verdwalen en hoe moeilijk 't is onder die omstandigheden iets te vinden. Welnu, de hond kan bij dit zoeken be hulpzaam zijn. Spreker wilde geenezins be weren, dat in den hond in dit opzicht een onfeilbaar middel is gevonden, maar dan'k zij het groote vernuft van den hond, kan hij bij het afzoeken van een terrein toch uit muntende diensten verleenen. Moge de Roode Kruis-hond dan ook al niet als onfeilbaar worden beschouwd, in dien hij een aant-al gewonden, vindt, die anders wellicht niet zouden zijn opgemerkt, is hierin toch reeds een resultaat gelegen, waarover men tevreden mag zijn. Daarop ving het „werken" der honden aan. Allereerst gaveh zij blijk goed „schot- vast" te zijn, door geen angst te toonen bij het lossen van schoten. De verder© oefe ningen bestonden in het vervoeren, speu ren, goed volgen, het opzoeken van perso- ,nen die verondersteld worden gewond te zijn, het aanhoudend geluid geven, sprin- 1 gei over hindernissen, enz. enz. Over 't algemeen genomen gaven de hon den blijk goed te zijn afgericht. Het ligt in de bedoeling van het bestuur de houden, die het diploma verwerven, met •tcestemming van den eigenaar aan te bie den aan het legerbestuur, ten einde hen •aa:i de manoeuvres van den Geneeskundi gen Dienst te doen deelnemen, zoo mogelijk, onder leiding der eigenaars of dresseur©. Behalve geldprijzen, waren medailles uit geloofd en wel door het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis, door de Militaire Geneeskundige Vereeniging, door den Raad van gedelegeerden, de Holl. Her ders hondenclub en door de dames mevrouw .Meijer, mevrouw Steenberghe en mevrouw Wit'tert van Steenberghe. De uitslag van de keuring en demon stratie was, dat voor 3 honden, n.l. Bres- tou, Nelly en Spits het diploma alg Roo de Kruishond werd toegekend. Bieston betoonde zich verreweg de bes te t.' zijn. Met deze drie „gediplomeerden" werd in de middaguren een demoustratie gehouden, welke met bal am gs telling gevolgd word. door het vrij talrijke publiek, onder wie o.a. militaire autoriteiten de divisie- generaal Neete-son en als vertegenwoordi ger van den inspecteur van den geneeskun digen dienst de overste Van der Moer, zoo mede vertegenwoordigers van het hoofd- comité van het Nedorl. Roode Kruis zoo mede van het Oranje Kruis. De door hot hoofdcomité van het N. R. K den raad van gedelegeerden en de Holl. Herdershondenclub, zoomede de door de dames mevr. Meyer en mevr. Wittert van Hccgland. uitgeloofde medailles werden toe gekend aan „Breston", terwijl Nelly" de medaille van de Mil. Geneesk. Ver. en die van mevr. Steenberghe verkreeg. Na afloop van het „merken" der hou den, werden door de" voorzitter der v©r- eei iging, jhr. Meyer, de prijzen uitgereikt. Een Joodscho Tuin- en Landbouwschool in Neder land. Naar het Hbld. verneemt zal bin nenkort op initiatief van den heer J. H. Kann te Den Haag een Joodse lie Tuin- en Landbouwschool worden opgericht. Iu deze school zullen tuin- en landbouwers voor Pa lestina worden opgeleid. Daarnaast zal de school werken aan de vakopleiding van die Joden, welke door ventenden kost verdienen en dan door handenarbeid zich een bestaan zullen kunnen verwerven. Do school zal vermoedelijk in ©en land- bouw-centrum verrijzen. De uitsluiting te Enschedé. Door het comité uit de Fabrikanteuver- eeniging is thans aan de gecombineerde or gan isatiebesture 11naar aatileiding van de gehouden besprekingen, het volgende me degedeeld Refereerende aan de op 3 dezer tusschen u en ons gehouden bijeenkomst, bevestigen wij hierbij in algemeene trekken het door ons medegedeelde ten opzichte der grieven van d© werklieden der firma N. I. Menko. Wij 'hebben de hangende grieven zoo nauw gezet mogelijk onderzocht, door eerst de fir ma Menko en hare bazen, daarna 7 afge vaardigden uit. de arbeiders van de fabriek dier firma aan den Boomweg, en ten slotte een 14-tal andere werklieden nauwkeurig te ondervragen, omtrent grieven of misstan den, welke mogelijk in genoemde fabriek bestonden. Het resultaat daarvan is ge weest, dat onzerzijds der firma Menko geen verwijt kan worden gemaakt en dat zulks evenmin ten opzichte der bazen het geval is. Vergissingen en fouten zijn menschelijk. Zij kunnen in de best bestuurde fabriek voor komen en in groote ondernemingen zullen zij ook bij het beste toezicht van de zijde der patroons niet altijd te vermijden zijn. Zij kunnen als op zichzelf staande gevallen ook bij de firma Menko voorgekomen zijn, zoo goed als bij ieder ander. Wij kunnen evenwel niet toegeven, dat het boete-systeem bij de firma Menko ver keerd is, of dat de boete's hoog zijn. Zij bedroegen in 1909 aan den Roomweg 212.32, op e«en uitbetaald loon van 147.855.99, in de eerste 4 maanden van 1910 90.62 op 53.375.17 loon, du6 ge middeld 1.44 en 1.70 per mille. Evenmin hebben wij kunnen ontdekken, dat de behandeling der werklieden door de 'bazen der firma onrechtvaardig of verkeerd •zoude zijn. Wij geven u de verzekering, dat wij niet geaarzeld zouden hebben, de firma op misstanden ten opzichte van boeten, be sturend en toeziend personeel te wijzen, en verbetering dienaangaande" te eischeii, wan neer zulks inderdaad in eenig opzicht ge- wenscht ware geweest. Wat aangaat de ver deeling van kettingen onder de wevers, zoo is ons evenmin gebleken, d'at de firma ver wijt kan treffen. Zoolang er ter wereld ge weven wordt, zal er altijd verschil in de hoedanigheid der kettingen blijven. De eene ketting weeft gemakkelijker en prettiger dan de andere. Bij 'de verdeeling speelt niet alleen heb toeval een groote rol, doch ook het soort goed, dat in den handel ge vraagd wordt en waarin plotseling groote verandering kan komen. Aangaande groote 6tukkenlengte, waar over men bij sommige doeksoorten klaagt, het volgende Wij begrijpen volkomen den'wensch van de wevers, om kortere stukkeu te weven. Wanneer evenwel verdere bewerking van het doek, of de handel lange stukken. vor dert, zoo moet in dezen de wensch eenerzijds voor de noodzakelijkheid anderzijds wijken. W-at aangaat het bezoek van de doktoren, zoo heeft de firma Menko zich bereid ver klaard, de arbeiders, behalve op de reeds vastgestelde uren, ook des voormiddags 11J uur daartoe in de gelegenheid te stellen. Zij, die hiervan gebruik maken, dienen, tenzij geldige redenen hen tegenhouden, des nam li uur weder in de fabriek aanwezig te zijn Zooals u reeds mondeling i6 medegedeeld, komt de firma gaarne tegemoet aan den uitgedrukten wensch betreffende de lediging •der privaten. Ook is zij berei'd een electrise lie klok aan den fabrieksingang te plaatsen, Ier vermij ding van alle misverstand. Wij mcenen, dat betreffende de viering van kerkelijke feestdagen de firma voldoet ■aau de op zich genomen verplichtingen. Om allen schijn van willekeur te vermij den, is de firona Menko echter bereid, de arbeiders, die in dit opzicht op 30 April jl. vrijheden bezaten, deze te doen behouden, ook bij verwisseling van getouwen. Het voren6taaude geeft, onze meening weer, omtrent de hoofdpunten, welke aan hangig gemaakt wei-den. .Meerdere conces sies dienaangaande achten wij niet gerecht vaardigd en wij zouden daartoe derhalve niet kunnen overgaan. Waar op grond van o»6 onderzoek wij de meening uitspreken dat de arbeiders der firma Menko in 't algemeen een goede be handeling ondervinden en een hoog loon verdienen, daar kunnen wij niet nalaten te verklaren, dat het naar onze meening on verantwoordelijk is eene staking te procla- meeren op grieven van zoo geringe betee- kenis. Onze industrie zoude niet- kunnen -bestaan wanneer zij dikwijls op deze wijze werd aan getast en zij moet zich daartegen met kracht verzetten. Hoogachtend, Namens het Comité uit de Fabrikanten- vereeniging, J. H. VAN HEEK, Voorzitter, W. SPIELE, Secretaris. Naar aanleiding van dit schrijven hiel den, die gecombineerde arbeüiderabeisturen (Zaterdag) avond een vergadering. De moordaanslag te Tho le n. Omtrent den moordaanslag op den burgemeester meldt de Mid. Crt. ter aan vulling van het reeds medegedeelde De gemeente-veldwachter K., die veel misbruik maakte van sterken drank, was, nadat de maat vol was geloopen, ontslagen. Hoewel algemeen bekend wa6, dat juist de burgemeester hem steeds, eigenlijk tegen ieders zin, de hand boven het hoofd had gehouden, weet K. echter dit ontslag steeds aan deu burgemeester. Na in Bergen op Zoom Zondag werk ge zocht te hebben, kwam 'hij 's avonds weer dronken thuis. Nogmaals ging hij Woens dag daarheen en kwam Donderdagavond he vig beschonken thuis. Naar het gerucht wil, moet hij 's avonds half acht nog in een herberg gezegd hebben„Zie zoo, van avond moeten er een paar aan." Voorbedachte raad schijnt dus wel va6t te staan. Ongeveer negen uur begaf K. zich naar een wethouder. Deze trad zeer kalm op en beloofde hem zoo noodig zijn hulp. Dit schijnt zeer kalmeerend op hem gewerkt te hebben, zoodat hij zich rustig heeft verwij derd. Regelrecht is hij toen naar den bur gemeester gegaan. Daar hii in burgerkleeding was, met een pet diep over zijn gezicht getrokken, her kende het dienstmeisje hem niet in de gang, zoodat de burgemeester naar voren kwam, omdat er iemand was om hem te spreken. „TJ bent de schuld, dat ik ontslagen ben", zeide K. „Ja, K., in zeker opzicht. Zoo dikwijls heb ik je het goede voorgehouden en zoo vaak gewaarsch^vd, doch eindelijk, door den nood gedirongen, moest ik wel", ant woordde de burgemeester. Tegelijkertijd hoorden zijn dochters een gil en kwam de burgemeester, hevig bloe dende uit den hals, de kamer inloopen. De deur werd onmiddellijk op slot gedaan. Een der dochters sloeg een ruit in en riep om hulp. De veldwachter liep ondertussehen de straat op en riep tegen een vrouw„Ik heb er een wezen vermoorden." Ondertusscben had zich een woedende me nigte voor heit huis van den burgemeester verzameld. Politie werd gehaald, en daar het ge rucht liep dat K. met geladen geweer of revolver in zijn kamer zat, was het geraden dat ook de politie van vuurwapenen voor zien was. Gelukkig voor K., dat d'it gerucht liep, want had het volk geweten, dat K. niet ge wapend was, dan was men zeker K.' woning binjvengedrongen, en is niet te zeggen wat dan 'gebeurd zou zijn. De kantonrechter, die in Bergen op Zoom woont, was met verlof en de griffier van het kantongerecht, die, in 't vooruitzicht op ontslag, ook alvast maar naar Bergen op Zoom is vertrokken, was dus ook niet in de gemeente, zoodat de plaatsvervangende kantonrechter heel wat werk had. Een toe stand, die toch eigenlijk niet gewenscht is. Nadat de politie, vergezeld van den plaatsvervangenden kantonrechter (in casu den entvanger der registratie) K. uit zijn woning gebracht had, viel een woedende menigte op hem nan en nam de taak der politie over en het was voor hem een ge luk, dat het arrestantenhok slechts 20 me ter van zijn wonin'g was verwijderd. Ware die afstand een 400 meter geweest, dan wa6 K. vermoedelijk daar niet levend aangeko men. Tot laat in den nacht liep men in d© straten, terwijl Donderdagochtend vroeg al weer mensChen ter been waren. Het parket uit Zierikzee arriveerde om half twee per automobiel uit Zijpe. Geboeid tusschen zes politiebeambten werd K. om half drie naar het kantonge- recht gebracht, begeleid door een 400 a 500 menschen. Te ongeveor 7 uur was het verhoor afge- loopen en werd K. onder politiegeleide over het veer gebracht, om per tram naar Zie rikzee te worden vervoerd. De toestand van den gewonde is redelijk. Op dit oogenblik bestaat geen levensge vaar. De moordaanslag teTho- 1 e n. De toestand van den burgemeester blijft bevredigend. Hoewel de patiënt veel bloed verloor, ten gevolge van de 7 c.M. lange en ruim 2 c.M. diepe snede, is levens gevaar besÜ6t uitgesloten. De heer VanSta- pele is nog niet door den rechter van instruc tie gehoord kunnen worden, daar absolute rust noodzakelijk is. Op last der justitie wordt in de haven, en de kade gedregd naar het wapen waarmede do treurige daad werd verricht en dat door den dader, die gedeeltelijk blijft ontkennen, vermoedelijk in het water is geworpen. Vrij dag morgen zijn een drietal getuigen, tegen wie beklaagde gezegd heeft „ziezoo er is een moord geschied", door de instructie naar Zierikzee ontboden. Moordaanslag. Te Groningen is Zaterdag nacht een moordaan slag gepleegd. Een zekere J. W. P., 42 jaar pakjesdrager van beroep, wonende in de Raamstraat, een niet zeer gunstig bekend staand persoon, heeft om een uur of één gewapend nDet een revolver, een bezoek gebracht bij G. v. D., een 39-jiarige vrouw, met wie P- vroeger geleefd heeft, wonende in de Groote Leliestraat. P. heeft zich door het verbrijzelen van een ruit toegang tot het huis weten te ver schaffen. En toen de vrouw, door hot onge woon rumoer gewekt opstond van het bed. waar zij zich met haar kinderen bevond, heeft de aanvaller onmiddellijk op korten afstand vier schoten op haar gelost, waarvan er twee vaak waren iu den schouder en in de liaud werd de aangevallene getroffen. De vrouw rukte de huisdeur open en 6uel- de iu den nacht, nauwelijks gekleed, de straat op, roepende 0111 hulp. Maar ook daar werd zij door P. gevolgd. Juist terwijl P. de vrouw naliep, verscheen daar de politie agent Riemersma, die den vervolger aan greep en arresteerde P. was nog in het bé zit van zijn wapen, waarin de ledige pa troonhulzen nog werden gevonden. P. werd naar het politiebureau vervoerd, terwijl het slachtoffer van den aanslag op last van dr. Bolt die ter hulp geroepen was, per poliitie- brar.card naar het ziekenhuis werd ver voerd Over haar toestand valt op het oogenblik nog weinig te zeggen. N. Gron. Ct. Poging tot moord en zelf- m '0 o r d. Zaterdagmorgen haalde de sbu- denli H. J. Noy, afkomstig uit; De-venter en studeerde in de Ned. letteren aan' de Gron. Hoogeschool, zijn meisje, de 22-jarige An nie Verkerk, winkeljuffrouw bij den juwe lier Brugsman in do Heerestraat ie Gro ningen af, voorgevende, dat hij haar aan zijn vader wilde voorstellen. Samen wandel den zij op tot aan het boschhuis aan den Heereweg, daar haalde hij een revolver uit den zak en schoot op het meisje, dat ern stig gewond werd. Daarna 6choot hij zich zelf een kogel door het hoofd. Hij was terstond dood. De gewonde en het lijk zijn naar het ziekenhuis gebracht. De moordaanslag te Gro ningen. Omtrent de aanleiding tot dezen moordaanslag wox-dt nog het volgende ge meld Tusschen don student Noy uit Deventer en de 18-jarige Annie Verkerk te Groningen bestond sedert ongeveer anderhalf jaar eene liefdesbetrekking. De ouders van den stu dent waren tegen die betrekking en verkeer den in de meening, dat zij nu drie maanden geleden afgebroken was. Uit een bij toeval door de moeder vau den student ontvangen brief, gerieht aan haar zoon, bleek het tegen deel. Dezen brief zond mevrouw N. aan haar echtgenoot die toevallig te Groningen ver toefde; waarheen ook de zoon zich heimelijk begeven had. De vader, daarvan telegrafisch verwittigd, trof zijn zoon iu opgewonden toestand aan en trachtte hem te kalmeeren. Daarna ging de vader aau zijn werkzaam heden, na afgesproken te bobben, dat zij 's middags naar Deventer zouden terugkee- ren. De zoon echter luisterde niet, zocht het meisje op en ging met haar uit. Toen moet hij haar herhaaldelijk verzocht hebben, met hem mee te gaan en met hem te sterven, wat hij haar 3 maanden geleden ook reeds had gevraagd. Zij wilde dat niet en toen haalde hij ter hoogte van het Bosch hui© een revolver te voorschijn en schoot die op haar af. Zij vluchtte. Hij achtervolgde haar en loste nog drie schoten, die haar in den rug en iu de zij troffen. Twee werklie den wilden hem grijpen. Hij schoot weer, eerst op zijn vervolgers, teen op zichzelf en joeg zich een kogel door deu rechterelaap. Kort nadat hij iu het academisch zieken huis was opgenomen, stierf hij. Zaterdagavond tien uur was de toestand van juffrouw V. nog zeer zorgwekkend. De kogel in de zijde is verwijderd kunnen wor den, die uit den long nog niet. Juffrouw V. is bij kennis en kon verhoord worden. Het verhoor gaf den indruk, dat het drama van Rijswijk invloed heeft gehad op den student. Valsch geld. Te Tiel zijn val- eche dubbeltjes in omloopook werd een val- ©che rijksdaalder ontvangen. Inbraken Zaterdagnacht- i© bij afwezigheid der bewonlens ingebroken bij den heer A. M. Nijnllieff te> Nieuwer kerk a. •d. IJsel. De brandkast e-n andere kas ten werden opengebroken gevonden.. Wat er vermist wordt, kan eerst bij terug komst der bewoners worden vastgesteld. De he«r Mijnlieff was verzeker^ bij Mer- curius (T©1-) Vrijdagavond verschafte zich een 12- jarigc knaap ongemerkt toegang tot de pas torie van de Oud-Roomsch-Katholioke Kerk aau deu Nieuwen Binnenweg, te Rotterdam. Hii maakte zich meester van 2 zilveren theelepels, toobehoorende aan den bisschop van Deventer Bij zijn thuiskomst wareu de lepels nog in zijn bezitde knaap werd door zijn vader aan de politic overgeleverd. Noodlottig© val. Te Duizel (N.-B.) is de landbouwer J. Hakken© van den zolder zijner boerderij gevallen ©n bin nen eenige oogenblikken aan de gevolgen overleden. Ongelukopdekermie. Mei. seint ons uit Middelburg: Zaterdagavond, de laatste kermisdag, is een 18-jarig dienstmeisje in een *toom- caroussel tusschen een houten paard en een schuitje doodgedrukt. Na het ongeluk heeft zij nog eenige oogenblikken geleefd. Kind overreden. Terwijl de jnceder, ©en weduwe, uit werken w.os, is Za te rdagvooriniddag in de Terwestenstraat te 's Gravenhage oen 4-jarig knaapje door een verhuiswagen overreden en gedood. Het kind wa6 met een drietal makkertjes op een hefboom, die onder den verhuiswagen was bevestigd, geklommen. Toen hij er evenals de drie andere knaapjes afsprong, werd hij door een der achterwielen van den stap voets gaanden wagen gegrepen, met het treurige gevolg, dat het wiel hem dwars over het lichaam ging, zoodat het kind onmid dellijk dood was. Kind verdronken. Te Opij- nen is het 6-jarig zoontje van D. v. Keulen in <-e Kil, een oude rivierboezom, verdron ken. De moeder, die haar kind nasprong, werd met moeite gered. Ernstige val. Vrijdagmiddag is de 30-jarige H. B. te Eist (O. B.) bij het tabakhangen uit de z.g. tank gevallen- Zijn dood wordt elk oogenblik tegemoet ge zien. Bloedvergiftiging. Door hetsteken van een insect kreeg de arbeider A. Prijs t© Zoelen bloedvergiftiging aan het hoofd, welke een ernstige operatie nood zakelijk maakte. Zijn toestand i6 thans zoo, dat men hem in het leven hoopt te houden. Hachelijke positie. Te Haarlemmermeer heeft Vrijdag bij den land bouwer H. een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl drie timmerlieden bezig waren met het stellen van nieuwe bergroeden en de kap daartoe hoog opgebracht was, bezwe ken plotseling een paar oude roeden, waar door de kap naar beneden kwam. Deze kwam terecht op het lichaam van zekeren S. van Buijten, die bij het stellen der roeden werk zaam was. Eerst na drie kwartier kon de man uit zijn positie worden bevrijd, onder wijl hij de hevigste pijnen leed. Onmiddel lijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Het bleek dat d6 ongelukkige in de heup streek zwaar gekneusd was, terwijl het dij been van boven gebroken was. Zijn toestand is zorgelijk. School- en Kerknieuws. Dr. Th. JDokkum, te Sneek, benoemd tot leeraar iu de oude talen aan het gymnasium te Gouda, heeftvoor die benoeming 'bedankt. Tut leeraar iu de oude talen aau het gym. 11 ah ui ai te Nijmegen is benoemd dr. YV. J. Oude geest, te Winschoten. B. «a Vvan Arnhem bevelen ter beuoe- ming t-ot leeraar 111 de EngeLehe taal aau de H. B. met 3 j.c. aklaar aan, de heeren F. J. Hop man, te Winterswijk, H. Teerink, te Tiel, en C. E. Haas, te Bussuin. Gewezen normaalschool-onder- wij zers. Dezer dagen ontleende men aan „D© Residentiebode'een bericht, waarin werd (mede gedeeld, dat afwijzeud was beschikt op pensioen aanvragen van bovengenoemde onderwijzers. Het blad ontving dienaangaande bet volgend schrij ven van den oud-Minister mr. Tb. de Meester, voorzitter vau den Pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren 's-Gravenhage, 4 Augustus 1910. M. <L R In uw -blad kwam dezer dagen een bericht voor vintrent pensioneeriug van gewezen onderwijzers bij de rijksnor'maallevssen, waarin tweeërlei be schuldiging wordt geuit tegen don Pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren. De gewezen onder- wijzers bij de rijksnormaallessen, die voor 5 of meer jaren wegens ziekte eervol ontslag verkre gen en verleden jaar, sommigen reeds in April of Mei, een aan v uige otn pensioen hebben inge diend, ontvingen zoo schrijft uw berichtgever dezer dagen een bericht van den Pensioenraad, dat op de bedoelde aanvrage afwijzend was be schikt. (Gedateerd 's-Gravenbage 15 Januari 1910!!) En «waarom? Omdat de aanvrage was in gediend meer dan 5 jaar na hun eervol ontslag. Betoogd wordt vervolgens de groote onbillijkheid der opvatting van den Pensioenraad, omdat de bedoelde ouderwijzers, die vóór Maart 1909 nijt als burgerlijke ambtenaren werden aangejxerkt, geen enkele reden hadden bij hun ontslag hun recht op pensioen aan te nemen en zij dus niet in verzuim zijn geweest. Naar aanleiding van dat bericht »y het mij vergund liet volgend© te doen opmerkenDe ad viezen van den Pensioenraad worden uitgebracht aan do Koningin en, door tussobenkeiiiist vau bet betrokken departement van algemeen bestuur, in afschrift aan de belanghebbenden medegedeeld. De adviezen van genoemd college, in het bericht bedoeld, zijn gedateerd 15 Januari 1910; de brief, waarbij <Ho adviezen aan den minister van Bin- nerriandsohe Zaken werden toegezonden, as uit gegaan op 19 Januari 1910 en heeft dus don- zelfden of den eerstvolgenden dag genoetmden Minister bereikt. Waarom deze adviezen eerst, ettelijke maanden later vanwege den Minister zijn toegezonden aan de belanghebbenden, is my uit den aard der zaak niet bekend, maar de Pen sioenraad staat «laar geheel buiten, heeft aan de vertraging niet de minste schuld. De Pensioenraad adviseertde Koningin be slist. Een afwijzende beschikking bevatten dus de bedoelde adviezen niet. Dat zij voor do be langhebbenden, op den door uwen loerichtgever iredegedeehien grond, ongunstig luiden, is juist; de Pensioenraad kon en mocht evenwel niet gun. stig advisee reu, omdat hij zich heeft te houden aan de wet, en de Burgerlijke Pensdoenwet in artikel 18 bepaalt, dat bijaldien een aanvraag om pensioen niet is ingediend binnen vijf jaren na liet tijdstip waarop het redbt- op pensioen ware verkregen, alle recht op pensioen is verbeurd. Aangezien nu do Regeermg heeft beslist, dat het koninklijk liesluit va» '23 Maart 1909, waarby is verstaan dat de directeuren en onderwijzers bij de rijksnormaallessen, met afwijking van de tot dusver gehuldigde opvatting, zijn aan te merken als burgerlijke ambtenaren lerugwerkendo kracht zal hebben en dus ook de diensten voor 1909 door directeureu en onderwijzers aan rijks normaallessen bewezen, zullen worden beschouwd als dien sten* van een burgerlijk ambtenaar, moet de Pensioenraad aannemen, dat de door uwen berichtgever bedoelde onderwijzers, wier eervol ontslag inging respectievelijk op l Januari 1898, 1 April 1899, 1 Juli 1699, 1 April 1900 en I Januari 1901, van die data af aanspraak hadden op pensioen en dat dus hun in 1909 ingediendo pensioen-aanvragen te laat zyu ingediend. Dat do belanghebbenden geen verzuim pleeg den, geef ik grifweg toe; evenzoo, dat er voor hen daarom in de voorgestelde niet-ontvankelijk- veiklaring iets hards is gelegen. Maar ten deze geldt dan voor den Pensioenraad': lex dura, sod ita seripta. De Pensioenraad is onbevoegd, die hardheid weg te nemenbevoegd daartoe is al leen de wetgever. Denken de belanghebbenden hierover anders, meenen zij, dat 'het uitvoerend gezag, niettegen staande de genoemde wetsbepaling bevoegd is hun1 pensioen to verleenen, dan staat hun daartoe open dë weg van beroep op den Raad van State, zooals die is aangegeven in art. 28 der Burger lijke Pensioenwet DE MEESTER, Voorzitter van den Pensioenraad; voor b. a. 's-G ravenhage, 6 Augustus. Voormiddagexamen Engelsch, Midd. Onderwijs. Akte A. Geëx. 3 cand. Geslaagd de dames A. G. Cardinaal, Hilversum; W. S. Sohuuring, ATn- hcm. Akte-examens handtoekenen, Lager Onderwijs. Geslaagd de heeren: W. -J. A. van Egmoud, Arn hem; H. A. M. Eligh, Breda j. A. Evera, P. M. P. A. Exel, beiden Rotterdam; G. Eysenbur- ger, Den Haag; J. Feith, Velip j. H. de Frai- pont, MeerssenH. Freese, Rotterdam; A. J. Funke, Nijmegen; J. R. de Geest, Arnhem; YV L. van Gelenken. Venlo; J. van Gerven, Am- sterdam; J. van der Graaf, AlblasserdamC. J. M. do Haan. Eindhoven; J. de Haan. Groot- Amimers; J. D. de Haan. 'a-Gravendeel; J. H. ter Haar, Airnliem; J. H- Harmsen, Deventer; E. Havinga, Groningen; J- A. van Hartings- veldt, Rotterdam; H. J. van der Heijden, St. Michels-GeslelL. A. Huijskens, Breda; E. Trij- zehuir, Rotterdam; K. Vegter, Appingedam. 's-Gravenhage, 6 Augustus. Examens Engelsche taal, Lager Onderwijs. Ge ëxamineerd 30 candidates Geslaagd de dames: H. C. Adama, Leeuwarden; E. W. F. Bnrtelds, Rotterdam; G. M. Steius Bisschop, Den Haag; G. A. M. de Liefde, Middelburg; J. H. M. Maat, den Bosch; A. Godvliet, Amersfoort; J. J. Kikke, Arnhem; M. C. C. Prinsen, den Bosch; A. Schol, tens, Rotterdam; en de heeren: J. H. v. Hooff, Leur; J. Th. Noy, Roosendaal; A. West broek, Att^terdam; J. R. Wybrans, Delft; M. Houët, Tilburg; A. J. van Oosten, Maasland; A. D. van Riel, Tilburg; S. Riemersma. Workum; E. ten Hove, Tripscompagnie; J. A. van Rijswijk, Was senaar; P. J. Zijlstra, Amsterdam; A. Dijksman, Schiedam; A. F. van der Pol, Zaandam. Examen hoofdakte5 en 6 Aug. Geëx. 10 cand. Geslaagd de dames: J. G. Begecnan, Den Haag; F. de Bruyn, Rotterdam: J. W. Dedert, Den Haag; A. P. M. Hamerstor, Den Haag; N. Landsman en W M. Poot, Rotterdam- Examen Fransch, Lager Onderwijs, 6 Aug. Ge ëxamineerd 28 candidatengeslaagd de heeren W. J. Verruga, Amsterdam; H. A. Vester, Den HaagJ. W. H. Vroemen, ElslooJW. Open dorp. Rotterdam; R_ W. Prenger, Groningen W. F. Verbaarschot, SchiedamP. J. Verhoe ven. Den Haag; P. C Rosendaa], Veenendaal; M. J. Mertens, Oostei'houten de dames: A. C. van Cifttert, Gouda; F. H, van Dijck. Groningen; M. Th. J. F. Dodenhuis. Ruurloj H. S. II. F. Brouwer, Nijmegen; C. J. M. van Dijck, Den Bosch; A. H van Gelderen, Meeuwen; H. M. de Graaff. Rotterdam; H. W. Hajtema, Rotter dam A. G J, Hofker. Amsterdam; M. A. B. H. Jamia, Tilburg; D. M. YV. van Os, Breda. Examen Boekhouden, Middelbaar Onderwijs. Opgeroepen 6. opgekomen 4 can<l-. teruggetro. 2. afgew. I. Geslaagd de heeren: H. van Buuren (sohoolakte), J. H. Horetmansohof en F. Hout graaf. beiden huisakte, allen van Amsterdam. Examen Fransch. Middelbaar onderwijs, akte A. Geëx. 3 vr en één mannel. cand. Geslaagd de dames: B J. Niemeyer, Arnhem, en H. A. YY'akker, Groningen, en de heer F. P. J. Petit, Den Bosch. Namiddagexamen Engelsch, Middelbaar Onder wijs. Akte A. Geëx. 3 cand. Geslnagd geen. Een candidaat heeft zich gedurende het mondeling gedeelte teruggetrokken. Het getal der gemeenten van de Ned- Herv Kerk bedraagt thans 13-57, en dat der predikants plaatsen 1630. Het provinciaal kerkbestuur van Overijsel, heeft aan ds. A. F. Kamp, prod, bij de Ned. herv. gemeente te Zwolle een eervol emeritaat verleend togen 1 October a.s. Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk Do voorzitter verzoekt dr. Weyland zich te willen belasten met het- opstellen der circulaire aan do groote gemeenten in zake het hulppredi kersschap en met die betreffende te lage trakte menten in gemeenten, die een hooger zouden kunnen uitkeeren. Prof. v. Veldhuizen doet voorlezing van ©eu extract uit het verslag, door dr. Hulsebos aau de Synode aangeboden, van zijn verrichtingen tol regeling der provinciale, classicale en gemeentelijke archieven m verschil lende provincies- De voorzitter betuigt aan prof v. Y'ékHiuizon den dank der vergadering Zeer belangrijke bijzonderheden, ook omtrent de aan stelling en bevestiging van d'iakonesseu in 'bet begin der 17c eeuw, kwamen »it bot verslag nan het licht. Mr. Huber brengt vervolgens rapport uit over een missive van het classical© bestuur vau Deventer, behelzende mededeeling ©ener miotic door de classicale vergadering van Deven ter aangenomen, waarin de wensohelijkheid werd uitgesproken om overal, waar liet traktement minder 'bedraagt dan f 2000 plus vrije won mg, een plaatselijk fonds op te richten in dier voege, dat elke predikant slechts zal genieten van wat vóór zijn komst in zulk een ge.reente zou zijn bijeengebracht De commissie, welker rapporteur mr. Huber was. verwachtte hiervan weinig heil. Na langdurige bespreking besloot de Synode niet alleen den kerkeradeu en kerkvoogdijen te ver zoeken allo middelen in het werk te stellen oui deu misstand der to lage traktementen weg te nemen, maar ook zich met dit doel te wenden tot het algemeen college van toezicht. De lieer Ment'heu brengt rapport uit over een verzoek van den kerkoraad van Marken, om maatregelen te beraimen waardoor het voor de vissohersvloöt mogdijk zou worden de© Zondagsmorgen» gods dienstoefeningen te houden. YY'ns liet allocs het gebruik geweest niet des Zaterdagsmiddags de vleet uit te zetten, maar wel des Zondagsnamid dags, waardoor de Zondagvoormiddag vrij was voor godsdienstoefening, in do laatste jaren wil len do reederijen ook op Zondag de vleet doen inhalen- I>o kerkoraad zou wenschen, dat do Synode zich tot de Regeermg wende in het be- la'ng der visschers. ook om hen tegenover Dufc- sehe reederijen in dit opzicht ie beschermen- De commissie van rapport meende dat het meer op deu weg van den kerkoraad, divn op dien der Synode lag, zich hierover tot de Regeering te richten met dit verzoek. Toch vond het zooveel sympathie bij de Synode, dat zij besloot «aan den kerkeraad van Marken teschryven. dat deze na zich tot de Regeering gewend te hebben, af schrift van zijn lequest aan de Synode zou zen den, opdat van deze zyde dan adhaesi© aan het verzoek zou worden lietuigd bij de Regeer ing. Tegelijk zal den kerkeraad worden geraden ook van andere visscbersgeiieentcn instemming met het verzoek te vragen. Eiudehjk nog een rapport an den lieer Ment-hen over het verzoek der Con fessioneel© Y'e.reentg'ng om een schrijven te rich ten tot- de kerkeradeu en hun aandacht te vesti gen op de volkszonden van vloeken, rustdag-ont. heiliging en geringer eerbiediging van het huwe-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3