLen- St. Pieters mr. M. P. Thomassen a Thues sink van, der Hoop van Slochteren heeft Woensdag zijn feestelijkon intocht in 'lie gemeenten gedaan. De bevolking heeft alües gedaan wat in haar vermogen was om dieu dag tot een recht feestelijken te maken en den nieuwen burgemeester i2oo 'haiibeilljkl mogelijk ie ontvangen; weken ibe voren had zich daarvoor reeds een feestcommissie gevormd. In alle (straten izag mlen eere-< poorten of versieringen. 'Bij de ridderhofstad Gunterstein, aan de grens der gemeente, werd de nieuwe bur go meester 's morgens door ©en ©erewacht,

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2