W. 6§. Tweede ltlad. 9de Jaargang. Zaterdag 6 Augustus 1910. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DASBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers - 0.05. Deze Courant verschijnt dtgelgksbehalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bjj de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tet het herhaald adverteeren in dit Btad, bjj abonnement. Eock circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvrai^ toegezonden. A r 'b e i d 6 w o t. Hel.' volgende adres is verzonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal De Vereeniging van Cartonnagefabrikan- ten in Nederland, gevestigd te Amsterdam, goedgekeurd bij Kon. besluit van 13 Mei 1907, Sfcbl. No. 51, ten deze domicilie kie zende te *6 Gravenhage, aan de Frederik- Her.driklaan No. 36, kennis genomen heb bende van het ontwerp der wijziging der arbeidswet, geeft eerbiediglij-k te kennen dat zij 't ten zeerste betreurt, dat waar zulke ingrijpende veranderingen in de wet geving zijn voorgesteld, voor zooverre haar bekend is, vooruit niet het advies gevraagd^ is van de Kamers van arbeid, van werk ge-" ven» en werknemers. Dat zij daarom alsnog de vrijheid neemt, onder uwe welwillende aandacht te brengen dat het grootste bezwaar, dat zij tegen dit ontwerp beeft, berust op de bepaling, vervat in art. VII van het wetsontwerp, in houdende dat na een arbeidsduur van 4A uur aan jeugdige personen en. vrouwen, werkzaam in fabrieken en werkplaatsen, een rusttijd van ten minste één "half uur moet worden gegeven. Dat in de industrie, welke adressante be oefent en waar de 10-urige werktijd reeds is ingevoerd, hoofdzakelijk gewerkt wordt- door jeugdige personen en vrouwen, bijge staan door eenig mannelijk volwassen per soneel, tot verrichting van het zwaardere werk. Dat het voorgestelde artikel beslist in het nadeel van den werknemer is, daar de nor male werkdag thans is 10 uur, die bij aan neming der wet zou moeten worden, onder broken, door eene rust van één, en eene van een half uur, waardoor dus de werk nemer 11£ uur per dag gebonden is, terwijl thans de werknemer slechts 11 uur gebon den is, zoodat in ieder geval de totale werk dag verlengd wordt. Dat op werkplaatsen, waar mee onbe schermde werklieden zijn, deze ook door de nadeelen van dat artikel van de nieuwe wet zullen lijden, daar 't onmogelijk is in ééne werkplaats verschillende indeelingen van werktijd te hebben. Ooik zou op die werk plaatsen, waar de Zaterdagmiddag wordt vrijgegeven, deze vrijstelling moeten wor den ingetrokken, wat zeer ten nadeele van de werknemers zal zijn. Dat om bovengenoemde redenen adressan te eerbiedig verzoekt art. YII van het wets ontwerp zoo te wijzigen, dat een arbeidstijd van twaemaal 5 uren per dag wordt toege staan en dat op werkplaatsen waar de be paling bestaat, dat de Zaterdagmiddag niet wordt gewerkt, het veroorloofd zal zijn in plaats van 5 uren, één werktijd per dag te hebben van 5A uur. Hetwelk doende enz. Gemeenteambtenaren. De Nederl. Bond van G e meen te- Ambten aren houdt zijn jaarlijksche algemeen© vergade ring op 15 September en zoo noodig op 16 September te Middelburg. Aan de orde komen o.a. Voorstellen van het bestuur, om over te gaan tot de instelling van een bureau voor inlichtingen, inzake de stichting van- een rust- en vacatieoord, het instellen van een onderzoek en het uitwerken van een plan, om tegen 1911 een prijsvraag uit te schrij ven en om de regeering te verzoeken maat regelen te willen treffen ter bevordering van de Zondagsrust van de gemeenteambte naren. Voorts o.a.Voorstel der afdeeling Noord-Holland i. z. toekenning van toelage voor huishuur aan gehuwde ambtenaren en motie i. z. rechtstoestand. Fonds voor den gowapon- den dienst. De 94e jaarlijksche alge- meene vergadering van het Fonds ter aan moediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden, is op Woensdag 27 Juli 1910 te Amsterdam ge houden. De Staatscourant bevat omtrent het daar in uitgebracht verslag -de volgende mededee lingen De inkomsten over 1909 bedroegen een «om van 70,764.22. Behalve de renten van het kapitaal op het grootboek, die 40,131.50 beliepen en de opbrengst der jaarlijksche collectie ad 16,018.57 zijn onder het aangegeven cijfer der inkomsten begrepen de renten van het geschenk van wijlen Z. M. den Koning. (Nationaal huldeblijk bij gelegenheid van II. D. 25-jarige regeering ad 8976.62, de subsidie van het Rijk ten behoeve van liet Invalidenhuis te Leiden, groot 5000, een bedrag van 600 ingekomen van de com missie te Batavia, 15.05 van de districts commissie te Utrecht, 3.30 van de dis- tricts-com missie te Maastricht, 16 50 van de district6-commissie te Breda en 2.68 van de districts-commissie te Haarlem. Aan 1035 deelgerechtigden keerde het Fonds 40,596.31 uit aan gratificatiën eu 7996.83 aan toelagen, voortspruitende uit de renten van het geschenk van wijlen Z. M. den Koning. Onder die deelgerechtigden be vonden zich 315 verminkten uit Oost-Indië, 716 infirmen, blinden en veteranen en 4 oud strijders van België. Gedurende het afgeloopen jaar werden als nieuwe deelgerechtigden in het Fonds op genomen 7 verminkten, 12 infirmen en 45 veteranen Het getal sollicitanten bedraagt 249. In het Invalidenhuis te Leiden werden verzorgd tegen afstand van hun pensioen en hun gratificatie 11 deelgerechtigden, als mede 72 oud-militairen (niet-deelgerechtig- den) tegen afstand van hun pensioen. De uit gaven ten behoeve van dit gesticht beliepen 13,828.01. Tuinfeest in het park van hetpaleis Huisten Bosch. Omtrent een op 9 Augustus door het hoofd comité van heb Nederlandse lie Roode Kruis te geven tuinfeest in het park van het paleis Huis ten Bosch, kan het volgende worden medegedeeld Tot het tuinfeest hehooren, behalve de muziekuitvoering van de Kon. Mil. Kapel welke zal gegeven worden in eene kiosk op het eilandje in den vijver van het park, o.a. de zoogenaamde Schietkampplaat6, alwaar men zijne vaardigheid zal kunnen toonen in het schieten met flobertbuksen op verschil- j lende soorten van schijven, de Prinses Ju- liana-koepel, waarin een prachtige schilderij i« te bezichtigen, het Propagandagebouw van het hoofdoomité, waarvan de naam reeds de bestemming aangeeft, en last-not- least de ververschings-paviljoens. De ten toon te stellen verplegings- en transportmiddelen voor de gewonden op en nabij het slagveld zijn in drie groepen ver deeld en wel die bestemd voor de hulp in de eerste gevechtslinie, voor de hoofdver- b and plaats en voor het evacuatie-station. Daarbij is tevens personeel van den militai ren geneeskundigen dienst en van het Roode Kruis, alsmede van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Roode Kruishonden inge deeld, dat van een en ander uitlegging zal geven en verschillende zaken ook practisch zal uitvoeren. Deze tentoonstelling belooft derhalve leer rijk te'worden, niet het minst door te doen uitkomen hoeveel geoefendheid, zaakkennis en hulpmiddelen gevorderd worden om do gevonden en zieken behoorlijk te kunnen vervoeren en verplegen. W-as het oorspronkelijke plan slecht6 den namiddag (26 uur) van den 9en Augustus voor het bovenstaande te bestemmen, de o\erweging, dat alles in groote mate afhangt van het weder en niet minder van het aan til bezoekers heeft er toe geleid den volgenden dag daaraan vast te knoopen, hetgeen mogelijk is geweest doordat H. M. de Koningin ook daarvoor welwillend de vergunning heeft gelieven to verleenen, de ministers van oorlog en van marine het mili taire personeel en materieel, en alle mede werkende dames en. heeren zich eveneens beschikbaar hebben willen stellen geduren de de uren van 10 tot 4, terwijl nog van andere zijde medewerking is toegezegd. De toegangsprijs zal op 10 Augustus zijn 0.50. Ten slotte nog dat voor alles vaste prij zen zijn. vastgesteld, loopende van 0.10 tot 0.50. 300-Jarig bestaan der Wieringer- waard. Dinsdag en Wroensdag is het driehon derdjarig bestaan van den polder Wierin- gerwaard 'herdacht. Stellig zal na Wierin gerwaard ook het ontstaan van andere pol ders worden herdacht. Immers Ï6 de Beem- sfter in 1612 drooggelegd, de Purmer in 1622, de Wormer in 1626, de Hugowaard in 1631. De ingezetenen van de Wieringer- waard beginnen de rij van deze pold erf ees ten. In Beelo's Noordholland en de Noord- hollanders in den vrijheidsoorlog tegen Spanje. (Haarlem, 1852), vinden wij het een en ander van het ontstaan. Vóór haar bedijking was de Wieringer- waard, ook wel de Nieuw-Zijpe geheet-en, oen slijk buiten don Westifrieschen zeodijk. in 1597 verzocht Adriaan Maartensz. Coe- tenburg van Alkmaar aan de Staten van Holland en Weistfriesland verlof om dit slijk te mogen bedijken. Het verzoog werd. toegestaan. Het octrooi van bedijking werd niet zonder zekere kortzichtigheid door de Staten ook aan de erven en nakomelingen van Coetenburg verleend. ,,In dier voege zoo luidden de bepalingen, welke ook door van der A a in diens Aardrijkskundig Woor den boek (1849) worden medegedeeld dat j hij, of zij, die waard bedijkt hebbende, die, 1 als zijn, of hun vrij en eigen goed, ten eeuwigen dage behouden en bezitten zouden, en dat met vrijdom van do tienden voor vijftien jaren, van de verponding voor tien jaren, en van de imposten van het hoorngeld en bezaaide gemeten, beginnende na het vol trekken van de bedijkingvoorte met vrij- dom van alle gemeen e land «middelen van consumptie, ingaande met de eerste bedij king, en van de tollen voor alle de inwoners van dien ten eeuwigen dage, en van alle», hetgene zij zullen voeren, of doen voeren naar, of van de gezegde Wieringerwaard en andere landen, mits dat. binnen zee jaren tijds de voorgestelde bedijking gedaan en voltrokken werd, met eonen vasten winter dijk, van al zulke hoogte en breedte, als ge melde Heeren Staten in dit octrooi voor schreven en bepaalden, en dat na de vol trokken bedijking, zoolang de ingedijkte landen zonder inbreuk en overstrooming ble ven, van ieder morgen jaarlijks een erkente- nisse van 20 stuivers ten behoeve van de Graaffelijkheid van Holland betaald zoude worden; blijvende daaraan voorbehouden alle hooge middelen, en lage jui*isdictiën, en moetende, ingeval deze waard weder in brak, de ingelanden telkens binnen vier ja ren die wederom bedijken. Aan deze voorwaarden heeft men niet kunnen voldoen. De bedijking werd inder daad ondernomen, doch had, wegens gebrek aan arbeiders, slechten voortgaang. In 1603 vroegen de ondernemers een uitstel van nieuwe zee jaren tof de voltrekking van hun werk. In 1608 werd de arbeid hervat en in 1609 voortgezet. In Februari 1610 sloeg een zware storm gaten in den dijk. Na velerlei moeielijkheden verkregen de ondernemers in Maart 1612 nogmaals verlenging van het vroeger ontvangen oei rooi. Enkele jaren later was de geheele waard eigenlijk in haar dijken. En 1895 bunders uitnemenden grond waren gewonnen Uilt de geschiedenis van den polder Wie ringerwaard zijn vooral drie jaartallen be kend. In Augustus van 1637 werden alle le den van een huiegezin man, vrouw en vier kinderen in bunne woning door den bliksem gedood. In de kerk, welke in 1633 is gesticht en Johannis Megapolonsis als haar eersten predikant bezat, leest men, in verband met- dat feit, als grafschrift dit kreupele vers: Jan Gertsz, liet het lijf Eii Moartje Gertsz het leven, Door 't vuur dat ons God, Van boven heeft gegeven, Met hunne vier kinderen. Treurt om haar dood niet meer Zij leven door den dood, In God onzen Heer. Het waren de eerste lijken, die in de kerk begraven werden. De beide andere jaartal- len, 1775 en 1825, spreken van geduchten watersnood. Merkwaardig zijn de steenen wegen of mu ren, welke in de tweede helft der achttien de eeuw in den polder zijn onldékt. Deze muren zullen zich veel verder oost- en west waarts hebben uitgestrekt, zij zullen in oude dagen hebben gediend tot een weg, om bij ebbe te gébruiken. Zij bestaan geheel uit tufsteen en zijn van hoogen ouderdom. Het wapen van de Wieringerwaard vertoont een schild van azuur, met twee zwanen, heb bende in iederen poot een slikhaak, van achteren tegengehouden door een leeuw, alles van goud. De volksmond noemt de Wieringerwaard 't. Slik (het oude 6lijk buiten den zeedijk). De feestelijke viering van bet 300-jarig bestaan van den polder is, behoudens een ondergeschikt gedeelte, dat- door een hevige onweersbui gestoord werd, schitterend ge slaagd. Het feest werd geopend met het uitspre ken eener rede door den dijkgraaf, den heer J. L. T. Groneman, die in breede trekken een overzicht gaf van het ontstaan van den polder tot- heden. Hierop hood dr. D. Bax het polder bestuur namens de gemeentenaren als be wijs hunner sympathie een tegeltableau aan, vervaardigd door De Distel te Amsterdam, ter versiering der vergaderzaal. Zeer bezienswaardig was de tentoonstel ling van vee, paarden, enz. en belangwek kend en aantrekkelijk de antiquiteiten kunstwerken in het tentoonstellingsge bouw alles in eigendom van inwoners van dezen polder. De allegorische optocht op den tweeden feestdag, voorstellende het Verleden, het Heden en de Toekomst, getuigde van smaak en eendrachtig sitreven, om iets goeds en schoons te leveren. Beide avonden was het Polderhuis en erf schitterend in kleuren electriaoh verlicht, terwijl de Buurt der gemeente kwistig ver sierd en 's avonds rijk geïllumineerd was. Duizenden hebben den polder zooals nog nimmer bezocht en het feest ie in zeer op gewekte stemming gevierd. N. R. C. School- en Kerknieuws. Notarieel Staatsexamen te VGravenhage. In de week van 30 Juli5 Augustus zijn ge slaagd voor het eerste gedeelteA. H. Ages, te Elden; W. G. P. Kakebee-ke, te VGravenhage J. de Groot, te 'Pur«r.orend'J. J. Mulder, te Werkendam; C. M. Bohllingk, te Arnhem; K. Jansma. te Amsterdam; H. J. KJoo-stertran, te Bergen op Zoom; E J. Hoekx, to Valkenswaard, en voor het tweede gedeelte: G. Wolzak Hzn- te Alkmaar; J. H. Bron-mors, te Roermond, A. T. Verbist, t© Kloosterzande. 's-Gra ven ha ge, o Augustus. Voormiddag-examens En-gelsoh, Middelbaar Onderwijs, akte A. Geëx. 3 cand. Geslaagd arej. A. C. van Os, Amersfoort. Namiddagexamens Engelsch, Middelbaar On derwijs, akte A. Geëx. 3' cand. Geslaagd geen- Een candidaat trok zich gedurende liet monde ling examen terug. Exauiens Engelsch, Lager Onderwijs. Geëx. 29 cand. Geslaagd de dames: J. H. E. de Kok, Huuzum; J. A. A. van Vrijberghe de Coningh, Nijmegen; J. A. K. Koldewijn, Leiden; G. J. M. 11. van Schaik, Nijmegen; B. G. M. Möller Groningen; J. M. A. Schaly, Amsterdam; M. J. Montagne, LeidenW. P. P. SelK-emaker. Eind hoven H. J. Wijsman, Zandvoorten de heeren: D. J. Bleeker, Vriezen veenA. C. v. Wely, Am sterdam J- van der Woude, Dinxperloo; J. Dijk stra. GroningenM. Ix>onstra, GroningenL. H. J. ten Kroode, Nijmegen; A. Pot, Amers foort; J. Berkvens. Stratum; W. Hillen, Lin- telo; J. W. Oremus. Uaarlem; G. Th. Bouhuys, Borculo; G. J. Koopman, Eten Haag; J. H. Kopmels, RotterdamU. Jansen, Amsterdam; C. F. Dalmijn. Nijmegen. Examens Franseh, Middelbaar Onderwijs, akte A; teraggetr. 1 man®, cand. Geëx. 1 vr. en 2 unann. cand. Geslaagd de heeren W. Prins, Lei den N. van Wijngaarden, Amsterdammej. E. Proos, Middelburg. Examens Fransoh, Lager Onderwijs. Geex. 27 candidaten. Geslaagd de heerenH. de Boer, H. C. Heiner, AmsterdamL. W. C. Coenen, Den HaagH. Roest, AbbenbroekP. Bruinsma, KoudumG. Doornink, Dieren; T. H. Kremer, Apeldoorn; J. Kreukniet, Oharlois; C. A. v. d. Ent. Velp; G. J. Groot Huize, Warns veldW. Kremer, Leiden; de dames: c. H. M. Gussen- hoven, B. J. M. v. d. Poll, A. M. Vergouw, Den Haag; C. E. M. Veltman, Woerden; J. H. Poe len, Amsterdam; J. A. Heijtink, Arnhem; C. N. L. Mann. J. S. G. Spit, Den Haag; E. v. Spie gel, Leaastervold. Examen Boekhouden, Middelbaar Onderwijs. Opgeroepen 8, opgekomen 7 cand. Geslaagd de hoeren: P. C. van Reysen, 's-Gravenhage; J. Veld, Amsterdam; H Versteeg, Scheremngen J. Steenibeek. Rotterdam, allen voor soboolakte. Examen handteekenen, Lager Onderwas. Ge slaagd W. A. Akkersdijk, DeventerD. v. Amo- rongen, Rotterdam; C. A. J. Anröchte, Amster dam L. 1'. Bax. Breda; B. Bearda, Nijmegen; W. van Buren- Oostvoorne; E. H. van Buuren, Amersfoort; J. J. Castenmüller, Den Haag; J. Coevoot, Utrecht; A. G. Cox, Oss; C. T. L. Crop, Den Haag; B. T. Deenik, Xiouwerdam; A. J. D. Dirksen. Amsterdam; J. C. v. Dongen, Don gen, P. Domna, Amsterdam; J. J. Drummen, Nutli (Limburg); G. J. van Dijk, Haarlem; A. M. E. Grabowsky, Amsterdam; J. H. J. Lam- booy, Hengelo; G. T. Lens, Diepenvee»L. K. A. I-ot'h, Ajuht-DoetincliemS. Prins, Haarlem; G. H. Zijlmans, Amsterdam- Alyem. 8 yncdc der Ned. Herv. Kerk Verzuimd werd nog te berichten, dat van H. M. de Koningin-Moeder een tele gram van dankbetuiging is ontvangen. De voorlezing der notulen geeft aanleiding tot een discussie over de vraag of een op merking door een der leden gemaakt, naar aanleiding van het verslag der kerkelijke hoogleeraren al dan niet in de gedrukte han- deiün-gen zou worden opgenomen. Met 10 tegen 9 stemmen b eel uit de vergadering, dat de opmerking overeenkomstig den wensch van het lid dat haar maakte wel degelijk in de notulen en mitsdien in de handelingen zal worden opgenomen. Aan de orde was gisteren allereerst een rapport van den architect Nederhoret betref fende de kerkpastorie te Hen kei om, wat aan leiding gaf tot het besluit dat de subsidie zou worden uitbetaald. Voorgelezen wordt de eindbeslissing der Syn. Contracta in zake het hooger beroep van den kerkeraad van Öost-Zaandam, die de kerke]stemming had willen regelen naar den trant der politieke stemmingen, met stemkaarten bevattende de namen der candi daten, met daarvoor geplaatst zwart blokje met witte stip in 't midden. Dit was afge keurd door het Prov. Kerkbestuur als 'be perking der vrijheid van de stemgerechtig den, welke uitspraak door de Syn. Contracta werd bevestigd. Voorgelezen wordt door ds. Picardt een rapport omtrent een voorstel tot de Synode gekomen van de classic, vergadering van Amersfoort, dat de gemeenten zouden gerech tigd zijn een derde van de opbrengst der bij dragen voor de generale kas te bestemmen, voor plaatselijke behoeften, ter beoordeeling van het classic, bestuur. Het advies luidde afwijzend naar het gevoelen van twee advi seurs, goedkeurend naar dat van het derde lid dier commissie. De bespreking van deze zaak wordlt verbonden met die van de vroe ger vermelde voorstellen der das. vergade ring Kampen, den heer Jordens en ds. Schrieke es. De commissie, die daarover Woensdag had gerapporteerd, wilde de ker keraden opwekken tot meer ijver voor de gener. kas. De vrees wordt uitgesproken dat dit even weinig baten zou als de talrijke cir- cualires, tot nu toe verzonden aan de kerke raden. Ds. Schrieke zet het- door hem be doelde uiteen. Hij ziet een reden van den gebrekkigen ijver in de verplichting, die be staat maar niet gehandhaafd wordt. Of de verplichting moet geschrapt of zij moet ge handhaafd worden. Hij wil niet alleen het voorstel van den heer Jordan® zien aangeno men, maar ook de uitoefening van het stem recht van hen, die na 1901 zijn aangenomen, verbonden aan do voldoening van do bijdra ge voor de kas. Daartegen worden tal van bezwaren geopperd, -die door de heeren Schrieke en Huber worden weersproken. Dui delijk -blijkt dat d-e Kerk het groote en al- gemeene belang der gener. kas nog niet naar bohooren inziet-, en dat de Synode eenparig dit andere zou wensclien te zien worden. Vooral op de predikanten rust in dezen d® verantwoordel ijkheid Het eind© van die bespreking is, dat do conclusie van de commissie verworpen wordt. Een voorstel van den president, om een mis sive t0 zenden aan de predikanten, hen wij zende op hun verplichting in dezen, ook over eenkomstig art. 27 van het reglement op het examen, wordt met algemeene stemmen aan genomen. Het voorstel van de classicale ver gadering van Amersfoort, om aan kerkera den de vrijheid te geven, een derde deel van die opbrengst voor de generale kas voor d« gemeente zelve te behouden, wordt overeen komstig het advies van de meerderheid der commissie verworpen. Nadat de heer Steen- beek nog rapport heeft uitgebracht over een concept-reglement op -de Weduwen- en Wee- zenhulpbeurs der Nederlandsche Hervormde Kerk, ontworpen door de commissie die daar voor benoemd wae door de Synode van het vorige jaar, wordt de vergadering gesloten. Bij de opening der vergadering van gisteren wordt dloor den voorzitter het on geval herdacht den Prins der Nederlanden overkomen en deze in het gebed Gode opge dragen. Na de voorlezing der notulen deelt de voorzitter mede, dat a.s. Dinsdag de zaak der Hulpbeurs zal worden behandeld. De heer Meuthen least een rapport voor dor commissie belast met prae-advies over een verzoek om inlichting van het Prov. Kerk bestuur van Noord-Holland ho© te handelen wanneer de kerkeraad eener groote gemeen te verklaart niet in staat te zijn een vol ledige lijst van stemgerechtigden op te ma ken en op grond daarvan een wijziging in het plaatselijk reglement voorstelt. De com missie kan niet anders advisee ren dan dat de kerkraad de lijst heeft op te maken, naar zijn beste weten en haar daarna tor visie te leggen. Is zij daarna goedgekeurd, dan is zij van kracht totdat de volgende defini tief is vastgesteld. Stemgerechtigd zijn allo leden die de bevoegdheid om hun stem uit te brengen niet op eenige in het reglement aangegeven wijze hebben verloren. Het rap port wordt ter visie gelegd. De heer Huber rapporteert over een verzoek van ds. Van Popta, van Bunnik, dat d^ Synode zich wen de tot de regeering om wijziging te beko men van de bepalingen omtrent het kinder geld in dien zin dat niet langer de minder jarigen, die f 300 inkomen hebben door eigen verdienste, het recht op uitbetaling verliezen. Het advies luidt tot afwijzing van het verzoek, en wordt door de Synode aan genomen. Dezelfde rapporteur leest voor een afwijzend adrvies op een ander verzoek van ds. y* Popta, om verklaring van art. 3 Regl. o. d. Vacat., opdat het ïecht der kin deren op het genot van het annus gratia® onbetwistbaar zij, en er geen onzekerhe besta over de bèteekonis der woor-den ,,oen onafhankelijk bestaan". Het antwoord luid de ook op dit verzoek afwijzend, omdat een wetsinterpretatie door do Synode niet gege ven wordt dan bij gelegenheid van werke lijk zich voordoende gevallen en haar uitleg ging buiten zulke gevallen noch haar opvolg ster noch iemand andere bindt. De woorden onafhankelijk bestaan" zullen wel moeten worden opgevat in den zin van het Kon Be sluit inzake kinderij en academiegelden. Nog maals rapporteert de heer Huber, nu over een voorstel der classic, verg. van Zutphen tot toevoeging aan art. 22 Regl. o. h. Fonds voor Noodl. K. en P. van do bepaling, dab selchts bij eerste aanvrage het overleggen van afschriften der rekeningen over de laat ste 5 jaren zal noodig zijn. De conclusie van het rapport 6trekt tot verwerping van het voorste!, en wordt na ampele bespreking, en verdediging er van door de heeren Weijland en Schrieke aangenomen met 11 tegen 8 st. Bij voortgezette bespreking der Borro- maeus-Encycliek besluit de Synode in het begin der volgende week een manifest te pu- bliceeren. Door den heer 'Eilerts de Haan wordt nu het advies der commissie ad hoe medege deeld inzake het vooretel-Barbas, overgeno men door de classic, verg. van Haarlem, diat voortaan elke proponent verplicht zou zijn minstens Oen jaar a's hulpprediker werk zaam te zijn Het voorstel en de afwijzen de conclusiö werden reeds vermeld in het nr. dezer courant van j.l. Woensdag. De Sy node vereenigde zich met het advies der com missie. Dezelfde rapporteur rapporteert over liet voorstel Locher overgenomen door dè classic, verg. van Heusden om de approba tie t© verbieden van elk beroep waarbij aan den beroepene minder tr acte ment wordt aan geboden dan het classic, bestuur overtuigd is dat de gemeente, in aanmerking geno men haar draagkracht, zou kunnen, geven. Do Synode vereonigt zich met de afwijzen de conclusie en met- het advies der commis sie om do classic, besturen aan te schrijven op tactvolle wijze hun invloed bij de kerk voogdijen aan to wenden tot verhooging waar di tmogelijk zou zijn, van te lago trak tementen. (N. Ct.)

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1