BINNENLAND. Portugal. Dr- Tribuna bericht uit Lissabon, dat daar vaa bevoegde zijde verzekerd wordt, dat Ko ning Victor Emanuel zijn Portugeeschen neef heeft uitgenoodigd aan het openings feest van de j ubileum tentoonstelling to Home in het jaar 1911 deel te nemen. Men verwacht in Lissabon, dat Koning Manuel aan de uitnoodiging gevolg zal geven. Oosten r^k. De minister van onderwijs en eeredienst heeft op de bezwaarschriften van den evan- gelischen opperkerkeraad in zake de Bor- ronieus-encycUek geantwoord, dat de re geering levendig betreurt, dat de bekend making van de encycliek tot nieuwe misvat tingen aanleiding schijnt te hebben gege ven. Zij ie zich bewuet van haren plicht om de evangelische kerk em hare leden te beschermen in de hun wettelijk gewaar borgde rechten en is ook besloten, binnen hare» wettelijkeu werkkring en hart machtssfeer iedere feitelijke schending van dc goede betrekkingen tusschen de kerk genootschappen met kracht tegen te gaan. Montenegro. In een interview, dat hij verleende aan een medewerker van de Neue Freie Prease, heeft de vorst van Montenegro gezegd, dat hij met vreugde keunis nam vaa de berichten, over de sympatliieko ontvangst, die de tij ding van do verheffing van Montenegro tot een koninkrijk in de groote cultuurwereld beeft gevonden. Hij zeide„Montenegro zal, evenals ik en mijn huis, er naar streven, ook in do toekomst te toonen, dat wij deze sympathie waardig zijn. De uitroeping van bet koninkrijk is evenmin de uitdrukking van eerzucht als het resultaat van protectie. Zij is de echo van de sterke levenskracht van een braaf en dapper volk, dat goto md heeft, bekwaam te zijn voor den vooruit ging en voor de handhaving en bevestiging van den staat. De verheffing van Montene gro tot Oen koninkrijk is het natuurlijke go- volg van de eeuwenlang© vrijheid van dit land, van zijn verleden, zijne opoffe ringen en d© waardeering, die het aLs betrouwbare steun van de Europeeeche cultuur op den Balkan heeft gevon den. Ik geloof, dat het zeer onrecht vaardig zou zijn, als men aan een volk met zulko eigenscliappcn, een landi met zulk «en verleden en dat zulk eene taak m de toe komst heeft te vervullen, deze onderschei ding wilde weigeren. Montenegro als ko ninkrijk lokent op oenje nog krachtiger on dersteuning van de beschaafd© openbare meening van Europa, opdat het met te groo- ter lust en liefde oen Levendig aandeel kan. nemen aan dau vreedzamen wedstrijd der cultuur." Turkije. Uit Konstantinopel wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat de regeering vast besloten is, niet slechts de rebellen in het Hauran- gtbied te bestraffen, maar hervormingen in te voeren en do Drusen te dwingen eerbied te hebben voor de wetten. Sami Pacha, de bevelhebber van de uit 27 bataillons en 4 batterijen bestaande troepen-expeditie, zal aanstaanden Dinsdag vertrekken. Hij is in 't bezit van volmachten om den staat van beleg af te kondigen en alle maatregelen te nemen, die hij dienstig acht oin het land voor goed tot rust te brengen. O o 6t-Azië. Bij eene den 31en Juli gesloten overeen komst tusschen Rusland en China zijn eenige van de belangrijkste geschilpunten, die tot dusver tusschen de beide stalen bestonden, in den zin van de Russische eischen geregeld. De uitbreiding van do vrijhandels-zóne tot 50 weret van het we- dcrzijdsche grensgebied wordt erkend, de invoeraccijns in Ch&rbin wordt verminderd en verder is bepaald, dat de voorschriften omtrent de scheepvaart op de rivieren Anr.our, Oessoeri en Soengari slechts xnet wederzijdsche toeslemming mogen worden gewijzigd. De duur van de nieuwe overeen komst is voorloopig op drie jaren bepaald. Teheran, 7 Aug. Ten gevolge van de weigering van de Fidais om hunne wa penen over to geven in overeenstemming met de proclamalie, gaat het gevecht voort. De Fidais zijn omsingeld in den tuin, waar zij aioh hebben opgesteldde staat van beleg is afgekondigd. Tweede telegram. De stad- ver keert in 6taat van beleg. De Bakhtiaren hebben de localen van het parlement bezet en brengen die in staat van tegenweer. De bevolking heeft het inleveren van wapenen gestaakt. Derde telegram. De regeermgs- troopen bedienden zich van snel vurende ka nonnen bij het bo'og van do Fidaie. Het ge vecht nam om lialf tien een einde. De Fi- dais gaven hunne wapenen over en werden gevangen gemaakt niet hunne hoofden Sa- tarkhan en Bagherlian Satarkhan is ge wond. D© verliezon zijn onbekend. Allerlei. F a r ij s 7 Aug. Negen luchtschippers zijn opgegaan voor do oostelijke rondreis; de overigen hebben zich teruggetrokken. I ss y-1 es-Moulineaux, 7 Aug. In tegenwoordigheid van eeue talrijke me nigte en bij prachtig weer, is het sein gege ven van het vertrek voor de eerste étappe Parijs-Troyes, groot 135 K.M., van de oos telijke rondreis Aubruu vertrok het eerst, daarna Leblanc, Maniet en Lindpaiutuer. Om verschillende redenen daalde Bielevucie, Busson en Bregi na eenige wendingen neer. Troyes, 7 Aug Bij prachtig weer kwanten Aubrun eu Leblanc gelijktijdig neer om 6.53 na eene prachtige rcia zonder incidenten. Lindpaintner kwam om 7.30 neer, Mamet ont 10.30. Leg&gneux om 11.50, Weymann ont 2.29. Busson kwam om 7.45 met kracht op den grondde luchtscliipper bleef on gedeerd, het toestel is zwaar beschadigd. Nancy, 7 Aug. Drie militaire aero planes, die uil Mourmelon vertrokken wa ren, zijn te Nancy aangekomen, na over Toul en Verdun t© zijn gegaan. Deze vlucht wordt geacht van buitengewoon belang te ziju uit militair oogpunt. Hamburg, 6 Aug. Wegene de eta- king, waartoe de werklieden op de scheeps werven zijn overgegaan na de verwerping van de door hunne vakvereenigingen geste'- de onaannemelijke eischen, is in een© heden gehouden vergadering van de vereonagicg van Duitse he werven voor zeeschepen een stemmig besloten, in den loop van de vol gende week op alle werven eene groote in krimping van het bedrijf t© laten intreden. Inspecteur Dew logenstraft het be richt a?s zou Crippen den moord op zijne vrouw bekend hebben. D* correspondent van de Daily Chronicle, die h<-t bericht de wereld inzond, erkent dat hij niet juist was ingelicht. Wel heeft Crip pen eenige feiten erkend, maar eene beken tenis van den moord deed hij niet. De Daily Chronicle verneemt nog, dat zeker iemand op 19 Jamuari in eene apo theek in Oxfordstreet vijf grein hyoscino -heeft gekocht, een subtiel en doodelijk «vergif. De scheikundige van de politie onder zoekt thans, of hij sporen van Wyo6cine in het in Camden Town opgegraven lijk kan ontdekken Een "zuster van juffrouw Le Nerve te Lon den 'heeft gezegd, dat 'hare zuster met Crip pen was meegegaan, nadat deze haar ver zekerd had, dat zijne vrouw van hem was weggeloopen en hij in Amerika echtschei ding had verkregen. De zuster geloofde dan «ook, dat er een of andere huwelijksforma liteit geweest is. Het schijnt verder, dat Crippen zorgvuldig dagbladen uit de han den v-an zijne metgezellin heeft gehouden, zoodat zij bij hare gevangenneming van niebs wist. De Londeneche advokaat, die ha:l aangeboden Crippen te verdedigen, heeft antwoord gekregen. Crippen neemt het aanbod aan en belooft zijn mond te zullen houden, hetgeen een voorwaarde van den advokaat was geweest. Grippen had bij zijne gevangenneming sleclits een goede 80 fr. in zijn bezit, maar juffrouw Le Neve schijnt 240 fr6. bij zich te hebben gehad. Portsmouth, 6 Aug. Twee luite nants en vier matrozen zijn gewond tenge volge van eene petroleumontploffing op den onderzeeë-* A I. Winnipeg, 6 Aug. De extra-trein, waaripede sar Wilfrid Laurier, de eerste mi luster van Canada, reisde, en die eene snei- üi'-id had van 60 mijlen per uur, is bij Re ■gin a in botsing gekomen met een goederen trein. De eerste minister werd gewond aan "het been en kreeg een hevigen schok. De mime ter van spoorwegen Graham verstuikte zijn knie, terwijl de andere medereizigers er af kwamen met lichte kneuzingen <n een schok. De stokers werden gedood. Tengevolge van dit ongeval zullen de ministère mogelijk hunne reis afbreken. Tweedetelegram. Volgens nadere berichten van het tooneel der treinbotsing, «heeft geen lid van het reisgezelschap ern stig letsel gekregen. Ook de verwonding van Sir Wilfrid Laurier is van weinig be lang. De reis zal niet afgebroken worden De Staatscourant van Zondag 7 en Maandag 8 Augustus bevat o.a. de volgen- do koninklijke besluiten benoemd tot staatsraad in buitengewonen dienst jhr P. J. Vegel in van Claerbergen, met ingang van 7 Augustus eervol ontsla gen als directeur van het kabinet van H. M. de Koningin op verzoek eervol ontslagen als advocaat- generaal bij den Hoogen Raad met dankbe tuiging voor de gewichtige diensten jQir. mr. A. J. Bethaan Macaré en als zoodanig be noemd mr. J. J. L. van Haugest baron d'Ivoy, thans advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's Gravenhage; benoemd bij het departement van justitie tot inspecteur der reclas see ring van ontsla gen gevangenen en verpleegden S. L. Veen- stra, waarnemend rector van het Christelijk gymnasium te '6 Gravenhage, leeraar in de wis- eu aardrijkskunde aldaar; benoemd tot ambtenaar van het Open baar Ministerie bij het kantongerecht te Middelburg mr. M. D K. S. van Lier, advo caat te Utrecht; tot ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Utrecht mr. J. A. van Thiol, advocaat te Amsterdam, waarnemend gr.iffier bij de kantongerechten aldaar benoemd tot notaris te Hilligersberg W- F. H. van Schouwen, candidaat-notari» te Rotterdam. benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Sanchez (Dominicaanscho Republiek), buiten be zwaar van 'a Lands oohatkiat, <lo heer M. M. de Moya. Het viee-conaulaat «heeft <le stad Sanchez tot re-sort. Aan den heer De Moya «moet in de Eugelsohe taal geschreven worden benoemd tot kantonrechter - plaatsvervanger in liet kanton Oostburg. mr. 1'. J. van Bortel, advo caat en procureur te Oostburg; benoemd tot secretaris van den voogdijraad te Winschoten, mr. M. Tresüng, advocaat en procu reur, candidaat-notaria en kantonrechter-plaats- vervanger aldaar. Het ongeval van den Prins. De N. R. Ct. verneemt uit Baarn, dat het verband waarschijnlijk over 14 dagen verwijderd zal kunnen worden. De toestand van Z. K. H. is steeds vooruit gaande dr. Pot, de hofarts, oordeelde het dan ook niet noodig, naar Soestdijk te komen. Hij kon zich volkomen met do ge neeswijze van dr. Muysken vereenigen. De gezondheidstoestand van Z. K. H. Prins Hendrik is zeer bevredigend. Zondag middag heeft Z. K II. weder voor het eerst een rijtoer gemaakt met H M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en H K H. Prinses Juliana. Do talrijke menigte, welke zich voor het paleis te Soestdijk had verza meld, juichte de Vorstelijke familie hartelijk toe. Z. K II. hoopt Dinsdag voor een paar da gen in den Haag te komen en zal Dinsdag middag een bezoek brengen aan het tuin feest in het Huis ten Bosch, te geven ten bate van liet Nederl. Roode Kruis. De Koninklijke familie keert Woens dag a.s. weder naar het Loo terug. De Koningen de Koningin der Belgen naar Nederland. De Vlaamsche Gazet schrijft De reis naar Holland en het bezoek aan het Nederlandsche Hof, door den Koning en de Koningin te doen, is nu bepaald vast gesteld De afreis heeft plaats den 14en Septem ber, om '«avonds te Amsterdam aan te ko men, waar onze Vorsten zullen vernachten in het paleis van den Dam. Den 15en en den 16en September wor den aan ontvangsten, bezoeken en plechtig heden besteed. Den 17en September wordt in gezelschap van Koningin Wilhelmiua en Prins Hendrik de reis naar 's Hage aan vaard. Na een dag verblijf in de Hofstad, keeren Koning Albert en Koningin Elisabeth naar Brussel terug. Wilhelmus van Nassauen. Naar de N. lt. Ct. verneemt, heeft de mini* ter van Oorlog bepaald dat voortaan de me lodie van het Wilhelmus, zooals die tot nu bij plechtigheden van militairen aard dooi militaire muziekkorpsen ten gehoore werd gebracht, in het vervolg zal worden vervan gen door de melodie van Valerius van 1626. De commissie voor het r e i 6-t a r i e f. De Haagsche correspondent van de Leeuw. Ct. schrijft Naar ik verneem is de commissie, waar voor met mr. C. Loosjes, administrateur bij het departement van Justitie als voorzitter, van de Algemeene Rekenkamer eir de mi- nisterieele departementen één hoofdambte naar werd aangewezen en die van den mi nister van Financiën opdracht kreeg om een nieuw tarief om de vergoeding van reis- en verblijfkosten van rijksambtenaren te ont werpen, al reeds zoover met haar arbeid ge vorderd, dat binnenkort tot de tweede lezing van haar ontwerp-besluit zal worden over gegaan. Naar ik hoor is de commissie er in geslaagd voor de verouderde regeling van 5 Januari 1884 (Stbl. nr. 4), waarvan in 1898 alleen de rangschikking der klassen gewijzigd werd, een nieuw tarief in de plaats te stel len, waarvan met reden mag worden ver wacht dat het, minder dan het oude, een onuitputtelijke bron van quaesties eu ge schillen zal worden. De commissie heft zich bij haar arbeid laten leiden door de overweging, dat de verbetering der verkeersmiddelen en het mo derne comfort der Teisgele genheden een nieuwe rangschikking der klassen, in het geldelijk belang van den Staat niet alleen gewenscht, maar ook mogelijk maakte. Zoo zal het le klasse-reizen uitsluitend beperkt blijven tot de hoogste staatsambtenaren en bijv. aan een gloednieuw luitenantje voor dienstreizen niet dezelfde reisgelegenheid zijn toegestaan als aan den minister van Oorlog. Verder zal de nieuwe regeling, gelijk die niet een uitvoerige Memorie van Toelich ting als ontwerp-besluit den minister van Fiuaticiën zal worden aangeboden, ook het nemen van abonnementen mogelijk maken. Hoewel de Rekenkamer, naar mij verzekerd werd, dit wèl tolereerde, laat het reis-tarief van 1884 het nemen van abonnementen niet toe. Moet ten aanzien van deze concessie der Rekc-karaer natuurlijk het belang van de schatkist overwegend zijn geweest, het feit dat rijksambtenaren, in het bezit van abon nement daarmede bij het opmaken hunner vorderingen toch geen rekening hielden, maakte het gewenscht iedere gelegenheid tot- fraude thans den pas af te snijden. Ten slotte zal de aanleidende oorzaak tot verschillende quaesties, welke min of meer geregeld uit de praktijk der oude regeling van 1884 voortvloeiden, zooveel mogelijk door een duidelijke omschrijving worden weggenomen. Zoo die van „de bebouwde kom". De amb tenaar reizende binnen de bebouwde kom der gemeente, mag voor tramvervoer geen reiskosten declareeren. Ook daarin zal het nieuwe reistarief voorziening brengen. Evenzeer als in de quaestie der verblijf kosten De ambtenaar, wiens dienstreis ook maar een kwartier minder van duur is dan een half etmaal, krijgt daarvoor geen ver goeding. Het nieuwe ontwerp houdt rekening niet uitsluitend met den duur der reis, maar ook met de omstandigheid, dat zij plaats heeft op dat gedeelte van den dag, waarbij lunch of middagmaal betrokken zijn. Een wonderlijke geschie denis zoo schrijfti de Auisterdamsche briefschrijver van de Prov. Gron. Ct. maakt op het oogenhlik 't onderwerp van gesprek uit in de wereld 'der belastingamb tenaren. Zooals men zich herinneren zal, kreeg eendgen tijd geleden de heer Slot«e- maker, inspecteur der belastingen alhier, van der. minister van financiën de opdracht een nieuw wetsontwerp op de heffing van invoerrechten samen te stellen. De heer Slotear.aker kreeg den titel van waarnemend directeur met een extra-toelage en toen hij zijn taak had voleindigd, toonde minister Kolkman zich daarover zoo dankbaar, dat hij hem tot directeur der 'directe belastin gen benoemde op de juist opengevallen plaats te Middelburg. De lieer Slotemaker haul echter niet. veel lust in Middelburg en ter zocht de directie te verplaatsen naar Bioda, waar hij zich blijkbaar beter tliui6 dacht te gevoelen. De heer Kolkman stem de toe em de directie werd verplaatst naar Breda, met den heer Slotemaker ak chef. Wanneer men nu weet, dat eerst enkele jaren geleden de weleer te Breda gevestigde directie door de regeering naar Middelburg werd overgebracht, dat daar voor een goede hand vol geld het daarvoor geschikte ge bouw werd aangekocht en ingericht, dat t/hans hetzelfde moet gebeuren met de te- rugverhuizing naar Breda, dat bovendien de te Middelburg geplaatste ambtenaren schadevergoeding krijgen voor hunne om ver wachte verhuizing naar Breda, dan begrijpt, men. dat er nu gesproken wordt van be denkelijke gel'dvcrkwLsting en de hoop worHt geuit, dat de Kamer, wellicht daar toe geprikkeld door de openbare opinie, daar voor alsnog een stokje zal steken, 't Is jammer alleen dat als de zaak in de Kamer aan de orde mocht komen, de heer Slote maker ongetwijfeld reeds lang ingezetene va i Breda ie en de meerderheid misschien dan niet bereid zal worden gevonden aan den. «minister Kolkman, wien het ministe rieel leven toch reeds een paar maal onaan genaam is gemaakt, nog eens een pen op den neus te zetten, al zou hij -dit verdiend hebben. XXXIe Ned. Taal- en Let terkundig Congres te Maas tricht op 2 9, 30 en 31 Augus tus. Op het- Congres te Leiden, in Augus tus 1908 gehouden, werd bepaald, dat het volgende Congres niet in Vlaanderen zou worden gehouden, hoewel dit aan de beurt was. Daar wilde men liever het XXXIIe Congres ontvangen in 1912, om het te doen samenvallen met de Consciencefeesten. Dientengevolge werd Maastricht uitver koren als tusschen terrein om er het XXXIe Congres te houden. Reeds geruimen tijd is een uitgebreide Rcgelings-commissie in overleg met de Be stendige commissie voor de congressen be zig, zoowel het programma der zittingen en spreekbeurten als de feestelijkheden zooda nig te regelen, dat de congresgangers zich hun rei6 naar den prachtigen Zuidhoek vgn Limburg niet zullen beklagen. Een veertigtal sprekers heeft zich reeds aangemeld, waaronder Prof. J. te Winkel, over Hendrik van Veldeken. L. Franck, Antwerpen, over de Vlaamsche Hoogeschool. L. van Deyesel (Alberdingk Thym), Baarn, over Letterkun de als Stambelang. Dr. N. Mansvelt, Am sterdam, over Nederland en Zuid-Afrika. H. Teirliuck, Linkebeek, over Vlaamsche Litteratuur. L. Simon6, Amsterdam, over Oppervlakkig en Doeltreffend Nationalis me. Prof. J. E. Heeres, Leiden, over het aandeel der Belgen in de Ontwikkeling van Nederland als Koloniale Mogendheid. Prof. P. Fredericq, Gent, over Geestelijke toena dering tusschen Noord en Zuid. Dr. J. Eu- depols, Maastricht, over Legende van het St. Patricius Vagevuur. Mr. L. H. J. Lam berts Hurrelbrinck, Valkenburg, over den Limburgschen Dichter Franquinet. Frans Gittens, Antwerpen, over het Gesproken Lyrisch Tooneel. Albert Vogel, Den Haag, over het Tooneel in Japan. Dr. H. F. Wörth, Berlijn, over de Ontwikkeling der Ned. Toonkunst. Mr. J. C. Overvoorde, Leiden, Eenige mededeelingen over het voorgenomen onderzoek naar monumenten van Nederlanders in de vroegere nederzet tingen buiten Europa. G. van Hulzen, Rot terdam, Hoe 'brengen wij het publiek nader tot de letterkundigen? L. H. Smeding, Ant werpen, over den Boekhandelaar in de Maatschappij. F. A. Hoefer, Hattem, over Stedenschoon, met een lichtbeelden vertoo ning des avonds op liet Vrijthof. Mr. Lamberts Hurrelbrinck, de voorzit ter van het congres, zal de openingsrede honden. Dat de feestelijkheden een bijzondere aantrekkelijkheid van dit congres zullen vor men, daarvoor 6taat de naam, die de Maas trichtenaars op dat gebied hebben, borg. Momus heeft reeds maatregelen genomen om de gasten in zijn tempel te verwelko men met een heele boel „gekheid mè neet baete de schraouv", de beroemde Maas trichter Staar zal hen vergasten op haar schoonste Hollandsche liederen'; de beroem de violoncellist Holmann, Maastrichtenaar van geboorte, zal zich in het mooi weelde rig park doen hooren, tegelijkertijd met het orkest dei- Maastrichtse he Muziekschool, dat hoofdzakelijk werken van Liraburgsche toon zetters zal ten gehoore brengen. Verder staan op het programma een boottocht naar Slavante, een bezoek aan de onderaardse be groeven van de» St. Pietersberg, Venetiaan- sche gondeltocht op het kanaal, illuminatie van het villapark, terwijl een luisterrijk banket op Koningin's verjaardag, gevolgd door illuminatie en vuurwerk op het Vrijt hof de rij der feestelijkheden zullen sluiten. Voor het lidmaatschap, waarvoor zich reeds verscheiden honderden uit Noord en Zuid opgaven, en voor verdere inlichtingen kan men zich wenden tot den secretaris der Regelings-commissie, mr. L. B. J. van Op pen. Capucijnenstraat 33, Maastricht. Bond van beambten b ij de gevangenissen, enz. Te Groniu- geu is onder voorzitterschap van den heer Zoethout, van Leeuwarden, de vijfde alge meene vergadering van den Bond van be ambten bij de gevangenissen, Rijksopvoe dingsgestichten en Rijkswerkinrichtingen in Nederland gehouden. De statutenwijziging kon nog niet geheel worden afgehandeld. Blijkens hot jaarverslag telt de Bond thans 17 afdeelingen met 355 leden en 15 donateurs. Het aantal leden is vrijwel sta tionair gebleven, is 9 meer dan het vorige jaar. Opgericht is een ondersteuningsfonds, dat voorloopig alleen bij overlijden zal uit- keeren Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de inkomsten hebben bedragen, met in begrip van het batig saldo van 1908, ad 341.48, totaal 758.88 en de uitgaven 409.50. Batig saldo 348.37. Bij de behandeling van de voorstellen werd aan liet hoofdbestuur opgedragen alles in het werk te stellen om een betere regeling der Zondagsrust te verkrijgen. Op voorstel der afd. Zutplien en Arnhem werd besloten actie te voeren voor den 10- urigen arbeidsdag. Inzake een voorstel van Arnhem om aan te dringen op vol pensioen na 30 dienstjaren en het voorstel Leeuwarden op vol pensioen na 30 dienstjaren on terugbrenging van de leeftijdsgrens van 65 tot 55 jaar werd be sloten, dat het hoofdbestuur zich in verbin ding zal stellen met de pensioensvereeniging om na te gaan, wat in deze richting kan wor den gedaan. Nationale Christen G e- heelon thoudersvereeniging. Op de 30e algemeene vergadering van de Nationale Christen Geheelonthoudersver- eeniging, die te Almeloo wordt gehouden, komen o. a voorstellen aan de orde tot: liet verkrijgenvan rijkscontrole van die dranken, welke als alcoholvrije in den han del worden gebrachteene krachtige actie voor dc invoering eeuer verbodswetin Ned.- ludiëliet aanwenden vaii pogingen om de kerk te brengen tot meer openlijke en of- ficiecle bestrijding der drankzondehet brengen van de wet der plaatselijke keuze op het program van actie der Protestantsch Christelijke en op dat der andere politieke partijen de opneming van het alcoholvraag stuk als leervak op de christelijke kweek en normaalscholen. Op den tweeden dag zullen de volgende onderwerpen ingeleid worden: 1. Het werk der plaatselijke afdeelingen door ds. P. de Haas te Purmerend2. De Kerk en het drankvraagstuk door ds. R. J. van der Meu- len te Welsum, en 3. Patronaten en drank zuchtigen door ds. P. Veen te Zutphen. Tournee Bouwmeester. Hoewel het voorstel voor de te Medan te geven reeks voorstellingen reeds veertien da gen geleden verzonden werd, liet tot dusver Bouwmeester niets van zich hooren. Het vermoeden wordt hierdoor gewekt, dat men ook elders pogingen in het werk stelt om zich het voorrecht van Bouwmeester'e 50- jarig tooneel jubileum mede te vieren, te ver zekeren Zijn komst naar Medan blijft dus voors hands onzeker. (Deli Ct.) *-J ohanniterorde. Het con vent der commendery Nederland heeft met het Diaconessenhuis te 's Gravenhage een overeenkomst gesloten, ten einde, in over eenstemming met de door den Ridderdag in zijn vergadering van den 6en Mei j.l. aan genomen resolutie, ten behoeve dor commen dery de beschikking te erlangen over een of meer vrij bedden op een algemeene zieken zaal en ook de opneming van klassenpatiën- ten mogelijk te maken. Deze treedt den 16en Augustus in werking. Roode Kruis politie hon den. Men meldt uit 'e Gravenhage Zaterdag middag heeft aan de Waalsdorp- scbenweg een keuring van Roode-Kruis-po- lii'tiie-'honden gehouden. Zes dier honden weidon in 't veld gebracht. De heer J. Bungartz, voorzitter der Duitsclie vereeni- ging van Roode Kruis-honden, leidde de demonstratie met een kort woord in. Het bestuur heeft de bedoeling de honden die het diploma verwerven, met toestemming van den eigenaar aa.ii te bieden, aan liet le gerbestuur o-m de dieren te doen deelne men aan de manoeuvres van den genees kundigen dienst. Behalve geldprijzen zijn ook medailles uitgeloofd eu wel door het hcofd-comité van het Ned. Roode Kruis, door de militaire geneeskundige vereeni- ging, door den Raad van gedelegeerden, door de Hall. Her derail o n denclu b en door de dames Meyer, Steenberghe en Wrttert vaai Hoogland. (Dr- uitslag van hot concours volgt later.) Roode Kruis-honden. Om trent het concours van Roode Kruishonden meldt men ons nader uit 's Graveuhage d.d. 6 Augustus Mag de politiehond gelden te zijn de trou we helper voor den politie-beambte, van niet minder groot belang is de Roode Krui6- hoxid to achten. Ook van hem worden ge wichtige diensten gevergd onder zeer moei lijke omstandigheden. Het slagveld met al zijn verschrikkingen toch is zijn operatie- terrein en dit nog wel veelal in het nachte lijk duister. Daar wordt in het belang der menschheid door den menech een beroep gedaan op zijn scherpzinnigheid, zijn trouw en zijn speurzin, om zoodoende het ambu lance-personeel den weg te wijzen naar de plaats waar gewonden en verminkten liggen, dia verlangend naar hulp uitzien. Meer en meer is men gaan beseffen het nut dat de hond ook in dit opzicht kan be wijzen bij dit moeilijk werk. Vandaar dat men er in verschillende landen toe i6 over gegaan den hónd voor dit Roode Kruis-werk af te richten, om op die wijze te komen tot het organiseenen van Roode-Kruis-honden brigades, die, mocht eventueel de nood aan den mau komen, voor hun taak op het oor logsveld berekend zijn. Ditzelfde nuttige humanitaire doel wordt ook beoogd door de ten vorigen jare bier ter stede opgerichte Roode Kruishonden. 't Was deze vereeniging, die vandaag in dé nabijheid van Duin en Dal aan den Waals- ■dorperweg een keuring van dergelijke hon den alle behoorende tot heit ras van 'herdershonden had uitgeschreven, met daaraan vei'bonden demonstratie van het geen de honden in werkelijkheid hebben te verrichten. Zes honden, ril. de eerste iprijswinners van het onlangs op Houtrust gehouden in ternationale concours voor politiehonden, „Breston" van den wachtmeester der maré chaussee Cnoes, zoomede „Rus" en „Spits" van den heer Pigeaud, „Prins Hendrik" van den heer Dyxhoorn, „Nelly" van den heer Prince en „Herta" de vroegere Ha-ag- «cho politiehond, van kapitein Dommere, werden daartoe, allen voorzien van een Roode Kruis-zadel, ten aanschouwe van een aantal belangstellenden, onder wie dames, officieren en buiten- en binnenlandische kenners van dit soort honden, in het veld gebracht. Keurmeester was de voorzitter der Duit- 6che vereeniging voor Roode Kruis-honden 'de hoer J. Bungartz, terwijl de heer See- gers de honden op raszuiverheid had onder zocht. Doch alvorens tot de keuring en demon stratie werd overgegaan, richtte de voorzit ter van de Nederlandsche Vereeniging, ka pitein jhr. C. A. J. Meijer, een welkomst woord tot de aanwezigen, waarbij hij het doel van de vereeniging in 't kort omschreef. Spreker stelde voort6 in het licht dat de tegenwoordige oorlogen hoe langer hoe moorddadiger worden (de oorlog in het Oos ten heeft 't geleerd), doordien tengevolge van den invoer der houwitsers van dekking niet meer dat grondige gebruik i6 te ma ken, als vroeger het geval was en het dus oneer dan ooit een moeilijke zaak is gewor den gewonden te gaan zoeken. Zij die wel eens zeide kapt. Meijer door duin en bei hebben geloopen, weten 't hoe licht men daar in liet duister kau -

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2